Libellen in de verdrukking Natuurfonds in de bres voor natuur op Antillen Natuur Mii.tf.tt Plezierjacht onder druk WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1997 REDACTIE BERT DE JONG HOOFDDORP»BERT DE JONG Eind deze maand behan delt de Tweede Kamer de Flora- en Faunawet. Daarin worden onder andere jacht zaken geregeld. Het is nog onduidelijk of een meerder heid van het parlement het doden van dieren als tijd verdrijf (plezierjacht) geheel gaat verbieden, dan wel de deur daarvoor op een kier laat. Steeds meer terreinbeheer ders hebben geen zin nog langer op de al jaren weife lende politici te wachten. Ze bannen in hun beheers plannen zelfde plezierjacht uit, daarbij inhakend op de uitkomsten van allerlei en quêtes/onderzoeken en de groeiende achterbannen van organisaties die voor afschaffing van de plezier jacht pleiten. Ook zonder wet neemt zo de oppervlak te grond waarop plezier jacht is toegestaan hectare na hectare af. Zo heeft de NV Luchthaven Schiphol op aandringen van de Samenwerkende Vo gelwerkgroepen in Noord- Holland (SVN) besloten de plezierjacht als doelstelling uit het faunabeleidsplan te schrappen. Voortaan zullen er op het luchthaventerrein alleen dieren gedood mo gen worden als dat uit oog punt van de vliegveiligheid onontkoombaar is. Op Schiermonnikoog ziet het er evenmin goed uit voor het schuttersgilde. Het grootste deel van het eiland wordt beheerd door Na tuurmonumenten. Die or ganisatie hanteert in de on langs gepresenteerde nieu we beheersvisie, geldig tot 2013, het principe 'geen jacht tenzij'. De jagers zijn boos. UTRECHT-BERT DE JONG De libellenfauna in Europa is aan het verarmen. In alle lan den is een aantal soorten uitge storven. Veel soorten gaan nog steeds achteruit. Na de dagvlin ders vormen libellen de meest bedreigde diersoort. Over deze tot de verbeelding sprekende insecten heeft de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging via haar eigen uitge verij een praktische veldgids op de markt gebracht, die alle zes ennegentig Europese soorten beschrijft. Het is de eerste Ne derlandstalige uitgave over de kleurrijke, sierlijke, en wendba re snelvliegers, waarvan tot nu toe circa zeventig soorten in ons land zijn waargenomen. Volgens de auteurs van de met zwartwittekeningen en meer dan 160 kleurenfoto's geïllustreerde veldgids - Frans Bos en Marcel Wasscher - zijn in de lage landen inmiddels acht soorten uitgestorven. Ze ven soorten worden ernstig be dreigd en 16 soorten fcijn kwets baar door de eisen die ze stellen aan hun biotoop. Ook de alge menere soorten worden zeldza mer. Tussen 1900 en 1990 zijn eenenveertig soorten qua aantal en qua verspreiding achteruit gegaan. Vijftien andere soorten komen nog wel op dezelfde plaatsen als voorheen voor, maar zijn qua aantal vermin derd. Slechts vier soorten zijn de voorbije negentig jaar talrij ker geworden. Een rode lijst voor libellen is in de maak. De veldgids gaat niet alleen in op de herkenning van soorten, ook het voorkomen, de levenswijze en beschermings kwesties worden behandeld. De veranderingen in de libellenfau na worden door een fors aantal factoren veroorzaakt. In de eer ste plaats is de oppervlakte na tuur in Nederland sinds 1990 gehalveerd, hetgeen ook voor de libellen grote gevolgen heeft gehad. Verder spelen zaken als beekkanalisatie, verdroging, vermesting, verzuring, klimaat verandering en het uitzetten van vis een rol. De auteurs menen dat het de hoogste tijd is meer werk te ma ken van libellenbescherming. Daardoor wordt in feite het ge hele watermilieu een dienst be wezen. Het gaat dan niet alleen om verbetering van de algeme ne waterkwaliteit. Er zijn los daarvan diverse eenvoudige, ef fectgerichte maatregelen uit voerbaar, die bijvoorbeeld de voortplantingsmogelijkheden van libellen verruimen. Zoals de aanleg van plas-drasoevers met biezen en zeggen als begroeiing. Een andere voor libellen gunsti ge maatregel is het verminderen van de hoeveelheden vis die worden uitgezet. Op nogal wat plaatsen is ten faveure van be roeps- en sportvissers sprake van een overbezetting aan vis. De onnatuurlijk grote popula ties schubdragers vreten onder andere massa's libellenlarven weg. Langs een lieflijk meande rende beek als De Geul in Zuid- Limburg heeft dat geleid tot het vrijwel verdwijnen van de bos- beekjuffer. Biotoopherstel blijkt voor libellen goed uit te pakken. Dankzij een beekherstelproject komt langs de Geleenbeek sinds enige tijd de zuidelijke oeverli bel weer voor, die te boek stond als uitgestorven. Uit de veldgids blijkt dat minder algemene/zeldzame libellen- soorten vrijwel uitsluitend in natuurgebieden leven. Toch zijn ook daarbuiten leuke waar nemingen mogelijk, omdat deze insecten zwerfgedrag over grote afstanden vertonen. Tot diep in het stedelijk gebied vliegen libe llen. Wie er op let kan minstens tien verschillende soorten on derscheiden, luisterend naar fraaie namen als watersnuffel, paardenbijter en vuurjuffer. Het herkennen van libellen is vol gens de gidsschrijvers niet lasti ger dan het herkennen van vo gels of vlinders. Het boekwerk geeft de beginner vele aanwij zingen. Veldgids libellen. Uitgeverij KNNV. Gebonden, ISBN-nummer 90 5011 101 7. Prijs 49,95 gulden. Verkrijgbaar bij de boekhandel. De bandheidelibel. Een kleine, in Nederland zeer zeldzamé soort die is te vinden bij beekjes en moerassen. foto natura rene krekels Het Wereldnatuurfonds, dat dit jaar 35 jaar bestaat, gaat een zestal projec ten op poten zetten om de natuur op de Antillen beter te beschermen. On der meer wordt een eilandje voor de kust van Bonaire aangekocht om te voorkomen dat het ten prooi valt aan projectontwikkelaars. In totaal is met de jubileumactie 3,5 miljoen gulden gemoeid, zo maakte WNF-voorzitter E. Nijpels gisteren bekend. De Antillen behoren volgens het WNF tot de 200 belangrijkste natuurgebie den van de wereld. De koraalriffen in het Caribische gebied behoren we reldwijd zelfs tot de tien belangrijkste. Veel van de zee en de eilanden is offi cieel beschermd, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht, omdat dagelijks toezicht ontbreekt. In samenwerking met de plaatselijke bevolking en de natuurbeschermings organisaties op de Antillen wil het WNF dat veranderen. De organisatie wil in twee jaar tijd een zorg- en be heerssysteem op poten zetten dat het voortbestaan van deze kwetsbare ge bieden garandeert. Op elk van de zes eilanden worden één of meer projec ten gesteund. Verder worden onderwijsprogram ma's gemaakt om de bevolking meer dan tot nu toe bewust te maken van de natuurschatten in de eigen omge ving. Natuureducatie is op de Antillen geen standaardonderdeel in het on- derwijsprogram. Centraal in de plannen staat de aan koop van het onbewoonde eilandje Klein Bonaire, dat in particuliere han den is. WNF is bang dat het eilandje zich anders ontwikkelt tot een speel plaats voor de zeer rijken, die er mas saal villa's zouden willen neerzetten. WNF verwacht dat aankoop de beste garantie biedt om het daarvoor te be hoeden, zodat zeeschildpadden zich ook in de toekomst ongestoord kun nen voortplanten op de stranden. „De regels op het gebied van de ruimtelij ke ordening zijn te zwak om weer stand te bieden aan het grootkapi taal", formuleerde Nijpels zijn be zorgdheid. „Je kunt je niet verlaten op een stip pellijntje op de kaart. Je moet er een natuurgebied van maken, daar durven ze niet aan te komen." Nijpels ver wees naaf het Groene Hart van Hol land, waar het WNF samen met de ANWB op dezelfde manier probeert waardevol groen te beschermen. Het WNF heeft inmiddels met minister Voorhoeve van Antilliaanse zaken overleg over financiering van de aan koop. Voor de kusten van Sint Maarten en Sint Eustatius worden onderwaterpar ken opgezet om de zeldzame en zeer kwetsbare koraalriffen te beschermen. Het WNF wil kennis beschikbaar stel len voor het opzetten van een mana gement- en beheersplan voor de par ken. Verder worden in de baaien rond de eilanden ankerboeien aangelegd om te voorkomen dat plezierjachten met hun ankers het kwetsbare koraal vernielen. Op Saba staat de bescherming van het nevelwoud op de Mount Scenery cen traal. Het moet de status van natio naal park krijgen. Het tropische re genwoud - „Het enige in het Konink rijk der Nederlanden" - is zeer rijk aan planten en vogels. Het is de bedoeling de oude paden op de berg en in het woud te herstellen, zodat het aantr ek kelijk wordt voor zogenoemd ecotoe- risme, dat tegelijkertijd goed in de hand kan worden gehouden. ■■■HM P u z OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal:1. Die voorliefde is tegen weinig bestand (4); 4. Hoopgevend gebak (5); 7. Waarin de vissen onderwijs vol gen (7); 8. Hier raakt men ge hecht aan opium (3); 9. Vaat werk met een mogelijkheid (3); 10. Op het eind naar beneden wandelen (7); 12. Niet echt tot stand gebracht (7). verticaal:2. De rivier van een Belg (4); 3. Flinke vogels om te tappen (6); 4. Literair orgaan van een herkauwer (8); 5. Ple zierige zin (4); 6. Dat dier is na delig voor een uitgeverij (6); 9. Hoe men haar kortwiekt (4); 11. Schaapje dat niet meer kan lo pen? (3). KRUISWOORDRAADSEL HEINZ /ata/eb z-a< aaa/pe p&se/s.' /atops waa& ik ze/.p z//j //V he&- £>at staat a//et //V £>e pe&e/s, jaap? cxpeaz waak je zelp zw ///hebt. Een kort ogenblik staarden heer Bommel en Tom Poes onder druk kend zwijgen naar het gelaat in de zware omlijsting. P-professor!" stamelde de eerste ten slotte. „Wat is er gebeurd? Heeft het monster u bezeerd?" De geleerde schikte zich wat gemak kelijker in het raam en keek glazig rond. „Praw!" prevelde hij. „Der monstrum is ja een buitenordentelijk onge- pleegde knaap. Hij heeft mij aange vat en door der gieter geworpen! Thans ben ik uitgezet aan zijne lui men. Help mij, bid ik u!" „Vlug, heer Ollie!" zei Tom Poes. „We moeten hem naar buiten trek ken voordat er nog meer gebeurt." Op hetzelfde ogenblik klonk er een rauw gejoel van achter de beprangde geleerde op. „Netel, netel, krijg de netel!" lalde ie mand. „Repel... hik... repel-hik... re pelaar!" „Daar heb je het al", prevelde heer Olie achteruit deinzend. „Het mon ster valt aan!" „Nee, dat geloof ik niet", zei Tom Poes. „Het is aan het zingen!" Dat was inderdaad het geval. De hoogleraar onderschepte het licht, dat anders door het keldervenster naar binnen viel, en omdat de grau we razer van schemering hield, was hij kalmer geworden. In die stem ming viel zijn blik op een fles raap- brand, die Joost daar zorgzaam had opgeslagen, en zonder verder nog aandacht aan zijn slachtoffer te schenken, was hij met grote gretig heid aan het drinken gegaan. DOOR JAN VISSER Het wordt even nazomer. Aan de achterzijde van een 1 drukgebied, dat zich de komende nacht over ons land het oosten verplaatst, gaat de wind uit het zuiden waa De zuidelijke winden, zwak tot matig van sterkte, trant teren warme lucht naar ons land. Morgenmiddag lopei temperaturen op tot omstreeks 22 graden. Deze aangename waarden worden bereikt bij overwegt zonnig weer. Het 'Onze-Lieve-Vrouwe-Nazomerke', zo; fraai weer rond de 8ste september wordt genoemd, isi kort leven beschoren. Morgenavond raakt het bewolkt in de nacht van donderdag op vrijdag zouden er al enkt buien kunnen vallen. Deze vormen de aanzet tot enkel dagen wisselvalligheid. Op vrijdag en zaterdag vallen e namelijk buien en waait het stevig uit de richtingen zu west en west. Bovendien zakken de temperaturen tot 18 graden. Vanaf zondag echter lijkt de atmosfeer op nieuw te stabiliseren met de komst van een volgende/ lantische hogedrukcel. Dit systeem wordt op maandag ven ons land verwacht. De lucht in het hogedrukgebiec niet erg warm. Om die reden worden de nachten koude nemen de mistkansen toe. De opbouw van het hogedrukgebied wordt hoogstwaar schijnlijk in de hand gewerkt door een diepe depressie de Azoren die zich de afgelopen dagen op de weerkaart manifesteerde als de orkaan Erika. Deze orkaan was bi tengewoon krachtig met gemiddelde windsnelheden tc ruim 200 kilometer per uur en windstoten tot zelfs 251 lometer. Overigens zitten de atmosfeermodellen niet oj één lijn voor wat betreft een eventuele weersverbeterini begin volgende week. Na de wolkenvelden van maandag was er gisteren weer regeld zonneschijn. Daarbij liepen de temperaturen op omstreeks 18 graden. De noordwestenwind was vooral de kust spelbreker met kracht 6. In het Waddengebied stond nog meer wind (kracht 7-8). U R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Bewolkt en perioden met regen. Ten zuiden van Trondheim soms veel wind. Vandaag met name in het binnenland ook even zon. Maxima 12 tot 15 graden langs de west kust. In de buurt van Oslo bij zon 18 graden. Zweden: Vandaag een stevige noor denwind Daarbij eerst nog een enkele bui, later op de dag droger en zon. Morgen vanuit het westen opnieuw bewolkt, gevolgd door re- geh. Middagtemperatuur uiteenlopend van 13 gra den in het noorden tot, 18 in het zuiden. Denemarken: Stevige wind, die van noordwest geleidelijk naar zuidwest draait. Vandaag een enkele bui, afgewisseld met zon. Morgen eerst zon, later meer bewolking. Maxima oplopend naar 20 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag lokaal mist. Daarna perioden met zon en droog. Morgen opnieuw eerst mist gevolgd door zon. In Ierland, Schotland, en later in Wales en Enge land, toenemende bewolking gevolgd door regen. Maxima tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en droog. Morgen eerst kans op mist. Later op de dag gere- Middagtemperatuur tegen de 32? V c r-r:bewolkt regen T~ opklaringen hagel L H »nnig windrichting 19 temperatuur Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook perioden met zon en droog. In de ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. Portugal: Zonnnig en droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Naast wolkenvelden ook wel zon. Waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Spanje: Zonnig en heel lokaal een onweersbui. Middagtemperaturen van 25 graden langs de Golf van Biskaje tot 35 in het midden van Spanje. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur bijna 30 graden. Marokko: Westkust- flink wat zon en hoogstwaar schijnlijk droog. Middagtemperatuur vlak aan Zee ongeveeer 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtempertuur vlak aan zee tegen de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en veel zon. In de ochtend lokaal mist. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden, aan de westkust iets minder Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig met een kleine kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië: Vrij zonnig met in het zuiden een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, maar op Sardinië ook kans op onweer. Middagtemperatuur bijna 30 graden. Malta: Naast zon ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 29 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Op de Egeïsche Zee soms een stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maxima aan de kust meest tussen 25 en 30 graden. Duitsland: In het noorden vandaag misschien nog een bui. Verder zowel wolkenvelden als flinke perioden met zon. Middagtempe ratuur iets oplopend tot 20 in het noor den en 26 in het zuiden. In de ochtend kans op mist. Zwitserland: Perioden met zon, maar ook kans op mist. Droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden, maar ook enkele wol kenvelden. Overwegend droog. Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Polen: Vandaag een harde noordwestenwind. Verder wolkenvelden en buien. Niet al te veel zon. Morgen minder wind, alleen in het noorden nog kans op een bui en overal wat meer zon. Maxima vandaag rond 15 graden, morgen oplopend tot 20. Tsjechië en Slowakije: Vandaag een stevige wind en buien. Morgen droog en perioden met zon. Temperatuur vandaag iets onder en morgen iets boven de 20 graden. Hongarije: Vandaag wolkenvelden c zon. Waarschijnlijk droog. Mo- zonnige perioden. Maxima rc DONDERDAG 11 SEPTEMBER 19*. Zon- en maanstanden Zon op 07.09 Zonondi Maan op 16.31 Maanon Waterstand IJmuiden Katwi Hoog 10.35 23.36 10 0 Laag 06.26 18.46 06.01 Weerrapporten 09 september 21 Eindhoven Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux half bew. regenbui regenbui licht bew licht bew. Innsbruck onbew. Istanbul onbew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen regenbui Las Palmas onbew. Londen Luxemburg licht bew. Madrid licht bew Wenei half bew. licht bew. Bangkok Buenos Aire Casablanca licht bew Johannesburg weerlicht Los Angeles onbew. New Orleans licht bew New York Tel Aviv De grote keizerlibel. Een algemene soort, onder andere voorkomend in de duinen. foto natura jee meul

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10