Straatmode valt of staat met imago Mode F« - ss MAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 redactie conny van gelder 02$ De meiden lopen volgend seizoen nog steeds in strakke T-shirts In de Get pierced cap kunnen pijlsnel maar vooral pijnloos ringetjes worden geclickt. fotös cpd Geen rode lopers en kroonluchters, maar een tenten kamp met 'jonge, eigenwijze kledingmerken en onderne mers, lekkere beats en een goede sfeer'. De Street Fashion Trade Show gaf onlangs op het terrein bij de Westergasfabriek in Amsterdam een compleet overzicht van een nieuw en energiek fenomeen binnen de mode branche. Piercing in je pet, schoenzolen met beertjes en 'klompslippersuit Amerika ellen scholtens Degenen die toch maar geen metalen voorwerp door hun neus, wenkbrauw of navel wil len, hoeven niet bang te zijn er niet bij te horen. Voor hen is er de Get pierced cap: een pet met gaten waarin pijlsnel maar vooral pijnloos ringetjes wor den geclickt. En dan komt er ook nog zoiets als de sunhat op de markt, een soort rimboe hoedje van een bekend surf- merk uit Zuid-Afrika en een ge varieerde collectie petten, mut sen en hoedjes in gedateerde en daardoor juist weer trendy ogende stoffen en modellen. Het is een greep uit de Street Fashion Trade Show van 'Do not disturb'; een nieuwe gene ratie ondernemers binnen de textielbranche. Een paar uurtjes cruisen op het tentenkamp rond de Westergasfabriek in Amsterdam levert een betrouw baar beeld op van de trends die zich 'op straat' zullen aandie nen. Een veertigtal kledingmerken uit 'urban lifestyles' vormden de hoofdmoot op de modebeurs- nieuwe-stijl. En wat blijkt: de meiden lopen volgend seizoen nog steeds in extra strakke T- shirts, terwijl de jongens in ex tra-extra large sweaters en nog grotere werkmansbroeken zwemmen. Het verrassingsgehalte is echter het hoogst op het gebied van de accessoires; of het nu gaat om rugzakken die steeds kleiner lij ken te worden, zonnebrillen, horloges of kettinkjes; alles wat op de markt komt, wordt gedic teerd door 'reallife streettrends'. De eerste vraag aan John de Wit van Do not disturb is dan ook: wat is dat eigenlijk, street- fashion? De vormgever die on der meer werkt voor de Neder landse Vereniging Modebeurs, blijkt er geen pasklaar antwoord op te kunnen geven. „We heb ben het nu wel over street- wear," zegt hij, „maar eigenlijk is dat alweer een achterhaald begrip. Voor hetgeen je op straat ziet en wat mensen tus sen de zestien en veertig jaar dragen, bestaat namelijk niet één allesoverheersende code. Mode van de straat is ook niet meer een trend of iets vluchtigs. Carhartt en Stüssy zijn inmid dels gevestigde namen met een enorm afzetgebied." „Voor de buitenwacht lijkt het misschien een ongeorganiseer de chaos," geeft De Wit toe, „maar het is een heel doortim merd verhaal. De reden ligt voor de hand: omdat er zoveel geld in omgaat. Er worden weliswaar jonge ondernemers op gezet, maar daarachter zitten heel gro te firma's, want je moet toch kunneri produceren. Het mekka voor de 'mode van de straat' is de Verenigde Sta ten. Amerikaanse merken heb ben er echter veel geld voor over om te penetreren in de Eu ropese markt. Vooral zij zijn prominent aanwezig op de 'Do not disturb'-beurs die, gezien P u z z E L T T P S E R 1 0 M E M R G K R 0 S 1 M U L E R E N L A 0 A 0 S T U M S ij 1 E E B B 0 A N S T 1 R M P L E L 0 R 1 T E E V M M T A S B T E E K R G E 1 G N A S R E N R G E T S R E A H E E 0 T A E S R E T D K R N K R D 0 T N T R 1 A A E N R R E S N R D N E G A V E E E R 0 E S E 0 E V U L T W E N s V D C 1 C P 0 0 P K K R E E R A H N H R P B N R 0 1 G 0 E K A 0 T E N A E 0 P M N E V 0 A 1 E S B V T S 0 P M 0 C R R P R akant memoires spies bankwerker omgeven taart betonschaar oven Tennessee boerendochter pionier Tirol bougie plaatsgenoot toorn compost pover verhaal dagreis robot verkeer gedag rokade vervoer kerststemming serpent vrijer kooiker simpel ijsmuts lusten simuleren OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. citaat Koord, krom, klomp, steen, baars, baard, kraag, spook, ke gel, regen, prop, slaap, boot, kraam. Het citaat is van Lemierre: 'Zelfs als een vogel loopt, voelt hij dat hij vleugels heeft'. het tempo waarin trends zich aandienen, elk halfjaar zal wor den gehouden. Het percentage Amerikaanse import is het hoogst op de beurs die onmis baar moet worden voor 'what's going on'. Ook second-hand scoort, vol gens De Wit. Een goed voor beeld is Rag Machine, een be drijf dat tweedehands Ameri kaanse baseballjacks en -shirts verkoopt en football- en ijshoc- keyshirts. „Maar je ziet ook dat de oude Salty-Dogformule weer is gereanimeerd. Het verschil met vroeger is alleen dat de kle ding er bijna als nieuw uitziet." Hoe vernieuwend de straatmo de ook mag zijn en hoe vaak trends elkaar opvolgen, jonge consumenten laten zich geen knollen voor citroenen verko pen. Dat Carhartt zo geliefd is heeft vooral te maken met de degelijkheid die het merk uit straalt. „Want," legt hij uit, „als je onderuit bent gegaan op je skates, wil je wel dat je broek nog heel is." Ook Stüssy, dat qua vormgeving tegen het sportsegment aanzit, heeft een goede naam: „Kids zijn weliswaar ontvankelijk voor nieuwigheden, maar ze worden steeds kritischer. Ze voelen haarfijn aan wat eendagsvliegen zijn en welk merk z'n bestaans recht zal bewijzen." Waar het echter vooral om draait in streetwear, is Het Imago: niemand wil als watje worden versleten door in het verkeerde merk te lopen. Daar aan gekoppeld is exclusiviteit; je betaalt geen honderdtachtig gulden voor een broek die op elke hoek van de straat te koop is. Hoe uniform kleding er vaak ook uitziet, De Wit weet als geen ander dat de aanschaf van een broek of T-shirt moet door gaan voor een individuele keu ze: „Als een merk in een waren huis hangt of in een Amerikaan se dumpzaak, dan hoeven de meesten van die kids al niet meer. Dan laten ze je vallen als een baksteen..." 'Feet are ugly, cover them up' luidt de slogan waarmee ze worden aangeprezen. Je vraagt je af of het nieuwste model van het merk Simple zich daar het best voor leent, want een beetje lomp zijn ze wel, The Clogs. Simple-grondlegger Eric Meyer zou gewaarschuwd zijn dat nie mand in zijn 'clogs' zou willen lopen. Rond de kruising tussen een klomp en een slipper zou te veel de lucht van geitenharen sokken hangen. Het nieuwe model dat verkrijg baar is in nubuckleer en suède, is in Amerika echter een hit. In een jaar tijd zijn er één miljoen paar verkocht. „Ze worden door iedereen gedragen; ik heb er zelfs guys mee uit een BMW-ca- brio zien stappen," zegt Meyer die zijn carrière in de schoenen- business begon met een snea ker, de halfhoge Barney. Zijn fi losofie om een comfortabele schoen te maken die de drager een 'gevoel van vrijheid' geeft, is zeker van toepassing op The Clog met z'n zogeheten dead fit. „Sommigen hebben er proble men mee, want als-ie niet past, dan past-ie niet," zegt de im porteur (Street Style, Oud-Beij- erland), enigszins cryptisch. „Er zijn altijd mensen die een pas vorm willen hebben die nauw aansluit." Ook het merk Acorn blijkt geïn spireerd te zijn op klompen. Wie dacht dat de huidige schoenmode een grove kant was, zal verbaasd opkijken van deze 'klomplaarzen'. Acupuncture uit het Londense Soho maakt daarentegen alleen vrijetijdsschoenen die over een goede pasvorm beschikken. Waarmee het merk zich nog meer onderscheidt is de zool die behalve gedempt ook be werkt is. Wie zijn sporen achter wil laten, kiest voor voetstappen waarin beertjes zijn te herken nen of een spannende tekst. Het is brand new: een piercing die niet door je neus of een an der lichaamsdeel gaat, maar door de klep van je pet. The Pierced Hat met daarop de kreet 'Pierce off is gemaakt van zwarte bull denim waarin kleine openingen zijn gemaakt. On misbaar zijn de Snap and pier- ce-machine en een pakket be staande uit twee- tot driehon derd verschillende ringen, ket tingen en bedeltjes, van vredes tekens tot doodshoofden en symbolen uit de New Age hoek. „To repeat business," legt een vertegenwoordiger uit. Ofwel: door steeds andere figuurtjes aan te bieden kun je de klant 'voor eeuwig' aan je binden. De RMF Streetwear-winkel (O.Z Voorburgwal 189 bg, Amster dam) verkoopt ook caps voor de hiphop-scene; een pet die ach terstevoren wordt gedragen en waarin een zij vakje is gemaakt voor je 'blond'. 'Smoking blonds' betekent sigaren roken, maar door een bepaalde groep jongeren wordt een gedeelte van de tabak vervangen door wiet. Dat er meer gebruiksmo gelijkheden zijn van dit natuur product, bewijzen de Dope Hats, gemaakt van hennep. Het zijn allemaal remakes uit de jaren zeventig, deze G-street horloges. ZX Fashion (Kerk straat 113, Amsterdam) gaat de meest uiteenlopende vormen, materialen en kleuren verko pen. Kleurrijk zijn ook de aan stekers, kammetjes, asbakken en andere uit Japan afkomstige hebbedingetjes met gouwe ou we-afbeeldingen. En niet te ver geten; de nagellak die verkrijg baar is in een zestigtal tinten; van mat tot glossy-doorzichtig. Je kunt verschillende lagen op brengen en er de meest bizarre combinaties mee maken, bij voorkeur met zoveel mogelijk glitters. TOMPOES Heer Bommel en de grauwe razer Heer Ollie keek hem ontdaan na en daarop begon hij opnieuw aan het schermmasker te rukken. Helaas, het ding liet zich niet verwijderen. „Hoe vreselijk is dit alles'.', sprak heer Bommel tot zichzelf, terwijl hij wan hopig naar buiten trad. „Zal ik dan mijn jonge leven verder moeten slij ten achter deze tralies? Mijn huis ver valt tot een ruïne, het personeel keert zich van mij af en er is niemand die zich iets van mijn leed aantrekt..." Op dat moment viel zijn blik op Tom Poes, die rustig op een bank zat en tegen de kraai praatte. „Zoete razer", zei Tom Poes. „Zeg dat eens! Zeg eens: Zoete razer." „Zoete koeker!" kraste de vogel, „krijg de teter!" „Nee, nee", hernam Tom Poes. „Dat is niet aardig. Zo kom je niet verder. Je moet leren om vriendelijk te spre ken. Luister goed..." Voordat hij zijn les echter kon her vatten kwam heer Ollie tussenbeide. „Sjchaam je je niet?" riep deze moei lijk. „Sjoete bjoodjes bakken mettit molmel, telwijl je vjiend opgesjloten is achtel ijzelen spijlen? Help me lie- vl!" „Sst", siste Tom Poes ontstemd. „Verjaag de vogel niet!" Het was echter reeds te laat. De kraai fladderde weg en verdween achter het geboomte onder het geroep van: "Zwamdraad!" "Hettis sjtuitend!", hernam heer Bommel, terwijl hij op de bank plaats nam. „Maak dit maskel los, jonge vliend - of ik plaat nooit meer tegen je." Tom Poes haalde de schouders op en begon aan de muilkorf te trekken om het ding weer in zijn model te krij gen. bewolkt onweer -W-waJ m >p sneeuw -T-kouJ hagel H 1 ■JjE ®>™is wlndrichti 19 temperatu 8 -1000- judJ DOOR JAN VISSER Tussen een omvangrijk lagedrukgebied boven het noorden van Europa en een hogedrukgebied ten wes ten van Ierland wordt met een stevige west tot noordwestenwind heldere oceaanlucht aangevoerd. Om die reden is het de komende dagen vaker zonnig dan bewolkt en blijven de regenkansen klein. De temperaturen schommelen in de buurt van de 20 graden. Later in de week wordt het warmer. Het Atlantische hogedrukgebied neemt weliswaar in betekenis af maar trekt via onze omgeving naar de Balkan. Daar door gaat de wind uit zuidelijke richtingen waaien en kan het kwik op donderdag gemakkelijk tot meer dan 20 graden stijgen. Ook op vrijdag is het nog warm maar onder invloed van een depressie boven de Britse eilanden en de Noordzee nemen de neerslagkansen weer toe. Mor gen doet de zon goede zaken en het blijft nagenoeg overal droog. Wel staat er opnieuw een matige, aan de kust vrij krachtige tot krachtige wind uit het noordwesten. Dinsdagavond neemt de wind geleide lijk in kracht af. De maximumtemperaturen komen uit op ongeveer 19 graden. Tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag is een bui- enlijn vanaf de Noordzee over westelijk Nederland getrokken. De buien waren kort van duur maar gin gen wel vergezeld van onweer. Zo werden inwoners van Hoofddorp omstreeks 3 uur gewekt door enkele ferme donderslagen. Zaterdag overdag hadden opklaringen de overhand en liepen de temperaturen op tot 19-20 graden. Ver volgens bracht een randstoring gisternacht en ten dele zondagochtend regen. In Santpoort-Noord werd 13 mm afgetapt, Valkenburg/Leiden 12 en op Schiphol 10 mm. Zondagmiddag kwam de zon weer tevoorschijn afge wisseld in een decor van fraai ogende stapelwolken. De temperaturen bleven onder de 20 graden. Zo meldde Schiphol 19,5 graad, Lisse 19,3 en Bloe- mendaal 18,9. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Onstuimig weer met veel wind en vooral langs de westkust veel buien. Rond Oslo soms wat zon. Maxi ma van 12 graden langs de westkust tot 18 bij Os lo. Zweden: Flink wat wind, soms zon en vooral morgen kans op een paar stevige buien. Daling van temperatuur, met op morgen maxima onder de 15 graden. Denemarken: Veel wind, veel wolken en geregeld regen. Middag- temperatuur dalend tot ongeveer 15 graden op morgen, Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Naast wolkenvelden ook geregeld zon. Vooral in West-Schotland kans op regen en op veel wind. Maxima rond 19 graden, van daag nabij Londen hoger, op beide da gen in West-Schotland lager België en Luxemburg: Vandaag vooral in de Ardennen eerst nog veel bewolking. Verder geregeld zon en op morgen kans op een bui. Middag- temperatuur vandaag rond 19 graden, morgen wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag nog flink wat wolkenvelden, vooral morgen geregeld zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur rond 23 graden. Portugal: Flink wat zon en droog. Maxima rond 30 graden, morgen aan de westkust mis schien lager. Madeira: Naast wolkenvelden ook wel zon. Waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Spanje: FÏink wat zon en bijna overal droog. Mid- dagtemperaturen van 25 graden langs de Golf van Biskaje tot 35 rond Cordo ba. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur omstreeks 28 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 30 graden. Tunesië: Voorlopig nog flink wat bewolking en en kele regen- en onweersbuien. Morgen wat droger en iets meer kans op zon. Middagtempertuur vlak aan zee rond 27 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur uiteenlopend van 22 graden in Les Landes tot tegen de 30 lokaal in de Provence. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en misshien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 29 gra den. Italië: Flinke zonnige perioden maar in het noorden en op Sicilië ook kans op een (onweers)bui. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon met name op Sardinië ook be wolking en kans op onweer. Middagtem peratuur omstreeks 29 graden Malta: Naast zon ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. Maxima rond 28 graden. Rond de Egeïsche Zee een aanhouden de stevige noordelijke wind. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Maxima aan de kust meest tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Zowel zon als wolkenvelden. Vandaag in het noorden kans op regen, morgen op meerdere plaatsen een bui In het noor den en oosten flink wat wind Middag temperatuur vandaag van 19 graden in het noorden tot 24 in Beieren, Morgen wat lagere maxima. Zwitserland: Flink wat zon, maar vooral aan de noord kant van de Alpen ook kans op wolken velden. Waarschijnlijk droog. Middag temperatuur van 23 tot 26 graden Oostenrijk: Vooral aan de zuidflank van de Alpen flink zonnig, met name rond Wenen ge regeld wolkenvelden en morgen kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, morgen in Karinthie wal Polen: Veel wind, veel bewolking en tijd regen. Vandaag in het zuic nog overwegend droog. Middag! tuur vandaag rond 20 graden, wat lager. Tsjechië en Slowakije: Tamelijk veel bewolking, maars zon. Morgen kans op wat regen vandaag ongeveer 22 graden, vooral in Tsjechie wat lager. Hongarije: Zowel wolkenvelden als zon schien wat regen. Middagterr 25 graden of iets lager. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.05 Zon ondei Maan op 14.35 Maan one Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.38 21.02 08.1' Laag 04.35* 16.44 04.16' Weerrapporten 08 september 08i Amsterdam hall bew Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew. zwaar bew licht bew. split6 Stockholm Warschau z Wenen c Bangkok h Buenos Aires z Casablanca z Johannesburg r Los Angeles z New Orleans c New York t Tel Aviv c Toronto li licht bew licht bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14