p Jack Daniel's onuitputtelijke whiskeybron n II IK Distillery Distillery Ti to Daniel's Old No 7. Het nietige dorpje Lynchburg in Tennessee heeft er zijn (th, bekendheid aan te 'ftlanken. Verborgen in '^heuvels ligt steevast ■eil meer dan 150 miljoen ,3 liter whiskey te J wachten op toekomstige drinkers. Een voorproefje. door JAN VAN DER NAT Op maat gezaagde stukken hout worden op een speciale manier opgestapeld voordat de brand er in gaat. De houtskool die vervolgens ontstaat is een belangrijke smaakmaker voor Jack Da niel's whiskey. Aan het einde van de excursie staat er een drankje klaar voor de gas ten. Die kunnen kiezen uit koffie en limonade. Dat komt vreemd over, want het saloonachtige zaaltje is het eindpunt van een rondleiding op de distilleerderij van Jack Daniels, met voorsprong de bekendste Ame rikaanse whiskey ter wereld. De verklaring voor de keuze uit het warme bruine vocht en het met citroenextract aan gelengde water is echter snel gevonden. Het gehucht Lynchburg dat zijn bekendheid lou ter en alleen te danken heeft aan Jack Da niel's, ligt namelijk in Moore County, een deel van Tennessee dat nog altijd droog staat. De volledige drooglegging van de Verenig de Staten werd, na een verbod op productie, verkoop en consumptie van sterke drank ge durende dertien jaar, in 1933 opgeheven. In sommige delen van het land bleef het echter van kracht. Met name in de zogenoemde 'Bi ble Belt', de zuidelijke staten waar strenge kerkelijke leiders meer te vertellen hadden dan politici. In Tennessee bijvoorbeeld werd een spe ciale wet uitgevaardigd, die het stoken van sterke drank weliswaar toestond, maar ver koop en consumptie nog altijd tegenhield. Daar is in het grootste deel van de staat lang zaam maar zeker verandering in gekomen, maar in Moore County bleef alles bij het ou de. Nou ja, bijna alles. Omdat je met 250.000 bezoekers per jaar toch een beetje van een toeristi- trekpleister mag spreken kreeg de firma Jack Daniel's op 2 januari 1995 toestemming om flessen met een speciaal etiket te verko pen. Voorwaarde was wel dat die flessen door elke slijterij in Tennessee ver zouden mogen wor den. En een overheid zou geen overheid zijn, wanneer Moore County niet een per centage van de verkoop (3,50 dollar per fles) in de schatkist zou mogen stoppen. Wie echter in Lynch- urg een gewone fles whiskey wil kopen komt bedrogen uit. het rustieke dorpsplein, waar de Jack Da- souvenirs de winkels uitknallen kun je koffie- met-whiskeysmaak, toffeés-met-whiskey- smaak en nog een stuk of tien producten ko pen. Maar daar blijft het bij. 'Landmark' Nu hoef je voor de beroemde Jack Daniel's Old No.7 natuurlijk niet af te reizen naar Lyn chburg, Tennessee een uurtje rijden ten wes ten van Chattanooga. Vooropgesteld dat je het zou kunnen vinden, want het gehucht komt niet voor in de toch zeer uitgebreide wegatlas van Rand McNally. Gelukkig heeft de overheid van het originele kantoor een 'national landmark' gemaakt, zodat een piepklein rood stipje op de kaart toch de juis te plek aanwijst. Op de provinciale weg langs de zuidgrens van Tennessee kom je borden tegen, die de toerist naar Lynchburg moeten lokken. Bij Fayetteville duik je vervolgens een gebied binnen waar bijna twee eeuwen geleden pio niers ter afbakening van hun land een paar palen in de grond sloegen en midden in de wildernis een bestaan probeerden op te bou- Een van die pioniers was Joseph Daniel. Op de plek waar nu zo'n beetje Lynchburg ligt bouwde hij een huis. Moore - toen nog Franklin - County werd het gebied van de fa milie Daniel. Josephs zoon Calaway en diens vrouw Lucinda Cook zetten er tien kinderen op de wereld. De jongste was Jasper Newton, roepnaam Jack. Hij was nog een kleuter toen zijn moeder overleed. In tegenstelling tot wat je zou mogen verwachten werd hij niet grootgebracht door zijn oudere broers en zusters, maar door een buurman. Van enige vorm van onderwijs of andere opleiding was in de tijd geen sprake. Al was het alleen maar omdat een reis naar de bewoonde wereld een paar dagen vergde. Door alle Danielsen en andere pioniers werd gewoon gewerkt van zonsopkomst tot zonsondergang. En Jack vormde geen uitzondering. Zeven jaar was hij pas toen hij in dienst trad bij Dan Call, een dominee die in zijn vrije tijd whiskey stookte en dat vervolgens in zijn winkeltje verkocht. Jack Daniel kreeg het stoken van de populaire vocht derhalve vrij wel met de paplepel ingegoten. Hij bleek zo'n góede leerling, dat Call hem al snel tot part ner promoveerde. Een paar jaar later deed hij de hele handel over aan de toen pas 13 jaar oude Jack, omdat hij zich volledig wilde wij den aan zijn roeping. Natuurlijk was Jack Daniel niet de enige whiskeystoker. Als geen ander was hij zich er van bewust dat hij iets bijzonders moest pro duceren om daadwerkelijk een bestaan te kunnen opbouwen in de drankbusiness. Hij zocht het in een product dat befaamd was in het naburige Lincoln County. Waar elders de whiskey klaar was, werd het vocht in Lincoln in met houtskool gevulde vaten gegoten. Die vaten gingen twaalf dagen op rust en het re- was een absoluut unieke drank. Om die te maken had Jack Daniel uiteraard ook water nodig. De zakenman in de dop zocht daarom een letterlijk onuitputtelijke bron. Die vond hij in een grot vlakbij Lynch burg. En omdat Jack Daniel het verhaal van Mohammed en de berg ook kende, vestigde hij zijn bedrijf bij de ingang van die grot, water naar boven kwam uit het diepste van de aarde. Water dat ijzervrij was en het hele jaar door een constante tempera tuur had van 56 graden Fahrenheit (ruim 13 graden Celsius). In Tennessee ligt 150 miljoen liter te wachten op de drinker Qe een schrijft het met in e, de ander zonder. Whisk(e)y. Met voorsprong 's werelds popula irste sterke drank. Misschien zijn er wel meer merken dan er aan Vogelsoorten op aarde rondvliegen. Een van de beroemdste is Jack Uniek De Jack Daniel's Distillery is in alle opzichten een uniek bedrijf. Op het Established 1866 p&JL lid n Sfit- iniir -T(j iflrr Ur 9 V Sü wr n» Wr n« Ui «r FJ ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 De distilleerderij van Jack Daniel's ligt in 'the middle of nowhere' Met kleine vrachtwagens wor den de vaten naar het dichtstbijzijnde station gebracht. Per spoor gaat de drank dan naar de bot telarij. FOTO'S JACK DANIEL'S PR complex staan 48 voorraadschuren, in elk waarvan een miljoen gallon (ruim 3.75 mil joen liter) ligt te rijpen. En geloof het of niet: je moet in Lynchburg zoeken naar de ingang van het complex, waarop het lokaliseren van de 48 schuren een pittige opdracht voor een puzzelrit zou zijn. Die schuren liggen stampvol met vaten, gemaakt van wit eikenhout. Vaten die slechts e'e'n keer worden gebruikt. In de vier tot zes jaar dat de whiskey ligt te rijpen, krijgt de drank namelijk mede zijn smaak door het hout en dat effect zou bij hergebruik van de vaten verloren gaan. Oude vaten worden ver kocht aan andere whiskeystokerijen, veelal in Schotland. Een vat levert dan nog altijd zo'n 35 dollar op. Zo'n 250.000 mensen komen elk jaar een kijkje nemen in Lynchburg. Rondleidingen zijn gratis en worden begeleid door authen tieke Rednecks, de wat denigrerende naam voor de oorspronkelijke blanke bevolking van het zuiden van de VS. Gehuld in een originele blauwe tuinbroek, een strooien hoed op het hoofd en gezegend met dat typische zangeri ge accent van het zuiden van de VS, zorgen zij voor een vermakelijk uurtje in een omge ving, waar de whiskeywalm als een natte mist rond de bezoekers kringelt. Dat begint al in de opslagplaatsen, maar wordt uiteraard sterker in het hart van het bedrijf, waar in grote ronde zwembaden een soort prut ligt te borrelen, die in de verste verte niet op drank lijkt. Het is dan ook pas de eerste fase. Bij het echte distilleren komt pas de echte whiskey vrij. Het unieke van het product van Jack Da niel's is de houtskool, waar de alcohol door heen sijpelt. Houstkool dat op het complex zelf wordt geproduceerd volgens een metho de, die (uiteraard) geheim wordt gehouden. Dat geldt niet voor de gebruikte houtsoort. Jack Daniel's verwerkt uitsluitend hout van een bepaald soort esdoorn (hard sugar maple), die in grote delen van het land voor komt en waaraan zeker in Tennessee geen gebrek is. De bomen worden bij voorkeur in de herfst gekapt, omdat dan het meeste sap in het dikste deel van de stam zit. Dat ge beurt deels door eigen personeel, deels door mannen uit de omgeving. Wanneer Jack Da niel's behoefte heeft aan hout, wordt dat ken baar gemaakt via aanplakbiljetten op de ra men van de winkels aan het dorpsplein. Het sein voor de autochtonen om de hakbijl ter hand te nemen en de bossen in te trekken. Uitspugen Na een rustperiode van een jaar wordt het hout in eigen zagerij in stukken van een vaste maat gezaagd: balkjes van anderhalve meter lang en een centimeter of tien doorsnee. De balken worden op een vaste manier gesta peld en vervolgens in brand gestoken. Tot zo ver mag iedereen alles weten. De vraag hoe lang en hoe hoog het vuur brandt wordt nim mer beantwoord. In de juiste houtskool zit bood de regering het maken van sterke drank in verband met de Tweede Wereldoor log. Zijn vier zoons zetten het bedrijf voort, nadat Lem Motlow in 1947 overleed. Nog ne gen jaar zou het een familiebedrijf blijven. In 1956 kwam de zaak in handen van de firma Brown-Forman uit Louisville in Kentucky. In het bedrijf zelf veranderde eigenlijk niets. Natuurlijk deden computers en andere technologische ontwikkelingen hun intrede. Maar zoals de befaamde zwart-vvit adverten ties al een halve eeuw dezelfde stijl kennen, zo gaat het maken van whiskey in Lynchburg nog altijd op de manier die 'Mister Jack' ruim 140 jaar geleden bedacht. Anderhalve eeuw waarin de natuurlijke bronnen in het oosten van Tennessee zich niet lieten temmen. Miljoenen liters water stromen dagelijks uit de grot. Kraakhelder en spatzuiver. Je kunt het zo drinken. Maar dat vinden ze zonde in Lynchburg. 'm namelijk net de kneep. De fase van de 'charcoal mellowing' wordt twee keer uitgevoerd, waarna het heldere destillaat door keurmeesters wordt geproefd. Met een quasi bedroefd gezicht schudt de gids een grap uit de mouw, die hij ongetwijfeld al een paar duizend keer heeft verteld. „Ik heb ooit gesolliciteerd naar zo'n functie, maar toen bleek dat je na het proeven de whiskey moet uitspugen, ben ik afge haakt. Het lukte me niet om het naar binnen te spugen en dat was voor mij het enige alternatief." Bij de minste of geringste afwijking in de smaak wordt de bijna drie meter dikke laag houtskool vervangen. Lo gisch, omdat dit deel van het proces nou net Jack Daniel's onderscheidt van talloze andere whiskeys en bour bons. Samen met het honderd pro cent ijzervrije water uit de grot. Mocht die bron ooit opdrogen dan zou het waarschijnlijk gedaan zijn met het bedrijf. Maar niemand maakt zich daar zorgen om. Ooit is een poging gewaagd om te onder zoeken waar het water precies van daan komt, maar na ruim een mijl varen op de onderaardse rivier, moest men terugkeren, omdat de kieren en spelonken te nauw wer den om verder te kunnen komen. Daar waar de bron het zonlicht ontmoet, waakt de oude Jasper Newton (Jack) Daniel. Het witte standbeeld van de kleine man, die altijd een hoge hoed en een lange jas droeg om wat groter te lijken, staat in de schaduw van het oude kantoor, waar het in 1866 allemaal begon en waar Jack Daniel ook aan zijn eind kwam. In het kantoor staat nog altijd de brandkast, die een trieste hoofdrol zou spe len aan het einde van 's mans leven. Kwaad omdat hij om een of andere reden de kluis niet openkreeg, gaf Jack Daniel een trap te gen het ijzeren geval. Daar had hij zelf na tuurlijk veel meer last van dan de brandkast. Hij brak een teen en omdat de medische ver zorging destijds in de wildernis van Tennes see uiterst matig was, resulteerde de op zich vrij onschuldige wond in een vorm van koud vuur (gangreen), die zijn lichaam zo aantaste dat hij zes jaar na het incident overleed. Het bedrijf had de ongehuwde en kinderlo ze Jack Daniel inmiddels overgedaan aan zijn neven Lem Motlow en Dick Daniel. De laatste verkocht al snel zijn aandeel aan Mot low, een uitstekend zakenman. Hij had het niet gemakkelijk. Eerst werd hij getroffen door de Drooglegging en kort nadat hij in 1938 zijn tijdelijk muilezel-verhuurbedrijf had omgeruild voor de whiskeystokerij, ver- Standbeeld

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37