Supermarkten oorzaak zuivelfusie 99/ pVirlK Feiten &Meningen Grote fusie zuiv kost 600 baner V&D profiteert waar andere winkelbedrijven gruwen Schotten willen zelfbestuur als Engeland betaall Kaal naar de tempel WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 Vier coöperaties zijn elk apart niet sterk genoeg De voorgenomen fusie van vier zuivelcoöperaties vloeit voort uit de con centratie van de supermarkten in eigen land en in Europa. Het was de voornaamste aanzet voor de vier directies van Friesland Dairy Foods, Coberco, Twee Provinciën en Zuid Oost Hoek om een fusie aan te gaan. Een tweede reden is het beleid van de overheid. Die trekt zich terug als stut en steun van met name de export naar landen buiten de Europese Unie. „De coöperaties hebben één zwakte: ze zijn niet sterk genoeg in de markt", aldus Arie Aal- berts, voorzitter van Friesland Dairy Foods. „Wat wij de afge lopen tijd hebben gedaan is vooral streven naar positiever sterking." De fusie met Cober co, Twee Provinciën en Zuid Oost Hoek is daar een logisch vervolg op. De grote supermarktketens zijn de voornaamste afnemers van zuivelproducten. Het samen gaan van die klanten heeft al geleid tot concentratie van zui velconcerns. Zo heeft Campina- Melkunie in Zaltbommel - met een omzet van 6,4 miljard gul den tot op heden de grootste zuivelcoöperatie in Nederland - het Westduitse Südmilch over genomen en onlangs nog een bedrijf in de buurt van Keulen ingelijfd. In Ierland is Avonmore Waterford ontstaan, eveneens een gigant. De politiek trekt zich terug uit de ondersteuning van de melk veehouderij. De restituties (sub sidie voor export buiten de EU) worden in een versneld tempo afgebouwd. Landbouwcommis saris Franz Fischler heeft een pakket maatregelen aangekon digd die een inkomstenderving voor de veehouder betekenen van zo'n 20.000 gulden per jaar. De vier coöperaties willen pro beren door de fusie een deel van dat geld terug te halen. In beginsel is de hele wereld hun markt. Dat is nu al zo, alleen door de fusie is dat in versterkte mate het geval. Zuid Oost Hoek en Twee Pro vinciën bewogen zich vooral met kaas op die markt. Jaren lang heeft hen dat geen windei eren gelegd. Toen vijf jaar terug de resultaten op de kaasmarkt tegenvielen, moesten zij de boeren een lagere melkprijs uit betalen. Twee Provinciën ein digde vorig jaar onderaan de ranglijst van melkprijzen. Dat was mede een gevolg van een recente fusie met twee andere coöperaties. Die kosten werden in één keer afgeboekt. Dit jaar draait 'Workum' weder om florissant. ZOH is eveneens bezig met een goed jaar. De fu sie, zo betogen beide directies, is dan ook niet uit armoede tot stand gekomen. Die is ingege ven door de onzekere toekomst. Friesland Dairy Foods en Co berco hebben beide een breed pakket aan producten, maar hebben moeite om een goede prijs voor de kaas te realiseren. Zuid Oost Hoek en Twee Pro vinciën kunnen dat probleem oplossen. Zij kunnen tevens meeprofiteren van het scala van producten van de beide grote partners. De zuivelgigant is straks een grote marktpartij als het gaat om kaas, waar meer dan vijftig procent van de Nederlandse melk voor wordt bestemd, bo ter, verse consumptiemelk en aanverwante producten, con dens, langhoudbare zuivel en zelfs frisdranken. Bovendien heeft de fusie tot ge volg dat alle vier coöperaties nu gemakkelijk toegang hebben tot de binnenlandse markt, de Eu ropese markt en de markten in Azië, Afrika, Zuid-Amerika en het Oostblok. Vooral Friesland Dairy heeft de afgelopen jaren met succes voortgeborduurd op het pionierswerk dat de vroege re 'condensfabriek' in landen buiten Europa heeft verricht. Aan dat pionierswerk hebben overigens alle Friese zuivelco öperaties meegewerkt, want zij waren deelgenoot van de CCF. leeuwarden willem stegenca Pint of Lager: /IgAirlK De zuivelcoöperaties in het noorden en oosten van 01 fusren. Dat gaat ten koste van zeker zeshonderd banen land Dairy Foods in Leeuwarden, Coberco in Zutphen Provinciën in Workum en Zuid Oost Hoek in Ooste worden samen de op twee na de grootste zuivelonderr in Europa. De nieuwe onderneming heeft een omzet miljard gulden. Alleen Nestlé in Zwitserland (22,8 milja den) en Danone in Frankrijk (9,6 miljard gulden) zijn gri Het samengaan is een gevolg van de concentratie 1 supermarktketens. Die vormen een steeds grotere mark waar de zuivel wat tegenover wil stellen. Ook het feit melkveehouderij minder steun van de overheid krijgt w belangrijke aanzet voor de fusiebesprekingen. Door de fusie verdwijnen zo'n 600 van de 5672 ai plaatsen in ons land. Bij de vier bedrijven werken in 11.945 mensen. Bij de fusie zijn zo'n 16.500 veehouders betrokken, d van alle veehouders in ons land. Zij leveren 5,1 miljan gram melk. De nieuwe coöperatie krijgt het model van land Dairy Foods. De veehouders worden dus ook aa houder. De verwachting is dat het nieuwe concern ovi jaar een winst van tegen de 200 miljoen gulden maakt. Het nieuwe concern snijdt al op korte termijn in het arbeidsplaatsen. De productie wordt gestroomlijnd ent ker worden er fabrieken gesloten. De directies hebben de verzekering gegeven dat er geen gedwongen ontslagi len. Vermoedelijk worden voor het overtollige personi nen gezocht bij andere bedrijven. Friesland Dairy Food al geruime tijd met dat bijltje. leeuwarden willem stegenga De warenhuizen van Vroom Dreesmann le ven helemaal op van de koopzondagen waar de kleine winkeliers juist van gruwen. Terwijl de centrale organisatie van het midden- en klein bedrijf MKB-Nederland meldde dat haar ach terban van de ruimere winkeltijden slechts na delen en geen voordelen zegt te ondervinden, kwamen van V&D gisteren juist heel positieve geluiden. Het gaat met de warenhuizen van Vroom Dreesmann flink wat beter nu ze ook regel matig - en in een aantal plaatsen zelfs altijd - op zondag open kunnen zijn en ze ook door de week extra koopavonden kunnen houden. Het zijn winkeltijden met hoge opbrengsten per uur, doordat de winkels maar beperkte tijd open zijn en de verkopen vooral zitten in arti kelen waarop wat grotere winst wordt gemaakt. In de eerste helft van het op 1 februari begon nen boekjaar lag de omzet van de warenhuizen 8,2 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar. En daarbij was 'de zondagopenstelling een absoluut succes', zoals mr. J.M. Hessels het noemde, de voorzit ter van de raad van bestuur van Vendex Inter national, waarvan V&D een van de belangrijk ste onderdelen is. De warenhuisketen speelde in zijn eigen activi teiten in het eerste halfjaar bijna quitte. De ver wachting is dat de verbetering in de tweede helft door zet. Na jaren van terugzakkende om zetten trad vorig jaar al een lichte verbetering op, die in de eerste helft van dit (boek)jaar ste vig is doorgezet. Het concernbestuur heeft vertrouwen in de nieuwe aanpak die er onder meer uit bestaat dat de warenhuizen zijn afgestapt van wat werd aangeduid als de 'a-b-c-producten' en hun aanbod meer zoeken in de 'nèt wat leukere, ex clusievere en actuelere' artikelen waarop een wat grotere winstmarge zit. Bovendien moet er aan bijdragen dat V&D de gebouwen waarin de warenhuizen zijn gevestigd en die veelal eigen dom van het concern waren, worden verkocht en teruggehuurd. De levensmiddelenketens van het Vendex-con- cern zaten ook in de lift. In omzet gingen ze er 6,1 procent op vooruit, zij het dat daar in be langrijke mate aan werd bijgedragen door over name van bedrijven. Zonder die bijgekochte omzet zou de stijging niet zo veel hebben afge weken van de rest van de markt. In de sector van de speciaalzaken kampt Ven dex nog steeds met problemen bij Kreymborg. In de herenmode zijn de zaken nu wel op orde, maar in de damesmode lijkt de mix nog niet helemaal gevonden. Kreymborg mikt op een clientèle van 35 jaar en ouder. Voor de mannen zit dat inmiddels wel goed; er wordt nu druk aan gewerkt om ook op de dames-afdelingen het aanbod zo nauwkeurig mogelijk op de vraag aangepast te krijgen. De andere speciaalzaken scoorden allemaal be ter: Claudia Strater, Hunkemöller, Perry Sport, Dixons, Siebel, de Hans-Andersgroep en de nog maar kort geleden aangekochte schoenwinkel keten Scapino. De bijdrage van Scapino aan de omzetstijging telde flink door. Voor de hele groep van de speciaalzaken lag de omzet in het eerste halfjaar 38 procent hoger dan in de over eenkomstige periode van vorig boekjaar, maar voor zo'n dertig procent was dat toe te schrij ven aan wat Scapino inbracht. Het hele Vendex-concern (totale netto-omzet bijna 7,8 miljard gulden) behaalde in het eerste halfjaar een nettowinst van 813 miljoen gulden. Dat was weliswaar ruim vijfenhalve keer zo veel als in de eerste helft van het vorige boekjaar, maar daar zat de opbrengst in van de gedeeltij- ke verkoop van de Vedior-groep (uitzendbu reaus en schoonmaakdiensten). Zonder dit buitengewone voordeeltje (van 429 miljoen) kwam de nettowinst uit op 384 mil joen, overigens ook altijd nog anderhalf keer groter dan in de eerste helft van het vorige boekjaar. Daar zat overigens ook nog een ex traatje bij dat niet direct uit de winkelverkopen voortkwam. De verkoop van een resterend be lang in Barnes Noble en van een belang in Rodamco Retail leverde ook nog eens bijna 144 miljoen op. Voor de aandeelhouder leidt de winststijging tot een hoger interim-dividend. Het gaat met een dubbeltje omhoog naar 65 cent per aan deel. Men kan het krijgen in contanten maar ook in aandelen Vendex International. Wie vo rig jaar het interim-dividend in aandelen liet uitkeren, kreeg nog een extra voordeeltje in de vorm van een vijf-procentskorting op de aan- delenprijs; dit jaar wordt die korting echter niet gegeven. Vendex wacht ondertussen met spanning op de totstandkoming van wetgeving waarmee de af splitsing van Vedior kan worden afgerond zon der dat daarmee - zoals onder de huidige rege ling - hoge fiscale lasten gemoeid zijn. De mi nisters van financiën en van justitie hebben la ten weten dat de nieuwe bepalingen op 1 janu ari 1998 van kracht zouden zijn, maar een wetsvoorstel is er nog niet. Vedior, waarin Vendex nu nog een belang heeft van tachtig procent, groeit ondertussen als kool. Behalve door omzet- en winstgroei in het oorspronkelijke bedrijf, komt dat vooral door de overname van h£t Franse concern van uit zendbureaus Bis. Deze overname legt Vedior ook anderszins geen windeieren: de naam van Vedior is er zo nadrukkelijk door op de kaart gekomen, dat steeds meer andere uitzend- en schoonmaakbedrijven en ondernemingen in andere dienstverlening zich melden om samen verder te gaan. amsterdam jan harren Wel 'ns gehoord van 'Pub-walks'? Met een gids langs de meest authentieke pubs. Air UK brengt 11 graag naar Londen. U kunt kie/.en uit maar liefst 15 vertrektijden per dag. Bovendien kunt u vanaf Amsterdam vertrekken naar London Stansted of London City. Vanaf Botterdam brengen wij u naar London City. Ken enkele reis kunt u al boeken van af 99,-*. En voor een Londen-retour betaalt u dan slechts 198.-*. Vraag uw reisbureau naar Air UK of bel ons rechtstreeks: (023) 567 47 77. Jinghong» Het haar van de 10-jarige Ai Zhen wordt afgeknipt in de Mansha-tempel bij de Chinese stad Jinghong. Een kaal hoof is verplicht voorde jonge monniken. foto ap Ze voelen zich superieur, ze gedragen zich arrogant, niet alleen tegenover ons, maar tegen de hele wereld, ze denken dat zij de heersende klasse zijn. Vraag de Schotse rugbycoach Jim Tel- fer hoe hij over Engelsen denkt en de rookwolken komen uit zijn oren. Telfer is niet de enige onder de vijf miljoen Schotten die Engelsen niet kan uit staan. Morgen kunnen zij zich een beetje tegen de machtige zuiderbuur afzetten door bij het referendum over beperkt zelfbestuur voor Schotland twee keer 'ja' te zeggen. Er wordt niet aan getwijfeld dat een fikse meerderheid van de 3,5 miljoen Schotse kiezers de eerste vraag - moet Schotland een eigen parlement heb ben - bevestigend beantwoordt. Maar de aarzeling om ook enthousiast ja te zeggen op de tweede vraag - moet dat parlement bevoegdheid tot belasting heffing krijgen -, toont het eeuwige Schotse dilemma aan: onafhankelijk heid, prima, maar wie moet dat beta len? De laatste opiniepeilingen gaven aan dat de meerderheid van 68 procent voorstanders van zelfbestuur die een paar weken geleden werd genoteerd, is geslonken tot beneden de vijftig. Dat is veelzeggend, want in de overgangs plannen van de Labour-regering krijgt dat Schotse parlement weinig armslag met het heffen van belastingen. Het ta rief mag slechts drie procent afwijken van wat Engelsen aan de belastingin specteur moeten afdragen. De tegenstanders van Schots zelfbe stuur hebben dan ook hun pijlen op dit belastingonderdeel van het referen dum gericht. De Conservatieven en de door hen geïnspireerde referendum lobby Think twice, oftewel bezint eer ge begint, hameren erop dat als het parlement eenmaal is geïnstalleerd - en dat zal niet eerder zijn dan het jaar 2000 - de Schotten meer belasting betalen dan hun zuiderburen. De pre sident van de Schotse bank en een aantal zakenlieden hebben al gewaar schuwd dat deze zogenaamde Tartan (schotse ruit) taxbelastingvlucht naar Engeland veroorzaakt. Premier Tony Blair, in Edinburgh ge boren maar een echte Engelsman, reis de gisteren naar Schotland om de yes- yes-campagne kracht bij te zetten. Hij beloofde nogmaals plechtig dat de Schotten niets te vrezen hebben van zelfbestuur. Dat een Engelsman de Schotten moet geruststellen is op zich zelf komisch, maar verklaarbaar omdat Labour en Blair veel politiek prestige heeft gestoken in zelfbestuur voor Schotland (en Wales, dat volgende week donderdag naar de stembus gaat). Het hoon bij zijn streven om van het Verenigd Koninkrijk een moderne natie te maken, waarvan het bestuur zoveel mogelijk is gedecentraliseerd. Maar dit nobele streven gaat mank. Blair zelfheeft al onomwonden ver klaard dat bij geschillen tussen het En gelse en Schotse parlement, dat 129 le den krijgt, Westminster het laatste woord heeft. Om de tegenstanders wind uit de zeilen te nemen, heeft hij de bevoegdheden van het Schotse par lement geringschattend vergeleken met die van een plattelandsgemeente. Dat bevestigde voor veel Schotten het beeld dat ze straks meer belasting gaan betalen voor een onmachtig praatcol- lege. Blair kon echter weinig anders. De Conservatieven, fervente tegenstan ders van zelfbestuur, werden bij de verkiezingen in mei van het Schotse toneel weggevaagd. Labour heeft in Schotland alleen concurrentie te duch ten van de Schotse Nationale Partij (SNP), die volledige onafhankelijkheid van Schotland wil. De toverformule om het oplevende nationalisme te beteu gelen was een beperkte vorm van zelf bestuur, waarbij defensie, buitenlandse zaken en de grote lijnen van de econo mische politiek in Westminster be paald worden. Volgens de Conservatieve leider Willi am Hague is dat zelfbestuur echter de eerste stap tot ontmanteling van de eenheidsstaat Verenigd Koninkrijk. De SNP, met de Liberaal-Democraten bondgenoot van Labour bij dit referen dum. beaamt dat. SNP-leider Alex Sal- mond kiest alleen om tactische rede nen voor beperkt zelfbestuur. „Uitein delijk leidt het tot volledige onafhanke lijkheid", zegt hij. Dat staat nog te bezien. In de dunbe volkte Highlands bijvoorbeeld is het enthousiasme voor een eigen parle ment aanzienlijk geringer dan in het dichtbevolkte gebied rond Glasgow en Edinburgh. Daar is Londen gevoelsma tig net zover als Edinburgh. Hetzelfde geldt voor eilandengroepen als de Or kneys en de Shetlands. Salmond krijgt echter weer kansen voor open doel door het geschonden image van Labour in Schotland. De partij is de afgelopen maanden g plaagd door corruptie-schandalen. Gisteren meldde het dagblad de Gufc ardian dat een groot aantal gemeen» raadsleden in Glasgow is beschuldigt van het aannemen van steekpenning gen. Bovendien is er onvrede in eigej gelederen. Lagerhuislid Tim Dalyell S vindt het onzin dat straks Engelse pi lementsleden wel een vinger in de 1 Schotse pap houden, maar Schotse niet in de Engelse. Dalyells oppositw was een van de oorzaken dat in 197! een soortgelijk referendum een fiasii voor Labour werd. Als morgen slechts de autonomie- vraag het haalt, is Labour opnieuw! grote problemen. Dan moet ruim vei tig miljoen pond worden uitgegeveij' aan een parlement dat voor zijn in-| komsten volledig op Londen is aai wezen. En de SNP'ers in dat parleml zullen keer op keer fulmineren datir Engelsen niet genoeg geld geven oil onderwijs, gezondheidszorg en soi voorzieningen op peil te houden. Een andere bedreiging voor Labouf dat minder dan vijftig procent van dj kiesgerechtigden komt opdagen, zol de geldigheid van het referendum tf worden aangevochten. De belangs ling is zeker niet overweldigend. I' feit dat de campagne door de doodr prinses Diana een week moest worf gestaakt is daar mogelijk debet aai londen» hans geleunse

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2