Uitkeringstrekker krijgt macht De telefoonkaart Moeder Theresa: Niet ik ben belangrijk, maar de menset Cito heeft na privatisering geen reden meer voor feestje^ Feiten &Meningen Schat ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Belde je vroeger iemand, en was hij of zij niet thuis, dan nam hij de telefoon niet op, en had je geen kosten. Tegenwoordig krijg je een antwoordapparaat, heb je dus verbinding gekregen en ben je ten allen tijde geld kwijt. Uiteraard kun je dan iets inspreken op een bandje, maar in veel gevallen heb je daar - nog los van het feit dat je meestal met je mond vol tanden staat of zit als je zo'n apparaat krijgt - helemaal geen behoefte aan. Je wilt gewoon iemand rechtstreeks spreken, en dus pro beer je 't later nog een keer. Meestal wéér het apparaat, dus nóg meer geld kwijt. Reken maar dat ze bij de FTT, sinds die antwoordapparaten in gebruik zijn, handenwrijvend aanschouwen hoe tien duizenden dagelijks na verbinding met antwoordapparaten meteen kwaad de telefoon erop smijten. Het leed is dan echter al geschied: vergeefs gebeld kost toch geld. Ik zou wel eens willen weten hoeveel extra winst het antwoordappa raat de PTT jaarlijks oplevert. En hoeveel geld heeft PTT Telecom opeens verdiend doordat ze, zonder ie mand ook maar te waarschuwen, van de een op de andere dag in alle telefoon cellen de gleuf waarin je je telefoonkaart kon steken, met een net groen plaatje hebben afgedekt? Ie kunt opeens je tele foonkaarten niet meer gebruiken! Resti tueert de PTT het geld dat daar nog op stond? Op de postkan toren weten ze, zo blijkt, helemaal nergens van. Wat ook heel merkwaardig is: je kunt nog steeds telefoon kaarten kopen! En dat terwijl er geen telefooncel meer te vin den is waar je zo'n kaart nog regulier kunt gebruiken! In plaats van een brede gleuf bovenin, blijkt er zich nu on deraan de celtoestellen een smalle gleuf te bevinden waarin je een chipknip of creditcard kunt steken. Wat moet ik met een chipknip? Zo'n oplaadbaar onding wil ik absoluut niet in m'n bezit hebben. En zo'n creditcard, daar spuug ik ook op. Al die ellendige plastic kaartjes. Ie wordt er gestoord van. Toch kan ik u één lichtpuntje melden. Toen ik onlangs vanuit een telefooncel naar huis wilde bellen om te zeggen dat ik wat later kwam, en voor 't eerst het groene plaatje aan schouwde wat de PTT overal op de bovengleuven heeft ge schroefd, was ik aanvankelijk totaal uit het veld geslagen. Wat nu? Ik verliet de cel en aanschouwde hoe na mij drie anderen eveneens de verbijsterende ontdekking deden dat zij niet meer konden bellen. Toen de cel weer leeg was, dacht ik: mis schien kun je met die oude kaart wel via de nieuwe ondergleuf bellen. Het leek weinig waarschijnlijk, maar viel allicht te pro beren. Dus ik de cel weer in. Eén van de twee telefoonkaarten die ik bij me had duwde ik dwars in de gleuf. Waarachtig, dat ging. Prompt echter verscheen de mededeling: kaart gewei gerd. Ik dacht: in ieder geval wordt de kaart als zodanig her kend. Ik probeerde de tweede telefoonkaart die ik bij me had. Ook die duwde ik - want op een andere manier gaat 't niet - dwars in de gleuf. En warempel, daar kon ik gewoon mee bel len. Sindsdien heb ik wat aanvullend onderzoek verricht. Sommige cellen weigeren de oude kaarten in hun nieuwe gleuven, maar er zijn ook cellen waarin je met je oude kaarten gewoon kunt bellen. Je moet de kaart dwars in de nieuwe gleuf steken, met de oorspronkelijke voorkant naar rechts ge richt. Soms wordt de kaart t8t drie keer toe geweigerd, maar kun je er de vierde keer opeens mee bellen. Blijf 't dus probe ren. Ondertussen kun je altijd mompelen: laat ze bij PTT Tele com allemaal in de stront zakken! In onze elec- tronisch-ge- stuurde tech- nowereld viert het ver stand hoogtij, maar de geest verkommert en ieder houvast lijkt welkom. New Age, occul te sekten, astrale goeroes, zachte mystiek en hard drugs bieden, vaak doodlopende, ontsnappingswegen. Voor een speurtocht naar geheim zinnige schatten en esoteri sche krachtvelden kun je in Europa nergens beter terecht dan in het ongerepte Zuid- Franse departement Aude, waar in tweeduizend jaar niet veel veranderd is. Centrum van de mystiek is het berg dorp Rennes-le-Chateau, veertig kilometer ten zuiden van Carcassonne gelegen. Een paar jaar geleden hoorde ik van vrienden over dit his torisch beladen dorpje, een vroegere burcht van de Visi- gothen, en besloot er een kijkje te nemen. Sinds de middeleeuwen wordt in deze omgeving al gegraven naar de schat van de Catharen, het goud van de Tempelieren of de rijkdom men die de Visigothenkoning Alarik uit Rome roofde. In Rennes-le-Chateau vond Ri chard Wagner inspiratie voor zijn opera Parsival. Wagner was Hitler's lievelingscompo nist en dus stuurden ook de Duitse bezetters een schat graverscommando naar deze streek. Al deze inspanningen hebben weinig opgeleverd, op één spectaculaire uitzon dering na. In 1889 kreeg Ren nes-le-Chateau een nieuwe pastoor, BérengerSaunière geheten. De jonge abbé wist wat geld te lenen voor de res tauratie van het achthonderd jaar oude dorpskerkje. Dat legde hem geen windeieren. In 1893 werd de straatarme pastoor van de ene dag op de andere een schatrijk man. Hij betaalde de lening af, restau reerde de kerk, installeerde een waterleiding en liet een toegangsweg aanleggen naar het dorp. Voor zichzelf bouw de hij een riante villa, een uit kijktoren, een tropische plan tenkas en een privé-dieren- tuin. Als een slotvoogd ont ving Saunière op zijn nieuwe 'Domaine' notabelen uit heel Europa, zoals de beroemde sopraan Emma Calvé, de Ma ria Callas van die dagen. Tot zijn dood in 1917 gaf Sauniè re miljoenen uit, maar ont hulde de herkomst daarvan alleen aan zijn trouwe huis houdster Marie Denarnaud. Ook die nam dat geheim mee in haar'graf toen zij in 1953 op 85-jarige leeftijd overleed. Over het grote Saunière-mys- terie zijn tientallen boeken volgeschreven met de meest uiteenlopende theorieën. Zo zou de ondernemende pas toor bij zijn nachtelijke op gravingen op het kerkhof een enorme goudschat hebben ontdekt. Of hij zou onder het altaar een oud perkament hebben gevonden met een nogal onthutsende tekst. Die vermeldde namelijk, dat Christus voor zijn kruisiging Maria Magdalena had ge trouwd en kinderen had ge kregen. Na Jezus' dood zou Maria Magdalena met de kin deren naar Zuid-Frankrijk zijn gevlucht en in de buurt van Rennes-le-Chateau zijn begraven. Omdat dit soort explosieve onthullingen de katholieke kerk niet welgeval lig was, zou Saunière van het Vaticaan voor het perkament een groot zwijggeld hebben bedongen. Het originele do cument is in ieder geval spoorloos. Toen ik in december 1993 in Rennes-le-Chateau arriveer de, bleek het Domein Sauniè re in verregaande staat van verval. Tuin en plantenkas waren een overwoekerde wil dernis en in de onverwarmde villa zat bij een kaal peertje een wat zweverige figuur, Henri Buthion geheten. Die had het domein 25 jaar gele den gekocht in de hoop dat Saunière nog wat over het hoofd had gezien. Jarenlang groef Buthion tevergeefs tien tallen gaten en tunnels en ge bruikte daarbij zelfs dyna miet. Hij was inmiddels fail liet en wilde er voor een zacht prijsje wel van af. Met een paar Nederlandse en Ameri kaanse vrienden namen wij toen Saunière's erfgoed over en knapten het netjes op. Er is nu een klein museumpje ingericht en jaarlijks verga pen zich hier zo'n 15.000 be zoekers aan het nog steeds onopgeloste mysterie van de abbé Saunière. Onder de toe risten vindt men historici, goeroes, wichelroedelopers, sterrenwichelaars en televi sieploegen uit alle hemelstre ken. Ligt er nog een schat? Wie weet. Helaas zijn alle op gravingen in Rennes-le-Cha teau nu door de gemeente verboden. bob kroon correspondent 'Ze zijn niet langer een buitenbeentje binnen FNV' ,,De uitkeringsgerechtigde is niet langer het buitenbeentje van de vakbeweging", zegt In- ge-Marie van Klaveren, beleids medewerkeruitkeringsgerech tigden van de Voedingsbond FNV. „Als die 100.000 uitke ringsgerechtigden in de nieuwe bond hun krachten bundelen, kan niemand meer om hen heen. Ze krijgen een stevige vin ger in de pap bij het vaststellen van het FNV-beleid", voorspelt ze. De meeste uitkeringsgerechtig den zijn vakbondslid geworden in de tijd dat ze nog werk had den. Ze zijn lid gebleven toen ze werden ontslagen, in de ziekte wet zijn beland of met de vut of pensioen zijn gegaan. Op dat moment vallen ze onder de noemer uitkeringsgerechtigd. Hun macht is nu nog beperkt in vakbondsland. Dat komt vooral doordat de uitkeringsgerechtig den versnipperd zijn over de verschillende bonden. De In dustriebond telt er ruim 61.000, de Dienstenbond 10.000, de Vervoersbond 15.000 en de Voe dingsbond 14.000. Na de fusie vormen de uitke ringsgerechtigden een enorm blok binnen FNV Bondgenoten, zoals de nieuwe bond is ge doopt. Alle leden worden name lijk ingedeeld in vijftien Uitkeringsgerechtigden worden vanaf volgend jaar een machtige groep binnen de FNV. Na de fu sie tussen de Industriebond, de Dienstenbond, de Voedingsbond en de Vervoersbond ontstaat een megabond van 500.000 leden, van wie maar liefst één op de vijf afhankelijk is van een uitke ring. Ze krijgen daarom stemrecht en salaris van de bond wanneer zij actie voeren. Ook wil de bond dat mensen die langer dan drie jaar van een minimumuitkering moeten rondkomen er vijf procent bij krijgen. 'bedrijfsgroepen' (BG's), zoals bijvoorbeeld de BG Metaalin dustrie en de BG Voedingsin dustrie. De uitkeringsgerechtig den krijgen een aparte bedrijfs groep. Door die afsplitsing wor den zij qua aantal koploper bin nen de bond. Na de BG Uitke ringsgerechtigden is de BG Me taalnijverheid de grootste, maar die is met 50.000 leden maar de helft van groep uitkeringsge rechtigden. De nieuwe bestuurders beseffen maar al te goed dat dit gevolgen heeft voor het beleid. „We gaan ervoor knokken dat mensen die langer dan drie jaar moeten rondkomen van een minimum uitkering, er vijf procent bij krij gen", maakte Henk Krul, be oogd voorzitter van de fusie- bond begin deze week bekend. „Maar daar blijft het niet bij", zegt Van Klaveren. „In de nieu we bond krijgen uitkeringsge rechtigden ook stemrecht bij vergaderingen. Bij de meeste bonden mogen ze nu alleen ad vies geven." Opvallende verandering is dat FNV Bondgenoten voortaan de stakingskas opentrekt voor werklozen die besluiten actie te voeren. Bij de meeste bonden (behalve de Voedingsbond) krij gen alleen werkende leden 'ac- tieloon' omdat zij bij een sta king salaris mislopen. „Maar ook de uitkeringsgerechtigde loopt soms geld mis", zegt Van Klaveren. Een werkloze die bij voorbeeld een baan weigert, krijgt een strafkorting op zijn uitkering." „De bond is niet van plan is om alle werkweigeraars voortaan fi nancieel te ondersteunen", zegt Van Klaveren nadrukkelijk. „Het middel is vooral bedoeld om druk uit te oefenen op de poli tiek. Twee jaar geleden kwam minister Melkert (sociale zaken) bijvoorbeeld met een plan om werklozen die weigerden asper ges te steken, te korten op hun uitkering. Sommigen konden dat werk echt niet doen, omdat ze bijvoorbeeld kinderen naar school moesten brengen. We hebben toen gedreigd de sanc tie ongedaan te maken door de uitkering aan te vullen tot het normale niveau. Dat heeft suc ces gehad, want die maatregel is van de baan." Het bundelen van uitkeringsge rechtigden en werknemers bin nen een vakbond lijkt tegen strijdig. Immers, de uitkerings gerechtigden krijgen hun geld uit de collectieve voorzieningen. Die moeten via belastingen en premies weer worden opge hoest door de werkende bevol king. Maar Van Klaveren ver wacht niet dat er een botsing komt tussen werkenden en niet-werkenden binnen FNV Bondgenoten. „Steeds meer werknemers realiseren zich dat zij morgen hun baan kunnen verliezen, doordat ze een onge val krijgen of hun bedrijf gaat reorganiseren. Ze vinden het juist een veilig gevoel als de bond over hen waakt." Van Klaveren verwacht dat de BG Uitkeringsgerechtigden een vliegende start maakt. Zodra de fusie rond is gaan acht bestuur ders en 1100 kaderleden het land in om informatie te geven over pensioenen, AOW, WAO en WW-uitkeringen. „Want veel mensen hebben geen flauw idee wat hen te wachten staat als ze uit het arbeidsproces val len. Bestuurders gaan ook met leden mee naar bijvoorbeeld de sociale dienst of helpen met het opvragen van pensioenen. Daarnaast moet de BG Werklo zen en gedeeltelijk arbeidsge- schikten helpen met het zoeken naar een nieuwe baan. Er ligt dus genoeg werk op ons te wachten." Grote angst is echter d& ringsgerechtigden er ni' voelen op één grote ho: veegd te worden binne: siebond. Bij de Voeding hebben leden nu al dei ze 'gewoon lid' blijven', worden van de speciale groep U itkeringsgerech' Ruim 10.000 van de 14.!. maatschap. „Ze vrezen! anders het contact met', beidsmarkt verliezen. Het idee voor de fusieb| nu om vutters, AOW'er honderd procent afgekt werknemers meteen inj bij de BG Uitkeringsger den. Werklozen en gedê arbeidsgeschikten word matisch ingedeeld want langer dan twee jaar nif ben gewerkt. „Het gevar staat dat ze daardoor h? krijgen dat ze zijn afges^ ven", erkent Van Klaver moeten ons dus in heti* keihard bewijzen. Latei dat we juist in een apaL een echte vuist kunneir tegen de werkloosheid.^ utrecht sylvia marmelst, U „Ik ben niet belangrijk. Die mensen zijn belangrijk", zei moeder Theresa eens, wijzend naar een groep armen in Cal cutta, de stad waar ze nu ook is overleden. „Ik ben maar een klein hulpmiddel van God. Het gaat erom dat de mensen wat liefde krijgen en daardoor meer zelfrespect." Moeder Theresa (87) stierf na een periode waarin haar ge zondheid veel te wensen over liet. In september 1990 open baarden zich de eerste hart klachten en kreeg ze een pace maker ingeplant. Niemand leek zich daarna meer grote zorgen te maken, tot de zomer van 1996. In augustus van dat jaar werd zij opnieuw met hart klachten in een ziekenhuis in Calcutta opgenomen. Ze ging hard achteruit en ieder een vreesde voor haar leven, toen zij behalve hartritmestoor nissen ook nog malaria-aanval len en longproblemen kreeg. Maar Moeder Theresa bleek nog een ijzeren constitutie te hebben. Deze week nog legde ze in het openbaar een verkla ring af over haar verdriet rond het overlijden van prinses Dia na. De overleden rooms-katholieke religieuze was de verpersoonlij king van de barmhartige non, die haar leven wijdde aan het helpen van de minderbedeel den. Moeder Theresa, een won derlijke vrouw, die in 1979 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg. „Wanneer ieder mens begint iets van zijn bezit af te staan en zich bekommert om de noden van zijn naaste, dan doen wij al len iets voor de vrede", zei ze eens. Weinigen dwongen door hun menselijk werk zoveel respect af als Moeder Theresa. Ze stak zó veel tijd en energie in hulp aan de armen en verschoppelingen, dat één van haar bijnamen 'moeder van de daklozen' luid de. Een andere was 'moeder van de goot'. Typerend voor Moeder Theresa was ook dat ze de blijmoedigheid van het vaste geloof wist te combineren met de vasthoudendheid van nuch tere zakelijkheid. Bidden was voor haar en al haar volgelingen de belangrijkste krachtbron. Moeder Theresa werd op 27 au gustus 1910 als Agnes Gonxha Bojaxhiu geboren in een boe rengezin in het Zuid-Slavische Skopje (in het huidige Macedo nië). Op 12-jarige leeftijd voelde ze zich al geroepen tot hulpver lening aan de armen. In 1928, toen ze 18 was, werd ze opge nomen in de abdij van Loreto in het Ierse Dublin. Van daaruit vertrok ze, na een opleiding van enkele maanden, voor haar noviciaat naar Dar- jeeling in India. Toen deze proeftijd was volbracht, begaf ze zich naar Calcutta om haar cre do om te zetten in zware arbeid. In die stad, die sindsdien steeds verbonden is gebleven met de naam moeder Theresa, gaf ze van 1929 tot 1948 les op een meisjesschool, St. Mary's High School. Hier maakte ze ook de definitie ve keuze voor de armen, toen ze haar baan als lerares opgaf en in 1950 haar eigen congregatie stichtte. Deze congregatie, de Missionarissen van Barmhartig heid Missionary of Charity), zette op veel plaatsen in India tehuizen op voor armen, onge wenste kinderen, stervende pa ria's en andere minderbedeel den. Na India volgden in nog 110 andere landen vergelijkbare centra. Tot 2 februari 1997 bleef ze de congregatie leiden. Op 13 maart werd haar opvolger be noemd, zuster Nirmala. Zij was hoofd van de centra van de orde in Europa en de Verenigde Sta ten. Er zijn nu zo'n 140 vestigingen, waar patiënten veelal onder voede kinderen worden be handeld. De orde, die 4.500 nonnen telt, heeft mobiele en Moeder Theresa en prinses Diana: qua afkomst mijlenver van elkaar verwijderd, maar in hun hart zeer nauw verbonden. foto anp vaste klinieken, medische cen tra, gezinsplanningscentra, handelsscholen, huishoudscho len, voedseldistributiecentra en gespecialiseerde tehuizen, zoals voor melaatsen en vondelingen. De zusters en broeders van moeder Theresa's congregatie werden ook missionarissen. Zo kwamen vier zusters uit de Orde van Theresa in 1977 naar Ne derland, om de kerkprovincie te helpen bij haar missiewerk. Vanuit een etagewoning in Rot terdam begeven zij zich dage lijks op weg om nood te lenigen waar die zich aandient. Moeder Theresa zelf deed in 1976 Ne derland aan. Ze bracht toen on der meer een bezoek aan bis schop Simonis van Rotterdam. Ook daar werd een tehuis ge sticht. Door haar missiewerk groeide Theresa in de loop der jaren uit tot een fenomeen, een vedette die als symbool gezien zou kun nen worden voor naastenliefde. Haar charismatische gaven rie pen overal waar ze van zich liet horen enthousiasme en toewij ding op. Dit vergemakkelijkte verdere werkzaamheden, door dat uit diverse hoeken geld werd geschonken. Zo werd er een internationale vereniging van medewerkers van moeder Theresa opgericht, die haar ge regeld geld stuurde. Indrukwekkend is het rijtje on derscheidingen en prijzen, die Theresa ten deel vielen. Zo ont ving zij in 1971 de naai hannes XXIII genoemd prijs, in 1972 de NehruË voor internationale san king en in 1973 de Tenr prijs voor de vooruitga^ ligieus terrein. In 1979^ van de Balzanstichting! derscheiding voor de b„ ring van vrede en broes en werd haar de Nobels de Vrede toegekend. De reactie van moeder l was: „Ik ben onwaardig Gods zegen rusten op c< sen die de prijs verleen^ ben." Het geld van del prijs stak ze in haar wei! de armen. Bij de uitreik» de prijs in Oslo maakteP nog eens duidelijk waa'P stond door de wereld op pen meer praktische nik liefde te bedrijven en zf< abortus te keren. Alsof het niet geno<eg w aan moeder Theresa iii dia's hoogste onderschM toegekend, de Bharat R,. was, na premier Indira^ de tweede vrouw aan \L onderscheiding werd vy Al met al is Moeder Tht0 wereldwijd gerespecteee vrouw geworden, wieritl grote invloed is gewees blijven op het missiewe uitgangspunt was altijc|( van haar geen structurt beteringen moest verwik Naar haar op»vatting wd° maatschappij gemaakt^ dividuen en als bij henl^ liefde is, zal het totaal \'n liefde wel voor verbetef wereld zorgen. Een op#- die ze te weinig tegenin1' het materialistische We Met die wijsheid in heti| zullen de zusters en brr van de Missionary of hun werk voortzetten. |f men moeten weten daje liefhebben", zie Moedee resa. »]j 6r zwolle gpd Anderhalfjaar geleden had het Cito nog een feestje. Het Cen traal Intituut voor Toetsontwik keling betrok het nieuwe onder komen in Arnhem. Voor de 350 werknemers was er champagne om dat te vieren. En hoewel de verhuizing midden in onzekere tijden viel, was iedereen blij. Aan de kleine werkkamertjes en de versnipperde huisvesting was een einde gekomen. Voor tientallen miljoenen was een prachtig gebouw neergezet met een fraaie entree en een goed uitgerust bedrijfsrestaurant. Nu, anderhalf jaar later, is er weinig reden meer voor feestjes. Van de privatisering die vijfjaar geleden al werd ingezet, is niet veel terecht gekomen. Het Cito moet een marktgerichte organi satie worden, commercieel in gesteld en met oog voor de klanten. Het ministerie van on derwijs trekt zich als vanzelf sprekende geldschieter terug, dus het instituut moet zelf zijn broek ophouden. En dat is tot op heden niet gelukt. Ruim vijf jaar nadenken over een nieuwe structuur en evenzolang reorga niseren, hebben niet geleid tot een organisatie die klaar is voor de toekomst. De eerste twee slachtoffers zijn De Citotoets voor het basisonderwijs is het vlaggeschip van de organi satie, maar daarvoor dreigt geen geld meer te komen. foto anp inmiddels gevallen. Bestuurs voorzitter prof. dr. W. Wijnen en algemeen-directeur drs. A. van den Hout moeten weg. Voor Wijnen was het doek al eerder gevallen. Deze week besloot ook Van den Hout op dringend ver zoek van het bestuur zijn func tie neer te leggen. Hij krijgt een jaar de tijd om binnen het Cito iets anders te vinden. Lukt dat niet dan moet hij het instituut definitief de rug toekeren. Het ontslag is het voorlopige dieptepunt van jarenlange el lende. Die begon in 1991 toen duidelijk werd dat het ministe rie van onderwijs studeerde op nieuwe wetgeving voor onder steunende activiteiten in het onderwijs. De bestaande wet op de onderwijsverzorging zou worden vervangen door de nieuwe wet 'subsidiëring lande lijke onderwijsondersteunende activiteiten'. Consequentie voor het Cito was dat het ministerie de subsidie voor het instituut zou staken. Slechts een paar ta ken bleven gefinancierd, zoals de schriftelijke examens voor mavo, havo en vwo. Maar voor bijvoorbeeld het vlaggenschip van de organisatie, de Citotoets voor het basisonderwijs, dreigt geen geld meer te komen. Het Cito moet zelf de boer op en zijn producten gaan verkopen. De afgelopen jaren is - tussen allerlei bezuinigingen door - hard gewerkt om organisatie en personeel klaar te stomen voor de vrije markt. Cursussen en omscholingen moesten de me dewerkers leren hoe ze met klanten dienen om te gaan. Klantgerichtheid, verkooptech nieken en professioneel presen teren werden de nieuwe doel stellingen. Eind vorig jaar kwam de advies organisatie KPMG echter met een vernietigende conclusie: de privatisering was in de lucht blijven hangen. „Het Cito bleek er nog lang niet te zijn," aldus de voorzitter van de medezeg genschapsraad H. Feenstra. Gebrek aan goed leiderschap dreigden het instituut de das om te doen. De vice-voorzitter van de bestuursraad drs. H. van den Bijllaardt: „De aansturing door algemeen-directeur Van den Hout is onvoldoende ge weest." De directeur moest op stappen. „Hij vertrekt niet vrij willig", aldus Van den Bijllaardt, die benadrukt dat de directeur niet beschikte over de manier van leidinggeven die het Cito nodig heeft. „Met alleen kennis van het onderwijs kom je er niet." Al eerder waren de kwaliteiten van bestuursvoorzitter Wijnen ter discussie gesteld. Het leidde ertoe dat hij besloot op te stap pen. Helemaal stuurloos is het Cito door het vertrek van de twee topmensen niet. De dage lijkse gang van zaken gaat ge woon door. „Maar we kunnen pas verder met de reorganisatie als er een nieuwe directeur is." Minister Ritzen van onderwijs is doordrongen van de ernst van de situatie en wil zo snel moge lijk een opvolger voor Van den Hout benoemen. Van den Bijllaardt kan zich voorstellen dat het personeel door de gang van zaken steeds ongeruster wordt. „Ze hebben natuurlijk ook wel gemerkt dat de aansturing niet goed was." Er bestaat vooral vrees of er in de toekomst nog wel werk voor iedereen is. De recente!" gen bij KEMA waar de *- ring ook onvoldoende; wordt door sommigenAC voorbeeld genoemd. D.c nemend bestuursvoort „De reorganisatie kantei daad gevolgen hebbens personeel. Om een voaii geven: als de markt gede hoefte meer heeft aan a eindtoets Russisch, dajpe ook geen werk meer wil functionaris die de toeide sisch maakt." ;di Volgend jaar bestaat hftvi dertig jaar. Hoe de orge er dan uitziet, durft niam voorspellen. Wel is iedle erover eens dat het eem, organisatie dan de huiè moet zijn. „En een anode nisatie vraagt om and® neel", zegt werknemer E genwoordiger Feenstriee de voorbereidingen vol ring van het 30-jarig baiis van Cito in volle gangihi daarom de vraag of dee mers van vandaag alleBoi genodigd worden vooihv feestje. )oi Lp arnhem johan bosveldru

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2