Rouwenden verzoenen zich met koningshuis Israël sluit teruggave van land voorlopig uit Buitenland Topman Air France weg om afstel privatisering Tsjernomyrdin ontkent vermissing kernwapens Programma uitvaart Begrafenis 'grootste tv-gebeurtenis ooit' New Yorker publiceert laatste interview met Di Pagina met foto crash weg Leger van Comoren verslagen door opstandelingen Anjouan Man krijgt 170 jaar cel voor drievoudige moord ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Winnie Mandela weer beschuldigd inhannesburgEr dreigt een nieuw schandaal rond Winnie Man dela. Volgens de Britse krant The Guardian zou de ex-echtgeno te van de Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela opdracht hebben gegeven een arts te vermoorden die was betrokken bij het onderzoek naar de dood van Stompie Seipei. Een van de mannen die de dokter in januari 1989 doodschoot, beweert als huurmoordenaar te zijn ingezet. De 14-jarige Stompie stierf na dat hij was ontvoerd door leden van Mandela's Football Club, een bende rond Winnie Mandela. Hij werd doodgeslagen omdat hij als informant voor het blanke Apartheidsregime zou hebben gewerkt. Rusland: Baltische landen zijn veilig Vilnius De Russische premier Tsjernomyrdin heeft de Baltische landen gisteren veiligheidsgaranties aangeboden als zij afzien van het NAVO-lidmaatschap. Tsjernomyrdin deed het voorstel op een topconferentie in Vilnius, de hoofdstad van Litouwen, over veiligheid en stabiliteit in Midden- en Oost-Europa. Rus land is bang dat het alleen komt te staan als de NAVO zich oost waarts uitbreidt. Het westerse bondgenootschap heeft voorals nog alleen concrete plannen voor een uitbreiding met Polen, Tsjechië en Hongarije. Dorpelingen geven zwarte doos terug Phnom penh Een vluchtrecorder die was ontvreemd uit het Viet namese vliegtuig dat woensdag in Cambodja neerstortte, is gis teren teruggebracht. Er vielen 65 doden toen de Toepolev 134 op een kilometer van de luchthaven van Phnom Penh neerstortte. Twee jonge kinderen zijn de enige overlevenden. Na het ongeluk werd het wrak omzwermd door plunderaars die de passagiers beroofden van geld en bagage en kennelijk ook de 'zwarte doos' meenamen. Een boerenfamilie kwam met de vermiste recorder aanzetten, nadat oproepen waren gedaan om de doos terug te brengen. De familie ontving 400 gulden beloning. I Dodental stadionramp loopt op tot 36 Asuncion Het dodental van de stadionramp in het Paraguay- aanse Ciudad del Este is opgelopen tot zeker 36. Een hevige storm maakte donderdagavond een gammel stadion met de grond gelijk. Minstens honderd personen liepen verwondingen op. De ramp gebeurde tijdens een manifestatie van de regeren de Colorado-partij, waarop zo'n drieduizend mensen aanwezig waren. Volgens de lokale media rukten zware windstoten het dak en een wand los, die vervolgens op de aanwezigen vielen. Het bouwsel, dat zonder fundamenten was neergezet, stond pas een week. Archeologen vinden groot vikingschip roskildeDeense archeologen hebben in de Ijord van Roskilde (ten westen van Kopenhagen) een 36 meter lange drakkar ge vonden. Het gaat om het grootste vaartuig van dat type dat ooit is teruggevonden, verklaarde het Deense Nationale Museum gis teren. Het oorlogsschip uit de jaren rond 1020 is afgelopen lente ontdekt, samen met zeven andere schepen (een viking en zes koopvaardijschepen uit het begin van de Middeleeuwen) tijdens uitbreidingswerkzaamheden van het Vikingmuseum in Roskilde. Jongen sterft na butaangasgebruik Neurenberg» Een Duitse jongen van twaalf jaar is gisteren gestor ven nadat hij voor zijn genot butaangas had geïnhaleerd. Vol gens de politie in het Zuid-Duitse Neurenberg komt het steeds vaker voor dat jongeren het gas als drug gebruiken. De jongen lag al een week met zware inwendige verwondingen in het zie kenhuis. Zijn elfjarig vriendje deed enkele inhalatiepogingen die zonder ernstige gevolgen bleven. Belg gepakt op boot van plastic flessen calais» Een Belgische 'Engelandvaarder' is gisteren met een zelf gemaakt vaartuig door de Franse kustwacht aangehouden. Hij was met een van 3.200 plastic flessen vervaardigde boot zonder toestemming van de havenautoriteiten vanuit Calais onderweg naar Engeland. Hij kan een fikse boete krijgen. De 55-jarige man voer met zijn 'Ecotaxi' ruim elf kilometer uit de kust van Cap- Blanc-Nez, een van de punten aan het Nauw van Calais die het dichtst bij de krijtrotsen van Dover liggen. Het is niet toegestaan zonder toestemming met vreemde vaartuigen de zee op te gaan. 'Als Diana dit had kunnen zien, zou ze tevreden zijn ngnl '06-parus afp-anp Topman Christian Blanc van Air —France stapt eind deze maand op, omdat de linkse regering in Frankrijk weigert de luchtvaart maatschappij te privatiseren. heeft de maatschappij gis teren bekendgemaakt. 8,0i Het vertrek van Blanc hing al paar dagen in de lucht. |Dinsdag verklaarde de commu nistische minister van trans- port, Jean-Claude Gayssot, dat de plannen van de vorige rege- ting voor privatisering van Air France onder zijn bewind niet worden uitgevoerd. Hij vindt het in strijd met de verkiezings- geloftes van de linkse partijen en kreeg steun van de socialisti- Sche regeringspartners. I Blanc beschuldigde de rege ling vervolgens van 'contract- breuk'. Hij had donderdag avond een gesprek van twee uur met premier Jospin. Die vroeg de topman aan te blijven, maar 37.55yoskou ap 65,72 )e Russische premier Tsjemo- 46l$11yrdin heeft gisteren ontkend at er in Rusland kernwapens ijn kwijtgeraakt, zoals wordt >eweerd door Aleksandr Lebed, e vorig jaar ontslagen nationa- e veiligheidschef. Tsjernomyr- —rjilin zei dat Lebeds uitlatingen Jgetuigden van 'absolute stupidi- ,Alle Russische kernwa- >ens staan onder zeer betrouw- >aar toezicht van de strijd- lachten", aldus de premier. Lebed, die zijn hand niet om draait voor controversiële uit spraken, zegt in een zondag uit Je zenden vraaggesprek met het Ntierikaanse televisieprogram ma Sixty Minutes dat het Russi- inerllche leger ongeveer 100 van de 3 laarE50 kernwapens ter grootte van Een siddering gaat door de vermoeide massa bij St. Ja mes' Palace. „Daar is ze, de koningin", gonst het door de rijen. Een oudere man, te klein om over de hoof den voor hem heen te kun nen kijken, barst onmid dellijk in tranen uit: ,,lk wist het, ik wist dat ze ons niet in de steek zou laten. Kon ik haar maar zien", snikt hij. londen hans geleunse correspondent Hier, op de historierijke Mali voor het paleis waar prinses Diana ligt opgebaard, heeft het volk de monarchie weer in het hart gesloten. Eindelijk is er het moment waarop de koninklijke hoogheden de natie tonen dat ze niet van steen zijn. Koningin en prins bij Buckingham Palace en St. James, prins Charles en zijn zoons bij Kensington Pala ce. Een korte wandeling, handen schudden, even kennismaken met gewone mensen die recht uit hun hart woorden van troost kwijt kunnen, meer is niet nodig om deze vrijdag tot Grote Ver zoendag uit te roepen. „De prins maakt grapjes", constateert een kortgeknipte heer met veel oorversieringen en tatoeages op de armen ver baasd. Dat maakt een wat vreemde indruk, maar Philip heeft dan ook de pech dat hij lang is. De mensen in de achter ste rijen zien de glimlachjes, maar horen niets en denken er het hunne van. Op de televisie zien we later dat koningin en prins zich zo flink mogelijk houden. Velen die hier of bij Kensington Palace de kans kregen een koninklijke hand te schudden, konden dat niet. „Ik kreeg tranen in de ogen toen ik William's hand schud de", bekent een oudere dame voor de BBC-camera. Hoe moeilijk moet het dan niet voor William zijn geweest om niet in snikken uit te bar sten bij het aanhoren van al die troostrijke woorden? William, de prins met de gelaatstrekken van zijn aanbeden moeder, lacht flauwtjes, blossen op de wangen. Het gezicht van Harry, zijn 12-jarige broer, is bleek. londen anp De dienst begint met het volkslied. Daarna volgt een gebed door de deken van Westminster en het lied vow to thee. my Country. Lady Sa rah McCorquodale, Diana's oudste zus, houdt daarna een voordracht. Het BBC-koor zingt vervolgens samen met Lynne Dawson Libera me, Domine van Verdi, gevolgd door een lezing van Lady Jane Fellowes, Diana's tweede zus. Na psalm 23, The Lord is my Shepherd, komt de voor dracht van premier Blair en zingt Elton John Candle in the Wind. Een toespraak van Earl Spencer, Diana's broer gaat het lied Make me a Channel of your Peace vooraf. De aarts bisschop van Canterbury gaat vervolgens voor in gebeden en het koor zingt I would be true, for there are those that trust me. Het vertrek van de rouwstoet wordt begeleid door Alleluia, may flights of angels sing Thee to Thy rest. londen «hans geleunse correspondent De begrafenis van prinses Dia na wordt volgens de BBC een van de grootste gebeurtenissen in de historie van de televisie. De doorgaans bedaarde om roep durft te voorspellen dat meer dan een miljard mensen in de hele wereld de tv-beelden zullen volgen. De BBC zelf spaart kosten noch moeite. Vanmorgen tus sen half elf en half twee zenden alle tv- en radiokanalen van de omroep het live-programma van Diana's begrafenis uit. BBC-tv zet er 100 camera's en 300 technici voor in. De beelden worden door 45 landen (waaronder Nederland) overge nomen. BBC World neemt het programma over in zijn uitzen dingen naar 187 landen. Het wordt in 44 verschillende talen gepresenteerd. De centrale pre sentator in Londen is David Dimbleby, de oudere broer van Jonathan, schrijver van het ge ruchtmakende 'bekentenisboek' van prins Charles. CNN, dat kabel- en satelliet kijkers in 210 landen bereikt, wil niet voor de BBC onderdoen. Het Amerikaanse station heeft de staf in Londen uitgebreid tot 130 mensen. Het team wordt geleid door Golfoorlog-held Bernard Shaw en de geharde oorlogs- en rampenverslaggeef ster Christiane Arnanpour. new york rtr ken BBC-interview uit ze twij fels over de geschiktheid van prins Charles voor het konings schap, maar ditmaal noemt ze man en paard. „Charles is ie mand die braaf volgt. Hij is niet geschikt voor deze taak. Het interview was bedoeld voor het nummer van 15 sep tember. Door tien dagen eerder te publiceren, breekt het blad met een traditie van 72 jaar. Een dag voor haar begrafenis heeft het Amerikaanse blad New Yorker vrijdag een exclusief interview gepubliceerd met prinses Diana. In het gesprek, dat eind juni werd gehouden, zegt de prinses niet te verwach ten ooit te zullen hertrouwen. „Wie zou me willen? Ik draag zoveel mee." Evenals in haar veelbespro- Kroonprins Charles, een aangeslagen prins Harry en zijn oudere broer William bekeken gisteren de bloemen zee die in de afgelopen week voor Kensington Palace is gelegd. foto epa rebecca maden Bij Kensington, waar een mil- om ze te tellen) de liefde voor „Kon Diana dit maar zien. Ze joen boeketten (iemand van het Diana illustreren, wordt ook de zou dan weten hoeveel ze in paleis heeft de moeite genomen quote van de dag genoteerd, haar korte leven heeft bereikt." haarlem» van het adres van de pagina: NOT FOUND. Gisteren meldde de aanbieder nog dat de lezer tegen betaling van circa twintig gulden binnen 24 uur een wachtwoord zou krijgen dat toegang tot de foto's zou geven. De internetpagina die gis terochtend nog exclusieve foto's van het ongeluk van prinses Diana aanbood, is inmiddels verdwenen van het netwerk. In ternet meldt nu na het intikken hield ook vast aan het besluit niet te privatiseren. De 55-jarige Blanc kreeg in november 1993 de leiding van Air France en slaagde er via een grondige sanering in de maat schappij uit de rode cijfers te halen. Hij liet vrijdag weten met spijt te vertrekken. „Maar ik was gedwongen op te stappen. Pri vatisering is gezien de harde concurrentieslag in de lucht vaart noodzakelijk voor de ont wikkeling van Air France." Het besluit niet te privatise ren zou de Franse regering ook problemen kunnen opleveren met de Europese Commissie. Die gaf in 1994 goedkeuring voor omvangrijke staatssteun voor Air France met als per spectief dat de maatschappij na een sanering in particuliere handen zou komen. Maar Brus sel gaf vrijdag aan nu geen aan leiding te zien om aan de bel te trekken. parus-moroniafp-rtr-anp Het Comorese leger is door re bellen op het eiland Anjouan verslagen. De regering wijt de nederlaag aan 'met geavanceer de wapens uitgeruste blanke elementen', doelend op blanke huurlingen. Een woensdag gestarte po ging om de orde te herstellen op het tweede eiland van de eilan denrepubliek is uitgelopen op een bloedig debacle. De rege ring heeft daarom Frankrijk om militaire hulp gevraagd. De twee landen hebben een defen sieverdrag, maar Parijs wil zich niet bemoeien met de binnen landse conflicten op de Como ren. Een meerderheid van de be woners van Anjouan wil aan sluiting bij het voormalige kolo niale moederland Frankrijk, omdat ze zich als onderdeel van de sinds 1975 zelfstandige Co moren, gemarginaliseerd en ge ruïneerd voelt. Het vierde Co morese eiland bleef Frans dank zij een referendum. Woensdag begon het Como rese leger met een poging het opstandige Anjouan weer onder gezag van de regering te bren gen. Daarbij zijn sindsdien tal rijke doden en gewonden geval len, vooral onder de burgerbe volking. Sommige berichten spreken van meer dan honderd doden. Het leger stuitte op on verwacht fel verzet van de ge wapende pro-Franse separatis ten op het eiland en hun sym pathisanten, onder wie leden van de gendarmerie. De Comoren zijn herhaalde lijk het doelwit geweest van huurlingen, het laatst in 1995. Toen grepen Franse troepen in. Ze overmeesterden er eind dat jaar coupplegers, onder wie een dertigtal Europese huurlingen onder leiding van de Fransman Bob Denard. Het is al maanden onrustig op Anjouan, een arm overbe volkt eiland met 190.000 inwo ners. Begin augustus riepen te genstanders van de centrale re gering er de onafhankelijkheid uit. De onrust is evenwel niet tot Anjouan beperkt. De armoe de op de drie eilanden van de federatie van de Comoren (340.000 inwoners) en de pogin gen van president Mohamed Taki Abdulkarim om zijn macht tot een absoluut niveau uit te breiden, leiden tot ernstige poli tieke spanningen. madrid» ap Een 27-jarige Spanjaard die in 1992 drie jonge meisjes ont voerde, verkrachtte en ver moordde, is gisteren tot 170 jaar gevangenisstraf veroor deeld. In de praktijk komt dit neer op een straf van maxi maal dertig jaar. De gruwelijke zaak hield eind 1992 heel Spanje in zijn greep. Drie meisjes uit het dorp Alcacer, twee van veer tien en een van vijftien, ver dwenen spoorloos toen ze naar een discotheek liftten. Wekenlang volgde de televisie de vermoedelijke zwerftocht van de meisjes. Mensen uit heel Spanje belden om te zeg gen dat ze het drietal gezien hadden. Maar tien weken na hun verdwijning zag een voorbij ganger een hand uit de grond steken in de omgeving van Al cacer. De politie trof vervol gens de verminkte lijken van de meisjes aan. Een jonge man, Miguel Ricart, die al bij de politie bekend was wegens diefstal, werd opgepakt en be kende. Later hield Ricart ech ter vast aan zijn onschuld. Hij schoof de schuld voor de gru weldaden in de schoenen van een tweede verdachte. De rechter kwam uiteinde lijk tot de conclusie dat Ricart en een tweede persoon de meisjes een dag lang hebben mishandeld en verkracht en ze daarna naar een kuil heb ben gebracht die ze eerder hadden gegraven. Ze ver minkten de kinderen, sloegen ze dood en begroeven ze. JERUZALEM Rtr-AFP een koffer is kwijtgeraakt. In mei zei Lebed al tegen een delegatie van het Amerikaanse Congres dat het Russische leger het spoor van 48 van de 132 kofferbommen kwijt is. Zowel de autoriteiten in Moskou als in Washington hebben echter ge zegd dat er geen enkele aanwij zing bestaat dat een Russische 'kofferbom' ooit op de zwarte markt is opgedoken. Het gaat om bommen die 27 tot 45 kilo wegen en makkelijk in een kof fer of zelfs in een rugzak passen. Veiligheidsexperts omschrijven het apparaat als een 'perfect terroristisch wapen' als het in verkeerde handen komt. De bom kan 50.000 tot 100.000 do den veroorzaken en een deel van een stad wegvagen, aldus Lebed. De Israëlische regering heeft gisteren de druk op president Arafat van de Pales tijnse Autoriteit opgevoerd. Zolang Arafat er niet in slaagt de extremistische moslims van terreurdaden te weerhou den, staat Israël geen gebied meer aan de Palestijnen af. Terwijl de Israëli's de drie bomaan slagen van donderdag in Jeruzalem probeerden te verwerken, werden zij door een nieuwe onheilstijding overval len. Bij een mislukte actie van een le- gercommando in het zuiden van Liba non kwamen elf Israëlische mariniers, onder wie een luitenant-kolonel, om het leven. Het is het ernstigste incident sinds Israël zich in 1985 uit het grootste deel van Libanon terugtrok. Premier Benjamin Netanyahu van Is raël maakte de beslissing om voorlopig geen land aan de Palestijnen af te staan bekend na een kabinetszitting. De rege ring sprak daar over de bomaanslagen in Jeruzalem waarbij zeven mensen omkwamen en 192 mensen gewond raakten. Israël heeft op grond van de vredesakkoorden met de PLO de Gaza- strook en delen van de Westoever van de Jordaan, die na de Zesdaagse Oorlog van 1967 werden bezet, aan de Pales tijnse Autoriteit overgedragen. Het zou midden volgend jaar opnieuw een deel van de Westoever afstaan. De Palestijnen veroordeelden de be slissing direct. „Wij beschouwen haar als een officiële verklaring om het vre desproces te vernietigen", aldus een woordvoerder van Arafat. Israël heeft na de aanslagen van donderdag opnieuw de Palestijnse gebieden afgegrendeld, waardoor vele Palestijnen niet naai* hun werk in de joodse staat kunnen. Netanyahu zei dat 'verloederde terro risten' uit zijn op de verwoesting van Is raël en hij zwoer dat 'deze moordenaars Israël niet zullen vernietigen'. De pre mier zei te vrezen dat de gebieden na de overdracht aan de Palestijnen bases voor 'terroristische organisaties' wor den. Hij verwees daarmee naar de radi cale islamitische organisatie Harnas, waarvan de militaire afdeling de aansla gen van donderdag heeft opgeëist. Israël dreigde zelfs met militair ingrij pen in de autonome Palestijnse gebie den, als de Palestijnse Autoriteit er niet in slaagt het terrorisme uit te roeien. Het riep de Verenigde Staten op de druk op Arafat op te voeren. „De VS zijn het enige land in de hele wereld met de macht en de invloed om Arafat te dwin gen tot wat hij moet doen." Arafat probeert ondertussen met ar restaties van Hamas-Ieden de indruk weg te nemen dat hij terroristen hun gang Iaat gaan. De Palestijnse politie heeft volgens de Israëlische radio gister morgen twintig aanhangers van de or ganisatie aangehouden. Onder de ar restanten zouden zich ook twee sjeiks bevinden met nauwe banden met Ha rnas. Het Israëlische leger hield in de nacht van donderdag op vrijdag op de Westelijke Jordaanoever al 69 Palestij nen aan. Zij worden verdacht van 'be trokkenheid bij vijandige terroristische activiteiten'. De elf Israëlische commando's sneu velden in dezelfde nacht ten zuiden van de Libanese plaats Ansarijeh, bij Sidon. Zij waren kort na middernacht aan land gezet om een hinderlaag te leggen voor een sji'ietische militie. De commando's liepen echter zelf in een hinderlaag van het Libanese leger en strijders van de pro-Iraanse guerrillabeweging Hezbol lah en de sji'ietische Amal-militie. Slechts vier soldaten slaagden erin te ontkomen. Eén militair wordt vermist. Het Israëlische leger vreest dat hij ge vangen is genomen. Dat zou voor het eerst zijn sinds 1986. Toen werd de pi loot Ron Arad gevangen genomen, na dat zijn vliegtuig was neergeschoten. Het is nog altijd niet duidelijk wat er met hem is gebeurd. Het incident zal de discussie in Israël over de militaire aanwezigheid in het zuiden van Libanon weer doen oplaai en. Sinds 1985, toen Israël het grootste deel van de militairen uit Libanon te rugtrok, zijn ongeveer tweehonderd Is raëlische soldaten in het noordelijke buurland omgekomen. 'Hun Sen achter tal van politieke moordpartijen' PHNOM PENH Rtf-DPA Cambodja is het toneel van tal rijke politieke moorden en an dere schendingen van de men senrechten sinds de nieuwe sterke man, Hun Sen, in juli de macht greep. Een VN-rapport beschuldigt het nieuwe regime van de executie van tienlallen dissidenten. VN-gezant Hammarberg heeft het rapport gisteren in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh gepresenteerd. Medewerkers van de Verenigde Naties hebben meer dan veertig politieke moorden geregi streerd. Onder de slachtoffers zijn vooraanstaande politici, of ficieren en medewerkers van de Funcinpec-partij van de verdre ven prins-premier Norodom Ranariddh. Hammarberg bezoekt Cam bodja in opdracht van VN-chef Kofi Annan. Afgelopen donder dag had Hammarberg het resul taat van het onderzoek aan Hun Sen laten zien. Die reageerde tijdens een twee uur durend ge sprek welwillend en erkende de noodzaak van verder onder zoek. Bomaanslag eist leven politieman in Baskenland BASAURI AP Een politieman is gisteravond bij een bomaanslag in Spaans Baskenland om het leven geko men. De bom ontplofte in Basauri onder de auto van het slachtoffer, de 38-jarige Daniel Villar Enciso, toen hij het voer tuig wilde starten. De verantwoordelijkheid was vannacht nog door niemand opgeëist, maar aangenomen wordt dat de aanslag het werk was van de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Politie mensen zijn al veel vaker het doel van de separatisten ge weest. I

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5