Steeds meer bloemen via Aalsmeer Europa in Hoogovens presenteert auto van de toekomst in Frankfurt Dokteren en regelen op de grens van land en lucht Randstad Felle brand in Haarlem Ahoy' wordt concurrent voor vakbeurz WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 Omzet stijgt met 11 procent CHEF HANS JACOBS. 071-535641-4. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 07v Het gaat goed met de bloemenveiling in Aalsmeer. Dat blijkt uit steeds hogere omzetten van snijbloemen, ka mer- en tuinplanten. Grootwinkelbedrijven, bouwmark ten en tuincentra zijn afnemers die sterk in betekenis groeien. aalsmeer gpdmet 17 procent, van snijbloe men met 7,5 procent en van ka- De omzet van Bloemenveiling merplanten met 3,5 procent. Aalsmeer lag de eerste helft van Opmerkelijk is dat de export dit jaar met f 1.4 miljard al elf naar Oost-Europa opnieuw procent boven de omzet van sterk is gestegen, vorig jaar in dezelfde tijd. De "De eerste helft van het jaar is aanvoer van tuinplanten steeg altijd de beste tijd voor de bloe menveiling vanwege Valentijns dag, Moederdag, Pasen en Pink steren. Vorige week werd be kend dat grote hoeveelheden witte bloemen via Aalsmeer naar de begrafenis van prinses Diana zijn verstuurd. De gemiddelde prijs van snij bloemen en kamerplanten ging met vier procent omhoog. Tuin planten hielden het prijsniveau van vorig jaar. Bloemenveiling Aalsmeer werkt hard aan een vernieuwingsproces om de afzet te vergroten. Naast de traditio nele klok wordt een commer ciële organisatie opgezet om nieuwe afzetmogelijkheden te creëren. De bloemenveiling heeft in de eerste helft van dit jaar f 13 mil joen geïnvesteerd in nieuwe stapelwagens en vernieuwing van het computersysteem. Er staat een investering op stapel van f 135 miljoen om het com plex uit te breiden met onder meer een cash-and-carrycen- trum. ijmuiden cpd Hoogovens presenteert vandaag op de internationale autobeurs in Frankfurt een ontwerp voor een superlicht auto-frame. Door gebruik te maken van zowel staal als aluminium verwacht het bedrijf het gemiddelde ge wicht met 36 procent (110 kilo) omlaag te kunnen brengen. Doel van de superlichte-auto is om aan de toekomstige strenge Europese eisen ten aanzien van brandstofverbruik te voldoen. Hoogovens wil de gebruikte technieken (ook) geschikt ma ken voor goedkopere populaire auto's. De Europese Unie heeft aan gekondigd de uitstoot van ver vuilende stoffen door auto's 'substantieel' te willen terug- dringen. Het gemiddelde benzi- negebruik van personenauto's in het jaar 2005 zou daarom omlaag gebracht moeten wor den tot vijf liter per honderd ki lometer. Om aan die doelstel ling te kunnen voldoen moet het gewicht van auto's fors af nemen. Als voorbeeld noemt Hoog ovens een auto van 1100 kilo, waarvan het frame zo'n 300 kilo weegt. Het gewicht van het 200 kilo zware stalen skelet kan met de huidige technieken worden teruggebracht tot 150 kilo, zon der dat het ten koste gaat van de veiligheid. De rest van het frame, bestaande uit onder meer de deuren en het dak weegt nu bij de 'gemiddelde' auto nog zo'n 100 kilo. Door voor de^e onderdelen gebruik te maken van alumini um en Hylite kan maximaal 60 kilo gewicht worden bespaard. Hylite is een door Hoogovens ontworpen materiaal dat be- IMMKHKL HMKHMR Accountancy Belastingzaken B. V. Op ons kantoor is een vacature voor een medewerker op HBO-niveau ibv heao bei in het bezit of studerend voor het diploma accountant-administratieconsulent Wij zijn op zoek naar een medewerker met leidinggevende en goede contactuele eigenschappen die zelfstandig kan werken. De taken die toegerekend worden zijn: assistentie bij de financiële- en salarisadministratie van diverse cliënten in het MKB. het samenstellen van jaarrekeningen controle van administraties bij derden advisering en bedrijfseconomische begeleiding van cliënten. Uw schriftelijke sollicitaties met uw CV kunt u richten aan de heer H. C. van der Horst AA, Postbus 2024, 2301 CA Leiden. staat uit twee dunne laagjes alu minium met daartussen een plastic coating. Daarmee is het het dunste autoplaatmateriaal ter wereld. De prijs van zo'n nieuw au toframe is zo'n vijftien procent hoger dan die van de huidige ontwerpen, maar dat levert slechts een twee procent hogere totale kostprijs van de auto op. Daar staat weer tegenover dat die extra uitgave snel wordt te rugverdiend door lager benzi neverbruik en lagere (wegen) belasting. Hoogovens is verder actief in verschillende internationale sa menwerkingsverbanden die werken aan de 'auto van de toe komst', zoals ULSAB. Die afkor ting staat voor Ultra Light Steel Automobile Body. Wereldwijd werken 35 staalbedrijven in het ULSAB-project samen om een nieuwe stalen autocarrosserie te ontwikkelen die veel lichter is dan huidige modellen. Ulsab werd twee jaar geleden (met aanvankelijk 31 deelnemers) ge presenteerd. De eerste resulta ten worden verwacht op de au toshow die volgend jaar in Ge neve wordt gehouden. Met autofabrikant NedCar werkt Hoogovens samen in het ACCESS project, wat staat voor Alumnium based Concept C02 Emission Saving Subcompact. Doel van het project is een futu ristisch ontwerp van een alumi nium vijfdeurs lichtgewicht au to met ruimte voor vijf passa giers, waarvan vorig jaar een eerste type werd geïntroduceerd op de Geneva Motor Show. De ze wagen weegt tweehonderd vijftig kilo lichter dan een con ventionele auto en gebruikt slechts 4.7 liter benzine per honderd kilometer. haarlem Een felle en grote uitslaande brand legde gisteravond en vannacht in de Waarderpolder een pa pierloods van Talens Verpakkingen BV en bedrijfsruimten van Van Opzeeland Autoreparaties en Veldhuij- zen Containers grotendeels in de as. De Haarlemse brandweer bestreed het vuur met groot materieel, on der meer afkomstig van het korps Beverwijk. Er deden zich voor zover bekend geen persoonlijke ongeluk ken voor. De brandweer had uren de tijd nodig om het vuur, dat zich over een grote oppervlakte had ver spreid, ondercontrole te krijgen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Ponton slaat los en bedreij boorplatform ijmuiden anp Een losgeslagen pontoc containers heeft gistera enige tijd twee boa forms in de Noordzet dreigd. De 66 bemannir den van één van forms, de Ensco-72, wi met een KLM-helicopte ge tijd geëvacueerd, zo het kustwachtcentnui IJmuiden vanochtend weten. Het transport na één uur woensdaj tend zonder schade richten vastgelopen Engelsmanplaat Schiermonnikoog en land. Het platform werd ge door de sleepboot Wate en was vanuit Nigeria o: naar Delfzijl met aan een aantal woonconta Rond tien over half verloor het schip 16 la) ter ten noorden van Ara zijn sleep. Dat gebeur windkracht vijf. Het 10 ter lange ponton raai drift en werd langzaam het zuid-westen, richtt boorplatforms, geblaze: halve de Ensco 72 w< het platform AWG. Tw< gingen van de sleepbi manning om de sleep maken mislukten. Het Kustwachtce: sloeg alarm. Twee redi boten voeren uit. Een copter van de KLM we voorzorg naar het pl; AWG gestuurd. Toen drift geraakte transpc Ensco 72 op vier kilo was genaderd, werd be dit platform te ontruim de bemanning naar hi dere platform te bre Een gealarmeerde heli van de Koninklijke pikte een persoon op di op de sleep bevond. Het ponton passeen Ensco 72 uiteindelijk kilometer afstand om later aan de grond te In de loop van vanda worden geprobeerd transport vlot te trekke ponton levert geen voor het overige sc vaartverkeer, aldus hei wachtcentrum. rotterdam anp Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam wordt een geduchte concurrent op de markt van vak beurzen. Met een forse veïbouwing en uit breiding komt het aantal vierkante meters volgend jaar op 30.000. Ahoy' is dan nog steeds een kleintje, vergeleken met de Jaar beurs in Utrecht (120.000 m2) en de RAI in Amsterdam (90.0Q0 m2), maar door de stij gende vraag naar kleinere beurzen krijgen de Rotterdammers toch meer de wind in de zeilen. „Beurzen zoals in Leipzig waar je drie da gen kunt rondlopen doen het minder. De trend is nu een beurs die je in een dag kunt belopen", zei algemeen directeur W. Schip per gisteren tijdens de presentatie van de verbouwing van Ahoy' die nu halverwege is. Het complex krijgt twee extra hallen en een vernieuwde centrale hal met een res taurant, kiosk en logistieke ruimten. Een nieuw kantoor voor het personeel van Ahoy' staat er al. Verder is een nieuwe en tree gemaakt. Het geheel moet Ahoy' wat prominenter maken. .Alles was altijd een beetje in zichzelf gekeerd, met kruip-door- sluip-door-routes", aldus Schipper. De operatie Ahoy'-2000 kost 110 miljoen gulden en verloopt tamelijk hectislch. „Op het moment dat de palen voor het kantoor vorig jaar de grond ingingen, wisten niet hoe het kantoor eruit zou zegt mede-directeur J. van der 1 heeft al ervaring opgedaan met de wing van voetbalstadion De Kuip i „Ik hoop dat de huurders en bezoel Ahoy' begrip kunnen opbrengen v overlast. Ze krijgen er wat moois rug." Vanwege de slopershamer moeti mige afdelingen tijdelijk in een hoi derkomen, zoals de kassa's. Er is i 3,5 miljoen gulden geïnvesteerd i voorzieningen die volgend jaar se allemaal weer verdwijnen. amsterdam edwin cornelisse Ruim dertigduizend mensen komen er jaarlijks binnen. Met hartklachten, tropische ziekten, een gebroken been, maar ook met verzwikkingen of een sim pele splinter in de vinger. Voor de werknemers van de Medi sche Dienst Schiphol is de op dracht iedere keer hetzelfde: de patiënt moet zo snel mogelijk verder kunnen reizen. Dat vraagt soms om onconventio nele maatregelen. In het nie mandsland tussen lucht- en landzijde wordt anders gedok terd dan in een reguliere polikli niek. Op een bed in behandelka mer twee ligt een Turkse man te kreunen van de pijn. Tenmin ste, als hij niet aan het overge ven is. Hij is een half uur gele den gevonden op een toilet in Schiphol Plaza. De man beant woordt de vragen van arts Hen drik Jiawan op het ritme van de pijnscheuten. „Oooh, zo'n pijn, oooh, in buik, al hele tijd pijn, oooh." Jiawan onderzoekt de man en concludeert dat het niet om een eenvoudige voedselver giftiging gaat. Eerder heeft verpleegkundige Guus Wiedemeijer al gevraagd of de man iemand kwam opha len of misschien zelf op reis ging. Dit is belangrijke informa tie aangezien er in het laatste geval veel zaken moeten wor den geregeld. Zo moeten de tic kets worden geannuleerd, dc bagage uit het ruim gehaald, douaneformaliteiten afgehan deld en familieleden op de hoogte worc^n gebracht. Dat zijn nog maar de meest voor de hand liggende zaken. „Voor ie dere patiënt die de reis niet kan voortzetten, moeten gemiddeld zo'n twintig mensen in actie ko men", merkt Wiedemeijer op. „Het is voor ons dus zaak om te zorgen dat de patiënt hier wordt behandeld en niet naar het zie kenhuis hoeft. Dat bespaart enorm veel tijd, geld en onge mak. Natuurlijk lukt dat niet al tijd. we zijn beperkt in onze be handelingen. Iemand met een hartinfarct kunnen we wel sta biliseren, maar moet daarna meteen naar het ziekenhuis. Die gaat dan naar het VU-zie- kenhuis. Daarmee hebben we de afspraak dat ze altijd een paar bedden voor ons vrij hou den." Voor de Turkse man hoeft het opvangsysteem niet op volle sterkte te worden ingeschakeld. Hij kwam slechts een kennis van het vliegtuig halen. Met de douane is afgesproken dat deze man wordt opgevangen en doorverwezen. AJs hij zich enige tijd later meldt aan het receptie van de eerste hulppost mag hij zijn zieke vriend meenemen op voorwaarde dat hij in de woon plaats meteen naar het zieken huis gaat. Medicijnen die de darmen tot rust brengen, moe ten de reis wat draaglijker ma ken. Zelfstandig De Medische Dienst Schiphol is zo oud als de luchthaven zelf en is sinds 1989 een zelfstandige tak. De kerntaken zijn eerste hulp en de ambulancedienst. Daarnaast zijn er activiteiten waaruit eigen inkomsten wor den gegenereerd. Personeels- keuringen, EHBO-cursussen en vaccinaties zorgen voor een aar dige aanvulling van het budget. De dienst heeft huisartsen uit de regio in dienst die beurte lings werkzaam zijn op de Verpleegkundigen Ramon Chitoe en Guus Wiedemeijer behandelen een patiënt op Schiphol. luchthaven. De ruimte waar de artsen (8), verpleegkundigen (14) en het ambulancepersoneel (8) werk zaam zijn, zat eerst in een on derkomen bij de verkeerstoren. Sinds drie jaar is een splinter nieuwe ruimte bij incheckbalie 16 in de vertrekhal in gebruik genomen. Daar bevinden zich nu een aantal behandel- en rus truimtes, een shockkamer met alle benodigde apparatuur en een speciale kamer voor psychi atrische patiënten. De locatie van de medische dienst is vrij uniek. De polikli niek op de luchthaven is name lijk een alternatief voor de route langs de douane. De receptie is vanaf twee zijden te betreden. „Daar ligt het buitenland en daar het binnenland. Lucht- en landzijde, zoals dat heet," zegt hoofd verpleegkundige Ramon Chitoe als hij naar de twee be veiligde schuifdeuren wijst. „We houden dan ook altijd scherp in de gaten waar iemand vandaan komt. Iemand die op eigen kracht kan vertrekken, zal altijd door dezelfde deur gaan als hij is binnengekomen. Niemand zal hier even snel tussendoor schieten. Zelfs medewerkers van de douane en de mare chaussee niet." Slechts één keer heeft iemand deze beveiliging weten te kra ken. Een 72-jarige verwarde vrouw die in een rustruimte lag,, wist aan de aandacht van het personeel te ontsnappen, for ceerde de beveiliging van de noo'ddeur en verdween in de mensenmenigte in de belas tingvrije zone. Landzijde Een deel van de patiënten van de medische dienst bestaat uit mensen die in Amsterdam op stappen of die er een overstap maken. Het overgrote deel van de patiënten van de medische dienst komt echter van de land zijde. Dat is niet verwonderlijk, wetende dat er zo'n vijftigdui zend mensen werkzaam zijn op de luchthaven. Volgens Chitoe en Jiawan zijn de meeste pa tiënten typische gevallen voor een huisartsenpraktijk. Het sca la aan kwalen en verwondingen dat deze dag de revue passeert, onderstreept hun woorden: een verhuizer met een flink bloed ende snee in zijn vinger, een be zoeker die zojuist zijn eerste epilepsieaanval heeft gehad, een werknemer van de lucht vaartdienst met een pijnlijke el leboog, een kleuter met een grote buil op het voorhoofd, een manisch depressieve vrouw en een vrouw die op het vliegtuig moet stappen en ontdekt dat ze 'de pil' is vergeten. „We zijn een zeer laagdrem pelige afdeling," zegtv kundige Guus Wiedeira komt hier van alles bint wespensteken tot harta. Veel mensen met oori hoofdpijn en vermoe verschijnselen. En dan: de groep mensen die in tenland ziek is gevvoi1 daar niet naar de dokt De eerste gang na terui Schiphol is naar de El j krijgen hier mensen bin 41 graden koorts. Dat i antwoord maar ze nero i sico liever dan dat zei buitenlandse arts gaan Hoewel de medisch i een zelfstandig ondei conformeert het persoi toch aan de servicegedi is opgesteld voor de luc i Dat wil zeggen: de kla I het zoveel mogelijk na; worden gemaakt. Vooi sen en verplegers betf dat ze naast de medb zorging ook veel tijd I aan het contact met df „Het is simpel," zegt „We willen de beste zij toch leuk om te horei mensen jou de beste vil De hoofdverpleegkm kent dat dit niet altijdh barrières en culturele len kunnen soms onot lijke hindernissen o Soms is het ook zo drul en verpleegkundigen tiënt naar patiënt hol is volgens Chitoe ook leid op te maken ot werktempo onvoorspe ken en dalen kent. „So op de luchthaven rusd ben wij het hartstik Maar het gebeurt ook om. Dan ziet het benei van de mensen en rustig koffie te drinken*

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16