Rietveld wordt latuurgebied Zucht naar harmonie tussen lichaam en geest Alphenaar betaalt te veel aan huur 'Wethouder voert prestigestrijd tegen slijterij' Leiden Regio Popcorn en poppenkast blrse schade :;;j brand in luziektent Kleuter zit met been vast in fiets Inbrekers slaan slag in regio UnI 'DAG 8 SEPTEMBER 1997 tiwikkelen Alphens deel kost 6,4 miljoen drusj Rietveld in Alphen wordt een natuur- en recreatie- jii Burgemeester en wethouders denken dat het zin gejft het gebied ten zuiden van de gemeente 'om te bou- ldöt'. Ze scharen zich achter een haalbaarheidsstudie onderzoeksbureau Mentink. Dat bureau schat de ien op ontwikkeling op 6,4 miljoen gulden. drie bedrijven plaats is in het nieuwe Rietveld. Nu staan er ze ven boerderijen. ,,Een aantal boeren zou eigenlijk al liever stoppen", aldus Habermehl, die daarom denkt dat het 'uit kopen' weinig problemen ople vert. Wethouder G. Hoogendoom reageert net als haar Alphense collega enthousiast. „Ik vind het een goede zaak. Het is een mooie afronding van de stad Al phen. Zo wordt de bebouwing 'ingepakt'." Plannen met het Hazerswoudse Rietveld, heeft de gemeente niet, laat Hoogen doom verder weten. „De kosten zouden te hoog zijn en boven dien krijgen we al een groot Bentwoud." De wethouder wijst er bovendien op dat het Hazers woudse Rietveld al een grote natuurwaarde heeft. Een precieze invulling van het ideaal plan", zegt IJ. Habermehl van recreatie. „Het moet JWjjroene buitentuin van de jp^twijk Kerk en Zanen wer ver^115 CDA-bestuurder Jjeen nieuwe bestemming 1 het Rietveld hard nodig. mJ moeten het ijzer smeden iet heet is. Het gebied zou a 1 verpauperen. Agrariërs die amTFn bedrijf hebben, zouden e p van hun land stukje bij 1 nje 8aan verhuren, verpach- ms Z° krijg Je volkstuintjes, ïita iemanri als hobby wat Tpen houden." ir jn zo'n rommelig aanzicht m^elt Habermehl. „Dat moe- llaJwe voorkomen." De wet- ^„_ner denkt dat er nog voor Rietveld staat nog niet op pa pier. Duidelijk is wel dat het een combinatie wordt van bos, wa ter en moeras. Eerst moet de 'achterban' van alle betrokken partijen haar goedkeuring aan de haalbaarheidsstudie van Mentink geven. In Alphen is dat de gemeenteraad. Morgen avond wordt de studie in de commissie plan- en beleidsvor ming besproken. Van de 6,4 miljoen die 'na- tuur- en recreatiepark Rietveld' gaat kosten, betaalt Alphen bij na twee miljoen. De provincie Zuid-Holland moet het grootste deel bijdragen: ruim 2,3 miljoen gulden. Verder nemen rijkswa terstaat en het Zuid-Hollands Landschap deel aan het project. Omleiding Ontwikkeling van het Alphense Rietveld houdt automatisch in dat een eventuele nieuw aan te leggen weg tussen Gouda en Al phen niet door loopt tot en met rijksweg 11. Deze omleidings- weg waar Waddinxveen en Bos koop om staan te springen en die de N207 moet ontlasten, zou het natuurgebied doorkrui- zoeterwoupe De popcorn vond zaterdag gretig aftrek tijdens de braderie in Zoeterwoude-dorp, waar de poppenkast veel bekijks had. Misschien lag het aan de begrafenis van prinses Diana, die veel mensen thuishield, maar rond het handjevol kramen was het verder een stille bedoening. Een straat verderop heer ste veel meer sfeer. Daar haalden de deelnemers aan een grote fietssponsortocht een stempel onder de vrolijke klanken van de Süsserwald Musikanten. foto »dick hogewoning las 'etll|ond marieta kroft es'f 1 vif^rand heeft dit weekeinde 'n Schade veroorzaakt aan de tain^jctent op De Baan in War- er tp. Het hele rieten dak is af in ind. De politie en brand- kstqvermoeden dat het vuur is af fjaan als gevolg van blik- jejislag. Brandstichting slui- •ndle 'vrijwel zeker' uit. „De p onstond namelijk in een jidig deel van de rieten op een plek waar moeilijk tkomen is", aldus de poli- Bovendien staat de kap erg t ten opzichte van de id ontstond in de vroege lagochtend. Omdat er een ^nvagen nodig was om het ilte bestrijden, kreeg de I Bweer van Warmond assis- I Ivan Leiden. De brand was onder controle. Het na- fen nam echter nog enkele beslag. omïaar voor het overslaan ^omliggende panden is er ïweest. „Er stond niet veel aldus officier van dienst Diemen. „We hebben al- £)e]uit voorzorg een in de ^gJ geparkeerde auto weg la- ]den." pel]£naar van de tent is de ge- »te Warmond. Technisch iedewerker J. van der alphen aan den run Een 4-jarige kleuter uit Al phen moest zaterdag door de brandweer worden bevrijd uit een verstrengeling met zijn fietsje. Het kind raakte met zijn voet en been be klemd tussen de trapper en het frame. Demontage van het achterwiel en verbuiging van het frame leidde niet tot bevrijding. De brandweer heeft toen met de nodige ap paratuur het slachtoffertje bevrijd. De kleuter bleek na onderzoek door het ambu lancepersoneel niets te man keren. Het rieten dak van de muziektent in Warmond is zaterdagochtend helemaal afgebrand. Ploeg van de gemeente schatte vanochtend de schade op ruw weg 30.000 gulden. Hij hoopt dat het dak zo snel mogelijk wordt herbouwd. „Hoe snel hangt af van de verzekering en de aannemer. Maar ik verwacht dat de muziektent al gauw twee tot tweeënhalve maand niet kan worden gebruikt. Het open podium midden in het dorp wordt vooral in de zo mermaanden veel gebruikt door muziekkorpsen en bandjes. Vol gens Van der Ploeg is dat sei zoen nu zo'n beetje voorbij en is het daarom een geluk bij een ongeluk dat de brand niet een maand eerder is ontstaan. De gemeenteambtenaar weet dat de muziektent ooit eens foto hielco kuipers eerder helemaal is uitgebrand. „Maar dat was voor mijn tijd. Ik werk hier sinds '86." In novem ber 1995 heeft de politie nog een brandje geblust dat toen waarschijnlijk door brandstich ting was ontstaan. Twee konijnen doodgeslagen hazerswoude-runduk In Hazerswoude, aan de Sta tionsweg, zijn dit weekeinde twee konijnen doodgeslagen en zijn de hokken van de dieren vernield. De rest van de dieren, die als hobby werden gehou den, huppelden vrij rond. Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. „Jderdorpse Jeb' werpt op Japan iagse gebruiksvoorwerpen, injfeo's en speelgoed uit Ja- chefen deze hele maand te be- - stJeren in de openbare bi- ■rgffeek in Leiderdorp. Aanlei- eker001" de tentoonstelling is zijluit dat lapan en Nederland lan|° jaar handel drijven met dur- Op 16 september houdt pol een lezing over het da- detfs leven in Japan. Belang enden kunnen zich hiervoor nonj'bieb' opgeven, cenl imp k^rnielingen ^Alphense bar -ijg aan den run» mannen hebben zater- icht in een café aan de 'esstraat in Alphen rotzooi >t. De twee wisten na slui- 'jd binnen te komen en zich niet de deur wijzen. de twee, een 32-jarige •naar, veegde de glazen 'e bar en bedreigde de be ier. De twee werden ver- ds naar buiten gewerkt. De ige Alphenaar gooide een loor de ruit en verdween. iededader, een 37-jarige iard, die eveneens bedrei- had geuit werd door de ikers van het cafe aange- "n en aan de politie over een. De Alphenaar werd lama aangehouden. Alphenaren geven cursussen, therapie en massages alphen aan den run robbert minkhorst Moeder Aarde is mijn huis. Elk jaar treedt de herfst in en daar kan je niet omheen. Universali teit en spiritualiteit spelen een grote rol in het Alphense huis van Ceres (wat Moeder Aarde betekent), dat cursussen, thera pie en massages geeft. Spiritue le en persoonlijke groei, met je zelf in evenwicht komen. „Ie mand kan allang skiën. Maar wat is er nog meer te ontdekken in de bergen?" Jos Hertroys, Carla Schreden en Rob Hoekemeijer vormen de spil waar Ceres om draait. Al enkele jaren opereerde het drie tal 'ondergronds'. Nu zoeken ze de publiciteit. Is er de ruimte en de wens om meer mensen te begeleiden. Spiritualisme is in de wijsbe geerte het tegengestelde van ma terialisme. Spiritualistisch noemt men een wereldbeschou wing die alleen aan de geest en het geestelijke - en dus niet aan het uitwendige en stojfelijke - centrale en ware werkelijkheid toekent', schrijft de Winkler Prins. Universaliën zijn algeme ne begrippen als het paard, het rood en het goede. „En een voorbeeld van een universeel principe is 'alles is geboren uit het vrouwelijke'", zegt Jos (voluit Marie-Jossette) Hertroys. Universaliën drukken ook de onvermijdelijkheid van dingen uit. Het wordt namelijk altijd zomer. Carla Schreden: „Bij elke Psychosynthesegids Jos Hertroys gezeten op een stoel. Naast haar staan Carla Schretlen en Rob Hoekemeijer. foto hielco kuipers stap die we nemen, kunnen we heid (de synthese), naar harmo- niet om Moeder Aarde heen. nie en balans tussen lichaam en Hertroys: „Ik ben een psycho- gevoel, tussen het denken en de synthesegids, een soort psycho- ziel. Ik noem mezelf een gids therapaut. Ik streef naar een- omdat ik niemand beweer hoe hij moet leven. Mensen moeten zelf ontdekken wat er bij ze aan de hemd is. Ik ga ze dat niet ver tellen." Die methode paste ze ook toe bij Schreden en Hoekemeijer. Ze leerde de twee kennen toen ze bij haar in therapie kwamen. Door haar scheiding kreeg Schreden het gevoel meer te willen. De Alphense is maat schappelijk werkster. Schreden assisteert Hertoys bij de psy- chosynthese-sessies en de mas sages en beiden doen samen de gespreksgroepen voor persoon lijke en spirituele groei. Hoekemeijer Volgde een hts- opleiding en belandde in de au tomatisering. „Daar had ik de laatste tien jaar al het gevoel dat ik dat werk niet wilde. Ik raakte overspannen en via allerlei ka nalen kwam ik uiteindelijk bij Jos. Onze sessies werden hele praatdagen." Hij stapte op bij zijn werkgever en doet nu de 'contacten met de buitenwe reld' voor Ceres. „Ik was aan het zoeken", legt Hertroys haar motivatie uit om psychosynthesegids te worden. „Ik wilde wat anders met mijn leven. Ik zat in de zakenwereld en dacht: Is dit het nou? Ik heb gezocht naar liefde en warmte en die heb ik in dat leven weinig gevonden. Toen ben ik in me zelf gaan zoeken. Zo heb ik ook de persoonlijke problemen in mijn eigen leven verwerkt. Wat trauma's leken, zijn nu parels geworden. Ik heb geen ballast meer." De 'technieken' die de twee vrouwen toepassen zijn soms heel speels. Het gaat een stuk verder dan luisteren en praten of bewegingstherapie. Ook van kleien, tekenen en 'geleide fan tasie' maken de twee gebruik. Hertroys: „Dat laatste is een vorm van meditatie. Je doet je ogen dicht en maakt een reis naar binnen. Ik leid mijn cliënt via suggesties rond. Sta je in een wei? Kijk rond, beschrijf wat je ziet. Ben je in een huis? Hoe ie mand zijn huis tekent of om schrijft, zegt ontzettend veel over iemands onbewuste kan ten." Ceres wil in deze regio een 'woon- en leefgemeenschap met gelijkgestemden' creëren. Een vergelijking met een sekte of de Baghwan dringt zich op, maar daar is absoluut geen sprake van, haasten Hertroys en Schreden zich te zeggen. „Het wordt ook geen commune. Het is heel vrijblijvend en iedereen behoudt zijn zelfstandigheid. Het is een manier van leven en een manier van kijken. Het gaat veel verder dan wat wij hier zeg gen. Het is het zoeken naar een andere vorm van leven." Ceres houdt op 19 septem ber in info-avond. Geïnteres seerden kunnen zich telefo nisch opgeven bij Jos Hertroys (0172 - 432148) of Carla Schretlen (0172 - 471157). Het bijwonen van de avond kost tien gulden. chef hans 1acobs 071-5356414, plv -chef rudolf kleun 071-5356436 Klappen voor plassende Alphenaren alphen aan den run Twee plassende Alphenaren (30 en 28 jaar) zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Hooftstraat in Alphen met een stok om hun oren geslagen door twee plaatsgenoten. Zij stoorden zich aan het geplas op straat. De urinerende mannen liepen kaakletsel op. Diezelfde nacht vielen in de Julianstraat twee mannen door de ruit van een café. Een 21-jarige Boskoper en een 26-jarige Alphenaar hadden onenigheid, waarbij klappen vielen. alphen aan den run robbert minkhorst Te veel Alphenaren moeten elke maand te veel huur betalen. Uit de eind vorige week gepresen teerde Stadspeiling 1996 blijkt dat de huurquote, het deel van het inkomen dat iemand aan huur kwijt is, in Alphen ver bo ven het landelijk gemiddelde ligt. Tegelijk constateert de Stadspeiling dat er in Alphen een tekort aan goedkope koop woningen is. Bijna de helft van de Alphe naren woont te duur, schrijven de onderzoekers in het bevol kingsonderzoek. Van de lage-in- komensgroepen is dat elf pro cent. Een aantal dat vier keer zo hoog ligt als het gemiddelde van heel Zuid-Holland. Uit de Stadspeiling blijkt dat bijna dertig procent te veel van zijn inkomen kwijt is aan huur. Volgens de schrijvers 'bevestigt dat het bestaande beeld dat de huurprijzen in de gemeente in het algemeen boven het gemid delde Nederlandse niveau lig gen'. „Mensen met een laag in komen betalen echter een nog groter deel van hun inkomen aan huur. Hoge huurlasten tref fen vooral starters op de wo ningmarkt (jongeren) en oudere alleenstaanden." Mensen uit de laagste inkomenscategorie zijn gemiddeld 47 procent van hun loon of uitkering aan huur kwijt. Wethouder D. van der Veen Meerstadt van volkshuisvesting vindt de cijfers niet schokkend. „Wat is te duur? In landen als Duitsland is het doodnoormaal dat mensen dertig en soms wel veertig procent van hun inko men aan huur kwijt zijn." De VDD'er is het vooral opge vallen dat Alphenaren graag 'doorstromen' en dat de wijk Kerk en Zanen 'als een van de aantrekkelijkste wijken van Zuid-Holland' wordt genoemd. Inderdaad heeft ongeveer een derde van de Alphenaren ver huisplannen. Overigens is acht procent daarvan al langer dan een half jaar op zoek. Uit de Stadspeiling blijkt dat meer dan tachtig procent van de woningzoekenden op de koopmarkt een huis tot 300.000 gulden zoekt. Op de woning markt is tegelijk een duidelijk tekort aan de goedkope koop woningen (tot 200.000 gulden). Voor Alphen is goedkoop bou wen een 'constant aandachts punt', maar Alphen kan niet al les, zegt Van der Veen Meer stadt. „Door mevrouw De Boer hebben we een restrictief bouw beleid." De bestuurder vindt overi gens niet dat zijn volkshuisves tingsbeleid op dat punt faalt. „Dat er een tekort aan goedko pe huizen is, is omdat iedereen wel zo'n woning wil met een tuintje op het zuiden en een fietsenschuur erbij. We doen wat we kunnen." PvdA-er Molkenboer: leiderdorp jaap van sanduk De Leiderdorpse wethouder A. van Dijk voert een prestigestrijd tegen slijterij Klerks, maar hij heeft lak aan de mensen die werkelijk met het probleem te maken hebben: de bewoners van de Obool die in de herrie zitten en geregeld hun auto ge blokkeerd zien. Dat zegt V. Mol kenboer (PvdA). Volgens hem moet de wethouder van ruimte lijke ordening het lef hebben om met de omwonenden om de tafel te zitten. „Hij moet zich eens op een oplossing richten." Wethouder van Dijk reageert verbaasd op de uitspraken van Molkenboer. „Ik wil best met die mensen praten", zegt hij. „Maar", voegt hij eraan toe, „la ten we niet vergeten dat ze voor het wonen bij een winkelcen trum hebben gekozen. En wat het verkeer betreft: ze willen een oplossing van de gemeente, terwijl de gemeente het pro bleem niet heeft gecreëerd." De wethouder, die al door de commissie voor beroep-en be zwaarschriften is teruggefloten, houdt echter vol dat de slijterij niet past in het bestemmings plan en weg moet. De bestuurs rechter buigt zich binnenkort over de heikele kwestie. Mol kenboer meent dat Van Dijk zich alleen maar richt op de ju ridische procedures en intussen niet luistert naar de klachten van de Obool-bewoners. „Hij moet gewoon zijn verlies erken nen. Voor de kosten die ge maakt zijn door allerlei proce dures had de gemeente makke lijk een beweegbaar paaltje kunnen kopen. Geef de bewo ners zo'n systeem met een chipkaartje en het is voorbij met de overlast." Volgens A. van Wetten, woordvoerder van de Obool-be woners, moet er snel een een eind komen aan de overlast. Hoewel er sprake is van een parkeerverbod, wordt veelvuldig voor de woningen geparkeerd om bier in te laden of om even te pinnen. „Nu er geldautoma ten naast de slijterij zijn bijge komen is het probleem nog gro ter geworden." Gevolg daarvan is dat de bewoners vaak hun carport niet uit kunnen. Als Van Wetten de politie belt, krijgt ze het advies om de autombilisten op hun gedrag aan te spreken. „Dat doe je dan weieens, maar het helpt ook niet. Ja, ben je in een slechte bui mevrouw, roe pen ze dan. Bovendien, ik wil geen burgerwacht zijn." Toch hebben de bewoners met ambtenaren om de tafel ge zeten om naar oplossingen te kijken. „Afsluiting door middel van een stalèn pyramide die in de grond kan wegzakken werd genoemd. Dat is voor ons onbe spreekbaar. Daarvoor moet je de auto uit en de paal omhoog trekken. Dat lukt de oudere be woners niet." Over een hydrau lisch systeem met een chip kaartje, zoals in een parkeerga rage, is men wel enthousiast. „Dat kost ongeveer 40.000 gul den en zal nooit door de poli tiek worden geaccepteerd, ver telden de ambtenaren ons", al dus Van Wetten. Volgens wethouder van Dijk zijn de bewoners echter niet kansloos. „Ik zeg nooit nooit. Uiteindelijk beslist de gemeen teraad. Kijk eens wat het Comi té Doesbrug voor elkaar heeft gekregen?" regio de met de auto van het gezin vertrekken, maar merkte dat de poort was gesloten. Daarop ging hij terug om de sleutels te halen maar werd overlopen door de bewoners. Er ontstond een handgemeen. De insluiper ver dween lopend, maar de politie hield hem op de Kruisweg aan. Een Alphenaar trof zaterdag middag een vreemde man aan in zijn woning aan de Ouds- hoornseweg. De insluiper nam direct de benen toen hij werd betrapt. De bewoner zette de achtervolging in. Ter hoogte van Groenoord dook de dief de bos jes in en verdween met de por tefeuille met geld, pasjes en het rijbewijs van de bewoner. Inbrekers zijn dit weekeinde op diverse plaatsen in de regio Lei den actief geweest. Getuigen zagen zondagavond drie mannen inbreken in een woning aan de Penning in Lei derdorp. Ze hadden de schuif pui gedeeltelijk gedemonteerd om binnen te komen. De politie hield hen kort erop aan. Het be troffen twee Amsterdammers van 20 en 21 jaar en een Rotter dammer van 22 jaar. Een inbreker liep zaterdagmid dag Woubruggenaren in de ar men omdat hij nog iets verge ten was. De 26-jarige man had enkele tassen en de autosleutels uit de woning gestolen. Hij wil-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21