Rafter met neus op net naar winst Svetlana Sjorkina is nog geen echte turnkoningin Bronzen medaille lichte dubbel-vier schrale troost voor roeiploej Sport Van Moorsel teleurgesteld in de KNWU Coulthan! wint saaiy Grand Pr» van Italië MAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 07 j Theunisse zwaargewond na aanrijding annecy» Bart Brentjens moet zich zonder de steun van trainer- manager Gert Jan Theunisse voorbereiden op de wereldtitel strijd over twee weken in Zwitserland. De oud-renner raakte tij dens een training in Frankrijk zwaar gewond bij een ongeluk. Theunisse botste tijdens een afdaling frontaal op een auto. Hij werd bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Door de klap zijn spieren en pezen in zijn lichaam losgerukt. Vanaf zijn mid del had hij geen gevoel meer, maar dat komt nu langzaam terug. Theunisse hoeft niet in het ziekenhuis te blijven. Hij kan echter nog niet worden vervoerd. Brentjes eindigde gisteren in Frank rijk in de laatste wedstrijd om de wereldbeker mountainbike als zevende. Winnaar van de wereldbeker werd de Fransman Mi guel Martinez. De Nederlandse olympisch kampioen neemt in de stand een dertiende plaats in. Chardon nationaal kampioen vierspan deurne» Vierspanrijder IJsbrand Chardon is in Deurne met over macht opnieuw Nederlands kampioen geworden. Het was zijn twaalfde nationale titel. Ton Monhemius werd tweede. Harry de Ruyter legde beslag op de derde plaats. Deurne was de laatste wedstrijd in de competitie om het kampioenschap. Lijstaanvoer der Chardon uit Schipluiden had na negen wedstrijden 42 pun ten, Monhemius stond op 40 punten. Nog nooit was de afstand in de kop van het klassement zo klein geweest. Anders dan voor afgaande jaren moest Chardon echt rijden voor de titel. Na de onderdelen dressuur en vaardigheid stond de regerend kam pioen op 28.3 strafpunten. Monhemius had er 60.1. De mara thon, het laatste onderdeel, reed Chardon gisteren nagenoeg foutloos. Alleen in het C-traject waai- de paarden moeten stap pen, kreeg de kampioen 0,2 tijdfouten. Mark Weusthof was de enige die op dit onderdeel foutloos bleef. Vier gouden medailles voor judoka's bonn» Tijdens de Open Duitse judokampioenschappen in Bonn hebben Nederlandse judoka's vier gouden medailles gewonnen. Edwin Steringa (in de klasse tot 78 kilo) Mark Huizinga (tot 86 kilo), Dennis van der Geest (boven 95 kilo) en Edith Bosch (tot 66 kilo) wonnen hun finalepartijen. Steringa won van de Duitser Radstadt. Huizinga klopte de Fransman Vincenzo Carabetta. Van der Geest was de meerdere van Ralf Koser uit Duitsland en Bosch won van de Duitse Anja von Rekovski. In het klassement boven de 95 kg werd Danny Ebbers gedeeld derde. Nancy van Stokkum won brons in de categorie tot 61 kiJo. Tom Coronel opnieuw snelste in Japan nishi sendai Tom Coronel heeft de zevende race om het Japanse Formule 3-kampioenschap gewonnen. De 25-jarige Haarlemse coureur is daarmee zeer dichtbij het kampioenschap. Voor Coronel betekende de winst gisteren op het circuit van Nishi Sendai de vijfde overwinning van het Japanse seizoen. De Noord-Hollander liet begin augustus de zesde race aan zich voorbijgaan. Coronel won toen in Zandvoort de Marlboro Mas ters of Formula 3. „Met een vijfde plaats in de volgende race ben ik al kampioen", aldus Coronel, die voor volgend seizoen op een plaats in de Formule I hoopt. De volgende race in Japan is op 28 september op het Monegi-circuit bij Tokio. Golfer Rocca wint Europese Masters crans-sur-sierre De Italiaanse golfer Costantino Rocca heeft zondag in Zwitserland de Europese Masters gewonnen. Hij greep de titel en de winstpremie van 450.000 gulden met een slotronde van 62 slagen, negen onder par. Rocca kwam daarmee uit op een totaalscore van 266. Hij bleef de Zweed Robert Karls- son en de Brit Scott Henderson voor. Beiden eindigden in de ijle lucht van Crans-sur-Sierre op een score van 267 slagen. Eindelijk weer succes Australische school Ergens op een achterafbaan van Flushing Meadows ston den gisteren tijdens de vrouwenfinale van de US Open drie mannen te overleggen bij een net: twee veteranen en één jonge tennisser. Eén van de oudjes deed de jonge speler iets voor dat te maken had met de spreidstand vóór het volleren. Curieus gezicht. De leerling was Patrick Rafter, de leraren Tony Roche en John Newcombe, sa men goed voor tien Grand Slamfinales. Natuurlijk won Patrick Rafter daarna de finale van de US Open 1997 van Greg Rusedski (6-3 6-3 4-6 7-5). Dat kon niet anders, met zulke leraren. new york rene van hattum gpd-verslaggever Roche en Newcombe zijn man nen van de generatie grote ten nissers die Australië in de jaren vijftig, zestig en ook nog begin jaren zeventig voortbracht. Rod Laver was de beste van alle maal, maar Newcombe en Ro che kwamen daar vlak achter. Samen met Ken Rosewall. Alle maal pure service-volleyspelers. Noodgedwongen, omdat in Australië in die tijd alleen nog maar tennisbanen van gras la gen. Heel Australië kent die gene ratie nog omdat ze van het land een toonaangevende tennisna- tie maakten. Het zijn helden van toen, mannen die op een zelfde voetstuk staan als de ge neratie Cruijff en Van Hanegem bij ons. Zij zetten tevens een trend die in Australië nooit meer week: Australiërs tennis sen altijd met hun neus het liefst zo dicht mogelijk op het net. Zo leren ze het van kinds af aan en zo spelen ze het tot in den treure. Nadat John Newcombe in 1973 de US Open won, slaagde geen Australiër er echter meer in om in New York te laten zien dat de Australische school nog steeds kampioenen kon maken voor tennis op hardcourt. Na tuurlijk was er Pat Cash, de Wimbledonwinnaar van 1987. Maar dat was op gras en na dat ene grote succes schitterde Cash eigenlijk nooit meer. Met Patrick Rafter stond er af gelopen twee weken op Flus hing Meadows een tennisser op, die in alles deed denken aan al le grote kampioenen die Austra lië ooit kende. Twee weken lang stond hij met zijn neus op het net, stormde hij na zijn eerste en tweede opslag naar voren en zeven wedstrijden lang dicteer de hij iedereen met ijzeren pols de les. Zelfs Michael Chang - nooit al te scheutig met compli menten over tegenstanders - gaf, nadat hij zaterdag in de hal ve finale door Rafter in drie sets opzij was gezet, toe dat hij sim pelweg van een speler had ver loren die geweldig tenniste. Servicegeweld Iets anders kon Greg Rusedski er gisteren ook niet van maken. Jonas Björkman was zaterdag in een gevecht van vijf sets nog wel bezweken onder het enor me servicegeweld van de Cana dese Brit, die gisteren net als Rafter zijn eerste Grand Slamfi- nale speelde. Maar Rafter deed gisteren wat hij alle eerdere wedstrijd in New York ook deed. Hij retourneerde ook als een vorst en liet Rusedski veel Patrick Rafter schreeuwt het uit na meer voor zijn punten spelen dan de import-Brit het hele toernooi nog had moeten doen. Hoewel het misschien verras send leek dat Rafter de finale haalde, was het dat niet. De Australiër stond dit jaar al in vijf finales. Net zoveel als Pete Sam pras en Michael Chang. Hij won er alleen niet een van, waar Chang en Sampras ze allemaal wonnen. „Maar hier is alles op zijn plaats gevallen", zei de dol gelukkige 24-jarige tennisser, zijn zege op Greg Rusedski in de finale die tegenwoordig op de Ber muda-eilanden woont en de Nederlandse Edith Pijpers als vriendin heeft. Wanneer de puzzelstukjes op hun plaats begonnen te vallen, had Rafter eerder in de week al gezegd: in het Davis Cup-duel in februari tegen Frankrijk had hij puur en alleen door te vech ten een overwinning wegge sleept tegen Cedric Pioline. Daarmee had hij het kwakkel jaar 1996, waarin hij vaker ge- van de US Open. foto reuters blesseerd was dan fit, definitief afgesloten. „Sindsdien weet ik dat ik alles kan als ik maar vecht." Dat zullen die twee mannen hem gisteren op dat achteraf- baantje, bij dat onderonsje aan het net, ook nog wel een keer hebben ingepeperd. Want Ro che en Nemcombe stonden daar ook niet toevallig met Pa trick Rafter, ze coachen samen ook het Australische Davis Cup team. Svetlana Sjorkina was tijdens de WK turnen in Lausanne de suc cesvolste deelnemer. De 18-jari- ge Russische verzamelde twee gouden en drie zilveren medail les. Aan haar titel in de meer kamp voegde ze in het weekein de goud op de brug toe. Met Sjorkina heeft Rusland weer de beschikking over een turnster die internationaal een dominante rol kan spelen. Haar technische capaciteiten komen vooral tot uitdrukking aan de brug, waarop ze in Atlanta olympisch goud veroverde en titelverdedigster was. Maar ook bij het paardspringen legt zij een complexiteit aan de dag die door vrijwel niemand wordt overtroffen. Door een onfor tuinlijke eerste sprong was ze echter op slag kansloos gewor den voor een derde gouden plak. Ze kwam bijna vol op haar gezicht terecht en kreeg een be schamend cijfer van 4,537. Sjorkina toonde zich nog geen echte persoonlijkheid die met haar uitstraling ook bij het publiek steeds extra enthousias me kan brengen. Zoals bijvoor beeld de legendarische Svetlana Boginskaja dat kon. Zij wist te boeien door haar manier van bewegen en dwong ook buiten de vloer respect af. Boginskaja was een ware turnkoningin, Sjorkina moet nog bewijzen dat zij in dat opzicht een waardig opvolgster kan worden. Gisteren was het publiek ech ter weer vergevingsgezind voor de Russische, die zowel op de evenwichtsbalk als op de vloer schitterde. Vooral op dat laatste onderdeel imponeerde Sjorkina met haar gracieuze bewegin gen. Ze kreeg net als de Roe meense Gina Gogean 9,800 punten, maar de titel ging de Russische voorbij wegens een mindere waardering voor de kwalificatie. Gogean had al eer der de titel op de evenwichts balk behaald. Grote verrassing op de laatste dag van de strijd om de wereld titels was de overwinning van de Fin Jani Tanskanen bij de mannen aan het rek. Met een hoog uitgevoerde Kovacs-salto en een gestrekte Deltsjev-salto was zijn score op dit onderdeel 9.700. Tot zijn grote verbazing zag de 21-jarige Fin dat titel houder Carballo uit Spanje zijn prestatie niet kon overtreffen. Toen daarna ook de Wit-Rus Ivankov een fatale fout maakte, had de nieuwe wereldkampioen enkele minuten nodig om weer 'tot bewustzijn' te komen. Bijna vijftig jaar geleden, in 1950, be haalde zijn landgenoot Paavo Aaltonen bij het WK in Basel ook de gouden medaille op dit onderdeel. De Italiaan Joeri Chechi bleef de 'lord van de ringen'. De olympische kampioen bracht voor de vijfde keer de wereldti tel op zijn naam met een schit terende oefening. „Ik wist dat er niets mis kon gaan", zei hij een voudig na afloop. Bij het paardvoltige deed zich de zeldzame situatie voor dat drie turners met 9,700 punten een identieke score kregen. Vol gens de nieuwe regels kreeg de Duitster Valeri Belenki het goud omdat hij tijdens de kwalificatie eerder in de week beter pres teerde dan de Fransman Pouja- de en de Zuid-Koreaan Gil Su. De Rus Alexej Nemov, vijf voudig medaillewinnaar in At lanta revancheerde zich voor zijn 26ste positie in de meer kamp. Hij mag zich wereldkam pioen vloeroefening noemen. Gina Gogean in actie op de evenwichtsbalk. De Roemeense behaalde de titel op dit onderdeel. Leontien van Moorsel is teleur gesteld in de Koninklijke Neder landse Wielren Unie (KNWU). Dit verklaarde ze zondag na haar overwinning in een criteri um in Goor. Gezien de resulta ten die de veelvoudige wereld kampioene dit seizoen heeft neergezet, verwachtte de ren- ster een uitnodiging voor de wereldtitelstrijd tijdrijden vol gende maand in San Sebastian. Die bleef uit. Van Moorsel behaalde dit sei zoen de nationale titel in de ra ce tegen de klok. Op de baan pakte ze het goud op de drie ki lometer achtervolging. Met de overwinning van zondag in Goor bracht ze het aantal zeges op achttien. „Ik reed in Goor vier meiden van de nationale selectie op een ronde", zei Van Moorsel. „Dat zegt toch wel iets over mijn kwaliteiten. Maar bondscoach Piet Hoekstra heeft dit seizoen nog geen woord met mij gewisseld. Ik vind het onbe- grijpelijk." Van Moorsel behaalde onder Hoekstra de grote successen in haar carrière. Ze behaalde we reldtitels en won twee keer de Ronde van Frankrijk voor vrou wen. Turnbond begint niet wereldbeker De Internationale Turnbond (FIG) begint nog dit najaar met een serie van vier we reldbekerwedstrijden, die volgend jaar moeten uitmon den in een World Cup-finale. Het besluit om een wereld beker te gaan houden, is het gevolg van een eerdere be slissing om in het jaar waarin geen WK wordt gehouden, toch een topevenement te organiseren. De selectie voor de wereld bekerwedstrijden gebeurt op basis van een wereldranglijst die zowel voor de mannen als vrouwen per onderdeel wordt opgemaakt en ha elk toernooi wordt geactuali seerd. De twaalf beste gym nasten per onderdeel worden uitgenodigd. monza ivo op den campj gpd-verslaggever q Een nieuwe formule, r waar het Grand Prix-*1 naar op zoek moet. ïl worden immers niet op het circuit beslist, nL de pit. De Grand Prixvc; lië in Monza was eeiq processie van in het van elkaar rijdende ml zonder noemenswaard^ haalpogingen. Voor o*,' ding zorgden slechts L stops, die uiteindelijke winst en verlies besj„ McLaren-Mercedes keer zijn huiswerk hetu gedaan, met als resulta» vid Coulthard op de trede van het podium. Jos Verstappen, als tv^r ste gestart, kwam al na: ronden naar de pits 1% mechanisch defect aa&( Tyrrell-Ford. Hij viel ms bleek dat het euvel aa„ luchtdruksysteem nieiL kon worden verholpen.^ Het is te hopen dat $fl€ ter Stallone zijn ins^ voor de Formule 1-fiLj hij wil gaan maken nieije halen uit de optocht L door het park van trok. De filmster wasrs naar Italië gekomen oije contract met Formule 1 roe Bernie Ecclestone kenen over een specti speelfilm rond het exclj Grand Prix-wereldje, anderhalf jaar moet di die een beeld moet s< over de sensatie van een, klaar zijn", verteT acteur. Gelukkig nam l(te de moeite de hele raceL kijken, want hij zou nte andere gedachten komen. Na de opwinding die lone voor de start tef- bracht, sloeg de saaiheL Misschien dat de overll lende autosportbond FD nog niet zo slecht j heeft door voor volgenii ingrijpende veranden aan te kondigen dieji een betere veilighek i voor meer actie moetefü] gen. De Schot Coulthard uit de startblokken, n?n drie plaatsen goed en ito de zich achter Jean Alt Heinz-Harald Frentzerl derde plek. Achter he?n< ten Giancarlo Fisichellj ques Villeneuve, Mikai nen en Michael Schuni aan. Aan die volgorde: derde niets, tot na ruii race de noodzakelijkei/é en bandenstops aan dj kwamen. L Als eersten kwamA beide Williams-rijder nen. „Fout", riep Frt, na afloop meteen, „vip andere konden toen nl paar snelle ronden ma t nig benzine rijden." ftr de Duitser als titelkanfk Villeneuve verloren eijrl; bare punten door in hl reldkampioenschap. Ier m Echt spannend weÈg toen leider Alesi en ioi volger Coulthard gelijj- hun monteurs opzochp? Fransman reed als jad binnen, maar de Schsn zijn neus voor bij hetbei ten van de pitstraat. ,J pitstop hebben we d-^_ gewonnen. Fantastisci, de jongens deze handelden. Het was pel Daarmee was het j_ werk voorbij. De o|ar werd weer in zonder dat er ook ma? veranderde in de volgoj Coach Jan Klerks: 'In vergelijking met het buitenland zijn wij niet professioneel genoeg bezig' tim brouwer de koning In champagne heeft Jan Klerks even geen trek. Felicitaties met de bronzen medaille van 'zijn' lichte dubbel-vier wimpelt de coach bijna ver ontwaardigd af. De derde plaats op de slotdag van het wereldkampioenschap in het Franse Aiguebelette vindt hij leuk voor Sigrid Winkel huis, Hedi Poot en de tweelingzusjes Brechje en Floortje van Eijk. Maar hun succes in een nieuw en bovendien niet-olympisch nummer (met slechts zeven deelnemers) kan de roem loze aftocht van de Nederlandse roeivloot niet maskeren. Dat de enige boot waaraan hij helemaal geen aandacht heeft besteed met een medail le naar huis gaat, stemt Klerks alleen maar droeviger. Hij stak dit jaar de meeste energie in de dubbel-vier (Bartman, Loefs, Eggen- kamp, Simon) en skiffeur Pepijn Aardewijn, maar moest machteloos toezien hoe de het kwartet als zevende en de eenling als zesde eindigde. „Ik ben als coach verantwoordelijk voor hun prestaties", zegt Klerks met een sombere blik, „dus moet ik mij op mijn posi tie beraden. Het is ook een signaal naar de roeibond. Ik moet van anderen horen dat ik verbeteringen in de situatie kan aanbrengen." Klerks is er de man niet naar om na een te leurstellend WK bij de bond te zeuren om meer geld. „Dat zou je mij kunnen verwijten. Ik ben niet zo'n vechter en vind het bijna gê nant om de beleidsmakers te attenderen op onze beperkingen. In vergelijking met het bui tenland zijn wij niet professioneel genoeg be zig. Niet alleen de Engelsen betalen hun roei ers 40.000 gulden per jaar. Ook in een land als Polen gaan er bakkeh geld bij. Maar het kan ook anders, zoals in de Verenigde Staten. Daar mogen alle nationale kampioenen naar het WK, maar moeten ze per persoon wel 700 gul den neertellen." Dat laatste model spreekt Klerks, ondanks zijn aanstelling als bondscoach in wezen nog steeds een vrijwilliger, het meest aan. Hij hun kert naar de tijd dat hij als clubcoach bij Die Leythe actief was en later op basis van een on kostenvergoeding Nico Rienks en Ronald Flo rijn naar olympisch goud loodste. „Dat waren niet mijn slechtste jaren. Nu stort de bond weliswaar elke maand een leuk bedrag op mijn rekening, maar voor dat geld moet ik veel tijd besteden aan zaken die niets met het eigenlijke coachen te maken hebben. Alles wat niet op de fiets gebeurt, kost mij oneven redig veel energie. Zo lang de resultaten goed zijn, neem ik die minder leuke kanten van mijn werk voor lief. Maar mocht de roeibond mij ooit trainingscoördinator maken, dan stap ik op." Zo ver zal het vermoedelijk niet komen. Tjark de Vries, voorzitter van de Commissie Top Roeien, noemt Klerks 'een waardevolle coach'. „Ik kan me voorstellen dat Klerks zich in zijn eergevoel als coach voelt aangetast. We moeten van deze tegenvallers leren. Volgende week maandag praten we met de trainers over het jaarplan 1998. Om het niveau van het Ne derlandse roeien omhoog te krijgen, moeten we de coaches ontlasten van logistieke be slommeringen. Daarnaast moeten de coaches elkaar een kijkje in de keuken gunnen. Zij moeten niet alleen hun voorgerechten aan anderen laten zien, maar ook hun hoofdge rechten." Kris Korzeniowski deelt die conclusie. „We moeten voortaan uniformer te werk gaan", zegt de 55-jarige globetrotter. De Poolse Ame rikaan is echter zeer te spreken over de zeven de plaats van de nieuwe Holland Acht. „Daar ben ik voor 105 procent tevreden over. Al is een coach natuurlijk nooit blij als hij geen medailles wint. Eeke van Nes en Piëta van Dishoeck worden hier knap vierde, maar ik heb trainingstijden van hen die nog een stuk sneller zijn. Maar voor paniek is geen reden. We hoeven onze roeiers niet opeens 40.000 gulden te gaan betalen. Een flexibele baan voor 20 uur in de buurt van de Bosbaan zet meer zoden aan de dijk. Nederlanders zijn niet geschapen om fulltime te roeien." Engelsen zijn dat in sommige gevallen wel. Tim Foster, ploeggenoot van superstar Steve Redgrave in de onverslaanbare vier zonder stuurman, heeft zijn studieboeken weliswaar bij zich, maar kijkt ze nauwelijks in. DC sen roeien de hele week bewust met (1 pen op. Sinds de dood van prinses Dil len zij contact met het thuisfront uit finales. Samen met de tennisser Rusef de roeiers de enige Engelse sporters d[ dag van de begrafenis in actie komen, j „Ik zit hier met gemengde gevoelen Foster met een gouden medaille op i blote buik. „Zo'n wereldtitel is een IJ hoogtepunt, maar ik ben ook met 1 dachten bij de mensen in Engeland, f ben voor de finale in minuut stilte inL nomen en bij de huldiging - zondeijy dat hadden afgesproken - onze hooiP' bogen." Met hun even sterke als ingetogen c| maken de Engelse roeiers er op hun nf rouwdag het beste van. Een dag later J zij hun vlag, die de hele week halfstf" gehangen, eindelijk opbergen. In hel, landse kamp is geen sprake van vlaf1" Daar moet de champagne de nasi® een teleurstellend verlopen WK wegspl

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 26