Ajax scoort tegen RKC 'maar' drie keer De stem van Radio West zwijgt (2) /olendam met tien naar eerste winst Anderlecht-voorzitter erkent omkoping scheidsrechter .Fair Play Cup of Songfestival Sport Voor vrachtwagens niet verboden 5' Mister Diamond heeft geen last van scheldpartijen DENSDAG 10 SEPTEMBER 1997981 21 chef willem spierdijk, 071-5356464. plv -chef rob onderwater, 071-5356463 leiden Voor rijwielen is het Lugdunum-terrein verboden, voor de vrachtwagen van de Horesca blijkbaar niet. De leverancier van van levensmiddelen reed, na het afleveren van zijn waar, doodgemoedereerd ach teruit het terrein weer af, maar vergat even dat het hokje voor de de kaartverkoop in de weg stond. Het re sultaat mag er wezen. Misschien dat het handiger is om fietsers voortaan wel toe te laten en vrachtwa gens niet. De schade blijft dan waarschijnlijk beperkt. En de recette is wat hoger, foto lóekzuyderduin Marco Kleijn stond volgens de samenstellers van het programmablad van FC Lisse opgesteld als rechtsbuiten. Terwijl wij toch dachten dat Kleijn Lisse voor Quick Boys had ingeruild. Of was het een naamge- noót? Je weet het niet. Hoe dan ook, Remco van Bemmel speelde rechtsbuiten en Marco Kleijn voor Quick Boys. Vorig jaar deed deze rubriek al kond van het stoppen van Van Zuylen (37). Hadden we zo'n vooruitziende blik? Nee, want Van Zuylen gooide de micro foon uit onvrede met het beleid van Radio West weg. Maar de radioverslaggever kwam terug op zijn besluit toen Radio West besloot het zaterdagvoetbal weer ouderwets veel aandacht te geven. Hebben wij hier te maken met een kloon van Heintje Davids? Zou kunnen. Want: .Als Radio West weer besluit om de pro grammering aan te passen, dan ben ik weer beschikbaar", zegt Van Zuylen. Wat is dan de reden van zijn opstappen? Van Zuylen:\,Het sportjjrogramma begint tegen woordig om vier uur 's mid dags. Voor die tijd is het pro gramma de Estafette. Daar kan eventueel worden ingebroken, maar niet rechtstreeks. Dan moet je wachten tot de muziek is afgelopen. Dat geldt ook voor het sportprogramma. Eerst de muziek, dan het voetbal. Dat vind ik niks.Met Van Zuylen stapt ook Michael Mes om de zelfde reden op. De grootste ergernis van Van Zuylen is dat Radio West slechts aan één wedstrijd op zaterdag aandacht schenkt. Van Zuylen was toegezegd dat hij de man van die wedstrijd zou worden. „Maar deze aan pak is de mijne niet. Als je een sportprogramma maakt, moet je dat op de ouderwetse manier doen. Nu zetten ze Ben van de Burg (de ex-schaatser) achter de microfoon en gaan ze allerlei prijsvragen houden. En dat al leen om de luistercijfers omhoog te krikken. Ik vind dat je je sec bij de sport moet houden. Onder het motto 'geen radio, dan maar tv' gaat Van Zuylen zich nu inzetten voor het regio nale voetbal op de buis. Zater dag is Van Zuylen bij Scheve- ningen - ARC, afgelopen week einde voorzag hij Quick Boys - Rijnsburgse Boys van zijn soms van verrukking overslaande stemgeluid (oooh, aaaah, oe- hhhhh). Maar de radio blijft trekken. Regionale en lokale omroepen dongen reeds naar zijn hand. Van Zuylen werkte Voor Om roep Rijnland toen hij negen jaar geleden de overstap naar West maakte. „Zonder overdrijven zeg ik dat we jaren een goed en bij het pu bliek populair programma heb ben gemaakt. Als je het nu hoort. Ach, laat ik er maar niet te veel over zeggen. De stem van Radio West zwijgt. Leve de tv! I d'Tiina kandidaat voor 2008 921 iijsanne China gaat opnieuw proberen de organisatie van de Jympische Spelen binnen te halen. Peking of Shanghai wil zich gndidaat stellen voor het mega-evenement in 2008. Na de na- s °ronale atletiekkampioenschappen in oktober verwacht het IOC Lln en officiële aanmelding uit China. Peking was vier jaar geleden en sterke kandidaat voor de Zomerspelen in 2000. Sydney ec teeg echter verrassend de voorkeur. Na de uitverkiezing van ■j! tfiene vorige week voor het toernooi van 2004 is het vrijwel ze er dat een land buiten Europa in 2008 aan de beurt komt. Het n" j)C heeft voor de Olympiade in 2008 pas één aanmelding (Osa- Ja?311) binnen. •)lsen gaat Ajax voor naar Maribor i i^ctfrdam Ajax vliegt zondag zonder trainer Morten Olsen 25 aaTsiovenië. Ook de gebruikelijke persconferentie voor het cha»rtrek wordt door een ander, waarschijnlijk assistent Heini Ot- 20 a gedaan. Olsen reist de ploeg zaterdag vooruit. De trainer wil II (aïibi >r, de komende tegenstander in het UEFA Cup-toernooi, Het is voor het eerst in zes jaar dat Ajax zonder de najpofdtrainer op pad gaat in een Europees toernooi. Het duel i'idlaribor-Ajax begint komende dinsdag om 17.30 uur. na bade anp 2,4 tien man heeft Volendam neren de eerste overwinning or de competitie behaald. Op yrjrtpark Kaalheide in Kerkra- eiigspeelde de ploeg ruim één ]llp met een speler minder. ondanks zegevierde het et\ n van Dick de Boer met 2-0 0p r Roda JC, dat de nederlaag ,^nedig aan zichzelf te wijten >0. t. De Limburgers speelden p ider fut en inspiratieloos en nde geen moment de ambi- die bij een subtopper ho- Jjlendam had tot gisteren 3ts twee gelijke spelen be- 1 en pas één keer gescoord, ekerwinnaar had betere za- met twee zeges en gpjjnederlaag. Tien dagen gele- artjwas FC Groningen nog met verslagen, maar die over- camoufleerde de wer- ïeid omdat de Groningse lie zaterdagavond lig meewerkte om de score bouwen. in de eerste minuut ver minde Roda JC de Volendam- op achterstand te bren- Van elf meter schoot Vrede enhoog over doel van Hil- De strafschop was toege- l-rtd omdat Persijn Van Houdt neergelegd. Het leek alsof misser de Limburgers daar- Pvolledig in een wurggreep Ze hadden nauwelijks ant- rd op het slimme spelletje de Noord-Hollanders. In de inde minuut haalde Schulp het volle rendement uit een uit braak: 0-1. De thuisclub kreeg weliswaar kansjes, maar behoudens het schot op de paal van Peeters, verdienden ze die benaming amper. Toen een kwartier voor de rust Tumani naar de kleed kamer moest, leek het er som ber uit te zien voor Volendam. Maar zoals zo vaak bleek de nu merieke minderheid eerder een voor- dan een nadeel. Drie mi nuten voor de pauze resulteer de dat in weer een Volendamse treffer. En weer was Schulp suc cesvol na een misgreep van doelman Damanjac: 0-2. De tweede helft speelde zich grotendeels af op de helft van Volendam, maar behalve dat het daar vreselijk druk was, viel er weinig te genieten. Groningen FC Groningen kan na de opval lend ruime overwinning van gisteravond op eigen veld tegen NEC (4-0) de blik naar boven richten in de eredivisie. De ploeg van trainer Wim Rijsber- gen meldde zich op de keurige zesde plaats met zeven punten uit vier duels. Degradatieperike len zijn voorlopig niet aan de orde en dat is de laatste seizoe nen wel anders geweest. NEC zakte dieper weg naar de mid denmoot met een punt minder. In de tweede helft kregen de fans van Groningen waar voor hun geld met vier treffers. Schoenmakers, Magno (2) en Huizingh scoorden. ter naar rechtsvoor in plaats van andersom, zodat hij de grensja- gmbij de toss heeft opgedra gen aan de andere kant van het veld post te vatten. Wij van Suizebollen vragen ons dan natuurlijk af of dit zomaar kan. Mag dit in Nederland? Wc gaan op de weg toch ook niet opeens links rijden omdat er een Engelsman'naast ons in de auto zit? Cor Cozijn (voormalig scheids rechter en voorzitter van de scheidsrechtersbond): ,,Nee, er is niets over geregeld. Er bestaat alleen een aanbeveling om dia gonaal over het veld te lopen, maar hoe een scheidsrechter dat precies doet, is volledig ter eigen invulling." Goed, het mag dus, maar hoe beviel deze ver andering? Warmunda-voorzitter Heems kerk: „Het was wel vreemd ja, zowel voor spelers als grens rechters. Iedereen is toch ge wend een bepaalde kant op te kijken in bepaalde spelsitua ties." Deze aanpassing was dus even wennen voor alle betrok kenen, daar waren ook beide trainers het mee eens. Wat ook moest wennen was de Engelse manier van arbitreren. Felle duels werden vaak niet onderbroken, waar de gemid delde scheidsrechter nogal eens op zijn fluit blaast. Veel last van scheldpartijen heeft de referee overigens ook niet. Mister Diamond spreekt geen Neder lands en is dus doof voor alle commentaar op zijn leiding. Warmunda-coach Koos Schou ten: „De man begreep niets van mijn protesten, en dan ben je natuurlijk zo uitgepraat." Ideetje: Roep een heel leger van die jongens van buitenaf, wor den we ons toeschouwers niet gehinderd door dat gezeik van die spelers en trainers. De hoofdpersoon in dit verhaal verkoos niet te reageren op vra gen van onze zijde. Bang voor eventuele sancties van bonds- zijde koos Mister Diamond er voor te zwijgen. In alle talen. De Belgische, voetbalclub Anderlecht is wel dege lijk betrokken geweest bij een omkopingsschan daal in de Europacup-competitie van 1984. De Spaanse scheidsrechter Guruceta Muro heeft in dertijd aan Anderlecht-voorzitter Constant Van den Stock voorgesteld in ruil voor een aanzienlijk geldbedrag niet tegen Anderlecht te fluiten. Dit heeft de zoon en opvolger van Vanden Stock, Ro ger, in een verhoor door de Antwerpse Gerechte lijke Politie toegegeven. Het proces verbaal van de ondervraging lekte gisteren uit via de Vlaamse krant De Morgen. „Mijn vader heeft me bevestigd dat de scheids rechter zelf geld heeft gevraagd om niet tegen ons te fluiten in de Europabeker. Ik geloof dat hij zelf voorgesteld heeft het geld te ontvangen in de vorm van een lening", zegt Roger Vanden Stock in zijn proces verbaal van 17 februari dit jaar. De wedstrijd tegen Nottingham Forrest had op 25 april 1984 een wonderlijk verloop. Na een eerdere 0-2 nederlaag klopte Anderlecht zijn rivaal'met 3- 0. Scheidsrechter Muro zette de Belgische ploeg de hele wedstrijd uit de wind en keurde een En gels doelpunt om onduidelijke redenen af. Muro overleed overigens drie jaar later bij een auto-on geluk. De bekentenissen van Roger Vanden Stock slaan een behoorlijke bres in het tot dusverre vol gehouden verhaal dat Anderlecht de scheidsrech ter misschien wel een lening verstrekte, maar daar nooit een tegenprestatie voor vroeg. De door affaires geplaagde ploeg raakte al in 1992 in opspraak nadat de Vlamingen Van Aeken en Eist Anderlecht van omkoping hadden be schuldigd. Oud-voorzitter Constant Vanden Stock sloeg terug met de beschuldiging dat het duo de club voor 40 miljoen frank (2,2 miljoen gulden) had afgeperst. Over die zaak zegt zoon Roger in het verhoor: „Ik weet niet hoeveel geld mijn vader aan die twee heren heeft gegeven. Ik vermoed dat het geld van hemzelf afkomstig was. Het is uitgesloten dat de club dat geld heeft opge bracht". Volgens Roger Vanden Stock had An derlecht na eerdere affaires geen zwart geld meer in kas. De tuchtcommissie van de Uefa moet zich nog uitspreken over de corruptie-affaire bij An derlecht. De Generale Bank beraadt zich op de toekomst als shirtsponsor van Anderlecht, nu de Brusselse voetbalclub door een omkoopschan daal in opspraak is gebracht. De leiding van de bank zegt echter eerst mogelijke stappen van de UEFA af te wachten. Ook wacht de bank op nade re uitleg van de club. iet seizoen '95-'96 won lordwijk de Fair Play Cup, aterdaghoofdklasser had de i rtiefste ploeg van het hele teurvoetbal. Het bestuur de club vindt dat dat aan ler Ruud Bröring te danken j hebben de indruk dat hij tiviteit nog belangrijker t dan het winnen van wed- ten." rijft bestuurslid Epi Bosma de KNVB. afgelopen seizoen was Brö- trainer van de Noordwijkse dklasser. Het bestuur van oordwijkse club had zich er f voorbereid. er weer zo'n sportief sei- [zonder echte prijzen", olgt Bosma. balvereniging Noordwijk is i riefvvisseling met de KNVB innen uit verbazing. Verba- i over het feit dat ploegen eel meer gele en rode kaar- aalden, afgelopen seizoen t eindigden in het klasse tom de Fair Play Cup. I dwijk kwam aan het eind i iet seizoen op de 20ste ts terecht, met 19 gele en rode kaarten. Heerjans- dat twee keer zoveel gele 'de kaarten scoorde, werd FC Lisse met 29 gele kaar tos zesde op de ranglijst. inderde naam in de 'KNVB naar wat cup' of 'de isrechter verwen cup', Weert Bosma de KNVB tom. Oetbalbond antwoordt bin- toe dagen op het schrij- '3n Noordwijk. Volgens de I worden er neutrale beoor- 'gen gedaan door de waar- er5 van het blad Voetbal Bijdragen: Gertjan van Geen, Rob Onderwater, Karim Idrissi, Willem Spierdijk Totaal.' Dit antwoord bevredigt w Noordwijk niet. Er gaan na melijk helemaal geen waarne mers op pad, de beoordeling geschiedt door clubmensen. „We hebben er een nare smaak van in de mond gekregen schrijft Bosma weer aan de KNVB, „Maar we zullen alles in het werk stellen om ook de KNVB van Fair Play te overtuigen. De laatste brief over deze kwes tie stuurde Noordwijk naar het blad Voetbal Totaal'. Vriendelijk vragen wij gebruik te maken van het gele en rode kaarten systeem van de KNVB. De brief eindigt met een oproep aan Voetbal Totaal (Bosma: 'een leuk blaadje en bovendien, niet onbelangrijk, het is gratis') Maak van de Fair Play Cup geen Songfestival. Aan de KNVB heeft Noordwijk inmiddels gevraagd het dossier over deze kwetsie te sluiten. Dat doen wij nog niet. ls je ziet hoe veel moeite de l\tv doet om het amateur voetbal te promoten en de ra dio datzelfde voetbal een schop geeft... Dat zijn voor mij onbe grijpelijke dingen.' Tot u spreekt Willem van Zuy len, tot afgelopen zaterdag ra dioverslaggever van Radio West. De enthousiaste stem van de Rijnsburger schalt op zaterdagmiddag niet meer door de huiskamers. Dat is voor de e'e'n een opluchting, voor een heleboel anderen niet. Zondagmiddag iets over tweë- en. Sportpark Overbos is het toneel van gewoon een wed strijdje in de vierde klasse tus sen Warmunda en Kickers '69. Het beginsignaal heeft al gerui me tijd geleden geklonken als het duel stilvalt. Consternatie alom. De assis tent-scheidsrechters, zoals grensrechters tegenwoordig door het leven gaan, zijn aan de verkeerde kant opgesteld. Op de 'Engelse' manier. Het is echter geen vergissing. De scheidsrechter van dienst, de heer Diamond, is afkomstig uit Australië. Geheel volgens de Angelsaksische traditie loopt deze leidsman een voor onze continentale begrippen afwij kende diagonaal. Van linksach- Het went snel, de nieuwe orde. Na drie wedstrijden en zeventien goals van Ajax wordt niet meer over 'winnen' gesproken. Er worden tegenwoordig telramen meegeno men naar de stadions. Er wordt bij de eerste goal om 'tien' geroepen. zijn positieve instelling het ple zier terug bij Ajax. Peter Boeve, voetbaldier uit het verleden, woonde ook ge ruime tijd buiten het voetbal. De oud-Ajacied zat in de vee voeders. Daar praat men niet over een 'halve één tegen één' en wordt met 'knijpen' waar schijnlijk iets anders bedoeld. Boeve heeft van RKC een 'lekker ploegje' gemaakt. De trainer durft, en daarom durft zijn elftal ook. Carlos van Wanrooy speel de als laatste man naast, of als het even kon, voor de mandek kers. Op het middenveld werd de bal snel en fel rond getikt. Al leen aanvallend was de ploeg te licht. Ajax had het natuurlijk moei lijker met zichzelf dan met het opgeleefde RKC. Beide trainers hadden het later over scherpte. RKC had die, volgens Boeve. Ajax niet, zei Olsen. Gerald Si- bon was de spits van de avond, omdat Arveladze door zijn land Georgië werd opgeroepen voor de interland tegen Italië. Dat was jammer, vooral voor Sibon. De aanvaller had een van zijn dagen waarop niets lukte. Zijn lange lichaam werd zijn groot ste tegenstander. Olsen over de offday: „Hij had geen linker been, hij had geen rechter been." De vervanging was niet te voorkomen. En was ook de juiste. Benni McCarthy, de Zuid-Afrikaan, scoorde twee keer. Het waren zijn eerste competitiegoals voor Ajax. Maar het ging toch om de eerste goal. Het was opnieuw de individuele klasse en niet het eindproduct van een soepel lo- amsterdam vpe minkema gpd-verslaggever Nog even en het verzoek voor de tiende treffer wordt al bij op komst van de elftallen inge diend. Het doelpuntrijke voet bal van Ajax heeft dus ook een schaduwkant. De verwachtin gen worden hoger. In de vierde wedstrijd, tegen RKC, werd het 3-0; de kleinste overwinning van dit seizoen. En dat viel sommigen zowaar tegen. Er werd zelfs even gefloten. Het zal Morten Olsen niet slecht uitkomen. Al vanaf de eerste grote zege, tegen Vitesse (5-0), roept de trainer dat het al lemaal zo goed niet is. Dat de ploeg gemakkelijk scoort, maar dat het moeilijk is om op voor sprong te komen. Maar wie luis tert er, na weer een 5-0 (Fortu- na), na de 7-1 tegen Utrecht? Olsen zag de gevaren van het leuke rijtje tegenstanders: RKC, Groningen, NEC en MW. Zijn ploeg had gisteravond niet goed gespeeld. Maar er werd toch re delijk ruim gewonnen. Daarom gaf Olsen zijn ploeg, dat is trai nerslogica, maar een compli ment. Omdat 'de makkelijkste wedstrijd vaak de moeilijkste is'. Misschien is het wel goed voor het trainersgilde om er even tussenuit te gaan. Het haalt de bezem door de muize nissen, door de geestelijke ver stoppingen. Morten Olsen dook na zijn ontslag bij Köln ander half jaar lang onder in het Belgi sche gehucht Raeren. Hij raakte er zijn voetbalfrustraties kwijt. De Deen bracht dit seizoen met op spelers met van die bijna ge niale invallen. Laudrup is zo'n speler, Arveladze ook, Dani. Zij scoren de belangrijke goals, zij geven het elftal de gelegenheid te groeien. Maar ze zijn ook gril lig. Gerald Sibon weet daar ook alles van. Benni is anders. De jonge Zuid-Afrikaan, nog maar negen tien, speelde nog maar ander halve wedstrijd voor Ajax. Drie kansen leverden gisteravond twee goals op. De fouten waren van RKC'ers, maar McCarthy, die liever de roepnaam Benni op de rug draagt, had ze zien aankomen. Na bijna een uur was de kleine spits er als de kip pen bij toen RKC een simpele voorzet van Melchiot weigerde weg te werken. En later gaf hij Van Diemen een heel klein zetje in de rug. Twee goals. Niet mooi. wel effectief. Eén keer had Benni net iets te veel tijd nodig. Dat was na de mooiste en snelste aanval van de avond, via Babangida en hit manen. Het ging om een fractie van een seconde. „Hij moet nog veel leren", stelde Olsen later vast. Maar een speler als Benni, zo'n echte doelpuntendief, kan de ploeg dit seizoen waarschijn lijk nog goed gebruiken. De competitie is nog jong. RKC speelt nog vrijuit; de rode streep is nog ver weg. Ajax ken de nog weinig tegenstand en geen enkele tegenslag. Ergens in de tweede helft van het seizoen komen de twee elkaar weer te gen. Hoe onbekommerd ze dan nog spelen? Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind (75. Rudy), Oliseh en l-'rank de Boer: Ro nald de Boer, Uimanen (65. Dani) en Witschge; Babangida, Sibon (36. Mc Carthy I en Hoekstra. RKC: Van Dijk; Kale/ie (80. Dimmers), Van Wanrooi), Rogers en Hill: Nielsen. Van Diemen en Van Aerde; Romme dahl (70. Van der Leegte), Van Arum en Ajax' derde doelpunt gemaakt. Doelman Rob van Dijk en Carlos van foto hans van weel Benni McCarthy heeft zijn tweede en Wanrooij zijn er niet zo blij mee. pende voetbalmachine die Ajax naar 1-0 bracht. De ingeving, een passeerbeweging, was dit keer van Hoekstra, de voorzet scherp. Sibon schoot in zijn eni ge positieve bijdrage op doel, maar de bal kwam bij Babangi da. De kleine Nigeriaan scoor de: doelpunt nummer vier al weer. Ajax kan, als het niet loopt, blijkbaar telkens weer rekenen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21