Woningbouw Ruigekade welt veel Leiderdorpers Voorschotense wethouder Draijer loog tegen raad 8! Akkoord over Gerberalaan in Oegstgeest Iarkten in Leiderdorp lopen leeg i: Leiden Regio Achter moeders paraplu Rechter verwijt Leiderdorp nalatigheid in kwestie Klerks ojectontwikkelaar bouwt wijk Leyhof af Buitenlust verhoogt huren met 4 procent Tekort wijk Poelgeest daalt met 20 miljoen 95 49 ^sintratuin HSDAC 10 SEPTEMBER 1997 torrijdster breekt botten jORP. Een motorrijdster is gisteren op de provinciale weg I- Leiderdorp gewond geraakt bij een aanrijding. De 42-jari- roonster van Alphen aan den Rijn kwam uit de richting ud Ade. Ze haalde de auto's die in file reden voor de krui- iet de Persant Snoepweg, links in. Toen één van deze au to Bestuurd door een 23-jarige inwoonster van Oud Ade. links C voorsorteren, werd de motorrijdster geraakt. De Alphense oq. met diverse botbreuken overgebracht naar het ziekenhuis, zet degeen bezwaar tegen skatebaan fidschendam Omdat in geval van nood het snel inroe- ui medische hulp geen probleem is, hebben gedeputeerde van Zuid-Holland geen enkel bezwaar tegen de aanleg •n skatebaan in het Zijdepark in Leidschendam. GS laten iten in antwoord op vragen van statenlid C. van Laar iLinks). De provincie zal dan ook meewerken om, zoals de nte Leidschendam heeft gevraagd, het bestemmingsplan Ugen om de aanleg van de baan mogelijk te maken. VOORSCHOTEN PIMITRI WALBEEK Wethouder A. Draijer heeft de Voor schotense gemeenteraad op 3 juli wil lens en wetens voorgelogen. Die avond verzekerde hij de raadsleden dat hij nog in gesprek was met een woon bootbewoner over een toekomstige ligplaats van zijn boot. Maar nu blijkt dat Draijer 's middags al een brief naar de man heeft gestuurd waarin met een rechtszaak werd gedreigd. De woonboot moet met de komst van de woonwijk Starrenburg weg. Het schip wordt nu nog gedoogd in de ha ven achter de Rouwkooplaan. Het voorstel van de gemeente is om de drijvende woning zo'n honderd meter verderop af te meren. De bewoner heeft zich daar tot het weekeinde na de bewuste raadsvergadering tegen verzet. Wethouder Draijer heeft toen contact met de woonbootbewoner ge had. „Hij heeft zich tijdens dat gesprek akkoord verklaard met het voorstel van de gemeente", zei Draijer gisteravond tijdens de raadscommissie financiën. De woonbootbewoner zat tijdens de raadsvergadering van 3 juli op de pu blieke tribune. De volgende ochtend vond hij de schriftelijke mededeling op de deurmat. In de brief, die al op 2 juli was opgesteld, schrijft de gemeente: „Wij hebben duidelijk aangegeven dat. indien u ons voorstel niet voor 20 juni zou accepteren, bouwbedrijf Niersman eigenaar wordt van de grond. En voor uw ligplaats zouden wij overgaan tot een gerechtelijke vordering bij de kan tonrechter in Leiden." „De brief en de vergadering hebben elkaar gekruist", verdedigde Draijer zich gisteravond eerst. Dat was vreemd, vonden de raadsleden, want een andere passage uit de brief deed wel anders vermoeden. „Nu naar ons oordeel de standpunten te zeer uiteen liggen om alsnog tot overeenstemming te komen, hebben wij bouwbedrijf Niersman hiervan op de hoogte ge steld", schreef Draijer til op 2 juli. PvdA'er P. den Hartog kaartte de af faire gisteravond aan. „U deed 's avonds voorkomen alsof er nog onder handelingen bezig waren, terwijl de woonbooteigenaar ondertussen met een rechtszaak werd bedreigd", zei hij. Ook GroenLinks-raadslid S. Harlaar sprak zijn ongenoegen uil». Y. Molen kamp van D66 reageerde vervolgens woedend op de reactie van de wethou der. „Nogal logisch dat hij na de brief instemde met uw voorstel. 1 lij had het mes op de keel; het was slikken of stik ken. Er was geen alternatief." Alleen het CDA, de partij van de wet houder, reageerde niet. Want ook de WD - met CDA en D66 in het college - kon de actie van Draijer niet goed keuren. „Uw verhaal op 3 juli dekte de lading niet. Dat is niet correct", aldus liberaal A. Jonk. vpe meerderheid Doeskwartier en Oranjewijk spreekt zich in enquête tegen plannen uit j procent van de inwoners van het Doeskwartier Oranjewijk in Leiderdorp is tegen woningbouw op liland aan de Ruigekade. Dat blijkt uit een mini-en- fvan het Comité Doesbrug. De gemeente wil op het huizen neerzetten voor Leiderdorpers die uit liis moeten vanwege de verbreding van de A4. '.jaapvan sandijk verontruste Leider- wil met de enquête-uit- tonen dat haar stand- irdt ondersteund door woners. „De politiek imelijk dat alleen wij, van het comité, tegen van de Ruigekade comitéwoordvoerder Irna Weiland uit. Over eerjultaat is hij opgelucht, kojèt vooraf natuurlijk niet omkant het opgaat. We zijn te Jerzoek dan ook met eni- begonnen. :rdf Hoewel de enquête nog niet helemaal is afgerond, verwacht Sperna Weiland het resultaat binnenkort aan de politiek te presenteren. „Tachtig procent die tegen bebouwing is, daar moet je wel naar luisteren, vin den wij. Bovendien zegt zestig tot zeventig procent dat zijn of haar politieke stem van dit on derwerp te laten afhangen", waarschuwt Sperna Weiland de Leiderdorpse raadsleden. De mini-enquête is gehouden onder de inwoners ten oosten van de rijksweg: het Doeskwar tier en een deel van de Oranje wijk. Het vragenformulier ging vergezeld van een brief. „Het Comité heeft diverse alternatie ven bij de gemeente gepresen teerd om het verlies aan woon ruimte binnen ons gebied te compenseren zonder dat hier voor het weiland Ruigekade be bouwd moet worden en dus de aanval op de Achthovenerpol- der ingezet wordt", staat in de brief. Zo opperde de-actiegroep onlangs om woningen te zetten op de hoek Hoogmadeseweg/E- ricalaan. Dit tot woede van een aantal andere Leiderdorpers dat vindt dat de bewoners van het Doeskwartier het probleem een ander in de schoenen schuiven. Van het afschuiven van pro blemen op anderen is volgens Sperna Weiland echter geen sprake. Het gaat de groep puur om het behoud van de landelij ke Achthovenerpolder. En daar heeft zij veel voor over. Als de politiek, overigens volgens ver wachting, kiest voor bouwen op de Ruigekade, vindt zij het Co mité Doesbrug op haar weg. „We zullen tot het uiterste dwarsliggen. Met allerlei proce dures kunnen we de zaak in elk geval twee jaar vertragen. Dan kunnen ze het tot het jaar 2000 wel schudden", aldus een strijd bare Sperna Weiland. Wethouder A. van Dijk van ruimtelijke ordening lijkt niet onder de indruk van de peiling onder de bewoners. „De ge meenteraad vindt dat er ge bouwd moet worden op de Rui gekade. En die beslist." Met het noemen van alternatieve loca ties slaat het comité volgens de wethouder de plank mis. „Die plekken maken al deel uit van het regionale bouwscenario. Zo tel je dus dubbel. En dat kan niet." jaap van sandijk slecht met de Leider weekmarkten. Beide hebben te kampen 'loop. Dat stelt wethou- marktzaken C. Huigen ;aai leurstelling vast. „De ontwikkelen zich niet zoals wij hadden verwacht", constateert zij na het eerste jaar waarin Leiderdorp twee mark ten heeft: een grote donderdag- markt in de Laan van Ouder zorg en een kleine op vrijdag in de Hoofdstraat. Op de vrijdag markt staan nog maar zeven kramen. De Laan van Ouder zorg startte met tachtig kramen en heeft er nu vijftig. De kooplieden verwijten de gemeente al enige tijd dat de ta rieven voor een standplaats te hoog liggen. Volgens Huigen valt Leiderdorp, vergeleken met andere regiogemeenten, inder daad uit de toon. „Het college van B en W wil echter dat de markt kostendekkend is", licht zij toe. Zelf vormt Huigen bin nen het college een minderheid. „Ik wil de kooplieden een kans geven en tijdelijk de tarieven ive markt op de Laan van Ouderzorg voldoet niet aan de hooggespannen verwachtingen. |n een jaar VOi wenen dertig kramen. archieffoto loek zuyderduin Toch meent Huigen ook dat met name de donderdagmarkt genoeg valt te verwijten. „De markt moet zichzelf wel bewij zen. Door promotie kun je de markt 'verkopen'. Maar op de Laan van Ouderzorg gebeurt op dat gebied niet veel", aldus de wethouder. Dat is makkelijk te verklaren, reageert C. Verplancke van de Centrale Vereniging van Ambu lante Handel. „We hebben een Stichting Marktpromotie, maar die heeft maar duizend gulden per jaar te besteden omdat er al genoeg geld gaat naar de hoge tarieven. Kijk, andere gemeen ten steken zelf geld in de markt, omdat ze erin geloven." Als Leiderdorp volhardt in de hoge tarieven, zou het wel eens afgelopen kunnen zijn met de markt, voorspelt Verplancke. „Dan heeft de gemeente een groot probleem. Ik verwacht dan een 'hete herfst'. Over en kele weken hebben we een ver gadering met de gemeente over de tarieven van de standplaat sen. Daar zal het er heftig aan toe gaan." oegstgeest Een paraplu is er in de eerste plaats om de regen tegen te houden. Maar er is natuurlijk nog meer waarvoor hij geschikt is. De paraplu kan bijvoorbeeld als windscherm dienen. Geen overbodige luxe als je met een kindje over straat moet. foto loek zuyderduin leiderdorp/den haag «jaap van sandijk ontwikkelaar BAM uit Bunnik gaat cl» irdorpse nieuwbouwwijk Leyhof af- M In totaal zal BAM 365 woningen Dat gebeurt via een speciale 'PPS- ctie' (publiek p ivate samenwer- at inhoudt dat de gemeente niet al- kavels verkoopt, maar ook alles wat - zoals aanleg van wegen'en 'nen - door de projectontwikkelaar d I aard moet de projectontwikkelaar df iden aan een groot pakket van ei- nadrukt wethouder A. van Dijk. Hij gelooft heilig in de PPS-constructie. „Als ge meente ben je je risico kwijt. Je incasseert je geld in één keer. Als bijvoorbeeld de hui zenmarkt verslechtert, ligt het risico bij BAM." Maar ook de projectontwikkelaar heeft voordeel bij de overeenkomst, meent Van Dijk. „Er kan beter worden gepland. En er zijn minder andere bouwers in de omge ving." Voor de gemeente is het gunstig dat er meer tijd vrijkomt voor andere dingen, voegt de wethouder daaraan toe. „De tijd is voorbij dat we als gemeente over iedere steen een oordeel hebben." In de overeenkomst tussen BAM en de gemeente, die overigens eind september nog door de raad moet worden goedge keurd. zijn ondermeer de categorieën wo ningen, de prijsklassen en de architectuur vastgelegd. Van de 365 huizen komen er 135 in de sociale sector, waarvan 94 wonin gen met een maximale huur van 750 gul den, verzekert de wethouder. Overigens zal ook Noorlander Bouw nog tachtig huizen realiseren in Leyhof. Omdat het desbetreffende stuk grond van Noorlan der was, bedong de Leiderdorpse aannemer dat hij daar ook kon bouwen. Samen met de woningen van BAM komt dan met een aantal van 980 huizen een afronding aan de Leyhof. Wethouder Van Dijk verwacht dat rond het jaar 2000 de wijk voltooid is. persbureau cerberus De Haagse bestuursrechter K. Zeilemaker heeft de indruk dat de gemeente Leiderdorp zonder gedegen onderzoek aan Klerks Onroerend Goed BV een vergunning heeft verleend voor verbouwing tot slijterij van een pand aan de Statendaalder. Dat. zei Zeilemaker gisteren tijdens een door Klerks aangespannen spoedprocedure. Klerks vroeg de bestuursrech ter om de dwangsom op de ver koop van drank op te schorten. De gemeente legde Klerks zo'n boete op omdat hij sinds okto ber vorig jaar in strijd met het bestemmingsplan het pand als slijterij gebruikt. Volgens Klerks is de dwangsom onterecht, om dat de gemeente vóór de ver bouwing op de hoogte was van zijn plan om aan de Statendaal der een drankwinkel te begin nen. De gemeente zegt dat dit haar echter niet bekend was. Anders zou zij de bouwvergun ning niet hebben verleend. Deze opstelling kwam de ge meente gisteren op kritiek van bestuursrechter Zeilemaker tc staan. „De gemeente doet alsof het er niet toe doet waar de ver bouwing voor dient", zei Zeile maker tegen advocaat Besselink van de gemeente. „De jurispru dentie zegt dat de gemeente moet nagaan wat de bedoeling van een verbouwing is. Ik heb het idee dat de vergunning per ongeluk is verleend." De gemeente wil de slijterij weg hebben omdat een winkel niet in het bestemmingsplan past. Daar komt bij dat de win keliers uit winkelcentrum Win kelhof bezwaar maken tegen de slijterij. Zij willen dat het win kelcentrum wordt uitgebreid op een andere plaats dan op de plek van de slijterij. „De uitbrei ding van het winkelcentrum wordt gedwarsboomd door de eigenzinnige ontwikkeling van Klerks. Hij heeft de gemeente op het verkeerde been gezet", aldus de Leiderdorpse winke liersvereniging. De bestuursrechter doet over enkele dagen uitspraak. „We hebben wel correct gehandeld. Daarnaast probeert het college met al le macht om de nieuwe plek door te la ten gaan vanwege een wijziging van de bestemming van de grond", was de enige reactie van Draijer. I lij liet in het midden waarom hij die avond de brief niet ter sprake had gebracht. 1 Iet bewust achterhouden van infor matie kan worden gezien als een poli tieke doodzonde. I )e Leidse wethouder H. de Goede werd daar dit jaar van be schuldigd en naar huis gestuurd. Zo ver wilden de raadsleden gisteren niet gaan. Twee van hen hebben wel aan gegeven het 'hierbij niet te laten zit ten.' Zij komen er tijdens de gemeen teraadsvergadering op terug. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Als zich geen 'bijzondere om standigheden' - bijvoorbeeld hevige renteschommelingen - voordoen, gaan de huren bij de Oegstgeestse woningbouwvere niging Buitenlust volgend jaar met gemiddeld vier procent omhoog. Dat maakte het be stuur van de corporatie gister avond bekend. Hoeveel huurstijging de 1251 huurders van Buitenlust precies opgelegd krijgen, is nog onbe kend. Maar volgens Buitenlust is vier procent de laagst moge lijke verhoging waarmee ieder een rekening moet houden. „Dit cijfer komt niet zomaar uit de lucht vallen", zei bestuurs voorzitter I', Olivier gisteravond tegen de ledenvergadering van Buitenlust. „We baseren ons op een heel gedegen onderzoeks rapport."1 De financiële situatie van de vereniging is allerminst roos kleurig. Zo sloot de bouwvereni ging het vorige boekjaar af met een tekort van acht ton. Buiten lust vult dat gat op met geld uit de eigen reserves en hoopt dat er betere tijden zullen aanbre ken. „Ik neem aan dat wc rond het jaar 2000 weer quitte zullen spelen. En daarna hoop ik dat het beter gaat. Het beeld is nog wel zo dat we de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen gaan", aldus Olivier. oegstgeest maarten keulemans Het tekort voor de bouw van de Oegstgeestse wijk Poelgeest in de Broek- en Simontjespolder is in het najaar geslonken tot 'slechts' zes miljoen gulden. Dat verwacht wethouder G. van Ei sen van ruimte en groen. Het exploitatietekort voor de nieuw bouwwijk werd aanvankelijk op 26 miljoen gulden geschat. De toekomstige bewoners van Poelgeest draaien op voor een Hink deel van de meerkosten. Niet alleen komen er zo'n zestig tot tachtig woningen extra; de prijskaartjes die aan de duurde re koophuizen hangen zijn met zo'n vijftien procent verhoogd. „We spelen zo goed mogelijk in op de markt", zei Van Eisen gisteren bij de officiële presen tatie van de jaarlijkse gemeen tebegroting van Oegstgeest. „In de duurdere categorie gaan we flink aan de hoge kant van de marges zitten." Het aantal 'be taalbare' woningen blijft overi gens gehandhaafd. Wel houdt Van Eisen serieus rekening met de mogelijkheid dat er gemeen telijke reserves moeten worden aangeboord om de eindjes aan elkaar te knopen. „We moeten het allemaal nog waarmaken." kattenbakvulling heeft zachte korrels; vriendelijk voor Poly Blauw 20 kg van 8,95 voor 7,95. 3 zakken Na absorptie vormt deze kattenbakklei kleine korrels. 15 kg Kitty Friend Ultra van 11,95 voor donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Zaterdag en maandag vanaf 9.00 uur Lekker en afwisselend eten voor uw kat. 12 heerlijke verschillende smaken. 400 gram Whiskas van 1,79 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 HET GROENE WARENHUIS Oegstgeest en woning bouwvereniging Buiten lust zijn het na ruim drie jaar ruziën eens over dq opknapbeurt van de flat aan de Gerberalaan. Het werk kan in het voorjaar beginnen. Dat maakte be stuursvoorzitter P. Olivier gisteravond bekend op de ledenvergadering van Bui tenlust. De 32 bestaande flatwo ningen worden gereno veerd, de entree wordt vernieuwd en aan en op het flatgebouw worden 21 nieuwe woningen met een maandhuur van rond de 750 gulden bijge bouwd. Ook de omgeving krijgt een face-lift. Of de verbeteringen ook tot huurverhogingen van de al bestaande woningen zullen leiden, is nog on duidelijk. In oktober wil Buitenlust de buurt daar over meer duidelijkheid verschaffen. Gemeente en bouwver eniging waren het tot voor kort grondig oneens over de renovatie. Buitenlust wilde aanvankelijk een aantal koophuizen bij de flat bouwen om de huur van de andere woningen laag te houden, maar Oegstgeest weigerde daar mee akkoord te gaan. Toen de corporatie uitein delijk overstag ging, laaide het volgende conflict op: de gemeente wilde dat Buitenlust ook aan de achterkant van de flat huurwoningen zou bou wen, maar Buitenlust voelde hier niets voor. In de uiteindelijke plannen zijn de drie extra huurhui zen weggelaten. Nu er overeenstemming is over de Gerberalaan, kunnen de onderhande lingen beginnen over de renovatie van de verderop gelegen flatgebouwen aan de Narcissen- en Gladio- lenlaan. Olivier verwacht de plannen hiervoor eind volgend jaar op tafel te hebben. De beschadigin gen aan het beton - die al twee jaar lang wachten op herstel - worden zolang provisorisch gerepareerd. Olivier stak zijn mening over de kwestie Gerbera laan gisteravond niet on der stoelen of banken. „Uiteindelijk is de ge meente toch gevoelig ge bleken voor de meeste opvattingen van Buiten lust. Daarmee heeft de ge meente de zaak in onze ogen onnodig lang ver traagd", aldus de be stuursvoorzitter van de woningbouwvereniging.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17