Zorg dat je srbij komt' Burgemeesterswijk niet blij liet komst peuterspeelzaal Vliegshow spectaculair onderdeel open dag tVillem Oltmans bluft studenten af 'Stompwijkers hebben altijd een beetje in de slagroom gezwommen' Leiden Regio 'Een afstandelijke en dominante man dn iNDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 F> mmandant wil marine promoten us.l alia do(j)e open dag is in de eerste plaats gewoon feest. Het '.rtaLjnevliegkamp bestaat 50 jaar, de marineluchtvaart- ie!%ist (MLD) 80 jaar. Daar willen we graag zoveel moge- djt mensen deelgenoot van maken." Sinds januari is A. waln Dijk commandant van het marinevliegkamp Valken- eajrg. Zaterdag houdt hij open huis, met naar verwach- jB 10 n vijftigduizend bezoekers. „Maar als er alleen Iojaks komen slaan we de plank mis", vindt Van Dijk. ralld hee& namelijk ook een paar eer peuze bedoelingen. Het kijkje cockpit moet ook een kijk- ie dlin de keuken van het hele zijn. Want zowel n vi?agvlak als wervingskracht tan p de marine kunnen wel een Chrjuntje gebruiken, willen mensen een in- (Uk geven van wat wij hier en gedaan hebben. Begrip hij pen bij omwonenden bij- :hopprbeeld. Want wij investeren t p-el in het milieu, en niet alleen 4dat we het beste jongetje de klas willen zijn." Valken- probeert door tal van jatregelen de milieuoverlast beperken. De afgelopen jaren n op het vliegkamp bijvoor- eld een proefdraaispot met n wal eromheen en een ge- behuizing voor het jten van motoren verrezen, ivffder helpt de vluchtsimulator poeveelheid vlieguren beper- Dat de open dag zelf onder ii door een F-16 bezocht It dient uiteraard een ander d qbi. „Eerlijk gezegd hopen we pi dat jongelui de marine een bedrijf vinden. Om het die jlerwets te zeggen: zorg dat je ]ij komt", aldus de man die een 'kleine burgemeester, van een heel mooi kamp' zegt te voelen. Hoewel de marine geen acuut personeelstekort heeft, is wer ving toch nodig. „In tijden waarin het economisch goed gaat, is er een harde concurren tie met de burgerluchtvaart. Het is een beroep dat in principe voor iedereen bereikbaar is, maar waaraan je toch redelijke eisen stelt. Iemand moet goed in elkaar zitten en goede papie ren hebben. Voor die mensen moeten wij het hebben van de kwaliteit van het werk en onze uitstraling: een mooi bedrijf, met mooie spullen en enthou siaste mensen." Werken bij de marine heeft ook zijn schaduwkanten, met name in de privésfeer, geeft hij toe. Oefeningen zijn vaak ver van huis en er is een grote groep die 'aan boord' slaapt, zoals de interne huisvesting op het vliegkamp genoemd wordt. Niet dat het daar slecht toeven is, maar „de meest kritische fac tor is het thuisfront. Je moet een partner hebben die tegen een stootje kan, die thuis de plaats vervangend commandant wil zijn", volgens Van Dijk. „Dat te levisiespotje van 'wie is die man die elke zondag het vlees komt snijden', dat raakt mij. Dat is de realiteit." Beeld van de open dag in Valkenburg, enkele jaren geleden. Spotters geven prijs aan Italiaanse kist VALKENBURG JOB DE KRUIFF De stichting Valkenburgse Vliegtuigspotters (SWS) reikt vrijdag haar jaarlijkse prijs uit aan een Italiaans licht trans port- en verbindingsvliegtuig van het type Piaggio 166DL-3. De winnaar van vorig jaar, een Engelse Wessex-helikopter, zal overkomen om de wisseltrofee aan de Italiaanse bemanning te overhandigen. De SWS is met bijna vijfhon derd donateurs de grootste spottersclub van Nederland, le der jaar kent de vereniging de zogeheten SWS-Award toe aan een militair vliegtuig dat Val kenburg bezocht heeft. De win nende Piaggio van het 303e Gruppo Volo Autonomo was op 4 juni vorig jaar te gast tijdens een navigatievlucht. De Piaggio - de Italiaanse luchtmacht heeft er in totaal zes - verschilt van andere vliegtuigen omdat zijn propellermotoren achterstevo ren zitten. De korte plechtigheid rond de uitreiking van de Award is ove rigens niet toegankelijk voor publiek. Beide vliegtuigen zijn wel zaterdag op de open dag te foto archief bezichtigen. Marinevliegkamp Valkenburg viert zaterdag 13 september zijn vijftigste verjaardag en het 80-ja- rig bestaan van de Marineluchtvaartdienst (MLD) met een open dag. Op het programma staan onder meer een vliegshow, diverse ten toonstellingen, een airmarkt en demonstraties van brandweer, Korps Mariniers en transport dienst. Niet alle onderdelen hebben met de luchtvaart te maken; er is ook een oude-ambach- ten- markt en voor de kinderen een kermis. Het vliegkamp opent om 10.00 uur zijn poor ten voor het publiek. Dan begint het voorpro gramma, bestaande uit demonstraties van lichte luchtvaart, van modelvliegtuigen tot tweemotori- ge toestellen. Om 12.45 uur begint het hoofdpro gramma met een sprong van 15 parachutisten van het Korps Mariniers uit een Orion. Hoogte punt van de airshow, waaraan ook Hongaarse en Engelse teams meedoen, moet de demonstratie van een Russische Flanker worden. Op de grond zijn verder nog F-16's, Tornado's, Catalina vlieg- boten, Atlantics, diverse helikopters en nog veel meer vliegtuigen te zien. Veel militaire toestellen zijn opengesteld voor het publiek. Vanwege de verwachte toeloop en de beperkte parkeerruimte wordt bezoekers verzocht met het openbaar vervoer te komen. Vanaf station Lei den Centraal rijden speciale gratis pendelbussen naar het vliegkamp. 'Awotiers vooral bang voor verkeersoverlast bewoners van het gebied rondom de penheimstraat in de Burgemeesterswijk niet blij met de komst van peuterspeel- Peuterpalet. Het nieuwe gebouw komt sen de Lorentz- en de St. Jozefschool, de Oppenheimstraat. De omwonenden gisteren op de informatiemiddag in het ÓBfnelis Joppensz buurthuis aanwezig wa- vrezen vooral verkeersoverlast on- 07,faglijk wordt. Ze kunnen de bouw van de rang echter niet meer tegenhouderr om- de vergunning al is verstrekt. De bedoe- is dat het nieuwe gebouw volgende zo mer in gebruik wordt genomen. Buurtbewoner L. Barendregt heeft als enige indertijd bezwaar gemaakt. Hij wil die procedure ook verder doorzetten. Ook hij vreest vooral overlast. Volgens de omwo nenden is de straat veel te smal. „Er wordt nu al overal dubbel geparkeerd, heeft de ge meente daar wel rekening mee gehouden?", vraagt een verontruste bewoner zich hard op af tijdens de gisteren over het bouwplan gehouden informatiebijeenkomst. Volgens T. Wesselink van de dienst ver keer van de gemeente is uit tellingen geble ken dat er wel voldoende ruimte is voor het extra verkeer dat Peuterpalet met zich mee- 1urnalist te gast bij Studievereniging voor Politicologen lochtend om tien uur is bij em rechtbank in Den Haag een cht uwe fase aangebroken in de in!: k tussen journalist Willem mans en de Staat der Neder- den. Aan de vooravond daar- was de Pietje Bell van de »Ji! erlandse media in Leiden, voor de Studievereniging ticologen (SPIL) te spreken r het onderwerp 'De wereld 1020'. 3 'al thema gebruikte hij om i provocerende opmerkin- de bezoekers uit hun tent te ren. Oltmans begon met een de tegen de democratie, ïmocratie zoals wij die ken- i is je mening geven over iets ir je geen flikker van be- pt. Als IBM een nieuwe corn er aanschaft gaan ze ook n verkiezing houden, dat la- ze over aan managers die er stand van hebben", aldus nans. lij vind dat Nederland meer rijfsmatig bestuurd moet den. „Als je in een vliegtuig r. Kopenhagen naar Parijs zit je steekt bij Vlieland een si- Et op, dan neem je in Am- ;dam je eerste trekje, in Rot- lam de tweede en bij de der den je eruit. Nederland is trekjes van een sigaret. En verdelen we dan nog in rten provincies. Die bureau- Ie moet opgedoekt wor- aandeweg de avond werd ral Oltmans' talent duidelijk mensen tegen zich in het nas te jagen. Zich presente- d als wereldburger die alles jen heeft, verleidde hij enke- JP bezoekers tot opgewonden hies. De temperatuur in de naderde het kookpunt, maar Oltmans was niet van zijn stuk te krijgen. Op charmante wijze blufte hij iedereen af en wist de zaal weer voor zich te winnen. In Oltmans leven bestaan twee soorten mensen: vrienden en vijanden. Nonchalant liet hij doorschemeren dat hij niet de minsten tot zijn kennissenkring rekent: Mandela, Buthulezi, Bouterse en natuurlijk Sukarno (hij schreef een boek met de ti tel Mijn vriend Sukarno). Olt mans gebruikt zijn contacten, want „Macchiavelli heeft zijn axioma's niet voor niets ge schreven." Volgens dezelfde re gels kregen zijn vijanden een flinke veeg uit de pan. Hans van Mierlo doet het in zijn broek voor z'n eigen ambtenaren, Beatrix is een ingehuurde pop die theater opvoert en Doctors van Leeuwen is de nieuwe Ge stapo, aldus Oltmaps. Geen wonder dat hij niet po pulair is in Den Haag. Maar de Koude Oorlog die het ministerie van buitenlandse zaken al tien tallen jaren tegen hem voert is buiten iedere proportie. De tweede helft van de avond ge bruikte Oltmans om zijn zaak Burgemeester Wil de Vreeze gaat deze maand met VUT brengt. „Omdat u zich zo'n zorgen maakt wil ik de dienst er nog wel eens naar laten kijken." De verzekering van architect I. Soedjono dat het gebouw een prijs heeft gekregen vanwege de 'duurzame' bouwwijze, viel ook al niet in goede aarde bij de omwonenden. „Het geldt als een voorbeeld voor het hele land", verzekerde Wesselink nog. Volgens de architect wordt regenwater verzameld en hergebruikt voor de spoeling van de toilet ten. „En het grondwater dan?", reageerde .Barendregt. „Straks verzakt mijn huis!" Hij wil uitzoeken of hij daar ook nog bezwaar tegen kan maken. STOMPWUK DORITH LIGTVOET Leden van de Stompwijkse dorpsraad houden zich alleen maar bezig met kwesties die in het dorp spelen en ze bezoeken zelden vergaderingen in Leids- chendam. Een adviesorgaan dat zo beperkt functioneert, mag je best ter discussie stellen. Duide lijke uitspraken van de vertrek kende burgemeester Wil de Vreeze van Leidschendam, maar om de hete brei heen- draaien, daar heeft hij nooit van gehouden. „Met het bestaan van de dorpsraad heb ik geen pro bleem. Maar met het functione ren ervan wel. Men moet besef fen dat de wereld groter is dan Stompwijk alleen. Leden van de dorpsraad moeten ook in Leids chendam hun gezicht laten zien. Ik zeg altijd dat je de boter en de vis daar moet halen waar ze verkocht worden. Met andere woorden: je moet daar zijn waar resultaat te halen is." „In Stompwijk wordt bijvoor beeld geregeld geklaagd over de politie. Als dan tegen het einde van het jaar in mijn commissie algemene bestuurlijke aangele genheden het werkplan van de politie aan bod komt, verwacht ik reacties van Stompwijkers. Ik moet je eerlijk bekennen dat ik nog nooit een lid van de dorps raad tijdens die vergaderingen heb gezien. Van de wethouders hoor ik hetzelfde. Ik zou de le den graag actiever zien, een dorpsraad moet meer zijn dan een klaagmuur." Dat Stompwijk onvoldoende serieus genomen wordt door het verre Leidschendamse ge meentebestuur bestrijdt hij. De Vreeze denkt zelfs dat Stomp wijk profiteert van zijn aparte rol in Leidschendam. „Stomp wijk ontvangt per inwoner meer dan andere delen van Leids chendam. Kijk eens naar de De Leidschendamse burgemeester Wil de Vreeze. „Een dorpsraad is geen klaagmuur." foto henk bouwman sporthal. Ik ken in Nederland weinig dorpen met 2000 inwo ners waar een sporthal staat. Meestal is dat een te grote in vestering. Bij de bouw van de hal was sprake van een miljoe neninvestering gedragen door alle Leidschendamse burgers." „Maar mensen hebben snel de neiging om alles wat goed is voor kennisgeving aan te ne men. Daarentegen ageert men snel tegen dingen die voor ver beteringvatbaar zijn. Er blijft al tijd iets te wensen over, maar als ik eerlijk ben zeg ik dat Stompwijkers altijd een beetje gezwommen hebben in de slag room. Stompwijk heeft over de belastingdruk of over het voor zieningenniveau in het dorp niet te klagen." Bij alle kritiek staat voorop dat hij grote bewondering heeft voor de wijze waarop Stompwij kers met elkaar omgaan. „Het dorp Stompwijk sprak me direct aan toen ik 17 jaar geleden in Leidschendam als burgemees ter begon. Ik kom zelf van oor sprong uit een Fries platte landsstadje en ik herkende veel zaken. Stompwijk is een hechte en heerlijke gemeenschap met een bloeiend verenigingsleven en een grote onderlinge solida riteit. Die mentaliteit, die zo af wijkt van wat in andere delen van Leidschendam gebruikelijk is, kan alleen bestaan omdat het dorp klein is. De sociale samen hang is er groot." Daarvan konden de bewoners profiteren op een van de moei lijkste dagen die De Vreeze in zijn loopbaan heefl meege maakt. Hij doelt op de dag - 20 februari 1983 - dat een bus met leden en supporters van de Stompwijkse handbalvereniging HVS verongelukte. Vier mensen vonden hierbij de dood. „Het heeft vier uur geduurd voordat we wisten wie er waren omge komen. Dat zijn vreselijke uren geweest. Ik kon niets doen. Ik kon alleen maar met mijn vrouw in de auto stappen, de getroffen gezinnen bezoeken en zeggen 'ik kom verdrietig zijn met u'." „Natuurlijk zou zo'n afschu welijke gebeurtenis overal een klap teweeg brengen, maar in zo'n hechte gemeenschap als Stompwijk kwam de klap dub bel hard aan. Toch denk ik dat men in die gemeenschap ook een zekere troost vond. In een dorp komt men bij elkaar over de vloer en toont men zijn medeleven. In een stedelijke ge meenschap is dat gevoel van 'samen lachen en samen hui len' vaak verdwenen." Willem Oltmans: „Nederland is drie trekjes van een sigaret en dat verdelen we dan ook nog in veertien pro vincies." foto hielco kuipers nog eens uit de doeken te doen. Vandaag komt in de rechtszaal een brief van Ruud Lubbers aan de orde, waarin de ex-premier schrijft dat, in Oltmans woor den, „de Nederlandse Staat mij flink genaaid heeft." Hij is de treiterijen meer dan zat. „Ik ben altijd netjes geweest, maar nu heb ik mijn geduld verloren. Ik verdom het om nog langer mooi weer te spelen. Eén oktober doet de recht bank een eerste uitspraak over een voorschot op Oltmans uit eindelijke schadevergoeding. Een afstandelijke en dominante man. Een burgemeester die niet zomaar voor zijn ge noegen een gezellig fietstochtje door Stompwijk maakte. Maar ook een burger vader, die het dorp bezocht als dat nodig was. Zo typeren Stompwijkers de vertrek kende Wil de Vreeze. De kritiek van De Vreeze dat leden van de Stompwijkse dorpsraad geen vergade ringen in Leidschendam bezoeken, wordt soms onterecht genoemd. „Ik heb een aantal commissies bezocht", vertelt dorps raadslid Van der Ham. „Maar meestal zat ik op de publieke tribune. Als er over een verbouwing van Leidschenhage wordt ge praat, ga ik niet naar beneden om mijn zegje te doen. Toen er typisch Stompwijk se zaken op de agenda stonden, ben ik wél in de raadzaal gaan zitten. Wethouder Dwarshuis zei 'dat moet u vaker doen'. Ze had me daarvoor dus nooit 'ontdekt'." Ook Van der Haar bezocht geregeld ver gaderingen in Leidschendam. Maar ne gentig procent van de agenda bestaat uit onderwerpen die niets te maken hebben met Stompwijk. „En dan is het zonde om daar aanwezig te zijn, terwijl we die tijd ook aan Stompwijkse zaken kunnen beste den." Overigens noemen niet alle leden van de dorpsraad hun burgemeester gereserveerd. „Ik heb hem na dat vreselijke busongeluk privé Ieren kennen en ik vind hem zeker niet afstandelijk", meldt Waayer-Van den Bosch. „En dat hij niet elke week het dorp bezoekt, vind ik normaal. We zien onszelf als een historisch dorp. Maar we zijn per slot van rekening slechts een klein deel van Leidschendam."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11