'Ik meet mijn leven niet af aan hits' Van den Ende burgemeester van droomstad ShowBizCity Van der Louw voorzitter Gouden Kalveren-jury Cultuur Kunst Crossing Border Festival zet alles op één plaats Steven Spielberg het best betaald 941 7 „Dankzij een bijdrage van het Casema-fonds hebben we dit jaar Eboman naar het Spuiplein kunnen halen. Maar de gemeente Den Haag had daar het geld niet voor over. Die stopt liever een half miljoen in de noodlijdende Anton Philipszaal dan dat ze geld geeft aan een succesvol festival", zegt Louis Behre, de organisator van Crossing Border, een beetje bitter. Het gratis concert van de geluiden- en video kunstenaar Eboman vormt met een optreden van Surgeon in het Paard de verbinding tussen de stad en het Nederlands Congresgebouw, waar Crossing Border zich op morgen, vrijdag en zater dag afspeelt. Dit jaar brengt het festival, volgens Louis Behre het grootste festival ter wereld dat li teratuur en muziek combineert, 140 acts op 12 verschillende podia. De verhuizing naar het Congresgebouw is niet alleen bedoeld om de organisatie eenvoudig te houden. De nieuwe plek beantwoordt ook beter aan Behre's ideaal van een festival waar alles op loopafstand aanwezig is. „De bezoeker moet een kaartje kunnen kopen, zijn jas ophangen en dan overal vrij kunnen rondlopen en kijken", zegt hij. „En dat kan in Nederland alleen in het Congres gebouw". Crossing Border brengt net als andere jaren ge vestigde sterren en aanstormend talent bij elkaar. De grote literaire trekker is Lou Reed (voorheen The Velvet Underground), die gedichten voor leest. In zijn voetsporen treedt de Londense straatschrijver Q met fragmenten uit de rapro- man 'Deadmeat'. Verder komen er namen als Roddy Doyle, Dirk van Weelden, Arnon Grunberg en Sekou Sundiata. Rob Scholte leest voor uit zijn biografie. In totaal leveren 60 auteurs een per soonlijke bijdrage aan Crossing Border. Een van de muzikale hoogtepunten vormt het optreden van John Hiatt The Nashville Queens. Met zijn geladen songs vertegenwoordigt Hiatt de complete folkgeneratie van de jaren zeventig. Paula Cole uit Boston en de eigentijdse country band Hazeldine uit Nieuw-Mexico tonen zich waardige opvolgers van de oude meester. Neder landse muzikanten op het festival zijn onder meer Boudewijn de Groot, Van Dik Hout en Skik. Foto's Otto in koffiehuis Fenix leiden De Leidse fotograaf Harry Otto exposeert tot en met 19 oktober in koffiehuis Fenix aan de Botermarkt in Leiden. De fo totentoonstelling bestaat uit een kleine selectie werk van de af gelopen vijfjaar. De nadruk ligt daarbij op architectuur- en mo defoto's. Otto studeerde in 1994 af als fotografisch vormgever aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den t Haag. Dansprijzen Valentine en Schepers amsterdam De Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties (VSCD) heeft de Gouden Theaterdansprijs dit jaar toegekend aan Valerie Valentine van het Nationale Ballet. Deze e^jnerikaanse Ballerina (1955) krijgt de onderscheiding voor haar hele oeuvre. De Zilveren Theaterdansprijs (voor jong talent) gaat Elke Schepers (1965) van het Nederlands Danstheater. Zij krijgt de prijs voor haar rol in 'A sort of, een choreografie van ^lats Ek die dit jaar tijdens het Holland Festival is uitgevoerd. De Lucas Hoving Prijs voor jonge talentvolle choreografen is toege- kend aan Andrea Böll, Andreas Denk en Klaus Jürgens voor hun gqhoreografie Der Lauf der Dinge. De prijzen worden op 4 okto ber uitgereikt in het Theater aan het Spui in Den Haag. Japanner met Rembrandts opgepakt hiEWYORK» In New York is een Japanner gearresteerd die pro- i-teerde tekeningen van onder anderen Rembrandt te slijten. De Inwerken hadden een geschatte waarde van 20 miljoen gulden. De 4'.60-jarige Masatsugu Koga had bij zijn arrestatie twaalf tekenin- ')|en bij zich, waaronder werken van Rembrandt van Rijn, Al- utrecht Dürer, Jacob van Ruisdael en Annibale Carracci. Zeker j icht van de stukken behoren toe aan het museum van Bremen, u Óat museum liet de werken gedurende de Tweede Wereldoorlog j tpslaan. In 1993 dokèn ze weer op in het Nationale Museum van Baku, dat beweerde het van de KGB betrokken te hebben. Toen Duitsland formeel vroeg de kunstwerken te retourneren, meldde het museum dat ze inmiddels warea gestolen. ^Maria Austriaprijs voor aidsboek "^amsterdam De fotograaf Carel van Hees krijgt de Maria Austriaprijs 1997 voor zijn fotoboek 'Weerstand, leven met aids'. Het bestuur van het Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft dat gisteren bekendgemaakt. Aan de prijs is een bedrag verbonden 10 van 15.000 gulden. Burgemeester Patijn van Amsterdam*eikt de tweejaarlijkse prijs 6 november uit. Engelse zangeres Sam Brown weet inmiddels dat ze niet zonder muziek kan Jools Holland wilde wel ko men met zijn orkest, maar alleen als hij Sam Brown mocht meenemen. De En gelse zangeres, die in 1988 een wereldhit had met 'Stop', is een van de gasten op het Crossing Border Festival. Daar gaat Jools, voorafgaande aan het op treden met zijn Rhythm Blues Orchestra, twee urn- lang een podiumversie neerzetten van zijn in Eu ropa zeer geliefde BBC-te- levisieprogramma 'Later with...'. den haag hans piet Het podium wordt zodanig uit gebouwd dat alle gasten er plaats kunnen nemen en Jools, net als in zijn televisieprogram ma, van de een naar de ander kan lopen om te praten en te musiceren. Naast Sam Brown zijn ook Carmel, Skik en John Hiatt zeker van de partij, al is het niet uitgesloten, dat het pu bliek wordt verrast met enkele onaangekondigde gasten. Dat Sam Brown (33), dochter van de overleden Vicki Brown (ster van The New London Cho rale), aanwezig is, heeft niet al leen met haar vriendschap met Jools te maken. Begin dit jaar verscheen, na een veel te lange stilte ('43 minutes' is uit 1993), haar nieuwe album 'Box', een verzameling fraaie, door Sam Brown geschreven popmuziek- liedjes, die volgens Jools Hol land een groter publiek ver dient, dan ze tot nu toe heeft gekregen. Dat Sam Brown in de afgelo pen vier jaar niets van zich liet horen, heeft deels met het over lijden van haar moeder (in juni 1991) te maken. „Haar dood - ik heb haar de laatste maanden thuis verpleegd - heeft mij aan het denken gezet. Het leven is te kort om het zomaar te vergooi en of om het te besteden aan zaken, waarmee je eigenlijk he lemaal niets te maken wilt heb ben. Ik realiseerde mij boven dien, dat ik niet wordt gedreven door geld en dat ik totaal niet ambitieus ben". „Het hectische leven, dat mijn wereldhit 'Stop' met zich meebracht, was leuk en span nend, maar ik zou het niet graag nog een keertje overdoen. Ik had nergens tijd meer voor. Maar erger, ik zat dagenlang op hotelkamers over mijn muziek te praten, zonder dat ik ooit de gelegenheid kreeg, die compo sities ook daadwerkelijk te laten horen. Nou ja, daar was ik geen zangeres voor geworden". „Tijdens het verwerken van mijn moeders dood, hoewel ik mij afvraag of je daar ooit van herstelt, heb ik vooral getracht mijn leven een zinvollere invul ling te geven. Hoewel ik nooit echt geïnteresseerd was in kin deren, heb ik er nu twee. Ik hou zielsveel van ze en laat ze niet snel in de steek. Na de geboorte van mijn oudste, Vicki, is het zingen enigszins naar het twee de plan verschoven". „Het was Herbie Flowers die na de dood van mijn moeder, mijn liefde voor muziek weer aanwakkerde. Zijn vriendschap - hij is eigenlijk een vriend van mijn vader Joe - bracht mij in kerken, waar wij voor allerlei liefdadigheidsinstellingen con certen gaven. Langzaam begon ik weer te genieten van het spe len op een podium. Maar, op het moment "dat Pink Floyd-gi- tarist David Gilmour mij belde omdat hij een zangeres zocht die tijdens 'The Division Bell'- tournee de niet echt gemakke lijk zangpartij van 'The great gig in the sky' (van het album 'Dark side of the moon') voor haar re kening zou kunnen nemen, heb ik wel eerst gevraagd of er in de toerbus ook plaats was voor mijn dochter. Dat bleek geen probleem en dus ging ik mee. Die tournee heeft mij goed ge daan". In de tussentijd had Sam Brown afscheid genomen van haar platenmaatschappij A&M (die '43 minutes' niet commer cieel genoeg vond) en was haar eigen platenlabel begonnen. „Ik weet inmiddels dat ik niet zon der muziek kan. Ik moet zingen. Tegelijkertijd heb ik gemerkt dat het beroep van huisvrouw mij ook heel erg bevalt. En ik hou (nog steeds) van tekenen en schilderen en vind het heer lijk om in de tuin te werken. Het grote voordeel van POD is, dat het mij de mogelijkheid biedt in mijn eigen tempo te werken. Het is in eerste instantie opge zet om mijn eigen platen uit te brengen, hoewel ik dolgraag, wanneer ik daar het geld voor zou hebben, ook het materiaal van anderen zou willen uitge ven. Er loopt zoveel talent rond". Dat 'Box' geen hitsingles heeft opgeleverd, vindt Sam Brown niet erg „hoewel het aardig zou zijn geweest als beloning voor het harde werken. Maar ik meet mijn leven niet langer af aan hits. Ik ben vooral een low bud- get-muzikante. Langzaam is voor mij de juiste snelheid. Zo lang de beweging omhoog er maar in zit. Ik wil genoeg tijd overhouden voor mijn man en kinderen. Om die reden ben ik ook nooit langer dan een week van huis". Sam Brown, 13 september (21.00 uur) op het Crossing Border-podium van het Cros sing Border Festival. Sam Brown: „Ik ben vooral een low budget-muzikante. Langzaam is voor mij de juiste snelheid." foto c pd/trevor ray hart Leger vervoert üsculpturen „naar Den Haag leger wordt ingezet voor whet vervoer van vijftig grote cïot immense beeldhouwwer ken en sculpturen die van 14 j.éïnei tot en met 14 juli 1998 te zullen zijn aan de voor- tamste laan van Den Haag, Lange Voorhout. Het Nederlandse leger zal pjn zwaarste militaire trans- irtmiddelen gebruiken. De :ulpturen van onder ande- ïn Rodin, Henry Moore, Pi- 3so, Miró, Henry Moore, :mand Léger en Pablo Pi- isso zijn bestemd voor het istproject Den Haag xüptuur 1998, ter gelegen- lid van het 750-jarige jubi- um van de Residentie. In 1996 was de tentoon- jelling te zien in Parijs op de Miamps Elysées en vervol gens in datzelfde jaar in To- 1o. Het leeuwendeel van de (erken staat nu binnen een :aal van honderd kilometer Parijs. De regie van de irhuizing over de weg is ge- tnd aan de hierin gespecia- seerde firma Gerlach. De kunstwerken zullen ook nachts gewoon op hun )kkel blijven staan. De Ne- irlandse Veiligheidsdienst lagt zorg voor de bewa- ig en de Haagse politie is tra alert. Overdag zullen ndalen wel tweemaal uit- fjken; de sociale controle >or de talloze bezoekers loet voor de nodige veilig- jeid zorgen. De blikvanger van de ten- •onstelling in Parijs, La fleur ui marche (De lopende loem) van Fern and Léger, °il een ereplaats krijgen voor ;t voormalige werkpaleis in de Koningin aan de Lan- r Voorhout, dat tegenwoor- g als museum dienst doet. De toegang is gratis en in de tongeving zullen andere ma pestaties plaatsvinden. new york. ap aalsmeer hans visser Joop van den Ende had het al heel lang in zijn hoofd: een at tractie naast zijn studio's in Aal smeer, waar het publiek dat da gelijks zijn programma's ziet, ook een avond in die sfeer uit kan. Onderzoek heeft aange toond dat daar belangstelling voor bestaat en daarom komt op 9 december die droom uit. Dan opent hij ShowBizCity, een soort overdekt stadje vol ver maak. Als een soort burgemeester van zijn eigen droomstad lichtte Van den Ende gistermiddag te midden van alle bouwdmkte zijn plannen toe. Hij heeft zijn plannen geënt op Amerikaanse voorbeelden, zoals de Universal Studio's, waar bezoekers onder meer kunnen zien hoe films worden gemaakt. „Dat vond ik zelf altijd het leukst." Bij Steven Spielberg zag hij hoe in een amusementshal met tal van attracties het pu bliek zelf de sfeer van zijn films kan ondergaan. Maar Van den Ende heeft daar iets heel Neder lands van gemaakt. De Hele onderneming, waar van de bouw in januari is be gonnen en die volgens Van den Ende tot op de seconde op schema ligt, vraagt een investe ring van 35 miljoen gulden. Da gelijks kan ShowBizCity 2500 gasten ontvangen. Die worden over het algemeen verwacht tussen 20.00 en 00.30 uur. Daar naast moeten er overdag diver se ruimten worden verhuurd aan bedrijven voor presentaties. Om Aalsmeer de hinder van parkeerders te onthouden is in middels een grote parkeergara ge gebouwd. Bovendien worden er arrangementen ontwikkeld. Daarmee levert het project werk aan 750 mensen. Onder hen is een groot aantal arties ten, dat optreedt op diverse plaatsen, zoals in het 900 stoe- Joop van den Ende leerde van Steven Spielberg hoe het publiek in een amusementshal zelf de sfeer van films kan ondergaan. foto wfa/fotobureau dijkstra len tellende Broadway Theater. Groter dan bijvoorbeeld het Rotterdamse Luxor. Dagelijks worden daar door vier Ameri kaanse mannen en vier vrou wen een drietal soulshows ge geven, die nu in New York wor den geproduceerd. Van den Ende kondigt 'mid- denprijzen' aan. Dat wil zeggen: op woensdag, donderdag, zon dagmiddag en zondagavond wordt dat f 59,50 en op vrijdag en zaterdag f 69,50. Alle atrac- ties inbegrepen, met uitzonde ring van een bezoek aan het Mexicaanse of Italiaanse restau rant op de bovenverdieping, waar ook een enorme fontijn komt die dienst doet als achter grond voor televisieopnamen. Verder zijn een feestcafé, een pianobar en een enorme op New York gëinspireerde disco theek in aanbouw. Ook komen er uitgiftepunten voor fastfood en een Amsterdamse broodjes zaak, nu al de favoriet van de 'burgemeester'. In een musical café is elke vijftien minuten een optreden te zien, op andere plaatsen krijgen aankomende komieken de kans om op te tre den met eveens korte program maatjes. Het sleutelwoord bij dat alles: 'gezellig'. Veertien jaar geleden begon hij zijn studio in de voormalige bloemenveiling van Aalsmeer waar, anders dan in Hilversum televisiemakers van allerlei dis ciplines in een gebouw aan di verse projecten werken. Het is inmiddels met 700 medewer kers de drukste studio van Eu ropa, die met de bestaande uit gaansmogelijkheden zichzelf te rug verdient, aldus Van den En de. De producten uit Aalsmeer worden op jaarbasis bekeken door miljoenen mensen. Popu lair bij de kijkers is vooral de soap 'Goede Tijden Slechte Tij den'. Vandaar dat juist daarvan het nodige is terug te vinden in een 'GTST'straat. Bezoekers vinden daar enkele decors te rug, ze kunnen zelf ontdekken hoe het is om daar een rol in te spelen of zelfs een liefdesscène te spelen. De vaste kijkers kun nen daar bovendien suggesties doen voor de avonturen die de karakters uit de serie zouden moeten beleven. Het filmpubliek krijgt er ken nelijk geen genoeg van: grote beesten met scherpe tanden die kleine hulpeloze mensjes achterna zitten. De massale bereidheid om hiervoor geld neer te tellen heeft Steven Spielberg, het brein achter de dinosaurusfilms 'Jurassic Park' en diens opvolger 'The Lost World', geen windeieren ge legd. De regisseur staat dit jaar op de eerste plaats van de top- 40 van bestbetaalde artiesten in de amusementswereld, die door het Amerikaanse tijd schrift Forbes is samengesteld. Bovendien staat Michael Crichton, schrijver van het boek 'Jurassic Park' waarop Spielberg zijn films baseerde, op de vierde plaats. Spielberg verdiende in de jaren 1996 en 1997 naar schatting 313 mil joen dollar aan de film, inclu sief de rechten van de bijbeho rende prullaria. Crichtons 102 miljoen dollar is meer dan een schrijver ooit heeft mogen ho pen te verdienen aan een enkel boek. Op de tweede plaats staat een andere gigant van de speciale-effectenfilms: C ieorge Lucas, die zijn science-fiction - trilogie 'StarWars', 'The Return of the Jedi' en 'The Empire Strikes Back' opnieuw uit bracht. Oprah Winfrey, de nummer een van vorig jaar, is gezakt naar de derde plaats. De Beatles en de Rolling Stones staan allebei in de top-10. De springlevende Stones gaan weer op wereldtournee, maar de 'dode' Beatles leverden meer geld op. Hoofdrol Monique van de Ven bij Nederlands Film Festival amsterdam pieter van lierop NOS-voorzitter André van der Louw zal tijdens het Nederlands Film Festival, dat plaatsvindt van 24 september tot en met 3 oktober in Utrecht, de jury pre sideren die de Gouden Kalveren toekent. Er dienen 164 films te worden beoordeeld door een college dat verder bestaat uit ci- neaste Digna Sinke, producente Guurtje Buddenberg, actrice Renée Fokker, animator Gerrit van Dijk, documentarist Vin cent Monnikendam en art di rector Ben van Os. Het nationa le filmfestival zal in totaal 330 lange en korte speelfilms, docu mentaires en animatiefilms pre senteren, waarvan er 67 hun première beleven. In totaal zul len in diverse categoriën tien Gouden Kalveren worden toe gekend door de officiële jury, plus een door het festivalbe- stuur en een door de Neder landse filmmakers zelf (de vak prijs). Behalve de Gouden Kalveren zullen tijdens het festival ook nog de Grolsch Filmprijs (50.000 gulden), de Citroën Award, de Prijs van de Stad Utrecht, de Tuschinski Award, de Exportprijs van I lolland Film en de Prijs van de Nederlandse Filmcritici worden uitgereikt. In totaal is een bedrag van ruim 180.000 gulden aan deze onder scheidingenverbonden. Tijdens een persconferentie in Amsterdam maakte festival directeur Jacques van Heijnin- gen gisteren bekend dat de ko mende zeventiende editie van het festival georganiseerd wordt met een budget van 2,4 miljoen gulden; voor 30 procent gefi nancierd door subsidies, voor 35 procent door diverse fondsen en voor 35 procent door spon sors en eigen inkomsten. Naast alle gedurende de afge lopen twaalf maanden in Ne derland vervaardigde films, zul len in Utrecht nog een reeks speciale programma's worden gepresenteerd. Centraal in het festival staat dit jaar actrice Mo nique van de Ven, die sinds haar debuut in 'Turks Fruit' (die 25 jaar geleden werd opgeno men) in 27 films heeft gespeeld die allemaal tijdens het festival worden vertoond. De meest markante medewerkers van 'Turks Fruit', (nog steeds de meest succesvolle Nederlandse film aller tijden) zullen voor een reünie en een publieke talk show naar Utrecht komen. On der hen: de in Hollywood suc cesvol geraakte regisseurs Paul Verhoeven en Jan de Bont (in dertijd cameraman), acteur Rutger Hauer en scenarioschrij ver Gerard Soeteman. Het festival zal voorts speciale aandacht geven aan filmeduca tie en de geschiedenis van de Nederlandse jeugdfilm. De Ne derlandstalige Belgische cinema en de filmproductie van Ierland zullen dienen als toetssteen voor wat bij ons het afgelopen jaar tot stand is gebracht. Veer tig buitenlandse gasten worden verwacht als potentiële inkopers en producenten met wie verste vigde contacten nuttig kunnen zijn. De huidige stand van zaken vanuit filmpolitiek oogpunt zal worden doorgemeten tijdens debatten op zondag 28 septem ber, als tevens Ate de Jong zijn Cinema Militans-Ixïzing komt uitspreken. Diezelfde dag zullen alle voorstellingen in de drie Rembrandt-bioscopen voor alle publiek gratis toegankelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7