Charles Spencer kan niet te kritisch zijn Plavsic houdt SDS-top in gijzeling Buitenland Minister: Leger Algerije llieeft alles onder controle Familie Di heeft geen recht op haar kinderen 'Arrestatie Dokmanovic was geen ontvoering' Weinig hoop voor missie Albright in Midden-Oosten JINSPAG 9 SEPTEMBER 1997 Trein ramt tankwagen: twaalf doden (parus Een botsing tussen een passagierstrein en een tankwagen fïeeftgisteren in Frankrijk het leven gekost aan twaalf mensen. Ruim dertig anderen raakten gewond, van wie acht ernstig. De Jieseltrein boorde zich rond het middaguur nabij Bordeaux in jfie tankwagen, die was gevuld met een brandbare stof. Binnen fenkele seconden stond de eerste wagon van de trein in brand. Jjet ongeluk gebeurde op een beveiligde overweg in Saint-Antoi- [ne-de-Breuilh (Dordogne), 24 kilometer ten westen van Bor deaux. De bewoners van het plaatsje vragen al jaren om een (oute voor tankwagens om het dorp heen. Arrestaties na miljoenenroof Zürich iN-zürich De politie heeft in Zürich en Milaan dertien ver lachten - onder wie de vermoedelijke leider - aangehouden in rerband met de 'postroof van de eeuw' op 1 september in Zwit- erland. Ongeveer een derde van de buit van zeventig miljoen gilden is in Zürich in het huis van één van de verdachten terug- avonden. Bij de beroving van een postkantoor in Zürich werd ingeveer zeventig miljoen gulden buitgemaakt. Eén van de ar- estanten is een Italiaan die werkte bij de Zwitserse posterijen. llobutu voorlopig in Marokko begraven iabat» De zondag in Marokko overleden Zaïrese ex-dictator lobutu Sese Seko wordt in het land van zijn ballingschap be gaven. Het is echter niet uitgesloten dat Mobutu uiteindelijk ijn definitieve rustplaats vindt in zijn geboortedorp Gbadolite n wat nu heet de Democratische Republiek Congo. Dat is de vens van zijn familie. „Iedere Afrikaan wil begraven worden in ijn geboortedorp. Mijn vader is dood en daarom heeft hij het recht in vrede te rusten", aldus Mobutu's oudste zoon Kongolo. Spaanse politie vindt autobommmen Lalaga De Spaanse politie heeft gisteren twee bommen on- Schadelijk gemaakt die waren verborgen in de auto's van een ge meenteraadslid en de burgemeester van de Zuid-Spaanse plaats Bincon de la Victoria. Volgens de politie zijn de bommen ge plaatst door de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Vrijdag J/verd een politieman in de Baskische plaats Basauri gedood toen gen autobom ontplofte op het moment dat hij het contactsleu teltje omdraaide. Ook hier vermoedden de autoriteiten de schuld van de ETA. In Madrid hielden enkele honderden men sen gisteravond een stille tocht uit protest tegen die aanslag. Boordcomputer Mir gerepareerd yosKQUDe bemanning van het Russische ruimtestation Mir heeft de boordcomputer, die het gisteren liet afweten, gerepa reerd. Door het defect werd de energievoorziening in het station 'inderbroken. Mir kampt regelmatig met problemen met de imputer, die evenwel altijd binnen korte tijd worden verhol en. Wel menen sommige experts dat het hele computersys- :em in Mir hoognodig aan vervanging toe is. Executie moet meer publiek trekken iudhabi» De kruisiging van twee moordenaars in de Verenigde rabische Emiraten is uitgesteld tot donderdag om meer men- len gelegenheid te geven de openbare afstraffing bij te wonen. De twee mannen zouden eigenlijk gisteren de hele dag aan het cruis worden gehangen alvorens vanmorgen door een vüurpelo- Ïion te worden doodgeschoten. Om een breder publiek te trek- ten is dat verschoven naar donderdag en vrijdag. De twee man- ïen zijn ervan beschuldigd vijf mensen de woestijn in te hebben 1 ïlokt, beroofd en doodgeschoten. EU-voorzitter vangt bot bij Iran juxEMBURG EU-voorzitter Luxemburg is er het afgelopen week- Tinde niet in geslaagd iets te doen aan het conflict tussen de Eu- ppese Unie en Iran. De EU-landen trokken in april hun ambas- fedeurs terug uit Teheran na de uitspraak van een Berlijnse chter die Iran verantwoordelijk stelt voor een moordaanslag p Koerdische ballingen in een Duits restaurant. Inmiddels is de U weer bereid de ambassadeurs terug te sturen naar Iran, maar |e regering daar wil iedereen ontvangen behalve de Duitse am Dat gaat de EU te ver. Helikopter stort in zee bij Noorwegen !>slo De Noorse autoriteiten vrezen dat bij een helikopteronge- =p-|jk gisteren voor de noordelijke kust alle twaalf inzittenden om :EK jet 'even zÜn gekomen. Reddingswerkers troffen in de Noorse üLiee na een zoektocht van enkele urefi twee lijken aan. In de lurt dreven lege rubberboten en delen van de helikopter, laronder rotorbladen. De helikopter vervoerde tien arbeiders ar een nog niet in gebruik genomen olieboorplatform. Elf mi lten voor de geplande landing brak het radiocontact af. 19* MSN abila staat VN-onderzoek toch toe itieneve» Het VN-onderzoek naar massamoorden onder Rwande- ^75e Hutu-vluchtelingen in de Democratische Republiek Congo Flan doorgaan. President Laurent-Désiré Kabila van de Afrikaan- I ie staat heeft secretaris-generaal Kofi Annan van de volkerenor ganisatie persoonlijk laten weten dat de onderzoekscommissie bggiaar werk kan voortzetten en dat zijn regering haar zal bescher- lien. De commissie is al twee weken in Congo, maar kon niet de slag omdat Kabila steeds aanvullende voorwaarden stel- urne wil geen Ierse president worden De Noord-Ierse vredesonderhandelaar John Hume stelt h niet kandidaat voor de presidentsverkiezingen in Ierland, geeft er de voorkeur aan door te gaan met het bevorderen ij/an een duurzame vrede in de verscheurde Britse provincie Jjjoord-Ierland. Het vredesproces bevindt zich volgens de leider _jan de Katholieke Sociaal-Democratische en Arbeidspartij in •:ZE jen cruciale periode. De grote Ierse partijen zagen in Hume een EEKÜeale gemeenschappelijke kandidaat voor de opvolging van "president Mary Robinson die Hoge Commissaris voor de Men- jkjyenrechten wordt bij de Verenigde Naties. terroristische groepen in Al- ije zijn in een doodstrijd ver teld. Uit wanhoop zijn de 'apende fundamentalisten irgegaan tot de massale lichtingen van de afgelopen Iken. Zij hebben geen hoop dat zij de democratische ingen van het land kun- w destabiliseren. Leger en po- hebben de situatie 'totaal ffer controle'. f vie boodschap had de Alge- •e minister van buitenlandse n, Ahmed Attaf, gisteren Pr de ministers Van Mierlo ^jHenlandse zaken) en Pronk nwikki'lingssamenwerking) |ens een bezoek aan Den Jg- Steeds weer werd de be- idsman tijdens zijn perscon- ïntie aangesproken op de bloedbaden in Alge- I terwijl president Liamine *0l|al al meer dan een jaar Jft herhalen dat er slechts resten van terrorisme over zijn. Attaf verzekerde dat de rege ring 'alle noodzakelijke maatre gelen' heeft genomen tegen de nieuwe strategie van terreur groepen als de GIA. Wat die maatregelen zijn, wil de minis ter om veiligheidsredehen niet zeggen. Tevens weigert hij in te gaan op de vraag hoeveel terro risten er nog zijn en hoe lang het zal duren voordat de staat een einde weet te maken aan de gruwelijke slachtingen. Het geweld in Algerije heeft zeker 60.000 mensenlevens ge kost sinds begin 1992 de tweede ronde van de parlementsverkie zingen werd afgelast. Die ver kiezingen waren vrijwel zeker door het fundamentalistische FIS gewonnen. Dit jaar is het eerste parlement met meerdere partijen gekozen in het Noord- Afrikaanse land. Het FIS was uitgesloten van die gang naar de stembus. Familie prinses Diana net zo verdeeld als het koningshuis Generaties lang onderhield het aristocratengeslacht Spencer nauwe banden met het Britse koningshuis. Door de eeuwen heen waren generaties Spencers vertrouwe lingen van het koningshuis. De vader van Diana, de acht ste graaf Spencer, was adjudant van prins Philip. Zijn zoon Charles is het petekind van koningin Elizabeth. Maar het gebroken huwelijk van Diana en de guerril laoorlog die volgde, stellen de innige relaties danig op de proef. londen» hans geleijnse correspondent De emotionele toespraak van de 33-jarige broer van Diana zater dag bij haar begrafenis gooide liters olie op het vuur. Vooral met de opmerking dat Diana geen koninklijke titel nodig had om te stralen zette hij de Wind sors te kakken. William en Har ry zouden geklapt hebben voor de toespraak, Charles even (on nadenkend misschien) met de hand op de knie hebben getikt, maar de rest van de 47 leden tellende koninklijke firma zou stuurs voor zich hebben uitge keken. Maar betwijfeld mag worden of Charles zijn eigen familie achter zich heeft. De rol van zijn zussen, Lady Jane Fellowes en Lady Sarah McCorquodale, bleef tijdens de begrafenis be perkt tot het voorlezen van twee korte gedichten. Diana's moe der, Frances Shand Kydd, ver scheen helemaal niet op het to neel. De 40-jarige Lady Jane is de echtgenote van Robert Fello wes, de privé-secretaris van de koningin. Fellowes is één van de figuren uit de koninklijke en tourage die Diana als 'de vijand' beschouwde en Fellowes zelf wordt in de media gezien als een van de verantwoordelijken voor de weinig moderne uitstra ling die het koninklijk huis heeft. Lady Sara, Diana's oudste zuster, heeft in 1977 negen maanden een relatie met Char les gehad, hield niet genoeg van hem om te trouwen, maar zou jaren later wel jaloers zijn ge worden toen Diana als sprook jesprinses van Charles niet meer uit de schijnwerpers was weg te slaan. Diana en graaf Charles heb ben volgens eigen zeggen veel geleden onder de scheiding van hun ouders en jarenlang was de relatie met moeder Frances - die er vandoor was gegaan met een fabrikant van behangpapier - uiterst slecht. Onderling verdeeld en ook nog eens kinderen van geschei den ouders. Is het een wonder dat veel kranten gisteren vraag tekens zetten bij de plechtige belofte die graaf Charles na mens de familie deed om de londen hans geleunse correspondent De familie van prinses Diana heeft geen wettelijk recht op be moeienis met de opvoeding van de prinsen William en Harry. Graaf Charles, de broer van Dia na, deed in zijn opzienbarende toespraak in Westminster Ab bey zaterdag de belofte dat de 'bloedeigen familie' van de prinsjes alles zal doen om de kinderen meer van het leven te leren dan alleen koninklijke plichten. Geraadpleegde experts in het familie- en echtschei dingsrecht zeiden gisteren ech ter dat de invloed van Diana's familie totaal afhankelijk is van afspraken hierover met vader Charles. „Bij het overlijden van één van de ouders, ook bij geschei den echtparen, neemt de over levende partner automatisch al le rechten en verantwoordelijk heden voor de kinderen over", zegt een juriste van het Familie Recht Consortium in Londen, een advocaten- en hulpverle ningskantoor gespecialiseerd in echtscheidingszaken. Zelfs in het theoretische geval dat prin ses Diana in haar testament haar broer heeft aangewezen als (toeziend) voogd, wordt dit niet zonder meer toegekend. De rechter zal dan, naar gelang de situatie en/of op verzoek van een derde partij, bepalen of zo n testamentaire wens ook wordt uitgevoerd. Dit is gebaseerd op de Kin derwet van 1989, die het welzijn van het kind vooropstelt bij be sluiten over toewijzing van kin deren bij scheiding of overlij den. De Engelse wet kent geen automatische toekenning van voogdijschap. Een nieuwe op voeder zal zich, juridisch ge sproken, bij de rechtbank eerst moeten 'bewijzen'. Een lange rij bussen vol aanhangers van Karadzic werd op weg naar Banja Luka tegengehouden. De Bosnisch-Servische politie wist hiermee een confrontatie met aanhangers van president Plavsic, Karadzic' rivaal, te voorkomen. banja luka hans gertsen correspondent De machtsstrijd in de Republika Srpska (RS) heeft vanmorgen een nieuw hoogtepunt bereikt. Politie-eenheden die trouw zijn aan president Biljana Plavsic hebben in de stad Banja Luka een hotel omsingeld waarin zich de vrijwel complete top van de SDS, de partij van Rado van Karadzic, bevindt. Deze nieuwe episode in de nu al maanden durende strijd om de macht in de Republika Srps ka volgt op een rellerig verlopen verkiezingsbijeenkomst die de SDS gisteravond in Banja Luka hield. De door Plavsic verboden bijeenkomst ontaardde kort na 20.00 uur in ongeregeldheden toen een groep fanatieke aan hangers van president Plavsic de vertrekkende supporters van Karadzic met stenen begon te bekogelen. De partijtop, onder wie voorzitter Krajisnik, tevens de Servische vertegenwoordiger in het driehoofdige presidium van Bosnië, premier Klickovic en minister Kijac van binnen landse zaken, was kort daarvoor al hotel Bosna binnengevlucht. Volgens ooggetuigen sloten politieagenten die trouw zijn Tribunaal-rechters moeten actie beoordelen De aanklagers spreken van een 'rechtmatige arrestatie', de ad vocaten van een 'hinderlaag' en 'ontvoering'. De van oorlogs misdaden verdachte Kroatische Serviër Slavko Dokmanovic werd in juni op basis van een geheime aanklacht van het Joe- goslavië-tribunaal gearresteerd door een internationale troe penmacht. De oud-burgemees- ter van Vukovar, beschuldigd van betrokkenheid bij een mas sa-executie bij de Kroatische stad, blijkt geraffineerd in de val te zijn gelokt. Dokmanovic' ad vocaten vochten gisteren de ar restatie aan en eisen onmiddel lijke vrijlating:De rechters moe ten nu beslissen hoe ver het tri bunaal mag gaan om een ver dachte in handen te krijgen. In de optiek van zijn advoca ten is de arrestatie van Dokma novic illegaal, omdat die werd uitgevoerd door de VN-troepen- macht voor de regio Oost-Sla- vonië (Untaes), die daartoe niet bevoegd zou zijn, en bovendien op Servisch grondgebied, waar de Untaes geen zeggenschap heeft. Aangezien Dokmanovic ook door de Kroatische politie we gens oorlogsmisdaden wordt gezocht, vluchtte hij al in april 1996 naar het plaatsje Sombor in Servië. Niet wetende dat hij door het tribunaal werd gezocht belde Dokmanovic het tribu naal-kantoor in de Servische hoofdstad Belgrado, omdat hij wilde getuigen over misdaden van Kroaten tegen Serviërs in Vukovar begin jaren negentig. Na een aantal telefonische con tacten kwam de Britse tribu naal-onderzoeker Curtis eind juni naar Sombor, zogenaamd om Dokmanovic' getuigenis te noteren. prinsen William en Harry eigen tijds op te voeden? Van de ene gebroken familie naar de andere zeker, sneerde een - uiteraard anonieme - hof functionaris tegen de Guardian. Want ook het huwelijk van Charles Spencer is al op de klip pen gelopen. Afgezien daarvan: hoe zou hij wonend in Zuid- Een woordvoerster van de staf van prins Charles in St. James Palace benadrukte gisteren dat de kroonprins alle rechten en plichten van het ouderschap heeft overgenomen. „Hij is bij wijze van spreken vader en moeder tegelijk nu." Gevraagd naar de legale rechten van de familie Spencer zei zij: „Dat is niet aan de orde. De kinderen hebben een vader die zich in ju ridische zin niet meer hoeft te kwalificeren voor het ouder schap." FOTO AP WADE OODDARD aan president Plavsic het hotel vanmorgen om zeven uur her metisch af. Auto's werden uit de omgeving van het hotel wegge sleept. In het hotel bevinden zich naast de SDS-top tientallen bewapende lijfwachten en poli tieagenten uit Pale en enkele tientallen buitenlandse journa listen. Geld voor Di-fonds De Nederlandse platenzaken zullen de marge die ze verdie nen door de verkoop van de Diana-variant van Elton John's single Candle in the wind afdra gen aan het onlangs opgerichte Diana-herdenkingsfonds. Ver wacht wordt dat de single maandag in de Nederlandse winkels ligt. Elton John zong de nieuwe versie van zijn bekende nummer zaterdag tijdens de uitvaartplechtigheid van prinses Diana. Speciale Di-cd Popsterren en rockmusici als Paul McCartney, de Rolling Sto nes, Sting Peter Gabriel en An nie Lennox gaan een cd opne men die wordt gemaakt ter her innering aan de verongelukte prinses Diana. Het album komt rond Kerstmis uit en bevat ook de uitvoering van Candle in the Wind die Elton John zaterdag op Diana's begrafenis zong. Diana-luchthaven Britse politici willen dat de be langrijkste internationale lucht haven van Europa, het Londen- se Heathrow, naar prinses Dia na wordt genoemd. Afgevaar digden verzochten de directie van het vliegveld de naam te wijzigen. Zij vroegen prins Charles hel verzoek te onder steunen. Onder de prominente politici is ook de leider van de grootste oppositiepartij, de con servatieve William Hague. Lijfwacht geopereerd Lijfwacht Trevor Rees-Jones, de enige overlevende van het auto ongeluk dat aan prinses Diana het leven kostte, heeft donder dag een tien uur durende ope ratie ondergaan aan zijn ge zicht. Dat hebben zijn ouders en het Parijse ziekenhuis waar hij ligt gisteren bekendgemaakt. Volgens hen zal het echter nog een tijdje duren voordat hij kan worden ondervraagd door de politie. Steun voor monarchie Twee van de vijf Britten zeggen dat hun achting voor het ko ningshuis is gedaald door de manier waarop de koninklijke familie heeft gereageerd op de dood van prinses Diana, maar de steun voor de monarchie blijft sterk. Dat blijkt uil een TEKENING TOM JANSSEN Afrika de relaties met zijn neef jes willen onderhouden? Kortom, de Windsors en de Spencers doen weinig voor el kaar onder. Volgens de meeste kranten is Charles de adellijke pot die de koninklijke ketel ver wijt dat hij zwart ziet. opiniepeiling die gisteren werd gepubliceerd. Van de 602 on dervraagden staat 43 procent van de Britten onveranderd ten opzichte van het koningshuis. Geen hulp na ongeluk Geen van de fotografen die zijn opgepakt in verband met de dood van prinses Diana heeft de politie of een ambulance ge beld na het ongeluk. Dat blijkt uit gegevens van hun mobiele telefoons. Negen fotografen en een motorbestuurder van één van hen worden verdacht van dood door schuld en het niet bieden van hulp in een noodsi tuatie, wat een misdaad is in Frankrijk. Ze zijn nop niet offi cieel aangeklaagd. Volgens juri dische bronnen werd het onge luk het eerst door een voorbij ganger gerapporteerd. Miljoenen voor wrak Een Saoedische zakenman heeft gezegd ruim vijf miljoen gulden te willen betalen voor de resten van de Mercedes 280 S waar mee onder anderen Diana en haar vriend Dodi al-F'ayed ver ongelukten. Volgens de Arabi sche krant al-Hayat heeft Ah- dallah Ben Souleiman al-Rouja'i de vader van Dodi, Mohammad al-Fayed, hiervoor benaderd. Tegen al-Hayat zei hij gisteren in de exploitatie van de auto een middel te zien waarmee mensen hun verbondenheid met de verongelukte prinses kunnen tonen. Nieuwe 'True Story' De Haagse uitgeverij Bzztóh komt begin oktober met een aangepaste versie van de best seller uit 1992 Diana: Her True Story. Auteur Andrew Morton, vertrouweling van Diana, val de gebeurtenissen na 1992 samen in een afrondend hoofdstuk. Tien vertalers gaan het hele werk in vier dagen opnieuw overzetten in het Nederlands. Video van begrafenis Kabelexploitant Casema stelt gratis videobanden beschikbaar voor bewoners in de Bredase wijk IJpelaar die afgelopen za terdag hel begin misten van de begrafenis van de Britse prinses Diana. In de wijk deed zich een storing voor waardoor zo'n dui zend huishoudens zeker vijf kwartier van de begrafenis moesten missen. ad bloemendaal Dokmanovic vroeg Curtis bij wie hij kon aankloppen voor compensatie voor zijn huis in Kroatië, waarop Curtis een af spraak voor Dokmanovic 'regel de' met Untaes-leider Jacques Klein, compleet met vervoer in geblindeerde VN-wagens vanaf de Servische grens aangezien Dokmanovic 'grote bezorgdheid uitte over de Kroatische autori teiten'. Op de basis van Untaes op Kroatisch grondgebied wachtten hem omsingeling en arrestatie door gemaskerde, ge wapende mannen. correspondent Het heeft haar acht maanden bedenktijd gekost, maar deze week arriveert de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Madeleine Albright, voor haar eerste bezoek in het Mid den-Oosten. Ze wilde alleen ko men als ze concrete resultaten kon boeken, maar dat ze nu naar Israël komt betekent aller minst dat de Amerikanen een oplossing voor de impasse in het vredesproces hebben. Albrights voorganger, Warren Christopher, was een bijna maandelijkse gast in het Mid den-Oosten. Na aanvankelijke successen werden zijn visites in toenemende mate gekenmerkt door voorspelbare en oeverloze discussies met de leiders in het gebied. Ook Albright zal moeten luisteren naar het gekerm van de Israëliërs over het falen van Yasser Arafat de terreur te be dwingen, en naar het Palestijn se gejammer over de Israëlische nederzettingen. Beide partijen doen hun best de ander de schuld te geven van de onder gang van het Oslo-vredespro ces. Het oorspronkelijke Ameri kaanse plan wilde Israëlische en Palestijnse ideeën combineren met snelle onderhandelingen tijdens welke bestaande akkoor den zouden worden bevroren, evenals het bouwen van nieuwe nederzettingen door de Israë liërs. Na afloop - succesvol of niet - zou Israël zich alsnog moeten terugtrekken uit gebie den op de Westoever. Dat plan heeft minister Al bright vervangen door een 'mi ni-overeenkomst' om de sfeer te verbeteren. Arafat zou een serie concrete stappen moeten aan kondigen ter bestrijding van de terreur; Netanyahu zou een de bouw van nederzettingen moe ten stilleggen. De economische strafmaatregelen die Israël na de eerste aanslag in Jeruzalem tegen de Palestijnen heeft afge kondigd, moeten worden opge heven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5