'Di-Day' is mengsel van banaliteit en droefenis Dood Diana leidt tot golf van complottheorieën Broer Diana krijgt applaus na aanval William en Hi houden zich krai Prinses Diana Paardenhoeven, het klikken van laarzen op asfalt, aanzwellend geruis alsof er een regen bui in onze richting komt. ,,Er wordt geklapt, dad, ze zijn er eindelijk", zegt het blonde jon getje diep zuchtend. „Mag ik op je schou ders?" „Natuurlijk Patrick", zegt pa, „als je ons maar vertelt wat je ziet". LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Patrick stelt zijn ouders en broertje hevig teleur. „Paardenhoofden en ruiters", meldt hij. „Maar Diana is er niet bij." Het lokt gelach uit om ons heen, maar ook gesis. „Gedraag je", bitst een zeer luchtig geklede dame vijftien rijen voor hem. It's party time melden knalgele letters op het zwarte jack van een man. De muziek wordt verzorgd door klikkende camera's en snikkende vrouwen. Velen zijn net als Patrick op de schouders genomen door echt genoot of vriend. Anderen hebben zich beter voorbe reid. Handspiegeltjes worden als periscopen omhoog gehouden, mini-tv'tjes op batterijen in de handen geklemd. „William en Harry lopen ook achter de baar", meldt een meisje opgewonden, de blik vastgelijmd aan het minicusle schermpje. Het toestelletje wordt bijna uit haar handen gerukt door de nieuwsgierigen om haar heen en ze begint plots hevig te huilen. Een man naast haar kan zich evenmin inhouden. „Diana, je was het licht in mijn leven", snikt hij. Een stel jonge ren naast hem barst in lachen uit. Maar doet het er toe op een dag die ongetwijfeld de geschiedenisboeken zal ingaan als Di-Day? Bij de Horse Guards wordt geklapt, gelachen en gehuild. Daar krijgt de laatste reis van een volksprinses af en toe de sfeer van een banaal volksfeest. De paar vier kante kilometer tussen Kensington Palace en West minster Abbey worden bezet door de voorhoede van Diana's volksleger. De hoofdmacht, ruim 30 miljoen mensen sterk, heeft thuis stelling genomen bij de tv. Op een klein stukje Londen na biedt het Verenigd Koninkrijk een uitge storven aanblik. Lege winkelstraten, nauwelijks ver keer, het moet deze zaterdag tussen negen en één uur midden in de Sahara levendiger zijn. Het heeft in elk geval het voordeel dat wij ons snel van de lawaaierige hulde die Diana op de Horse Gu ards krijgt kunnen verplaatsen naar Hyde Park, waar de sfeer met twee reusachtige videoschermen een stuk gewijder is. „Een broederschap van hon derdduizenden", tettert de stem van BBC-commen- tator David Dimbleby over de hoofden. Het is waar. De kist met het stoffelijk overschot van Diana wordt op een affuit langs de zuidkant van Hyde Park gereden. foto ap neil munns Dit is misschien wel de plaats waar het effect van Diana's dramatische afscheid het meest voelbaar is, waar emoties over haar verlies het meest intiem en gezamenlijk worden beleefd. Tussen de moeders die hun armen troostend om hun kinderen slaan en ge liefden die hun betraande gezicht tegen de borst van hun partner drukken, wordt elk cynisme over deze collectieve rouwbetuiging weggevaagd. Hier laten mensen zich languit voorover in het gras vallen, wenend, als Elton John Westminster Abbey doet sidderen met zijn Candle in the Wind. Niemand verbaast zich erover, niemand let erop. Mensen wij zen elkaar op ontroerende details. „Ik voelde», driet door m'n lijf slaan toen ik die kaart op de.( zag met 'Mummy' erop", vertelt een man. Dat zijn bovenlijf ontbloot is omdat het in hetL tje best lekker toeven is in het park, is dan plo-^ vreemd meer. Het is ook hier in Hyde Park da^j direct wordt gereageerd op wat de schermen Als Diana's broer graaf Charles Spencer vanaf sel in Westminster Abbey een dreun aan hetkë lijk huis uitdeelt, wordt meteen uitbundig gea^ disseerd. „Wat een moed", zo klinkt het bewot rend. „Eindelijk krijgt 'de Firma' (bijnaam vank koningshuis, red.) de waarheid voor de kiezen., stateert een in driedelig krijtstreep gestoken h^f vreden. L Het hoofdknikje van koningin Elizabeth voor Buckingham Palace als de rouwstoet passeert? door hem als de definitieve capitulaltie van ha, ninklijk huis beschouwd. Zijn Queen'sEnglishL ergernis over wat Diana door de Firma is aan^ niet verhullen. „Een Britse vorst buigt nooit he, hoofd, voor niemand. Die buiging is misschiet de belangrijkste gebeurtenis van deze hele da^ koningshuis zal nooit meer hetzelfde zijn, we^ ander land geworden", zegt hij. Het is de bevestiging van wat door velen als 'o: gels gedrag' wordt gekarakteriseerd: de kreten! affuit met zijn bewierookte lading de poorten». Kensington Gardens uitdraait: de boeketten bi» die naar de kist worden gegooid en later naar:- wagen die haar stoffelijk overschot naar het fa: landgoed brengt; het zonder schaamtegevoelen openlijk huilen; het applauddisseren als Diane bijtrekt. Dit wordt een 'unieke begrafenis voor een uni< mens' had Buckingham Palace aangekondigde premier Blair had verklaard dat het afscheid \y na geen exclusief uitje voor aristocratie en pol establishment mocht worden. De legendes ro: persoon zullen de komende weken even popu blijken als de nieuwe versie van John's CanduL Wind. f. Maar de zakdoekjes kunnen worden opgeborfj' gewone leven gaat verder. „Diana zal natuurlij vergeten worden, maar al die shit over haar gtpi ke erfenis, haar boodschap kun je vergeten. M. Noord-Ierland leggen protestant en katholieke derlijk kransen en bloemen om haar te eren. (F een week slaan ze elkaar de hersens weer in",| barkeeper Sam. We zijn vanwege een al te opi schending van uiterlijk rouwbetoon door de asf ingang binnengelaten in zijn Noord-Londensat Dat realisme past misschien wel het best bij hn< scheid van een people's princess. w LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT John Kennedy, Marilyn Monroe, Martin Luther King; allen hebben overeenkomsten met Diana, prinses van Wales. Ze waren beroemd, ze stier ven voor hun tijd en na het schokkende nieuws van hun dood kwamen er de complottheorieën. Met Diana is het niet anders. Taxichauffeurs we ten er alles van en ook in de pubs is het een ge liefd gespreksthema. De populairste theorie is dat Diana zwanger was van Dodi en 'hogere machten' niet wensten dat de toekomstige Britse vorst er een halfbroer of -zus bij zou krijgen. Het ongeluk, kortom, was geen ongeluk maar een aanslag. En afhankelijk van huidskleur, reli gie of politieke gezindheid van de verteller zitten de daders bij de Britse geheime dienst of funda mentalistische islamitische groeperingen. Dit gegis in straat en kroeg zou wat dommige borrelpraat blijven als het Franse onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk snel harde ge gevens had opgeleverd. Maar dat is niet zo. Ge tuigen spreken elkaar tegen en aan wat het enige harde gegeven leek, het alcoholpromillage in het bloed van omgekomen chauffeur Henri Paul, is sinds zaterdag ook twijfel gerezen. Paul zou be graven worden, maar zijn lichaam bleef boven gronds omdat nog een extra bloedproef wordt genomen. Onopgehelderd blijft vooralsnog de tijd meer dan tien minuten die volgens verscheidene in de Britse pers aangehaalde getuigen verstreek tussen aankomst van de eerste twee politieagen ten en de ambulance, zo'n tien minuten. Dan is er ook de geheimzinnige eerste melding van het ongeluk van een anonieme vrouw. Hoewel is ontkend dat Paul de Mercedes met een snelheid van 196 km per uur door de tunnel bij de Seine raasde, blijft de juiste snelheid wel geheim. Ook is gesuggereerd dat de Franse art sen te laat doorhadden dat Diana interne bloe dingen had die zo ernstig waren dat ze tot acute hartstilstand zouden leiden. En reed er, zoals twee getuigen beweren, een auto of motor met fotografen voor de Mercedes en zou Paul door hun flitslichten zijn verblind? Waarschijnlijk waren al die vragen eenvoudig beantwoord als de slachtoffers 'gewone mensen' waren geweest. Dat is niet het geval. Daar komt bij dat drie families Paul, Fayed en Spencer civiele procedures hebben aangespannen (en de onderling verschillende uitslagen van de twee bloedproeven aanvechten) en dat de gewoonlijk alleen bij zware misdrijven ingeschakelde briga de criminelle het onderzoek doet. Het suggereert allemaal dat het nog enige tijd kan duren voor de wereld weet wat de precieze oorzaak van het fatale ongeluk was. Echter, naarmate de tijd verstrijkt zal minder ge loof worden gehecht aan officiële verklaringen. De Britse pers, inclusief de vermaledijde ta bloids, heeft zich tot nog toe niet de vingers ge brand aan samenzweringsverhalen. Maar hoe lang duurt dat nog, met volgens alle voorspellin gen een stroom Di-boeken, tv-documentaires en artikelen van journalistieke onderzoeksteams op komst? Het feit dat de moeder van Dodi Fayed de zuster is van de Saudische wapenhandelaar Khashoggi en dat diezelfde Khashoggi werd genoemd bij schandalen rond Britse wapenleveringen aan Irak, Iran en Saudi-Arabië is voldoende om sky writers likkebaardend aan een Diana-thriller te zetten. Nog zo'n verleidelijk ingrediënt is de hoofdrol van Dodi's vader, Mohammed Fayed, bij het cash for questions-schandaal in het Britse parle ment, dat volgens velen de Conservatieven bij de verkiezingen de genadeklap heeft gegeven. De waarheid is natuurlijk veel meer gediend met een onaanvechtbaar resultaat van het Franse onderzoek. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Prinses Diana is zaterdag begra ven. maar daarmee is het ver haal niet uit. De naschok van deze media-gebeurtenis ver moedelijk hebben twee miljard mensen over de hele wereld de beelden gezien wordt veroor zaakt door de recht-voor-zijn- raap-toespraak die haar 33-jari- ge broer graaf Charles Spencer in Westminster Abbey hield. De 'unieke, complexe, buitengewo ne en onvervangbare' Diana had geen koninklijke titel nodig om haar bijzonder betovering uit te stralen, zei hij, een niet mis te verstane sneer naar het koningshuis dat haar de titel Hare Koninklijke Hoogheid ont nam bij de scheiding van Char les. Bij die ene bom in de schoot van de Windsors bleef het niet. Een van de beloftes die hij vanaf de kansel aan Diana deed. was dat haar 'bloedeigen familie' al les zou doen om de 'fantasierij ke en liefhebbende manier' voort te zetten waarop zij de prinsen William en Harry had opgevoed, „zodat hun zielen niet alleen opgaan in plicht en traditie, maar vrijuit kunnen zingen". Mochten grootouders en vader dit nog hebben misverstaan, de volgende strofe liet aan duide lijkheid helemaal niets te wen sen over. „Wij hebben het volste respect voor de erfenis die zij bij de geboorte meekregen en wij zullen hen altijd respecteren en aanmoedigen in hun koninklij ke rol. Maar net als jij erkennen wij de noodzaak dat zij zoveel mogelijk aspecten van het leven meemaken om hen geestelijk en emotioneel voor te bereiden op de komende jaren." Volgens ooggetuigen veroor zaakten deze woorden onge makkelijk geschuifel in de bank jes van de Windsors. Het paleis wilde ook achteraf geen enkel commentaar geven op zijn toe spraak. Het publiek liet echter meteen weten de mening van Spencer te delen: buiten de Ab bey, waar duizenden de dienst via luidsprekers konden volgen, werd heftig geapplaudisseerd. Even later werd dit overgeno men door de meerderheid van de tweeduizend aanwezigen in de Abbey, en volgde een minuut lange ovatie voor de hartenkreet van Diana's broer. Dat applaus was ook een reactie op een nieuwe aanval op de pers, die hij al eerder min of meer verantwoordelijk had ge steld voor de dood van zijn zus ter. „Van alle ironie rond Diana is het volgende misschien wel het opmerkelijkst: een meisje dat de naam kreeg van de klas sieke godin van de jacht werd uiteindelijk de meest opgejaag de persoon van onze tijd", zei Spencer met een stem waarin woede en verbetenheid door klonk. De pers, zo betoogde hij, had haar oprecht goede bedoelin gen bespot, was er voortdurend op uit haar zwart te maken. Hij noemde dat verbijsterend en Diana had het nooit begrepen, wilde erdoor uit Engeland weg. Die woorden kregen, zeker in de schandaalpers, echter minder aandacht dan de verrassende openlijke kritiek op het ko ningshuis. Sommige royalty watchers zeiden geschokt te zijn. „In plaats van te helen, opende hij wonden. Dit leek erg veel op een zorgvuldig beraam de poging tot wraak", zei de historicus dr. David Starkey. En koninklijk biograaf Hugo Vic- Een bedroefd kijkende prins William (rechts) met zijn oom graaf Charles Spencer. De graaf verweet media en koningshuis zaterdag in soms bittere en emotionele woorden dat ze zijn zus Diana vaak slecht hebben behandeld, en bezwoer de aanwezigen dat de familie Spencer het met de prinsen niet zo ver zou laten komen. foto epa joel robine kers: „Het getuigde een beetje van slechte manieren om dit di rect tegen het koningshuis te zeggen, ook al omdat de familie de afgelopen dagen zo'n enor me poging heeft gedaan om haar droefenis over het verlies van Diana met het volk te de len." Het effect van Spencers toespraak is echter dat de knie val die het koninklijk huis vorige week vrijdag maakte voor pers en publieke opinie naar de ach tergrond is gedrukt. Koningin en prins en Charles en zijn zoons mengden zich toen na een week van bijna volledige af zondering op hun Schotse bui tenverblijf Balmoral onder de rouwenden in Londen en ko ningin Elizabeth sprak in een directe tv-uitzending de natie toe. Elizabeth kwam gespannen over en ondanks haar warme woorden voor Diana als een tough cookie. Dat ze beklem toonde spontaan, uit het hart, te spreken valt nu weg tegen de toespraak van Charles Spencer, die een dergelijke passage niet nodig had om aan te geven waar zijn gevoelens vandaan kwamen. Het wordt nog eens onderstreept door een zondag gepubliceerde opiniepeiling, waaruit blijkt dat 54 procent van de ondervraagden vindt dat Charles geen koning moet wor den, maar zijn rechten moet overdragen aan William. Een grote meerderheid vindt ook dat de koninklijke familie de open stijl van Diana moet over nemen. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het beeld van een 15-jarige jon gen en zijn 12-jarige broertje achter de baar van hun moeder zal miljoenen tv-kijkers over de hele wereld op het netvlies ge- grifd blijven. Een martelend half uur lang moesten zij het ver driet om hun moeder dragen tussen een haag van honderd duizenden mensen en de spie dende lenzen van talloze came ra's. 'Diana zou zo trots op haar jongens zijn', kopte schandaal blad News of the World gisteren. Het mag dan 'vreselijke beproe ving' zijn geweest, die 1.700 me ter van St. James' Palace naar Westminster Abbey, voorop staat dat de jongens zich kranig hebben gedragen, vinden de ta bloids. Pas op het allerlaatste moment werd zaterdag duidelijk dat de prinsjes hun moeder in gezel schap van opa, vader en oom naar Westminster Abbey zou den brengen. De menigte bij St. James' applaudisserde toen zij aanhaakten bij de passerende stoet. Het was de uitdrukkelijke wens van William, had The Sun al voor de begrafenis gemeld. De houding van de jongens sprak echter boekdelen. William hield het hoofd voortdurend ge bogen, keek niet één keer om hoog. Harry concentreerde zich sterk op het maken van even grote stappen als de volwasse nen naast hem. Beide jongens hielden voortdurend de vuisten gebald om hun emoties de baas te blijven. Voor de massa langs de route en de miljoenen bij de tv in de huiskamer verbeeldde hun hou ding het tradtionele stoïcisme van de Windsor-familie. Met enige opluchting werd ook ge constateerd dat opa Philip Willi am onder de poort van de Hor- se Guards bemoedigend op de rug klopte. Eerder al v genomen dat graaf Char Spencer Harry een bemA- gende schouderklop toer In Westminster Abbey e4 brak de weerstand. En\w keer waren het de kranta hier exclusief melding vA den maken en niet de ter Op uitdrukkelijk verzoell het koningshuis was na»- afgesproken dat de BBC! ra's in Westminister Abty koninklijke familie na bit komst niet meer in beell den brengen. Hetgeen of gebeurde. Harry keek volgens oog# voortdurend strak naar ff,1 op de met blauw fluweelP peerde katafalk. Williamr het hoofd omlaag, de haf het gezicht. Af en toe kol hem een traan zien wegr Dat hielp nog wel toen# aanwezigen Diana's lie# lied uit haar jeugd I vouf my Country zongen. Maf Elton John's Candle in C waren de bevrijdende of niet meer te stelpen, j. Harry sloeg zijn handenr het gezicht terwijl hij zal snikte. William gaf zijn# moedige pogingen tot af trole op en huilde toen# zong: „A1 onze woordenf niet uitdrukken hoeveelf de je ons door de jaren If hebt gebracht". K Veel volwassenen in de# waren hen voorgegaan.^ heel moeilijk zijn voor df gens om het verlies vanf moeder te verwerken",# Haddington van de Nat# Vereniging voor hulp aar staanden. „De roem var! moeder zal hun elke da# haar herinneren. Ik hoof als natie de generositeit# opbrengen haar los te lat ders zullen de jongens If gen verdriet nooit kunn# werken." K,

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10