eidsch Dagblad 'ositie Schiphol als ainport in gevaar 17 Het extraatje van Becel. Politiek voor snelle aanleg Zuiderzeelijn 'Regels lotingssysteem studenten deugen niet' Graaf Spencer ontkent ruzie over begrafenis prinses Diana Winkeliers: Ruimere winkeltijden flop Honderden doden bij bootramp Haïti TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. GRATIS. llSDAG 9 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Advocaat Spong maant praatgrage compaan Hakkelaar tot stilte Weinig hoop voor missie Albright in Midden-Oosten !p chthaven wil Buitenveldertbaan tijdens piekuren sluiten iositie van Schiphol als internationaal luchtverkeers- ppunt komt in gevaar, nu de luchthaven de Buiten- lertbaan vanaf 1 oktober tijdens piekuren niet meer chikbaar wil stellen als tweede landingsbaan. KLM, rtinair en de Luchtverkeersbeveiliging (LVB) verwach- dat het voornemen van Schiphol zal leiden tot een oserie toename van het aantal vertragingen. nog PHOL'AD HEESBEEN 'bbe de geluidsoverlast binnen perken te houden moet phol nu ook het vliegver- overdag aan banden leg- Daarover heeft de luchtha- ^ieu^een brief aan de luchtvaart- tschappijen gestuurd, dat phol is op dit moment be eni met een aanvullend ge- ksplan, dat eind deze week zij ajdt aangéboden aan minister ni tsma (verkeer en water- l'fjt), Pas dan wordt ook dui- |c wat de precieze gevolgen van de maatregel voor de HM htschema's van de diverse zoii tvaartmaatschappijen. s '1 ilgens Martinair-woord- r ik der Udo Buys gaat het plan een Schiphol nog verder dan i>ori eerder aangekondigde ver- j /mi Minister pakt rkenspest <j)g harder aan IRNACH GPD Spqdi Wie bod van nachtvluchten. „Dit raakt elke gebruiker van de luchthaven. Ik vraag me af hoe buitenlandse maatschappijen op deze. opnieuw uiterst on vriendelijke. beslissing van Schiphol zullen reageren. Ik voorzie vertragingen voor 'vele tienduizenden mensen per dag." De KLM is bang dat vooral transferpassagiers door het be sluit worden getroffen, omdat zij hun aansluitende vlucht mis sen. De LVB zit op dezelfde lijn. „Deze maatregel leidt onher roepelijk tot stagnatie en of zelfs uitval van vluchten", aldus LVB- zegsman Knook. De nieuwe maatregelen tegen de geluidsoverlast van Schiphol moeten op 1 oktober ingaan. Op die datum zal ook het be- Spoorlijn moet 'arme noordenhelpen fljBpest i ter Van Aartsen (land- v) verscherpt onder druk le Europese Unie de maat- len tegen de varkenspest, 'luidige opkoop van biggen besmette gebieden wordt zes weken stilgelegd. Te- komt er een verbod voor al niet strikt noodzakelijke sport in de getroffen gebie- Hebben ook deze hardere (regelen onvoldoende ef- dan volgt er een uitbrei- van het fokverbod. m Aartsen overlegt vandaag Eurocommisssaris Fischler I dbouw) in het Luxemburgse u ernach, waar de Europese h bouwministers bijeen zijn. onvrede bij de EU-landen het bestrijden van de var- neemt steeds grotere nen aan nu in Nederland vierhonderdste geval is ge- itateerd. De landbouwmi- irs hebben Van Aartsen op hart gedrukt nu eindelijk met effectieve maatregelen «nen. een brief die vandaag nog de Tweede Kamer gaat, ligt de minister een op- rting van de opkooprege- aan. De aankoop en het Der van biggen omwille van welzijn van de dieren (an- puilen de stallen uit) blijkt aak een bron van verdere preiding van de varkens minister dreigt met nog ergaande maatregelen als J aangekondigde aanscher- van het beleid geen vruch- 1 ifwerpt. Een uitbreiding van fokverbod van varkens is onontkoombaar, aldus Van GRONINGEN GPD De PvdA en de WD zijn voor een versnelde aanleg van de Zuiderzeelijn. Daarmee lijkt een spoedige komst van de spoor lijn een stap dichterbij geko- Tijdens een discussieavond voor noordelijke ondernemers in Groningen pleitten gisteren de aanwezige Kamerleden van PvdA, WD en CDA voor meer hulp van het rijk aan het econo misch arme noorden. De aanleg van een Zuiderzeelijn, of zelfs hogesnelheidstrein, kan het ge bied aantrekkelijker maken voor bedrijven. „We moeten maar eens kijken of die lijn niet hoger op de lijst kan staan", aldus Ka merlid Van Gijzel (PvdA). WD en PvdA blokkeerden eerder in de Tweede Kamer een HAARLEM ARTHUR MAANDAG Het Nederlandse lotingssysteem voor studenten is in strijd met Europese regels. Het maakt ten onrechte onderscheid tussen Nederlandse en buitenlandse studenten. Dit betoogde Heem- stedenaar ir. H.S. Kruijer giste ren tijdens een spoedprocedure bij de Haarlemse rechtbank. Kruijer trad op namens zijn zoon Klaas. Die is uitgeloot voor 'medicijnen', maar stelt in een te lage lotingsklasse te zijn inge deeld. Hij wil via de rechter naar een hogere categorie. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Cultuur en Kunst Vergeten foto's uit het dagelijks leven in newMetropolis Sport Stewart helpt NAC toch aan overwinning perkte nachtregime dat Jorrits- ma aan de luchthaven heeft op gelegd van kracht worden. De Buitenveldertbaan en Zwanenburgbaan zijn eerder dit jaar intensief gebruikt omdat de Kaagbaan wegens werkzaamhe den buiten gebruik was. Bij bei de banen dreigt nu dan ook overschrijding van de wettelijke geluidscontouren. Het zuidelijk gebruik van de Zwanenburg- baan (starts naar het zuiden en landingen vanuit het zuiden) is al vanaf 1 augustus niet meer toegestaan. Het schrappen van de Buitenveldertbaan als twee de landingsbaan tijdens piek uren is een nieuwe gedwongen stap van Schiphol in de strijd te gen het geluid. Minister Jorritsma kondigde twee weken geleden al aan dat de geluidsbelasting overdag ook de wettelijk vastgestelde grens begint te bereiken. Zij had het in dat verband over de sluiting van de Buitenveldertbaan. Schiphol gebruikt in de brief aan de luchtvaartmaatschappij en het woord 'beperking'. snelle aanleg van de spoorlijn. De lijn zou niet druk genoeg zijn, waardoor de exploitatie moeizaam wordt en voorzichtig met de investering moet wor den omgesprongen. De aanleg werd daarom verschoven tot na 2005. PvdA, WD en CDA willen hoe dan ook meer geld uittrekken om de noordelijke economie uit het slop te trekken. Van Gijzel toonde zich geschrokken over de hoge werkloosheidscijfers in Leeuwarden, wakr 24 procent van de beroepsbevolking (ne genduizend mensen) werkloos is. Het noorden heeft volgens hem recht op een verzwaard economisch kernprogramma. Ook het CDA beloofde dat het in zijn nieuwe verkiezingspro gramma extra accenten op het noorden zal leggen. Vader Kruijer kreeg eerder be kendheid door zijn strijd tegen de ondemocratische structuur van het CDA. Hij heeft nu ook zijn pijlen op het lotingssysteem gericht. Dat kent een aparte klasse voor buitenlandse stu denten. Een medewerker van de Informatie Beheer Groep liet gisteren weten dat het volgens hem de eerste keer is dat de rechter zich moet buigen over de vraag of hier sprake is van discriminatie. Pagina 13: 'Openbreken van cijferlijst kan niet' Graaf Spencer, de broer van prinses Diana, bekijkt de bloemen bij het graf van Lady Di. De bloemen die bij het hek van het landgoed lagen zijn gisteren verwijderd en bij het graf zelf gelegd. Lady Di is zaterdag be graven op een eilandje op het landgoed van de familie Spencer in Althorp. De tijdelijke brug die voor de begrafenis was aangelegd, is inmiddels weggehaald. De bloemen zijn met een bootje naar het graf ge bracht. Duizenden mensen stroomden gisteren nog naar Althorp om bloemen neer te leggen. FOTO AP DAVID JONES LONDEN CORRESPONDENT HANS GELEIJNSE Graaf Spencer, de broer van prinses Diana, ontkende gis teravond dat er onenigheid zou zijn geweest tussen hem en de koninklijke familie over de manier waarop Diana werd begraven. „Belachelijk, deze suggesties", aldus de graaf na dat het commerciële tv-station Channel 4 had gerapporteerd dat de koninklijke familie tot een uur voor de plechtigheid gekant bleef tegen een 'volks begrafenis'. Spencers beschuldigingen aan het adres van de media over inbreuk in Diana's privé- leven kregen gisteren een po sitieve reactie. Een groot aan tal kranten, onder meer ta bloids Sun, Daily Mirror en Daily Express, heeft beloofd het privéleven van de prinsen William en Harry te respecte ren en geen 'ongeoorloofde' foto's te zullen afdrukken. De Daily Mail en de Daily Express beloofden zelfs geen foto's van paparazzi te zullen afnemen. Max Hastings, de hoofdredac teur van de Londense Evening Standard, zei gisteren te ver wachten dat het publiek geen kranten meer koopt die deze vrijwillige aanscherping van de onderlinge gedragscode overtreden. Juist de tabloids werden beschuldigd van het 'opjagen van prinses Diana' en het inhuren van paparazzi, maar de dood van Diana deed hun oplages geweldig stijgen. Met ongebruikelijke open hartigheid hebben leden van de Britse hofhouding gisteren verklaard dat graaf Spencer geen voorstander was van een postume teruggave van de titel Hare Koninklijke Hoogheid aan Diana. Die mogelijkheid zou zijn besproken tussen de graaf en zijn zwager, Lord Fel- lowes, privé-secretaris van ko ningin Elisabeth. Buckingham Palace meent dat Diana zelf een dergelijk ge baar niet op prijs zou stellen, omdat zij bij de scheiding van prins Charles de titel had te ruggegeven. Pagina 5: Charles Spencer kan niet te kritisch zijn ROTTERDAM GPD De Nederlandse winkeliers zijn bepaald niet tevreden over het verruimen van de winkeltijden in de avond en op zondag. Volgens de meeste ondernemers levert de verruiming nauwelijks iets op, maar moe ten ze wel meedoen omdat de klanten het willen en niemand kan achterblijven bij de concurrentie. Dat blijkt uit een door de Nationale Win- kelraad van MKB Nederland uitgevoerd on derzoek onder de winkeliers een jaar na de invoering van de nieuwe wetgeving voor winkelopenstéllingstijden. De detailhandel heeft volgens het MKB alleen meegedaan aan de ruirrfere openstelling om geen klan ten te verliezen. Ruim de helft van de ondernemers/Filiaalhouders zegt dat het verruimen van de wienkeltijden géén voor delen oplevert. Zelfs 96 procent zegt dat het wél nadelen brengt. Slechts 13 procent geeft aan dat het tot méér winst leidt. De meeste ondernemers hebben dan ook alles bij het oude gelaten: ruim acht van de tien onder nemers/filiaalleiders (82 procent) geven aan, dat zij de openingstijden niet hebben verruimd. De resterende minderheid (18 procent), die wel hun openingstijden heeft verruimd, zegt dit te hebben gedaan uitslui tend om concurrentie-overwegingen. Vooral in de levensmiddelensector zijn de winkels langer open. Die worden met name geconfronteerd door de vraag bij een deel van de klanten naar de mogelijkheid om 's avonds noodzakelijk boodschappen te doen. Het gaat dan in sterke mate om kant- en-klaarproducten en gemaksproducten. De winkeliers zijn ook niet meer zo tevre den over hun openingstijden. In november 1996 was 90 procent van de ondernemers/filiaalhouders nog tevreden over het toen geldende openstellingssys teem. Nu is dat nog maar 65 procent als het gaat om de winkelopenstellingstijden in Vendex boekt flink hogere nettowinst AMSTERDAM ANP Vendex International gaat het voor de wind. Het detailhan delsconcern (onder meer V D en Edah) boekte in de eerste helft van het op 1 februari ge starte boekjaar een nettowinst van 813 miljoen gulden tegen over 151 miljoen in dezelfde pe riode van verleden jaar. De net to-omzet groeide met 36 pro cent tot 7,770 miljard. Zowel de winst- als omzetstij ging laat een geflatteerd beeld zien. Het resultaat wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door een buitengewone bate van 429 miljoen gulden, de boekwinst van de verkoop van twintig procent van de dien- stengroep aan Vedior NV in juni van dit jaar. De nettowinst van het Vendexconcern zelf steeg tot 384 miljoen gulden. Dat is nog altijd 154 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De warenhuizen van Vendex behaalden een omzet die 8,2 procent hoger lag dan vorig jaar. De directie schrijft dit toe aan de langere openingstijden van de winkels. Ook de koop zondagen en de extra koop avonden leveren hun bijdrage. Vedior, de recentelijk verzelf standigde dienstentak van Ven dex, heeft over de eerste helft van het op 1 februari gestarte boekjaar zijn nettowinst met 32 procent opgevoerd tot 76 mil joen gulden. HET WOORD IS AAN Lichtenberg Het karakter van een mens laat zich het best kennen door de scherts die hij kwa lijk neemt. 117200 13718° "718 20% 60% 50% ÏSXÏ5S 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 12 Randstad14 Regio11,13,15,16 RTV/programma's Schrijvende lezers Sport Strips Uitgaan 12 Precieze aantal nog onduidelijk PORT-AU-PRINCE AFP-EFE-Rtr Honderden opvarenden van een veerboot die gisteren dicht voor de Haïtiaanse kust bij Montrouis verging, hebben zwemmend de kust weten te bereiken. Volgens de Haïtiaanse autoriteiten waren gisteravond 67 lichamen geborgen. Het is vooralsnog onduidelijk hoeveel hoog het dodental nog zal oplo pen. De Haïtiaanse kustwacht houdt het vooralsnog op drie tot vierhonderd doden. De schattingen van het aantal passagiers, dat op het moment van het ongeluk aan boord was, lopen sterk uiteen. Volgens de Amerikaanse kustwacht, die bij de reddingswerkzaamheden helpt, waren er zeker zevenhon derd mensen aan boord, van wie er ongeveer vierhonderd de kust zwemmend hebben weten te bereiken. Volgens plaatselijke media zijn 62 mensen, onder wie de kapitein, gered. Tot nu toe is echter slechts de redding van twaalf mensen bevestigd. Pakis taanse en Canadese soldaten van de Verenigde Naties vredes macht in Haïti zijn nauw be trokken bij de reddingsopera ties. De veerboot vertrok vanaf het eiland La Gonave om iets over half elf gisterochtend (Neder landse tijd) voor de overtocht naar Montrouis bij St. Marc, cir ca tachtig kilometer ten noor den van de hoofdstad Port-au- Prince. Volgens overlevenden schoot het schip bij het aanme ren door een te hoge snelheid de kade voorbij. Toen het ver volgens draaide, liepen alle pas sagiers naar één kant van de veerboot, waarop die omsloeg en zonk. Het schip had geen reddings materiaal aan boord en omdat de deuren dichtgemaakt waren konden veel mensen niet ont snappen. Duizenden mensen huilden en rouwden aan het strand terwijl duikers naar over levenden zochten. Volgens sommige berichten had het schip slechts maximaal tachtig mensen mogen vervoe ren en was het dus hopeloos overbezet. Volgens de plaatselij ke autoriteiten mocht de veer boot echter vierhonderd passa giers vervoeren en bevonden zich er op het moment van het ongeluk 260 aan boord. Tentoonstelling Hel Groene Goud woensdag 10/9, 14 lot 16 uur /elf proeven doen voor de jeugd; Smaak en geur... uit het plantenlaboratorium Museum Boerhaave, Leiden hun directe omgeving, winkelstraat of win kelcentrum. Uit de enquête blijkt voorts dat consu menten nog steeds de vrijdag en zaterdag kiezen als de belangrijkste dagen om te gaan winkelen. De Nationale Winkelraad pleit daarom ook voor het verder ontwikke len van deze dagen. Daarbij is de inzet van dienstverleners, zoals de banken en ge meenten, onontbeerlijk, aldus het MKB. Gemeentelijke diensten maar ook polikli nieken van ziekenhuizen zouden op zater dag ruimer toegankelijk moeten zijn. Voorts zouden gemeenten betere voorzieningen moeten treffen om de bereikbaarheid van winkelstraten en -centra te verbeteren. Het MKB wijst hierbij op het buitenland waar bijvoorbeeld bussen worden ingezet om consumenten van parkeerterreinen aan de rand van de stad te vervoeren naar de bin nenstad. 1 Adres: l Postcode: la, Ik wil een abonnement op het Leldsch Dagblad. •Tel: (I.v i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) I automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) l Nr. bank/girc - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030 4ü met een flesje Becel voor de koffie van 0.25 liter b» ze week alleen bij Albert Heijn. oh Lekker óf verantwoord eten en drinken? Het kan ook al lebei. Becel past in een cholesterolverlagend dieet En het is lekker, dus wat wilt u nog meer. Een extra voordeelprijs? En een gratis flesje Becel voor de koffie? Goed, dat is dan het extraatje van deze week. Becel Dieet, margarine, kuip 500 g i margarine, 2.49

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1