Schoolthema is geknipt voor Leiden' Open Monumentendag Goekoop geeft les program i IONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 _^Of CHEF JAN RIJSDAM. C Monumentale panden komende zaterdag weer open voor publiek i ANNET VAN AARSEN at fierdere malen moest Bart in eretleld van het Comité Open pnumentendag Leiden stie- 113tji in zichzelf lachen toen hij l thiefonderzoek deed naar het uafschijnsel 'Onderwijs in Lei- Leï'. Het wat hem betreft zo op jvent oog saaie thema van de proien Monumentendagen 1997 feek in de praktijk bijzonder rdige weetjes op te leveren, [schrok in eerste instantie én ik het thema hoorde. Maar jn ga je lijsten maken met ge- allei#ivven, stap je op de fiets, duik [ie boeken in... En dan blijkt f het onderwerp architecto- hemfch bijzonder interessant is en 07 knipt voor Leiden", zegt hij. £leerd in Leiden' is de onder- él die het evenement van het ersvjnité meekreeg. De Rijksuni- jsiteit Leiden, de oudste uni- Iina tsiteit van Nederland, neemt het programma natuurlijk li belangrijke plaats in. Niet pende 'geijkte' monumenten len'pais het Academiegebouw h het Rapenburg - doen mee. b primeur is de openstelling 1st,rhhet 'Tuinhuisje van Thor- cke', bij de St. Jacobsgracht. en fachttiende-eeuwse huisje is QnJangs door architect Van leten gerestaureerd en nu d%het eerst te bezichtigen. 13 uF üjd van Thorbecke (1798- iaver[2) was de universiteit nog s opjtzo ruim gehuisvest.Alleen ibal JAcademiegebouw werd ge- Leeriikt", zegt In 't Veld. „De pgleraren moesten thuis col- fe geven. Pas in de negentien- sou|leuw kwam er een uitbrei- :o van panden toen natuur- cJenschappen laboratorium- mte nodig had. "Thorbecke, In de vorige eeuw maakten de 'deskundigen' zich nog wel eens zorgen over de grote hoeveelheid lesstof die in de hoofdjes van de arme leerlingen werd gestampt. Zo zag de arts S. Coronel in 1872 absoluut niets in een toename van het aantal schoolvakken. „Op de lagere school wordt de kiem gelegd voor eene ziekte, die op lateren leeftijd als volslagen geestverbijstering zich doet kennen. Is het niet een hoogst bedroevend verschijnsel in de gestichten voor krankzinnigen zoo menig slagtoffer van de school te vinden?", schreef hij. gaf, stond achter in zijn tuin. een waarschuwing is op zijn Misschien ademen de bezoe- plaats: het 'schuurtje' heeft van kers de sfeer in van de vele uren de buitenkant nog het meeste die Thorbecke hier les gaf. Maar weg van gewoon huisje. o >rNederlandéénvandebe- erijkste staatslieden ooit, '!e"pnde aan de Garenmarkt. ijvelhuisje waar hij zijn colleges De Latijnse school aan de Lokhorststraat. De elite, althans de jongens uit deze bevolkingsgroep, kreeg hier les. In het Latijn. foto hielco kuipers De prachtige Latijnse school aan de Lokhorststraat is wat dat betreft heel iets anders. Het hui dige complex werd rond 1600 gebouwd nadat het middel eeuwse gebouw, dat er eerst stond, danig in verval was ge raakt. Een elitair onderwijsinsti tuut, waar de lessen in het La tijn werden gegeven en waar jongens werden voorbereid op het universitair onderwijs. Rem brandt van Rijn was hier ooit leerling. Maar ook gewonere scholen openen hun deuren. Zoals de Kaasmarktschool en de voor malige Aalmarktschool, ook wel bekend als de Lucas van Ley- denschool. „Het aardige van het thema van dit jaar is natuurlijk dat iedereen op school heeft ge zeten. Vooral oudere Leidena- ren krijgen nu de kans om hun oude Waslokalen van vroeger weer eens op te zoeken", zegt In 't Veld. „Dat moet toch een feest van herinneringen zijn." Zelf vindt hij het Bonaventura College aan de Burggravenlaan nog altijd een wonderschoon gebouw. De HBS is het eerste grote werk van de beroemde bouwmeester W.M. Dudok. „En dan is er dat vreemde gebouw aan de Pieterskerkgracht 7, de gymnastiekschool", zegt In 't Veld. Het gebouw werd in 1860- '61 gebouwd in opdracht van de Maatschappij 'Tot nut van 't Al gemeen'. In die tijd was licha melijke opvoeding een nieuw verschijnsel, dat als 'belangrijk voor de opgroeiende jeugd' werd opgepikt. De Leidse scho len hadden echter nog geen sportzaal, dus moesten de leer lingen naar de Pieterskerk- gracht. Voor wie het 'schoolse' karakter van de monumentendagen in Leiden te veel wordt, kan het comité alternatieven aanbeve- De Clusiustuin aan de 5e Binnenvestgracht, een replica van de eerste Leidse Hortus Botanicus, zoals deze in 1593 door Carolus Clusius achter het Academiegebouw werd aangelegd. De prefect van de Hortus Botanicus, J. de Koning, verzorgt tijdens de open monumentendagen lessen van anderhalf uur met als thema 'lesgeven in de Leidse Hortus, in de voetsporen van Linaeus'. De rondleidingen beginnen om 11.00 en om 13.00 uur en zijn gratis. Belangstellenden moeten wel de entree voor de Hortus (vijf gulden) betalen, foto hielco kuipers len. Op de lange lijst met open gestelde monumenten staan ook gebouwen als onder andere Het Gulden Vlies, het Rijnland huis, Het Leidse Volkshuis (op zaterdag veel optredens), het Gravensteen, de Sterrenwacht, de Pieterskerk, de Hooglandse- kerk en - alleen op zondag - de Leidse synagoge aan het Leven daal. „Amsterdam heeft de meeste monumenten. Maar Leiden heeft de meeste monu menten per vierkante kilome ter", zegt In 't Veld. Vandaar dat het Leidse comité de Open Mo numentendag 1997 opnieuw over twee dagen heeft uitge smeerd. Voor geïnteresseerden is het meer dan de moeite waard om een programma boekje op te halen. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de VW, het stadhuis (tevens begin- en eindpunt van de rou tes), het stadsbouwhuis en de raad- en daadwinkels. Burgemeester Goekoop stapt zaterdagmiddag even in de schoenen van een onderwij zer. Hij geeft in de raadszaal 'openbare les' over de ge schiedenis van Leiden. Zowel zichtbare als onzichtbare sporen uit het rijke Leidse verleden zullen daarbij de leidraad vormen. Om 14.30 uur stipt moeten de leergieri ge leerlingen zich uiterlijk melden. Een uur eerder reikt de eerste burger van Leiden prijzen uit in de Burgerzaal. De prijs winnaars zijn kinderen die hebben deelgenomen aan de wedstrijd 'Teken een monu ment'. Een aantal raadsleden klapt ondertussen op gezette tij den uit de school. De politici gaan zaterdag om 10.30, 11.30, 13.30 en 15.30 met be langstellenden op excursie door het stadhuis. Op het stadhuis is ook plaats voor de toekomst. In de digi tale hoek van de Burgerzaal is op internet het digitale stadhuis te zien. Verder een recent ontwikkelde compu terpresentatie van Leidse monumenten. Tegenover de raadzaal presenteert ont werpbureau Trude Hooykaas de plannen voor een ver nieuwing van het stadhuis: met onder andere een over dekte binnenplaats en een openbaar Grand-Café. In het stadhuis zijn verder op 13 september informatie stands te vinden van het Co mité Open Monumentenda gen, de gemeente en de or ganisatie Leiden Promotie. De Burgerzaal is zaterdag bo vendien dependance voor de Leidse Uitdag. Om 11.50, 14.40 en 15.40 zijn er oerdan- sen en om 12.10 uur close harmony-zang van de groep Close to Harry. Verder de Saya Dance Company om 12.30 uur, Mexicaanse volks dansen door de groep Feta om 15.00 en 16.00 uur en een optreden van het Oost-Euro pa koor'Mila om 15.20 uur. n het thema van de Open Monumentendag 197 - de school als monument - wordt ko- »nde zaterdag in tal van gemeenten in de re- p aandacht besteed. Leiden heeft het evene- ït uitgesmeerd over twee dagen: zaterdag izondag. ider het motto 'Geleerd in Leiden' wordt dit eekeinde (zaterdag en zondag) extra aan- H :ht besteed aan de geschiedenis van het on- fwijs in Leiden. Onder andere de Latijnse looi (1600), de 19e-eeuwse Boommarkt- 5 looi (nu Webster University) en*het Bona- itura College van Dudok openen hun deu- ik aandacht natuurlijk voor de oudste univer- itvan Nederland. Het Academiegebouw is lezichtigen, net als de woonhuizen van en- e beroemde professoren, waaronder dat van st ïrhaave. In museum Boerhaave is er op ge- te tijden voor kinderen een 'anatomische Bijzonder is de openstelling van het tuin- sje waar Thorbecke zijn colleges gaf. Dit ge- uwtje is voor de eerste maal open voor pu bliek. Enkele tientallen paard-en-wagens van de Rijnsburgse vereniging In 't Gareel maken een tocht door de binnenstad. De kinderen van de Stevenshofschool krijgen in de Emilie Knappert Scholengemeenschap op zaterdag én op zondag in historische kleding op ouderwetse manier les. Een bijzonder schouw spel. Meer informatie en routebeschrijvingen voor een fietstocht en twee wandeltochten staan in het programmaboekje, dat is af te halen bij de VW, de bibliotheken, het stadhuis en het Stadsbouwhuis. De activiteiten duren op zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag is het ge meentearchief van 10.00 tot 17.00 uur ge opend. Te zien zijn archiefschatten. Burgemeester N. Schoof opent om 10.00 uur de Open Monumentendag voor het Parkthea ter in Park Rijnstroom. In de foyer van het Parktheater is een tentoonstelling ingericht over de Martha-stichting. In de Bonifaciusschool aan de Paradijslaan zijn oude leermiddelen te zien. I Huys Dever in Lisse. foto hielco kuipers Ook is er een tentoonstelling in de Groen van Prinstererschool in de Jan Nieuwenhuyzen- straat. Vanaf de VW aan de Wilhelminalaan is er - net als in voorgaande jaren - een fietstocht uitgezet langs alle opengestelde monumenten. Een rou tebeschrijving is gratis af te halen bij de VW. Dat geldt ook voor de routebeschrijving van een Fotopuzzeltocht (te voet) naar net Park Rijnstroom Belangstellenden kunnen zich gratis laten in schepen vanaf de Paltrokmolen in de wijk Bee- rendrecht voor een gratis boottocht over de Oude Rijn. De tocht voert naar het gemaal Cor nells Den Hertog aan de Woubrugseweg en onderweg wordt er nog even aangelegd bij de Rijnkade en de Oudshoornsekerk Daarnaast rijden er twee oude schoolbussen tussen het Park Rijnstroom en de Oudshoornsekerk. Leden van Het Gilde geven onderweg uitleg over de monumenten langs de route. Gelijktijdig met de Open Mor in Alphen een oldtimer-festival. In Katwijk begint Open Monumentendag al op vrijdag met een speurtocht voor leerlingen uit groep 8 van de Katwijkse basisscholen Naast de Oude Kérk en de Vuurbaak aan de Boule vard, de Dorpskerk en de Joannes de Doper- kerk in Katwijk aan den Rijn en het Katwijks Museum is er op zaterdag speciale aandacht voorde Ds. R P A. Rutgersschool aan de Jan Tooropstraat. In de zes monumenten en twee gebouwen die hun deuren openen, zijn concer ten, rondleidingen en exposities georganiseerd. Programmaboekjes zijn bij de monumenten zelf verkrijgbaar Bij de VVV in Katwijk is voor 6,95 gulden het boekje 'Wandelroutes door Katwijk' met de beschrijving van alle monumenten te koop. Alle deelnemende monumenten zijn zaterdag te herkennen aan de Open Monumentenvlag en de blauwe welkomstborden Wethouder R. Michels geeft om kwart over tien 's ochtends het startsein voor de 'Klassedag' door zo'n mo numentenvlag te hijsen bij het WV-kantoor aan de Grachtweg In het kantoor liggen Open Monumentendag-kranten en een plaatselijke fietsroute klaar. Vier scholen openen hun deu ren, naast nog eens tien monumenten. De oud ste school die meedoet is de christelijke basis school 'De Akker' aan de Schoolstraat uit 1905. In het muse um 'De Zwarte Tulp' is de boeien de geschiedenis van de Bollenstreek, met het ontstaan en de ontwikkeling van de bloembol lencultuur te zien Wie nog nooit in het geheel verbouwde station van Lisse is geweest neeft op Open Monumentendag de gelegenheid om het restaurant 'De Verloren Koffer' eens van binnen te bekijken. Men waant zich dan beslist in vroegere tijden. Het Huys Dever is het oud ste (anno 1375) monument van Lisse. De don jon is alleszins de moeite van het bekijken waard Bijzonder zijn het keldergewelf, de vloe ren op zware balklagen, de mooie lichtinval door de ramen in de diepe nissen en de vitrines vol voorwerpen op zolder. Zes gebouwen - waaronder het museum en het Spinozahuis - worden in Rijnsburg opengesteld voor het publiek Het thema 'monumentale scholen' Komt volgens het Genootschap Oud Rijnsburg goed uit. In deze gemeenten vieren De Gymnastiekschool aan de Pieterskerkgracht waar tegenwoordig een Taekwondoschool is gevestigd. Bijzonder is de constructie van de kap en de houten muurstijlen. De vloer was vroeger gedeeltelijk met zand bedekt. Men dacht dat dit de ideale ondergrond was voor oefeningen met spring- en klimtoestellen. foto hielco kuipers namelijk dit jaar een paar scholen een gedenk waardig jubileum. Zo is er de Julianascnool, die 75 jaar bestaat. In de lokalen is een bijzondere expostitie ingericht, met oude foto's en ander materiaal. Daarnaast kan onder andere de to ren van de Laurentiuskerk worden beklommen en draait de molen 'De Hoop Doet Leven' aan de Oegstgeesterweg de hele dag. Bezoekers van de monumenten worden verzocht zich eerst te melden bij het museum van het Ge nootschap Oud Rijnsburg aan de Oude Vliet- weg 6, geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De Grote- of St. Jeroenskerk, de RK St. Jeroens- kerk, de NH Kapel in de Hoofdstraat, de vuur toren, een bollenbedrijf in de Voorstraat, Hof stede Restaurant Cleyburch, het kruidenwinkel tje in de Pickéstraat, de Hoogewegsche molen en de museumboerderij aan net Jan Kroon- plein... In Noordwijk is er zaterdag keuze ge noeg voor monumentenliefhebbers Ook net scholenthema blijft in deze badplaats niet on opgemerkt. In het gebouw Sartorius aan de Voorstraat is een expositie ingericht met oude schoolplaten, foto's en ander interessant mate riaal. Tegelijkertijd met monumentendag is in de Grote Kerk in verband met het 100-jarig be staan van de VW een groot korenfestival gaande. Een uitgebreidprogrammaboekie voor Open Monumentendag is gratis verkrijgbaar bij onder andere het gemeentehuis en de WV. Natuurlijk zijn ook in Wassenaar de bekende monumenten - zoals raadhuis De Paauw, ko renmolen Windlust, de Dorpskerk en de Goede Herderkerk - geopend Daarnaast wordt om 13.30 uur een tentoonsteling geopend in Cul tureel Centrum Warenar Deze expositie wordt omlijst met optredens van kinderen. De Histori sche Vereeniging 'Oud Wassenaar' viert zater dag haar 40-jarig bestaan. De officiële opening van Open Monumentendag heeft om 11.00 uur plaats in het oudste schooltje van de ge meente aan de Schoolstraat 9 Het programma boekje is vanaf 10.00 uur verkrijgbaar bij de plaatselijke Dorpskerk. Voor de zevende keer organiseert Sassenheim dit jaar Open Monumentendag. De hervormde Dorpskerk (met binnen de muren een uniek or gel uit 1653 van de Antwerpse orgelbouwer Goltfusz en het torenmuseum), het Sikkens Schildersmuseum, de St. Pancratiuskerk, molen De Speelman en Slot Teylingen (eigenlijk op Voorhouts grondgebied) openen hun deuren voor publiek. In de Dorpskerk, de molen en het schildersmuseum is een gratis vouwblad met kaartjes en de toelichting 'Wandelen langs de Sassenheimse monumenten' verkrijgbaar Ook oudere Voorschotenaren kunnen zaterdag weer eens naar school. En wel naar de Gevers Deynootschool in de Schoolstraat, waar oud- leerlinge Loes de Keuning jeugdherinneringen ophaalt, het onderwijs van vroeger en van nu in beeld is gebracht en waar een dia-voorstelling wordt vertoond. Leefbaar Voorschoten heeft ook dit jaar weer een boekje in de serie 'Voorschoten in de tijd' samengesteld, met als titel 'Scholen in Voor schoten' Dit boekje is gratis af te halen in het Ambacht- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12- 14. Ook gratis verkrijgbaar op dit adres: het programma voor Open Monumentendag, de Beeldenroute, Monumenten in Voorschoten en de Boerderijenroute Monumenten als Huize Bijdorp, de Zilverfabriek, Huize Ter Wadding en Koopmanswelvaren zijn geopend Maar let op het programma, een aantal gebouwen is slechts een beperkt gedeelte van de dag toegankelijk of alleen voor mensen die een toegangskaart hebben gehaald. In de dorpskernen van de gemeente Rijnwoude zijn diverse monumenten geopend. In Benthui zen worden het hervormd kerkgebouw, oud heidkamer 't Molenhuis en korenmolen De Haas genoemd Hazerswoude-Dorp heeft het hervormd kerkgebouw en korenmolen Nieuw Leven, terwijl in Hazerswoude-Rijndijk de Rij- nenburchermolen is geopend In Koudekerk aan den Rijn zijn het nervormd kerkgebouw en de oudheidkamer te bezichtigen Pastor Claas- sen van de parochie van de H.H. Bernardus en Michaël exposeert bovendien met eigen werk In Noordwijkerhout zijn twee monumenten ge opend. De Witte Kerk van 10.00 tot 14.00 uur en de molen Hogeveense Polder aan de Leidse Vaart van 10 00 tot 17.00 uur Het waterschap stelt nadrukkelijk dat bezichtigen van de molen op eigen risico is. Pas op voor de wieken Kasteel Endegeest aan de Endegeesterstraat- weg pakt uit. Naast 'bekijken' is er ook veel 'te doen' Het dierenpark is geopend, er is een lo terij ten behoeve van het patiëntenfonds en voor kinderen zijn er activiteiten in het souter rain Ook de Sint Willibrordschool aan de Rhijn- geesterstraatweg (uit 1893, naar een ontwerp van de architect Jos Cuvpers) is zaterdag te be zichtigen Hetzelfde gelat voor de wipwater- molen Oudenhofpolder aan de Irislaan

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19