Regio Bewoners: handen af van het Plantsoen 'Tijd van hangen' is voorbij in 't Stathuys Oerhollandse smartlappen en Marokkaanse Raï Standwerker voor Christus 21 Kilometers Sparen!! f v InterHolland FIETSTAS NIET \ANDAC 8 SEPTEMBER 1997 hans jacobs, 071 -535641-1, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 Ruddles yt A Achter de schermen I -/ van de Engelse pub Ruddles op de hoek van Noordeinde en Rapenburg was het al mis. Rietveld Het Rietveld in Al phen aan den Rijn wordt natuur- en recrea tiepark. Kosten ruim zes miljoen gulden. and bij Meneer Jansen Café Meneer Jansen aan de Nieuwe Rijn in Leiden hield en'erïterdag de hele dag de deur dicht vanwege rook- en waterscha- rraa$ In de nacht van vrijdag op zaterdag brak door nog onbeken- v oorzaak brand uit boven het café. Voorbijgangers waar- iuwden de brandweer die het vuur snel onder controle had. -flappen en bedreigingen den» In Leiden vielen het afgelopen weekeinde enkele rake Ook werden enkele messen getrokken. Een 23-jarige deed zaterdag aangifte van mishandeling door een prjv edewerker van een café aan de Beestenmarkt. Een 20-jarige idenaar kreeg klappen van een 15-jarige plaatsgenoot toen hij n pakje shag terugvroeg. Een 24-jarige Leidenaar kreeg zater- gnacht in de Haarlemmerstraat een dolkmes voor zijn neus, en hij het waagde iets tegen twee jongens te zeggen die aan il j°{ t vernielen waren geslagen. De jongens, allebei 17 jaar oud, ^50 n aangehouden. De politie hield diezelfde nacht een Amster- ^imrner die een conductrice met een mes had bedreigd. De g6~g an reisde zonder kaartje. 2 ui KJ chrijversbrug een week dicht ;oden» De gemeente is gisteravond begonnen met het schilde- n van de Schrijversbrug, de brug die de Herensingel met de jlsingel verbindt. Als de schilders aan het werk zijn, is de brug or alle verkeer gesloten. De gemeente verwacht dat de klus lgende week maandag is geklaard. Zeker is dit overigens niet: j slecht weer moet het schilderwerk worden uitgesteld. De issen 13,14,15,16 en 43 rijden gedurende de werkzaamheden lf n andere route. otsing met gestolen brommer jen Een bromfietser en zijn passagiere zijn zaterdagavond •ggelopen na een aanrijding met een auto op de kruising van l;Vijf Meilaan met de Debussystraat in Leiden. De bromfiets fjaarop zij reden, bleek gestolen te zijn. De automobilist bleef Omwonenden willen beter onderhoud van park, maar zijn tegen veranderingen Omwonenden van het Plantsoen zien niets in het plan van aanpak voor het park. „Wij zijn heel tevre den zoals het nu is: een ro mantisch park. Het zou al leen veel beter moeten worden onderhouden", al dus de bewoners zaterdag tijdens de presentatie van het plan. leiden afke van der toolen Meer open ruimtes. Terugkeer van fontein en muziektent. Smallere paden, en integratie van rijweg en herenhuizen in het park, zo wordt geopperd in het plan van aanpak. Maar nog niets is echter zeker als het gaat om het toekomstige uiterlijk van het monumentale park. Het plan is slechts een voorzichtige en wat vage aanzet tot verdere discussie, en functioneerde za terdag dan ook voornamelijk als schietschijf voor de omwonen- in onze tijd gebeurt er veel den. meer. Er wordt gepicknickt, er Deed vorige eeuw het park wordt gejogd, en er spelen kin- louter dienst als flaneerplaats, deren. Des te opmerkelijker is het hoe goed de negentien- de-eeuwse structuur nog vol doet. Echt rigoureuze ingrepen stelt de gemeente ook niet voor. De meest concrete voorstellen gaan de bewoners echter al te ver. Zoals de kap van 21 zieke bo men. Noodzakelijk", zo stellen groenwethouder Jan Laurier en gemeentelijk groenontwerpster Nanda van Beest. De bewoners denken er anders over. Niet uit New Age-achtige sentimenten, zo verzekerden zij. „Juist zieke bomen trekken door de aanwe zigheid van insecten veel vogel tjes aan. Zo zit er momenteel bijvoorbeeld een specht. Heeft u daar wel bij stilgestaan?" Dat hadden Laurier en Van Beest niet. De groenontwerpster wil na de kap de zieke bomen niet ver vangen. Dit om meer open ruimtes in het park te creëren: „De vele grote kruinen vormen bij elkaar een te grote massa. Dat geeft donkere plekken in het park. En daardoor krijgt het kleine groen weer geen kans." Hoewel de bewoners best meer struikjes en kleur in het park willen, rond de volière bijvoor beeld, zijn ze absoluut tegen een open park. Het vele monu mentale groen wordt juist mooi en - in de zomer - prettig ge vonden. „En er zijn al genoeg open plekken." Ook voorstellen om histori sche elementen in het park te rug te halen vonden weinig weerklank. Een nieuwe fontein in de vijver, dat zou best mooi zijn, maar een muziektent? Dat wordt maar een hangplek, een spuitersplek en een bivak voor zwervers. Veel belangrijker dan allerlei veranderingen is een rigoureuze verbetering van het onderhoud, zo betoogden de omwonenden. „Dat is nu in handen van vol strekt onwetende personen. Snoeien is voor hen rooien. Ze zagen de boel af tot tien centi meter boven de grond, en ko men dan jarenlang niet terug", illustreerde een van hen. De roep om een beheerder naar het model van de vroegere tuinman Piet klonk op. „Dét was nog eens een echte tuinman. Hij had tenminste hart voor het park." Wethouder Laurier hoopt vol gend jaar een definitief plan klaar te hebben, en een begin te kunnen maken met de uitvoe ring daarvan. esojircus moet begrip kweken Q-65|den Verstandelijk gehandicapte en moeilijk lerende kinderen ïexdjcontact brengen met leerlingen van gewone Leidse basisscho- )-59)h. Met dat doel houdt de Junior Kamer Leiden donderdag en 80 8»jdagtwee voorstellingen van circus Bavaria. De circusvoor- Hellingen zijn het startsein voor een integratieproject op de ba- ,ndejBScholen. Naast het circus krijgen de scholen een lespakket ie^itrer integratie aangeboden. In dat pakket zitten onder andere 3 (6^n doek en verfmateriaal. Het is de bedoeling van de leerlingen er groep op deze doeken een schilderij maken met als thema kben anders'. In het tweede weekeinde van oktober worden de ihilderstukken tentoongesteld in stedelijk museum De Laken- libliotheck weer open op zondag 1denDe bibliotheek aan de Nieuwstraat is vanaf 14 septem- er ook weer op zondag geopend. Tot eind april 1998 kunnen jjlangstellenden tussen 12.00 en 16.00 uur boeken, cd's of cd- )ms te lenen. Ook het leescafé is dan open. De koperblazers jtn Penta Brass zorgen midden in de bibliotheek voor de omlijs- hgvan de eerste 'open' zondag. NIEUW van Huur op Maat De volgens het contract niét gereden dagkilometers spaart u gewoon op voor een volgende keer. Dat is meer rijden voor minder geld! Bel op werkdagen (071) 516 57 07 voor meer informatie. Drukbezochte souk in Kooipark leiden» marina v Treurmuziek, vonden de vijf hoogblonde dames in het zwart. „Het gaat alleen maar over mensen die vei dronken zijn." Inderdaad zong de smartlap pen groep 'Blij toe' net een nummer over Betsy, die droevig eindigt in de rivier. De groep trad op voor de wijkbewoners die zondag naar de drukbe zochte souk ofwel markt in het Kooipark kwamen. De moppe rende vrouwen hadden nog wel de mooiste plek, aan een tafeltje midden voor het podium. Het was puur toeval dat ze allemaal in het zwart waren en nogal chagrijnig keken. Wel had ie dereen op zaterdag huilend voor de televisie gezeten. Mis schien was De Kooi nog onder indruk van 'de begrafenis van de eeuw'. Er heerste een gezelli ge sfeer in het Kooipark, maar niet echt uitbundig. De organisatie van de markt was in handen van Kleurrijk Leiden, het buurtwerk en het Meldpunt discrirfiinatie. Dus klonk er naast de oerhollandse levensliederen, ook Raï, Marok kaanse popmuziek. Dit was een stuk vrolijker dan de smartlap pen, maar door het veel te har de geluid vluchtten velen met de vingers in de oren richting de rommelmarkt. En daar liep een wat vreemde roemd, ze heeft geen zin in pa- mevrouw in een knalroze bal- parazzi. Een meisje, het haar in jurk en haar bediende. Ze zoekt lange donkere vlecht, blijft een man om mee te trouwen, staan en kijkt naar de indruk- Rijk natuurlijk, maar niet be- wekkende koningin. „Oe, wat ben jij mooi", zegt de Dame. doos zien, gevuld met kabouter- Het meisje heeft glitters en kat- stempels. Nu is de Dame vol tenogen gekregen van de bewondering. Tot ze zich om- schminktafel verderop. Ze zegt draait en wegloopt. „Ze is éél niets, maar laat haar speelgoed- mooi, die meisje, maar niet zo mooi als ik." Haar bediende heeft onder tussen een sleep opgeschoten meiden achter zich aan. Een brutaaltje wil wel met hem trouwen. „Dan wil ik u graag een zoen op uw wang geven", zegt de butler, zwaaiend met een antieke schoenlepel. Het vrolijke paar vormt het kinder theater 'Quatsch'. Ze vallen zo de hele middag nietsvermoe dende kinderen en hun ouders lastig, Ook buurtwerker R. Ar- noldi mag de Dame een hand kus geven. Ze hoopt hem te ver leiden tot 'veel keld', want hij moet ze straks betalen. Arnoldi is te spreken over deze plek, midden in het Kooipark. „Twee jaar geleden zat de souk nog bij 't Spoortje, maar hier is het ge zelliger." Alleen komen hier minder al lochtonen, terwijl integratie met de Nederlanders een belangrij ke doelstelling is. „Allochtonen komen voornamelijk voor de markt." Praktische dingen zijn daarbij geliefd. Kindertjes heb ben tussen de kraampjes hun eigen handeltje op een deken. Eenzame teddyberen zoeken daar een nieuw baasje. Mis schien iets voor de Dame, want die valt intussen getrouwde stellen lastig, „Vreseliek, vrou wen," verzucht ze, „maar die raak ik wel kwijt." s een vreemde eend in de bijt de Leidato. Tussen de stand- ïkers die sloepen, waterbed- n, leesmappen, krasvrij par- t, toversponsen en schoen ets verkopen staat Leidenaar de Jong in een kraam van "jngelische boekwinkel De jatkamer van de Heren- pht. Ir twee gulden verkoopt hij hi-bijbeltjes terwijl aan de ïere kant van het pad de pder-boor gilt, die net zo jkkelijk door hout, ijzer en jon schiet. „Kijk, die meneer B er geen gat meer in, daarom pt'ie te boren." [staat voor de tweede keer op puishoudbeurs en vindt het n enkel probleem om in die Randel en geld gerichte om ring het evangelie aan de pis te brengen, ,,'t Interes- rt me niks", zegt De Jong. s op zondag is zijn stand n. pst hem is een kraampje van p waarzegster. Ze leest hand- men en legt de kaart om he li. verleden en toekomst te jtsluieren. „Dat zul je altijd }n hé. Waar Jezus is, daar is de j-aper ook. Ik ben er eigenlijk jlblij om. Nou kunnen men- IP vergelijken wat zij te bieden Jpt. en wat ik te vertellen Ipt zijn kompaan Pieter Merkx, Jb een raar zwart vilten hoedje Ipagt, verkoopt hij Christus. Seen echte standwerker. Bij E. de Jong met Pieter Merkx: „Sta ik er een beetje christelijk op zo?" beitjes, cd's, lepeltjes en bal pennen: alles ver onder de prijs. En dat is hem eigenlijk nog te veel. „De zoon van God heeft zichzelf voor mij aan het kruis gegeven. Dus het evangelie is gratis." De Jong staat nooit met zijn mond vol tanden. Mensen die mopperen op de kerk krijgen steevast te horen: „Dat de vol gelingen van Christus er een puinhoop van gemaakt hebben, dat kun je Christus zelf niet ver wijten. U bent afgeknapt op het Christendom? U moet Christus volgen!" Een man die met een cd met christelijke blues naar huis gaat wijst naar Merkx en zegt veront schuldigend: „Ik ben door hem aangestoken." De evangelist schiet in de lach. „Door hem? Dan heb je d'r nog niks aan." Merkx staat achter een replica van de eerste drukpers, in 1480 in elkaar gesleuteld door de Duitser Gutenberg. Daar kun nen bezoekersvan de Leidato psalm 23 laten drukken. De Heer is mijn Herder. Mij zal niets ontbreken. Over aanloop heeft De Jong niet te klagen. Geregeld komen moeders bij hem om kinderbij bels vragen. „Want als je er zelf niet veel van af weet is het zo moeilijk om over het geloof te FOTO LOEKZUYDERDUIN vertellen" Hij heeft al met zijn leverancier in Leeuwarden moeten bellen om meer kinder bijbels. „D'r was net een me vrouw, die kocht 'm alleen maar om de mooie plaatjes uit te knippen, maar dat vind ik ei genlijk zonde." De waarzegster is al aan zijn kraam geweest, zegt Dq Jong. „Ze heeft ook al een nieuw tes tamentje. En ze heeft mij ge waagd of het geen bezwaar is dat ze naast mij staat." Dagelijkse rubriek over de huishoudbeurs Leidato die nog tot en met 14 september duurt. aad rietveld Kijkers en kopers P. de Mos uit Leiderdorp en M. Loos uit Leiden zijn sa men naar de Leidato ge weest. Vroeger waren ze buurwouwen. Ze waren heel gericht op zoek, zeggen ze. „Anders ga je naar huis met allerlei dingen die je niet no dig hebt. Een zeem die na een week uit elkaar valt en zo." Dat hebben ze eerder meegemaakt. Mewouw Loos heeft bij een standje haar wenkbrau wen laten tatoeëren. Da's permanente make-up, daar heb je geen omkijken meer naar. „En ze geven korting en goed advies. En toevallig heb ik ook een waterkoker ge kocht, maar die wou ik toch hebben. En een hamer van de Leidse reddingsbrigade, maar dat is voor een goed doel." Mewouw De Mos was op zoek naar een zonnescherm, maar dat heeft ze niet gevon den. En ze heeft de sloep uit gezocht die ze al zo lang wil de hebben. „Volgende week maken we een proefvaart." En ze heeft toch nog iets gekocht waar ze eigenlijk wel buiten kon: een kikker die je in een plant steekt en die gaat kwaken als de grond te droog wordt. Een beetje plantenliefhebber kan niet zonder. Je zou er eigenlijk voor elke plant een moeten hebben. Jongerencentrum gaat jeugd activeren Jongerencentrum 't Stathuys gaat het komende jaar zijn jon ge bezoekers meer 'activeren'. Net als vorig jaar heeft het cen trum geen erkenning als pop podium gekregen, en dus ook geen vergunning voor live-op tredens van bands. Daarom zal komend seizoen noodgedwon gen de nadruk meer op de in loopmiddagen en de cursussen kómen te liggen. „De tijd van het hangen hier is voorbij", zegt coördinator Jan Heunen, „dat kunnen de jongeren ook in de kroeg doen." Door een uitgebreid cursus aanbod hoopt het centrum de jeugd actiever bezig te houden. Er zijn onder ander cursussen koken, fitness, Arabisch, en dansen. „De kookcursus is be doeld voor jongeren die net op kamers zitten", vertelt mede werkster Daphne van Baten. „Voor deze cursus werken we samen met het AMA-huis aan de Middelstegracht. Het is de bedoeling dat we met deze al leenstaande minderjarige asiel zoekers gerechten van alle na tionaliteiten gaan maken." Opvallend in het aanbod is de cursus Internet. „Dit staat in het teken van de digitale hangplek" vertelt Heunen. „Deze website waar jongeren met problemen en vragen terecht kunnen, had eigenlijk al begin dit jaar af moeten zijn. Ons Jongeren In formatie Punt (JIP) gaat dc digi tale hangplek samen met de ge meente opzetten. Helaas heb ben we nog maar één compu ter, dat wordt dus tijdelijk be helpen. De gemeente is samen met de Leidse Welzijnsorgani satie aan het onderhandelen met sponsors, we hopen bin nenkort er nog vier computers bij te krijgen." Ook de vrijwilligers zullen het aankomende jaar een andere positie krijgen in het centrum. 1 leunen: „Ze zullen meer bege leiding krijgen. Ook worden ze beter opgeleid voor het helpen bij activiteiten. Barvrijwilligers zullen bijvoorbeeld een kleine horecacursus moeten gaan vol gen." 't Stathuys blijft knokken voor een vergunning voor live-optre dens. „Doordat we het afgelo pen jaar geen optredens had den is ons bezoekersaantal aan zienlijk teruggelopen", vertelt Heunen. „Daarom hopen we dat we volgend jaar wel een ver gunning krijgen. Er zal dan op nieuw moeten worden uitge zocht wat onze samenhang is met het LVC en het nieuwe Mu ziekhuis 123. Tot die tijd zullen de jongeren hier in het week einde zelf activiteiten moeten organiseren." Dagelijks zijn onze 5.700 bezorgers druk mei de bezorging van meer dan 65 verschillende huis-aan-huisbladen en miljoenen folders. Regelmatig ziet u dus een fietstas of een bestelwagen met dit logo. I let is het logo van IntcrHolland Verspreiders. Een vertrouwde organisatie, ook voor uw vcrspreidopdrachtcn groot of klein Wilt u meer weten? Bel Jeroen van dc Brug \KS VERSPREIDERS - 023-5421531 De bewoners willen een echte tuinman terug in het Plantsoen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17