De getemde tuin Tuinieren 1 Vraag en antwoord j ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 j Actie vraagt om reactie. Dat leerden ai we al in de scheikundelessen. In feite is deze stelling ook de basis van alle modewisselingen. Zelfs in de tuin. Na tientallen jaren van min U of meer natuurlijke tuinen met bor- ,2 ders, gazon, vaak in vloeiende lijn aangelegd, is er een toenemende ij belangstelling voor de strak aange legde tuin. Zelf noem ik dit soort i tuinen de getemde tuin. Planten, 1 struiken en bomen hebben zich in -I deze tuinen te voegen naar de wens m van de mens. q Orde en netheid is het devies dat in feite de tegenpool is van de vrij- 1 heid-blijheid-tuin, met name in de _l wilde versie. De mens wikt en be- j schikt. Behalve orde en netheid is 2j er nog een opvallend kenmerk aan U deze getemde tuinen: ze vergen j aanmerkelijk minder onderhoud, Hmits goed aangelegd. Met goed aangelegd wordt bedoeld dat met name de paden zo aangelegd zijn dat het onkruid weinig kans krijgt en dat de grond voor de perken van goede structuur is. Het onderhoud beperkt zich dan tot knippen, véél knippen. Minimaal twee keer per jaar: half mei en half augustus of beter drie keer per jaar. j1 Verder moet de beplanting binnen 0 de perken letterlijk binnen de per ken gehouden worden. Wieden is geen kunst als het hele perk gevuld Iis met één en dezelfde soort plant. )r Alles wat afwijkt gaat er rigoureus ^uit. Geen getob over de vraag of het wel de een of andere leuke zaailing is. Weg ermee, naar de compost. GREET BUCHNER Maar eerst iets over de aanleg. Pa den zijn belangrijk, maar moeten redelijk onkruidvrij blijven, willen we inderdaad werk besparen. Dus worteldoek, een flinke laag scherp zand en dan grind, gravel, dolomiet of de een'of andere steensoort. Op die manier aangelegd is er weinig kans op ongewenste onkruidgroei. De perken worden omzoomd met groenblijvers. Buxus is de onbe twiste topper, maar kostbaar om dat de plant heel langzaam groeit. Bovendien zal het lang duren eer de haag een redelijke hoogte heeft bereikt. Taxus doet het sneller, klimop langs gaas nog vlugger, maar daarover heb ik het al gehad. Mooi, maar vrij laagblijvend is la vendel en ook Santolina is prachtig, maar is niet bestand tegen zeer koude winters. Kortom, keuze te over voor de rand van onze perken. Uiteraard wordt ook de hele tuin omzoomd. De ouderwetse liguster haag begint weer hoge ogen te gooien. Mooi bijna het hele jaar be- bladerd is de beukenhaag en uiter aard is taxus altijd mooi. Nog ho gerop kunnen we bescherming te gen wind en nieuwsgierige blikken vinden door er een paar leilindes neer te zetten. Overleg wel met de gemeente of het mag en hoe hoog ze mogen zijn. Maar waarom schrijf ik juist nu over getemde tuinen? Simpelweg omdat bij de aanleg ervan veel groenblijvers in het geding zijn en die kunnen het best nu geplant worden. De late zomer- en vroege herfstmaanden worden geken merkt door een warme ondergrond en meestal veel vocht in de lucht. Ideaal voor het planten van groen blijvers, alle containersprookjes dat dat het hele jaar lukt ten spijt. Zet ze in goed losgemaakte humeu- ze grond, snoei ze iets in en vol gend jaar is er al een echt haagje rond een perk dat we helemaal naar eigen keuze in kunnen vullen. Desnoods nu al met bollen of zaai lingen van vergeet-mij-niet. Maar ze kunnen natuurlijk ook meteen definitief beplant worden met ro zen, kruiden, vaste planten, laag- blijvende heesters. Keuze te over dus. ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEI\ Pompoenen Alles wat ook maar in de verste verte te maken heeft met groen en bloem staat momenteel in de belang stelling. Geregeld bezoek aan beurzen, markten en tuincentra leert dat de hoofdzaak - de natuur - moet wijken voor modieuze snuisterijen. Tot op zekere hoogte geldt dat ook voor boeken. Prachtig uitgevoerd en geïl lustreerd, maar bitter wei nig gedegen informatie over de plant zelf. Het boek 'Pompoenen en kalebassen' is een twijfelaar, volgens mijn opvattingen. In één hoofdstuk worden de diver se soorten en het kweken van deze planten behan deld. Een ander hoofdstuk vertelt ons hoe we er sier en verlichtingselementen van kunnen maken. Tot slot zijn er ook nog gerechten op basis van pompoen op genomen in dit boek. Kortom, een boek voor de echte liefhebber van deze fors groeiende plant die in een tuin veel ruimte vraagt. Pompoenen en kalebassen, Caroline Bolsset, Uitgeverij Terra, Prijs 39,90 PUZZEL 1 K Z 0 E 0 L R D 2 F K S R 0 A L M 3 K S L D 0 M E P 4 S T V E 0 E N G 5 E B A L A L R S 6 B 0 A 0 A R P D 7 T K R V A 0 A G 8 S P E 0 L 0 T K 9 K H E IJ G E D L 10 A R T E G H E N 11 P IJ R 0 V L P E 12 S L U A G A E P 13 L B S 0 H 0 E T 14 K E R F A T A M OPGAVE OPLOSSING *7 CITAAT /'Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor- Q;men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be- jneden en van links naar rechts een citaat. Horizontaai:1. Snoer; 2. gebo gen; 3. houten schoeisel; 4. Ibouwmateriaal; 5. vis; 6. haar- igroei; 7. kledingrand om de hals; 8. geest; 9. flesvormig, .jftout; 10. hemelwater; 11. balie- Me papier; 12. deel v.h. hoofd; Jjl3. vaartuig; 14. markttentje. KRUISWOORDRAADSEL verloofde orka-grog la-mie-kg o-saone-e pop-n-dun -kat-ren- pen-o-lid a-tobbe-a ra-dia-en etre-anti leergraag Een raadsel waarvoor ik maar moeilijk een oplossing kan vin den, wordt mij toegestuurd door W.J. van Delden uit Haar lem. Tulpen en hyacinten die overal elders bloeien, komen in de tuin van Van Delden niet tot bloei. Zijn ze wel op de juiste diepte geplant? Drie maal de hoogte van de bol is de meest veilige diepte. Zijn ze op het goede moment, in het najaar, geplant? Gaat het over nieuw gekochte bollen of bollen die al meerdere jaren in de grond zit ten? In dat laatste geval gewoon nieuwe bollen kopen, goed diep in de grond stoppen en moch ten ze blijven staan, dan vol gend jaar afrikanen op de plaats of in de buurt. Tegen aaltjes die heel vaak bollen bedreigen. Wedden dat de bollen volgend voorjaar bloeien. Mevrouw Vuijst uit Haarlem vraagt waar de Akebia qunita te krijgen is. Dank zij de Planten- vinder, een boek waarin vrijwel alle tuinplanten en grotere kwe kerijen staan vermeld, kan ik dat opzoeken. Er zijn meerdere kwekerijen die deze klimplant verkopen, maar het dichtste bij zijn Kwekerij de Limieten bv, Naarderstraat 298a, 1272 Hui zen, telefoon 035 - 6944663 en Kwekerij Loef, Rijksweg 255, 1991 AA Velserbroek, telefoon 023 - 5382240. Ook Kwekerij Abbing bv, Oderdijkerweg 38a/b, 3709 JK Zeist, telefoon 0343 - 513741 is niet zo erg ver weg. Succes met de aanschaf. Familie A.G.A. Schalks uit Lei den stuurt me een fraaie kaart inclusief een half verdroogd 'uitwasje' van een azalea. De vraag luidt: wat is het, wat is er aan te doen? Dat is een vraag in dezelfde orde als: mijn kind heeft rode stippels op de huid, wat is het en wat doe ik eraan? Daarop kan niemand een ant woord geven, zónder verdere informatie en het kind in natu- ra. Zo vergaat het mij ook. In de eerste plaats ben ik niet gespe cialiseerd in plantenziekten, verder komen eventueel be schadigde onderdelen steeds verdroogd aan, en tot slot weet ik niet eens waar die beschadi gingen zich precies bevinden, hoe de plant er verder uitziet en wat voor grondsoort als basis dient. Kortom: ik kan geen ant woord geven, helaas. Ik kan wel even in het kort schrijven welke eisen een Azalea stelt: humeuse, iets zure grond (veel turf). De bladverliezende Azalea's, meestal A. Mollis, kunnen zelfs zon verdragen, mits de grond goed vochtig is, de bladhouden- de Azelea's houden van een lu we plaats in de halfschaduw. Maar gezien de aantasting door een soort schimmel denk ik dat er met de doorlatendheid van de grond iets aan de hand is. Wat een leuk idee. AlmaTheu- nisz uit Leiden is van plan krui- denazijn, dan wel kruidenolie te maken met kattenkruid (Nepeta mussini). De vraag luidt wat ik ervan vind. Prima idee lijkt me dat. Nepeta is niet giftig, maar ruikt wel lekker voor iemand die van deze geur houdt. Mijn vraag is alleen of het effect dat Nepeta op katten heeft, ook geldt voor mensen. Katten worden er na melijk high van. Mijn stokoude poes klom na flink wat happen van kattenkruid zo opgewonden en hoog in de boom dat wij hem moesten redden toen het kruid uitgewerkt was. Hoe zou dat gaan met sla die bereid is Heel anders is het probleem van A. de Kruijf uit Leiden. Daar groeien kamperfoelie en zwarte bes goed, maar van bloemen, laat staan vruchten, is weinig te bekennen. Hoe komt dat? Nu ben ik niet helderziende, maar als planten buitengewoon goed groeien en niet bloeien is dat vaak een kwestie van te veel stikstof (N) in de grond en te weinig andere voedingsstoffen. Stikstof bevordert vooral de bladgroei en dan komt er vaak niets meer van bloemvorming. Verder is het zinvol te weten dat kamperfoelie zeer goed zon kan verdragen, mits de wortels in de schaduw blijven. En voor zwarte bes geldt dat deze struik vaak verkeerd wordt gesnoeid. Deze bes draagt op een- resp. tweeja rige takken. Dus wél uitdunnen en oude takken weghalen, maar vooral jonge takken laten zitten. Tot slot zijn er soorten die zo laat bloeien dat ze keer op keer last hebben van nachtvorst. Meer kan ik er ook niet van zeg gen. Hopen dat het volgend jaar beter gaat. Wat fijn om te horen dat mijn sparrenadvies goed heeft uitge pakt. Dat stond te lezen in dé brief van Mevrouw Brondsema uit Haarlem. Maar nu is er een ander probleem en wel de Nelly Moser, een midzomer bloeien de clematis die op het balkon staat. Moet deze soort ge snoeid? Neen, niet écht. De al gemene regel luidt: herfstbloei- ende clematissoorten na de bloei ver terugsnoeien. De an dere soorten iets inkorten na de bloei. Wat het overwinteren op het balcon aangaat: dat advies om er noppenfolie om te doen is prima. Althans zodra het flink gaat vriezen. Verder nog de goe de raad om vooral de wortels te beschermen tegen de zon. Daar kan clematis niet tegen: zon op de voet. Overigens ken ik diver se clematissen die het op bal kons wonderwel doen. Dus met Nelly zal het ook wel lukken. HEINZ S T R WÊÊÊÊm Professor Prlwytzkofski scheidde op krachtige wijze de top van zijn hoofddeksel van de rand en hoewel die hem een weinig onder de neus klemde, kon hij zich weer verstaan baar maken. „Praw!" sprak hij, heer Ollie de hand drukkend. „Gelukge wenst! Dit is eerst ener monstrum! Gans sakkerloot, wat? Ik ga zo vort ener onderzoeking maken!" „O... eh... ja", stamelde zijn gastheer, die zich met moeite aan zijn kussens had ontworsteld. „Maah hjelp me eelst uittese kjooi, pjofessoh. Khan niet kjijken en niet platen!" „Ja, ja, wonderbaar!" riep de hoogleraar. „Ik weet thans waar de ongedom is! Het is door dezer deur gespringt! Ik volg het zo vort!" Met deze woorden klom hij haastig door'het gat in het bouwwerk en ver dween uit het gezicht, zodat heer Bommel eenzaam en onbegrepen achterbleef. In zijn nood begon hij nu op dunne toon om Joost te roe pen. En hoewel de trouwe bediende aan de herrie in de gang geen aan dacht had geschonken, opende hij nu toch de kamerdeur. „Roept u, heer Olivier?" vroeg hij. „Ik sjit klem intese tjalies!" riep heer Bommel klagend. „Zeer betreurens waardig", zei de knecht deelnemend. „Maar u moet me verschonen, ik kan niet alles tegelijk doen, als u mij toe staat. Eerst moet er geredderd wor den, daarna zal ik u helpen bij uw toilet!" Hij wendde zich om en sloot, vermoeid doch krachtig, de deur weer achter zich. DOOR JAN VISSER Over augustus 1997 raak je niet zo gemakkelijk uitgesproken temeer omdat het juist in Noord Holland de warmste kalen dermaand van deze eeuw is geweest. Op Schiphol bedroeg het maandgemiddelde 20,7 graad tegen 20,4 in juli 1994. De Bilt kwam niet verder dan 20,5 tegen 21,4 in juli 1994 Valkenburg bij Leiden was in juli 1994 overigens wel iets warmer. Toen bedroeg het maandgemiddelde 20,6 tegen nu, augustus 1997, 20,4 graad. De vooral in Noord Holland hogere gemiddelden dan in juli 1994 hadden te maken met de overheersend aflandige wind richting. In 1994 waren er namelijk veel meer interventies vanaf zee. Bovendien speelden de hoge nachtelijke minima, voor een deel veroorzaakt door het warme water van de Noordzee en het IJsselmeer eeb grote rol. In het verstedelijk te Zaandam was de gemiddelde minimumtemperatuur in au gustus 17,0 graad (Haarlem-West 16,6). Dat is zelfs nog ho ger dan het normale maandgemiddelde van 16,7. De norma le gemiddelde minimumtemperatuur is 12,3 graad. Kou in de bovenlucht kan vandaag een enkele bui tot gevolg hebben. Verder komt ook de zon nu en dan tevoorschijn en het wordt maximaal 19 graden. De wind waait uit het westen en trekt aan de kust aan tot vrij krachtig. Op de nadering van een randstoring neemt de wind vanavond toe tot krachtig. De komende nacht kan het bovendien af en toe wat regenen. Morgen aanvankelijk bewolkt en enige regen. Zondagmiddag klaart het weer wat op en de temperaturen bereiken waarden rond opnieuw 19 graden. Achter een volgende storing wordt het op maandag weer wat warmer maar daarna overgang naar koel weer. Tussen een diepe depressie boven Scandinavië en een krachtig hogedrukgebied ten westen van Ierland gaat de wind namelijk uit het noordwesten waaien. Tenslotte: giste ren werden boven het IJsselmeer 9 waterhozen gesignaleerd. Oorzaak was een zwakke storing die met bewolking over ons land trok. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, mis schien ook onweer, vooral in het zuidwesten. Zondag later op de dag een stevig aanwakkerende wind. Ge leidelijk iets frisser; op zondag maxima tussen 13 en 19 graden. Zweden: Wisselend bewolkt en af en toe regen. Middagtem- peratuur omstreeks 18 graden Denemarken: Overwegend bewolkt en nu en dan buiige regen, voor al in het westen. Middag- temperatuur rond 19 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en enige tijd re gen, maar zaterdag in het zuiden eerst nog wat zon. Vooral zondag veel wind. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en perioden met regen, zaterdag al in de Ardennen en zondag overal. Zaterdag in het midden en wes ten nog wat zon Middagtemperatuur dalend tot omstreeks 18 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Naast wat zon ook bewolking. Zaterdag vooral in het oosten af en toe regen, zon dag juist in het noordwesten Middag temperatuur rond 21 graden. Portugal: Vrij zonnig maar zondag in het noorden meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Nog vrij warm met maxi ma tussen 25 en 30 graden; landin waarts nog wat hoger. Madeira: Naast zon geleidelijk meer bewolking en een toenemende kans op een buitje. Middagtemperatuur rond 25 graden. Spanje: Vrij zonnig maar langs de Golf van Bis kaje bewolking en kans op een bui; later ook elders in het noorden en langs de oostkust. Plaatselijk veel wind. Middag temperatuur omstreeks 30 graden maar aan de noordwestkust aanmerkelijk koe Ier. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en zondag misschien een bui. De noordelijke wind wakkert flink aan. Middagtemperatuur om streeks 28 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en waar schijnlijk droog Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden. Tunesië: Wisselend bewolking en een aantal re gen- en onweersbuien, hier en daar met erg veel neerslag. Middagtempertuur vlak aan zee rond 25 graden Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden maar ook bewolking en vooral zaterdag in de loop van de dag kans op een paar regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 22 in Les Landes tot tegen de 30 graden lokaal in de Proven- Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en mogelijk een bui, vooral zondag. Middagtemperatuur on geveer 29 graden. Italië: Flinke zonnige perioden maar ook kans op een lokale onweersbui, eerst met na me in het noorden en later ook in het midden Middagtemperatuur ongeveer 30 graden Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur om streeks 28 graden. Malta: Flinke zonnige periodenr een regen- of onweersbui is niet helemaal uitgesloten. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra Griekenland en Kreta: Vrij zonnig; een lokale bui is in het Griekse binnenland niet helemaal uitge sloten Maxima tussen 25 en 30 graden Rond de Egeïsche Zee hier en daar fris ser door een aanhoudende stevige noor delijke wind. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog Maxima meest tus sen 25 en 30 graden Duitsland: Flink wat wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, misschien met een buiige ka rakter en met onweer. Middagtempera tuur omstreeks 22 graden maar zater dag in het zuiden plaatselijk nog meer dan 25. Zwitserland: Overwegend bewolkt en enige tijd buiige regen; onweer is niet uitgesloten. Zon dag later op de dag van het westen uit opklaringen Middagtemperatuur onge veer 25 graden Oostenrijk: Overgang naar bewolkt en regenachtig weer; vooral zondag flink wat regen Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Polen: Veel bewolking^n een aantal buien, ook met onweer en hier en daar veel neer slag. Zondag later op de dag in het wes ten enkele opklaringen Middagtempe ratuur dalend tot omstreeks 20 graden, in het zuiden eerst nog aanmerkelijk Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en af en toe regen, zondag in Tsjechiè geleidelijk enkele op klaringen. Maxima iets dalend tot onge veer 23 graden op zondag. Hongarije: Zaterdag nog zonnige perioden en bijna overal droog. Zondag van het westen uit meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur op zaterdag rond 29 graden, daarna geleidelijk iets frisser. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.01 Zon onder 20.15 Maan op 11.26 Maan onder 22.06 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.01 19.19 06.34 18.52 Laag 02.44 14.54 02.25 14.35 Weerrapporten 05 september 08 u station weer wind temp neersl Amsterdam grondmist 12 24 11 0.0 De Bilt mistbanken 201 24 II Deelen 'mist ws.O 24 14 Eelde mistbanken w.s.O 23 9 0 2 w 1 25 16 23 21 13 22 24 12 2W1 24 14 wzw 4 23 14 27w2 24 15 22W 8 18 11 n5 19 0.0 nno4 26 19 O.q ws.O 20 16 7.0 20 2 28 15 0.0 w.s.O 24 14 0,0 wzw 1 24 14 O.d 22 33 19 0.0 2W 6 19 11 2w 2 26 17 0.0 w 1 25 14 00 20 3 14 10 0.0 w.s.O 27 14 12 0 Rotterdam Barcelona onbew. Boedapest licht bew Bordeaux grondmist Brussel zwaar bew. Dublin hall bew Frankfurt hall bew Genève mistbanker Istanbul onbew Klagenlurt licht bew Kopenhagen hall bew Las Palmas onbew Locarno licht bew. Londen hall bew Luxemburg half bew Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca onbew. Zürtch Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans Tel Aviv hall bew I half bew nnwl mist n 1 half bew. rw6 hall bew. Iichtbew 00 28 15 0 0 18 15 01 27 22 O.d 32 18 o.q 28 16 0.0 22 13 0.1 23 14 0.1 34 13 00 27 18 00 30 16 0.0 28 21 0,1 9 2 0.0 22 16 0.0 25 21 0.0 18 14 15.0 21 16 02 25 14 200 30 16 0.0 17 00 22 13 0.D 22 10 00 29 17 0.0 25 13 00 36 24 2.0 16 14 00 29 22 0.0 12 00 27 23 0.0 29 26 0.0 19 12 0.0 31 20 0.Ö 30 22 10.Q 22 6 0.0 25 12.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7