eidse jongeren feesten op I oktober in Amsterdam Optreden Iraanse collecteurs roept twijfels op ïis 28 maanden cel voor poging tot verkrachting Leiden Het Zuiderbad staat de 'koek en zopieal klaar Leiden Regio nL Kunstmatig rif voor kust redelijk succes DENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 IS IACORS O'l AISo-IU PLV CHEF RHl'Ol I F.I I I IN 1 -.F-.-i;.. -jachten over illegale activiteiten Stichting SIM im.andré meeusen Iiife kans dat u ze bij het station of de super set bent tegengekomen: de collecteurs van de mting SIM (Solidariteit met Iraanse Mensen). _Lapend met grote mappen vol foto's en statis- jên halen zij geld op voor de onderdrukten in 8 [fundamentalistische Iran. Het is moeilijk om '^(taar voorbij te gaan aan de collecterende vrij- )n|gers meestal Iraanse vluchtelingen die de chrikkingen van nabij meemaakten. h j nader inzien rijzen echter grote bezwaren B n de hulporganisatie. Zo beschikt de Stich- 1Ie SIM niet over een 'verklaring van steunwaar- leid'. Het Centraal Bureau Fondsenwerving ei F) regelt de uitgifte daarvan. Iedere gezonde 11 erlandse hulpinstelling heeft zo'n verklaring, te de SIM heeft een aanvraag gedaan, maar die e Dor het CBF afgewezen, d !IM is door de molen gehaald, en niet steun- 8e rdig bevonden", zegt de heer Verhaar van het Ivo' CBF. Daar waren goede redenen voor. „Er is on voldoende zicht op de uitgaven van SIM. Het be- stuursverslag is niet opgesteld volgens de vastge stelde criteria en er is te weinig gespecificeerd aan wat voor projecten het geld wordt besteed. Als je een miljoen besteedt, verlangen wij inzicht in hoe dat gebeurt, en daar ontbreekt het aan", aldus Verhaar. Naast een onduidelijke boekhouding kan ook de methode waarmee SIM collecteert bij het CBF niet door de beugel. De collecteurs zijn vasthou dend en vragen een vaste bijdrage die minimaal 85 gulden bedraagt en kan oplopen tot 588 gul den. Verhaar: „De activiteit mag niet intimide rend zijn en moet uitgaan van een vrije bijdrage. Wij hebben geregeld Wachten gehad van mensen die onder druk werden gezet om grote bedragen te geven. Wij wijzen daar al jaren op, maar in het gedrag van de medewerkers komt maar geen ver betering. Mensen worden op straat aangeklampt en niet vrijgelaten in de hoogte van het bedrag. Medewerkers gaan met iemand mee naar huis om een girokaart in te vullen. Ik vind dat heel ver gaan." Vergunning Ovrigens is een verklaring van steunwaardigheid in Nederland niet verplicht. Maar volgens Ver haar is dat wel de praktijk. „Gemeentes die een collectevergunning moeten afgeven vragen naar de verklaring. Als die ontbreekt leidt dat tot een afwijzing. SIM probeert dat wel te ontduiken door alleen een vergunning voor het verspreiden van kranten aan te vragen." Inderdaad heeft de gemeente Leiden geen col lectevergunning verstrekt aan de Stichting SIM. Ook een aanvraag voor het verspreiden van kran ten is afgewezen. Daarmee zijn de activiteiten van SIM dus illegaal. Waarom worden de SIM- vrijwilligers dan nog zo vaak gesignaleerd in Lei den? Daar heeft voorlichter Langeveld van de ge meentepolitie geen antwoord op'. Behalve dat „wanneer wij SIM bezig zien, zij onmiddellijk weggestuurd zullen worden. Degenen die al een flink bedrag hebben ge schonken aan de SIM hebben daar weinig aan. Daarom is het CBF bezig met een keurmerk, zo dat burgers zelf de mogelijkheid hebben om te controleren of een organisatie bonafide is. Deze keurmerken verstrekt de organisatie al sinds de cember 1996, maar zij moet daar duidelijk nog meer bekendheid aan geven. Verhaar: „Het keur merk moet voor het grote publiek meer duidelijk heid brengen. Wij zijn nu aan het nadenken over hoe wij daar ruchtbaarheid aan zullen geven. Binnenkort zal daarmee worden begonnen." Dat de Stichting SIM in Nederland niet over de vereiste vergunningen en verklaringen beschikt, betekent niet zonder meer dat het geld niet op de juiste plek terecht komt. Probleem is alleen dat niemand dat kan controleren. SIM weigert elk commentaar. jaden Vlucht' protest tegen sluitingstijden A dtde horecaondernemers, de klagers en de gemeente ;en nu ook de jongeren zich in de discussie over de je', tingstijden. Leidenaar Dirk van den Bosch (21) wil ts liever dan tot vijf uur 's ochtends dansen. Omdat in Leiden niet kan, houdt hij een houseparty in Am- ini) 'dam. En niet op zomaar een dag. Nee, op drie okto- Hij hoopt dat alle jongeren komen om de gemeente s een signaal te geven dat er in Leiden niets te doen ite sik noem het Leiden Vlucht, want dat doen we", zegt i .thomas erdbrink„Mensen verlaten de stad om dat je hier niet laat kan uitgaan. Ze gaan naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Ieder weekeinde zitten de treinen die Leiden verlaten bomvol. Waar om kunnen die mensen niet in hun eigen stad lang doorgaan", vraagt Dirk zich af. Hij houdt zijn feest juist op drie oktober om de belachelijk heid van de situatie aan te ge ven. Zelfs tijdens het Leidse Feest der Feesten moeten de Ifs op een dag als drie okto- als zo'n beetje elke Leide- feest viert, gaat alles om uur dicht", zegt hij. Dirk dat het tijd wordt dat het lansklimaat in Leiden ook kennismaakt met de jaren _.ntig. Volgens hem is house r° nwoordig de belangrijkste iekstroming onder de jon- En een beetje houseparty t tot 's morgens vroeg. jongeren hun heil buiten de stad zoeken. „Echt superi dioot", vindt Dirk. Hij zou niets liever doen dan op die dag een enorm feest in Leiden te vieren, maar dat kan volgens hem gewoon niet. „Ook al vraag je een vergunning dan moet je nog om twee uur stop pen. Te vroeg voor een echt feest", zegt Dirk. „En dan mag het geluid zeker ook nog eens niet harder dan 75dB, ja dag!" De aanklacht tegen het slui- tingstijdenbeleid vindt plaats in het Repetitiehuis in Amster dam. Vanaf tien uur kan iedere Leidenaar feesten tot een uurtje of vier in de ochtend. „Nog wat aan de vroege kant, maar een stuk beter dan twee uur, de tijd waarop de Leidse danstenten en kroegen op zaterdag de lich ten aandoen." Volgens Dirk is het absoluut niet de bedoeling dat er winst op het feest wordt gemaakt. De opbrengst gaat naar de kosten van de zaalhuur en apparatuur. ..Alle DJ's die draaien werken belangeloos mee. Het zijn ook allemaal Leidenaars, die net als ik ons doodschamen als je om twee uur moet stoppen met draaien." Er komt een kamer waaï dia's worden vertoond, zo dat de bezoekers zich toch nog een beetje thuis voelen. Dirk is niet van plan om het bij dit feest te houden. Hij wil hierna iets in Leiden iets op po ten gaan zetten, desnoods ille gaal. „Er moet iets gebeuren want Leiden is op dit gebied echt het sufferdje van de Rand stad." Hij hoopt dat iedereen die vindt dat de kroegen en disco's te vroeg sluiten een kaartje zal kopen bij kledingzaak Wearhouse. „We zullen de ge meente eens laten zien dat de Leidse jeugd uit ellende drie ok tober ergens anders viert." Dirk van den Bosch (rechts( en mede-organisator Thomas van Bellen: „Leiden is het sufferdje van de Randstad." foto hielco kuipers denaar weigert behandeling in Pieter Baan Centrum iaag/leiden ruud sep pntkende alles, de 27-jarige Leidenaar die gis- voor de meervoudige kamer van de Haagse :bank terechtstond voor een poging tot ver- iting. Nee, hij had het niet gedaan. De Duit- rouw die hij had meegelokt de duinen in, was spontaan gaan krabben en begon zomaar erisch te gillen. En nee, hij was niet psychisch oord, dus hij hoefde niet opgenomen te wor- De officier van justitie had een andere me- Zij eiste 28 maanden cel tegen de man. Leidenaar was op 30 mei bij Scheveningen jj, ïaaktstrand opgegaan en had daar aangepapt een Duitse die daar lag te zónnen. Toen zij aankleedde om weg te gaan, stelde de Leide- voor om nog een stukje door de duinen te gaan lopen. Zij stemde daarmee in, op voorwaar de dat het een korte wandeling zou zijn in de richting van de parkeerplaats. De man leidde haar naar een prikkeldraadversperring en trok haar daar min of meer overheen terwijl hij haar vertelde dat dit de kortste weg was. Eenmaal aan de andere kant van het prikkel draad sloeg de man een schouder om de Duitse heen. Zij was daar niet van gediend, rukte zich los en wandelde versneld verder. Volgens haar ver klaring pakte de man haar even later van achte ren om haar middel en werkte haar tegen de grond. Hij vertelde haar dat hij haar nooit meer zou laten gaan en dat hij seks met haar wilde. De vrouw reageerde door hem overal te krabben waar ze hem maar kon raken en enorm te schreeuwen. Dat geschreeuw werd opgemerkt door twee strandwachten die de vrouw even later uit haar benarde positie konden bevrijden. Volgens de Leidenaar was er echter iets heel anders gebeurd. Hij zou de vrouw mee hebben willen nemen naar de bunker. Zij begon ineens te gillen en te krabben. „Ze zette haar handen in mijn nek en deed hysterisch. Ik heb haar toen beetgepakt." Maar hij had toch tegenover de po litie verklaard dat hij seks met de vrouw wilde, in formeerde de rechter. „Dat heb ik ingetrokken", was het antwoord van de verdachte. Een psychiater en een psycholoog die de ver dachte hadden geobserveerd, kwamen tot weinig florissante rapporten. De man is paranoïde en hoogstwaarschijnlijk schizofreen. In 1994 is hij acht maanden gedwongen opgenomen geweest in een psychiatrisch ziekenhuis. De deskundigen adviseerden verdere observatie in het Pieter Baan Centrum. De verdachte vond dat niet nodig. „Ik ben het er niet mee eens. Ik ben niet psychisch gestoord", was kortaf zijn reactie. Met die reactie op zak kon de officier van justi tie weinig anders dan een zware gevangenisstraf van 28 maanden eisen voor poging tot verkrach ting. De advocaat van de verdachte, die eerst nog zijn cliënt had proberen te winnen voor een op name, herhaalde in wat meer juridische termen het verhaal van de Leidenaar. Plichtmatig conclu deerde hij dat de verdachte onschuldig is en on middellijk op vrije voeten moet worden gesteld, maar daar ging de rechtbank niet op in. De uitspraak is op 23 september. W1JKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071 -5321921; e- mail: leidschdagblad@hdc.nl. BOS- EN GASTHUIS De drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht uit Soesterberg luistert de laatste dag van een week lang collecteren door de Nederlandse Kankerbestrijding op. Zaterdag 13 september begint de groep om 11 uur de muzikale rondgang door de stad van af het parkeerterrein bij de Haagweg. 's Middags zijn de muzikan ten tussen half twee en drie uur nog een keer in de stad te beluiste ren, waarna de fanfare eindigt op de Beestenmarkt. BOS- EN GASTHUIS Buurthuis Vogelvlucht is, na een lange verbou wing, klaar voor het nieuwe seizoen. Deze week zijn de activiteiten en cursussen weer begonnen. Belangstellenden kunnen het infor matieboekje bij het buurthuis, Boshuizerlaan 5, ophalen of bellen: 071-5313684. HAAGWEG Konijnen, hoenders, sierduiven en cavia's van alle ras sen en soorten paraderen op de jaarlijkse tentoonstelling van de Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging. De show met gefok te kleindieren is op zaterdagavond 13 september van half acht tot tien uur en op zondag 14 september van tien tot vier uur. De dieren zijn te bewonderen in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. BINNENSTAD De Vliet moet tijdelijk zijn rustieke lommer missen. De eerste vijf bomen worden op 11 en 12 september gekapt, waar na later de rest volgt. Het verwijderen van de bomen is noodzake lijk vanwege de vernieuwing van de walmuren en de riolering. De werkzaamheden vinden in twee fasen plaats en duren tot ongeveer eind juli 1998. Daarna kan de herinrichting van de Vliet beginnen. Hoe dat precies zal uitpakken is nog niet bekend. Wel is zeker, dat het straatje weer bomen krijgt. BINNENSTAD De sloop van een deel van het onderkomen van het gemeentelijk wijkteam aan de Oude Flerengracht 1 is begonnen. De werkplaats, oud en met gebreken, maakt plaats voor een com pleet nieuwe werkruimte, die waarschijnlijk volgend voorjaar klaar BINNENSTAD Elkaar ondersteunen en een klankbord voor elkaar zijn. Dat is de bedoeling van de groep voor vrouwen die hun kinde ren alleen opvoeden. Thema's die aan de orde komen zijn onder andere het opvoeden van kinderen, geld en omgangsregelingen. De groep komt één keer in de 14 dagen bijeen op woensdagochtend van kwart over negen tot elf uur. De eerste bijeenkomst is op 17 september in de Rembrandtstraat 18. Voor meer informatie: Tineke Hommes (071-5127350) of Tilleke Marck (071-5013115). BINNENSTAD Vrijwilligers en begeleiders van het Thuiszitterspro ject Leiden proberen oudere mensen met een lichte verstandelijke handicap overdag gezellige activiteiten te bieden. Voor iedereen die geïnteresseerd is in dit werk, houdt het Thuiszittersproject op 18 september van twee tot vier uur een open dag in buurthuis Pan- crat, Middelstegracht 85. Wie zich als vrijwilliger wil opgeven, kan terecht bij Ida Nolles, 071-5892562. Ervaring met mensen met een verstandelijke handicap is niet nodig. STEVENSHOF Wat te doen met die lelijke transformatorhuisjes vol met graffiti. Gewoon, dacht mevrouw Stam uit de Stevenshof, ze la ten begroeien met klimplanten. Ze was met deze simpele oplossing één van de winnaars van de gemeentelijke prijsvraag Word milieu- actief in de wijk.' En haar idee krijgt nu een vervolg. Want in de Jo de Clerkstraat gaat de EWR de komende tijd een proef nemen met deze groene bekleding van elektriciteitshuisjes. VOGELWIJK Speeltuinvereniging De Vogelenwijk houdt zaterdag 20 september tussen half twee en vier uur een kinderkledingbeurs. De beurs wordt gehouden in of om het clubgebouw aan de Nachte gaallaan 25 in Leiden. MERENWUK De Telefoon-ster Meren wijk zoekt vrijwilligers. De lei der van een Telefoon-ster belt elke dag oudere of gehandicapte deelnemers op om een praatje met hen te maken en hun zo een rustig en veilig gevoel te geven. Nieuwe vrijwilligers geven leiding aan een nieuwe Telefoon-ster. Voor meer informatie: Wil den Hee- ten-van Leeuwen, 071 -5214808. 1dwuk irene nieuwenhuuse Zuiderbad in Noordwijk ook gedurende het win- :hc|izoen open. De badinrich- aan de Koningin Astrid ""jfevard is daardoor het eer- n enige in Noordwijk waar herfst, de komende winter het volgend voorjaar de en zopie' klaarstaat, zie het helemaal voor me. delaars die hier op een htige zondagmiddag bij het ipend haardvuur genieten warme chocolademelk." t liel van den Berg, mede-ei- tar van Het Zuiderbad aar van Astrid Boulevard in Noord nh. steekt zijn enthousiasme onder stoelen of banken, zijn vader en broer Martijn 'hij Het Zuiderbad. Martijn de laatste weken van dit erseizoen 'beneden' op het jre >d in stranttent Los Tios. or is 'op de achtergrond' "ezig en Michiel zwaait de ter in het chique, onlangs *1 vernieuwde strandres- fat n den Berg kijkt terug op prachtseizoen' en is er van „d dat die 'zomerse' tij- °ok in de winterperiode ge- n door kunnen gaan. Want Bt Zuiderbad is het allemaal ei, Blijk. In bikini een licht lun- gebruiken of in smoking itten aan een vijf-gangen Bij het ene etentje smaakt [ekoeld glas cola, bij het di- •taat de champagne in de jr< T -Wat we willen is al onze ln een vrolijk gevoel mee lt-" jt paviljoen valt op door de leding. Het permanente ew uw in de zeereep straalt ex De badinrichting Het Zuiderbad in Noordwijk blijft opk gedurende het winterseizoen open. clusieve degelijkheid uit. Banki- rai planken en houten tafels op het terras. Binnen bepalen de open haard, de beukenhouten vloer en het bargedeelte de sfeer. Bij de nieuw opgetrokken badhokjes doet de openlucht- bar goede zaken. ,,Als mensen hier een hele dag lekker hebben gezond, vinden we het heel nor maal dat zij aan de tafeltjes vlakbij de hokjes 'in hun blote bast' het diner gebruiken. We maken gewoon geen punt van de kleding. Onze ervaring is dat dergelijke zaken zich vanzelf re gelen", licht Van den Berg ju nior de bedrijfsfilosofie toe. De outfit van het bedienend perso neel: lange broeken en lange schoten, draagt hier toe bij. foto hielco kuipers Het restaurant is ook gedu rende de wintermaanden de he le week geopend. In de speciale winteringang herinneren pren ten van de 'oude' badinrichting de bezoeker aan voorbije tijden. Immers Het Zuiderbad dateert al uit de vorige eeuw. „Wat is mooier om op deze historische plaats op een stormachtige avond aan zee te dineren?", is de retorische vraag van de be drijfsleider. Dat een goede (wijn)kaart, kaarslicht, een brandende open haard en vro lijk goed opgeleid personeel het eetplezier nog verder aanvullen, is voor Van den Berg een uitge maakte zaak. De exploitant heeft begin dit jaar een 25-jarig huurcontract met de gemeente afgesloten. De inzet was aanvankelijk een con tract op te stellen, waarbij de gemeente over 25 jaar een be drag zou uitkeren aan de familie Van den Berg. Dit voorstel wek te grote ergernis op bij de ande re Noordwijkse strandtentex ploitanten. De gemeenteraad heeft dit gevraagde 'wisselgeld' niet gehonoreerd. „Ik denk dat de gemeente niet in de gaten heeft gehad wat voor gigantisch mooie tent wij hier zouden gaan neerzetten. Jammer dat we onderschat zijn. Maar we hebben er absoluut vertrouwen in dat het huurcon tract over 25 jaar weer wordt verlengd, zodat de gigantische investering die we hebben ge pleegd niet voor niets is ge weest", meent de 25-jarige Van den Berg. „Het was begin dit jaar 'pe zen' om het restaurant voor het badseizoen af te krijgen. Op 17 juni is het restaurant geopend. Twee weken later 'barstte' de zomerdrukte los. „We hebben geluk dat we zo'n lange aaneen geschakelde periode warm weer hebben gehad. Alle badgasten kennen nu onze naam." NOORDWU K/DEN HAAG job de kruiff Het kunstmatig rif voor de kust van Noordwijk is een re delijk succes. De stenen con structie trekt organismen aan die op de zachte zandgrond niet voorkomen. In een rap port over het experiment spreekt het ministerie van ver keer en waterstaat de ver wachting uit dat het rif een visproductie kan onderhouden van tienmaal het gemiddelde elders in de Noordzee. De zee is op 8,5 kilometer uit de Noordwijkse kust 18 meter diep. Op deze plek wer den op 10 september 1992 vier cirkelvormige hopen basalt steen gestort. Het project was bedoeld om te onderzoeken of de diversiteit aan soorten in de Noordzee kon worden ver groot. De stenen trekken na melijk nieuwe soorten aan en bieden bovendien aan allerlei organismen bescherming, met name tegen trawl-visserij. Op plaatsen in het buitenland waar riffen zijn aangelegd ble ken vissers achteraf zeer tevre den over de 'obstakels'. In de directe omgeving van de riffen nam hun visopbrengst toe en kon met specifieke methoden efficiënter worden gevist. Op en rond het Noordwijkse rif meldden zich inderdaad al na enkele dagen de eerste steenbolken, palingen en krabben, gevolgd door polie pen, zee-anemonen en zee pokken. Het aantal vissoorten rond het rif steeg in een jaar van vier naar twaalf. Sindsdien zijn echter geen metingen ge daan. Wel werden in 1995 22 soorten 'vastzittende' dieren geteld, waarvan enkele voor Nederland nieuw waren. Vol gens schatting is er in totaal op het rif vijftien keer meer le ven dan in de zandbodem. De onderzoekers melden bovendien dat er slechts na tuurlijke materialen zijn ge bruikt en dat het rif geen ne gatieve bijverschijnselen heeft gehad voor de functies van de Noordzee. Toch blijft het alge hele resultaat achter bij wat op grond van wrakkenonderzoek was verwacht. Waarschijnlijk zou een zorgvuldiger con structie verder in zee meer hebben opgeleverd, maar deze- was ook veel duurder geweest. Het ligt in de lijn der ver wachting, aldus het rapport, dat de bouw van riffen met als enige functie natuurbouw in het Nederlandse zeegebied niet aan de orde zal zijn. De opgedane inzichten kunnen echter wel worden benut bij de aanleg van1 kustverdedi- gingswerken, landuitbreidin- gen, de bouw van kunstmatige eilanden en boorplatforms.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15