Aanhangers van Karadzic uit Banja Luka verjaagd Malaise in Duitse politiek duurt maar voort Buitenland I Blik op de Smart Weinig dynamisch Diana-fonds krijgt 25.000 gulden per uur Chauffeur Di was onder invloed van medicijnen JENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 ran levert giftige pistachenootjes yssEi; De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Eopese Unie, heeft ruim een maand gewacht voordat het gis- |en een importverbod afkondigde voor Iraanse pistachenoot- |die besmet zijn met het zeer giftige aflatoxine BI. Al op 29 juli (•meerde de Nederlandse keuringsdienst van waren de autori- en in Brussel. Zo'n zeventig procent van de onderzochte par en bleek niet geschikt voor consumptie: de concentratie van itoxine overschreed in sommige gevallen tweehonderd maal veiligheidsnorm. innie Mandela ontkent moordopdracht |amnesburg De ex-vrouw van de Zuid-Afrikaanse president [son Mandela, Winnie Madikizela-Mandela, heeft nadrukke- beschuldigingen van een journalist ontkend dat zij opdracht e tft gegeven tot moord op de arts Abu Asvat in 1989. Daarmee est voorkomen worden dat Asvat tegen mevrouw Mandela i getuigen in het proces over de dood van Stompie Seipei. Ze d wel veroordeeld voor ontvoering en betrokkenheid bij ge- dpleging tegen Stompie, maar niet voor zijn dood. De be- uldiging van de moord-opdracht wordt gedaan door een cprtvluchtige, Katiza Cebekhulu, die zegt dat hij er getuige van levveest dat Madikizela-Mandela Seipei met een mes stak. Inderzoek: vrouwen zijn betere bazen [üy* Werknemers vinden vrouwen betere bazen dan man- i, omdat vrouwen bereid zijn harder te werken en hun dersteunende aard' beter op de moderne werkvloer past. Dat I kt uit een onderzoek van bureau DDI Asia Pacific, waarbij 112 werknemers van fabrieken en dienstverlenende organisa- I in Australië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Canada den ondervraagd. Vrouwelijke managers zijn inspirerender, - en meer uit de werknemers te krijgen en geven werknemers zich goed van hun taak kwijten eerder complimentjes en lbolische beloningen, aldus de ondervraagden. lechter: ki-peuter heeft geen ouders angeles Een rechter in de Amerikaanse staat Californië heeft eren bepaald dat een tweejarig meisje wees is. Jaycee Louise jzanca werd geboren als gevolg van een kunstmatige he chting. Zowel de eicel als het zaad was afkomstig van dono- Het bevruchte eitje werd vervolgens ingebracht bij een agmoeder. Maar een maand voordat Jaycee werd geboren, jegde man die de draagmoeder had ingehuurd scheiding aan B zijn echtgenote. Hij stelt nu dat hij daarom nooit wettelijk Lader van Jaycee Louise is geworden en dus geen alimentatie eft te betalen. De rechter gaat daarin mee. als gevolg waarvan Imeisje nu, ondanks het feit dat er vijf mensen bij haar ont- in betrokken waren, wettelijk wees is. jerenmishandeling staat niet op zich hingtqnDaders van dierenmishandeling behandelen in J gevallen ook mensen gewelddadig. Dat heeft een onderzoek [het Amerikaanse instituut Humane Society bekendgemaakt, ngeveer dertig procent van de onderzochte dierenmishan- igen was ook sprake was van gewelddadig gedrag jegens jisen. In deze zaken was 87 procent van de daders een man. uwen die dieren pijnigden maakten zich in veel gevallen uldig aan kindermishandeling, aldus het rapport. Dg twee executies in Tsjetsjenië !ny Tsjetsjenië heeft ondanks alle Russische kritiek nog e openbare executies van veroordeelde moordenaars aange- digd. Vorige week werden twee mannen na hun ter dood lordeling door een islamitische rechtbank op het centrale n van Grozny doodgeschoten. De volgende twee veroordeel- hebben twee vrouwen en twee kinderen gedood. andela: 'vrienden' lieten Mobutu zitten iNNESBurg Ondanks zijn tekortkomingen als leider, hadden - voormalige bondgenoten de voormalige Zaïrese leider Mo- Sese Seko niet in de steek mogen laten. De Zuid-Afrikaanse sident Nelson Mandela vroeg verschillende landen waaron- m Frankrijk om Mobutu, die zondag overleed aan prostaatkan- w te behandelen. ,,Zijn voormalige vrienden wilden hem niet jen. Degenen die hem dertig jaar hebben geholpen en profijt ben gehad van samenwerking met hem, wilden hem niet nen tijdens zijn laatste dag op aarde", zei Mandela. arte doos gekocht van plunderaars penh De Cambodjaansè luchtvaartdienst heeft 1.500 dol- irieduizend gulden) moeten betalen voor de laatste van de vluchtrecorders die na de ramp met de Toepolev-134b van lam Airlines bij het vliegveld Pochentongvan Phnom Penh igevveek door plunderaars werden ontvreemd. Het toestel 'Idrie zwarte dozen waarvan er één bij het bergingswerk werd ggevondcn. Voor een tweede gestolen vluchtrecorder moest Ier tweeduizend dollar worden neergelegd. ibit gehandicapten ongevraagd getest :khqlm In Zweden zijn in honderden geestelijk gehandi- en in de jaren veertig en vijftig gedwongen enorme hoeveel- ïii snoepgoed en andere zoete etenswaren tot zich te nemen een onderzoek naar tandbederf. Dat heeft de Zweedse \tAftonbladetbencht. ,,We dachten dat we een goede daad ?n", verklaarde tandarts Bo Krasse, die destijds aan het ex- ment meedeed. Het Zweedse parlement ging akkoord met ïfjnderzock. Doel van het onderzoek was een direct verband te stellen tussen het eten van zoetigheid en tandbederf. ndeswehr opnieuw in opspraak L Het Duitse leger is opnieuw in opspraak. Er blijken dit al tachtig 'bijzondere incidenten met een rechts-extremisti- achtergrond' te zijn gemeld, terwijl tegen 110 militairen een .'tzoek loopt. Dat is veel meer dan vorig jaar, toen 46 geval- 'an rechts-extremisme werden gerapporteerd en 59 soldaten -t matje moesten komen. Het gaat om zaken als het dragen irmbanden met hakenkruizen en het beledigen van oud- ident Von Weizacker door hem landverrader te noemen. SFOR voorkomt lynchpartij Bosnië koopt Nederlandse legertrucks Drie Bosnisch-Servische leiders, aanhangers van ex-pre sident Karadzic, zijn gisteren een hotel in Banja Luka ontvlucht. Twee van hen konden slechts ongedeerd weg komen onder escorte van de internationale troepen macht SFOR. De drie zaten sinds gistermorgen vast toen bet hotel was omsingeld door woedende aanhangers van de Bosnisch-Servische presidente Plavsic. BANJA LUKA ANP-Rtf-AFP-GPD Alleen premier Klickovic van de Republika Srpska kon het hotel zonder problemen verlaten. Parlementsvoorzitter Kalinic en de Servische president van Bos nië, Krajisnik, werden door de Plavsic-aanhangers getracteerd op een regen van stenen, blikjes en eieren. De drie waren maandag avond samen met zo'n vijftig medestanders naar het Plavsic - bolwerk Banja Luka gekomen voor een verboden demonstra tie tegen Plavsic. Ze wilden een Ministers kraken EU-landbouwplan ECHTERNACH GPD Minister Van Aartsen (land bouw) is fel gekant tegen som mige plannen van de Europese Commissie om de landbouw- en veeteeltsubsidies ingrijpend te veranderen. „Politiek onaan vaardbaar", zo luidt zijn oor deel. Ook in andere Europese landen vooral Duitsland stuiten de voorstellen op forse kritiek. Alleen Groot-Brittannië en de Scandinavische landen willen de bescherming van de boeren afbouwen. Het nieuwe landbouwbeleid dat de Commissie voor ogen staat, kost vanaf de eeuwwisse ling jaarlijks bijna negen miljard gulden extra. Voor Nederland zou dat volgens Van Aartsen op 1.5 miljard per jaar uitkomen. De bewindsman voelt daar he lemaal niets voor. Temeer om dat tegelijkertijd de vlees- en melksubsidies voor Nederland se veehouders drastisch omlaag gaan. De EU-landbouwministers spraken gisteren in het Luxem burgse Echternach voor de eer ste keer over de plannen die moeten leiden tot een nieuw landbouwbeleid. Dat beleid is nodig om de landbouwuitgaven (1997: 88 miljard) in de hand te houden als nieuwe landen tot de EU toetreden. Sinn Féin tekent verklaring voor geweldloosheid LONDEN HANS GELEUNSE correspondent Sinn Féin, de politieke vleugel van terreurorganisatie IRA, moet sinds gisteren als een keu rige democratische partij wor den beschouwd. Sinn Féin-lei- der Gerry Adams zette in Belfast plechtig zijn handtekening on der de zogenaamde Mitchell- verklaring, waarin is vastgelegd dat de deelnemende partijen aan het vredesoverleg zich ver plichten tot geweldloosheid en democratische middelen om hun idealen, te realiseren. Adams riep de protestantse Unionisten op aan te schuiven bij de vredesonderhandelingen die maandag beginnen. verkiezingsbijeenkomst hou den, maar moesten het uieinde- lijk doen met een bescheiden bijeenkomst bij een lantaarn paal. Toen Plavsic-aanhangers hen daarop onder luid ge schreeuw met stenen bekogel den, zochten Krajisnik en de zij nen toevlucht in hotel Bosna. De Verenigde Staten noem den de bijeenkomst een poging tot staatsgreep. Dit gevoel wordt versterkt doordat bij de Karad- zic-aanhang wapens waren aangetroffen. De VS waar schuwden de Karadzic-aanhang te stoppen met de media-aan vallen op de Dayton-vredesak- koorden. Gebeurt dat niet, dan volgt er wellicht een militaire actie van de Verenigde Staten. De spanning rond het hotel liep hoog op, vooral door de houding van Krajisnik, die niet door de SFOR wilde worden ontzet en met zijn eigen auto wilde vertrekken. „Ik geloof dat meneer Krajisnik dood wil", al dus Jacques Klein, de rechter hand van de internationale ge zant Westendorp. „Als hij nu niet snel vertrekt, moet hij de allerstomste Serviër in heel Joe goslavië zijn", zei Klein, terwijl de menigte buiten Krajisnik toe schreeuwt dat ze zijn wenk brauwen van zijn gezicht zullen scheuren. Als Krajisnik uiteindelijk het hotel verlaat en zeer gehaast in zijn auto springt, regent het lege blikjes en literflessen water. De harde kern van de Plavsic-aan- hang, zo'n tweehonderd deels dronken mannen, heeft het na kijken. In de schaduw van de machtsstrijd in Banja Luka riep de grootste partij van de Bosni sche Kroaten op tot een boycot van de gemeenteraadsverkie zingen. «Die verkiezingen staan voor komend weekeinde op de agenda. Volgens de leiding van de Kroatische Democratische Unie (HDZ) is niet voldaan aan de voorwaarden voor 'vrije, de mocratische en eerlijke verkie zingen'. Bosnië neemt van Nederland voor een zacht prijsje vijfhon derd overtollige legertrucks over. Hoewel Bosnië in officiële termen 'een spanningsgebied' is, durft Den Haag de verkoop wel aan. Het gaat om vrachtwa gens die geen militaire uitrus ting hebben zodat ze feitelijk voor civiel gebruik zijn, aldus een woordvoerder van buiten landse zaken. frankfurt Aziatische bezoekers van de International Motor Show in Frankfurt werpen een blik op de Smart, de 'stadsauto van morgen' gemaakt door Daimler Benz en het Zwitserse bedrijf Swatch. Het autootje heeft een minimale omvang en een ultramoderne motor. Het karretje moet het komend voorjaar op de markt ko men. FOTO REUTERS MICHAEL URBAN PORTRET: MARTHINUS VAN SCHALKWYK Met de keuze van Marthinus van Schalkwyk (37) tot haar nieuw^ leider hoopt de Zuid- Afrikaanse Nationale Partij een proces van vernieuwing en verjonging op gang te brengen. De scheidende partijleider De Klerk vond dat hij plaats moest maken voor de jongere genera tie om de partij weer uit het slop te halen en naar een ver kiezingsoverwinning in 1999 te voeren. De in 1959 in Pietersburg gebo ren Van Schalkwyk groeide op in een familie van fanatieke aanhangers van de Nationale Partij. Na zijn middelbare school diende hij als soldaat in het grensgebied tussen Angola en Namibië. Hij studeerde ver volgens politieke wetenschap pen en promoveerde in 1989. Tijdens zijn studietijd speelde hij een actieve rol in studenten organisaties en bracht het tot president van de Afrikaanse Studentenbond. In die hoeda nigheid nam hij deel aan de eerste besprekingen van de stu dentenbond met de Inkatha Jongeren Brigade en later met de jongeren-afdeling van het ANC. Van 1985 tot 1990 doceerde Van Schalkwyk politieke weten schappen aan de Rand Afri kaans Universiteit en de Uni versiteil van Stellenbosch en trok zich terug uit de actieve politiek. Zijn aandacht voor de partij werd weer tot leven ge roepen na de toespraak van de toen net gekozen president De Klerk op 2 februari 1990 waarbij hij de legalisering van het ANC afkondigde en zijn visie voor de toekomst uiteenzette. Vanaf dat moment heeft Van Schalkwyk allerlei vooraan staande posten binnen de partij bekleed om uiteindelijk de aller hoogste functie te krijgen. Bij zijn afscheid zei De Klerk te ho pen dat door zijn vertrek de re latie met de oude Nationale Partij en de apartheidsperiode tot het verleden behoorde. Dat de nieuwe leider echter ook niet van oude smetten vrij is, bleek twee weken geleden toen werd onthuld dat Van Schalkwyk tijdens zijn studen tentijd een betaalde agent was voor de militaire inlichtingen dienst. Zijn critici wijzen erop dat hij een weinig dynamische uitstraling heeft, bij het publiek nauwelijks bekend is en daar mee de belangrijkste capacitei ten voor het leiderschap mist. PRETORIA KEES ELENBAAS/ANP londen hans geleunse correspondent De beheerders van het Herden kingsfonds Diana worden tot spoed aangemaand. Miljoenen zijn al binnengekomen op de bankrekening van het fonds - de schattingen lopen uiteen van honderd tot driehonderd mil- jqen pond - en de creditcard hotlines staan roodgloeiend. Maar gisteren waarschuwde het Instituut voor Handelsmerken dat het fonds snel met een ei gen logo moet komen „anders zullen gewetenloze handelaren proberen zoveel mogelijk geld uit de tragische dood van de prinses te slaan", aldus woord voerder Ken Storey. Dat gevaar is niet denkbeel dig. Bij de bruiloft van Charles en Diana verdienden slimme jongens miljoenen aan royal souvenirs'. De bedoeling is nu echter dat Diana's dood via het Herdenkingsfonds een geld stroom stuwt naar de goede doelen waarvoor zij zich inzette. Storey: „Het risico is niet denk beeldig dat malafide handela ren souvenirs gaan verkopen onder het mom dat- de op brengst naar liefdadigheid gaat, terwijl ze het geld in eigen zak steken." Vrijwel alle producenten van Diana-souvenirs hebben be loofd dat de winst op deze Dia- na-artikelen geheel of gedeelte lijk naar het Diana Herden kingsfonds gaat. Het probleem is echter dat er nog geen sys teem is om royalties te innen en projecten en artikelen goed te keuren. Buckingham Palace richtte het fonds vorige week woensdag op. Al snel werd ge meld dat vanuit binnen- en bui tenland het geld binnenstroom de. Als de verhalen waar zijn dat er tussen de drie- en negenhon derd miljoen gulden is binnen gekomen (met een gemiddelde snelheid van zevenduizend pond per uur) zullen andere liefdadigheidsinstellingen dat merken. I er vergelijking: de col lectezak leverde de Kerk van Engeland vorig jaar 106 miljoen pond op, het Britse Rode Kruis kreeg 35 miljoen. PARUS-LONDEN ANP-Rtr-AFP Een nieuwe bloedproef heeft uitgewezen dat Henri Paul, de chauffeur van de auto waarmee prinses Diana om het leven kwam, niet alleen te veel ge dronken had, maar ook medi cijnen had gebruikt. De medi cijnen, antidepressiva, kunnen de werking van de grote hoe veelheid alcohol die Paul in zijn bloed had, nog hebben ver sterkt. De familie van Diana's vriend Dodi al-Fayed is gisteren een ci viele rechtszaak gestart tegen de weekbladen Paris-Match en France-Dimanche en tegen twee fotopersbureaus, vanwege het in gevaar brengen van het Diana en haar vriend Dodi. Ook bonn peter van nuusenburg Oud Chinees gezegde: oL' in de maand dus liante költing ;i en glatis glazen. CORRESPONDENT De begrotingsdebatten die deze week in de Duitse Bondsdag worden gehouden, zijn te vergelijken met de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer. De kiezers zullen er niet vrolijker van wor den, want de debatten zullen vooral duidelijk maken dat de Duitse politiek in een diepe impasse verkeert. De stagnatie in de Duitse politiek begint zorgwekkende afmetingen aan te ne men. De regering van bondskanselier Kohl doolt rond in het schemergebied tussen sterven en overleven. De opposi tie verkondigt bij elke gelegenheid stra lend dat de patiënt is overleden, maar kan niet verhullen dat ook de eigen lede maten stram en jichtig zijn. De 'samenleving' ziet het gemodder in Bonn met toenemende verontrusting aan en constateert dat de werkloosheid ook de vorige maand weer is gestegen. Ruim vier maanden geleden hield pre sident Herzog in Berlijn een grote rede. Hij wilde het land wakker schudden, de elites op hun verantwoordelijkheid wij zen en de bevolking moed inspreken. Het was, daar was iedereen het over eens, een belangrijke rede, één van de belangrijkste die een na-oorlogse politi cus had gehouden. Herzog werd ge fêteerd, iedereen was het met hem eens en dat was het dan. Maar vier maanden later duurt de ma laise onverminderd voort of is zo moge lijk nog erger geworden. De op alle ter reinen broodnodige hervormingen, van de 'belastinghervorming van de eeuw' tot de nieuwe spelling, komen niet van de grond. De regering straalt de vecht lust uit van een uitgeputte bokser. Van deze malaise is minister van fi nanciën Theo VVaigel de belichaming ge worden. Alles wat VVaigel dit jaar heeft gedaan is op een fiasco uitgelopen. I lij wilde zich aan het goud van de Bundes bank vergrijpen en schond daarmee het grote taboe van de Duitse politiek. Het opstellen van een begroting die voldoet aan de eisen van Maastricht, dreigt zijn krachten te boven te gaan. Voorts probeerde hij Kohl tot een re constructie van zijn kabinet te dwingen om met een 'fris en energiek team' de verkiezingen van volgend jaar in te gaan. Zelf wil hij volgend jaar de deur van zijn departement achter zich dicht slaan, waardoor hij zijn toch al gering gewor den slagvaardigheid verder ondermijn de. Kohl had VVaigel na deze ontboeze mingen graag aan de dijk gezet, maar omdat deze voorzitter is van de CSU, de Beierse zusterpartij van zijn CDU, was dat niet mogelijk. Intussen woedt de controverse over de euro, waarop veel van de ellende valt terug te voeren, ver der. De euro is niet populair in Duits land. De mark is niet alleen een munt, het is ook het symbool van de na-oorlog se wederopstanding en symbolen wor den niet graag ingewisseld, zeker niet te gen wat een CSU politicus 'Mickey Mou- se-geld' noemt: En wat het volk niet wil, willen sommige politici dus ook niet. Vooral binnen de CSU. die zich graag opwerpt als de beschermheer van de Beierse kleine man, is het onbehagen groot. De vertolker van het anti-eurosenti- ment is de Beierse premier Stoiber, die daardoor in botsing kwam met Kohl voor wie de tijdige invoering van de euro het slotakkoord betekent van zijn levens werk. de Europese eenwording. Het conflict leek verleden week tijdens een 'strategietop' van CDU en CSU in een Beiers klooster te zijn bezworen, maar de CDU-premier van Saksen en aartsvijand van Kohl, Biedenkopf, eiste dit weekend ijskoud een uitstel van de invoering van de euro met vijfjaar. Voor de oppositie is een dergelijk de monstratie van onvermogen natuurlijk een godsgeschenk. De sociaal-democra tische SPD staat er al maanden best voor in de opiniepeilingen, maar dat is meer te danken aan de tegenpartij dan aan ei gen verdiensten. De SPD heeft net zo min als de regeringspartijen ideeën en recepten om de verstarring in het land te doorbreken. Iedereen is er van overtuigd dat het Duitse belastingstelsel op de helling moet. Het is achterhaald, onrechtvaardig en belemmert investeringen. Iedereen was er van overtuigd dat het begin dit jaar met veel tam tam gepresenteerde 'plan van de eeuw' van Waigel, een grote stap in de juiste richting was. Niettemin strandde het plan in de Bondsraad, de 'Eerste Kamer', waarin de SPD de meer derheid heeft, en werden compromis voorstellen van de regering afgewezen. Natuurlijk is het het goed recht van de oppositie om regeringsplannen die haar niet bevallen af te schieten, maar duide lijk werd tegelijkertijd dat de SPD geen redelijk alternatief heeft Zij heeft om puur partijpolitieke redenen schade toebrengen aan Kohl een hervorming geblokkeerd waarvan iedereen de nood zaak erkende. Zo strompelen regering en SPD voort over een weg die leidt naar de Bondsdagverkiezingen van volgend jaar september. De één i.s uitgeblust na vijf tien jaar regeren, de ander na vijftien jaar in de oppositie. De Duitse kiezer is niet te benijden. schending van de privacy van het stel is opgenomen in de rechtszaak. In Althorp in midden-Enge- land heeft de familie van prin ses Diana de Britten gisteren gevraagd geen bloemen meer te brengen bij het landgoed waar ze begraven ligt. Volgens een woordvoerder van de familie komt de openbare veiligheid rond de heldten van het land goed en in de omringende stra ten in gevaar door de bloemen De Britse ambassade in Den Haag heeft een Nederlandse bankrekening opengesteld (22.58.01.248) waarop mensen in Nederland geld kunnen stor ten voor het Diana-herden- kingsfonds. Ex-gevangenen Bouterse nu in de regering PARAMARIBO ANP De Surinaamse president Wij- denbosch heeft zijn regerings ploeg weer compleet. Na de ka binetscrisis van vorige maand zijn alle posten bezet. Het nieuwe kabinet kent drie nieuwe ministers, van wie er twee ten tijde van het militaire regime van Bouterse gevangen zaten. Waldi Nain van de vori ge week tot de coalitie toege treden Pendawa Lima werd beëdigd als minister van plan ning en ontwikkelingssamen werking, Kries Mahadewsing is de nieuwe bewindsman bij on derwijs en volksontwikkeling en Theo Vishnudath beheert volksgezondheid. Nain zat in de jaren tachtig negen maanden en Mahadew sing zeventien maanden vast wegens deelname aan een couppoging. „Alles is vergeten en vergeven", verklaarden Na in en Mahadewsing tegenover de Surinaamse krant De Ware lijd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5