«SLeidsch Dagblad 13 Britse pers belooft beterschap HOOGVLIET? Grotere risico's voor mensen in omgeving Schiphol Zorgen over afkalving openbaar vervoer ALLEEN BIJ HOOGVLIET: Mobutu overleden in hoofdstad Marokko frisse wind TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. MANDAG 8 SEPTEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 «Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Een op vijf werkende moeders stopt Feestje voor gf» verjaardag van Moskou geslaagd Selectie figuranten voor Aïda net een veemarkt LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Leiden Pedro Philips: een f k gokker kan altijd y) maar kort winnen Noordwijk stort Utrecht in crisis Stadion Galgenwaard in Utrecht leek gisterochtend een crisiscentrum. Spelers werden onderworpen aan een straftraining; de voor zitter, de directeur techni sche zaken en de trainers staken de koppen bij elkaar. Behalve Hans van Breuke- len deed iedereen er het zwijgen toe. De voetballers krijgen, tenzij de spelers- bond WCS daar moeilijk over doet, een geldboete. Aanleiding voor de commo tie was de uitschakeling in de voorronde van de Am- stelcup, een dag eerder. Eredivisieclub FC Utrecht blameerde zich door met 3- 1 van Noordwijk te verlie zen. Noordwijk kwam daar mee in punten gelijk met Utrecht. Beide ploegen moesten in de eindstand Katwijk (dat met 2-0 van Haarlem 2 won en daarmee eerste werd in de poule) en Dordrecht voor laten gaan. Zaterdag wilde niemand bij FC Utrecht commentaar le veren. Trainer Ronald Spel- bos was bang voor emotio nele reacties en legde zijn spelers een spreekverbod op. Pagina 29: Katwijk bij 1 laatste 32 in Amstel Cup 1 Wat heeft het tiende gedaan? Oegstgeest 10 speelde met 1-1 gelijk tegen Katwijk 16, Noordwijk 10 verpletterde Rijnsburgse Boys 18 met 10-1 en Valken'68 9 verraste met een 2-4 bij FC Lisse 10. Leiden 10 begon de compe titie overtuigend met 1-6 bij Alphia. Vanaf vandaag brengt deze krant op de pa gina 'Scorebord' (pag. 22) vrijwel alle uitslagen van het lagere voetbal; niet al leen van het tiende, maar ook van het tweede en het twintigste. Harde aanval broer Diana maakt zelfs indruk op roddelbladen Uitzendmarkt spectaculair gegroeid uitzendmarkt is in het twee- e kwartaal van dit jaar op- ieuw spectaculair gegroeid. De mzet van de bureaus is in ver slijking met dezelfde periode orig jaar met 18,5 procent ge legen naar 2,7 miljard gulden. De inleenkrachten hebben 65.000 volledige banen ver tild, een groei van 23.000. Dat lijkt uit cijfers die het Centraal ureau voor de Statistiek (CBS) indaag bekend heeft gemaakt. De groei van de branche is Joral toe te schrijven aan de inhoudende economische roei. Ondernemers staan te iringen om personeel. De Britse pers lijkt het boe tekleed te hebben aange trokken voor de gebeurte nissen die hebben geleid tot de dood van prinses Diana. Zelfs de Britse bou levardbladen, die worden gerekend tot de meest agressieve ter wereld, be loofden in hun edities van vandaag een 'diepgaand zelfonderzoek'. LONDEN Rtr-AFP-GPD-ANP De boetedoening volgt op de emotionele en bittere verwijten die graaf Charles Spencer, de broer van Diana, de pers zater dag tijdens de uitvaartmis maakte. De graaf verweet de kianten opnieuw dat ze zijn 'unieke, complexe, buitengewo ne en onvervangbare' zuster maar al te vaak kapot hebben willen maken. Prins Charles heeft zijn kinde ren na de emotionele uitvaart afgeschermd op het buiten Hig- hgrove. Buckingham Palace ver zocht de media de prinsen met rust te laten. Verwacht wordt dat er pogingen komen om de pers tot beter gedrag te dwin gen. Sir David English, lid van de Gedragscommissie voor de Pers, zei dat er gevolg moest worden gegeven aan alle kritiek. In heel het land werden ook gisteren nog speciale gebeds diensten voor Diana en haar fa milie gehouden. Er waren ook veel belangstellenden bij de hekken van het familielandgoed Aithorp House. Diana is daar zaterdag begraven op een ei landje in een meer. Het heeft haar al de bijnaam Lady of the Lake opgeleverd. In Londen waren zaterdag naar schatting 1 miljoen men sen op de been. Meer dan 31 miljoen Britten keken naar de directe tv-uitzending van de plechtigheid. Wereldwijd zaten een tot twee miljard mensen voor de buis, onder wie vier miljoen Nederlanders. Het aan tal kijkers naar de uitvaart over trof daarmee het aantal kijklus- tigen voor Nederland-België. Die interland werd zaterdag avond door 3,5 miljoen mensen bekeken. Popzanger Elton John hoopt dat de platenverkoop van zijn voor de plechtigheid herschre ven Candle in the Wind dertig miljoen gulden zal'opbrengen. Het geld gaat naar het 'Herden kingsfonds Diana'. Daarin zit volgens The Times inmiddels al een dikke 320 mlijoen gulden. De pagina's 9, 10 en 11 zijn vandaag geheel gewijd aan de uitvaart van prinses Diana. De begrafenisstoet van Lady Di trekt langs de parlementsgebouwen in Londen op weg naar de plechtigheid in Westminster Abbey. Naar schatting een miljoen mensen stond langs de kant van de weg. foto ap army Ho Stille zaterdag in binnenstad van Leiden LEIDEN» JUDY NIHOF Geen rijen voor de kassa in de Hema, geen voordringers bij de toonbank van bakkerij Bart. Een handjevol klanten bij de kraam pjes op de markt. Niemand in de damesmodezaken. De be grafenis van prinses Diana hield zaterdagochtend duizenden mensen in de Leidse regio thuis. Pas rond half twee kwam de zaterdag weer op gang en stroomden de winkelstraten weer vol. Alleen in de Engelse pub Abbots Arms aan de Peli kaanstraat dreunde het verlies van de 'prinses van het volk' nog lang na. Daar vólgde een groot aantal Engelsen het af scheid van Diana op een groot videoscherm. Als Elton John op het scherm achter de vleugel kruipt en 'Candle in the Wind' inzet met de woorden 'Goodbye England's Rose', vloeien in de pub in Leiden vele tranen. Lijfwacht van Dodi heel even bij bewustzijn LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Trevor Rees-Jones, de lijfwacht van Dodi Fayed die het ongeluk overleefde dat prinses Diana en zijn baas fataal werd, heeft zijn familie verteld dat hij zich schuldig voelt aan hun dood. Dat meldde de Britse krant The Observer gisteren Volgens de krant zei de 29-ja rige ex-militair dal toen hij kor te tijd bij bewustzijn was. Vol gcns een woordvoerster van het Parijse ziekenhuis Pitié Salpé- trière heeft Rees-Jones niet, zoals werd gemeld, zijn tong verloren. Wel ligt hij al sinds het ongeluk zwaargewond in het ziekenhuis, hetzelfde waar Dia na overleed. Hel zal mogelijk nog enkele weken duren voor dat hij een volledige verklaring kan afleggen, als hij zich ten minste nog iets herinnert. In het Franse stadje Lorient kwam de bevolking zaterdag voor niets naar de kerk om de rouwdienst voor chauffeur I len ri Paul bij te wonen. De plech tigheid bleek te zijn uitgesteld, omdat de Franse politie op ver zoek van de families Fayed en Paul opnieuw wil vaststellen hoeveel alcohol de man in zijn bloed had toen de auto met ho ge snelheid verongelukte. Eer dere bloedproeven leken aan te tonen dat Paul veel te veel had gedronken. In Lorient was er weinig belangstelling voor de begrafenis van Diana. ANP-NICO VOLKERTS De risico's voor gezondheid en veiligheid voor omwonenden van Schiphol zijn de laatste ja ren aanzienlijk toegenomen. Het aantal inwoners in het risi cogebied is tussen 1990 en 1996 verdubbeld. Zij worden gecon fronteerd met een sterke toena me in het aantal vliegbewegin gen en zwaarder geladen toe stellen. Dat concludeert het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) in de vandaag verschenen Milieu balans 97. Ingebruikname van de vijfde baan in 2003 kan volgens het RIVM de veiligheidsrisico's te rugbrengen op het niveau van 1990. Het RIVM bevestigt tevens dat de hinder die Schiphol ver oorzaakt zich over een steeds groter gebied uitstrekt. Het RIVM constateert verder dat de manier waarop het kabi net de milieuvervuiling aanpakt vorig jaar bij de industrie resul taat heeft afgeworpen. De winst die hiermee is geboekt, is echter voor een deel tenietgedaan doordat de consument het milieu meer belast. Het elektri- citeits- en aardgasgebruik stijgt en in 1996 werd achttien pro cent meer afval geproduceerd dan een jaar eerder. Het gebruik van personenauto's nam in 1996 met 11 procent toe. De uitstoot van hel broeikas gas C02 is ook het afgelopen jaar gestegen. Weliswaar was de toename met 0,5 procent min- jJTRECHT ANP Pe ondernemingsraad van NS Reizigers (NSR) is bezorgd over Be toekomstplannen van het Ipedrijf om in het hele land sa menwerkingsverbanden met Busbedrijven aan te gaan. De ®R vreest dat dit ertoe zal lei- Ben dat er alleen in de Randstad |en goed functionerend open- |aar vervoer overblijft en dat in |e minder winstgevende regio's Be reizigers de dupe worden. I NS Reizigers wil met het oog >P de komende marktwerking n het openbaar vervoer nauw aan samenwerken met andere 'rvoerders. De samenw'er- ngsverbanden worden in BV's idergebracht. De onderne mingsraad vreest het ergste als de BV's in deze minder renda bele gebieden het niet blijken te redden en eventueel failliet gaan. ,,Dat kost niet alleen ar beidsplaatsen maar ook de toe voer uit de regio's naar het kernnet in de Randstad komt dan stil te liggen", zegt OR- voorzitter H. Zendman. Volgens hem betekenen de plannen van NSR de doodsteek voor het bedrijf en voor de mo biliteit van de reizigers. Als eer ste is de regio Oost-Nederland aan de beurt. Ook bestaan er vergevorderde plannen voor de kop van Noord-Holland. In de ze regio's willen de NS de on rendabele spoorlijnen gedeelte lijk vervangen door buslijnen. Om de mening van het perso neel te peilen houdt de OR deze week dertig hoorzittingen in het hele land. bewezen de goedkoopste! Geldig van 8 september t/m 13 september 1997. HET WOORD IS AAN R. Giesen Dieren zijn minder ziek dan mensen, misschien wel, om dat dieren niet denken dat ze ziek zijn. J v 107180 9725° 14720° 20% 10% 50% 40% 50% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 4 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .13 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,19,21 RTV/programma's7 Sport22 t/m 32 Strips Uitgaan 15 der dan het jaar daarvoor (3,9 procent), maar de uitstoot ligt bijna 8 procent hoven die van 1990. Het kabinet wil in 2000 3 procent minder uitstoot dan in 1990. 1 Iet gebruik van bestrijdings middelen in de landbouw is sterk afgenomen en de doelstel ling voor het jaar 2000 is al ge haald. Wel valt er een verschui ving te zien naar meer schade lijke stoffen. Troostmeisjes noemen Paradise Road kwetsend HAARLEM JOHN OOMKES Nederlandse, Amerikaanse en Australische vrouwen die tijdens de Tweede We reldoorlog tegen hun zin hebben gefungeerd als 'Ja panse troostmeisjes' heb ben grote moeite met de speelfilm Paradise Road. Deze productie over een Ja pans vrouwenkamp doet in hun ogen ten onrechte voorkomen alsof de geïn terneerde vrouwen zich vrijwillig afgaven met mili tairen van de Japanse be zettingsmacht in voormalig Nederlands-Indië. Klachten van die strek- king zijn overgenomen door de Stichting Japanse Ereschulden en afgelopen weekeinde kenbaar ge maakt bij het Nederlandse distributiebedrijf Columbia Tri-Star Fox. Vice-voorzitter Leenders heeft Paradise Road zelf niet gezien. ,,We beseffen dat we die film niet kunnen tegenhouden, maar eigenlijk moet dat wel kunnen", zegt hij. „In ieder geval zou bespreekbaar moeten zijn hoe je kwet sende scènes zou kunnen verwijderen." Paradise Road, geregis seerd door de Australische filmer Bruce Beresford, gaat op 25 september draaien in de Nederlandse bioscopen en beleeft op 16 september een Europese galapremière in het Amsterdamse Tus- chinski naar alle waar schijnlijkheid in aanwezig heid van filmster Glenn Close en leden van het Ko ninklijk Huis. RABAT AFP-Rtr De voormalige president van Zaïre, Mobutu Sese Seko, is gis teravond m de Marokkaanse hoofdstad Rabat overleden. Hij is 66 jaar geworden. Mobutu leed al geruime tijd aan prostaatkanker. Mobutu Sese Seko regeerde Zaïre sinds 1965. In ruim drie decennia bracht zijn corrupte en incompetente bewind het land aan de bedelstaf. Mobutu en zijn kliek roofden miljarden guldens uit de staatskas. Een opstand die werd ge steund vanuit het buurland Rwanda maakte begin dit jaar een einde aan zijn heerschappij.' Terwijl rebellenleider Laurent- Desiré Kabila de macht in Kins hasa al had overgenomen, vluchtte de doodzieke Mobutu op 18 mei het land uit naar Marokko. Overigens is het mogelijk dat de voormalige dictator toch be graven wordt in eigen land. In een reactie op het bericht op Mobutu's dood hield een minis ter van het nieuwe bewind van morgen deze mogelijkheid na drukkelijk open. De weduwe van Mobutu zei op vanochtend nog geen idee te hebben waar Mobutu zijn laatste rustplaats zal vinden. De Belgische premier Dehae- ne zei vanmorgen in een officië le reactie dat 'Mobutu reeds deel uitmaakte van het verle den'. „Zijn dood is de dood van een mens en dat moet men ook eerbiedigen." 'Adres: 1 Postcode: «Tel: Ia, ik wil een abonnement op liet (.eidsch Dagblad. Plaat I.v Na de eerste tw< |D Per maand 1 automatisch (f. 31,95) I Nr. hank/giro: ntrole bezorging) 1 e weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oau'0"lfUisch (f. 92,05) I Oncccplgiro (I. 9:1,05) - I landtel Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch s® Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1