9 Toerisme Bezoek aan parken Disney loopt terug Kampeerders zweren bij eigen piepers ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Toeren op de Veluwe In de serie 'Stappen en trappen' wijdde de ANWBd zogeheten recreatiemappen aan de Noord- en Zuic luwe. Eerder verschenen soortgelijke recreatiemai van de regio's Den Haag/Rotterdam en Rivierenl^ Holland. Er zijn negen routes voor wandelaars (in|i te variërend van 5 tot 16 km) en twee voor fietsers) 36 tot 65 kilometer lengte. Ook is een kanoroute oi nomen. Op elk routeblad staan een gedetailleerde^ grafische kaart, een routebeschrijving en informal over bezienswaardigheden. Op een overzichtskaaif (schaal 1:100.000) staan de ligging van alle routes,l ristische attracties, cultuurhistorische bezienswaas heden, wandelgebieden, fiets- en kanoverhuurdert» ANWB-kantoren en VW's ingetekend. De recreate mappen zijn voor 14,95 gulden verkrijgbaar bij aM ANWB- en VW-kantoren. K/ i Sprekende gevels Bij 'Het Geheim van Holland', een samenwerking band tussen de steden Haarlem, Leiden, Dordrecl Delft, Schiedam en Gouda, wordt geëxperimentei met een primeur op het gebied van thematische s| wandelingen. Historische gebouwen in de zes ste$' worden voorzien van een radiozender die commi^ ceert met een ontvangertje dat de toerist in zijn oot draagt. Zodra de wandelaar in de buurt van de ze® komt, begint het gebouw zijn geschiedenis te verta Wanneer de nouveauté wordt geïntroduceerd, isn niet bekend. - Zonsverduistering Een aantal cruiserederijen (Royal Olympic, Hollan Amerika Lijn en Celebrity Cruises) heeft de routes haar schepen aangepast teneinde de passagiers in gelegenheid te stellen één van de laatste zonsverdi ringen van dit millenium te zien. Het natuurverscl sel vindt volgend jaar plaats op 26 februari in het Caribisch gebied. Record Legoland Legoland in Denemarken lijkt hard op weg een ba kersrecord te vestigen. Tot 1 juni 1997 bezochten 530.000 mensen het park in Billund. Dat zijn er 20) meer dan in dezelfde periode van 1995, toen er ees cordaantal van 1,3 miljoen entreebewijzen werdvt "kocht. Wijnwandeltochten Jeanet Bruining organiseert ook dit jaar weer een wijnwandeltochten. Dit keer wordt het gebied ron Bolzano/Merano in Italië verkend. De 8-daagse tt vereisen enige wandelervaring en -conditie, maar ondanks het feit dat er hoogteverschillen van 350 500 meter overwonnen moeten worden, niet echt zwaar. De bagage wordt vervoerd en de wijnproei in domeinen als Schwanburg (Cabernet), Lageder (Chardonnay, Pinot blanc) en Terlano (Sauvignoi würztraminer) vinden plaats in de namiddag. En tochten (waaraan minimaal 6 en maximaal 12 pe nen kunnen deelnemen) voorzien op 12 en 20 old en 9 november. Informatie: Jeanet Bruining in Den Haag, 070 - 36 20 70 7. Sanibel in Caribisch gebied Pretparkmoe? Genoeg van zwerftochten langs kerken, kastelen en kunstig gerestau reerde klokgeveltjes? Vanaf be gin deze zomer is er een alter natief voor vakantiegangers die genoeg hebben van voor de hand liggende uitjes. Roestige containers, zwaar verontrei nigd havenslib en petroleum vormen de ingrediënten van een nieuwe excursie, die op zijn minst opvallend te noe men is. De rauwe realiteit als toeristische attractie, dat kan vast alleen in Rotterdam. Vanaf het heuveltje bieden meer, zand en zee een aardig uitzicht. Slechts de stank zegt dat dit afwijkend vertier is. In het niet ver van hier gelegen Vlaardingen zouden ze het 'kat- tenzeik' noemen, maar zelfs in die vaak door stank geteisterde gemeente ontvangen ze hooguit een gecensureerde versie van dit verpletterende parfum. Ha venslib is de boosdoener. De Maasvlakte op een zomer ochtend. Dertig mensen heb ben de stoute schoenen aange trokken voor de inmiddels fameuze, door de Rotterdamse VW georganiseerde 'industriële dagtocht'. Het is een eigenzin nige variant op de wetten die het moderne toerisme stelt. Slaat Amsterdam zich op de borst met 'de mooiste binnen stad van Nederland', noemt Giethoorn zich trots 'het Vene tië van het noorden', Rotterdam verblikt noch verbloost en roept strijdvaardig: „Wij hebben Eu ropa's grootste depot met giftig havenslib." Het heuveltje blijkt niet de afge sproken plek. Het zij de chauf feur van de VW vergeven. Tot voor kort stond het meest wes telijke puntje van de Maasvlakte niet op de toeristische kaart. Naar beneden, het bochtje om en het gezelschap belandt als nog op de plaats waar het zijn moet: de kantine van havenslib- depot de Slufter, een flink meer, dat slechts door een smalle dijk wordt gescheiden van Noordzee en Brielse Gat. De bus rijdt een De dijk rond het Sluftermeer, Europa's grootste depot van giftig havenslib. rondje over de dijk. „Op die heuvel waren jullie vlak bij de deponie", legt een man uit. „Dat is de plek waar het meest giftige goedje wordt opgesla gen." Nudisten Op de dijk krijgt het reukorgaan rust. De zilte wind zwiept de wieken van de windmolens in het rond en aan het strand vere ren nudisten de zon. Ook achter de dijk ligt de verleiding op de loer. De struiken bloeien paars, visdiefjes vliegen krijsend in het rond en een wolkenloze hemel kleurt het meer blauw. Even zwemmen? Niet doen, beveelt gids Jan Maat. De Rijnmond is het afvoerputje van chemisch Europa. En het in de Maas en de Rijn geloosde gif wordt juist hier verzameld. Maat heeft veel ervaring met het rondleiden van gasten die worden toevertrouwd aan de zorgen van de Rotterdam Port Promotion Council, de PR-afde- ling van de Rotterdamse haven. Hij vindt het leuk dat ook gewo ne stervelingen de kans krijgen een kijkje in de keuken te ne men. „Goed dat we nu ook hier komen. Je kunt de haven niet verkopen als je zwijgt over de milieu-aspecten. Of het nu de Slufter is of de Betuwelijn of de Tweede Maasvlakte. Aan de oorzaak van het haven- slibprobleem kan Rotterdam ei genlijk weinig veranderen, legt de geboren verteller de gasten uit. In heel Europa loost de in dustrie vuil op de grote rivieren. Juist in de Rotterdamse delta nestelt een deel van de troep zich in het slib. En dat slib moet weg om ervoor te zorgen dat de rivieren bevaarbaar blijven. Tot in de jaren zeventig werden bij voorbeeld de Steendijkpolder en de Broekpolder met het gifti ge goedje opgespoten. De Slufter is een veel betere op lossing, legt Maat uit. Hier is het gif ver verbannen van de be woonde wereld. Een hopperzui ger pompt het goedje vanuit de Mississippihaven door een vier kilometer lange leiding naar de eindbestemming. „De ontwik keling is verheugend. Hier kan 150 miljoen kuub slib worden opgeslagen. Dat is vijftig keer De Kuip. Aanvankelijk was de verwachting dat de Slufter in 2002 vol zou zijn. De kwaliteit van water en bodem zijn echter flink verbeterd en dat is een ge weldig voordeel. Nu kunnen we waarschijnlijk tot 2010 voort." Maat krijgt veel vragen. Het slib wordt met water gemengd om het door de leiding te persen. Vanuit de Slufter wordt het overtollige water op zee ge loosd. „Raakt dat water niet met gif besmet?" De gids wijst naar zee, naar een zandbank. Vier zeehondjes doen er een mid dagdutje. „Die beesten komen hier echt niet als het water ver vuild is. Voor water en gif is de vermengingstijd te kort. Voor de zekerheid wordt het geloosde water overigens wel gecontro leerd." Na de 'gifexcursie' krijgt de ha ventrip in de Geulhaven een lo gisch vervolg. De gasten sche pen in op de ms Waterstad. Aan boord genieten Daniëlle Dikken (14) en Maartje Kermis (13) van de broodjes en het levendige uitzicht op een verwaarloosd schip, dat door twee sleepboten naar de Wiltonhaven wordt ge dirigeerd. Even bijkomen is het devies. Straks wacht nog een rondleiding in het Maritiem Museum. Naast de Slufter heb ben de Rotterdamse meisjes 's ochtends ook de ECT bezocht. Op dit grootste containerover slagbedrijf van Europa kregen ze informatie over het laden en lossen van duizenden contai ners per dag. Dat gebeurt deels met onbemande, door chip- cards aangestuurde karretjes. Automatic giuded vehicles heten ze in het havenjargon. Maartje: „Ik had het wel eens op televisie gezien bij Het Klok huis, maar in het echt is het veel leuker." Haar vriendin Daniëlle toont zich eveneens tevreden over het uitje. „Vooral hier op de boot vind ik het leuk. Maar ook de bezoeken vond ik erg in teressant. Je steekt er best erg veel van op." Informatie: Belangstellenden kunnen kiezen uit zeven arrangementen, in prijs variërend tussen de 45 en 75 gulden. Bij de VW aan de Coolsingel 67 in Rotterdam is ten behoeve van 'industriële toeristen' een aparte balie ingericht. Telefoon 09 00 40 34 06 5 (50 cent per minuut). De Amerikaanse attractie parken hebben in 1996 slechts ruim drie procent meer bezoekers getrokken dan in het jaar daarvoor. Dat is aanmerkelijk minder dan in de periode daar voor. toen stijgingen van tien en zelfs vijftien pro cent werden behaald. De jongste cijfers wettigen de verwachting dat de concur rentiestrijd tussen grote concerns als Disney en Busch alleen nog maar fel ler zal worden. Disney deelt de eerste tik uit. Vol gend jaar wordt in Orlan do, naast het al bestaande Magic Kingdom, EPCOT en de MGM-Studios een vier de Disney-park geopend (met de jungle als thema) en de directie heeft al aan gekondigd dat het daar niet bij zal blijven. Overigens heeft Disney geen klagen. De door de firma beheerde parken staan op de eerste vier plaatsen van het klasse ment over 1996. De lijst ziet er als volgt uit: CORINE VAN ZUTHEM 1. Disneyland (Califomië) 15 miljoen bezoekers 2. Magic Kingdom (Florida) 14 miljoen 3. EPCOT (Florida) 11 miljoen 4. MGM Studios (Florida) 10 miljoen 5. Universal Studios (Florida) 8,4 miljoen 6. Universal Studios (Califomië) 5,4 miljoen 7. Sea World (Florida) 5 miljoen 8. Busch Gardens (Florida) 4,2 miljoen 9. Six Flag Great Adventure (New Jersey) 4 miljoen 10. Sea World (Califomië) 4 miljoen De Duitse politie haalde vorig jaar een Nederlandse camper van de weg die ruim duizend kilo te veel woog. Meer dan de helft van het overge wicht bleek te bestaan uit levensmid delen zoals aardappelen en blikken groente. Ook had de bestuurder 200 liter water bij zich. Uniek is het voor val geenszins. Uit een onderzoek van Trendbox blijkt dat Nederlandse toe risten vorig jaar voor maar liefst 140 miljoen gulden aan levensmiddelen meesjouwden naar hun vakantiebe stemming. Als foerage voor onder weg, maar ook voor consumptie ter plaatse. De verklaringen voor zoveel gesleep zijn divers. Angst voor het onbekende speelt een rol, maar ook zijn er die weinig vertrouwen hebben in de loca le producten. Iets proeven van de plaatselijke culinaire hoogstandjes? Liever niet. Voor je het weet heb je een voedselvergiftiging opgelopen en ben je dagen aan de diarree. Althans, dat denken ze. Ze nemen nog liever een zakje gedroogde boerenkool en puree mee voor op de camping. Daarnaast zijn er veel reizigers die be paalde producten zoals drop, baby voeding en beschuit niet kunnen mis sen in den vreemde. Of ze veronder stellen dat ze deze maar moeilijk in het buitenland kunnen krijgen, de grote Franse supermarkten ten spijt. Koffie Trendbox onderzocht ook wat Neder landers zoal aan proviand op reis meenemen. Bovenaan het lijstje met meegenomen artikelen prijkt koffie. Nederlanders, zuinig als ze zijn, gaan kennelijk liever op pad met een ther- moskan koffie, eigenhandig gezet op de primus, dan dat ze op een Italiaans terras neerstrijken voor een cappucci no. Verder komen in het rijtje eerste levensbehoeften voor: thee, suiker, diverse soorten Hollands broodbeleg (roomboter, (pinda)kaas en hagel slag), frisdranken, pasta, melk en brood. Per huishouden namen de on dervraagde vakantiegangers gemid deld voor 76 gulden per huishouding aan levensmiddelen mee. Het ging daarbij om 3,5 artikel per gezin. Ken nelijk nemen mensen doorgaans veel van hetzelfde mee. Niet één pak kof fie, maar direct een stuk of vijf van het vertrouwde merk. De duur van de vakantie of de reisaf stand doet er niet toe. Ook op verre reizen wordt eten en drinken meege nomen. Wel speelt het land van be stemming een rol. Zo wordt naar Ita lië bijvoorbeeld slaolie meegenomen en naar Frankrijk veel kant-en-klare sauzen onder het motto 'als er maar geen knoflook in zit'. Vlees komt in het rijtje etenswaren nauwelijks voor. De vraag naar inge blikte vleesprodukten is in de afgelo pen jaren iets afgenomen en waren het vroeger runder- en varkensrolla des die ingeblikt werden, tegenwoor dig gaat het vooral om snackartikelen als kip in saté, babi pangang, goulash, kip-kerrie en snackballetjes. Overigens neemt zo'n dertig procent van de ondervraagde vakantiegangers ook weer levensmiddelen uit den vreemde mee terug naar huis. Of lie ver gezegd: delicatessen. Een fruitig Frans wijntje, een fles echte Griekse olijfolie of een paar plakken Zwitserse chocolade. Maar ook kruiden, kaas en sterke dranken als likeur, rum en whisky (tax free) worden veelvuldig mee terug genomen. Het gemiddelde bedrag dat men aan etenswaar voor op de terugweg inlaadt is ruim 81 gul den. In totaal gaat het om zo'n 74 miljoen gulden aan import. Informatie: Binnen landen van de Europese Unie is vrij verkeer van goederen toege staan, mits de artikelen voor eigen gebruik zijn. Wie zich echter met een paar kistjes Italiaanse Lambrusco bij de Zwitserse grens meldt, kan soms problemen krijgen, omdat Zwitserland niet bij de EU is aangesloten. Voor tax free-artikelen gelden eveneens be perkingen. Voor meer informatie over in- en uitvoerrechten is er de Douanetelefoon: 08 00 - 01 43 (gratis nummer); vanuit het buitenland: 00 31 - 45 57 43 03 1. Het voorheen in Leidschendam, maar tegenwoori Alkmaar gevestigde reisbureau Sanibel heeft haai bod uitgebreid. Stonden er vroeger alleen huurvill| bungalows en -appartementen in Florida, Califor™ New York in de brochure, nu is het ook mogelijk a commodaties te reserveren op Sint Maarten, Angif Puerto Rico en de Maagdeneilanden (Tortola, V Gorda en Peter Island). Alle mogelijkheden staan1 meld in een gids die kan worden opgevraagd bij Sj bel, telefoon 072-51 83 11 8. Sanibel verhuurt nu ook luxe-villa's in Sint Maarten,! Rico en de Maagdeneilanden. Kindermuseum Suske Wi In Kalmthout (vlak over de Nederlands/Belgische bij Roosendaal) wordt binnenkort een Suske W kindermuseum geopend. Het is ondergebracht in voormalige villa van striptekenaar Willy Vandersti de geestelijke vader van het tweetal. De expositie educatief project uitsluitend toegankelijk voor lee gen van basisscholen, die in het museum onder c een atelier zullen aantreffen, waarin zij zelf een st kunnen maken. Boekje over giraffen Aan de lange reeks Zoo Informatie van het Noorc Dierenpark is opnieuw een deel toegevoegd: 'Op zame Hoogte'. En alweer is het een schitterend (v fotografisch) boekje geworden waarin de lezer ke maakt met het leven dat giraffen leiden in zowel als de Europese dierentuinen en die van het Noo Dierenpark in Emmen in het bijzonder. 'Op Eeni Hoogte' wordt gratis toegezonden aan de 60.000 nementhouders van het park; anderen kunnen h boekje bestellen door 10 gulden over te maken q 927.586 ten name van het Noorder Dierenpark E Disney's MGM-park in Orlando trok het afgelopen jaar tien miljoen bezoekers, die werden verwelkomd door onder meer de uit de Muppet-show bekende miss Piggy en Kermit de Kikker. foto disney

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12