Cultuur Kunst Timan zoekt narigheid niet op Lucky Luke viert 50ste verjaardag met 78ste boek Nelleke Noordervliet: een spookstudent avant la lettre ikik moet nog wennen aan plotselinge populariteit Sasha Toperich, piano. Prog Rachmaninoff, toegang f 19,50; Marcel Worms, P pianomuziek van dci Debussy, Joplin. Bern Gastprogrammering ■GERTMEUER cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 85 626 84 95 het muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 81 00 Stripheld blijft zwierig Lucky Luke is vijftig jaar ge worden. Maar dat is aan het gedrag van de beroemde strip figuur niet te merken. In het woensdag verschenen OK Cor ral springt de lonesome cow boy nog altijd zwierig in het zadel, schiet vlugger dan zijn schaduw en rekent opnieuw af met de gemene broertjes Dal ton. In juni 1947 brengt in België de 24-jarige Maurice de Bcvc- re, alias Morris, de cowboy Luke de Gelukkige ter wereld. Twee jaren later verschijnt het eerste album, De goudmijn van Dig digger. Met OK Corral ligt het 78e stripverhaal in de winkel: een record. Lucky Luke staat voor 250 miljoen albums, vertaald in dertig talen, een verkoop over de hele wereld, 52 animatie filmpjes, vier langspeelfilms en 56 videocassettes. Verder zijn er circa tweehonderd creaties te koop van Lucky Lukes paard Jolly Jumper, de suffe hond Ratanplan en de D&ltonbende (Joe, Jack, William en Averell). Morris heeft zelf beslist de verjaardag van Lucky Luke op 10 september te vieren, de dag dat hij vijftig jaar geleden voor het eerst de lonesome cowboy tekent die op zijn paard naar het westen sjokt, met de on dergaande zon op de achter grond. Met dit beeld sluit hij sindsdien elk avontuur af. Ansichtkaart Bij de verschijning van OK Corral blaast de vader van Lucky Luke in Parijs vijftig kaarsjes uit. Tal van collega striptekenaars zijn op het ver jaardagsfeest aanwezig. Morris krijgt er een gigantische an sichtkaart overhandigd. De kaart, met een van zijn teke ningen, doorkruiste deze zo mer veertig Franse steden, waar kinderen hem konden ondertekenen. In november 1997 verschijnt ter gelegenheid van de vijftig ste verjaardag van Lucky Luke een verzamelband, met zevert verhalen die tussen 1991 en 1997 gepubliceerd werden. iskefet komt niet naar Leiden 'Pi ideüi Kees Prins, Herman Koch en Michiel Romeyn van Jiske- ee itkómen niet naar Leiden. Het drietal zou morgen bij cd-han- |e J Van Leest aan de Haarlemmerstraat signeren maar heeft la- n weten verhinderd te zijn. ïfoorschotenaar gitaarkampioen ibschoten De dertienjarige Wim den Herder uit Voorscho- n is winnaar geworden van de Nationale Gitaarkampioen- happen. De voorschotenaar moest het in de Utrechtse Jaar- >urs opnemen tegen vier volwassen finalisten. rijs voor recyclebare trouwjurk 'ei iden» Met een trouwjurk die voor tachtig procent uit papier staat, heeft de Leidse vormgever Bernadette Drenth een inter- tionale vormgeverswedstrijd gewonnen. Ze kreeg de prijs voor j t beste te recyclen ontwerp. Na de bruiloft kan de wegwerp- rk, gemaakt van patroöntekenpapier, bijvoorbeeld worden ge- u ruikt voor het maken van bedankbriefjes. In het Kunstcentrum in de Haagweg 4 in Leiden met andere kledingstukken te zien, dens de expositie 'Aantrekkelijk Textiel', op 26,27 en 28 sep- mber of vanaf 26 oktober. cteur Burgess Meredith overleden angeles De acteur Burgess Meredith, die in zijn 60 jaar lan- filmcarrière naam heeft gemaakt met rollen in onder meer" nterset', Of Mice and Men' en Rocky' is in zijn huis in Malibu alifornië) overleden aan de ziekte van Alzheimer en andere derdomskwalen. Hij werd 89 jaar. Meredith begon in de jaren ertig aan het toneel, ging later ook in films spelen en raakte in jaren zestig bekend onder het televisiepubliek door zijn rol j Pinguin in Batman. lichters en muzikanten in ambassades haag» De buitenlandse ambassades in Den Haag worden lgend jaar het podium van internationale poëzie en muziek. e stichting 'Dichter aan huis' heeft een initiatief ontwikkeld, aarbij ambassades hun deuren open zullen zetten voor het pu- Qliek. Dat publiek wordt dan in staat gesteld optredens bij te wo- ■%i van internationaal vermaarde dichters en musici, die af- imstig zijn uit het land dat hun ambassade vertegenwoordigt, manifestatie, die de voorlopige titel 'Poetical border walks' iagt, zal gehouden wórden van 26 tot 27 september 1998. onstantijn Huygens Prijs oor Vlaming Leonard Nolens anpin Den Haag. Er is ook een Jan Campert Constantijn Huygens Prijs Prijs van 5000 gulden en die dit jaar gaat naar Leopard gaat dit jaar naar Elma van Ha- ens. De 50-jarige Vlaming ren voor haaf gedichtenbundel ;tde 10.000 gulden tellende Grondstewardess. Even groot is ch voor zijn gehele letterkun- de F. Bordewijk Prijs, dit keer werk, dat bestaat uit moei- toegekend aan J.J. Voskuil voor toegankelijke poëzie met zijn romans Meneer Beerta en dentaal als thema's. Vuile Handen. Rita Verschuur gilet is achttien jaar geleden tenslotte krijgt de ook 5000 gul een Vlaming de Huygens den grote Nienke van Hichtum kreeg. De laatste voor hem Prijs voor het jeugdboek -SSHugo Claus. De Constantijn Vreemd Land. De Haagse burg- fgens Prijs wordt toegekend meester Deetman reikt de prij- de Jan Campert Stichting zen op 19 december uit. Nelleke Noordervliet schrijft bij de gra tie van het drama. Ieder jaar nodigt de vakgroep Nederlands van de rijksuni versiteit een bekend schrijver uit Ne derland of Vlaanderen uit om een half jaartje gastdocent te zijn. Dit jaar heeft zij Nelleke Noordervliet gestrikt om in de lesbanken plaats te nemen. Ter in troductie nam de Rotterdamse schrijf ster gisteravond alvast gewillig tussen de schuifdeuren plaats in het Interna- tional Centre aan het Rapenburg. In het intieme gezelschap van hooglera ren Nederlands en de nieuwe werk groepstudenten probeerde interviewer Peter van Zonneveld de blonde vrouw van de achterflap beter te leren ken nen. Met succes. Nelleke Noordervliet bleek een echte verteller. Zo vernamen de toehoorders dat het gastdocent schap voor de 52-jarige Noordervliet een tweede kennismaking met Leiden betekent. In de jaren zestig was zij hier zelf nog studente Nederlands. Hoewel, studeren... Ze beschrijft zichzelf eerder als een spookstudent avant la lettre: ,,Ik liep daar nou niet bepaald de deur plat." Herinneringen aan haar studen tentijd in Leiden zijn er zat. „Vooral de grote afstand tussen student en 'bur ger' is me altijd bijgebleven. Als we toen bij l'Esperance gingen klaverjas sen, was het altijd 'wij' tegen 'hun'. Wat dat betreft is er geloof ik ook niet zoveel veranderd. Nederlands studeren, dat deed ze in de eerste plaats omdat ze dan veel boeken mocht lezen. ,,In mijn arge loosheid dacht ik namelijk dat stude ren dat betekende." De moderne Ne derlandse letteren oefehden onmid dellijk een geweldige aantrekkings kracht op haar uit, omdat daar op de katholieke meisjesschool niet over 'werd gerept. „Volgens onze juf hield de Nederlandse letterkunde zo onge veer bij Aart de Leeuw op. Over een Hermans of een Wolkers hoorde je nooit." Tien jaar geleden besloot ze om zelf een boek te schrijven. Haar eerste po ging, een biografie van 'Multatuli's vrouw', Tinne Douwes-Dekker, werd meteen een succes. Noordervliet wilde weten 1ioe groot het lijden van Tinne was. „Zij werd per slot van rekening door haar man die ze in goede en slechte tijden had gesteund, in een personage veranderd." Met dit eerste boek bracht de Rotterdamse meteen naar voren hoe belangrijk voor haar de relatie tussen literatuur en geschiede nis is. „Waar die twee elkaar raken, daar begint voor mij het schrijver schap." Dat raakpunt ontstaat volgens Noordervliet als mensen grote veran deringen meemaken in hun leven. „Pas als de mens een beslissing over leven en dood moet nemen voor zich zelf en voor zijn naasten, ziet hij wat 'ie waard is. Dat is het drama, het lite raire bij wiens gratie ik schrijf." Nelleke Noordervliet geeft op 20 en 27 november een lezing, waarover meer informatie nog bekend wordt ge maakt. fentse popgroep morgenavond in Het Kasteel in Alplien kan ik er weer tegenaan. Maar dat zijn ook heel normale din gen. Als ik alleen ben kan ik liedjes schrijven, en lezen... ik wil graag he.el veel dingen we ten. Als. ik eenmaal iets interes sant vind, wil ik er ook echt alles van weten. Als kind was ik bij voorbeeld een groot fan van Bach. Dat heb ik van mijn va der, die speelde orgel in de kerk. Af en toe krijg ik weer zo'n op welling, en dan is Bach het grootste wat er volgens mij te vinden is. Ik heb ook verschrik kelijk veel boeken over Bach ge lezen." Muziek is vreselijk belangrijk voor Lohues, en dat is eigenlijk nog een understatement. „Mu ziek is het belangrijkste dat er is. Dat mag je niet zeggen, maar het is wel zo. Daar kom ik nu pas achter, omdat mensen dit soort dingen aan me vragen. Maar ik had het als kind al. Dan keek ik thuis in de omroepgids wat er de volgende dag in de Ar beidsvitaminen gedraaid zou worden. En als dan bijvoorbeeld 'Jailhouse Rock' van Elvis Pre sley gedraaid werd, dan was ik de andere dag 9choolziek hoor. Want dat ging wel even gehoord worden... Ja, serieus waar. Als ik dat nu vertel, is het een bela chelijk verhaal, maar dat is wel gebeurd." Sklk, 12 september in Het Kas teel (21.00 uur), Concertweg 1, Alphen aan den Rijn. Liefdesmuziek van devote organist muziek RECENSIE AAD VAN DER VEN Koninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Da vid Atherton, m.m.v. Codelieve Schrama (harp), Jean-YvesThibaudet (piano), Siebe Henstra (clavecimbel) en Koor van de Ne derlandse Opera. Werken van Honegger, Martin en Franck. Gehoord: 10/09, Am sterdam (Concertgebouw). Herhalingen aldaar: 11, 12 en 14 september 12 en 14 september Messiaen i.p.v. Martin). De meest bezielde liefdesmu ziek die tegen het einde van de vorige eeuw in Frankrijk is ont staan, is gecomponeerd door een puritein die het grootste deel van zijn leven op de orgel- bank heeft doorgebracht, spe lend ter ere van God en om ringd door een schare toegewij de leerlingen. 'Psyché, een ongeveer vijftig minuten durend symfonisch ge dicht voor koor en orkest, neemt binnen het oeuvre van César Franck een uitzonderlijke plaats in. Even uitzonderlijk is een uitvoering van het comple te werk. Het Concertgebouwor kest speelde het werk gister avond alsof het een dood ge waande vriend aan zijn hart drukte, zo meeslepend werd het verhaal over het meisje Psyche en de god Amor - zie de 'Me tamorfosen' van Apuleius - hier verklankt. David Atherton ontpopte zich hier als een zeer geïnspireerd en kundig vertolker van Francks breedvoerige romantische mu ziek. Nimmer ging het ritme slepen, nergens werd de rijke sonoriteit te zwaar. Zeer ge slaagd was ook de bescheiden bijdrage van het Koor van de Nederlandse Opera. Dat ook Frank Martins 'Petite symphonie concertante' voor harp, clavecimbel, piano en strijkorkest voortreffelijk klonk was eveneens voor een belang rijk deel te danken aan Ather ton. De ritmen van het sullige marsje, waarmee de componist in het laatste deel veel van de allure van het werk teniet heeft gedaan, klonken hier in een zeer voortvarend tempo veel ac ceptabeler dan we gewend zijn. aan twee kanten, want Lohues had geen moeizaam dieet nodig om wat aan zijn overgewicht en zijn conditie te doen. „Toen ik nog in het Westen woonde was ik inderdaad een stuk zwaarder. Ook door de worst, ja," refereert hij aan het liedje 'Dreuge Worst'. „Ik woonde toen in een studentenhuis met allemaal, mensen uit de rest van het land. Die vonden het eerst maar rare vleesdingen, maar op een gege ven moment zagen die toch ook wel de charme ervan in. Maar zelfben ik dus maar wat minder van die dingen gaan eten." En geen alcohol.meer? „Nou, ik lust wel een potje bier af en toe hoor. Maar ik drink niet veel. Het kan ook niet. Dan kun je nog zo hard lopen, maar als je bij elk optreden bier gaat zui pen en je na het optreden gaat bezatten: dat hou je niet vol. Blijkbaar is het door de invloed van meneer Richards van de Rolling Storres wel geoorloofd om gigantisch dronken op het podium te staan, maar ik vind het belachelijk. Ik heb het ook nog nooit meegemaakt dat ie mand dronken beter speelt." Lohues vindt het af en toe heerlijk om de drukte te ont vluchten. „Een bepaald percen tage van mijn wakende bestaan moet ik gewoon alleen wezen. Anders word ik onrustig. Ik moet af en toe gewoon de zaken even op een rijtje kunnen zet ten, even kalm aan doen, dan Cineast legde leven in Leiden in de jaren '30- '50 vast die feesttenten is het altijd ver- nog eens heel hard op de gitaar vertellen, daar heb je toch wel schrikkelijk heet, dan sta je én te raggen en tussen de num- conditie voor nodig." te springen en te zingen en ook mers door al die verhaaltjes te Het mes snijdt hier duidelijk Als zwaarlijvige mannen die een neut teveel hebben gedronken, schuddebuiken de huizen om het leven bo ven. Vlaggemasten kronke len als slangen en het ge zicht van een jong henge- laartje lijkt Wel van bubble- gum. Zie daar enkele beel den uit 'Spiegelstad', een korte film van de Leidse ci neast Emile Timan. LEIDEN «CEES VAN HOORE Het is één van de filmpjes die hij in de periode 1930-1950 maakte over het leven in Lei den. In 'Spiegelstad' filmde hij Leiden, weerspiegeld in de grachten. Op het eind van de film gooit iemand met een plons een steen door de spiegel. 'Hommage aan Timan'. Zo heette de drukbezochte filmver toning gisteravond in de Kapel zaal, een evenement georgani seerd door Leiden Cultuurstad. De filmer zelf was aanwezig om zijn korte films over de sleutel stad van muziek en commen taar te voorzien. Dat laatste deed hij met veel droge humor. „Wij zijn samen oud gewor den", zei hij, na een blik op de projector en de mengtafel waar op de filmmuziek moest wor den gedraaid. „We gaan begin nen. Licht uit, ook op zolder", grapte de cineast, terwijl hij een blik wierp op het overvolle bal kon in de Kapelzaal. Timan is in 1938 begonnen met filmen. „Filmen was toen een kostbare zaak. Ik werkte bij de Raad van Arbeid. Als ik daar een bepaalde cursus deed, zou ik een gratificatie krijgen. Dat heb ik gedaan en yan het geld heb ik toen een camera aange schaft. De oorlog brak uit en het was erg moeilijk om aan materi aal te komen. Maar in 1940 heb ik toch nog die film over de Waardgracht kunnen maken. De film eindigt met een feest van de grachtbewoners. Ik weet nog goed dat er twee agenten kwamen. Ze vertelden me dat ik Emile Timan over zijn korte films en Leiden: „We zijn samen oud geworden." fototaco van der Eb moest ophouden aangezien sa menscholingen verboden wa ren. Op dat moment kwamen er twee breedgeschouderde Waardgrachters aan. 'Jullie kun nen kiezen', zeiden ze tegen de agenten, 'of die man filmt door, of jullie gaan de gracht in'. De dienders hebben maar eieren voor hun geld gekozen. Die film over de Waardgracht is een hoogtepunt in het oeuvre van Timan. Je ziet een meisje in de gracht zwemmen, terwijl daar net het vuile water in wordt weggegooid. We krijgen beelden van Hoppie, de water stoker, die vaten heet Water ver kocht voor 20 cent per vat. De beelden maken grote indruk, vooral die van de feestende me nigte en de schoffies die zich met het draaiorgel amuseren. „De bewoners van de Waard gracht waren niet makkelijk, Maar ze gaven me alle mede werking omdat ik ze niet bela chelijk maakte." Karei Willems, projectleider van Leiden Cultuurstad, prees Timan om zijn bescheidenheid. Hij kenschetste diens werk als een oeuvre van grote, cine matografische waarde. En hij heeft gelijk. Het koite filmpje over het Elisabeth Gasthuishof je, het verslag van het 3 Okto berfeest, de film over het liften (in die jaren nog een onbekend fenomeen), ze zijn alle aan doenlijk van eenvoud en schoonheid. De pure zwart-wit- beelden laten zien hoe nietig het menselijk bedrijf is, hoe goedertierend ook. De rottig heid is door Timan niet opge zocht. „Of ik nu, terwijl er zo veel narigheid in de wereld is, nog zulke films zou kunnen ma ken?", zei Timan na afloop. „Ja, hoor. Ik film met een mild oog. Dat is wat ik ook zo bewonder in het werk van Bert Haanstra. Als het goede niet makkelijk voorhanden is, zoek ik het wel op." (er Daniël Lohues van de roep Skik is allesbehalve prototype van een popmu- it. Een vriendelijke gozer 16, die - heel Drents - zijn bedachtzaam kiest en k (moeite mee heeft om het terste van zijn tong te laten toe dat ie niet zo ge melijk over zichzelf praat - pmalen nuanceert hij zijn Werkingen met mededelin- als: 'Dat heeft toch ieder- en: 'Dat is niet zo bijzon- Een typische noorderling Ondertussen is Skik wel 1 op weg een bekende naam Nederland te worden. De de ft cd stond vorig jaar weken- in de albumlijsten en het "i dit jaar verschenen album 1 is zóals 't lekt' doet het goed. Skik staat morgen- nd op de planken van jonge- (centrum Het Kasteel in Al- i aan den Rijn. niël Lohues moet nog nen aan de plotselinge po- riteit. Hij zit regelmatig op pets en doet als het even kan f aan hardlopen, in en rond woonplaats Emmen. ,,'s nds laat, als het donker is en [geen mens kijkt." Hij heeft die sportieve combinatie redelijke conditie opge ld, volgens hem hard nodig janderhalf uur tekeer te kun- op het podium. „In Daniël Lohues: „Als kind was ik een groot fan van Bach." foto pascal ollegott

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15