Recordinvestering Haarlemmermeer Schiphol Plaza wordt de basis voor breedbeeldzender TVNL Zuid-Holland: extra geld voor sociale problemen Schaderegistratie bij Drechttunnel succes Randstad Amsterdam helpt vroegtijdige schoolverlaters aan diploma Geestelijke verzorgers marine onthullen Dakota-monument Monument wordt stellage 975 Foto dansende bemanning krijgt nog een staartje De provincie Zuid-Holland trekt de komende jaren 1,6 miljoen gulden extra uit om sociale achterstanden in mid delgrote steden te verminde ren. Een groot deel van het geld is bestemd voor de regio's Dordrecht, Leiden en Schie dam. In de Drechtsteden en in de Alblasserwaard/Vijfheerenlan- den gaan de extra gelden naar een project om het aantal wo ningen voor ouderen en ge handicapten te vergroten. In Schiedam gaat een project van start om het schoolverzuim onder leerlingen uit kansarme milieus terug te dringen. Voor de drie regio's komen verder financiële middelen vrij om via woningrenovatie- en werkgelegenheidsprojecten de leefbaarheid in probleemwij ken te vergroten. Het schaderegistratiesysteem bij de Drechttunnel in Dordrecht is een succes. Het systeem, dat nieuw is voor Ne derland, signaleert alle bewe gingen bij de tunnel en regi streert schadeiqakers. Sinds de ingebruikname ervan, negen maanden geleden, is geen enke le te hoog beladen vrachtwagen de tunnel ingereden en zijn er 70 procent minder hoogtemel dingen. Vroeger naderden jaarlijks 1200 te hoog beladen vrachtwa gens de tunnelbuis aan rijksweg A16. Daarvan negeerde 68 pro cent de rode stopsignalen van het waarschuwingssysteem en reed door. Daardoor raakten tunnelwanden, verlichting of verkeerssignalering jaarlijks voor enkele tonnen beschadigd. Nu nadert gemiddeld nog één te hoog geladen vrachtwagen per dag de tunnel. Dat is een daling van het aantal hoogte meldingen met 70 procent. Bo vendien stopt de betrokken vrachtwagen nu wel. Transpor teurs blijken geen risico te ne men en kiezen vooraf een alter natieve route of betalen de be keuringen voor een te hoge be lading, die minimaal vijfhon derd guldpn bedragen. C. Abrahamse van de dienst- kring Dordrecht van Rijkswater staat is tevreden met het resul taat. „Te hoog geladen vracht wagens stoppen nu netjes voor de tunnel om op de vlucht strook op de politie te wachten. Er is geen schade meer aange richt in de tunnel." Met het nieuwe schaderegi stratiesysteem kan het voorfront met kentekenplaat van te hoog geladen vrachtwagens vastge legd worden in de computer. Zodoende is bij schade aan de tunnelbuis de veroorzaker te achterhalen. In het uiterste ge val kan vervolging worden inge steld. Met het oude video systeem was het achterhalen van de veroorzaker niet moge lijk. Een geintje. Moet kunnen. Beetje dansen bovenop een vliegtuig waarin je net een ver moeiende, lange vlucht hebt ge had. Zo zullen de piloot en twee stewardessen van de KLM heb ben gedacht, tijdens een tus senstop op het vliegveld van Guatemala City. Ze maakten op hun Boeing een paar frivole danspasjes, die helaas voor hen door een beroepsfotograaf wer den vastgelegd. De foto ging de hele wereld over en kwam ook het hoofdkantoor van de KLM onder ogen. De maatschappij is echter duidelijk 'not amused'. De betrokken KLM-medewer- kers bevinden zich nog steeds in het buitenland. Zodra ze zijn teruggekeerd, zal met hen over het incident worden gesproken, aldus KLM-woordvoerder Leyte. „Een vliegtuig is om mee te vlie gen, niet om bovenop te dan sen. De bemanning heeft een groot risico genomen. Je moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren als een van hen was uitgegleden. Het is wel twintig meter hoog. Als ze in hun vrije tijd bovenop een flat willen dansen, moeten ze dat zelf weten. Maar dit is een heel andere zaak". Leyte kon nog niet zeggen of er disciplinaire maatregelen tegen het drietal zullen worden genomen. Volgens Gerda Oskam, woordvoerder van de Vereni ging van Cabinepersoneel, wordt de zaak erg opgeblazen. „Ik vind het een leuke, ludieke actie, die misschien niet echt verstandig is. Wat zij hebben gedaan is niet onverantwoord voor het vliegtuig of schadelijk voor de naam van de KLM". Transavia vi> voor continuii van Schiphol amsterdam anpJ Het vertrek van Schip] man Smits komt hoogsij gen. Er is sprake van es lute crisisperiode in de] dingen tussen de lucht] Den Haag, terwijl de to] luchthaven sterk u3 raakt. Per 1 septembej mers ook al financiële J de luchthaven B. van [I vertrokken en nu gaat nog over acht maanden] Dat zegt algemeen a P. Legro van chartermaj pij Transavia. „Het iseq de waarin we met nodel kunnen missen die ken zaken heeft. Naar DenM zitten we in een absolul periode. De politiek is verkeerd bezig. Het rel bestaan van de BV Lu] staat ter discussie." Lea op de discussie over del problematiek en op hef maatregelen dat boven] en landingsbanen hal ook de vluchten ove] gaan beperken. „Er isl van een crisisscenario] luchtverkeer op de bal gedeeltelijk overdag \vj perkt", meent Legro. 1 pen we vast. Men moe] zond verstand in Den] ten prevaleren." De Til bestuursvoorzitter heefifc duidelijk idee over de oi van Smits: „Wijers!" 1 Ex-raadsle van Den Haj willen de gemeenteral bijstaan den haag anp Oud-gemeenteraadsle van Den Haag die ht hebben naar de res verenigen zich vanaf tember in de Verenig; Oud-gemeenteraadsle van Den Haag. Voor zelligheid, maar ook huidige raad te ad\ „De raad heeft zoveel groepen dat ik niet di we deze mensen oc zullen vragen", zegt ge teraadslid J. Chandoe De vereniging is eer tief van J. Huurman uit Arnhem. Hij was v tot 1990 Haags raadslid voor de Pv een recent bezoek a; Haag zag hij dat de: sinds zijn vertrek erg derd was. „Ik vond h mer dat ik daar meer van uitmaal heimwee inspireerdel de oprichting van de ging- Circa 49 oud-raai meldden zich, onder kele prominenten zl Nyqvist, voormalig vo van de voetbalclub AI Haag en oud-voorzit Verenigd Streekvenu derland, en advocaat.' dimiroff. „Iedereen vo nog steeds betrokken Haag en wil zich d kennis in dienst stel], de huidige raad", Huurman. „Toen ik was hadden we zo nu behoefte aan een partij die alles met blik beziet en het we door kan verlichten." Chandoe twijfelt oud-raadsleden de raf van dienst kunni „Huurman is een zf listisch persoon. Ik ook niet verbaasd da initiatief heeft Maar idealisten zittt buiten de raad. ooit zelf lid te wort hem niet tegen. „Ikl niet allergisch voor dan eens een drinken met zo'n clut Volgens een woort van de Vereniging derlandse Gemeentel niet eerder oud-r geweest die zich ver om een huidige raad: seren. Hij vindt het verstandig idee, raadsleden kunnen lijk van mening met oud-leden. En ernstige wrijvingen vt ken", zo meent hij. oud-raadsleden uit gemeenten zullen zt schudding niet vert Zoals die voor oud- teraadsleden op - Rotterdam. Een w< !n der van de gemeente» dam 'omschrijft die dP „een ontspanning^ senioren, die samenkf der het mom van P heid kent geen tij£l8 club willen de oud den van Den Haagif men. „Wij staan alle'fc midden in het leven P Huurman. 1 Overdag veel nieuws en informatie Iedere avond om negen uur 'thuisbios driehuis vervolg voorpagina frans van den berg Schiphol Plaza wordt de uitvals basis voor de nieuwe breed beeldzender TVNL. Het publiek op de luchthaven kan de uit zendingen niet alleen in de luchthavenhal volgen, maar ook buiten. Schiphol laat momen teel het grootste videoscherm ter wereld bouwen. Dat komt op het plein voor Schiphol Plaza te staan. Philips, Sony en Panasonic worden geen aandeelhouder in het nieuwe station. De steun die de breedbeeldfabrikanten geven bestaat uit reclame voor TVNL in de winkels en in hun eigen advertenties. Daarnaast gaat een deel van het reclamebudget van de bedrijven naar de nieu we zender en wordt de eigen filmmaatschappijen Polygram (Philips) en Columbia Pictures (Sony) verzocht om- speelfilms tegen een gereduceerd tarief te leveren. De nieuwe zender krijgt over dag veel live-programma's die vanaf Schiphol worden uitge zonden. „We zochten een plek tussen het winkelcentrum en de aankomst- en vertrekhal. Dan heb je altijd publiek en zit je meteen op een van de drukste plaatsen van het land. Er wordt wel eens gesteld dat er dertig miljoen bezoekers per jaar op de luchthaven komen en dan is het mooi om daar als tv-zender ook te zijn. Geen goedkope plek, want je betaalt 15.000 gul den per vierkante meter per jaar. Een studio van honderd vierkante meter kost dan 1,5 miljoen per jaar. Maar we heb ben het er voor over", zegt initi atiefnemer Post. De drukte op de luchthaven sluit in de visie van Post mooi aan bij de programma's die vanaf januari tussen 7 en 19 uur worden uitgezonden. Ieder half uur nieuws en daarna steeds voor bepaalde doelgroepen een programma. Een aanpak waar adverteerders erg blij mee zijn, omdat ze met relatief weinig geld precies de juiste mensen bereiken. Daarbij denkt Post aan zakennieuws. reizen, land en tuinbouw, natuur, hobby's en een praatprogramma over politiek, media en nieuws. Acht onafhankelijke producenten gaan daarvoor programma's maken en zoeken daarbij zelf hun sponsors. De hoogtepunten van het dagprogramma worden samengevat voor het program ma tussen 19 en 21 uur. Op nadrukkelijk verzoek van de televisieproducenten Philips, Sony en Panasonic wordt in de avonduren een programma neergezet voor een breed pu bliek. „Die programmering moet juist de voordelen van breedbeeldtelevisie uitbuiten, vooral in combinatie met het dolby-surround-geluid. Tussen 21 en 24 uur krijgen de kijkers thuis-bios. Na het nieuws volgt een aflevering van het Poly goon-journaal en daarna de hoofdfilm. Die wordt op de nor male breedte van de bioscoop uitgevonden. Dus zonder snij den aan weerszijden of zwarte balken aan de onder- en boven zijde, zoals nu het geval is. Net als in de bioscoop wordt de film slechts een keer onderbroken voor reclame. Na de film steeds een concertregistratie. In de nacht komen vooralsnog alleen herhalingen. Het programma is grotendeels rond", stelt Post te vreden vast. Ook met kabel maatschappijen, grote reclame- bureau's en Schiphol zijn af spraken gemaakt. Voor de tech nische realisatie zijn offertes uitgebracht door de NOB en een onafhankelijk bedrijf. Een keuze is nog niet gemaakt. De vijftien aandeelhouders die vandaag voor het eerst bij eenkomen, vormen samen het bedrijf Breedbeeld Televisieom roep Nederland. In het derde jaar verwacht de zender winst te maken. „Met overdag een doel groepenbenadering en in de avond de thuisbios moet dat lukken. Bovendien verwachten de fabrikanten dat de helft van de Nederlanders over zeven jaar ook breedbeeld heeft. De pu blieke en commerciële omroe pen wagen zich voorlopig nog niet aan breedbeeld. Zij rijn bang kijkers die oude toestellen hebben te verliezen. In Amerika wordt pas volgend jaar mond jesmaat breedbeeld geïntrodu ceerd." Tachtig Amsterdamse jongeren hebben woensdag het diploma ontvangen van een nieuwe korte beroepsopleiding, waar door zij verzekerd zijn van een baan in de bouw, metaal- of elektrobranche. De jongeren waren er aanvankelijk niet in geslaagd een volledige be roepsopleiding te doorlopen. H. van Horssen en J. Flokstra, geestelijke verzorgers van de Koninklijke Marine in Den Hel der, onthullen donderdag 25 september in de tuin van het provinciehuis in Haarlem het monument ter nagedachtenis van de 32 slachtoffers van de Dakota-vliegramp in de Wad denzee. Van Horssen en Flokstra heb ben vorig jaar direct na de ramp familie en nabestaanden opge- Dit is het eerste resultaat van het project Vakmanschap, waarmee de hoofdstad de werkloosheid onder jongeren wil bestrijden. De jongeren kregen hun diploma uit han den van staatssecretaris Nete lenbos. Drie van de tien jongeren in Amsterdam verlaat zonder di ploma het onderwijs, waardoor de kans op een baan verslech- vangen. Van Horssen was voorts een van de sprekers tijdens de herdenkingsdienst in de Grote Kerk in Haarlem. De ramp, 25 september exact een jaar geleden, kostte het le ven aan alle 32 inzittenden van het Dakota-toestel. De slachtof fers waren 23 medewerkers van de provincie Noord-Holland, zes bemanningsleden van de Dutch Dakota Association DDA, en drie werknemers van Ballast Nedam. Het gedenkteken is van de tert. In een aantal vormen van beroepsonderwijs is het per centage afhakers zelfs nog ho ger. Om iedere Amsterdammer betere kansen te geven, wil de gemeente samen met het be drijfsleven duizend extra leer arbeidsplaatsen beschikbaar stellen. Verder moeten er door de hele stad meldpunten ko men voor het tegengaan van verzuim en schooluitval. hand van beeldhouwer Theo Mulder uit Hippolytushoef. Mulder woont en werkt vlak achter de dijk bij de Wadden zee, waar hij de Dakota meerde re malen over heeft zien komen. Het monument bestaat uit een basalten sokkel met daarop een glasplaat waarin de namen van alle 32 slachtoffers zijn ge zandstraald. De plaat wordt ge combineerd met een bronzen beeld dat is opgebouwd uit vleugels die naar het oneindige lijken te vliegen. In tuin provinciehuis Haarlem Miljoenenfonds uit heffing op luchtreizigers In Haarlemmermeer zal volgend jaar voor het eerst meer dan honderd miljoen gulden worden geïnvesteerd in in frastructuur. De gemeente verwacht dat een recordbe drag van 108 miljoen gulden wordt gestoken in projecten als de snelle busbaan Zuid-Tangent, de reconstructie van de Hoofddorpse Van Heuven Goedhartlaan, een busbaan door het centrum van Hoofddorp en de tweede brug over de Ringvaart in Zwanenburg. hoofddorp «gpd Met een gemeentelijke bijdrage van acht miljoen gulden willen B en W voorkomen dat de aan leg van de Zuid-Tangent stagneert. Deze hoogwaardige openbaar vervoerverbinding tussen Haarlem, Hoofddorp en Schiphol dreigt veel duurder uit te vallen dan het beschikbare rijksbudget. Zo wordt alleen al het door Haarlemmermeer ge kozen tracé over de Van Heu ven Goedhartlaan 23 miljoen gulden duurder dan het oor spronkelijke traject. De gemeente put de acht mil joen uit de heffing van een gul den toeristenbelasting per Schipholpassagier vanaf juli volgend jaar. Deze nieuwe be lasting moet in 1998 zo'n 13,5 miljoen gulden opbrengen, de jaren daarna zelfs 27 miljoen. De poldergemeente lijkt daar mee in één klap verlost van de financiële problemen als gevolg van een rijkskorting. Een tevre den wethouder C. van der Lin den (financiën) presenteerde gisteren een sluitende meerja renbegroting. Haarlemmermeer wil twee derde van alle Schipholop- brengsten storten in een nieuw fonds voor 'strategische investe ringen'. Het geld is onder meer bedoeld voor wegen, openbaar vervoersverbindingen, recrea tiegebieden en sociaal-culturele voorzieningen. De WD-wet- houder ziet de door Schiphol aangekondigde juridische strijd over de toeristenbelasting op luchtreizigers 'met vertrouwen' tegemoet. Van der Linden houdt er wel rekening mee dat de luchtha ven, die de belasting moet in nen, uitstel van betaling aan vraagt of op een andere manier dwars gaat liggen. Hij verwacht dan geen onoverkomelijke fi nanciële problemen. „We kun nen het geld eventueel voorfi nancieren." Mocht de heffing bij rechter sneuvelen, dan zal de gemeente bij Den Haag aankloppen voor de ontbreken de miljoenen. Amsterdam Het nationaal monument op de Dam in Amsterdam wachting van diensterugkeer, nog slechts een futuristisch ogende stel- wordt gerestaureerd. Op de plaats van het monument staat, in af- lage. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14