Mobutu Sese Seko leidde 'BV Zaïre' Met dertien jaar al volop in het 'leven' Feiten &Meningen Moeder kun je ook worden Baguette I MAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 De rechterlijke macht in ons land heeft het niet aangedurfd de samenlevingsvorm van duo-moeders juridisch te erken nen. De Hoge raad besloot vrijdag dat zij niet allebei het recht op volledig ouderschap hebben, maar slechts de biolo gische moeder. Het hoogste Nederlandse rechtscollege deed uitspraak in de zaak van twee paren duo-moeders die de rechter verzoch ten om de levenspartner (de niet-biologische moeder) de mogelijkheid te bieden de kinderen te adopteren. In beide zaken kreeg één van de partners een kind na het ondergaan van donorinseminaties. Eerder hebben de rechtbank en het hof het verzoek afgewezen. De vrouwen stappen nu naar het Europese Hof. Blijkbaar draait iedereen om de hete brij heen. Begin mei van dit jaar wilde staatssecretaris Schmitz van justitie voor alsnog niet tegemoet komen aan de wens van PvdA, D66 en Groen Links om samenwonende vrouwen die een kind op voeden snel een juridische status te geven. Zij wilde eerst het advies van de commissie-Kortmann afwachten. Dit advies wordt begin oktober verwacht en zal zich onder meer uit spreken over adoptie door twee personen van hetzelfde ge slacht. En terwijl de politiek wacht op de commissie-Kort mann, durft de rechter geen uitspraak te doen voordat de politiek een besluit neemt. De ouderlijke macht en het voogdijrecht zijn de meest be palende verschillen tussen sociale en juridische ouders. Soci ale ouders zijn mannen en vrouwen die een kind (mee)opvoeden en zelf niet de biologische moeder of vader zijn. De opvoeding van een kind verleent geen enkel recht aan een sociale ouder, die er soms al vanaf de bevruchting bij betrokken is geweest. De enige mogelijkheid om met het kind verbonden te zijn is als toeziend voogd. Een lesbisch ouderpaar kan natuurlijk van alles via een testament vastleg gen, bijvoorbeeld ook dat het kind van de biologische moe der na haar overlijden dient te worden opgevoed door haar vriendin. Helaas is het zo dat jurisprudentie heeft uitgewe zen dat indien een familielid, bijvoorbeeld een broer, het tes tament wil aanvechten er een grotere kans van slagen is. Het juridisch ouderschap bevat behalve het gezag over het kind ook rechten en plichten op het gebied van onderhouds plicht, erfrecht, naam recht, nationaliteit en het omgangsrecht Bij heteroseksuele pa ren wordt (vaak de man) de mogelijkheid geboden juridisch ouder te wor den; de echtgenoot van de moeder kan juridisch ouder worden van een in het huwelijk geboren kind, ook als hij de biolo gische vader niet is. De aarzelingen van de rechterlijke macht en de politiek klinken een beetje als: een relatie met een persoon van het gelijke geslacht heeft nu eenmaal zo zijn beperkingen. En waarom kunnen lesbische vrouwen dat nu niet ge woon accepteren? Ja, waarom eigenlijk niet. Omdat in een land waarin de politiek alert is op discriminatie het blijkbaar geaccepteerd is dat een bevol kingsgroep wordt uitgesloten van een over de hele wereld elementair recht: het hebben en opvoeden van een kind. Omdat ongelijke behandeling en onrecht diep ingrijpen in de eigen beslissingsbevoegdheid van volwassenen en hun gevoelsleven. Waar het hier wezenlijk om gaat is de aantas ting van gevoelens, waardigheid en keuzes. Lesbische vrou wen houden immers niet minder van hun kinderen dan hetero's. Omdat het kind volgens de huidige wetgeving na het over lijden van de biologische moeder als het ware tegelijkertijd beide ouders verliest. Omdat degene die het kindje opvoedt de ouder is. Een ou der kun je niet alleen zijn, maar ook worden. Op de vraag waarom de Zaïrese president Mo butu Sese Seko zo weinig geld besteedde aan zijn bevolking, antwoordde hij eens: „Zij kun nen mij niet terugbetalen." Het was een ant woord van een bankier of ondernemer, niet van de 'Papa Président' die Mobutu meende te zijn: het wijze stamhoofd en de moedige krijger die het algemeen belang van zijn volk diende. De president, die op 24 novem ber 1965 de macht greep, wist zijn tegenstanders meer dan dertig jaar uit elkaar te spelen, maar tegen de Tutsi-rebellen die met steun van Rwanda en Uganda steeds meer delen van Zaïre veroverden, bleek hij niet opgewassen. Terwijl de rebellen Kinshasa al binnentrokken, steeg Mobutu's vliegtuig op vanaf zijn junglepaleis in Gbadolite. Gisteravond stierf hij in Rabat, waarschijnlijk als ge volg van zijn al jaren slepende prostaatkanker. Mobutu beschouwde Zaïre als zijn eigen creatie. Hij 'stichtte' het land vijfjaar nadat België het onafhankelijkheid had ver leend, zoals één van zijn vele ti tels, Président-fondateur, aan gaf. Zijn regime vertoonde ech ter meer overeenkomsten met een koloniale onderneming dan met een politieke dictatuur. Mobutu's post-koloniale onder neming begon met de onafhan kelijkheid van het vroegere Bel gisch Congo in 1960. De pre mier, de linkse nationalist Patri ce Lumumba, benoemde kolo nel Joseph-Désiré Mobutu tot opperbevelhebber van het leger. Lumumba mocht Mobutu graag en had hem vergeven dat hij eerder als vertegenwoordiger van zijn onafhankelijksheidsbe- weging (Mouvement National Kongolais) in Brussel informatie aan de Belgische inlichtingen dienst had verkocht om bij te verdienen. De liefde was niet wederzijds. De legerleider zette de linkse premier buiten spel en liet hem in 1961 'per abuis' ver moorden. Mobutu bleef Lu mumba echter een nationale held en martelaar van de onaf hankelijkheid noemen. De onafhankelijkheid bracht Congo oorlog en chaos. Het zui den scheidde zich af. Mobutu greep als legerleider in en redde zijns inziens de eenheid van uit eenvallende ex-kolonie. Hij ont deed zich, tot groot genoegen van de Amerikaanse geheime dienst, van bevlogen revolutio nairen als Lumumba, die het on-Afrikaanse socialisme pre dikten. Mobutu voerde het land na het koloniale tijdperk terug naar 'Afrikaanse beginselen' die hij zelf invulde. Hij was volgens deze beginselen het stamhoofd, de messias en de eigenaar-di recteur van de nationale bank. In 1972 gaf hij het land de naam Zaïre en bestempelde het 'authentiek' Afrikaans. Een jaar later 'zaïriseerde' hij de buiten landse ondernemingen. Deze werden genationaliseerd en aan Zaïrezen gegeven. De mensen aan de top van deze maat schappij en hun verwanten dankten hun positie aan het stamhoofd Mobutu Sese Seko Nkuku Ngbengdu wa za Banga, de krijger die geen nederlagen kent of in de volksmond: de haan die geen kip ongedekt laat. Mobutu was de staat. Wie lak heeft aan het algemeen belang vindt in Joseph-Désiré Mobutu, zoals hij bij zijn geboorte in 1930 werd gedoopt, een van de grootste denkers en doeners van onze tijd. Hij vestigde een uitzonderlijke, nu eens flexibele, dan weer wrede dictatuur zon der enige politieke ideologie en eenzijdig gericht op de exploita tie van delfstoffen. Zaïre werd een succesvolle on derneming, die de elite in de hoofdstad Kinshasa enorme winsten heeft gebracht. Die konden onbelast naar het bui tenland worden overgeheveld. De staat werd een privé-onder- neming en werd als symbool voor gemeenschappelijke be langen volledig uitgehold. Hierin was Mobutu de tegen pool van de doorsnee dictator, die de staat versterkt om te heersen. Mobutu heerste door de staat dood te laten bloeden. Alles wat niet strikt nodig was voor Mobutu's onderneming bestaat niet meer. Openbare scholen, ziekenhuizen en we gen waren niet nodig, want de elite liet zich opleiden en ver plegen in Europa en reisde per vliegtuig. Van de 130.000 kilo meter begaanbare weg in Bel gisch Congo in 1959 zijn er nog hooguit 8.000 over. De land bouw is volslagen verwaarloosd: Mobutu Sese Seko is op 66-jarige leeftijd overleden. archieffoto epa aan bederflijke waar heb je niets in een kluis. Zelfs het leger, een instelling die door een gemid delde dictator niet wordt ver waarloosd, moest zelf maar aan zijn trekken zien te komen. Mobutu's onderneming draaide om een paar centra waar waar devolle delfstoffen werden ge dolven en verhandeld. De rest van het land deed er niet toe. Hierdoor ontstond niet enkel een parallelle economie, maar 'een parallel land' waar de mas sa zich probeerde te redden. De plundering leidde vanzelf sprekend tot protesten die bloe dig werden onderdrukt. Mobutu bestreed het verzet tegen zijn regering ook door etnische te genstellingen uit te spelen en gunsten te verlenen. Maar poli tici die het onder Mobutu lang uithielden, waren meestal via fi nanciële belangen 'aandeelhou ders' van Mobutu's onderne ming. En geen aandeelhouder mocht invoed krijgen op he reilen en zeilen van de pres dent-directeur van de zeer sloten vennootschap Zaïre] De Zaïrese politiek was das door niets anders dan een# rathon stoelendans op onvj spelbare muziek van Mobul Niemand zat lang genoeg a een bestuurdersstoel om in1 houd te geven aan zijn funa of om een machtsbasis opt bouwen. Deze stoelendans! heeft de opposanten opgeti ken. Toen ze begin jaren na tig een kans hadden om ha gen Mobutu op te nemen, I) ken ze niet te kunnen samij werken. Bovendien mistent een achterban. Ze waren alj lang aandeelhouders, dat d| volking hen wantrouwde. j Mobutu was een meester ii) manipuleren, vervolgen enl zoenen. Hij was geen gekktj tator die doldraaide in de rq van macht, maar een die de macht virtuoos bespeelde.) organiseerde bijvoorbeeld# terijen tegen zichzelf om ga gerde Westerse bondgenoti met militair ingrijpen tenia zijn zijde te krijgen. Het vveji tot voor kort. Mobutu en zijn Westerse m genoten, voornamelijk Beid Frankrijk en de Verenigde! ten, hebben elkaar decermij lang wijsgemaakt dat het M butu of de chaos was. De lx genoten dienden daarmee: strategische belangen in de Koude Oorlog, die onder ni in Angola woedde. Voorts den de economische belanj in het delfstofrijke hart vaiii ka veiliggesteld. De destijds afgeschreven M butu overleefde het einde v de Koude Oorlog tot ieders bazing. Maar de laatste pul teitsstunt, in 1994, liep uit hand. Hij bood Frankrijk ee basis voor ingrijpen in heti etnische moordpartijen vei scheurde Rwanda en naml derdduizenden gevluchte tu's op. Deze gastvrijheid en de bei pening van een deel van de vluchte Hutu's brachten he conflict met twee jonge mil re regimes aan zijn oostgre: die mede dankzij de Vereni Staten over een uitstekend geoliede oorlogsmachine b schikten: Rwanda en Ugani Zij zaten achter de Tutsi-re lie die Mobutu's ruim 31 ja oude onderneming Zaïre w vaagde. DEN HAAG CLEMENS INGWERSEN" i BBUBBB Wie ooit in een Franse hypermarché is ge- weest, zal onder de indruk van het assorti ment zijn geraakt. De vleeswaren liggen er naast de autobanden, en er zijn zo veel zui velproducten dat De Gaulle ooit verzuchtte: „Hoe kun je een land besturen dat 350 ver schillende kazen maakt." Betalen geschiedt aan een der vijftig kassa's. Maar om brood hoefje er niet te gaan. Naast het stokbrood en de croissant is er niks anders te koop dan het naar cake smakende pain de mie of de mislukte appelflap die luistert naar de naam cliausson de pomtnes. Dat gebrek aan keuze zou nog tot daar aan toe zijn, als het stokbrood van een superieure kwaliteit was. Maar de meeste supermarkten verkopen baguettes die in de fabriek zijn ge draaid van bevroren deeg. Tot wanhoop gedreven door de abominabele kwaliteit van het supermarktstokbrood wijken we soms uit naar de plaat selijke bakker, een innemende persoonlijkheid wiens buik doet vermoeden dat hij een kenner is. En ja, zijn baguettes slaan alles. Zijn stokbrood kost vier francs, twee keer zo veel als in de hy permarché, maar daarvoor krijg je dan ook een bijzonder product. De eerste keer dat ik een van zijn baguettes naar huis troonde, sloeg het ding pardoes dubbel, waarbij het uit einde de met hondenpoep bezoedelde straat schampte. De eerste uren is zijn stokbrood zacht als gesmolten boter, daarna wordt het zo hard als diamant. In beide toestanden is het oneetbaar. Ik dacht er niettemin eens een goede bestemming voor ge vonden te hebben, toen een uitgemergelde en vleugellamme duif in mijn tuin was beland. Maar het beest deed wat ook steeds meer Fransen doen - het weigerde ervan te eten. Frankrijk heeft 36.000 bakkers, maar de meesten maken er zo'n zootje van dat zij in hun voortbestaan worden bedreigd. De gemiddelde broodconsumptie is in een eeuw tijds van een kilo (per persoon per dag) tot 160 gram verschrompeld. Steeds meer mensen eten helemaal geen stokbrood meer. en zijn gevlucht in de Angelsaksische sandwich. Supermarkten verkopen nu meer soorten cornflakes dan brood. Duizend bakkers sluiten jaarlijks hun bedrijf, veelal omdat hun kinderen geen zin hebben om een baguette te maken die thuishoort in het museum van oudheden - naast de alpi nopet en de 2CV. Zo schrijnend is de situatie dat een club van bakkers een reclamecampagne heeft gelanceerd onder de briljante leuze: „Als we nu geen baguette eten, is er straks geen één meer over." Hadden ze maar evenveel verstand van brood. CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Film moet jonge meiden wijzen op risico's goedschiks gaat, dan maar i kwaadschiks. Op die manie i werken de jongens. De meiF worden soms ook opgeslotd] geïsoleerd zodat ze geen ca. tact kunnen opnemen met; vrienden of familie. Ze mo< letterlijk van 's morgens vn tot 's avonds laat werken." De Graaf en de anderen wi dat de film het taboe dat o| jongerenprostitutie ligt, dol breken. „Tijdens het makel de film zijn we er achter ge men dat een groot deel var problematiek nog verborge Ik denk dat het wegvallen v> de jeugd- en zedenpolitie iii| veel plaatsen daar toe heefif gedragen. Als Utrecht de ze) politie niet meer had gehadij was een zaak tegen vijf jonf die meisjes lieten tippelend voorbeeld ook niet rondgell| men." In eerste instantie mikt Laz) Marie met de film op meidtj onderwijzers en jeugdhulpf leners. Mogelijk sluit de filn ook aan bij het project Preltl Woman dat onder meer op scholen voorlichting geeft oti prostitutie. „We zijn ooknq! bezig om een lesbrief te ontf kelen, want het is niet zoml een film die je kijkt en danil afzet en er niet meer over pf Daar heeft de film te veel in pact voor." L Ze is overigens niet bang d2 het niveau van de film voor? scholieren te hoog is gegrepf „We hebben gemerkt dat ck problematiek zelfs al in de laatste groep van de basisset speelt. Daarvoor vinden vveU film niet geschikt. Maar wel voor de eerste groepen vanf voortgezet onderwijs. Juist! zijn veel meiden net in een J nieuwe omgeving, in de pul teit en misschien wat vatba» der. Heel belangrijk is echteu dat het probleem wordt on4| kend en dat onderwijzers er hulpverleners hun kop nietl het zand steken." UTRECHT BART LAURETI documentaires over de huidige samenleving. Welmoed de Graaf was al betrokken bij jeug- digde prostituanten vanuit haar werk bij het jongerentheater So- so Foetoe (Blote voeten) in Nieuwegein. „Begin '95 kwa men allerlei berichten over jon ge meisjes die gedwongen wer den in de prostitutie te werken. Sommige meisjes verklaarden het uit liefde voor de jongens te doen, anderen werden er letter lijk ingetrapt. Dat heeft mij er toe bewogen deze film te ma ken." Na maanden research, gesprek ken met vrouwen, hulpverle ners en politie en het bijwonen van het prostitutieproces bij de rechtbank kwam het tot een scenario. „Maar niets in deze film is gespeeld. Het ziin geen actrices die een verhaaltje na vertellen. Dan loop je het risico dat ze aan het eind van de film zeggen: het was toch maar ge speeld." Doel van de film is meiden in de leeftijd vanaf dertien jaar er bewust van te maken hoe het gaat in 'het wereldje'. De Graaf: „Eén van de vrouwen in de film zegt dat het lijkt alsof meiden die het risico lopen eruit gepikt te worden bijna letterlijk een stempel op hun voorhoofd heb ben. Heel gek, maar als je zo lang met die vrouwen hebt ge sproken en weet hoe de pooiers te werk gaan, loop je zelf ook zo over straat: hé, een risicogeval". De souteneurs gaan, zo blijkt uit de film, geraffineerd te werk. Ze kiezen vaak de emotioneel wat labielere meiden die het thuis niet naar de zin hebben, mis bruikt of mishandeld worden. Wat ze nodig hebben is liefde en geborgenheid. Ze vinden dat in de warme bruine liefhebben de ogen van wat later een kei harde exploiteur van vrouwen blijkt te zijn. „Eerst worden ze ingepalmd met cadeautjes en dan lang zaam wordt het proces opge bouwd. Geen geld, geen huis, kijk nu toch eens hoe gemakke lijk het is om geld te verdienen als je het zo doet. En als het niet „Ik moest een beetje lief zijn voor zijn vrienden. Hij was drugsdealer en er kwamen klan ten. Of ik ze een beetje kon op vangen. Ik dacht met koffie, maar ik moest met ze naar bed. Dat wilde ik niet. Ik werd op bed gegooid en ze stonden erbij te juichen voor de 'inzegening'. Dat was mijn eerste keer. Dat is het indringende relaas van een van de jonge meiden die gedwongen in de prostitie terecht zijn gekomen. De Utrechtse stichting Lazy Marie presenteert vandaag een. voor lichtingsfilm over hoe jonge meiden van soms dertien jaar oud in de prostitutie kunnen belanden. Welmoed de Graaf regisseerde de film 'Als hij maar bij jou is'. Twee ex-prostituees die werden gedwongen de baan op te gaan. vertellen in de film hun verhaal. Uit tien uur ruw materiaal selecteerden Wel moed de Graaf, Jotja Bessems en Joke Ballintijn zeventien mi nuten uit het leven van twee vrouwen wier leven is getekend. Het meisje vervolgt: „Het verst gevlucht ben ik naar Parijs. Na drie dagen heeft hij me gevon den. En ja, hoe is het dan? Klap pen. Tot zware mishandelingen aan toe". Vervolgens wordt ze weer naar Nederland gesleept. Weer de hoer spelen. De emotie is duidelijk in haar stem te ho ren. Friemelende handen met tussen de vingers de zoveelste sigaret van die dag. Eén van de vrouwen in de film: „Je bent een vieze hoer. Ik ga twee keer per dag onder de douche, maar je bent de vieze hoer en daar kom je nooit meer vanaf'. De drie filmmakers zitten bij de in 1995 door filmmakers en au- dio-visuele kunstenaars opge richte stichting Lazy Marie, die zich inzet voor de productie van Jonge meiden in de prostitutie: Je bent een vieze hoer en daar kom je nooit meer vanaf." archieffoto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2