£iden Regio Meer klachten over vliegtuiglawaai Jan Huurnink gaat voor niemand opzij Dit is tekenend oor de onvrede' 'Zonder archief geen 3 October Vereeniging' 'Ik ben een sterke jongen, dat heeft soms z'n nadelen Politie-onderzoek neemt vreemde wending Kijkers en kopers LEIDEN De sjeu is eraf. Vroeger - tien, vijftien jaar geleden - zag je nog wel eens iets nieuws op de Leidato. ,,Maar de mixer en het cappuccino apparaat waar ze toen mee stonden, die hebben ze nu nog", zegt de Leidse me vrouw E. Vermeulen, terwijl ze haar zoontje tegenhoudt, die net doet of hij het par keerterrein voor de Groen- oordhallen op wil rennen. Ze heeft wel iets gekocht. Eert mat die de inloop van viezigheid in huis tegen houdt. Twee standwerkers demonstreren hem op de Leidato. Die stappen in een bak met water en modder, zetten hun voeten op de mat en als ze vervolgens op de witte plavuizen gaan staan blijven die wonder boven wonder brandschoon. Mevrouw Vermeulen wist al dat de mat werkte dus ze had de demonstratie niet no dig. En ze heeft ook nog even een abonnement op de Do nald Duck geregeld, want dat was ze toch allang van plan. Maar verder heeft ze niks nieuws gezien. .Allemaal dingen die je bij de Blokker goedkoper vindt. Maar mis schien ben ik wel te negatief. Ik ben een uurtje binnen ge weest, andere mensen lopen er een halve dag rond en hebben het hartstikke gezel lig" Leidenaar krijgt voorwaardelijke straf voor klap met barkruk Samen met zijn collega's vierde hij op 19 juli uitbuhdig de eerste dag van de bouwvak. Stom dronken viel de 32-jarige Leidenaar in café Bac chus een meisje lastig, plaste tegen een tafel en sloeg met een barkruk het oog dicht van de kroegbaas. Voor deze laatste actie werd de man gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en een schadevergoeding van ruim 3000 gulden. De Leidenaar erkende dronken te zijn ge weest. Hij zei spijt te hebben van zijn actie, al moest hij bekennen dat hij zich er niks van kon herinneren. ,,Het is sneu dat die café-eigenaar zolang niet kon werken vanwege z'n oog", ver telde de man. „Ik ben een sterke jongen, dat heeft soms ook z'n nadelen." Toch was ook de verdachte niet ongeschon den uit de strijd gekomen. Nog dagen had hij last van hoofdpijn. „En mijn kaak wist ook niet meer wat hij moest doen", vertelde de Leide naar. De man had zelfs nog getuigen die had den gezien dat hij zelf ook met een barkruk be werkt was. Maar de rechter wees het verzoek om deze 'late' getuigen nog te horen af. De ver dachte was het daar niet mee eens. „Ik weet he lemaal niks meer van die avond. Behalve dat ik de volgende ochtend wakker werd met een gro te bult en barstende koppijn. Ik begrijp niet dat ik met mijn postuur en kracht een barkruk no dig zou hebben." Tijdens dezelfde rechtszaak werd ook de mo tor van de Leidenaar verbeurd verklaard. Hoe wel zijn rijbewijs was ingenomen, werd de ver dachte in november betrapt op het berijden van zijn motor. De man, die al vaker voor dit soort zaken voor de rechter stond, verklaarde dat hij geen andere keus had omdat hij 's morgens om vijf uur op zijn werk moest zijn. Zeer teleurge steld was hij over het kwijtraken van zijn motor. „Zonder motor kom ik niet op m'n werk", klaagde hij. „En zonder werk kan ik m'n vrouw en kind niet onderhouden." OENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 Markten —j Het gaat slecht met I de weekmarkten in Leiderdorp. Er is sprake van leegloop. De kooplie den willen lagere tarieven. Rietveld q Politiek Alphen I 27 juicht de ontwikke ling van een natuur- en re creatiegebied in het Riet veld van harte toe. Een politie-onderzoek naar aanleiding van aangifte van diefstal met geweld heeft een rare wending genomen toen de politie in de woning van het slachtoffer aan de Rijn- en Schiekade een draaibank en vier alarmpistolen aantrof. Een van de vier alarmpistolen was reeds omgebouwd tot vuurwa pen. Ook werd er een hoeveel heid munitie gevonden. De man is aangehouden. De politie deed de vondst tij dens een onderzoek naar spo ren. De 50-jarige man had zon dag aangifte gedaan van diefstal met geweld. Het slachtoffer ver klaarde in zijn woning te zijn overvallen door een man die zijn hoofd had bedekt met een bivakmuts. De man trapte de voordeur in en begon onmid dellijk te schoppen en te slaan. Hierdoor verloor het slachtoffer even zijn bewustzijn waardoor de dader ongestoord de woning kon doorzoeken. Hij nam een portemonnee, bankpas en hor loge mee. Nadat de dader was vertrok ken konden het slachtoffer en zijn 56-jarige huisgenote, die zich schuil had gehouden, het telefoonnummer van de politie niet vinden. Zij reden vervol gens naar het politiebureau. Na een korte behandeling in het AZL kon de man aangifte doen. utovvielendicf aangehouden gENi Zeven wielen zijn vannacht gestolen van auto's die ge- jkeerd stonden aan de Corantijnstraat. De wielen zijn later te lggevonden in de kofferbak van de auto van een 59-jarige man. ekon worden aangehouden nadat buurtbewoners de politie idden gebeld. denuiood door brand ptN» Een 77-jarige man is gisterochtend met ademnood naar :t AZL gebracht. Dat gebeurde nadat in zijn woning aan de ihimmelstraat brand was ontstaan, vermoedelijk het gevolg n een slecht werkende petroleumkachel. De brand ging ge- iard met enorme rookontwikkeling. Jein beginnen pEN« Het politieke seizoen begon gisteravond goed voor de idse gemeenteraad. Met een gratis vlag van Bureau Leiden omotie (BLP) en een gebakje van de jubilerende Raad Daad- nkels. Het BLP vindt dat elke Leidenaar op 3 oktober en ande feestdagen de Leidse tweekleur uit moet hangen. Wethouders l raadsleden kunnen hem nu ook op hun bureau zetten. Zij legen van het BLP een tafelmodel. Wat natuurlijk niet anders is een klein begin, zei burgemeester C. Goekoop. Want alle adsleden moeten ook de 'echte' roodwitte vlag met de sleutels huis hebben, vindt hij. n der Pluijm niet verbaasd over voordracht AAP RIETVELD OLC VAN VOORPAGINA PvdA'ers drie oud-gedien- hebben voorgedragen voor rerkiezingslijst van hun par- een motie van wantrouwen n de huidige raadsleden. Zo oud-raadslid Wim van der jm dat tenminste. Hij zat 1979 tot 1990 in de ge- interaad en kreeg onlangs briefje dat hij was voorge len. „Dat heeft mij niet ver- sd, nee. Zijn Waal en Van n ook voorgedragen? Ik vind prachtig." et naar voren schuiven van jaren geleden vertrokken Isleden met een lange staat dienst is volgens Van der jm een teken aan de wand. t is tekenend voor de onvr?- lie er is met de huidige situ- Het zal de meeste burgers ontgaan zijn dat raadsleden 1 minder manifesteren dan iet verleden. Raadsleden die lelangen van bewoners ver- inwoordigen hoor je niet ir. Ze hebben het over dele- n van taken naar het mana- lentteam en over besturen afstand, en dan denk ik: an B hoela, daar ben je niet voor! m der Pluijm voelt zich nog zo betrokken bij het wel en van Leiden als toen hij in aad zat. Bij zijn opvolgers in emeenteraad ziet hij die be- kenheid niet. „Heel veel van mensen ken ik niet eens. Zo is het al geworden. Bij de ning van de Leidato waren Mi wethouder Pechtold en ander Geertsema van de Bij de receptie voor het t| arig bestaan van LFC was het niet anders. En dan denk ik: hoe kan dat nou? Zo'n club, al die vrijwilligers die daar goed werk doen en er is geen raadslid te zien. Dat heeft me uiteinde lijk over de streep getrokken." Hans van Dam, ooit wethou der financiën en onderwijs, heeft ook wel zin in een rentree in de Leidse raad. Hij was pas 35 jaar toen hij in 1982 afscheid nam. Hij werkte bij het ministe rie van onderwijs en nu als be leidsmedewerker van de univer siteit van Amsterdam. Echt weg is Van Dam nooit geweest. Hij was na zijn vertrek uit de raad een tijdje bestuurslid van de PvdA en zat in allerlei werkgroe pen. „Het lijkt me wel leuk om weer eens in de raad te zitten." Cees Waal opende al maan den geleden de discussie over politieke vernieuwing in de PvdA. In het partijblad Achter ban opperde hij de mogelijk heid van een fusie met D66 en Groenlinks. Want alleen dan kon er weer een grote linkse volkspartij ontstaan. Als de par tij inderdaad wil vernieuwen dan wil de oud-wethouder en oud-burgemeester een terug keer wel overwegen. „Maar het idee was bij mij zelf eerlijk ge zegd niet opgekomen." Van der Pluijm denkt dat het drietal een goeie kans maakt op een verkiesbare plaats. „Wij gingen naar buurtvergaderin- gen en wat we daar hoorden vertaalden we in de politiek. Dan gingen we hup, er tegen aan. Als raadsleden zeggen dat dat niet meer van deze tijd is dan ben ik het daar niet mee eens. Dat had zo moeten blij ven." Vooral Wannonders en Oegstgeestenaren bellen Schiphol Leidenaars, Oegstgeestenaren en Warmonders hebben de afgelopen twee maanden bijna vier keer zoveel ge klaagd over vliegtuiglawaai dan een jaar eerder in dezelf de periode. LEIDEN/OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Dat blijkt uit cijfers van de Commissie Geluidhinder Schip hol (CGS). Vooral in Oegstgeest en Warmond is de toename enorm. Opvallend is verder dat klagers gemiddeld meer klach ten indienen dan vorig jaar. In totaal kreeg de klachten centrale van Schiphol in juli en augustus 2389 telefoontjes uit Leiden, Warmond en Oegst geest - 1738 méér dan de vorige nazomer. Ruim de helft van de klachten ging over vliegtuigher- rie op de late avond of in de nacht. Het totaal aantal mensen dat naar Schiphol belde verdrie voudigde. Volgens de CGS heeft de toe name overigens maar gedeelte lijk met de toegenomen drukte op Schiphol te maken. Vlieg- tuigherrie heeft de afgelopen zomer volop in de belangstel ling gestaan, en dat heeft de CGS meer bekendheid opgele verd. Oegstgeest ging er bijvoor beeld toe over het telefoonnum mer van de klachtencommissie op de voorpagina van het plaat selijke huis-aan-huisblad te pu bliceren. Ook de nieuwe tele fooncentrale zorgt voor meer meldingen, denkt de commis sie. „Mensen krijgen ons mak kelijker te pakken." Uit de cijfers van de klachten centrale blijkt overigens ook dat Oegstgeestenaren en Warmon ders gemiddeld veel meer kla gen dan inwoners van Leiden. De afgelopen twee maanden heeft een op de 350 Leidenaars contact opgenomen met de commissie. In Oegstgeest pakte een op de negentig burgers de telefoon en in Warmond een op de vijftig inwoners. De zomer is bij de CGS het drukste seizoen. „Mensen heb ben dan hun deuren en ramen open en zitten vaker in de tuin", zegt een woordvoerder van de klachtencommissie. „Dan heb ben ze er eerder last van als er een vliegtuig overvliegt." Afgezien daarvan is de ver keersdrukte in de lucht het af gelopen jaar volgens de com missie met ruim tien procent toegenomen. Ook in gemeenten buiten de Leidse regio, zoals Heiloo, Krommenie en 't Gooi, wordt dan ook beduidend meer geklaagd. De overscherende vliegtuigen brachten het gemeentebestuur van Oegstgeest er begin augus tus toe een boze brief naar Schiphol te schrijven. Ten on rechte, schrijft de luchthaven terug. Als er problemen zijn, moet Oegstgeest maar bij de klachtencommissie aanklop pen, stelt Schiphol. -ÜDATn^y tit langs de weg of hij staat en beurs. Vrachtwagen- ïffeur Jan Huurnink uit kelo doet al zestien jaar vrij- gerswerk voor de federatie ouders van slechthorende eren en van kinderen met ak- en taalmoeilijkheden >S). Vorig jaar werd hij ger- rd. „Ik doe tien beurzen per In het begin waren dat zen voor gehandicapten, r die heb je haast niet meer. ■kkig. Een huishoudbeurs is want daar vang je de snee Nederlander." mink doet zowat alles zelf. ladt de stand in de aanhan- bouwt hem op en zit er alle 'n achter. Komende zondag kt hij de boel weer af en 'hij kalmpjes terug naar l ..En dan draai ik die hele van de week weer af. Dat is n^ooiste moment, wantje dat je mensen geholpen Ip Leidato was Huurnink "ooit geweest. Maar hij is •at hij er nu is. „Gister- d had ik heel veel ouders nderen aan de stand. En boor je verhalen, daar tranen van in de ithorende kinderen en hun ïrs hebben het moeilijk, is echt een zware handi cap." Hij heeft zelf een dochter die bijna doof is. Die is nu 21 jaar. Ze heeft een baan, een rij bewijs en ze handbalt in het eerste van haar club, vertelt Huurnink trots. „Maar als slechthorende moet je overal voor vechten. Je moet altijd met je vuist op tafel slaan." De Markeloër heeft zelf ook moeten vechten om voorzienin gen voor zijn dochter vergoed te krijgen. „Ik heb vier keer voor de rechter gestaan. Maar dat geeft niks hoor, ik ga voor nie mand opzij. Als ik weet dat ik een rechtvaardige zaak heb dan ga ik." Veel ouders van slecht horende kinderen, zegt Huur nink, weten niet waar ze recht op hebben en wat er allemaal vergoed wordt. Ouders schamen zich vaak voor hun kind, weet de vrijwilliger. „Vooral in het begin. Dan kom je een winkel binnen en dan staat je kind te schreeuwen. Dat is heel vervelend. Maar daar groei je doorheen. Je moet ge woon zeggen: hij is slechtho rend." Zestien jaar geleden zat Huur nink op beurzen achter een ta feltje met drie foldertjes. Inmid dels heeft hij een van de mooi ste stands op de Leidato. Be taald uit bijdragen van bedrij ven die hulpmiddelen voor slechthorenden maken. Maar een vertegenwoordiger is hij niet. „Die bedrijven lenen mij het nieuwste van het nieuwste en ik laat het de mensen zien, maar ik verkoop het niet." Soms is hij zelf betrokken bij het maken van die hulpmidde len. Zoals de buzzer, die gaat Modelbouwniuseum in contact met andere gemeenten LEIDEN DORITH LIGTVOET Het modelbouwmuseum in Lei den blijft nog zeker tot 1 okto ber open. Wat er daarna met het museum gaat gebeuren is onduidelijk. Bestuursvoorzitter B. Leeuwenburgh wil het liefst in Leiden blijven. Maar onder handelingen met de gemeente hebben tot nu toe niets opgele verd. Andere gemeenten zou den inmiddels interesse hebben om het museum te huisvesten. Eind juli werd bekend dat het museum, dat is gevestigd in de voormalige Kweekschool voor Zeevaart aan het Noordeinde, grote financiële problemen heeft. Het museum, dat het zonder subsidie moet stellen, kan de huur van twee ton per jaar niet opbrengen. Het muse umbestuur is er de afgelopen weken niet in geslaagd een nieuwe grote sponsor te vinden die de huur wil betalen. Ook een verhoging van de en treegelden zit er niet in. „We zitten met onze prijzen al aan de hoge kant. Volwassenen be talen 7,50 gulden en kinderen vijf gulden", zegt Leeuwen burgh. Het lijkt niet waarschijnlijk dat het museum binnen Leiden goedkopere huisvesting vindt. Volgens wethouder A. Pechtold zet de gemeente daar ook niet op in. Wat er verder met het museum en het monumentale pand gaat gebeuren weet hij nog niet. „De gemeente is in overleg met verschillende par tijen. We willen nog steeds dat de voormalige zeevaartschool een openbare functie houdt." Ondanks alle perikelen draait het museum gewoon door. Het komende weekeinde is er een speciale tentoonstelling te zien die is gericht op Open Monu mentendag. Bezoekers kunnen onder meer een aantal model len van (voormalige) Leidse stadspoorten bekijken. Zaterdag is het museum gratis te bezich tigen. trillen als de telefoon of de huis bel gaat. „Die is in de plaats ge komen van een lamp in je huis die gaat flikkeren als de telefoon gaat. Is toch veel moderner? Je draagt hem gewoon aan je broekriem. Van die buzzer is bij mij thuis de eerste uitgetest." Dagelijkse rubriek over de huishoudbeurs Leidato die nog tot en met 14 september duurt. AAP RIETVELD Burgemeester Goekoop wijst bij opening nieuwbouw Gemeentearchief op belang behoud historische stukken Jan Huurnink: „Op een huishoudbeurs tref je de doorsnee Nederlan der." FOTO HIELCO KUIPERS Het bedienen van de computer muis ging aarzelend. Maar met enige vertraging opende de Amerikaanse ambassadeur Ter ry K. Dombush gisteren de web site van het vernieuwde Leidse gemeentearchief. Via Internet kan de hele wereld voortaan uit het stadsarchief informatie over de Pilgrim Fathers opvragen. Van alle driehonderd akten zijn kopieën gemaakt met een toelichting. Bovendien zijn van alle documenten Engelse verta lingen beschikbaar. De Ameri kaanse ambassadeur heeft die vertaling waarschijnlijk hele maal niet nodig, want hij kan zich aardig redden in het Ne derlands. Dat bleek gisteren tij dens de officiële opening van de nieuwbouw van het Leidse Ge meentearchief aan de Boisotka- de. In zijn toespraak ging Dorn- bush in op de bijzondere band tussen Amerika en Leiden, de 'tolerante' stad die 102 Engelse, opgejaagde christenen (Pilgrim Fathers) geruime tijd onderdak bood. Hij toonde zich dankbaar dat Amerikanen voortaan via Internet kennis kunnen nemen van archiefstukken over hun voorouders. Andere sprekers stonden uit gebreid stil bij de moeite die het heeft gekost om het archief te kunnen uitbreiden en vernieu wen. Zo was archivaris T. Schel haas alle (ex) bestuurders dank baar dat ze voor de nieuwbouw 10 miljoen uittrokken. „Terwijl ze het ook aan andere noden in de stad hadden kunnen beste den." Dat archiefbeheer niet het eerste is waaraan de overheid geld wil uitgeven, kwam het duidelijkst naar voren in de toe spraak van G. Valk, Tweede Ka merlid en voormalig gemeente archivaris van Alkmaar. De por tefeuille archiefbeheer leidt niet bepaald tot 'koortsachtige be langstelling' onder zijn colle ga's. „Een collega vertrouwde me toe dat het beste archief op de Efteling te vinden is waar Holle Bolle Gijs het publiek ver leidt hem met papier te voe den." Voor alle sprekers stond als een paal boven water dat goed archiefbeheer belangrijk is: voor de wetenschap, voor het func tioneren van de democratie en voor de burgers van de stad zelf. „Zonder de stroom van infor matie uit het archief had de 3- October Vereeniging niet be staan en was het gelijknamige feest onmogelijk geweest", me moreerde burgemeester C. Goe koop. Zijn toespraak was bijna een verontschuldiging voor het feit dat het 'elf jaar en zes wethou ders' heeft geduurd voordat de nieuwbouw tot stand kwam Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon. Toen het archief vorige eeuw gebouwd werd - Leiden was de eerste Ne derlandse stad met een zelf standig archief -lukte dat ook pas na lang soubatten. Een le gaat van lakenfabrikant Arnol- dus Justus Krantz maakte het uiteindelijk mogelijk dat het ge bouw er kwam. Oud-wethouder H. Koek, die zich jarenlang heeft ingespan nen om de nieuwbouw van de grond te krijgen, mocht na af loop een steen plaatsen in het kunstwerk bij de ingang. Dat deed ze samen met het eerste kind dat in 1995 in Leiden werd geboren. In het kunstwerk zijn de namen van alle kinderen verwerkt die in 1995 in Leiden ter wereld kwamen. Informatie uit het Leidse gemeente-archief is via http://www.Ieiden.nl/ge- meentearchief op te vragen. Archivaris T. Schelhaas geeft uitleg. De Amerikaanse ambassadeur Terry K. Dornbush (midden) en burgemeester C. Goekoop luisteren aandachtig. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13