ARCHIEVEN Er zullen nog heel wat bomen moeten wijken voor woningbouw Van vervallen kerkgebouw gaat geen wervende werking Kerk Samenleving Moderne koster kampt met 'Van der Hulst-imago' Marekerk weer 'op stoom' Vaticaan w doodstraf bijna af Geef mij maar een ongestoorde nachtrust DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 REDACTIE* DICK V zwolle anp Een koster is geen brombeer die slecht met mensen kan omgaan, maar een professio nele dienstverlener. Met een speciale cur sus hoopt algemeen secretaris J. Westert van het Gereformeerd Maatschappelijk Verband het vakverbond het nog altijd stoffige beeld van de koster bij te stellen. Volgens Westert zijn de boeken van de vooral in christelijke kring bekende schrij ver W.G. van der Hulst verantwoordelijk voor het slechte imago van het kostersbe- roep. In 'Van de boze koster' schetst de au teur de koster als een 'brombeer' die kerk banken schoonmaakt. Ook kan hij vreselijk boos zijn, vooral als een aantal kwajongens een varkentje in zijn 'schone kerk' laat lo pen. De dominee krijgt een beter imago toe bedeeld. Het is de heilbrengende, vriende lijk glimlachende man, die de humor van de ondeugende kinderen wel kan inzien, zei Westert. Het 'Van-der-Hulstimago' is volgens hem uit de tijd. De moderne kos ter is een professionele dienstverlener. De 'koster van 2000' maakt echter nog steeds schoon, maar hij schept ook sfeer. Verder is hij een kerkelijk werker, een gastheer, sociaal vaardig, milieubewust en in staat de criminaliteit rondom de kerk te bestrij den. Aan een eerste cursus deskundigheids bevordering doen de komende maanden 25 kosters mee. Het van oorsprong gere formeerd-vrijgemaakte GMV is een organi satie van werknemers en werkgevers. Het verbond telt 11.500 leden, onder wie onge veer 150 kosters. De Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt ontstonden in 1944 na een breuk binnen de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Oud-voorzitter Unie van Baptistengemeenten: hengelo gpd Kerken moeten meer aandacht besteden aan de kwaliteit van hun 'product'. Dat zou een manier kunnen zijn om de leegloop het hoofd te bieden. „Want laten we eerlijk zijn: als het kerkgebouw er vervallen uitziet of het orgel maakt een kreunend en piepend geluid, gaat hiervan geen wervende werking uit." Dat stelt de eind juni van Winschoten naar Hengelo vertrokken baptistenpredi kant ds. Anne de Vries (48). De oud-voorzit ter van de Unie van Baptistengemeenten vindt dat christenen-baptisten in het bij zonder tien procent van hun netto inkomen ten goede moeten laten komen aan 'het werk van de Heer', zoals hij het noemt. Met deze richtlijn van de 'tienden' beroept hij zich op de bijbel. De meeste christenen halen dit bijbelse principe bij lange na niet. Ds. De Vries, die behalve in Winschoten eerder baptistenge meenten diende in Emmen, Coevorden en Leeuwarden, vindt dat jammer. Want als kerkleden bereid zijn zich grotere financiële inspanningen te getroosten, komt dat de kwaliteit van het kerkelijk 'product' ten goe de, is zijn overtuiging. Als kerken de beschikking krijgen over een ruimer budget, kan geld vrij worden ge maakt voor het inhuren van meer profes sionele krachten: bijvoorbeeld op het ge bied van evangelisatie of diaconaat. De Vries zou dat van harte toejuichen. Want hij vindt 'dat we in de huidige situatie nog te veel domineeskerk' zijn. „De predikant wordt gezien als de meest bepalende factor. Als het slecht gaat met de kerk, ligt dat aan de dominee. En ook als het goed gaat, wordt dat toegeschreven aan de predikant, wat lang niet in alle gevallen terecht is." In die situatie moet verandering komen, vindt De Vries. „Ik ga ervan uit dat leden van kerken mondige mensen zijn. Die moe ten als team aan de slag. De taak van de predikant is in dat geval om teamleider te zijn, hoewel ik besef dat het geen eenvoudi ge opgave is. Werken in teamverband vraagt immers eensgezindheid. Zelfs in on ze (baptisten)kerken is de pluriformiteit groot. Een gemeente is soms net een krui wagen vol met kikkers." Volgens de voorganger werken orthodoxe baptistengemeenten in het zuiden van de Verenigde Staten vrij contentieus met het beginsel van de tienden'. „Dat werkt daar prima: van arm tot rijk komt men zijn ver plichtingen na, waardoor veel geld kan wor den gestoken in evangelisatie, zowel lande lijk als wereldwijd. Daar gaat zeker wer vingskracht vanuit. Salariëring Als kerken meer geld binnenkrijgen, is een bijkomend voordeel dat de voorganger be ter kan worden betaald. De salariëring laat nu vaak nog te wensen over, is de Idacht van ds. De Vries. Vooral als het wordt afge zet tegen het aantal uren dat een voorgan ger geacht wordt zich in te zetten voor de kerk - een werkweek van zestig uren is geen uitzondering - en de opleiding die hieraan vooraf gaat, is het minimumsalaris dat in baptistengemeenten is voorgeschreven, aan de lage kant. „Zelf heb ik geen klagen," zegt De Vries. „Zowel in Winschoten als in Hen gelo wordt betaald boven het minimum. Maar in sectoren als het onderwijs en de krijgsmacht kan ik al gauw 20.000 tot 30.000 gulden meer verdienen bij een werkweek van 38 uur." Vrijwillig De minimumsalarissen van voorgangers zijn bij de Unie van Baptistengemeenten 'genoeg om van rond te komen'. „Maar on bezorgd leven zit er niet in. Als je predikant bent met een gezin zul je je kinderen be paalde dingen moeten onthouden," aldus ds. De Vries. Dat een predikant er een sobe re levensstijl op nahoudt, spreekt de predi kant naar eigen zeggen op zich wel aan. „Maar die soberheid zou moeten plaatsvin den op vrijwillige basis. En niet, zoals nu gebeurt, opgelegd door de kerk." Hij vindt het ook de plicht van kerkelijke gemeenten als goede werkgevers om erop toe te zien dat de voorganger niet wordt overbelast. „Predikanten worden gecon fronteerd met steeds grotere maatschappe lijke problemen. Dat kan psychisch heel veel van je vergen." Zelfheeft de predikant zich jarenlang ingezet voor begeleiding van slachtoffers van incest. Onlangs nam hij na negen jaar bestuurslidmaatschap afscheid van de interkerkelijke stichting 'Godsdienst en Incest' in Groningen en Drenthe. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Capelle aan den IJssel (wijk west): K. van Meijeren te Zwolle (verbeterd bericht). BEROEPINGSWERK CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Enschede-Oost: C.A. den Hertog te Apeldoorn-Centrum; te Utrecht-West: R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Nieuw-Beijerland: W. Visscher te Amersfoort; te Oosterend (Texel,): A. Bac te Bodegraven. leiden De stoomverwarmingsinstallatie van de monumentale Marekerk in Leiden wordt momen teel gerestaureerd. De oude installatie gaf de afge lopen periode de nodige problemen, waardoor on der andere lekkages ontstonden. Vanwege het unieke karakter van het verwarmingssysteem - vol gens een woordvoerder van het college van kerk voogden is de Marekerk de enige kerk in Nederland die nog op deze wijze wordt verwarmd - is gekozen voor restauratie in plaats van voor vervanging door een moderne installatie. Begin oktober is de Mare kerk weer 'op stoom'. foto henk bouwman vaticaanstad rtr/epd Het Vaticaan wijst de do bijna af. Dat blijkt uit <j week verschenen defij Latijnse versie van de i katholieke catechismus, in zeer zeldzame gevalle een land iemand ter doe oordelen, heet het voorta In de tekst van de nieir reldcatechismus, die in verscheen, werd de do| 'in geval van uiterst zvva daden' niet uitgesloten! encycliek Evangelium Va 19951 schreef paus Jol Paulus II dat alleen in n vallen tot voltrekking doodstraf mag worden c gaan. Maar zulke gevalle zich volgens hem zeer voor. De jongste, gecorr: versie volgt de lijn die d leider in 1995 heeft ingea Bisschop Van Luyn vi terdam, voorzitter van vredesbeweging Pax Chi in mei dat de doodsi 'principieel inhumaan' hele wereld moet verdi Daarmee reageerde hij pleidooi van de bisschop commissie Justitia et Pc rechtigheid en Vrede) i passage over de doodstra catechismus te schrappei Wiesenthal Centrum vra paus archiev te openen vaticaanstad afp Het Simon Wiesenthal G heeft paus Johannes Pa gisteren gevraagd de Vao archieven te openen die king hebben op de Twee reldoorlog. Daardoor ho joodse documentatiecen Wenen meer inzicht te in de diefstal van jood door Kroatische fascisten Shimon Samuels, dij buitenlandse zaken va Wiesenthal Centrum, del oproep in Rome tijdea korte ontmoeting met df leider. Volgens Samuels pj om geld van ongeveer! joden, zigeuners en Seri door de Kroatische na^, vermoord. d Leidsch Dagblad ANNO 1897 Zaterdag 11 September LEIDEN Aan de telephoon alhier is onder No. 308 aange sloten de heer W. Bongenaar, photograaf aan den Apothe- kersdijk No. 16. ALFEN AAN DEN RIJN De voorbereidende werkzaamhe den voor de Rijnverbreeding in onze gemeente vorderen goed. Binnenkort hoopt men tot de onteigening van de noodi- ge perceelen en gronden over te gaan. Hoewel tuinen en fa brieken, aan het water gelegen, belangrijke stukken zullen moeten verliezen, verwacht men door de drukke stoom- en scheepvaart de noodige compensatie. De primitieve Klapbrug in de kom van het dorp zal door een moderne brug worden vervangen. Ook met het sloopen der steenen Hofbrug en het daarvoor in de plaats stellen van een ophaalbrug, welk werk kortelings door het gemeentebestuur werd aanbesteed, wordt spoedig een aanvang gemaakt. KATWIJK Aan het strand te Katwijk aan Zee is aange spoeld een flesch, waarin een naamkaartje; aan de eene zijde bedrukt: Mr. A.W. Parkin-Ramsgate en aan de andere zijde met potlood beschreven: any one finding this kindly let my wife know boat spring leak off Dunkerk 24/7 97 in sqal, can't swim, no hope, 6.50 (Als iemand dit vindt, wordt hij beleefd verzocht te laten weten aan mijn vrouw dat de boot lek sprong bij Duinkerken 24/7 97 met ruw weer, kan niet zwemmen, geen hoop, 6.50.) ANNO 1972 maandag 11 september LEIDEN Het eerste lange weekeinde op de Leidato heeft voor 20.000 bezoekers gezorgd. Het was goed druk op de huishoudbeurs en op de showDie goeie ouwe tijd". On danks de barre weersomstandigheden gingen zaterdagmid dag toch ruim 450 deelnemers van start voor de vierde Leida- to-loop. Zodat deze ongeveer 5 kilometer lange prestatieloop, georganiseerd door de atletiek-verenigingen AV Holland en De Bataven, zeker een succes genoemd mag worden. Alle prestatielopers die de 5 km loop volbrachten ontvingen aan de finish een herinneringsprijs en van het Leidato-bestuur een gratis toegangsbewijs voor de huishoudshow. LEIDERDORP Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk opende zaterdagmiddag het nieuwe overdekt zwembad in Leiderdorp. De bouw van dit zwembad is geken merkt door snelheid. Binnen 9 maanden stond het overeind. Ook vooral dankzij de voetbalvereniging R.C.L., die ondanks de tekorten aan voetbalvelden er één afstond aan ,,De Does" zodat er 3 maanden tijdwinst waren. Zo'n bad komt er meestal pas bij een bevolking van 30 a 40 duizend zielen, Leiderdorp heeft 17 duizend inwoners. Regionaal kan dit bad echter veel betekenen. Het zwembad is uitgerust met een te levisiecircuit voor de bewaking van de garderobes en voor op timaal gebruik door bejaarden en invaliden zijn speciale voor zieningen getroffen. De reactie van de Bomenbond Rijnland (LD 26/8) op mijn in gezonden brief van 18 augustus vraagt om eqig weerwerk. Ik schreef naar aanleiding van het bericht dat de Bomenbond Rijnland overwoog de gemeente Leiden aan te geven bij de poli tie wegens het doen kappen van bomen aan de Haarlemmer trekvaart. Het groteske van de situatie vroeg daar eenvoudig om. Ware ik gemeente Leiden, dan zou ik zeggen: „Brave Bond, maakt u zich vooral geen zorgen over mijn bomen; ik heb een eigen dienst groenvoorzie ningen en beplantingen, be mand door terzake kundige lie den, en verder zullen voor elke omgehakte boom minstens 100 nieuwe geplant worden in de nieuwe woonwijk. In het op drie na dichtst be volkte land ter wereld, waar de groei der bevolking van binnen uit en van buitenaf niet te stui ten lijkt, zullen nog heel wat bo men moeten wijken voor wo ningbouw. Daar hoeft niemand blij mee te zijn, maar het is wel een gegeven. Iets anders is dat de start van het project maan denlang werd opgehouden, en dat er voor de gemeente Oegst- geest een subsidie van 8,3 mil joen op het spel staat. Om te kunnen inschatten hoeveel maatschappelijke schade kan worden aangericht, wil je allicht weten wie en wat die Bomen- KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tjjtfl rubrieksadvertentie! Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol'L 07fl ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 9l per kwartaal (acceptgiro) pet iaat (acceptgiro) r Abonnees die ons een machtiging! verstrekken tot het automatisch!» van het abonnementsgeld, ontvsf korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSI Voor mensen die moeilijk lezen, ogen hebben of blind zijn (of eeni leeshandicap hebben), ts het regionale nieuws uit het Leidsch i geluidscassette beschikbaar. 0486-486486 (Centrum voo Lectuur, Crave). Dat bomen moeten wijken voor nieuwbouw is 'een gegeven'. bond is, die het gevecht met Leiden aangaat. Dat lijkt me meer op die bond gespeeld dan op 'de man'. En natuurlijk is el ke boom belangrijk, maar niet elke boom is sacrosanct. Er zijn ook hoogst hinderlijke en ge vaarlijke bomen. In woongebie den worden zij namelijk door de mens geplant, en niet door de natuur (Wassenaarseweg!). De liefde voor bomen hoeft ons niet te verhinderen, met de voe ten op de grond te blijven staan. En wat de vier punten betreft: 1) Er wordt niemand zomaar iets in de schoenen geschoven, het 'bosje' was een vuilstort plaats. 2) Mensen die een 'te duur' huis betrekken, laten in de regel een minder duur huis achter. Door dit substitutie-ef fect wordt wel degelijk een stuk woningnood opgelost. 3) Als de vluchtplek buiten de stad nog niet groen (genoeg) is, maken de mensen hem zelf wel groen. De tuincentra zijn niet voor niets een 'booming-industry' geworden. En er zijn nog steeds hele volksstammen die je met geen stok de stad uitkrijgt. 4) De Bomenbond Rijnland bestaat 'vooral' uit de beide oprichters, herlees mijn brief, al waren er wel degelijk nog wat meer men- ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN sen op de oprichtingsvergade ring. Ik zie geen stuurlui aan wal staan, alleen een gemeente die haar werk probeert te doen te gen het getij van de actiegroep jes in; daarbij haar goed recht hanteert, en daarvoor bij de po litie aangegeven dreigt te wor den, alsof zij een misdrijf ge pleegd heeft. Dat blijft de kern. Nulla poena sine praevia lege poenali. Dat is al zo'n 2000 jaar van kracht. H. Peeters, Oegstgeest. Met belangstelling heb ik in het Leidsch Dagblad van 4 septem ber gelezen dat de heer Ivo van Lanen, valkenier, met de ge meente Leiden wil praten over de mogelijkheid om de meeu- wenplaag in Leiden te bestrij den. Zou het dan toch nog mo gelijk zijn om van een onge stoorde nachtrust te kunnen ge nieten? Vergeefs heb ik de afge lopen warme zomer geprobeerd te slapen met het raam open en oordoppen in. Hierbij werd mijn nachtrust aanhoudend ge stoord door: meeuwengekrijs, hanengekraai, verkeerslawaai en nachtvluchten. Ik zou de betreffende milieu ambtenaar dan ook dringend willen verzoeken om de heer Van Lanen in ieder geval een kans te geven iets te doen aan de meeuwenoverlast. Dat zou dan alvast één soort geluids overlast minder zijn. Via de af deling milieuzaken heb ik ver nomen dat dit een kwestie is van.de provincie, die hiervoor toestemming moet verlenen, dus de betreffende afdeling weet wel bij wie ze zijn moeten. Laat bioloog De Bruyn dan maar heerlijk slapen in de meeuwenkolonie, dat is dan zijn keuze. Geef mij maar een ongestoor de nachtrust!!! ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenh.l] dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. E BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uu Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partnej bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uuref overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegt! Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klassel{ daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15 30 uuren 18.30-19 30 uur (voorvaders tot 21.0 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18^ Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, k daarnaast ook 11.15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 19.30 uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurfl| Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur (uitsluiten partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen, voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruim bez! mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden, keel-, neus- en oorhee neurologie 14.15-15 00 uuren 18,30-19.30 uur, oogheelkunde en heelM 14 15-15 00 uuren 18 30-19 00 uur Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.004 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10