zoon helpt de Zilvervloot op weg Sport Verbrokkeld elftal is team geworden )ennis Bergkamp achterhaalt Vbe Lenstra en Johan Cruijff itletico Madrid maakt indruk Stage Adam bij Beerschot Berti Vogts roept extra mankracht op Noren plaatsen zich opnieuw voor WK NDAG 8 SEPTEMBER 1997 Voor de derde achtereenvol gende maal heeft Oranje zich geplaatst voor de eindronde van het WK. Alleen in theorie kan Nederland in poule 7 nog van de eerste plaats worden gestoten, door België dat za terdagavond in de Rotterdam se Kuip door Oranje genade loos op z'n tekortkomingen werd gewezen. Een team, zo wankel en passief als dat van de Belgen, heeft in Frankrijk niet veel te zoeken. Normaal is een barrage wedstrijd nu het hoogste haal bare voor de ploeg van Leek- ens. Groepswinnaar kan het alleen nog worden bij een ne derlaag van Nederland, in de laatste poule wedstrijd volgen de maand in Amsterdam te gen Turkije, en een overwin ning met korfbalcijfers van de Rode Duivels zelf op Wales, een nulletje of veertien bij voorbeeld. Niets is uitgesloten, zeker in België niet. Misschien kan meneer Vandenstock van Anderlecht nog iets regelen... Negen maanden voor aan vang van het WK is de Neder landse bondscoach al zeker van zijn zaak. Dat is in het ver leden wel eens anders ge weest. De kwalificatie voor het WK in '94 in Amerika kon pas in de slotwedstrijd, in het Poolse Poznan, worden veilig gesteld en voor deelneming aan de EK-eindstrijd vorig jaar in Engeland moest er zelfs een replay-wedstrijd (tegen Ier land) aan te pas komen. Met die traditie is op on-Hollandse wijze gebroken. Stil zal het rond Oranje ver moedelijk nooit zijn. Zonder affaires en rellen kan het ge zelschap niet bestaan. Toch lijkt alles erop dat na het zo tu multueus verlopen EK in En geland de rust in de nationale equipe is weergekeerd. Voor Davids staat de deur weer op een kier, Seedorf en Reiziger zijn tot bezinning gekomen. Bogarde is terug en de zaak rond Kluivert opgelost. Als de 119de Derby der Lage Landen iets heeft bewezen, is het dat Oranje in de handen van Hiddink danig is gegroeid. De uitwedstrijd in Turkije uit gezonderd, was de ploeg supe rieur aan al z'n tegenstanders. De maatregelen van de coach - een nieuw huishoudelijk re glement en meer respect voor elkaar - hebben hun uitwer king niet gemist. De klasse deed de rest. Het verbrokkelde elftal is in betrekkelijk korte tijd weer een team geworden met aan het hoofd, letterlijk en figuurlijk, een beer van een vent uit Kampen, Jaap Stam. Zaterdag avond was hij niet alleen de beste speler van het veld, hij bewees onder de druk van de omstandigheden een verdedi ger van wereldformaat te zijn. Stam steeg in Rotterdam tot grote hoogte, aanmerkelijk ho ger dan z'n aanvoerder Frank de Boer die weinig vat had op de snelle Mpenza en Oliveira. Stam wel. De PSV'er was in de Kuip de man van het ope ningsdoelpunt en van de koel bloedige en onverzettelijke in tercepties. Reiziger was de man van de rushes. Jonk van de strafschop en de meeste overtredingen. Bergkamp van de een-tweetjes met Kluivert en Kluivert van de een-twee tjes met Bergkamp. Bogarde was de man van het kettinkje dat maar niet afwilde en Cocu was het vaakst van allen aan de bal. Van zo'n elftal moet iets te maken zijn. Hiddink heeft er ruimschoots de tijd voor. (federlands elftal heeft geen kind aan teleurstellende Belgen S oranje-zee deinde woest en uitzinnig van vreugde 'eep het legioen zich vast aan de gevallen zoon, alsof er afgelopen weken niets was gebeurd. Patrick Kluivert "(lonk het Nederlands elftal in de 53ste minuut van de 3de Derby der Lage Landen een doelpunt dat hem van ti complex en Oranje van een herkansingswedstrijd Hoste. En prompt had hij weer gewonnen, de Zilver- ltTE8PAM GUSBERT SPIERENBURG '4.VERSLAGGEVER ieggenoten sprongen de held ic*de nek en op de tribunes haaide het volwassen volk uit- ^dig met oranje vlaggetjes en sjaals en vaantjes. 'We gaan Frankrijk toe', het was het Ige dat telde. Er was gejuich, ■Verend gejuich en nauwelijks 'h wanklank. Het gepiep uit Belgische vak mocht geen hebben. Jederland versloeg in de irlaatste poule-wedstrijd Bel- met 3-1 en opluchting te- na deze vuurproef, het icht van de veelbesproken 'ts van Oranje. Bondscoach 'us Hiddink had in de aan- 'p bij z'n pupil geen boven- tige spanningen ontdekt. een de normale wedstrijd- nning. Ik had de indruk dat 1 riek zichzelf goed onder con- 1 e had. Een aantal zaken was t hem doorgesproken, ook in van een eventueel nega- scenario. Het is niet aan de e geweest. Al bij de war- ig-up kon worden geconsta- ddat er bijval was." erveus en aarzelend was start geweest, samen met *kamp in de aanval van nje en indrukwekkend en :esvol zijn optreden in de ede helft, waarin de man Arsenal gaandeweg zijn :e vriend werd. Met even hele als doeltreffende één- e combinaties, in de 53ste 14ste minuut, werd de Belgi- ie afweer door het soms on navolgbare Oranje-duo uiteen gespleten. De coach van de Bel gen, Leekens, was vol bewonde ring. „Gevloerd worden door een-tweetjes, nota bene in het strafschopgebied, kan alleen als de tegenstander kwalitatief erg sterk is." Leekens had gehoopt de su perieure Nederlanders met z'n brave Belgen in de tweede helft nog wat schrik te kunnen aanja gen. Inzet en goede wil bleken niet voldoende. „Inzet is één zaak, klasse is een andere zaak. Daarvoor hebben mijn spelers driehonderd procent nodig om een op honderd procent draai end Nederlands elftal te kunnen weerstaan. Wij hebben van avond heel hard achter die bal moeten aanlopen en heel veel problemen gehad om de bal, als we die eenmaal hadden, in be zit te houden. Nederland be schikte eenvoudigweg over te veel kwaliteit." Van een derby in de Kuip is nauwelijks sprake geweest. Bel gië was voor Holland geen par tij. Eenrichtingsverkeer had, vooral na het openingsdoelpunt van uitblinker Stam in de 32ste minuut, de overhand. Na de 2-0 van Kluivert bracht Oranje zich onnodig in de problemen. Jonk vloerde Oliveira en Staelens zorgde, door de strafschop te benutten, zowaar nog voor eni ge spanning. Hiddink: „We heb ben de wedstrijd gecontroleerd, van begin tot eind eigenlijk, met tussendoor een paar momenten van lichtzinnigheid in de defen sie. Het was een slordige fase, waarvan België kon profiteren." Doelman De Wilde komt kan de bal nog net voor de voeten van Dennis Bergkamp wekstompen. foto united photo s de boer Het Nederlands elftal heeft in de Rotterdamse Kuip beant woord aan de doelstelling van z'n coach, in het vroegste stadi um kwalificatie voor de eind ronde afdwingen. Hiddink: „Formeel is het nog niet zover, maar het moet wel heel gek gaan willen we het WK nu nog mislopen. Het is lang geleden dat Nederland in de voorronde zo snel weet waar het aan toe is. De champagne die we stiekem hadden koud gezet, hebben we in de kleedkamer alvast opge dronken." België dient zich, in de laatste poule-wedstrijd tegen Wales, te richten op de tweede plaats om, via een herkansingswedstrijd, alsnog op een ticket voor het WK beslag te kunnen leggen. Leekens: „Men heeft het beste Belgische voetbal nog niet ge zien. Ik hoop nog altijd dat Ne derland en België naar Frankrijk gaan." Nederland: Van der Sar; Reiziger, Frank de Boer, Stam en Numan (72. Bogarde): Seedorf (87. Van Bronck- horst), lonk. Ronald de Boer (72. Win ter) en Cocu: Bergkamp en Kluivert. België: De Wilde. Crasson (46. Gen- aux), Albert. Van Meir en Vidovic; Stae lens, Van der Eist, Scifo (78. De Bilde) en Van Kerckhoven; Mpenza (87. Sche- pens) en Oliviera. ERDAM ANP Bergkamp heeft op de ianje-topscorerslijst aller tij tel Abe Lenstra en Johan geëvenaard. Met de der- treffer in het duel met Bei- bracht de aanvaller van Ar- pal zijn totaal op 33 voor het Nederlands Elftal. „Lenstra, Cruijff en Bergkamp, dat is geen slecht rijtje", vond de doelpuntenmaker. Bergkamp is nu nog twee treffers verwij derd van Faas Wilkes, de abso lute topscorer aller tijden. „Het record moet haalbaar zijn", re aliseerde de international zich. „Tijdens de wedstrijd ben ik niet met de lijst bezig, maar het zou wel mooi zijn als ik het record kan verbeteren." Berg kamp had voor zijn 33 doel punten 56 interlands nodig. Lenstra en Cruijff bereikten dit aantal in respectievelijk 47 en 48 wedstrijden. leen Barga kan met koploper gelijkkomen IRID ANP tweede speeldag in de itnse competitie had een k Spaans karakter. Wegens ontbra- i zo'n vijftig buitenlandse ërs in de Primera Division, endien bleek geen enkele in staat de zege uit de eer- onde te prolongeren. Madrid maakte tegen idolid de meeste indruk (5- n nam de leiding na twee wedstrijden. Barcelo na is de enige ploeg die ook op zes punten kan komen, de for matie speelt vandaag tegen Va lencia. Atletico Madrid had zaterdag avond nog wel de beschikking over de Braziliaan Juninho, meteen de grote man achter de ruime zege. In het stadion Vicente Calderon scoorden Bogdanovic, Lardin, Santi en Ki- ko. Atletico was de competitie een week eerder begonnen met een gelijkspel tegen Real. Betis verspeelde twee punten tegen Bilbao, 1-1. De formatie van oud-Ajacied Finidi George kwam door een treffer van Lar- razabal op achterstand. Tien minuten voor tijd tekende Oli voor de gelijkmaker. Zonder Clarence Seedorf versloeg Real Salamanca met 2-0. Morientes maakte beide treffers. Nordin Wooter behaalde met Real Za- ragoza het eerste punt: 3-3 te gen Oviedo. Compostela, met Ponk, Vïedma en Sion, stond met 3-0 voor tegen Merida, de oude ploeg van Leidenaar Rem- co Torken, maar gaf de voor sprong weg: 3-3. ORES EERSTE DIVISIE 2-4 (1-2). 1. Van Ri 1-0, 19 Vroomans 1-1, 44. lans 1-2, 73. Zuurman 2-2, 83. Van 2-3, 87. Schuman 2-4. Scheids- Gerritsen. Toeschouwers: 3631. Oosting (Veendam), Thysbaert oven 4 3 0 1 9 10- 4 iwrL. 4 3 0 1 9 11- 6 3 2 1 0 7 11- 3 3 2 1 0 7 6-3 3 2 0 1 6 8-5 3 2 0 1 6 5-3 ''90 3 1 2 0 5 4-3 'es 4 12 15 7-6 n 3 1114 5-4 3 1114 4-7 ior 4 1 1 2 4 6-10 3 0 3 0 3 3-3 3 1 0 2 3 2-3 3 1 0 2 3 4-7 ?'es 3 1 0 2 3 4-9 4 1 0 3 3 7-12 4 0 2 2 2 6-9 m 30030 1-7 SPANJE Bilbao 1-1, Atletico Madrid - Val- 5-0. Deportivo - Mallorca 1-1, - Celta 1-1, Mérida - Compostela - Santander 1-0, Zaragoza - Salamanca - Real Madrid 0-2, Tenerife 0-2. Stand: Atletico Ma- -4, Compostela 2-4, Oviedo 2-4, 2-4. Betis 2-4, Real Madrid 2-4, €2-4, Mallorca 2-4, Celta 2-4, Bar- 1-3, Santander 2-3, Sociedad 2-3, 2-2, Zaragoza 2-1, Mérida 2-1, 2-1. Valencia 1-0, Salamanca 2-0, Valladolid 2-0. TURKIJE Antalya 0-3. Dardanel - Ankaragücü - Istanbul 3-0, Seker - Sams- Kayseri - Van 1-1, Genclerb. - Ga- Stand aan kop: Fenerbahce 5- iiktas 5-11, Trabzon 5-10, Bursa 5- talya 5-9, Galatasary 5-8, Istanbul DEN HAAG ANP Michel Adam is op proef bij de Belgische tweedeklasser Beerschot. Trainer Mark Wotte van ADO Den Haag heeft geen bezwaar tegen een eventueel vertrek van de 29-jarige verdediger. De Haagse eer- stedivisieclub vroeg in de zomer ontslag aan voor Adam, maar kreeg hiervoor van het bureau arbeidsvoorziening geen toestem ming. Adam raakte zijn plaats bij ADO Den Haag kwijt door lang blessureleed. Hij speelde 199 wedstrijden voor de club. Trainer Wotte denkt dat hij Adam geen echte kans in het eerste elftal kan geven. Massimo Paganin is overgestapt van Inter naar Bologna. De inter national had een lucratieve aanbieding van Liverpool, maar ver koos in Italië te blijven. Het is de tweede opmerkelijke aankoop van Bologna in korte tijd. Eerder nam het Roberto Baggio over van AC Milan. BERLUN SIP Bondscoach Berti Vogts heeft twee verdedigers van Schalke '04 aan de selectie toegevoegd. Thon en Linke sluiten zich vandaag bij de 'Mannschaft' aan. Duitsland speelt woens dag in Dortmund tegen Arme nië. In het duel tegen Portugal van afgelopen zaterdag raakte Reuter geblesseerd en kregen Kohier en Ziege de tweede ge le kaart. De 31-jarige Thon speelde in april 1993 zijn laatste interland. Met het re sultaat tegen de Portugezen bleef de Europees kampioen voor de zeventiende keer op rij ongeslagen. Een van de mooiste goals van afgelopen zaterdagavond. De Oostenrijker Andreas Herzog haalt van ongeveer twintig meter verwoestend uit in het duel met de Zweden. Het resultaat was de enige en dus winnende treffer van de wedstrijd. foto epa Duitsland ontsnapt aan een nederlaag tegen Portugal: 1-1. Noorwegen heeft zich zaterdag gekwalifi ceerd voor het WK voetbal door met 1-0 bij Azerbeidzjan te winnen. De Noren zijn met nog een duel te gaan zeker van de eerste plaats in groep 3. Tore Andre Flo van Chel sea maakte vlak voor rust het doelpunt. Noorwegen is in de groep ongeslagen, met een doelsaldo van 16 voor en slechts 2 te gen. Aanstaande woensdag wacht nog de laatste wedstrijd tegen Zwitserland, dat za terdag onverwacht met 2-1 van Finland ver loor. Ajacied Jari Litmanen en Antti Sumiala van FC Twente maakten de Finse doelpun ten. De Finnen konden de zege goed ge bruiken. Bij verlies zou de ploeg bijna zeker uitgeschakeld zijn. Noorwegen, op de vorige WK in de Vere nigde Staten ook van de partij, is het negen de land dat zich kwalificeerde voor de eind ronde in Frankrijk. Titelverdediger Brazilië, gast Frankrijk, Nigeria, Ka/neroen, Marok ko, Tunesië, Zuid-Afrika en Roemenië gin gen de Skandinaviërs voor. Nederland is of ficieus de tiende. Duitsland ontsnapte in groep negen aan een nederlaag tegen Portugal, 1-1. Twintig minuten voor het einde opende de Portu gees Pedro Barbosa de score. Ulf Kirsten, in de tweede helft ingevallen, behoedde de Europese kampioenen negen minuten voor tijd in Berlijn voor verlies. Portugal speelde in die fase met een man minder. Rui Costa kreeg in de 76ste minuut de tweede gele kaart, omdat hij in de ogen van scheidsrechter Batta te lang treuzelde bij een wissel. De Portugezen voelden zich benadeeld. Ze kondigden aan bij de FIFA protest aan te tekenen tegen de beslissing. Voorzitter Gilberto Madail van de Portugese voetbalbond toonde zich verbolgen. „Ik heb nooit eerder, nationaal of internationaal, een dergelijke beslissing meegemaakt. Hij liep van het veld af, zei niet eens iets tegen de arbiter, en werd weggestuurd omdat hij niet snel genoeg liep." Dit besluit zou ook het resultaat van de wedstrijd nadelig heb ben beïnvloed, aldus Madail. „Ik heb gepro testeerd bij de FIFA, want zonder deze rode kaart hadden we meer kans gehad de voor sprong te behouden." Duitsland houdt de grootste kans op de groepszege. De ploeg van Berti Vogts staat tweede, op een punt van Oekraïne, maar met een duel minder gespeeld. Duitsland verloor pas één keer een kwalificatie-wedstrijd voor het WK. Dat was twaalf jaar geleden in Stuttgart, uitgere kend tegen Portugal: 1-0. Vitesse-speler Niclas Machlas was in groep 1 éénmaal succesvol voor Grieken land in het met 3-0 gewonnen duel uit bij Slovenië. In dezelfde groep versloeg Kroatië thuis met veel moeite Bosnië met 3-2. Bo- ban van AC Milan was hier de matchwin ner. In de stand verandert weinig. Grieken land blijft tweede achter Denemarken, dat zaterdag niet in actie kwam. Beide landen hebben 13 punten. De Denen hebben daar voor een wedstrijd minder nodig gehad. Kroatië blijft met 12 punten derde, maar ook met een duel minder dan de Grieken. Na afloop van de strijd tussen Oostenrijk en Zweden, in groep 4, stonden nog maar negentien spelers in het veld. De Oostenrij ker Pfeffer kreeg in de eerste helft tweemaal geel, de Zweed Nilsson en de Oostenrijkse doelman Konsel zagen in de tweede helft beiden rood. Oostenrijk won wel, 1-0. Her zog van Werder Bremen scoorde met een mooi schot van afstand. Koploper in deze groep is Schotland, dat onder leiding van de Nederlandse scheids rechter Van der Ende won van Wit-Rusland: 4-1. Gallacher maakte twee doelpunten, waarmee zijn totaal in de kwalificatiereeks op vijf kwam. Hopkins, een invaller, schoot er eveneens twee in. De Schotten hebben een punt voorsprong op Oostenrijk, met een wedstrijd meer gespeeld. In groep 8 was Roemenië al zeker van deelname aan het WK. Het land vierde dat nog eens met een ruime overwinning (8-1) bij de dwerg Liechtenstein. In deze poule won Ierland wat moeizaam bij IJsland, 4-2. Connolly, spits van Feyenoord, behoorde tot de doelpuntenmakers. WK KWALIFICATIE Nederland - België 3-1 (1-0). 33. Stam 1 0, 53. Kluivert 2-0, 67. Staelens 2- 1 (strafschop), 84. Bergkamp 3-1 Nederland 7-18 (26- 4) België 7-15(17- 9) Turkije 6-10 (16- 9) Wales 7 7 (18 18) San Marino 7- 0 0-37) Groep 8 IJsland - Ierland 2-4 1-113. Connolly 0 1, 44. Gunnarsson 1-1, 47. Sigurdsson 2 1, 53. Keane 2-2, 65. Keane 2-3, 79. Kennedy 2-4, Litouwen - Macedonië 2-0 (1-0). 26, Ivanauskas 1-0, 88. Preiksjaitis 2 0. Liechtenstein - Roemenië 1-8 (0-6). 6. Moldovan 0-1, 10. Craioveanu 0-2, 32. Craioveanu 0-3, 36. Dobos 0 4, 44. Mun teanu 0-5, 45 Munteanu 0-6, 55. Barbo 0-7, 64. Frick 1-7, 69. Munteanu 18. Roemenië 8-24 (32- 3) Ierland 8-14 (19- 6) Litouwen 8-14 8- 5) Macedonië 9-13 (21 26) IJsland 8- 6 7-12) Liechtenstein 9- 0 3-48) Groep 9 Armenië - Albanië 3-0 (0-0). 60 War danijan 1-0, 82. Assaturi|an 2-0, 88. Awa lijan 3-0. Duitsland - Portugal 1-1 (0-0). 71. Barbosa 0 1,81. Kirsten 1-1. Oekraine 9-17 8- 6) Duitsland 8-16 (15- 6) Portugal 9-16(11 4) Armenië 8 8(8-11) N-lerland 8-7(6- 8) Albanië 8- 1 3-16) Aziatische zone, groep B: Zuid-Korea Ka zachstan 3-0, Japan Oezbekistan 6-3 Stand: 1 Japan 1-3, 2. Zuid-Korea 1-3, 3. Oezbekistan 1-0,4. Kazachstan 1-0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27