Gouden Leeuw voor Kitano felectie figuranten Aïda net een veemarkt Virtuoos Michel Petrucciani heeft geen orkest nodig Cultuur Kunst Holland Festival Oude Muziek trekt 50.000 bezoekers Manager Van Zweden boycot Muziekcentrum HAANDAG 8 SEPTEMBER 1997 muziek recensie. bert jansma Concert Michel Petrucciani en het Re sidentie orkest o.l.v Jurrc Haanstra. Gezien: 6/8, Dr.Anton Philipszaal, Den Haag Eigenlijk heeft Michel Pe trucciani geen orkest nodig. In zijn pianosolo's legt hij zelf al alle orkestkleuren neer. Onder het ijzeren regi me van zijn linkerhand, bloeien duizelingwekkende uitvluchten met de rechter. Je hoort romantisch-lyrische themaatjes, Bill Evans-achti- ge akkoorden, kwinkslagen van de blues, afgewisseld met uit de stride- en boogie- pianocultuur afkomstige rit mepatronen. Een cascade van noten waarin de kleine Fransman met vaste hand de bochten neemt. Virtuoos. Petrucciani speelde giste ren wel met groot orkest. Een volle en enthousiaste zaal kwam voor hem, het Resi dentie Orkest en de opening van het nieuwe concertsei zoen. Nog zonder Petruccia ni opende het orkest met Leonard Bernsteins tot sym fonische dansen uitgewerkte muziek uit de West Side Story. Onder dirigent Jurre I laanstra klonk het wat wol lig en met weinig scherpte in de overgangen tussen melo dieën als "There's no place for us' en de overvloedige rit miek. De aangenaam bij el kaar geveegde, huppelige 'americana' van componist Morton Goulds 'American Symphonette nr 2' sloten hechter. Het uikijken was dus naar die twee voor symfonieorkest bewerkte composities van Petrucciani zelf: het korte 'Home' en zijn twintig minu ten durende 'Sun in Blois Trilogy'. Arrangeur Anders Soldh maakte van zijn or kestbewerking een soort hommage aan die mooie ou de filmromances van Holly wood. Grote, over het hele orkest uitgespreide melodie lijnen, cliché-matige over gangen van strijkers naar blazers, en crescendo's waar in je denkbeeldige hoofdrol spelers elkaar bijna de ver- Isosende kus zag geven. Mi chel Legrand op wide screen- formaat. Aangenaam en warm, maar nauwelijks ver rassend. Voor de kleine, niet boven de vleugel uitkomende, met een verhoogd pedaal spelen de pianist Petrucciani blijft daarbij niet veel meer eigens over dan die best mooie, Frans-romantische the maatjes. Gelukkig maar dat zijn solo's er waren. Want zijn inkleuring van eigen werk als 'Romantic but not blue' en 'Little piece in C for U' is heel wat rijker. Een avond Petrucciani-allecn is muzikaal dan ook beslist spannender. Overleden: GeorgSoIti (1912-1997) In Londen werd hij wel 'The Hungarian Dynamo' genoemd, zo begrijpen we uit het boek 'Maestro' van Helena Ma- theopoulos, die een orkestmu sicus van het Royal Opera I louse Covent Garden citeert. De in het afgelopen weekeinde op 84-jarige leeftijd overleden dirigent Sir Georg Solti was tien jaar chef van dat opera huis (1961-1971). Het waren glansrijke jaren voor Covent Garden. Er waren wel eens ruzies, want Solti was nogal heetgebakerd, maar eigenlijk ging het vrijwel overal goed waar hij zijn entree maakte. Ook bij het London Philharmonic Orchestra en het Chicago Symphony Orchestra. Vooral dat laatste orkest flo reerde vanaf 1970 als nooit te voren onder leiding van de dionysische perfectionist Solti, die tot op hoge leeftijd op het podium de indruk maakte van een roofdier, dat elk moment zijn musici kon bespringen. Drillen was zijn specialiteit. De resultaten zijn over de hele we reld bekend, want overal waar Solti was, daar was ook Decca, de platenmaatschappij die hem exclusief onder contract had. De Hongaarse dirigent Hang Zou wint Gaudeamus Prijs 1997 lktfrdam De 21 -jarige Chinese componist Hang Zou heeft de Raudeamus Prijs 1997 gewonnen. Hij kreeg de onderscheiding /oor zijn compositie Eighteen Arhats. De prijs omvat een bedrag |an 10.000 gulden en een opdracht voor een nieuwe compositie /VBiie tijdens de Gaudeamus Week van volgend jaar voor het eerst Zujlal worden uitgevoerd. naje jury selecteerde het werk van de Chinese componist uit 322 nlajazendingen van jonge componisten uit de hele wereld. Zijn (inlpuziekstuk werd op 3 september in Paradiso uitgevoerd door :ers|et Nieuw Ensemble onder leiding van Micha Hamel. ™lAlbum Dylan wordt collectors item tes4r* anceles Een recent heruitgebracht verzamelalbum van de vaaCnger Bob Dylan is plotsklaps een collectors item geworden. d^Katenmaatschappij Sony ontdekte op de driedubbel-cd Bio- eal4raph een aantal fouten en laat de nog niet verkochte exempla- i uit de handel halen. Op de eerste schijf blijken drie songs het compleet of verkeerd te zijn. Het is nog onduidelijk hoeveel fan de vijfduizend foute Dylan-albums zijn verkocht. Jiograph, oorspronkelijk uit 1985, bevat hits en onbekende op- lames. Kindertheaterevenement in Rotterdam ïfppjnTTERDAMVan 24 tot en met 28 september wordt in het Muse- ïe sfmpark in Rotterdam het kindertheaterevenement Steps On steiitage gehouden. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen deel- imiaemen aan theaterworkshops. 50 Leerlingen van de jeugdthea- n oirschool Zuid-Holland zullen samen met Barrie Stevens de the- zeraervoorstelling Wind in de Wilgen opvoeren. •en- isn Ray Davies zegt tournee af jeift» De solotournee die Ray Davies volgende maand langs een jental Nederlandse schouwburgen en concertzalen zou voeren, js van de baan. De entertainer, voorman en zanger van The tinks werkt aan een solo-CD en heeft het Delftse management llanMojo Theater laten weten geen kans te zien naar Nederland te itesjpmen. s inlij Mojo Theater is teleurgesteld gereageerd: anders dan bij de erdifoncertafdeling van het impresariaat heeft men te maken met rsc®eaters die lange tijd van te voren hun programma's vastleggen, iet wogelijk maakt Davies zijn verzuim volgend seizoen goed. VANAVOND VANAF 19.55 UUR be JT TV West: Uw regionale en M./, - TV-station gaat vanaf vanavond r 20 •WEST de jeugdserie1 Buy or die* ree VFTT 1 uitzenden. rdvi 'Agent Steve Spartan en partner krijgen de opdracht om de problemen rondom het toenemend aantal drugsverslaafden in Stompwijk te onderzoeken en te bewijzen'. Regisseur en hoofdrolspeler is de 18-jarige Tim Oliehoek uit Stompwijk. Dit programma bestaat uit 6 afleveringen en wordt vanaf 8 september elke maandag om 19.55 uur uitgezonden en -en a op woensdag om 19.55 uur herhaald. ;e tn^u"'e kunnen 6 weken lang genieten van een prachtige ^jeugdserie gemaakt door onze regionale held, Tim Oliehoek. 350É ;cht De zestiende editie van het Holland Festival Oude Mu ziek Utrecht heeft in totaal ruim vijftigduizend bezoe kers getrokken. Het festival duurde tien dagen. Aan het festijn kwam gisteravond een einde met de uitvoering van opera-aria's uit Napels' Gouden Eeuw. De thema's dit jaar waren Verborgen schatten van Latijns-Amerika en Napels 1500-1800. Hoogtepunt van het evenement was de eigen festi valproductie 'II Trionfo di Camilla', een barokopera uit 1696 van Giovanni Bononcini. Deze opera beleefde na drie eeuwen in Utrecht opnieuw een wereldpremière. Alle vier voorstellingen waren uitverkocht. Het festivalbezoek lag 10 procent lager dan vorig jaar. Volgens de organisatie komt dit onder meer door de kostbare eigen productie. Om de barokopera mogelijk te maken moesten ongeveer zeven hoofdconcerten worden geschrapt. Verder zorgde de begrafenis zater dag van prinses Diana voor opmerkelijke rust op de an ders druk bezochte Oude Muziek Markt. Bovendien was voelbaar dat er bewust was gekozen voor minder bekende narrïën bij componisten en en sembles, aldus de organisatie. Ze overweegt voor de ze ventiende editie de thema's Dresden' en 'Oorlog en Vrede' Japanse cineast speelt zelf hoofdrol in 'Hana-bi' De Gouden Leeuw van het 54-ste Filmfestival van Vene tië is zaterdagavond uitgereikt aan Takeshi Kitano voor zijn film 'Hana-bi' (Vuurwerk). De Japanse cineast speelt daarin zelf de hoofdrol van een politie-inspecteur die emotioneel ontspoort wanneer onder zijn verantwoorde lijkheid twee ondergeschikten worden neergeschoten op een moment dat hij in een ziekenhuis verneemt dat zijn echtgenote aan kanker stervende is. De Speciale Juryprijs werd toe gekend aan de in Livorno gesi tueerde adolescentenkomedie 'Ovosodo', van regisseur Paolo Virzi. Het is de eerste keer sinds 1988 dat in 'Venetië' weer een Italiaanse film werd onderschei den. De afgelopen tien jaar vie len alleen Italiaanse acteurs of actrices in de prijzen of werden er Ere-Leeuwen geschonken aan Italiaanse filmmakers voor hun totale oeuvre. Met de prijzen voor 'Hana-Bi' en 'Ovosodo', is de door cineas- te Jane Campion voorgezeten jury er dan toch in geslaagd om twee voortreffelijke werkstuk ken te lichten uit een filmcom petitie die algemeen werd erva ren als fors beneden de maat. Voor de acteursprijzen was men gedwongen heil te zoeken bij bewonderenswaardige presta ties in films die als geheel slechts matig waren gewaar deerd. De Coppa Volpi voor de beste actrice ging naar Robin Tunney die in de "road movie' 'Niagara Niagara' (van Bob Gos- se) een jeugddelinquente speelt met het Gilles de la Tourette- syndroom. Wesley Snipes won de Coppa Volpi voor de beste acteur als minnaar van Nastas- sia Kinski in 'One Night Stand', van Mike Figgis. Met een Osella d'Oro werden nog drie andere competitiefilms onderscheiden: 'Chinese Box' (van Wavne Wang) voor de bes te geluidsband, 'Ossos' (van de Portugees Pedro Costa) voor de beste fotografie en 'Nettoyage a sec' (van de Francaise Anne Fontaine) voor het beste scena rio. Aan de Italiaanse actrice Alida Valli en de Amerikaanse regis seur Stanley Kubrick werden ere-Leeuwen toegekend zoals tijdens de ouverture van het fes tival er ook al een was uitgereikt aan de Franse acteur Gérard Depardieu. In Nederland zal 'Hanai-bi', de film waarmee de Gouden Leeuw is gewonnen, worden ge distribueerd op het Tijger-label van het Film Festival Rotterdam dat vorige maand van Takeshi Kitano ook al de film 'Kids Re turn' heeft uitgebracht. Kitano is in Japan de meest fameuze media-persoonlijkheid. Hij ge niet een grote reputatie als vari- eté-komiek, filmacteur, teke naar, columnist, tv-gastheer in talkshows en de laatste jaren te vens als filmregisseur. Met zijn eerste lange film (het gangster drama 'Sonatine' dat de De buutprijs won in Cannes) maakte hij een internationale doorbraak. Toen hij zaterdag de Gouden Leeuw voor Hana-Bi in ontvangst nam, plengde de Ja panner enige tranen van vreug de. Takeshi Kitano neemt de Gouden Leeuw voor 'Hana-Bi' in ontvangst. Manager Rob Groen van diri gent Jaap van Zweden heeft een plan voor het opnemen van een drietal cd's in het Muziekcen trum in Enschede afgeblazen. Groen wil daarmee interim-di recteur Lex Kater van de Twent- sche Schouwburg/ Muziekcen trum in Enschede straffen, waarmee hij in onmin leeft. Groen zegt dat hij onder meer op 3 december opnames had willen maken van Van Zweden met het Orchestra Sinfonica di Milano. Dat gebeurt nu in Utrecht. Groen kwam onlangs in aan varing met Kater. Volgens Groen waren er met het cen trum afspraken gemaakt over vier concerten in het Muziek centrum. Kater ontkent en zei vooralsnog geen zaalruimte be schikbaar te hebben. Groen zegt het centrum voor concerten en cd-opnames zo veel mogelijk te boycotten, 'zo lang Kater het daur voor het zeggen heeft'. Kater heeft zijn buik vol van de manager en wil niet meer reageren. De ge meente Enschede, door Groen om bemiddeling gevraagd, staat pal achter Kater. Groen denkt met zijn repre saille het centrum hard te tref fen. „Zon cd van Van Zweden met het Milanese orkest wordt internationaal uitgebracht. Dan is het leuk als op de cd-hoes het muziekcentrum wordt vermeld. Daar wordt in het wereldje best naar gekeken. En om eerlijk te zijn: het is ook een mooie zaal voor muziekopnames. met het Britse paspoort heeft circa 250 opnamen gemaakt. Er zijn er bij die tot de belang rijkste uit de discografischc ge schiedenis behoren, bovenal de Wagner-producties. Zijn opname van 'Der Ring des Nibelungen' uit 1966 is wel licht qua perfectie en spanning nooit overtroffen. Ook zijn in terpretaties van het werk van Bartók, bij wie hij heeft gestu deerd, zijn alom geprezen. Bo vendien heeft hij als pianist een aantal opnamen gemaakt, die over zijn kwaliteiten in dat opzicht evenmin twijfel laten bestaan. Hij had het geluk als 24-jarige door Toscanini te worden ont dekt, die hem onder zijn hoede nam. Het geluk heeft hem ei genlijk altijd vergezeld tot en met zijn laatste adem, want hij overleed in zijn slaap tijdens een vakantie in Zuid-Frankrijk. Hij had even een rustpauze in gelast, met het oog op de vele concerten die hij dit seizoen weer had willen dirigeren Want Solti was nog steeds on vermoeibaar. I lij heeft diverse malen voor het Concertgebouworkest ge staan en ook met dat ensemble opnamen gemaakt. Maar zijn laatste optreden in Amsterdam was met de Wiener Philharmo- niker. Dat concert was een de monstratie van glansrijke in strumentale perfectie en beze ten musiceerdrift. Onaange naam trof echter de kilheid en uiterlijkheid in één van de meest smartelijke symfonieën uit het hele repertoire: de 'Pa- thétique' van Tsjaikovski. Ook dat was een kant van Solti. iterdam carine neefjes |n die snor eraf?" vraagt de 'keur- fester' van Joop van den Ende als hij fes een lange rij mannen loopt die fi- pnt willen worden in de opera Aïda. I ..Tijdens de uitvoering mag u geen Jdragen. Heeft u ook lenzen?" Gerard lordbft (64) antwoordt trots dat hij zonder Oplook goed kan zien. Hij krijgt een rol dljminister. ,,Ik ben lid van een toneel- r keteniging en vind het leuk om aan zo n velAt spektakel mee te doen. En ach. ik Joojde Arena nog nooit gezien." ënAterdagmiddag, Amsterdam Arena )00ft denken aan een veemarkt. Figuran- hÜj1 meechngen naar een plek n ojde planken van Joop van den Ende. k Eiteren als makke schapen naar de or ders van de 'keurmeesters'. Netjes in de rij blijven staan, zodat in één oogopslag duidelijk wordt wie te klein, te lang, te dik of te dun is. Van den Ende Theater Produkties zoekt 600 figuranten voor Verdi's opera Aïda die op 27 september in de Arena wordt uitgevoerd. Slaven, soldaten, priesters, hofdames en minis ters moeten het gigantische decor vullen dat een beeld oproept van het oude Egypte met piramides, sfinxen en de Nijl. Moeders met mooie, jonge dochters - lang, slank, strakke broek, kort spijker jasje - hebben de overhand. In het dage lijks leven doen ze bijna niets anders dan figureren. Deze moeders hopen dat hun dochters beroemd worden, maar dingen zelf ook mee naar een plek op de bühne Een rol in de populaire televisie serie 'Goede Tijden. Slechte Tijden' geldt in dit circuit als het hoogste goed. De jonge schoonheden worden er tij dens de damesselectie het eerst uitge pikt. Een vrouw van middelbare leeftijd krijgt buikpijn als ze deze meisjes naar voren ziet gaan. „Ze hadden toch van te voren kunnen zeggen dat ze oudere da mes niet nodig hebben?" Uit haar hand tasje haalt ze een voorstellingsboekje van Aïda. „Speciaal meegenomen om te slijmen. Ik heb de opera in Verona met Pavarotti gezien." Na urenlang wachten krijgt ze samen met haar vriendin een rol als man. Er zijn veel te weinig man nelijke figuranten gekomen naar de 'veemarkt' in de Arena. Voor één avond schitteren moet de fi gurant veel over hebben. Twee midda gen en vijf avonden repeteren. Als ver goeding krijgt de deelnemer twee toe gangskaartjes, een programmaboek waarin je naam staat vermeld en een di ploma gesigneerd door artistiek leider Guiseppe Raffa. Vooral studenten klagen over „deze zuinige streek van Joop van den Ende." Ze besluiten om de gratis entreekaartjes voor flinke prijzen te ver kopen. dan verdienen ze tenminste nog wat. Van de naar schatting 650 deelne mers komen een stuk of twintig niet door de selectie. Ze mogen zich opgeven als reservefigurant. Een meisje bedankt voor deze rol en loopt naar de keur meester: „Ben ik soms te lang?" „Je bent prachtig antwoordt hij slijmerig, „maar helaas, de kostuums zijn op." che -V it ir iranten voor de opera Aïda luisteren als makke schapen naar de orders van de 'keurmeesters'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13