Alphen verwelkomt Rietveld Jaar cel geëist voor ontvoering Gebouwen Alphens stadshart groter en hoger ia Tuinbouwbedrijf niet langer op een eiland Rijn Veenstreek Zwembad in wording Slijptol verwondt man (27) CCH maakt nauwelijks kans op kruisgebouw H WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 Dief breekt in op klaarlichte dag aiphen aan den run» Bij een woning aan de Papiermolen is giste ren ingebroken. De dader kwam op klaarlichte dag het huis bin nen via de niet afgesloten achterdeur. De bewoner was op de bovenverdieping bezig. Hij had niet in de gaten dat een dief er vandoor ging met zijn portemonnee met 270 gulden, enkele passsen en een rij- en kentekenbewijs. Winkeldieven aangehouden aiphen aan den run» De politie heeft gisteren vier Polen aange houden omdat zij kleding hadden gestolen uit winkels in het centrum van Alphen. Eén van hen had diverse outfits over elkaar aangetrokken en de beveiligingslogo's verwijderd. Ook de ande re drie mannen hadden volgens een getuige kleding gestolen. Het viertal sloeg hun slag bij een bedrijven aan de Clauskade en de Raadhuisstraat. Alphense politici juichen de ontwikkeling van een na tuur- en recreatiegebied in het Rietveld toe. Ze zijn graag bereid er bijna twee miljoen gulden in te steken. De frac- ii ties hadden alleen graag, zo bleek gisteravond tijdens de commissie plan- en beleidsvorming, wat meer financiële zekerheid gehad. Maar toen verantwoordelijk wethouder Habermehl aangaf dat 'dit pas het begin is' en 'er iemand de eerste stap moet zetten', was politiek Alphen om. alphen aan den run» robbert minkhorst Het idee om van Rietveld een natuur- en recreatiepark met daarin enkele 'levensvatbare agrarische bedrijven' stamt uit de vorige raadsperiode. Vier fracties (CDA, WD, PvdA en grondverkoop). Beide partijen D66) kwamen met het plan om een bos aan te leggen. „Maar dat paste niet bij het Rietveld", legde Habermehl gisteravond uit waarom voor een bredere invulling is gekozen. „En dit is Groene-Hartbeleid in optima forma", voegde de CDA-bestuurder er nog aan toe. Daar waren politici het van har te mee eens. Groen Links raadslid H. van der Zanden: „Dit plan past bij wat we in Al phen nodig hebben." De inrichting van het nieuwe Rietveld kost 6,4 miljoen gul den, berekende onderzoeksbu reau Mentink. De provincie Zuid-Holland betaalt het meest (ruim 2,3 miljoen). Alphen aan den Rijn draagt maximaal 1,95 jiniljoen gulden bij. D66'er R. van der Stouwe twijfelde of dat wel 'een harde bovengrens' was. Voor K. Tige- laar van RPF/GPV had het haal- 3 f1 lire J den haag/alphen aan den run p. Het was geen ontvoering, vond 'de verdachte. Hij was samen met het achtjarige jongetje in het Duitse Wuppertal op zoek gegaan naar de moeder van de l'rai ïon8en- Toen de vrouw onvind- a v, baar was, vroeg de jongen of hij vi mee mocht naar Nederland. veI Voor de officier van justitie lag eI de zaak echter helder. De man f(j had geen gezag over de jongen en mocht hem dus niet zonder toestemming van de moeder ee, meenemen. Zij eiste een jaar cel ^nlus een half jaar voorwaarde- ijk tegen de 34-jarige Alphenaar voor ontvoering en gijzeling. De ontvoering had op 29 mei laa van dit jaar plaats, twee dagen 1(l( nadat de Bosnisch-Servische ej vrouw met haar zoontje .was eer weggegaan bij de Alphenaar. 0j Via bekenden in Wuppertal had de man ontdekt dat zijn vrien- |din daar zo lang bij een vriendin ,e|( was ingetrokken. 'Als een kip 0, zonder kop' ging de man ver volgens in de auto naar Duits land. De vrouw was oorspronkelijk met de Alphenaar in contact ge- tomen omdat zij via een schijn huwelijk met hem een verblijfs- ergunning wilde krijgen. De Al phenaar had veel ervaring met lit soort zaken. Hij verdiende irenlang de kost met het smok kelen van mensen uit Joegosla- "ië naar Duitsland. In 1993 'erd hij daarvoor in Duitsland "iroordeeld tot vier jaar cel. Maar dit keer, hij was pas kort 'eer op vrije voeten, zag de Al phenaar niets in een schijnhu welijk. Hij wilde een echte rela te met de vrouw. Aanvankelijk leek dat ook te lukken. Ruim een maand woonden de moe der en zoon in bij de Alphenaar. Maar op 27 mei waren de twee plotseling verdwenen. De moe der zou later tegenover de poli tie verklaren dat zij de Alphe naar ervan verdacht meer dan vaderlijke gevoelens te koesteren voor haar zoontje. De verdachte verklaarde gis teren voor de Haagse rechtbank dat hij niet naar Duitsland is af gereisd met het idee de jongen mee te nemen naar Nederland. Dat idee zou pas bij hem zijn opgekomen toen hij al met de jongen naar de moeder op zoek was. En dat de jongen als 'lokaas' kon dienen om de vrouw terug naar Nederland te krijgen zou hij zich tijdens de hele ontvoering nooit hebben gerealiseerd. In Alphen aangekomen, dacht de man dat hij werd opgewacht door Joegoslavische vrienden van de vrouw. Daarom ging hij niet naar huis, maar naar de po litie. Hij belde het bureau om te vragen hoe hij daar moest ko men. Toen hij verkeerd reed, zetten politiemensen in burger de achtervolging in en raakte de man in paniek. Hij reed met ho ge snelheid en over de verkeer de rijbaan over de Eisenhower- laan. Bij de afslag naar De Hoorn werd hij klemgereden. Volgens de politie was het een wonder dat er bij de toeren van de Alphenaar niemand gewond was geraakt. De officier vond een flinke straf op zijn plaats. „Meneer is blijkbaar nogal hardleers. En wie niet horen wil, moet maar voelen", verklaarde zij haar eis van een jaar cel plus een half jaar voorwaardelijk. De advo caat vroeg een voorwaardelijke straf en betoogde dat zijn cliënt, die al meer dan drie maanden in voorarrest zit, eigenlijk direct al moet worden vrijgelaten. De rechtbank doet uitspraak op 23 september. CHEF HANS IACOBS.071-5356414. PLV -CHEF RUDOi F KLEUN. 071 -5356-136 Gemeente geeft projectontwikkelaar en architecten meer vrijheid alphen aan den rijn robbert minkhorst Projectontwikkelaar MAB uit Den Haag en de ar chitecten vim de nieuwe gebouwen in het Al phense stadshart krijgen meer de ruimte. Som mige panden worden groter, andere hoger, waar onder het nieuwe stadhuis. Het voorstel van B en W om de 'bouwers' van het nieuwe centrum gro tere vrijheid te geven, kreeg gisteravond steun Vein de commissie plan- en beleidsvorming. Het nieuwe stadswarenhuis, waarvoor Alphen het St. Jorisplein opoffert, mag twee verdiepingen hoger worden. De Rotterdamse architect E. Egeraat had aangedrongen op meer ontwerpvrij heid. B en W willen eraan toegeven, omdat de ar chitect dan 'een gebouw kan realiseren dat zich onderscheidt op uniciteit en herkenbaarheid'. Hoger De voorkant van het nieuwe stadhuis wordt ho ger, de zijde aan de De Smethstraat ook forser. Zo krijgt het nieuwe stadhuis meer uitstraling, vond wethouder D. van der Veen Meerstadt: „Het ge bouw krijgt een smoel richting Raoul Wallenberg- plein." Tegelijk 'krimpt' het nieuwe gemeente huis wat aan de achterkant. Oolchet 'stepping- stone-gebouw' bij de Alphense brug mag hoger, net als de winkel- en appartementencomplexen op de plaats waar het huidige stadskantoor staat. De meeste commissieleden vonden de extra vrijheid voor ontwerpers niet meer dan logisch. PvdA'er L. Kleingeld: „Als je wilt voorkomen dat het stadhuis een blokkendoos wordt, moet je cre atief omgaan met de hoogte ervan." WD'er D. van der Schilden noemde de wens van Egeraat 'een goede vondst'. „Daardoor nemen we de angst bij omwonenden weg. Die dachten dat ze een groot, log kantoorgebouw voor hun neus zouden krijgen." D. Kaptein van RPF/GPV had wel moeite met het voorstel. Hij was bang dat Alphen een heel ander stadshart zou krijgen dan waar eind vorig jaar 'ja' tegen was gezegd. „Bouwhoogte is niet hetzelfde als kwaliteit. Ik voel er niet zoveel voor om binnen twee minuten allerlei veranderingen door te voeren." Wethouder Van der Veen Meerstadt trachtte de zorg van Kaptein weg te nemen. „De combinatie van wonen, werken, winkelen en uitgaan blijft overeind. We doen alles binnen het kader van het Masterplan Stadshart." 'Dit heeft de gemeente nodig baarheidsonderzoek van Men tink nog een aantal 'open ein den'. „Er komen kosten in naar voren waar nog geen beeld van is en dus ook geen dekking." CDA en PvdA waren het niet eens met de gekozen dekking (via toekomste winsten wilden dat de twee miljoen uit het huidige grondbedrijf werd gehaald. Wethouder H.J Habermehl trachtte vervolgens de onzeker heid weg te nemen. „We begin nen pas. Hierover wordt nog bijzonder veel gesproken. Bo vendien heb ik redelijk duidelijk financiële toezeggingen. Nu wacht van de deelnemende par tijen iedereen op iedereen. Er moet er een zijn die zegt: Ik doe de eerste stap." Habermehl vond dat dat Al phen moest zijn en kreeg het overgrote deel van de commis sie mee. Verder zegde hij toe dat hij zou uitzoeken of Alphen de kosten kon financieren met de huidige winsten van het grondbedrijf. Voor RPF/GPV en Groen Links was dat nog niet genoeg. Zij hielden hun stem voor. Boeren en tuiders staan niet meer op een eiland. Ze begrijpen steeds beter, dat ze niet kunnen produceren wat ze zelf willen, maar zich moeten richten op wat de markt vraagt. Boven dien moeten ze ervoor zorgen dat hun erf er netjes uitziet en dat ze fatsoenlijk met hun personeel omgaan. foto hielco kuipers Cursus omgaan met stress alphen aan den rijn Wat is stress? Hoe kunnen men sen het bij zichzelf herkennen? En wat valt er aan te doen? Op deze en nog vele andere vragen geeft L. Stökl, medisch psycho loog, maandag 22 september antwoord. Dan organiseert de Stichting Aktieve Gezondheids zorg Alphen aan den Rijn (STAG) een themaavond 'om gaan met stress'. De lezing wordt gehouden in De Bron, Troubadourweg 2 en begint om 20 uur. Als vervolg op deze avond or ganiseert de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland een cursus 'om gaan met stress' in Alphen aan den Rijn en in Leiderdorp. De cursus start eind oktober enj duurt acht avonden. Kinderspektakel in de Herenhof alphen aan den run Tijdens de Alphense jaarmarkt wordt op het middenplein van winkelcentrum Herenhof een kinderspektakel georganiseerd. De Alphense jeugd kan zich daar op 17 september vanaf 10 uur uitleven in de wervelwind- cabine, de parachutisten springtoren en de grote op blaasbare racebaan. Naast 'doe- dingen' is er ook van alles te zien en te proeven want het, thema van de dag is fruit. De .kookclub van het Alphense Gil de demonstreert hoe fruit ver werkt kan worden in diverse ge rechten. En op het plein kan men onder meer leren hoe men maskers van pompoenen maakt. run-en veenstreek. monica wesselinc De melkveebedrijven in de Rijn streek, de tuinderijen in Rijns burg en de bollenbedrijven in de Bollenstreek staan nogal wat veranderingen te verwachten. De streekeigen producten ver overen de markt, het kamperen bij de boer neemt toe, de boe renerven en slootkanten wor den aantrekkelijker en perso neel wordt beter bejegend. De WLTO, de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie, heeft twee jaar gepraat over duurza me land- en tuinbouw en wil de woorden nu in daden omzetten. Duurzame land- en tuinbouw is, zo legt projectleidster N. Raedts van de WLTO uit, een vorm van landbouw die voor de boer of tuinder toekomstper spectief biedt, die sociaal en maatschappelijk verantwoord is en die het milieu ook op termijn niet de das om doet. Twee jaar geleden zwengelde het hoofd bestuur van de boerenorganisa- tie binnen eigen gelederen de discussie aan met het doel de boeren en tuinders zich meer bewust te maken. Raedts: „Het zijn ondernemers die gewoon willen blijven ondernemen. Maar men begrijpt wel steeds beter dat een boer of tuinder niet op een eiland staat. Dat je niet kunt produceren wat je zelf wilt, maar je moet richten op wat de markt vraagt. En ook dat je moet zorgen dat je erf er netjes uitziet en dat je fatsoen lijk omgaat met je personeel." Die uitgangspunten zijn, zo verwacht Raedts, de komende tijd ook te zien. „Glastuinders schakelen over van bulkproduk- ten naar specialiteiten. Dus van gewone paprika's naar mini's en van gewone chrysanten naar een bijzondere bloemensoort." En in de veenweidegebieden, bijvoorbeeld in de Rijnstreek, zal het streekeigen product steeds meer toenemen. „Dat maatschappij-bewustzijn is ook af te zien aan een toename van kamperen bij de boer. Steeds meer mensen willen buiten re creëren. Daar spelen boeren op in, ook al omdat het een extra inkomstenbron betekent." Ook in de manier waarop boeren en tuinders omgaan met hun personeel verandert. „Wie kent niet de verhalen van illega len die voor een schijntje en on der erbarmelijke omstandighe den zich uit de naad moeten werken. De landbouwers gaan elkaar niet onderling controle ren of aangeven, maar uit de discussies is wel duidelijk ge worden dat iedereen vindt dat dat dus niet meer kan. Boeren en tuinders zullen elkaar er dus wel op aanspreken." Een duidelijke verandering op het platteland is toename van agrarische natuurbeheer. „Boe ren en vrijwilligers zorgen sa men voor de natuur. Meer klei ne landschapselementen zoals hakhoutbosjes, meer weidevo gels, slootkanten die niet wor den bemest en dus mooier zul len bloeien". Veel boeren vinden de milieuregels nog altijd te strak. „Tuinders kunnen en willen zich niet veroorloven de kans te lopen dat een teelt mislukt door een ziekte of plaag. Er zijn vol gens hen nog te weinig alterna tieven voor de chemische be strijdingsmiddelen. Maar daar waar het kan, worden ze ver vangen door biologische." fS" "iilM alphen aan den run Het nieuwe recreatiebad De Hoorn in Alphen aan den Rijn, dat op de plek van het oude, gelijknamige, zwembad wordt ge bouwd, in aanbouw. In de tweede helft van februari volgend jaar komt staatssecretaris Erica Terpstra naar Alphen om het nieuwe, moderne bin nen- en buitenbad openen. foto hielco kuipers alphen aan den rijn Tijdens het doorslijpen van een dakpan is een 27-jarige man uit Kranenburg gewond geraakt. De man was bij een woning aan de Burgemeester Bruins Slolsingel in Alphen aan den Rijn met een slijptol in de weer toen een stuk daarvan in zijn hand vloog. Hij werd voor behandeling overgebracht naar het Rijn lands Ziekenhuis in Leider dorp. hoogmade robbert minkhorst De stichting Cultureel Centrum Hoogmade (CCH) maakt weinig kans om het voormalige kruis gebouw aan de Vissersweg in Hoogmade te kopen. Bedrijfs- makelaar Beekman Sörensen noemt het bod van de stichting veel te laag. De stichting CCH wil het pand van Thuiszorg Groot Rijnland voor het dorp behouden als 'sociaal-maat schappelijk erfgoed'. Makelaar Beekman overweegt om het bestemmingsplan te la ten wijzigen. Nu mag de toe komstige eigenaar het gebouw alleen gebruiken voor culturele, medische of godsdienstige doel einden, Beelonan vindt dat 'veel te beperkt'. De makelaar zegt binnenkort met Groot Rijnland te overleggen om een wijziging aan te vragen bij de gemeente Jacobswoude. Volgens Beek man zijn er 'veel geïnteresseer den'. „Maar 99 procent wil er het liefst een woonhuis van ma ken." Groot Rijnland wil 395.000 gulden voor het ge bouw hebben. CCH wil in het oude wit-gele kruisgebouw EHBO-cursisten en een handwerkclub onder brengen. Ook wil de stichting het pand verhuren aan de Ne derlandse hervormde kerk. Voorlopig huisvest de stichting de groepen in de onderkomens die ze reeds in bezit heeft. Wethouder De I.ange van volkshuisvesting in Jacobswou de laat weten niet veel te voelen voor een wijziging van het door te voeren. Zou de gemeente daar zomaar gehoor aan geven, aldus De Lange, dan zou ze grip op de volkshuisvesting verlie- Computerclub helpt hobbyisten alphen aan den run. Een leestafel, een beginnershoek, een testbank en een helpdesk: ie dereen die wat wil weten over computers kan aan zijn trekken ko men bij de Hobby Computer Club. Ook biedt de club hulp bij het maken van een home-page. Nieuw op de bijeenkomsten van de computerhobbyisten is de alsmaar groeiende hoeveelheid beschik bare drivers. De kleine maar belangrijke programma's zijn vaak een bron van ellende indien zij niet op de juiste manier geïnstalleerd zijn. De club verschaft hierover informatie en helpt met de installa tie van de programma's. De eerstvolgende bijeenkomst van de club in Alphen wordt woensdag 17 september in Halfje Wit aan de van Brakelstraat 1 -3 gehouden. Aanvang 20 uur, toegang gratis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19