5PORT Kluivert voelt zich weer een hele vent )}uick Boys staat stijf van de zenuwen The Swiss Miss verstoort het sprookje van Williams IVANDAG 8 SEPTEMBER 1997 ndere indeling sportpagina's [deni Wegens de extra aandacht die deze krant vandaag aan Biajbegrafenis van prinses Diana besteedt, is een aantal sportpa- w#a's op een andere plaats ingedeeld. Behalve in het sportka- ;se^rn- ziin °°k sportberichten te vinden op de pagina's 22,23 en Ank geschorst voor Turkije 3e.jTTFRDAMWim Jonk mist de laatste WK-kwalificatiewedstrijd Nederland tegen Turkije, 11 oktober in de ArenA. Hij is ge- terjhorst. De middenvelder van PSV kreeg zaterdag in het duel Eniet België (3 -1) de gele kaart. Eerder was hij al in de uitwed- tegen Turkije (1-0) geboekt. Na twee gele kaarten volgt au- etpnatisch een uitsluiting, nla eljarl Lewis is dictatuur van Nebiolo zat jdfuBURGCarl Lewis vindt dat het niet zo goed gaat met de in- ^Jnationale atletiek. En dat is volgens de 36-jarige Amerikaan, e volgende week zijn laatste wedstrijd loopt, vooral de schuld lüi de voorzitter van de internationale aüetiekfederatie IAAF '|mo Nebiolo. „Nebiolo is een dictator", aldus de negenvoudig kampioen. „De wereld laat zich niet meer dwingen )or arrogante mannetjes. Het wordt tijd dat Nebiolo weer op .„arde terugkeert en wat voor de sport gaat betekenen. Hij moet bestrijden." Lewis liet in het Spiegel-interview weten dat r Jt programma van het WK-atletiek moet worden ingekort. In nojhene duurde het WK tien dagen, Nebiolo wil het in de toe- ;t Jmst over dertien dagen uitsmeren. „Maar voor de tv is dat be- phelijk. Dat zou betekenen dat er per dag maar drie onderde- j'nworden afgesloten." molders/Groth vierde bij EK dpfYMOUTH Bob Smolders en Karsten Groth zijn gisteren in En- h jland net buiten de medailles gevallen bij het Europees kam- laipenschap zeilen in de nieuwe olympische klasse 49er. Op de dag van het toernooi klom het Leidse team van de elfde de vierde plaats. De winnaars van de Spa Regatta wonnen iaiWeymouth de tiende race en kwamen in de elfde en twaalfde appdstrijd op de derde positie uit. De sterke eindsprint was net ivjpt genoeg voor eremetaal. Maar het duo behaalde wel een A-li- utóet. Bij het WK in januari willen Smolders en Groth opnieuw halen. Dan zijn ze verzekerd van een plaats in de A- van het Watersportverbond (KNWV). De titel in Enge- ging naar het Duitse tweetal Bauer/Barth. 109 Ader Williams: 'Puur racisme' M/vyork» Richard Williams, de vader en trainer van US Open- Vljaliste Venus, heeft kort voor de finale tennissters in het circuit Gehuldigd van racisme. „Venus krijgt van allerlei speelsters al- maai" weer het woord nikker naar haar hoofd geslingerd." ider Williams wees bij wijze van voorbeeld naar het incident in _jhalve finales, met de Roemeense Irina Spirlea. Beide"speel- ers botsten tijdens een wisseling van speelhelft t-egen elkaar „Dat was puur racisme", brieste Williams. Volgens de over- jtte trainer mocht Spirlea blij zijn dat het voorval zich met Ve is had voorgedaan, en niet met haar jongere en eveneens ten- gsende zus Serena. „Die had haar meteen op de baan met ge- (ce munt terugbetaald. Branie snel terug bij ex-Ajacied Het vingertje dat omhoog kwam na de voor Nederland en hemzelf zo bevrijdende treffer wees niet naar de bank. Guus Hiddink mocht kennelijk niet delen in de vreugde, de onüading en de beladen terugkeer van Patrick Kluivert in de armen van het Oranje-legioen. Nee, het vingertje wees slechts naar de dolle aanhang achter het doel van de arme Belgische doelman Filip de Wilde. Alsof Kluivert wilde zeggen: zie je nu wel, ik heb het helemaal waarge maakt. Kluivert voelde zich na afloop weer een hele vent. Hij was al verzekerd van de steun van Hiddink, zaterdagavond kwam daar de morele opkikker van 45.000 fans in de door de spon sor oranje gekleurde Rotter damse voetbaltempel bij. Tij dens de warming-up bleven fluitconcerten uit en na het Wil helmus klonk voor het eerst aar zelend de leus 'Kluivert, Klui vert, we worden kampioen'. De jonge voetbalmiljonair beant woordde de kreten met een ap plaus aan het adres van Oranjes harde kern. Luttele seconden voor de aftrap hief hij de han den boven het hoofd en klapte hij spontaan voor het legioen. Vanaf dat moment, zo voelde hij, kon het tegen de Belgen niet meer stuk. „Dit was de reactie waarop ik had gehoopt. Vooraf vroeg ik me echt af wat er met me zou gebeuren. Maar het werd een heerlijke wedstrijd", sprak Klui vert. „Voor rust was ik nog niet zo op dreef, maar de tweede helft liep helemaal gesmeerd. Ik denk dat ik een heleboel kracht uit deze wedstrijd, uit deze avond, heb geput voor de toe komst." Vanuit de spelersgroep had hij in de aanloop naar de 'kra ker' tegen de Belgen al een klop op de schouders gekregen. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Na afloop, zaterdagavond in de catacomben, beweerde de 21- jarige Milanees alweer dat het eigenlijk een normale zaak was dat de bondscoach hem had opgesteld. De branie was gauw terug bij een man die vijf dagen eerder met gebogen hoofd en het schaamrood op de kaken voet had gezet in het trainings kamp van Oranje. Van een bondscoach die zijn nek voor hem had uitgestoken, wilde hij al niets meer weten. „Jullie", sprak hij voor de zo veelste keer vermanend tot de vaderlandse media, „doen net alsof het een wonder is dat ik door Hiddink werd geselec teerd. Ik hoefde hem niet te be danken na die goal. Als er rond mij niets was gebeurd, had Hid dink me ook opgesteld. Hij heeft alleen laten blijken dat hij zijn eigen lijn heeft gevolgd." Toch was een beetje meer respect wel op zijn plaats ge weest voor de coach, die wel de gelijk een risico nam door Klui vert tegen de wensen van het KNVB-bestuur, de publieke opi nie en grote Nederlandse dag bladen in op te stellen in Oran jes belangrijkste kwalificatie-in terland voor het WK in Frank rijk. Frank de Boer zei blij te zijn dat Oranje zich met Kluivert door een moeilijke week heen had geworsteld. „Die hele affaire rond Patrick was niet goed. De groep, dit Nederlands elftal, werd er toch maar mee gecon fronteerd. Tegen België heeft-ie een hoop goed kunnen maken. Nee, wrijvingen in de spelers groep zelf waren er niet door zijn situatie. Maar het is wel lek ker om te weten dat alle neuzen weer in dezelfde richting staan." Richting Frankrijk dus, waar Oranje met zijn talentvolle groep zou moeten oogsten. Hoewel de champagnekurken voor de WK-kwalificatie pas na de wedstrijd tegen Turkije zul len knallen, kijken de Oranje-in ternationals al met een schuin oog naar de loting (in decem ber) voor het wereldkampioen schap. Patrick Kluivert gelooft dat het Nederlands elftal op dit mo ment zoveel potentieel in huis heeft, dat het moeiteloos een gooi kan doen naar het goud. Alleen al vanwege het feit dat Nederland met het duo Klui vert/Bergkamp een droomvoor- hoede heeft. „Dennis", meende Kluivert, „is zo'n formidabele speler op dit moment. Het is een genot om met hem samen te spelen. Dat zal alleen nog een flink aantal keren moeten ge beuren. Want dit was volgens mij pas de tweede keer dat we samen de aanval vormden. Maar dat komt wel goed. Het is net als met George Weah bij AC Milan. Na een paar wedstrijden voelden we elkaar al helemaal aan. Bij Oranje speel ik niet veel anders." Ook Bergkamp denkt de idea- Patrick Kluivert juichend op weg naar zijn supporters. „Ik denk dat ik een heleboel kracht uit deze wedstrijd, uit deze avond, heb geput voor de toekomst." foto anp le partner aan het front te heb- veel kansen gecreëerd, de score Patrick die positie in. Veel ver ben gevonden. Voor de defensie had veel hoger kunnen zijn. Het schil? Ian is iets meer een 'kil- van de Rode Duivels vormden is lekker voetballen op dit mo- Ier', Patrick heeft meer voetbal zij een constante kwelling. Vijf ment in Oranje. Bij Arsenal en lend vermogen." Belgen waren niet opgewassen in Oranje speel ik nu op dezelf- tegen twee Hollanders. Berg- de manier. In Engeland heb ik pag 27:'Verbrokkeld elftiü Is team ge- kamp, grijnzend: „We hebben Ian Wright voor me, hier neemt worden' iVUK ROB ONDERWATER tvan Egmond, voorzitter van sburgse Boys, was zaterdag dag voor een moment spra- os. Wilde hij in de kleedka- het eerste elftal compli- ïteren met de 1-1 tegen ck Boys op Nieuw Zuid, d Van Egmond geconfron- d met een foeterende trai- Wisman. De ramen vlogen ians uit de sponningen, zo ted was Wisman op zijn spe- 'Nog even en dan krijg ik op mijn sodemieter', dacht preses en hij vluchtte vervol- p de catacomben uit. |e 3250 toeschouwers kon- j zich wel iets bij de woede Henk Wisman voorstellen, [sburgse Boys was in de ope gskraker van het seizoen de haangevende ploeg geweest ffeeg met het gelijkspel dui- jk te weinig. De mooiste sen gingen op Nieuw Zuid ■rook op voor Rijnsburgse 9. 'aar was Wisman naderhand I boos om, wel om de wijze (rop Quick Boys via Pieter ïtweg tien minuten voor tijd de gelijkmaker kwam. Wis- p: „Als er afspraken worden chonden, dan hebben ze een pte aan me. Er was geen pekking toen Slootweg aan pal kwam. Roodakkers stond in de achterhoede een fje mooi weer te spelen en neem ik hem kwalijk." podakkers kreeg daarmee zijn trainer wel erg veel na- [eid op zijn bordje. Dat was terecht. Fouten maken is pselijk, neem bijvoorbeeld meest simpele kansen die I de andere kant om zeep pen geholpen. Als Steven 'er even na rust voor een Ivel verlaten doel Rijnsburg 2-0 had gezet, dan had Wis- p zich na afloop niet meer |t hoeven te maken, ppporters op Nieuw Zuid Sden met vuurwerk en rook- pnen voor een spetterende sfeervolle opening van het tbalseizoen. Zaterdagmid- I 6 september stond voor [ers en supporters in het te- kan de revanche na de bla- ge van vorig jaar. De oefen- jpagne van Quick Boys had J vertrouwen gegeven. Het Bied werd aangezet en uit borst meegezongen. |Iaar monsteroverwinningen Nietszeggende clubjes zeg- jnelemaal niets. Toen het te- I Rijnsburg om de keiharde |ten ging, stonden de Katwij- Edwin Hermes heeft de bal voor Rijnsburgse Boys, maar Marko Kleijn wil met een vliegende tackle aan deze situatie een einde maken. foto kees vanhoocdalem kers stijf van de zenuwen. Cees Tempelaar, de nieuwe trainer, wist aan de kant niet wat hij meemaakte. „Voor de wedstrijd had ik al een vaag vermoeden. Ze hadden allemaal bleke bek- kies van nervositeit." Quick Boys speelde voor rust ontluisterend slecht. Routinier Jaap van Duyn, toch heel wat gewend, grossierde in foute passes. Spelers die in de voor bereiding excelleerden (Crooy, Slootweg), speelden nu met sa mengeknepen billen. Van op bouw was nauwelijks sprake. Het enige dat het verbaasde pu bliek in de eerste helft kreeg te zien, was een gemiste schiet kans voor Guido Smits. Nie mand wilde de bal hebben, en als iemand de bal had, werd hij zonder fantasie breed gespeeld. Tot vervelens toe. Met Rijnsburg ging het heel wat beter. De ploeg was fel en speelde slim in op de gebreken van de tegenstander. Telkens werd de bal achter het trage verdedigingsblok (Hans van der Plas-Jaap van Duyn) gelegd, waar met name Mimoen Tiber- kanine kon excelleren. De 0-1 van Leidenaar Alan Campfens was dan ook dik ver diend. De ex-Feyenoorder schudde drie Katwijkers van zich af en passeerde doelman Kromhout met een ziedend schot. Vier minuten later stond Campfens na een slordigheid van aanvoerder Van der Plas weer oog in oog met Kromhout, maar nu mikte de spits in het zijnet. Na de rust had Quick Boys de zenuwen iets van zich afge schud, al kon de thuisploeg nimmer imponeren. Binnen een minuut stond Pieter Sloot weg na een handig doorkopbal letje van invaller Marco Kleijn (vanwege een gebrekkige voor bereiding buiten de basis gela ten) alleen voor Lennart Hegie. Slootweg schoot naast, zoals Steven Faber in dezelfde mi nuut aan de andere kant voor een leeg doel faalde. Rijnsburg se Boys hield door het missen van mooie kansen (Roest, Van Lochem) Quick Boys in de wed strijd. Tien minuten voor tijd was het zover. Norbert van Lo chem, een uitstekende back die vorig seizoen bij Devjo speelde, verloor een duel van Heter Slootweg, die ineens vrij baan had richting Hegie. De doelman stopte de bal in eerste instantie, maar in de rebound schoot Slootweg raak: 1-1. Daarmee kreeg Quick Boys te veel, maar Koning Voetbal re geert soms hard en onrecht vaardig. Wisman zag naderhand toch positieve punten. Hij had eerlijk gezegd niet verwacht dat zijn ploeg al zo ver zou zijn. Rijnsburgse Boys gaat een gro tere rol dan vorig seizoen spe len, dat is na afgelopen week einde wel duidelijk. Trainer Cees Tempelaar hoopt tegen Hoek komende za terdag op een betere beurt. De voorstelling die Quick Boys za terdag opvoerde, was geen maatstaf voor de kwaliteit van de ploeg. Misschien dat de blauwwitten op vreemde, Zeeuwse bodem de zenuwen de baas kunnen blijven. Quick Boys: Kromhout; Faerber, Van der Plas, Van Duyn, Flaton; Van Beelen (80. Fransen), Smits, Van Dijk, Crooy; Rbii (46. Kleijn), Slootweg. Rijnsburgse Boys: Hegie; Roest, De Kort, Roodakkers, Van Lochem; Aal- bersberg, Hermes, Klaassen; Faber, Campfens (70. Bennekers), Tiberkdni- new york rené van hattum gpd-verslaggever „Ga maar lekker lol maken", zei moeder Orace- ne Williams gistermorgen tegen haar dochter Venus. „Je staat in de finale en daar moet je vart genieten." Maar de vrouwenfinale van de US Open was nog geen set onderweg of het leek er op dat Venus Williams in tranen zou uitbarsten. Het stond 0-5 en ze werd verne derd. De tranen bleven nog net uit, maar beter tennis borrelde evenmin op. De finale van de 118ste US Open met de jongste finalisten ooit, werd inderdaad een historisch duel. Martina Hingis won in 62 minuten met 6-0 en 6-4. Zo'n eer ste set was sinds 1938 in New York niet meer gezien in de fina le. Het sprookje van het zwarte getto-meisje dat op haai zeven tiende bij haar eerste US Open al de top van de wereld leek te gaan bereiken, werd gisteren verstoord door 'the Swiss Miss', zoals Hingis in Amerika wordt genoemd. Wreed verstoord zelfs. Anderhalve set leek het er ver dacht veel op dat Mattina Hingis haar tegen standster verne derde. Pas toen Hingis ook in de tweede set rede lijk op rozen zat met een 3-1 voorsprong liet ze de druk wat varen. Maar er bestond geen tel de illusie dat het duel kon kantelen, ook niet toen Williams één keertje een speldenprik uit deelde door Hingis bij 4-3 in de tweede set haar servicegame af te palcken. De Zwitserse pikte hem direct weer terug en serveerde de partij uit precies zoals zij dat wilde. Zo werd de finaledag van de US Open op een heel andere manier een historische dag dan Venus Williams en waarschijnlijk al haar land genoten in hun hoofd hadden gehad. Venus Williams werd niét de eerste zwarte speelster die weer eens een Grand Slam-titel won, 39 jaar nadat haar landgenote Althéa Gibson de US Open en Wimbledon won. Gibson, twee weken geleden op de openingsdag van het Ar thur Ashe stadion 70 jaar geworden, keek voor de tv mee, had ze laten weten. Ze was niet meer fit genoeg om naar het stadion te komen. Ze werd dus ook niet het eerste grote vrouwelij ke sportidool aan wie miljoenen kansarme zwarte meisjes in Amerika zich zouden gaan spiegelen. Toch veroverde Williams afgelopen twee we ken natuurlijk Martina Hingis heeft de beker, Venus Williams kijkt niet erg be teuterd 3 6-4 tamelijk kansloos. Het jaar daarna won ze pas en daarna nog een keer. Won Williams afgelopen weken de harten van veel Amerikanen, Martina Hingis kwam gisteren definitief in het lijstje met hele grote kampioenen terecht. Haar derde Grand Slamtitel in één kalender jaar leverde haar nu al een plaatsje op op een lijstje met superspeelsters als Martina Navrati- lova, Steffi Graf, Monica Seles en Margeret Court.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25