Politie 'lekt' vooral bij borrel of op sportclub HEMA écht lekker! Binnenland fan Aartsen breidt okverbod niet uit at in Maasbodem stopt oren Heinenoordtunnel Grondtransacties van rijk oncontroleerbaar Taartpunt of scheepsboeg 'Overbevolking Nederland wordt nog groter probleem' Verpleger gepakt op verdenking van moord Huidige weduwen houden kleine uitkering ypENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 fel en tbs geëist voor bijlenmoord Lbnhem De Arnhemse officier van justitie J. Wiarda heeft van- fc^gvoor de rechtbank in Arnhem zijn eis van vijf jaar gevange nisstraf en tbs gehandhaafd tegen een achttienjarige vrouw. Sa- Ken met haar inmiddels veroordeelde negentienjarige vriend is tij volgens Wiarda schuldig aan de dubbele moord op haar va ler en stiefmoeder in Bennekom. De zaak tegen de vrouw was Lngehouden in afwachting van een psychologisch rapport. De houw beweerde dat zij jarenlang door haar vader seksueel was misbruikt, maar deskundigen konden daarv oor geen concreet Bewijs vinden. Ook in het laatste rapport blijkt daar niets van. i8 jaar voor leider Geldnet-bende Lnhem Het gerechtshof in Arnhem heeft vandaag een 38-jarige finkevener veroordeeld tot een celstraf van achttien jaar wegens Jen reeks gewelddadige gewapende overvallen. Daaronder de Iverval van het Geldnet-filiaal in Duiven in septembér 1995. Bij fleze geruchtmakende roof schoot een lid van de bende een be- Jeiliger van Geldnet dood. Van Thijn blijft PvdA toch trouw hswuK» PvdA-coryfee E. van Thijn blijft zijn partij trouw. De Jud-burgemeester van Amsterdam en ex-minister vindt dat de CdA-fractie in de Tweede Kamer weinig valt te verwijten in de jümüs-affaire. De partij heeft volgens Van Thijn het uiterste ge- laan om via een versoepeling van de 'witte-illegalenregeling' de imilie Gümüs en andere illegale families in vergelijkbare om standigheden te redden. Dit blijkt uit een artikel van Van Thijn h Het Parool van gisteren. Van Thijn schaart zich achter de JvdA-fractievoorzitters van de vier grote steden die een open- jaar debat willen over het vreemdelingenbeleid. Groningse tieners martelen man ftAnsKANAALEen 55-jarige man uit Stadskanaal heeft langdurig Moot gestaan aan martelpraktijken, bedreiging, mishandeling en Ifpersing door twee 16-jarige plaatsgenoten. De jongens hebben je man zelfs een aantal keren op een natte vloer onder stroom fezet. Pas na anderhalf jaar durfde het slachtoffer aangifte bij de jolitie te doen. Het slachtoffer kwam ruim anderhalf jaar gele ien in aanraking met zijn kwelgeesten. Eén van de verdachten leed wel eens boodschappen voor hem. )nderzoek naar criteria versterving fSWUKDe inspectie voor de Gezondheidszorg gaat samen met Vrije Universiteit in Amsterdam onderzoeken hoe en op ond van welke criteria wordt besloten patiënten geen voeding vocht (kunstmatig) meer toe te dienen. Dit hebben minister orst en staatssecretaris Terpstra (VWS) gisteren geschreven in •n brief aan de Tweede Kamer. De bewindslieden willen dat ;t beleid hierover inzichtelijker wordt. Zij vinden het van es- intieel belang dat beslissingen patiënten geen vocht en voedsel leer toe te dienen, worden genomen in samenspraak met naas- verwan ten. HAAG ANP-GPD breiding van het fokverbod Ir varkens is vooralsnog niet de orde. Het verbod blijft voorlopig beperk tot Ven- Jst, Heusden en Asten. Dat at in een brief die minister Aartsen van landbouw van- l naar de Tweede Kamer urt. minister gaat wel de ver- rsmaatregelen voor varkens icherpen. Verder schort Van tsen de opkoopregeling voor lepaalde tijd op. Nederland I van de Europese Commis- wel toestemming om var- s op te kopen en te vernieti- 'e aangekondigde aanscher- e van het varkensvervoer is lit gevallen bij de transpor- enoord a swaterstaat is bij het boren de Tweede Heinenoordtun- opnieuw in grote moeilijk- len geraakt. Omdat er boven boormachine een gat zit in rivierbodem van de Oude as, kan er zeker twee weken emaal niet meer worden ge- )rd. 'oor het gat in de rivierbo- h, die ongeveer 8,5 meter ten de tunnel ligt, is een ver ding ontstaan tussen de >r n de rivier. Rijkswater- gaat u proberen vanuit tunnel de verbinding op de of andere manier te dich- Als dat lukt kan het boren Pleidooi voor scherper toezicht en betere regels den haag anp Politie en justitie hebben een probleem met het lekken van vertrouwelijke politiegegevens aan criminelen. Het gaat daarbij met name om het prijsgeven van informatie tijdens een borreltje of op de sportclub aan familie, vrienden en kennissen. Ook het lekken naar het zogehe ten old-boysnetwerk' van oude collega's komt voor. den haag anp Die constatering doet het Insti tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS) van de Universiteit van Nijmegen na een onderzoek naar 315 geval len van ongeoorloofde informa tie-uitwisseling in de jaren 1993 tot 1995. Scherper toezicht, dui delijker regels voor het verstrek ken van gegevens en een ruime re toegang tot harde, maar wei nig privacygevoelige informatie zouden een bijdrage kunnen le veren aan het beheersen van het probleem. De omvang van het probleem is moeilijk in kaart te brengen. Dat heeft te maken met de vluchtigheid van het sociale contact, gebrekkige registratie en de geringe bereidheid een dossier aan te leggen. Overtre dingen worden bovendien vaak bij toeval ontdekt of na een klacht door een gedupeerde partij. Het merendeel van de onder zochte gevallen (214) had be trekking op de uitwisseling van gegevens met de onderwereld. Hoewel de omvang, gemeten over drie jaar, gering lijkt, gaan de onderzoekers er vanuit dat ze slechts het topje van de ijs berg hebben gezien. Het was vooral de ernst van de zaken die het ITS zorgen baarde. Het instituut constateert voorts dat de politie in toene mende mate te maken krijgt met verzoeken om informatie uit de bovenwereld. Het gaat veelal om relatief simpele gege vens zoals kentekens, tenaam stellingen en antecedenten. Ook zien politiemensen zich soms gedwongen informatie te geven om particulieren of bedrijven preventief te waarschuwen. Als derde categorie noemt het ITS het grijze gebied van pri- védetectives en particuliere re cherchebureaus. De onderzoe kers constateren dat hier vooral de relatie met ex-collega's een rol speelt. Het rapport spreekt van een 'ongewenste verstren geling' van politie en recherche bureaus. die tot een te grote in formatiemacht aan particuliere kant heeft geleid. De grondtransacties van de rijksoverheid zijn onvoldoende te controleren. Slechts met veel moeite valt te achterhalen wat de opbrengsten van welke ver kopen zijn en aan wie die ten goede komen. Dat stelt de Alge mene Rekenkamer in haar rap port Grondtransacties van het rijk, dat vandaag is gepubli- ceerd. De financiële administratie van de betrokken ministeries bieden vaak niet de gewenste duidelijkheid, aldus het rapport. Zo ontbreken bij de ministeries van defensie en vrom door gaans taxatierapporten bij grondtransacties. jaarlijks koopt de rijksover heid 1.700 stukken grond aan, bijvoorbeeld voor de aanleg van wegen, en natuurgebieden. Het rijk verkoopt ieder jaar 1300 stukken grond. Met die transac ties is in totaal een bedrag ge moeid van 700 miljoen gulden per jaar. Ministeries die grond verkopen zijn landbouw en fi nanciën. Het laatste doet dat namens verkeer en waterstaat, vrom en defensie, die een deel van de opbrengst zelf mogen houden. Daarover bestaan aller lei afspraken, maar een poging daarin eenheid te scheppen, is mislukt. Dit heeft tot gevolg dat er geen sprake is van een door zichtige presentatie op de be groting. Staatssecretaris Ver meend van financiën erkent het probleem, maar ziet geen mo gelijkheid dit te verbeteren zon der te tornen aan de afspraken met de ministeries. In sommige gevallen hebben die afspraken een negatief ef fect. Zo moet Defensie toeleg gen op de verkoop van grond waar de kosten van sloop en sa nering hoger zijn dan de op brengst. In zeven gevallen ont breekt het daarom bij het mi nisterie aan de prikkel een stuk grond snel af te stoten. teurs. Ze zijn boos op Van Aartsen die hun min of meer de schuld geeft van de uitbreiding van de ziekte. Hoe de minister het vervoer gaat aanpakken, blijkt vandaag uitzijn brief. De Tweede Kamer stemt ove rigens alsnog in met de inkrim ping van de varkenssector, nu duidelijk is dat minister Van Aartsen zijn plannen fors heeft aangepast. De Kamer had aan vankelijk grote bezwaren tegen de verkleining van de vijftien miljoen dieren tellende- var kensstapel met een kwart. Van Aartsen wil nu naar een vermin dering van vijftien procent, en nog eens tien procent minder in het jaar 2000. Die vermindering in fases is voor de Kamer wel aanvaardbaar. over twee weken weer verder gaan. En anders wordt bekeken of het mogelijk is het gat vanuit de rivier te dichten. Het boren van de Tweede Heinenoordtunnel liep al eerder vertraging op toen in mei plot seling tonnen modder en grondwater de tunnel instroom den. Hoeveel vertraging de tun nel door de nieuwste proble men oploopt, is nog niet be kend. De tunnel is een pi oefproject van Rijkswaterstaat onder ande re met het oog op de aanleg van de tunnel voor de hogesnel heidslijn, waarbij voor het eerst in slappe veenbodem wordt ge probeerd een tunnel te boren. den haag Sommigen zien er de spitse boegpunt van een zeeschip in, anderen denken aan een zuinig af gesneden stukje taart. Hoe het nieuwe Zuid-Hollandse Provinciehuis in Den Haag er uiteindelijk precies uit komt te zien, moet nog worden afgewacht, maar voorlopig is het een uitdaging voor de fantasie van de voorbijganger. Het ontwerp van Kohn Federsen Fox/LIAG Architecten en Bouwadviseurs vertoont veel rondingen, sprongen en opmerkelijke hoeken. Een deel van het 'oude' Provinciehuis, met de Staten zaal, is behouden en wordt grondig opgeknapt. Begin volgend jaar moet een en ander klaar zijn. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Statistici voorspellen groei tot 17,2 miljoen den haag gpd /\ls alles blijft zoals de deskun digen het nu venvachten, dan zou Nederland rond het jaar 2030 wel eens 17,2 miljoen mensen kunnen tellen. Dat ho ge getal vormt het belangrijkste gegeven uit het vijfde rapport Bevolkingsvraagstukken van het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut. De demografen hebben de Nederlanse situatie vergeleken met die in andere dichtbevolkte gebieden in Europa, waar zich tevens een groei van de bevol king voordoet. Dat is bijvoor beeld in het Ruhrgebied, rondom Londen en in de regio Stockholm het geval. Nederland is daarbij uniek onldat de pro blemen van de combinatie van bevolkingsdichtheid en groei binnen het nationale grondge bied moeten worden opgelost. Meer woningen, meer wegen, spoorlijnen, havens, startbanen en recreatiegebieden. Voor dat alles bij elkaar ontbreekt binnen de nationale grenzen domweg de ruimte en er moet dus wor den gekozen. Uit het rapport van het de mografisch instituut blijkt dat de Nederlandse bevolking rela tief jong is. De bevolkingsaan was als gevolg van geboorten gaat hier langer door dan in an dere Europese landen. Dat heeft ook een positieve kant. Het vraagstuk van de toenemende vergrijzing kan er enigszins door worden verlicht. Jongeren verdienen immers het geld waarmee de AOW en de duur dere gezondheidszorg kunnen worden betaald. Rond 2020 komt er een eind aan deze situatie. Dan wijkt Ne derland nauwelijks meer af van onze buurlanden. Vanaf dat jaar houden de geboorten en de sterfgevallen elkaar in even wicht. Daarna sterven er meer Nederlanders dan dat er gebo ren worden. I let rapport maakt ook in zichtelijk dat allochtone fami lies zich in rap tempo aanpas sen aan de Nederlandse ge woonte om pas op latere leeftijd kinderen te krijgen. Ook het aantal kinderen in Turkse en Marokkaanse gezinnen daalt gestaag. Kregen Turkse en steenbergen anp-gpd Bij haar werd eveneens insuline in het bloed gevonden, alhoe wel ze geen suikerpatiënte was. De vrouw hield aan de dosis een hersenbeschadiging over en verblijft nu in een andere instel- ling. De directie van de stichting Het Algemeen Burger Gasthuis, waar de Lindenburgh onder valt, meldde dit voorval direct aan justitie. Door onder meer de dienstroosters van het perso neel naast getuigenverklaringen te leggen, bleek dat de verpleger steeds dienst had op de mo menten dat de injecties met een zogenoemde insulinepen zou den zijn toegediend. De verpleger had de vrije be schikking over medicijnen en mocht injecties toedienen. „Dat gebeurt op basis van vertrou wen. Ons personeel is goed op geleid en heeft een eed afge legd", reageert directeur patiën tenzorg P. Brouwer gisteren. In middels heeft de directie van het verpleeghuis maatregelen genomen. Een 34-jarige verpleegkundige van het verpleeghuis De Lin denburgh in het Brabantse Steenbergen wordt verdacht van moord op een 79-jarige be woonster van de zorginstelling en een poging daartoe op een andere bewoonster. De politie heeft de man uit Halsteren gis terochtend op zijn werk aange houden. De arrestatie volgt op onder zoek dat justitie in Breda en het Recherche Bijstands Team in juli instelden na de dood van de 79-jarige bewoonster op 15 juli. De vrouw was een onnatuurlij ke dood gestorven. Onderzoek wees uit dat het slachtoffer, een suikerpatiënte, ëen veel te hoge dosis insuline in haar bloed had. Het was de tweede keer in korte tijd dat het verpleeghuis justitiële aandacht trok. Op 19 mei al ontsnapte een 87-jarige bewoonster net aan de dood nadat ze in coma was geraakt. oenen extra )or de voogdij HAAG ANP Nabestaandenwet wordt versoepeld ttssecretaris Schmitz van itie trekt voor dit en volgend samen 13,4 miljoen gulden Tf uit om de werklast bij de ellingen voor gezinsvoogdij verminderen. Dat bedrag li' boven de vijf miljoen gul die zij voor hetzelfde doel al Ier beschikbaar stelde. Dit •t uit een brief aan de Twee kamer. Schmitz verbindt aan r tegemoetkoming de voor- ;Jtde dat de instellingen on adellijk de wachtlijsten op dien. Ook wil ze een plan van nlpak hebben over de beste- 'van het geld. e instellingen besloten twee uiden geleden gezamenlijk htlijsten in te voeren voor aan 'nieuwe' kinderen die de rechter onder toezicht en gesteld. Victoriavlaai Dagelijks vers uil eigen banketbakkerij, a 28 cm/ 14.95 1095 nu IX* Roomboter allerhande 500 gram/ 6.50 A 95 nut* Boerensnijder Witbrood met maanzaad of sesam/ 2.70 0 25 nu X* Gebraden kipfilet 100 gram/ 2.50 1 75 nu I* Extra belegen Goudse kaas 10 95 1 kilo/ 16 nü lw* Cötes du Rhone A.C. franse, stevige, fruitige rode wijn, 0.751/ 6.95 nü2 1150 voor II* Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 september 1997. Zo lang de voorraad strekt. den haag gpd Weduwen en weduwnaars die nu nog een AWW-uitkering ontvangen, behouden na 1 januari volgend jaar als de nieuwe nabe staandenwet voor hen ingaat in ieder geval een uitkering ter hoogte van dertig procent van het minimumloon. Dit ongeacht ander inkomen uit werk of uitkering. De rege ringspartijen PvdA, D66 en WD stellen de ze verzachting van de Algemene Nabe staandenwet (ANW) morgen voor aan staat secretaris De Grave van sociale zaken. De ouderenpartijen, de vakcentrale FNV en de actiegroep 'Weduwen in de kou' noemen de versoepeling onvoldoende. De overgang van de 'vroegere algemene weduwen- en wezenwet (AWW) naar de nieuwe ANW kost ongeveer de helft van de gevallen (zo'n 90.000 mensen) een - soms flink - deel van hun inkomen. De nieuwe nabestaandenwet werd vorig jaar ingevoerd en moet een bezuiniging van 1,2 miljard gulden opleveren. Weduwen en weduw naars krijgen door de nieuwe wet alleen een uitkering als ze voor 1950 geboren zijn, kin deren onder de 18 jaar hebben of meer dan 45 procent arbeidsongeschikt zijn. Boven dien wordt bij het bepalen van de uitkering gekeken naar het inkomen van de nabe staande. De coalitiepartijen willen met hun plan de 'onbedoelde effecten', ofwel de scherp ste randjes, van de nieuwe wet afhalen. De versoepeling moet de mensen die nu onder de oude AWW vallen en mensen die nu een ernstig zieke partner hebben soelaas bie den. Staatssecretaris De Grave neemt het plan waarschijnlijk over. De bewindsman is betrokken in het vooroverleg tot het plan. „En ook hij krijgt dagelijks telefoontjes van mensen die erg gedupeerd worden door de nieuwe wet", aldus Kamerlid A.L. van der Stoel (WD). 1 let reparatieplan van de ANW gaat het kabinet 150 tot 200 miljoen gulden extra per jaar kosten. Dit geld zou moeten wor den gehaald uit meevallers in de sociale ze kerheid. Behalve de bodemuitkering van dertig procent van het minimumloon voor alle huidige AWW'ers, willen de coalitiegenoten ook wat doen voor echtgenoten van termi naal zieke patiënten. Wie geboren is tussen 1950 en 1956, getrouwd is voor 1 juli 1996 en een partner heeft die overlijdt voor 1 juli 1999, heeft volgens de ANW recht op een nabestaandenuitkering. Als de partner later sterft, is er geen uitkering. Terminale pa tiënten kunnen zich echter nauwelijks ver zekeren. Om de nabestaanden die hun partner na 1 juli 1999 verliezen niet in de kou te laten staan, mag deze groep zich ver zekeren bij de Sociale Verzekeringsbank (SVB) tegen normaal tarief. A. Pieneman van actiegroep 'Weduwen in de kou' noemt de nieuwe maatregelen 'een druppel op de gloeiende plaat' „Er blijven nog veel schrijnende gevallen over", zegt ze. Het CDA, dat onlangs zelf een veel uit gebreidere reparatie van de wet voorstelde, is blij dat er een grote meerderheid van de Kamer voor een versoepeling is. Marokkaanse vrouwen in 1990 nog gemiddeld 3,2 en 4.5 kinde ren. dat is sindsdien gedaald tot 2,5 en 3,4 kinderen, liet gemid delde bij Nederlandse vrouwen ligt bij 1.5 kind. Voorts blijkt dat steeds meer Nederlanders de kans lopen al leenstaand te worden en terecht te komen in een periode van ar moede. Uit het rapport komt naar voren dat het aantal een persoonshuishoudens in snel tempo toeneemt. Dat hangt vooral samen met de vergrijzing waardoor er meer weduwnaars en weduwen komen. Bij al deze cijfers moet wel worden bedacht dat het om voorspellingen gaat. Dat blijft een hachelijke onderneming. Wie immers weet precies hoe veel van de nu nog niet of pas geboren meisjes kinderen krij - gen, en hoeveel. Een betrekke lijk groot percentage van de vrouwelijke bevolking blijft mo menteel kinderloos. Maar ook dat kan veranderen door allerlei sociaal-culturele oorzaken, en de prognoses onderuit halen. Ede wil centrum bewaken met videocamera's Ede wil het centrum van de ge meente bewaken met videoca mera's. Bovendien moeten op verschillende plekken in het centrum regelbare lichtarma- turen komen. De unieke bewa king, waarvoor Ede subsidie gevraagd heeft bij het ministe rie van binnenlandse zaken, kost ongeveer één ton. Vooral rond het uitgaancen- trum Museumplein in de stad is het geregeld onrustig. Dit voorjaar kondigde de politie al aan dat zij 'niets meer zou to lereren' en streng zou toezien op naleving van alle regels. Door videocamera's te installe ren hoopt de gemeente de rust in het centrum terug te krij gen. Regelbare verlichting, ge woonlijk op sfeersterkte, kan relschoppers volop in het licht zetten. Als het bewakingsplan door gaat, is Ede de eerste gemeente in Nederland waar video's stra ten en pleinen bewaken. Ver schillende politieke partijen in Ede lieten al weten weinig te voelen voor zo'n systeem. 'Psychiatrie moet tbs'ers gaan helpen' den haag gpd De reguliere psychiatrie moet meer worden ingeschakeld in de strijd tegen het gigantische capaciteitstekort bij de tbs-kli nieken. Vooral gedetineerden bij wie een geringe kans op her haling bestaat, kunnen ook bin nen de geestelijke gezondheids zorg worden behandeld. De schaarse plekken in het tbs-cir cuit worden dan doelmatiger ingezet. Dat is de strekking van een advies van een beleidscom missie van de ministeries van justitie, volksgezondheid en fi nanciën.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3