Wereldhavendagen: rustig en gezelli Onderhoud van oud gaskachel onmogelijl Randstad Politie laat tasje ontwerpen om veilig mee te winkelen Advies Registratiekamer bemoeilijkt straatverbod Lissenaren luisteren corso Aalsmeer op Duikers Duik Holland Schoonmaken wateren schoon MAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 07" utrecht gpd De politie in Den Haag houdt zich niet alleen repressief be zig met winkeldiefstallen, maar bezint zich ook al gerui me tijd op het nemen van pre ventieve maatregelen. In dat kader werd onlangs een natio nale wedstrijd uitgeschreven om een tas te ontwerpen die is bestand tegen tassenrollerij. In de Utrechtse Jaarbeurs zijn vanmiddag de prijswin naars bekendgemaakt. Het winnende ontwerp in de cate gorie preventief is vervaardigd door Jannet Wezeman van de Iedervakschool Koning Willem II te Den Bosch. Zij ontwierp een tas die zeer moeilijk is te rollen, maar er toch ook nog creatief en innovatief uitzag. De tas wordt in productie ge nomen door de lederwarenfa- brikant Rubo Lederwaren BV en zal naar verwachting in het voorjaar van 1998 in de win kels verkrijgbaar zijn. De Haagse politieman Jos Scheutjens is de man achter het idee. Hij ging al eens met toneelspelers het centrum van Den Haag in om het winke lend publiek zo te wijzen op de gevaren van zakken- en tassenrollerij. Eerder dit jaar bedacht hij de ontwerpwed strijd voor deze preventietas. In totaal 73 leerlingen van acht kunstacademies, mode vakscholen en de ledervak school deden mee aan de wedstrijd. Naast ontwerpers zaten ook politiemensen in de jury om zo ook te kunnen be oordelen of de tas veilig ge noeg is. amsterdam anp Een bindend advies van de Re gistratiekamer maakt de aanpak van overlast veroorzakende ver slaafden in Amsterdam een stuk moeilijker. Dit heeft de Amster damse advocaat mr. G. Hamers zaterdag gezegd. Volgens het advies mag de politie geen gegevens aan de burgemeester doorspelen over verslaafden die een overtreding hebben begaan. Daarmee over treedt zij de wet Politieregisters en schaadt zij de privacy, aldus Hamers, die de zaak namens een cliënt bij de Registratieka mer aanhangig heeft gemaakt. Amsterdam bestrijdt de over last door straatverboden op te leggen aan personen die dealen, mensen lastigvallen of op een andere manier de openbare or de verstoren. Vaak gaat het om verslaafden en dealers. Hiervoor houdt de Amster damse politie gegevens bij van verslaafden die een dergelijke overtreding hebben begaan. Gebeurt dit vaker dan vijf keer in een half jaar. dan gaan die gegevens naar burgemeester Patijn. Sinds juni 1996 kan hij op grond van een Algemene Po litie Verordening een straatver bod van veertien dagen opleg gen voor door hem aangewezen gebieden. Volgens woordvoerder Klaas Wilting heeft de politie het ad vies van de Registratiekamer nog niet ontvangen. Hij is ook een voorstander van goede pri vacy regelementen, maar zou het jammer vinden als de huidi ge werkwijze hierdoor onmoge lijk wordt. „We kunnen nu in bepaalde buurten de openbare orde in de hand houden. We pakken geen mensen op grond van de kleur van hun ogen op, het gaat echt om mensen die rottigheid uithalen. De burgemeester van Amster dam kon zaterdag niet reage ren. Hij verblijft in Moskou, zo liet een woordvoerder weten. Concurrentie van andere evenementen drukt bezoekcijfers De Wereldhavendagen 1997 hebben naar schat ting 265.000 bezoekers ge trokken. Dat zijn er fors minder dan vorig jaar, toen het evenement goed was voor een half miljoen kij kers. Maar terwijl het feest een jaar geleden profiteer de van de aantrekkings kracht van de toen net ge opende Erasmusbrug, moesten de havendagen het dit jaar opnemen tegen enkele serieuze concurren ten. rotterdam peter de lange Eerst was er zaterdag de mas saal bekeken tv-uitzending van prinses Diana's begrafenis die het publiek thuishield. De zater dagavond uitgezonden voetbal wedstrijd Nederland-België heeft waarschijnlijk ook veel kij kers weggehouden bij het vuur werk, dat 'slechts' 15.000 toe schouwers trok. Ondanks het wat tegenvallen de bezoekcijfer is de organisatie tevreden over het resultaat. „We wisten vooraf al dat we de score van vorig jaar bij lange na niet zouden halen. En er zijn ook positieve punten. De belang stelling voor de excursies was groot, bijna alle 11.000 plaatsen zijn verkocht," aldus een woordvoerder van het Gemeen telijk Havenbedrijf. De politie spreekt van 'rustige en gezellige' Wereldhavenda gen. Er deden zich nagenoeg geen incidenten voor. Op het fregat Hr. Ms. Van Galen, dat lag afgemeerd aan de Parkkade, werd tot tweemaal toe een anti militaristische actievoerster uit de mast gehaald. De vrouw kreeg gisteren tijdelijk het ver bod het gebied te betreden. Als tweede opmerkelijk feit meldde de politie de diefstal van een hoeveelheid opiaten uit een koffer van de GGD op de Mül- lerpier. De GGD deed daar mee aan demonstraties van de hulp verlenende diensten. Na de veelbelovende ouvertu re vrijdag rond het nieuwe crui seschip Mercury, dat als een De Wereldhavendagen trokken naar schatting 265.000 bezoekers. van de topattracties van dit jaar wordt beschouwd, kwam de vijfde editie van de Wereldha vendagen zaterdag maar traag op gang. Pas na afloop van de uitvaartplechtigheid in Enge land kwam er vaart in de haven dagen. Maar toen lag het evene ment, mede dankzij het lekkere zonnetje, ook meteen op volle stoom. Nadeel van die plotse ling aanzwellende drukte was dat er voor diverse attracties ogenblikkelijk lange rijen ont stonden. Op de toegangswegen raakte het verkeer in snel tempo in de knoop. „Alles wordt nu in een paar uur samengeknepen. Dat bete kent voor veel mensen wach ten," aldus een werknemer van de Euromast. De toren telde za terdag zo'n 1900 bezoekers. Zondag werd dat aantal 'lang niet' gehaald. Maar op veel an dere plaatsen sloeg de zondagse drukte die van zaterdag met stukken. Ondanks het veel wis selvalliger weer. De pont die het publiek vervoerde tussen de at tracties op de noordelijke (Mül- lerpier) en die op de zuidelijke (Wilhelminapier) oever, zonk zondagmiddag bijna onder het gewicht van zijn passagiers. De Erasmusbrug, gesloten voor al het overige verkeer, verwerkte een constante stroom voetgan gers tussen noord en zuid. Bestbezochte attractie was ongetwijfeld het vuurwerk. Dui zenden kijkers verdrongen zich op de Willemskade, de Wilhel- minakade en de Erasmusbrug om maar niets te missen van het spectaculaire ballet dat een vloot havenslepers, watertaxi's en waterscooters uitvoerde on der een regen van veelkleurige vuurpijlen. De politie registreer de met infra-rood aparatuur vanuit een helikopter dat de toeschouwers op de brug twee rijen dik stonden en op de ka des zes rijen. De militairen trokken als van ouds eveneens veel bezoekers. Hoe stil het zaterdagochtend ook was, in het bivak dat de mariniers aan de Parkkade had den ingericht stond de jeugd geduldig in de rij om even ach ter een machinegeweer te mo gen kruipen en een salvo af te geven. Van de Nederland logsschepen kreeg vooral derzeeboot Hr.Ms. Walr juist terug van reparatiev de RDM, veel publiek te ken. Vier meter onder wa een benauwde ruimte w; metaal lauw aanvoelde lucht vaag naar diesel sn werden de nieuwsgierig een toegangskaart haddi ten te bemachtigen inge< de geheimen van de onr dienst. Permanente waal heid, hechte kameraadsci géén plaats voor vrou bemanningsleden. „Als hun maandelijkse period ben moeten ze elke daj chen, en daar is hier geer te voor," vertelde koi Marco van Pelt zijn gehoo Teleurgesteld maar bej reageerde het publiek op kendmaking dat het Brit gat HMS Newcastle, in vt met de koninklijke begr niet te bezichtigen was. de wal sloeg een grote ni zwijgend gade hoe de b ning zich verzamelde i achterplecht om in stran een halve minuut stilte i te nemen voor de dode p Van de Nederlandse m schepen hing de vlag uit toon halfstok. Het boekingskantoor Müllerpier voor de excurs bustochten door het ha' bied draaide als enige vai allereerste moment op toeren. Een half uur nad loket openging waren ve lende uitstapjes met bo bus al finaal uitverkocht, excursies, zoals naar de j vloedkering in de Nieuw terweg, zijn gewoonlijk st duurder," aldus cord kaartverkoop Joost Maa Tijdens de Wereldhaven werden 'vriendenprijsjes' kend van drievijftig en vij den. Populairste doelen i Shell Pernis en de contain minal ECT. „De slufter i Maasvlakte is ook erg in vertelde baliemedewerksti riëlle Karreman. „Maar i hoofdzakelijk omdat je kans hebt om zeehondi Hoofd politiezaken van Gouds district in elkaar geslagen De tweede man van het Goudse politiedistrict Waag en Wie- ricke, hoofd politiezaken L. Wil- tenburg, is zaterdagnacht ge wond geraakt. De 46-jarige Wil- tenburg surveilleerde tijdens het Goudse jazzfestival in bur ger over de Markt. Toen hij in de drukte even in aanraking kwam met een 24-jarige Gou wenaar, haalde laatstgenoemde direct uit. Wiltenburg kreeg en kele knietjes en incasseerde ook een kopstoot. De politieman wist een café te bereiken en alarmeerde daar zijn collega's. Vervolgens werd hij met een paar gekneusde ribben en een opgezet jukbeen voor behande ling naar een ziekenhuis over gebracht. Minder treinen door storing Door een stroomstoring rijden er sinds zondagmiddag half vijf minder treinen tussen Amster- dam-Muiderpoort en Naarden- /Bussum. Volgens een woord voerder van de NS werkt een aantal seinen niet meer. Een beperkt aantal treinen wordt via radiocontact tussen verkeerslei ding en machinist over het ge stoorde traject geleid, maar rei zigers moeten rekening houden met vertraging en extra over stappen. aalsmeer/lisse» Vijfentwintig skaters uit Lisse hebben zaterdag het bloemencorso van Aalsmeer opgeluisterd. Gestoken in opvallende kleding 'schaatsten' ze voor de praalwagens uit, onderweg het publiek vermakend met hun capriolen. Volgens Willem Bruinen, woordvoerder van de skaters, is de tocht 'perfect' verlopen. „De deelnemers hebben werkelijk genoten. Alles is verder ook heel goed gegaan. Goed, een paar jongeren hebben wat blaren opgelopen. Maar dat mocht verder geen naam hebben." De organisatie van het corso sprak overigens van een tegenvallende belangstelling door de begrafenis van Diana. Bruinen heeft daar weinig van gemerkt. „Het was flink druk langs de kant." FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER Uit Het Spaarne haalden ze in een uurtje veertig fietsen. Bij IJmuiden kwamen ze met een in stukken gesneden lijk naar boven. En in de buurt van Hille- gom stuitten ze op een volle fles champagne; die hebben ze rpaar opgedronken. Ze doen het voor hun plezier èn voor het milieu, de leden van 'Duik Holland Schoon'. Af en toe gaan ze te water om alle rot zooi op te ruimen die anderen er in kieperen. Van gestolen bromfietsen en geldcassettes van bankovervallen tot compu ters, elektronische orgels, au towrakken, koelkasten, wasma chines en winkelwagentjes. „Er wordt ongelooflijk veel gedumpt. Daardoor komt een groot deel van het afval in het water terecht en dat is zeer be lastend voor het milieu", zegt voorzitter Mike de Jong. „Je houdt het niet voor mogelijk, maar als er ergens aan de weg wordt gewerkt, gebeurt het ge regeld dat automobilisten de verkeersborden in het water gooien en doodleuk doorrij den". De Jong heeft „altijd iets met het milieu gehad". Hij studeer de aan de landbouwuniversiteit van Adelaide in Australië, waar hij bijna zijn hele leven woonde. Zeven jaar geleden keerde hij terug naar Nederland, zijn ge boorteland. Binnen de kortste keren was hij voorzitter van Duik Holland Schoon, waar hij zijn twee hartstochten combi neert. „Er zit wel degelijk een risico aan het duiken, want je weet nooit precies waar je op stuit. Soms komen we explosieven te gen en die mogen we onder geen beding naar boven halen. We zijn dan verplicht het genie peloton van de landmacht in te schakelen, want die hebben specialisten om bommen en granaten onschadelijk te ma ken". De kans dat de milieuduikers daar op stuiten is komend weekeind aanwezig, als een groepje in de Westeinder plas bij Aalsmeer op zoek gaat naar wapens die de Duitsers aan het eind van de Tweede Wereldoor log daar gedumpt zouden heb ben. „Die soldaten wilden heel snel weg en zouden toen al hun materiaal in het water hebben gesmeten. Het is niet ondenk baar dat daar ook granaten bij zitten". Een week later is Haar lem aan de beurt, waar over een route van vier kilometer grach ten en singels worden schoon gemaakt. Alles moet op de tast, want in de binnenwateren is het aardedonker. Zelfs lampen hel pen niets. De Jong herinnert zich dat hij een keer dacht met een stuk fiets naar boven te ko men, maar tot zijn stomme ver bazing een loopkruk in zijn hand had. „Dat was uitgere kend op de dag dat één of ander kwakzalver in de media had ge roepen dat hij een oude, kreu pele vrouw had genezen. Dat mag je dus wel een wonder baarlijke vangst noemen". Installateurs branden hun handen niet aan kachels met asbest utrecht nathalie strijker Elk jaar komen gemiddeld vijf Nederlanders om het leven door een ongeluk met een gas kachel. In de meeste gevallen gaat het daarbij om een vergifti ging door koolmonoxide-dam- pen. Gaskacheleigenaars doen er dus verstandig aan hun ka chels regelmatig te laten contro leren. Zeker in deze maanden, vlak voordat ze weer intensief gebruikt gaan worden. Maar dat blijkt vaak een probleem. Instal lateurs weigeren namelijk om oude gaskachels in onderhoud te nemen, waardoor de staat van de kachel alleen nog maar beroerder wordt. In gaskachels die gemaakt zijn voor 1985 kan namelijk as best zitten. Zolang dat daar ge woon blijft zitten, is er niets aan de hand. Pas aJs een kachel wordt schoongemaakt, kunnen die deeltjes gaan zweven en vormen ze een gevaar voor de gezondheid. Weinig installa teurs hebben zin om zich daar aan bloot te stellen en dus wei geren ze zo'n kachel schoon te maken tot het asbest is verwij derd. Installateur Ruis van Gasser- vice Utrecht beaamt dat hij een gaskachel met asbest niet zal aanraken. „Zijn ze van voor 1985, dan geven wij ze eerst een inspectiebeurt voor ze in aan merking komen voor een on derhoudsbeurt of -contract. Als er dan asbest in blijkt te zitten, houdt het voor ons op. Dan ne men we zo'n kachel niet in on derhoud. We stellen onze mon teurs daar niet aan bloot." Onderhoudsbedrijf M24 doet hetzelfde. „Als iemand ons belt met een kapotte kachel en daar blijkt asbest in te zitten, sturen wij eerst een professionele as- bestverwijderaar om dat weg te halen. Pas dan beginnen we aan de reparatie. Iemand moet dan dus soms wat langer in de kou blijven zitten. En uiteraard zijn de kosten voor het verwijderen van het asbest voor rekening van de klant", aldus de direc teur van M24. S. van Breukelen, adviseur en inspecteur bij Gasbedrijf Cen traal Nederland, komt in zijn werk nog geregeld kachels met asbest tegen. „Vooral in de wat oudere wijken, en bij oude mensen die hun kachel al lang niet meer hebben laten contro leren." „Asbest werd vroeger gebruikt omdat het brandwerend werkt. Als je het met rust laat is er niks aan de hand. Het zit doorgaans onder de kachel als plaat, langs de randen van de ruitjes als af dichting en achter de vlamver- deler. Als je de glaasje weghaalt om schoon te maken kunnen de vezels zich verspreiden. Asbest laten verwijderen is niet goedkoop. Voor een gemid delde kachel kost dat ai snel- zo'n tweeduizend gulden. Vol gens Van Breukelen is het dan ook vaak voordeliger om ge woon een nieuwe kachel aan te schaffen. Bij een gaskachel is de condi tie van de brander van belang. „Dat is absoluut het meest kriti sche onderdeel van de kachel", stelt T. Venhorst. Hij is gastech nisch adviseur bij Gastee in Apeldoorn. Gastee controleert ondermeer of ontwerpen voor nieuwe kachels aan de Europe se veiligheidsnormen voldoen. „Met de brander kan het fout gaan als een kachel bijvoor beeld in een erg stoffige kamer staat. Als er stof in de brander komt, kan die verstopt raken. Normaal verbrandt een kachel een mengsel van lucht en gas. Als de brander verstopt zit, kan er geen lucht bij en verbrandt de kachel alleen nog maar gas. Op dat moment onstaan kool- monoxidedampen. Vandaar het advies van Van Breukelen om de brander regel matig te stofzuigen. Daarmee is hij overigens nog niet veilig af gesteld. Bij een haardkachel is het bo vendien van belang om de schoorsteen jaarlijks goed schoon te houden. De kachel zelf veroorzaakt niet veel vuil in de schoorsteen. „Je weet natuurlijk niet wat er van buiten af in terecht komt. Als de kachel op de waakvlam staat, geeft dat warmte af aan de schoorsteen en vogels vin den dat ideaal om boven te nes telen. Na het broedseizoen kun nen die nesten dan ir schoorsteen terecht konifj dat is levensgevaarlijk. Nie zeer vanwege brandgê maar vooral omdat een afa ten schoorsteen kan za voor CO-vergiftiging. De brandingsgassen kunnen weg." Koolmonoxide dampen nog niet meteen levensga lijk, zo legt Venhorst uit. Pj er ook iets mankeert aan voer wordt het link. „De pen slaan dan terug de kanj en dan kan er vergiftiging tl den." Een haardkachel haalt! lucht overigens gewoon it kamer. Als die ruimte te g« geïsoleerd, kan dat dus ooi) blemen opleveren. De Ijl gebruikt dan meer zuurste» er binnen komt. Volgens Venhorst kan f het uiterlijk van een kachel al wel zien in wat voor stl verkeert. „Als hij heel erg# is, is dat al een veeg tekej vlam hoort blauw te zijl een kachel brandt met lanl le vlampunten is er du# iets niet in orde." Ook de atmosfeer in del kan veel zeggen over der van de kachel. „Koolmonj kun je helaas niet ruiken! als er in huis een bedompt mosfeer hangt, kan dat wft den op problemen. Ook hl beslaan van de ramen kat* zen op koolmonoxidedaiP Waterdamp blijft dan nal hangen, in plaats van schoorsteen of afvoer tf' dwijnen. Bij zulke signa# het echt zaak om snel iet naar de kachel te laten kijl# Naast gevaar voor kol noxidevergiftiging speeL gaskachels natuurlijk hetb^ veiligheidsaspect een grot Vaak ontstaat brand doorif mand per ongeluk iets opl chel laat liggen, licht wi voerder Van de Ven vC Utrechtse brandweer toe. 1(j „Ik weet het van meze]n nog wel. In de zomer, als cl chel niet brandt, gebruik kachel als een soort extfi,j en in de winter moet je p gewoonte weer afleren. Ee is daarbij dan zo gemaakt-'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20