De Boer: 44 miljoen blijft grens van groei Schiphol Onze Top 10 van deze week. Ministers niet op de hoogte van wangedrag in Angola mbsidie witte werkster pordt definitief :0 0 2.50 1.25 1.49 Topper van de week 9.90 0(11 Binnenland Herdenking Sachsenhausen Ruim 30 aanhoudingen bij interland Fietspaden in steden gevaarlijk slecht Twintig procent werkende moeders stopt alsnog 'T IS P HEMA BAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 Tien doden in weekeindeverkeer bhswuk Verkeersongevallen hebben dit weekeinde in ons land zéker tien dodelijke slachtoffers geëist. Het ernstigste ongeval deed zich gisteravond voor in Zeeuws Vlaanderen waar bij een auto-ongeval drie doden en drie zwaargewonden vielen. In Amersfoort overleden vrijdagavond twee vrouwen van 50 en 57 jaar. Een 44-jarige Apeldoornse automobiliste zag de vrouwen over het hoofd toen zij de straat overstaken. Zij schepte de twee 'er frontaal en ging er na de aanrijding te voet vandoor. De vrouw bleek bij aanhouding onder invloed van alcohol. Andere onge- las vallen hadden plaats in het Zeeuwse Noordgouwe en Veere, het mijjrabantse Etten-Leur, Het Zuidhollandse Pijnacker en het Friese nworachten. fiS Actie voor meer geld gehandicapten ^utrecht Duizenden ernstig verstandelijk gehandicapten in Ne- P'(derland slijten hun dagen noodgedwongen met niets doen. Er «jjzijn niet genoeg begeleiders om hen te helpen activiteiten te Jontplooien. Om daar verandering in te brengen, is de Vereniging /^Gehandicaptenzorg Nederland vandaag een campagne begon- n1nen onder het motto 'Over het hoofd gezien?'. Daarmee wil de 'fvereniging politici en publiek op het uitzichtloze bestaan van de ,20.000, veelal in instellingen wonende, verstandelijk gehandi- U capten wijzen. Om hen overdag zinvol bezig te houden, zijn J3.000 extra begeleiders nodig. Dat betekent dat de sector jaar- jlijks 190 miljoen gulden extra moet krijgen. Staatssecretaris Terpstra maakte begin september bekend dat zij 45 miljoen gul- elden extra uittrekt. dj f j Myxomatose houdt huis op Ameland ei ameland» De besmettelijke ziekte myxomatose houdt fors huis Ida onder de konijnen op Ameland. Ameland is het enige Friese ei- gelland waar de ziekte in een extreme vorm heerst. Op Terschelling otivalt het mee, op Vlieland en Schiermonnikoog worden nauwe- tialijks zieke konijnen waargenomen. Myxomatose, een besmette- tfellijk pokkenvirus, heerst eigenlijk altijd wel onder konijnen. De (kans op de ziekte neemt toe naarmate het aantal konijnen toe- b| neemt. Op Ameland was het aantal konijnen dit jaar bijzonder elg groot. Voor Rijkswaterstaat was dat zelfs aanleiding te vragen of e S de jacht een week eerder kan beginnen, om schade aan de rnj helmplanten op de zeewerende duinen te voorkomen. ',,b Veel inwoners Curasao analfabeet j ruswuk Eén op de vijf inwoners van Curasao, 30.000 mensen, is analfabeet. Dat zegt Jenny Fraai van de Stichting Pro Alfa naar aanleiding van de jaarlijks terugkerende Internationale Dag van de Analfabetisering op 8 september. Pro Alfa houdt zich sedert 1989 bezig met het geven van alfabetiseringscursussen. Fraai heeft de indruk dat het aantal mensen dat lezen noch schrijven kan, zelfs toeneemt, vooral door het grote aantal schoolverlaters. 'Vroeger behoorden vooral ouderen tot de analfabeten, maar te genwoordig gaat het volgens haar om een schrikbarend grote groep jongeren. 'Twaalfjarigen gepakt voor aanranding li rotterdam De Rotterdamse politie heeft zaterdag vijf jongens j van twaalf jaar aangehouden die hebben bekend betrokken te j zijn geweest bij de aanranding van een 31-jarige vrouw. Het vijf- tal pubers verraste vanuit de bosjes de op het fietspad rijdende >j vrouw. Eén van hen greep het slachtoffer in het kruis, aldus de 4 politie. Kamper tweede bij bloemschikken Amsterdam De bloemist Henk Mulder uit Kampen is zaterdag- vavond in de Amsterdamse RAI in Amsterdam op de tweede I plaats geëindigd bij de wereldkampioenschappen bloemschik- f ken. Frankrijk streek met drie punten meer met de eer. Mulder 1 werd in april van dit jaar Nederlands kampioen. In Amsterdam I moest hij het tijdens de negende Interflora World Cup opnemen tegen 21 mededingers uit even zo veel landen. hlversum anp Het experiment met de 'witte* werkster' is zo succesvol, dat ihet v/ordt omgezet in een defi- nitiete regeling. Dit heeft minis ter Nelkert van sociale zaken ir meegedeeld. Schoonmaakbe- JRdrijvai waar particulieren een eilwerkïer kunnen huren, krijgen )t(|perminent subsidie wanneer zij een langdurig werkloze, een herintreedster of een bijstands gerechtigde aannemen. De klant betaalt voor zijn 'witte werkster' maximaal 17,50 gul den per uur. Het bedrijf krijgt 19.000 gulden subsidie per jaar per werknemer. Volgens Melkert bestaat er, vooral bij tweeverdieners, een enorme be hoefte aan witte werksters. 0 O 0 O ii ut 'c/rs loete witte druiven 'Italia', Ulo (rote sappige mango, prstuk (ode paprika, 5)0 gram Sihouderkarbonade, 5)0 gram .675 3.75 01 Magere spekreepjes, ko 01 Gegrild-HTSf of pistache gehakt 110 gram ®®s® OlVanillevla, pik 1 liter kilo 23$ 6.98 xm 11.90 Nü' 1.19 1.29 01 Roomboter- of strooiselvlaai, ale smaken, inclusief de herfstvlaai, c r\c cbos 1150 gram ^S'O.i/D 01 Patates frites, i cn z;k 1 kilo 3&Z l.Oy Zreland's Roem Verse mosselen, O E/T Riyal klasse, 55-65 per kilo, bak 2 kilo, 1250 y.DU Ni met een zak Cfl Mosselgroente a 400 gram van 2.99 voor 1.-. 01 Goudse kaas ectra belegen 48+, klo 0650 'Voordeel minder vuile vliegtuigen aan omgeving gunnen Minister De Boer (milieubeheer) verzet zich tegen de ge luiden binnen haar eigen PvdA om de grens van maxi maal 44 miljoen passagiers op Schiphol los te laten en om te zetten in milieugrenzen. Het PvdA-kamerlid Crone pleitte daar zaterdag voor tijdens een verkiezingscongres van zijn partij. Volgens Crone wordt inmiddels al zo veel efficiënter gevlogen, dat er met veel minder overlast dan gedacht veel grotere aantallen passagiers kunnen worden verwerkt op Schiphol. utrecht «gpd De Boer wees die gedachte op dezelfde bijeenkomst radicaal van de hemd. ,,Ik ben buitenge woon beducht dat we die grens loslaten. Schiphol brengt enor me overlast voor zijn omgeving met zich mee. De winst die je behaalt met vollere, zuiniger en schonere vliegtuigen moet je daarom aan de omgeving schenken, en niet gebruiken om de volumegrenzen op te rek ken". De minister toonde zich ook tegenstander van een tweede Kaagbaan op Schiphol. Die zou weliswaar de groei van Schiphol meer ruimte geven, maar vooral in Leiden en Leiderdorp voor grote geluidsoverlast zorgen. De Boer zette grote vraagtekens bij de groeiaspiraties van Schiphol. „Moeten we nou per se in het allerdrukste stukje van Neder land het vliegverkeer zo laten toenemen?zo zei ze. De PvdA-bijeenkomst in Utrecht stond geheel in het te ken van de Tweede Kamerver kiezingen van volgend jaar. De partij zet daarbij in op een tweede paurs kabinet-Kok, maar volgens partijvoorzitter Adelmund moet de PvdA daar op een veel zwaarder stempel drukken. „Het gaat niet om paars II, maar of het naar rood of naar blauw neigt", zo hield ze haar gehoor voor. Ze toonde zich tevreden over wat dit kabi- Dronkenschapgeweld en vernielingen rotterdam •gpd. De politie heeft voor, tijdens en na de interland Nederland-Bel- gië (3-1) afgelopen zaterdag avond in totaal 32 supporters aangehouden. Onder hen wa ren achttien Belgen. De arres tanten zijn na proces-verbaal of het uitreiken van een dagvaar ding weer op vrije voeten ge steld. Omdat er door verkeerspro blemen, in verband met de We reldhavendagen, nogal wat sup porters te laat bij de Kuip arri veerden, besloten politie en de directie van het stadion hen door de grote hekken binnen te laten. Er werd echter wel streng gefouilleerd. Wie geen plaatsbe wijs had, kwam er ook niet in. De politie van Rotterdam hield de meeste van 38 rel schoppers aan wegens openlijke geweldpleging, openbare dron kenschap, vernieling, afsteken van vuurwerk, belediging of het zwart verkopen van kaartjes. Zes Belgen misten de wedstrijd, omdat ze op weg naar het sta dion problemen maakten in de metro. Een zevende Belgische supporter was eerder zaterdag naar huis gestuurd, omdat hij zich op het Centraal Station had misdragen. Na het begin van de wedstrijd werden drie Nederlanders en een Belg aangehouden omdat ze vuurwerk afstaken. Een an dere voetbalfan is opgepakt, omdat hij een blikje gooide. Eén vandaal raakte gewond nadat hij een ruit had ingegooid. net tot nu toe bereikt heeft, maar hekelde het gebrek aan openheid. „Dit kabinet is niet extatisch communicatief, daar werd meer van verwacht". Partijleider Kok beloofde dat een volgend kabinet onder zijn leiding nog meer gaat doen om de positie van de mensen met zeer lage inkomens te verbete ren. Hij wil dat de overheid zelf meer doet om die mensen ge bruik te laten maken van finan ciële voordelen, zoals individue le huursubsidie en bijzondere bijstand. Veel van de mensen die daar wel recht op hebben maken er geen gebruik van. „We gaan het naar ze toe bren gen", zo beloofde de PvdA-lei- der. Gaten, putdeksels en losse tegels utrecht anp I let fietspadennet in veel Ne derlandse steden is gevaarlijk door slecht onderhoud. Ga ten. omhoogstekende putdek sels en losliggende en niet goed aansluitende tegels zor gen voor heel wat valpartijen. Per jaar raken daardoor ruim 40.000 fietsers gewond. Naar schatting 17.000 van hen moeten zich onder medische behandeling stellen. Dat zegt de Fietsersbond ENFB nadat de 42 plaatselijke afdelingen van de bond waaronder Noordwijk het plaatselijke fietspadennet onder de loep hadden genomen. De afdelin gen probeerden ook uit te vis sen hoeveel geld gemeenten in het onderhoud van fietspa den steken. Volgens ENFB-woordvoer der O. van Boggelen trekken veel gemeenten onvoldoende geld uit voor het onderhoud van fietspaden. Dat is vaak slechts enkele guldens per in woner, terwijl per jaar 270 gulden per inwoner wordt uitgegeven aan aanleg en on derhoud van autowegen, al dus de HNFB. Eenderde van de gemeen ten lijkt zich ook niet bewust te zijn wat er voor goed on derhoud komt kijken. „Zo denken nogal wat gemeenten dat tegels goedkoper zijn dan asfalt. Die gemeenten doen dan kennelijk niet aan onder houd. want tegelpaden moet je elk jaar nalopen. Doe je dat niet dan is de kans op onge vallen groot", legt Van Bogge len uit. Aan de gevolgen van die ongevallen heeft de ENFB een prijskaartje gehangen geba seerd op gerechtelijke uit spraken. In een brochure staat hoe gevallen fietsers de gemeenten kunnen aanspre ken op de geleden schade en hoeveel ze kunnen claimen. Zo is een gescheurde enkel band 'goed' voor 340 gulden, een gebroken arm voor 1050 gulden en een gecompliceer de polsbreuk voor ruim 1300 gulden. De ENFB hoopt dat gemeenten worden wakker geschud als ze veelvuldig claims op hun dak krijgen van fietsers die een buiteling heb ben gemaakt op een slecht onderhouden fietspad. „Mis schien dat ze dan in actie ko men". hoopt Van Boggelen. Tot de ernstigste gebreken aan fietspaden rekent de EN FB niet goed aangesloten te gels. Verder zijn hobbels door boomwortels. uitstekende putten, onopvallende paaltjes en plassen door slechte afwa tering vaak oorzaak van valpartijen. Drie doden door steekpartijen amsterdam anp vught Bij het monument in Vught voor de slachtoffers van het concentratiekamp Sachsenhausen is gisteren de jaarlijkse herdenking gehouden. Onder de aanwezigen, een jaarlijks slinkende groep, waren gisteren ook enkele oud-gevangenen van Sachsenhausen. Tijdens de evacuatie van het kamp Vught op 5 en 6 september 1944 zijn meer dan 2.850 mannen op transport gegaan naar het Duitse kamp. Van hen maakten meer dan dui zend de bevrijding niet mee. foto anp Raymond rutting den haag anpblijkt voor die groep in de praktijk onaan- Dat blijkt uit het rapport Verlate Uittre- trekkelijk. Moeders die alsnog stoppen met ding van minister Melkert van sociale zaken De helft van de vrouwen blijft na de ge- werken, merken zelden dat hun werkgever en werkgelegenheid aan de Tweede Kamer, boorte van het eerste kind werken. Twintig het ontslag wil voorkomen. De belangrijkste Onderzoekers hebben een kleine tweedui- procent van hen stopt na enige tijd alsnog, reden om te stoppen met werken is de zend vrouwen en hun (voormalige) werkge- De aanvankelijke wens betaalde arbeid te wens zelf voor het kind te zorgen en meer vers ondervraagd, combineren met de zorg voor het kind tijd te hebben voor gezin en huishouden. Drie mannen zijn dit weekeinde in Zaandam. Amsterdam en Baarn door steekpartijen om het leven gekomen. Een 37-jarige inwoner van Zaandam verloor zaterdag het leven tijdens een ruzie in een parkeergarage. De politie hield een 31-jarige plaatsgenoot van het slachtoffer als verdachte1 aan. In Amsterdam ging het zater dagavond om een 24-jarige man. I let slachtoffer keek in een café aan de Nieuwendijk naar de voetbalinterland Nederland- België. Vlak na het het begin van de wedstrijd liep hij naar buiten. De man strompelde echter kort daarna zwaar ge wond het café weer in. De man overleed in het ziekenhuis. Wat zich buiten heeft afgespeeld, is nog onduidelijk. Een 40-jarige inwoner van Baarn kwam vrijdagavond aan zijn einde door een steekpartij in een woning. Zijn 39-jarige echtgenote raakte gewond. De politie trof in de omgeving een eveneens gewonde 20-jarige Maastrichtenaar aan. Hij wordt ervan verdacht een rol te heb ben gespeeld bij de steekpartij. Langer verlof voor Brinkman rotterdam roza van der veer De Rotterdamse korpschef Brinkman stemt in met een verlenging van zijn buitenge woon verlof. Daarmee moet worden verkomen dat op 1 ok tober Brinkman maar ook zijn beoogde opvolger Luiken hun opwachting maken bij het Rot terdamse politiebureau. Dat blijkt uit stukken die vanmor gen bekend zijn gemaakt in Hier Nu Radio. Brinkman gaat akkoord met verlenging van zijn verlof op verzoek van minister Dijkstal van binnenlandse zaken. Daar naast zal Dijkstal, volgens het radioprogramma, waarschijn lijk een buitenstaander vragen om te onderzoeken óf en zo ja hóe Brinkman kan terugkeren als korpschef in de Maasstad. Daarbij worden de namen ge noemd van onder andere de oud-ministers De Ruiter en Rood en oud-burgemeester van Den Haag Havermans. Dijkstal zou er volgens Hier St Nu ook vanuit gaan dut een eventuele gouden handdruk voor rekening van het ministe rie in plaats van Rotterdam komt. Een op vijf is ontevreden over diepvries amsterdam anp Van de supermarktklanten is een op vijf ontevreden over de smaak en kwaliteit van diep- vriesprocduten. Eenderde van het winkelend publiek koopt ze daarom 'nooit of bijna nooit'. Dit blijkt uit een onderzoek van Distrifood, het nieuwsblad voor de supermarkten. Diepvries is wél in trek bij wie thuis graag groente en dergelijke in voorr- aard heeft. MORGEN LAATSTE DAG! 121 FANTASTISCHE AANBIEDINGEN AANBIEDINGEN GELDIG T/M DINSDAG 9 SEPTEMBER, ZOLANG DE VOORRAAD STREKT s Lancfe grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 september as. 'Inschattingsfouten door leiding landmacht' den haag gpd Een doofpotaffaire? Ach daar gelooft de speciale adviseur van minister Voorhoeve, prof. Gooien, niet in. Dat de minister niet op de hoogte werd gesteld van het wangedrag van tien Nederlandse militairen in Angola, was het gevolg van 'inschattingsfouten door de leiding van de land macht'. Professor mr. Coolen, bijzonder hoogleraar militair recht aan de Universiteit van Amster dam, werd door minister Voorhoeve als extern deskundige ingeschakeld om het onderzoek naar het wangedrag van Nederlandse VN-mili- tairen in Angola van onafhankelijk commentaar te voorzien. Afgelopen vrijdag werden de bevinding door de minister bekend gemaakt. Er was sprake van drankmisbruik, rijden onder invloed, in vier ge vallen seks met vrouwen 'die er jonger uitzagen dan 16 jaar', poging tot smokkel van marihuana en diamanten. Het ging om onderofficieren en officieren. De misdragingen vonden plaats van mei 1991 tot juni dit jaar. In totaal hebben 230 militairen in Angola gediend. Volgens Coolen is het onderzoek, uitgevoerd door inspecteur ge neraal der Krijgsmacht Van Aalst, compleet en volledig geweest. Zowel de ambtelijke top van het ministerie van buitenlandse zaken als de militaire leiding van de landmacht was al in 1994 op de hoogte van het laakbare gedrag van Nederlandse VN- soldaten in Angola, zo blijkt uit het onderzoek De toenmalige brigadegeneraal Pollé had dit onder meer te horen gekregen van de Neder landse ambassadeur in Angola toen hij dat land in '94 bezocht. De diplomaat stuurde bovendien later dat jaar zijn bevindingen over de uitspat tingen van Nederlandse militairen naar zijn di recte baas. de directeur van het directoraat Afri ka en het Midden-Oosten van Buitenlandse Za ken. Toch bereikten de kritische rapportages niet de bewindslieden van beide departementen. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde gisteren dat militai ren in het buitenland onder de verantwoorde lijkheid vallen van het ministerie van defensie. „De directeur van het directoraat Afrika en Mid den-Oosten heeft de brief van de ambassadeur doorgestuurd naar Defensie. Want het was niet de verantwoordelijkheid van Buitenlandse Za ken. Hij beoordeelde klaarblijkelijk de brief niet als politiek gevoelig. Anders was de minister wel op de hoogte gesteld De toenmalige landmachtbevelhebber Couzy meldde de misdragingen van de militairen des tijds evenmin aan Voorhoeve s voorganger Ter Beek. „Een beoordelingsfout", zegt professor Coolen nu. „Hij schatte klaarblijkelijk de situatie toen niet ernstig in". Minister Voorhoeve velt een harder oordeel over de landmachtbevelhebber waarmee hij ja renlang een moeizame relatie onderhield. „Ern stig acht ik de ontoereikende informatie aan de politieke en ambtelijke leiding van het ministe rie. In dit opzicht zijn de betrokken krijgsmacht deelstaven tekort geschoten". Of de Tweede Kamer genoegen neemt met de uitleg van minister Voorhoeve is vooralsnog de vraag. PvdA-Kamerlid Valk wil van minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) weten of zijn de partement inderdaad al in 1994 op de hoogte was van de misdragingen. Groen Links wil nog deze week een spoeddebat over deze kwestie. Ook de WD reageerde kritisch. De landmachttop ligt sinds de affaire Srebre nica al langer onder vuur van de politiek. Naar aanleiding van de val van deze enclave in 1995 werd de directe verantwoordelijkheid voor bui tenlandse vredesmissies bij de landmacht weg gehaald. Deze vallen nu onder het gezag van de chef defensiestaf.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3