Tienerstennis in finale US Open Clowneske coach Leekens geeft Rode Duivels weer kleur Sport /v[>ng Oranje bluft lelgische beloften af De derby der Lage Landen (5) Roeiers ziek van uitschakeling ERDAG 6 SEPTEMBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 es Nederlanders bij WK-sehaken ringen Zes Nederlandse schakers zijn uitgenodigd voor het van 9 tot en met 25 december in Groningen. Loek van Wely, derdorper Jeroen Piket en Jan Timman zijn direct toegelaten de tweede ronde van het knock-out evenement. Paul van der rren, Leidenaar John van der Wiel en Erik Hoeksema moeten le eerste ronde aantreden. De twee winnars in het Martini itrum strijden waarschijnklijk om het uitdagerschap van Kar- De uiteindelijke tweekamp om de wereldtitel over zes par- n is in januari 1998 in het Olympisch Museum te Lausanne, t totale prijzengeld van het WK is tien miljoen gulden. lijlevens niet in Spanje abqn» Jeroen Blijlevens gaat vandaag niet van start in de ode van Spanje. De sprinter uit de TVM-ploeg van Cees Priem eg in de aanloop naar de start in Lissabon met een griep- en jrtsaanval te maken. TVM stuurde Blijlevens naar Nederland jg en riep de Fransman Stephane Petileau op als vervanger, sm heeft de Oekraïner Sergei Oetsjakov voor twee jaar gecon- :teerd. De laatste jaren verdiende hij zijn geld bij Polti, dat 0 uit de wielersport terugtrekt. De 29-jarige wordt door TVM igemerkt als 'alleskunner'. Hij won etappes in de drie grote iden; Frankrijk, Italië en Spanje. jptijd Van der Bilt en» Na haar toptijd op de 3000 meter enkele weken geleden •ft Erika van de Bilt ook de koppositie op de nationale rang- vijf kilometer opgeëist. De atlete van Leiden Atletiek scherp- ijdens een avondwedstrijd in Rotterdam haar record aan tot 14,07. De nummer twee van het nationaal kampioenschap 5 daarmee een seconde sneller dan de Rotterdamse wegatlete ma van Onna, die sinds mei de snelste was op de 5000 meter. 1 Onna kwam gisteravond in Rotterdam niet verder dan onkballers naar halve finale EK i ui» De Nederlandse honkbalploeg heeft bij de Europese ti- i itrijd de halve finale bereikt. Oranje versloeg gisteren in Parijs J eden met 10-3. In de halve eindstrijd ontmoet Nederland idaag Spanje, dat Tsjechië met 14-4 opzij zette. De andere ve finale gaat tussen Italië en Rusland. ter treffers Van der Laan iwarden Cambuur heeft tegen Excelsior zijn vierde compe- Êvedstrijd overtuigend gewonnen met 4-2. Harry van der i maakte voor de Friezen alle doelpunten. De 33-jarige Ha ar komt daarmee op een totaal van zes doelpunten in dit :oen. Na de zege neemt Cambuur in de eerste divisie de lei- g met negen punten. Wel heeft de club een duel meer ge- eld dan de concurrenten. AZ en FC Zwolle kunnen bij winst rriezen nog passeren. Heracles maakte in Almelo de zwakke A*oensstart (2 uit 3) enigszins goed door het zwakke Telstar 14-2 te verslaan. Bij Heracles vierde veteraan Folkert Velten 250ste duel voor de Almeloërs met een doelpunt. filers Smolders en Groth negende mouth Bob Smolders en Karsten Groth bezetten na de eer- van het EK in de nieuwe olympische klasse 49er de ne- plaats. De beste prestatie van het Leidse duo was de vijfde itie in de tweede wedstrijd. De Duitsers Marcus Bauer en lip Barth voeren het veld aan. Frank Havik en oud-olympisch aanipioen plankzeilen Stephan van den Berg, staan 31ste. 'Wij hebben Van der Eist, die loopt de honderd meter in zes dagen ROTTERDAM GPP-VERSLAGGEVER MARCEL VAN DER KRAAN De Belgen zijn neergestreken in Rot terdam. Hun bondscoach is in een joli ge bui en de spelers die na een week van rampspoed en ellende op het trai ningsveld zijn overgebleven zijn topfit. Topfit? Ach, voor wat het waard is bij de Zuiderburen. „Wij hebben Franky er weer bij," zegt de nationale keuze heer Georges Leekens. Franky van der Eist, dus. „Een man van respectabele leeftijd. Hij loopt de honderd meter in zes dagen." Leekens grijnst van oor tot oor. Als één der weinige Belgen verstaat hij de kunst om met Nederlanders verbaal in de slag te gaan en de draak te steken met onvolkomenheden in zijn eigen ploeg. Maar vlak hem niet uit, die clowneske opvolger van Wilfried van Moer. Leekens heeft de Belgen na het drama in Brussel, waar Oranje in de cember vorig jaar de ondergang van Van Moer inleidde, op zijn eigen ma nier weer karakter en 'goesting' gege ven. Hij is de man van het positivisme geweest. Begon met mini-stages waar bij de spelers niet tegen een bal hoef den te trappen maar de kart-baan en de snooker-tafel op mochten. „Ach, ik wil vooral sfeer creëren. Dat is me tot op heden aardig gelukt. De spelers zijn aan elkaar gaan klitten." Zonder zelfvertrouwen, begreep Leekens, had het weinig zin om de reis naar Rotterdam te maken. „Nu wil ie dereen weer voor België voetballen. Zelfs Michel Preud'homme wil terug keren. Dat was voor mij ook het mo ment dat ik dacht: Tjee, het gaat de goede kant op." Van der Eist haalde hij dus zelf als één der eersten terug, ook al loopt hij de honderd meter in zes dagen. „Maar snelheid zegt niet alles. Franky heeft zoveel intelligentie, is positioneel zo sterk en steekt zo schitterend in elkaar. Ik vond dat deze ploeg deze man no dig had. De manier waarop hij tegen Spanje door het publiek destijds is uit gejouwd en vernederd zal ik nooit ver geten. Nu is hij terug en is hij weer één van de sleutelfiguren. Over zijn voorganger wil hij geen kwaad woord horen. Het Belgische pu bliek moet zelf een oordeel vellen over de werkwijze van de huidige bonds coach. Waar het volgens Leekens om gaat is dat er weer kerels moeten staan die in De Kuip de mannen in het Oranje durven op te vreten. „In de laatste wedstrijd hadden we alleen maar brave Belgen. Die zie ik liever niet meer. Ik wil weer Rode Dui vels zien. Mijn elftal is wat kwaliteit betreft minder dan dat van jullie. Ik heb geen speler die in dienst is bij Real Madrid, Barcelona of AC Milan. We hopen dat te compenseren met een fantastische vechtersmentaliteit." Leekens vindt zichzelf een beetje Hollands. Daardoor is hij in staat zijn spelers van een angstcomplex te be vrijden. „Ik heb respect voor de zeiver zekerdheid die jullie Hollanders uit stralen en die ook het team uitstraalt. Het enige dat ik nu wil is dat mijn spe lers zich niet laten intimideren door krasse uitspraken van de Hollanders. We gaan niet met knikkende knieën naar de Kuip. Ik wil dat mijn spelers met het hoofd voor de bal gaan lig gen." Leekens denkt nog altijd dat België zich via een tweede plaats zal moeten kwalificeren. „Voor ons is Nederland- België niet van vitaal belang. België- Wales, dét is de wedstrijd waar alles op het spel staat. In De Kuip hoop ik slechts spektakel te zien. We moeten straks samen het EK 2000 organiseren. Het gaat er vanaf nu dus ook een beetje om dat we ons samen goed ver kopen." Leekens heeft met een schuin oog de beelden uit Oranjes trainingskamp in Noordwijk gevolgd. Hiddink zat er, zo constateerde hij, soms in een lastig parket. „Jullie hebben dat nodig. Als er heisa is bij Oranje, dan motiveert dat. Als wij dat hebben, dan komt er hele maal niks meer van. Bij jullie zie ik dat spelers (Seedorf, Kluivert, red.) elkaar gaan helpen." Leekens ziet op dit moment een groot verschil tussen de Nederlandse en de Belgische topvoetballers. Hij hoopt dal de kloof tegen de tijd dat het EK in België en Nederland voor de deur staat, verkleind zal zijn. „We moeten ons samen goed presenteren. Als het even kan in Frankrijk op het WK al ons visitekaartje afgeven. Neder landers en Belgen zijn toch goed voor elkaar? Ik ben zelf in Orlando geweest. Na die wedstrijd die wij met 1-0 won nen ging ik samen met de Nederlan ders staan bieren. Het eerste uur was dat een beetje moeilijk met de Neder landers. Maar na een uur of twee was het een groot feest. Ik vond dat heel plezant en zo hoort het eigenlijk ook." Bij verlies zal hij daarom vanavond net zo dapper met 'boer Guus' aan de bar gaan staan. „Wij spelen op ver plaatsing, hè? Dan moet Guus toch tracteren." Williams en Hingis samen 33 jaar oud Oranje- heeft zich vrijwel geplaatst voor de eindron- in het elfde EK. Voor de or- latie is Nederland één van n9indidaten. In de voorlaatste jswedstrijd, gisteravond in laagse Zuiderpark, werden elgische beloften met 5-2 =*en)Iuft. De beslissing in poule tnu volgende maand, in de wedstrijd tegen Jong Tur jeugdteam van coach i Dorjee was zelfs met tien an veel te sterk voor de jonge els. Boateng werd uit het gestuurd wegens het neer- h jke leggen van een doorgebroken tegenstemder, Roda-aanvaller Van Houdt. Op dat moment was de stand nog in evenwicht, 1-1. Aan Nederlandse zijde ex celleerden Wooter en, in de laatste tien minuten, invaller Reuser. De eerste maakte twee doelpunten, de tweede maakte een glorieuze entree als vervan ger van de leeggespeelde Musampa. Hij stond, met een vrije trap en een fraaie lob. aan de basis van zowel het vierde (van Bruggink) als het vijfde doelpunt (van Makaay). Voor de Belgen scoorde Schops (Roda JC), net als Wooter en Bruggink, ook tweemaal. Het nieuwe tijdperk in het vrouwentennis is definitief aangebroken. Het heet tie- nertennis en is gisteren be gonnen in New York, want in de finale van de US Open staan morgen twee speelsters die samen pas 33 jaar oud zijn: Martina Hingis, nog een paar we ken zestien, en Venus Wil liams, net zeventien jaar. Een meisjesfinale dus en dat wordt komende tijd waarschijnlijk schering en inslag op de grote toer nooien. NEW YORK RENE VAN HATTUM GPD-VERSLAGCEVER Dat Hingis de eindstrijd haalde was niet vreemd. Dat deed ze dit jaar al in alle Grand Slam- toernooien. Er was vooraf hoog uit een béétje twijfel of ze het zou redden. Want er waren dit jaar twee speelsters die in 65 wedstrijden één keer van Marti na Hingis konden winnen: Iva Majoli op Roland Garros en Lindsay Davenport in Manhat tan Beach. De illusie dat het laatste Grand Slam-toernooi van dit jaar een finale zou worden zón der Hingis duurde een goed uur. Hingis verpulverde Daven port met 6-2 6-4. Morgen wint de Zwitserse ook gewoon haar derde Grand Slamtitel van dit jaar, zei Davenport. „Want Ve nus is nooit dichtbij winst op Martina geweest en als Martina speelt zoals ze hier steeds heeft gedaan, wint ze gewoon. Het wordt zelfs tamelijk moeilijk voor haar om hier niét te win nen." Davenport had Hingis met harde slagen vanaf de achterlijn Binnen een uurtje bereikte Martina Hingis met 6-2 en 6-4 haar vierde Grand Slam-finale van het jaar. aan willen pakken, net als ze de vorige keer deed. Davenport: „Maar van dat plan kwam niets terecht. Zelfs tegen de wind in legde ze de ballen zo extreem diep, dat ik geen schijn van kans had." Na haar winst op Wimbledon zei Hingis al dat het jammer was dat ze in de finale van Rol and Garros tegen Majoli simpel weg te moe was geweest om te vechten. Dat gevoel zal morgen nog wel wat sterker zijn als ze er inderdaad in slaagt om haar derde Grand Slamtitel in één kalenderjaar te veroveren. Want had ze in Parijs wél gewonnen, dan had ze morgen Steffi Grafs Grand Slam-record uit 1988 kunnen breken. In dat jaar was de Duitse in Melbourne, Parijs, Londen en New York de sterk ste. Maar Hingis heeft nog tijd genoeg. Graf was 'al' 19 toen ze haar Grand Slam neerzette. De kans dat Williams morgen wint is klein. De Amerikaanse speelt deze twee weken wel met meer overleg dan het wilde ge- maai dat ze de eerste helft van dit jaar liet zien. Maar in het ge weldige, bloedstollende gevecht tegen Irina Spirlea bleek toch opnieuw dat ze kwetsbaar is als ze zelf van links naar rechts wordt gestuurd, ook al knokte ze, en won ze de zenuwslopen de laatste tiebreak met 9-7 na dat ze bij 4-6 zelf eerst twee matchpoints van Spirlea had weggewerkt. Heel misschien krijgt Willi ams Hingis wel uit haar even wicht met eenzelfde trucje als ze gisteren tegen Spirlea uit haalde. Toen de twee elkaar bij Dubbeltitel voor Vacek en Kafelnikov NEW YORK DPA Jevgeny Kafelnikov (Rus) en Da niel Vacek (Tsj) hebben gisteren bij de US Open de titel in het dubbelspel behaald. Het als vierde geplaatste koppel won in de eindstrijd met 7-6 6-3 van het als elfde geplaatste Zweedse duo Niklas Kulti/Jonas Björk- man. Voor Kafelnikov en Vacek was het de derde dubbeltitel in een Grand Slam-toernooi. De laatste twee keer zegevierden ze ook op Roland Garros. Manon Bollegraf is met haar Amerikaanse dubbelpartner Ni cole Arendt in de halve finales uitgeschakeld. Het als vierde ge plaatste koppel verloor in drie sets van het als eerste geplaatste duo Gigi Fernandez (VSt) en Natalja Zvereva (WRu): 3-6 7-6 6-2. Eerder won Bollegraf met haar Amerikaanse partner Rick Leach de titel in het gemengd - dubbel. US OPEN Vrouwen, halve finales: I lingis (Zwi/1) Da venport (VSt/6) 6-2 6-4, Williams (VSt) Spirlea (Roe/11) 7-64-6 7-6. Mannen, dubbelspel, finale: Kafelnikov/Va eek (Rus/Tsj/4) - BjOrkman/KuIti (Zwe/1 I) 7-6 6-3. Vrouwen, dubbelspel, halve finales: Gigi Fernandez/Zvereva (VSt/Rus/1) Bolle- i'.r.il/Arenilt (N.m.I/VM/4) 3 6 7-6 6-2. Mannen, kwartfinale: Chang (VSt/2) - Rios (Chi/10) 7-5 6 2 4 6 4 5 6 3. Malve Iiii.i les: Rusedski - B|örkman, Chang - Ralter. het wisselen van speelhelft bij 5-4 in de tweede set bij het gaatje tussen de scheidsrech- tersstoel en hel net wilden pas seren, peinsde Williams er niet over om Spirlea een centimeter ruimte te geven. Ze liep gewoon tegen haar op. Aan Williams' blik te zien was dat geen koude oorlogsvoering, maar gewoon echt een oorlogsdaad. Zoiets als 'over mijn lijk.' 2t waren altijd moeilijke wedstrijden, tussen Holland als er iets op het spel Ümsid. Guus Hiddink, coach en het huidige Oranje, riep de afgelopen week nog ir weer eens. Vanaf '72 iden de twee landen negen r tegenover elkaar in een ite wedstrijd'. Nederland im het vaakst als winnaar de strijd. De kwalificatie r het WK van '74 (2x 0-0), r het WK van '78 (2-0, 1-0), /orig jaar het eerste duel te- de Belgen (3-0). Maar het l ook wel eens mis. In Or- lo, bij het WK'94, toen Bel- met 1-0 won. En in 1985. ;n in Brussel Wim Kieft nkie Vercauteren sloeg en nje met 1-0 verloor. En in return, toen Oranje met 2-0 eer stond. De voorzet kwam i Gereis en Georges Grün i ongehinderd inkoppen, i directe tegenstander heet- lohn van Loen, debutant, ien waren na rust ingeval - België zou later de verras- J worden van het WK in tico. [levering 5: de 2-1 van 20- 85, de kopbal van Georges Het voor Oranje fatale doelpunt. Georges Grün scoort met het hoofd voor België en verzekert zijn ploeg van een plaats op het WK in Mexico. archieffoto anp it de krant van toen: Deze uitschakeling zal de 'neiende weken ongetwijfeld invloed zijn op het Neder- ise voetbal", zei coach Leo nhakker. „We waren er zo M bij." ans van Breukelen: „Zo Szamerhand begin je met soort tegenslagen te leven." tic Gerets, de Belg: „Het bij Nederland achterin zó slecht in elkaar, dat we de hoop zelfs bij 2-0 niet hoefden op te geven. In het veld zeiden we ook tegen elkaar: als we van deze ploeg verliezen, dan zijn we helemaal niets waard." De Belgische coach Guy Thijs: „Nederland heeft te veel talent om zo te voetballen. Als ze dit blijven doen, zijn ze over tien jaar nog nergens." NB: België werd vierde bij het WK, Oranje werd drie jaar later Europees kampioen. JOHN VAN LOEN 04-02-*65 John van Loen zei het goed, ruim anderhalf jaar geleden: „Met mijn capaciteiten'heb ik er alles uitgehaald." Meer zat er niet in. Het is toch een aardig rijtje geworden voor de centrumspits: Utrecht. Roda JC, Anderlecht, Ajax, Feyenoord en San Frecce (Ja pan). Topclubs. Hij speelde ook nog eens zeven interlands. Zijn eerste was meteen de meest opvallende. Hij had Grün moe ten stoppen na de voorzet van Gerets. De Belg kopte, Van Loen stond er bij. Oranje was uitgeschakeld. Minutenlang zat hij daar, op het veld van de Kuip, met de handen voor zijn ogen. Topclubs, maar geen topper. John van Loen werd vaak ge roepen als het even tegenzat. Dat viel vaak niet mee. Want een pinchhitter moet meedo genloos zijn. Alles en iedereen opzij schoppen of slaan om bij die bal te komen. Een echte pinchhitter mist tenminste drie voortanden, heeft een kop vol hechtingen, kapot getrapte en kels en nog één rammelende meniscus in zijn knieën. John van Loen was te veel voetballer. De spits had ook niet de hard heid van een pinchhitter. Hij had gevoel. Van Loen kende daarom niet toevallig zijn beste periode in de subtop, bij Utrecht en Roda JC. Het beste jaar had hij in '89-'90, in Kerkrade. Toen hij nog een basisplaats had. In 25 duels scoorde de spits toen 17 keer. Een jaar later speelde hij voor Anderlecht. En weer een seizoen verder voor Ajax. Waar het publiek - ais het even te genzat - steevast riep om 'Van Loen', om doelpunten. Dat wa ren onredelijke eisen. Ander half jaar verder bij Feyenoord. Waar hij gefrustreerd vertrok. Hij werd beschimpt en be dreigd door de fans. Het is het noodlot van een pinchhitter, een breekijzer. De meest on dankbare baan in het elftal. Van Loen is weer terug bij Utrecht. Daar staat hij vaak in de basis, als centrumspits. Als hij fit is, tenminste. Want hij heeft wèl de blessures van een pinchhitter. Geraadpleegde bronnen: Ar chief Thijs Ruiter, Midden- meer; Relikwieën van Oranje (uitgeverij Thomas Rap), Het Nederlands Elftal 1905-1989 (Weekbladpers), Voetbal Inter national. YPE MINKEMA» Duo uit gouden Holland Acht ziet keerzijde van medaille AIGUEBELETTE TIM BROUWER DE KONING Als Jan Klerks vandaag wakker wordt, voelt hij zich rot. De teleurstelling over de uitschakeling voor de WK-finale van de mannen dubbel-vier, zo voorspelde de roeicoach gisteren in het Franse Aiguebelette, blijft nog weken hangen. Zelfs als Pepijn Aardewijn vandaag wereldkampioen wordt in de lichte skiff, dan nog kwelt Klerks de vraag waarom de dubbel-vier in de zinderende halve finale achter het net viste. Slechts een kwart seconde komen Michiel Bart- man, Diederik Simon, Joris Loefs en Gerritjan Eg- genkamp tekort ten opzichte van de Zwitserse dubbel-vier. Loefs is er letterlijk kotsmisselijk van, Simon spreekt in een opwelling over stoppen en Bartman heeft een uur nodig om een goed ver haal af te steken. „Ik ben bijna net zo ziek als in 1992 na de Henley Regatta", zegt Bartman nadat hij de teleurstelling van zich heeft afgeschreeuwd. „Die race, waarin onze Nereus-acht tot de laatste bocht leidde, eindigde toch nog onbeslist. In tweede instantie verloren we, anders had Nereus voor het eerst sinds 1968 Henley gewonnen." De vergelijking met de WK-race dringt zich in derdaad op. Ook de dubbel-vier heeft lange tijd uitzicht op de derde plaats die toegang verschaft tot de finale, maar hapert in het zicht voor de ha ven. Dat kan de beste overkomen, maar het komt toch hard aan bij Bartman en Simon. Als leden van de gouden Holland Acht hadden zij de keer zijde van de medaille in geen jaren meer gezien. Bovendien steekt het de roeiers en hun coach, dat zij hun beste race niet voor het laatst hebben bewaard. Zelfs doemdenker Klerks, die heel wat slecht-weerscenario's in voorraad heeft, rekende op een daverende eindsprint. „De race was niet zo perfect als die van maandag. Deze ploeg moet nog constanter worden om op het juiste ogenblik te pieken. Dat is vooral een mentale kwestie. Aai dewijn kan dat momenteel beter. Hij heeft hier al twee perfecte races op rij gevaren." Na de uitschakeling van de dubbel-vier, vol gens Klerks de sterkste die Nederland in jaren heeft gehad, rijst de vraag of de voormalige boordroeiers (één riem per persoon) het scullex- periment (twee riemen per roeier) voortzetten. Simon gaf al eerder te kennen dat hij zijn zinnen zet op een nummer dat perspectief biedt op suc ces. Bartman sluit een mogelijkheid uit: „Ik ga nooit meer in een acht zitten. Als ik weer ga boordroeien, dan doe ik dat hooguit in een vier zonder-stuurman. Maar volgend seizoen ga ik op dezelfde voet verder. Bartman verwacht van zijn tweede jaar als scul ler meer succes dan dit jaar. In het postolympi- sche seizoen kostten de omschakeling van boordroeien naar scullen en de speurtocht naar een privé-sponsor hem en zijn olympische maat Simon veel tijd. Bovendien wordt Bartman sinds gisteren gedreven door revanchegevoelens. Ne derland kan het WK in het gunstigste geval als ze vende afsluiten. „De B-finale boeit me niet meer, zelfs de plaatsen vier tot en met zes vind ik een crime. We moeten alleen starten om - heel Ne derlands - onze A-status voor het NOCNSF veilig te stellen. Daarvoor moeten we bij de beste acht eindigen." Durf Voor Loefs en Eggenkamp, die zonder privé- sponsor door het leven moeten, is het behoud van de NOC-toelage van nog groter belang. Zij proberen hun studie bij te houden, maar merken dat zij op die manier geen stap dichter bij de we reldtop komen. Loefs, twee jaar geleden in Tam pere bij zijn WK-debuut nog vijfde, bewondert de durf van zijn ploeggenoten die onvoorwaardelijk voor een bestaan als roeiprofessional kiezen. „Het geld dat zij van hun sponsor krijgen, haal ik als ik ben afgestudeerd misschien wel tienvoudig in Maar ik kan mij maandag na het WK weer op mijn studie technische bedrijfskunde storten. Op dat terrein heb ik ook ambities. Michiel en Diede rik hebben die mogelijkheid niet. Zij leven hele maal voor het roeien." Toch sluit Loefs niet uit dat hij op weg naar de Olympische Spelen van Sydney in 2000 ook hele maal voor de sport kiest. „Ik ben oneindig ambi tieus. Het gaat uiteindelijk om goud op de Spelen en het liefst ook op het WK. Aan dal streven wil ik niet te veel concessies doen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25