'Stoppen met werken mag geen automatisme zijn' Kerk Samenleving Noordwijkse kapel Langeveld dicht Strijd anti-abortuspater herleeft met gebeds- en boetedag op Binnenhof Dienaren Israël erkei rechtspositi Vaticaan in Heilige Lai Ontslagen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 REDACTIE* DICKV NOORDWUKERHOUT/NOORDWUK MONIQUE WITTEMAN De kapel van het psychiatrisch ziekenhuis Lange veld in Noordwijk (voorheen Sancta Maria) wordt in maart van het volgend jaar waarschijnlijk ge sloten. Langeveld is aan het afslanken en twee kerken is eigenlijk wat veel van het goede, vindt pastor F. Janssen. „Het ligt in de bedoeling dat we in het jaar 2000 nog driehonderd patiënten heb ben. Nu zijn dat er nog zeshonderd." En dat heeft ook op kerkelijk gebied z'n gevolgen. De kapel van Langeveld in Noordwijkerhout (voorheen Bavo) blijft in ieder geval bestaan. Daar moeten voortaan de zondagse kerkdiensten worden ge houden, aldus Janssen. Voor de kapel in Noordwijkerhout bestaan ver bouwingsplannen. „Geen ingrijpende", vertelt Janssens, „het gaat meer om aanpassingen. Zo moet het priesterkoor wat kleiner worden, zodat de mensen wat meer naar voren komen te zitten. Ook moet de kapel multi-functioneel worden, zo dat we daar in de toekomst bijvoorbeeld sympo sia kunnen organiseren." Dat er ook aanpassin gen komen om bijeenkomsten voor moslims te houden, noemt hij een utopie. „Er wordt wel over gesproken, maar we hebben nauwelijks moslims in de regio. Nog altijd zijn de meeste bewoners katholiek." Verder wordt momenteel het orgel vernieuwd, evenals het klokkenhuis in de toren. Het is een wens van lanssen om een stiltehoek te creëren. Nu is de kapel overdag altijd gesloten, maar via een aangepaste ingang zou er in zijn ogen een mogelijkheid moeten zijn om een rusti ge plek te maken waar mensen zich kunnen te rugtrekken. „Zo'n stiltecentrum zou er ook moe ten komen in Noordwijk". aldus Janssen. „Zeker als de kapel op deze locatie inderdaad dicht gaat. Overigens is het de bedoeling de kerkdiensten ook op de afdelingen van het ziekenhuis te blij ven houden. Nu doen we dat op de maandag middag en dat blijft in ieder geval zo." Besluiten over de kapellen zijn er nog niet ge vallen. „We zijn nog in overleg met de Raad van Bestuur van Langeveld", meldt Janssen. Hij ver wacht dat volgende maand het definitieve oor deel over de kapellen van Langeveld in Noordwij kerhout en Noordwijk valt. DEN HAAG ANP streed voortzetten, kondigde voorzitter F. van Winden aan. „We mogen en moeten dat doen. Het gaat om de stemloze medemens. Door ons verweer willen we de toenemende normverva ging in Nederland tegenhouden." De anti-abortuspater Jan Koopman nam vorig jaar, gezeten in een rolstoel, voor het laatst deel aan de jaarlijkse protestbijeenkomst. Daarvoor was hij dertien jaar lang elke tweede dinsdag van de maand op het Binnenhof te vinden. Een foto van Koopman herinnerde de aanwezigen aan de 'grote apostel voor het leven', zoals rooms-katho- lieken hem graag noemen. Een afbeelding van Moeder Teresa stond de demonstranten bij: zij keek toe vanaf een levensgrote poster met wap perende Vaticaanvlag (geel). Ook de Madonna van Fatima torende boven de hoofden van de anti-abortusactivisten uit. Even verderop stond een blauwe 'Mariawagen' uit Bel gië. Op het dashboard pronkte een plastic minia tuur baarmoeder met een foetus erin. 'Wat is het verschil? Een kind vermoord op 12 jaar door een sexsmaniak of een kind vermoord op 12 weken door abortus' sprak een begeleidende tekst. De bijeenkomst werd besloten door het zingen van het lievelingslied van pater Koopman: 'Ik ben een kind van Maria'. Ongeveer driehonderd anti-abortusstrijders heb ben gisteren op het Binnenhof in Den Haag een gebeds- en boetedag tegen abortus en euthanasie gehouden. Ook memoreerden ze de in mei van dit jaar overleden pater Jan Koopman. Hij was dertien jaar geleden de initiatiefnemer achter de jaarlijkse protestbijeenkomst. De demonstranten boden 's middags de Vaste Kamercommissie van Volksgezondheid een peti tie aan waarin ze de afschaffing van de Wet op de afbreking van de zwangerschap eisen. Ook moet er volgens hen een einde komen aan het gedoog beleid van de regering ten aanzien van euthana sie. De regering ontloopt haar verantwoordelijk heid door 'het doden van de meest weerlozen in de samenleving (ongeborenen, hoogbejaarden en ernstig zieken)' wettelijk toe te staan, aldus de sympathisanten van de Stichting Recht Zonder Onderscheid. Abortus en euthanasie noemen zij een schijnoplossing, maar ook een schending van het fundamentele recht op leven, dat aan alle rechten vooraf gaat. De anti-abortusstrijders van de rooms-katho- lieke stichting zullen de strijd die pater Koopman BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te 's Heer Hendrikskinderen: N. Schol- tens, kandidaat te Overdinkel; te Wapenveld (2e pred.plaats): J. Muller te Wierden; te Krimpen aan den IJssel (buitengewone wijkgemeente): K. van Meijeren te Zwolle. Aangenomen: naar Garderen: D. Heemskerk te Nieuwleusen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Veendam (beiden part-time): drs. T.W. Glasbergen en mevr. drs. G.L. Glasbergen-van Har ten te Uithuizermeeden (beiden part-time), die dit beroep hebben aangenomen. Bedankt: voor 's-Gravenhage-Oost: D.N. Verschoor te Rijnsburg. CHR. AFGESCH. GEMEENTEN Aangenomen: naar Waddinxveen: J.G. van Tilburg, kandidaat te Nova Scotia (Canada). VER.PROT. KERK BELGIE Beroepen: te Antwerpen-Zuid als ziekenhuisaal- moezenier: mevr. I. de Feijterte Mechelen-Zuid (Ver. Prot. Kerk. Belgie), die dit beroep heeft aange nomen. Als mensen zeggen: 'Ik ken Leiden, ik weet waar de Burcht is, ik weet het Acade misch Ziekenhuis, ik weet de Haarlemmer straat, ik weet een heleboel van Leiden', dan betekent dat niet dat ze ons bok weten te vinden. Ik weet wel dat naar de kerk gaan niet echt populair is in onze tijd, maar ik denk toch dat een persoonlijk ge loof heel veel voor jezelf en voor je omge ving kan betekenen. Als mensen zeggen: 'Ik ken Leiden', dan zou ik wensen dat ze ook dat met mij willen onderzoeken en de len." J.Th. Bosch is sinds 1987 voorganger van de Nieuw-Apostolische Kerk in Leiden. De Nieuw-Apostolische Kerk werd midden vorige eeuw opnieuw opgericht als de voortzetting van de eerste Christenge meente. Bosch: „Ik wil daar een Bijbeltekst over citeren, die staat in de Handelingen 2 vers 42: 'En zij bleven volstandig in de leer der apostelen, in gemeenschap, in de broodbreking en het gebed'. Dat is de grondslag van de Nieuw-Apostolische Kerk." Hij vult aan: „Jezus had apostelen om zich heen. Wij hebben het ambt van apostel in onze kerk. Bij elkaar zijn er driehonderd apostelen over de hele wereld. Boven al deze apostelen staat een stamapostel. Dat is het hoofd van het apostelcollege en het hoofd van onze kerk." Een nieuw-apostolische christen wil een boodschapper van Jezus zijn, naar zijn voorbeeld leven en het evangelie uitdra gen. Bosch: „De mensen die voor de eerste keer bij ons in de kerk komen, worden als gast ontvangen. Zij worden in de gelegen heid gesteld het apostolisch geloof enige maanden te onderzoeken. Het lidmaat schap ontvang je eigenlijk door de Heilige Verzegeling. Dat is kenmerkend voor onze kerk. Iemand wordt eerst gedoopt en dan pas ontvangt hij de Heilige Geest door de Heilige Verzegeling, door handoplegging van de apostel. En dan ben je lid van het nieuw-apostolisch gezin. Dat vind ik altijd wel een mooie uitdrukking." JERUZALEM» AFP De Israëlische regering voor het eerst officie* rechtspositie van de Roon tholieke Kerk in het 1 Land erkend. Dat heeft 1 raëlische ministerie van B landse Zaken gisteren late ten. Het akkoord staat het caan toe zijn kerken en i lingen in Israël wettelijk te registreren. „Het is de keer in vijfhonderd jaar d wettelijke status wordt ge aan de RK Kerk in het 1 Land", aldus een woordvi van het ministerie. Tot o den werd de RK Kerk wel lijk erkend, maar niet jurid Het akkoord tussen de ring-Netanyahu en het Vai is een direct gevolg van h sluit dat beide partijen 1992 namen om volledi: plomatieke betrekkingen i knopen. Op 30 december Israël en het Vaticaan een cipeakkoord, waarbij sp gezanten werden benoem kele maanden later werde de landen vertegenwoord het niveau van een aposi nuntius namens de I Stoel en een ambassade mens Israël. Het nu bereikte akkoort nog worden ondertekent de Israëlische minister va tenlandse Zaken, Lévy, apostolisch nuntius in Andrea Cordero di Monte lo. VALKENBURG ANP Het kerkbestuur van Josephparochie in het Limburgse Valkenburg de dirigent van het keri zangkoor ontslagen, o: de man vorig jaar is g den en opnieuw voor de is getrouwd. Uit solida met de ontslagen dir zijn 23 van de 27 koor) opgestapt. Volgens hetl bestuur kunnen geschi en hertrouwde mensen leidinggevende functie vullen binnen de kei Leidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 10 September LEIDEN Heden herdenkt J. Buis den dag, waarop hij vóór 25 jaar als sigarenmaker bij de firma G. Wilhelmy Damsté in dienst trad. Na een korte toespraak van zijn patroon werden hem een fraai gouden remontoirhorloge en nog een stoffelijk blijk van belangstelling vereerd, wat de jubilaris onder dankbe tuiging aannam. De wensch werd daarbij uitgesproken, dat hij nog een reeks van jaren met dezelfde vlijt en ijver als voorheen voor de firma werkzaam mag zijn. RECHTBANK Het Openbaar Ministerie vorderde heden voor een jongmensch uit Leiden, die op 25 Juli in dronkenschap op het Consciëntieplein den broeder van zijn verloofde mishandel de, zoodat deeze zich onder heelkundige hulp moest stellen, 14 dagen. Wegens beleediging van politie-beambten op het Vrouwekerkhof te Leiden hadden zich te verantwoorden: een bierhuishouder aldaar, zijn vrouw en nog een manspersoon. Dit drietal zou in den nacht van Zondag 4 op Maandag 5 Juli op ge noemde plaats de bedoelde politiebeambten hebben uitge scholden voor al wat leelijk is. Het Openb. Ministerie vorderde voor den bierhuishouder 1 maand en voor zijn vrouw en den derden beklaagde ieder 10 dagen. Voor een koopman te Lei den, beklaagd van beleediging van een politiebeambte: 5 da gen gevangenisstraf. ANN01972 maandag 11 september LEIDERDORP De christelijke mavo-school in Leiderdorp be staat 25 jaar. Ter ere daarvan werd zaterdagmiddag in de aula van de school een drukbezochte receptie gehouden. In 1947 nam het bestuur van de Chr.Nat.School het besluit gelegen heid te geven tot het volgen van ulo-onderwijs. De eerste jaren was de school gevestigd in het verbouwde "bovenmeesters huis". Het aantal leerlingen was toen nauwelijks 30. In 1957 kon het huidige gebouw aan de Van Geerstraat in gebruik geno men worden. In 1968 werd de school, zoals alle ulo-scholen, omgezet in een school voor mavo. De overschakeling is goed gelukt; dit jaar slaagden alle 49 kandidaten voor het Mavo-di ploma. 4 CASSIDY In een door goudkleurige schoenen gecompleteerd felgekleurd roze-rood zijden pak, is de Amerikaanse zanger Da vid Cassidy gisteren met een privévliegtuig op Schiphol aange komen. De 22-jarige Cassidy kreeg in Nederland bekendheid door zijn rol van Keith in de televisieserie 'Partridge Family'. Zijn verblijf in Nederland duurde maar een paar uur. Voor de AVRO maakte hij op Schiphol een aantal opnamen voor het programma 'Top-Pop'. OLYMPISCHE SPELEN/MÜNCHEN Vanavond worden deze sombere Olympische Spelen sober afgesloten. De Nederlandse ploeg is vandaag volgens plan overigens afgereisd. In het laatste weekeinde behaalde oranje nog twee fraaie successen: blonde judo-reus Wim Ruska veroverde zijn tweede gouden me daille en Mieke Jaapies peddelde in haar kano naar zilver. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN MARCEL SMEETS Minder dan de helft van de vrouwen keert na de geboorte van hun eerste kind weer terug op de werkvloer. En van dege nen die wel hun baan aanhou den, neemt twintig procent later alsnog ontslag. De zorg voor een kind is in Nederland maar moeilijk te combineren met een baan, zo blijkt. Want de belang rijkste reden om te stoppen is de wens zelf voor het kind te zorgen en meer tijd te kunnen besteden aan gezin en huishou den. Deeltijdbeleid, herintre dersregelingen en kinderop- vang-op-de-zaak geven dan kennelijk niet de doorslag. Hoe wordt daar in Leiden en omge ving over gedacht? Hans Verhagen, hoofd perso neel en organisatie gemeente Leiden: „Zestig procent van de moeders stopt meewerken? Bij ons is dat niet zo. Integendeel, wij voeren een actief voorkeursbeleid voor herintredende moeders. Bij voorbeeld met een actief deel tijdbeleid. Wij zoeken een even wicht tussen de werk- en de verzorgingstaak. Wij hebben het natuurlijk niet zelf in onze macht of vrouwen na de ge boorte alsnog stoppen. Het nangt bijvoorbeeld ook af van het werk van de partners. Het blijft een persoonlijke keuze en dat vind ik terecht. Maar als werkgever moet je in ieder geval wel de keuze bieden. Wij probe ren de bedrijfsvoering aan te passen aan de werknemers." H. de Jong, hoofd personeels zaken NBBS Reizen: „Wij heb-' ben een regeling voor kinderop vang. In de meeste functies is het ook mogelijk om parttime te werken. Bij ons ligt het percen tage vrouwen dat na de geboor te van het eerste kind stopt dan ook lager dón zestig procent. Je ziet wel vaker dat mensen, mannen en vrouwen, na de ge boorte van het tweede kind stoppen. Dan valt het kennelijk zwaarder. Wij willen de mensen in ieder geval de mogelijkheid bieden om werk en opvoeding te combineren. Maar of dat in de praktijk lukt, hangt er ook van af hoe creatief mensen daar zelf mee omspringen en hoe ze zaken samen met hun partner oplossen. Als mensen stoppen is het ook vaak een bewuste keus." Dirk Ketting, voorlichter Aca demisch Ziekenhuis Leiden: „Bijna 70 procent van onze werknemers is vrouw, dus dat moet hier wel een belangrijk item zijn. Precieze cijfers zijn niet uit te vissen via de compu ter. want naar de reden voor vrijwillig ontslag wordt hier niet gevraagd. Maar wij vermoeden dat het hier in het AZL minder is dan de landelijke cijfers van 60 procent. Voor vrouwen is het hier aantrekkelijk om niet met ontslag te gaan omdat hier be paalde regels gelden in verband met bijvoorbeeld ouderschaps verlof. Er wordt van alles ge daan om het niet moeilijk te maken om na de geboorte terug te keren. Als ziekenhuis ben je blij dat je voor bepaalde func ties mensen kunt krijgen. Ope ratiekamer-assistenten bijvoor beeld. liggen niet voor het opra pen. Daar zijn we erg zuinig mee." Ingeborg (25), student fysio therapie in Leiden: „Ik ben nu nog niet zo met kinderen krij gen bezig, maar ik verwacht wel op de lange termijn kinderen te willen. Natuurlijk wil ik dan blij ven werken. Ik hoop althans dat ik dat kan combineren met m'n werk. Ikzelf voorzie in ieder ge val geen problemen. In een fy- siopraktijk kun je je eigen werk tijden regelen. Mijn vriendin nen hopen ook allemaal op een eigen carrière. Het wordt nog zwaar voor mannen. Het wordt tijd dat zij ook wat meer taken op zich nemen." Theo van den Bos, hoofd bu reau Centrale Organisatie Kin deropvang (COKL) Leiden: „Ik heb de algemene indruk dat on ze cliënten het contract voor de eerste vier jaar volledig uitzit ten. Voor kinderen van nul tot vier jaar is er opvang en de moeders blijven gewoon wer ken. Ouders die kinderopvang hebben blijven gewoon door gaan, ze zijn blij dat ze een plaats hebben. Na die vier jaar komt de vraag van de na- schoolse-opvang. Dat is nu nog maar een beperkt aanbod en daar zit volgens mij het pro bleem. Ik blijf ervan uitgaan dat mensen stoppen met werken omdat ze geen plaats kunnen krijgen bij de kinderopvang." Hans Baaijens, emancipatie wethouder in Leiden: „Ik vind het een te hoog percentage, maar het kan best zijn dat vrou wen bewust voor de zorgtaak kiezen. Niemand kan en mag daar bezwaar tegen hebben. Het mag echter geen vanzelf sprekendheid zijn: als je kinde ren hebt. blijf je thuis. Het ge meentelijk beleid richt zich sterk op het geven van een gele genheid aan mensen om te blij ven werken. Wat vroeger een automatisme was, is nu minder strikt. Je moet echter wel de mogelijkheid bieden om te blij ven. Als je daar niet attent op bent, zitten er straks geen vrou wen meer op topposities. Ener zijds hebben we daarvoor een achterstandenbeleid, anderzijds willen we mensen meer gele genheid bieden om te blijven werken. Maar ook in die zin is het een keuze." KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 07 Redactie. 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 1 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand acceptgiro per kwartaal (acceptgiro) per jaar acceptgiro Abonnees die ons een machtiging II verstrekken tot het automatisch afy van het abonnementsgeld, ontvani korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi Voor mensen die moeilijk lezen, ste ogen hebben of blind zijn (oteena leeshandicap hebben), is een samemi het regionale nieuws uit het Leidsch 0 geluidscassette beschikbaar Voor info 0486-486486 (Centrum voor Cespré Lectuur, Crave) DIRECTIE B M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J M Jacobs, chef red Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenho^ dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partnei bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21 00 uur Special Care Unit 10 30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uurf overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10 30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegt# Jongerenafdeling 14 30-15 15 uur en 19 00-19 45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19 30 uur, klasse If daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21 0 Kinderafdeling 14 30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14.00-14.30 uur en l8f Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend 118 30-19 30 uur. klasself RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) dagelijks 14 00-15 00 uur i daarnaast ook 11 15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111). alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15.00 uur en V 19.30 uur I Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19 00-20 00 uurM Partners/echtgenoten met kinderen.) I Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur (uitsluitendm. partners/echtgenoten en eigen kinderen K Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruim bezw mogelijkheid m overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheeft# neurologie 14 15-15 00 uur en 18 30-19 30 uur; oogheelkunde en heelkuf 14 15-15 00 uur en 18 30-19 00 uur Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17 00« babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14