PORT 'Ik accepteer geen tiek op Hiddink' 'Ik zal nooit de rustigste worden' I TERDAG 6 SEPTEMBER 1997 donkere wolken boven het bedrukte gelaat van Patrick Kluivert zijn nog niet verdreven. De wereld staat een beetje op zijn kop voor de jonge spits van AC Milan. Nederland-België lijkt de interland te worden van Kluivert, de interland waarin een jury van 50.000 Oranje-fans het oordeel moet vellen over een jongeman wiens escapades in zijn privé-leven week aanleiding waren voor een ongekende golf van negatieve publiciteit. Achter het slagveld rond Kluivert staat een andere spits evenwel nog fier overeind. Dennis Bergkamp - al een decennium lang het ultieme voorbeeld van de modelprof - verkeert in een supervorm en beslist in Engeland grote wedstrijden met briljante doelpunten. In alle hysterie sneeuwt het sportieve geweld van Bergkamp bijna onder. VAC Hij is in de loop der jaren wel het één en an der gewend, maar de chaos en onvoorstel bare media-aandacht in het statige Huis ter Duin voor zijn ploeggenoot Patrick Kluivert laat zelfs de nummer tien van Highbury niet onberoerd. Op twee meter afstand van Berg kamp vechten fotografen en verslaggevers zich een weg naar Kluivert, die letterlijk wordt bedolven. Dennis Bergkamp heeft zelf de affaire- Kluivert van zich afgeschud. Net als het gros van de internationals wil hij de jonge inter national binnen en buiten het veld steunen om sportief te slagen in Oranje. Veel zin, vindt Bergkamp, om stil te staan bij zijn maatschappelijke fouten, heeft het niet. Wat dat betreft heeft hij bij Arsenal al zoveel meegemaakt, dat hij nauwelijks meer wak ker ligt van een ontspoorde voetballer. In Londen voetbalt Oranjes topscorer met collega's die alcoholist zijn geweest, die ver slaafd zijn geweest aan cocaïne, die mensen in nachtclubs in elkaar hebben geslagen, die* zwaar beschonken met de auto van de club hele voorgevels van woonhuizen hebben ge ramd en met spelers wiens buitenechtelijke avonturen tot in détail onder de ogen van het grote publiek zijn gebracht. Bergkamp wil de misstappen in het leven van Patrick Kluivert niet verzachten. „Maar er zijn genoeg spelers in de top die domme dingen doen. Het is inmiddels wel duidelijk hoe iedereen tegenover Patrick staat. Er zijn dingen gebeurd en het valt voor velen niet mee om objectief te zijn. Ik heb ook mijn mening, maar die houd ik privé. Daarmee kom je als speler niet naar buiten, positief of negatief. Ik wil alleen over zijn voetbalkwali teiten praten. De rest van de spelersgroep heeft ook al duidelijk gemaakt dat men hem alleen als voetballer wil beoordelen. Bergkamp geldt als een intelligent per soon binnen de selectie van Oranje. Hij draagt het hart niet op de tong, maar denkt wel degelijk na over de maatschappelijke problemen en intriges op de achtergrond bij het Nederlands elftal. Hij weet dat de ellen de rond Kluivert voor sommigen een nieuwe reden is om de aanval op Guus Hiddink te openen. Bergkamp, venijnig: „Ik kan me kwaad maken om de kritiek op Hiddink. Patrick maakte na het EK, waar toch ook het één en ander aan de hand was, al heel sterk deel uit van de groep. Die groep is sterk en wil sterk blijven. Dus blijft Patrick er bij. Ik wil niet dat er dingen op gang worden gebracht die kunnen leiden tot de val van een bonds coach. Ik snap sowieso niet dat er in dit land iedere keer voor een belangrijk toernooi een bepaalde sfeer moet worden gecreëerd. Ik begrijp dat echt niet." Bergkamp heeft een goede relatie met Hiddink. De bondscoach heeft zijn sterspe ler de vrijheid gegeven om per auto naar de uitwedstrijden van Oranje te reizen. Frank rijk en San Marino vormden voor de Ar- senal-man geen probleem. Turkije was Bergkamp nu net iets te ver, zoals ook de uitwedstrijd van zijn club tegen PAOK Salo nika in Griekenland een onmogelijke klus wordt. Juist in Turkije, waar Bergkamp ont brak, ontspoorde Nederland tijdens de kwa lificatie. „Dat is het enige foutje geweest. Bij elke kwalificatie voor een groot toernooi loop je een keer tegen zo'n nederlaag op. Maar San Marino was uit en thuis prima, van Wales hebben we twee keer dik gewonnen en Bel gië uit was goed. Buiten die misstap in Bursa heeft Nederland alleen maar goede wedstrij den gespeeld. Het is een tijd geleden dat Ne- tennis of voetbal of iets anders is." Dertien jaar lang stond Koemans als A- speler te boek. Na zijn winst in de Mas- tersfinale in 1983 tegen Marco Winter, promoveerde de Voorschotenaar. In die tijd was het nog niet zo dat men op basis van ranking de A-status verwierf, maar puur door het winnen van B-toernooien. Omdat Koemans ook nog eens in de (van Tom Nijssen verloren) finale van de natio nale B-kampioenschappen stond - een toernooi dat tegenwoordig niet meer ver speeld wordt - was promotie een feit. Bin nen een jaar bereikte hij de top twintig van Nederland. Een knieblessure - Koem ans was anderhalf jaar uit de roulatie - wierp hem terug, maar toch werd hij een vaste top 30-speler. Zijn internationale carrière was kort. „Ik merkte dat het én te veel kostte en ik kwam erachter dat ik niet kon doorstomen. Menno Oosting en Tom Nijssen bulkten van het geld, dus die kon den het wel blijven proberen. Ik kon wel meekomen in de Satellites, maar verder kwam ik niet. Het was makkelijker rond komen van de A-toernooien en wat geld- toernooitjes in Frankrijk." Hoewel het met zijn mentaliteit op de baan wel goed zit, weet Koemans dat hij nooit het maximale uit zijn mogelijkhe den heeft kunnen halen. „Vergis je niet, we praten over een tijd waarin de begelei ding een stuk minder was. Niemand, en in Leiden al helemaal niet, leerde je om te le ven voor je sport. Ik heb ook de pech ge had dat ik een paar maanden te vroeg ge boren ben. Ik won van jongens die twee maanden jonger waren en in hun leef tijdscategorie in de top drie van Neder land stonden. Dat betekent dat ik num mer één had kunnen zijn en op die ma nier veel meer trainingen en privileges had kunnen krijgen. Mijn fysieke en men tale mogelijkheden zijn dus nooit uitge buit." Koemans is een gravelbeest. Hij had zo uit de huidige Spaanse school of de Zweedse van de jaren '80 kunnen komen, met het enige verschil dat hij een enkel- handige backhand slaat. De basis van zijn spel is een flinke kick-service en voor de rest spinnen, spinnen en nog eens spin nen met een incidentele slice-backhand tussendoor. Koemans: „Maar mijn trai ners gingen aan volley's werken in plaats van mijn echte wapens te ontwikkelen, omdat ze in Nederland de drive hadden om allround te zijn. Complete onzin. Het gaat erom dat je die bal maar hard naar de overkant kan timmeren. Zie je die Spaan se toppers of Michael Chang wel eens aan het net verschijnen? Welnee, die blijven lekker doornikken aan dat racket. En ze doen het niet slecht op hard-court." „Je hoeft echt niet per se all round te zijn. In de jeugd moeten ze je alles leren en dan je favoriete spel ontwikkelen. Bij Krajicek (in zijn jeugdjaren een baseline speler pur sang met een dubbelhandige backhand red.) bijvoorbeeld zag je dat hij een drang naar voren had. Dan ga je met hem dus daar aan werken. De trainers van nu hebben, in tegenstelling tot mijn tijd, veel meer om zich heen gekeken. Maar goed, je kunt pas achteraf stellen dat je niet alles uit je mogelijkheden hebt ge haald. En ik heb toch een toptijd gehad. Een beetje razen, een beetje de bink uit hangen. Ik ging nu eenmaal met de min der serieuze jongens om." Dertien jaar A-ervaring hebben hem misschien iets relativerender gemaakt, maar het duiveltje komt op de baan steeds weer naar boven. „Ik zal nooit de rustigste worden. Ik heb zat waarschuwin gen gehad, maar ik breide het altijd wel weer recht. Ik wist ondanks alle geintjes ook altijd waar de grens lag, net als in het dagelijks leven." Die grens verloor hij even uit het oog tijdens de Finale van hel toer nooi van Forescate, de club waar hij ten nissen leerde. De verhalen over het voor val lopen uiteen, maar feit blijft dat zijn tegenstander, Gertjan Egberink, niet meer verder wenste te spelen omdat Koemans hem verbaal onheus bejegend had. „Het kan niet zo zijn dat ik hem uitgescholden heb. Dan zou ik een black-out hebben ge had. Ik heb het er wel over gehad met mensen. Die vonden dat ik te fel en te agressief was. Het jammere van het hele voorval is dat ik het met hem nooit uitge sproken heb, maar dat komt nog wel. Ik neem het in ieder geval wel mee in mijn baggage, want het zou dom zijn om er niet van te leren." AI met al geeft het wel aan dat Koemans op scherp staat. „Dat heeft er natuurlijk alles mee te maken. Ik keer terug in Lei den en voel dat alle ogen op me gericht staan. Dat geeft extra spanning. Dat ik me zo uit, zit in me. Ik zal altijd wel een racket tegen de grond keilen. Ik wil gewoon win nen. Iedereen die tegen mij speelt weet dat hij er drie uur tegenaan moet. Ik ga achter elke bal aan. Tijdens de Masters ook, want ik ben nog dezelfde Jos Koem ans als veertien jaar geleden." Dennis Bergkamp: „Er zijn genoeg spelers in d< zijn dingen gebeurd en het valt voor velen niet derland zich in de voorlaatste wedstrijd al kon kwalificeren voor een WK. Als we zater dag van België winnen, hebben we het niet slecht gedaan. Dan denk ik niet dat iemand het verdient om zo bekritiseerd te worden." De bondscoach zou een slechte relatie heb ben met de donkere spelers. Is er in de groep wel eens gesproken over een andere coach die jullie op het WK zou moeten leiden? Bergkamp: „Nooit. En als er ooit over zou worden gesproken dan zou de discussie eer der zijn wie het dan in hemelsnaam zou moeten overnemen. Maar nogmaals, dat speelt totaal niet. Wij zijn alleen met de kwa lificatie bezig, hebben alleen Frankrijk op ons netvlies." Toch schijnt het Nederlands elftal altijd brandhaarden nodig te hebben om tot grote prestaties te komen. Bergkamp: „Bij gewone interlands valt het wel mee. Bij grote toernooien is er inder daad altijd een openbare discussie wie de zaak moet leiden." En cynisch: „Dus het is een beetje vroeg dat men nu al is begon nen... Echt, ik vind die kritiek moeilijk te ac cepteren. Het is leuk om te zeggen dat Ne derland conflicten nodig heeft om te preste ren. Maar ik zou wel eens zonder problemen aan een groot toernooi willen beginnen. De laatste keer, op het EK in Engeland, hebben conflicten ons ook niet bepaald verder ge holpen. Toen ging het helemaal de verkeer de kant op." Ben je uit Engeland vertrokken met de ge dachte: 'Godver, ik moet weer naar Oranje toe?' Bergkamp: „Nee, dat zeker niet. Ik wil bij Arsenal geen wedstrijd missen en bij het Ne derlands elftal ook niet. Ik heb altijd een ge- top die domme dingen doen. Het is inmiddels we mee om objectief te zijn." weldig gevoel als ik voor Oranje mag spelen. Deze interland tegen de Belgen leeft bij mij bovendien al heel lang. Na de laatste wed strijd tegen San Marino ben ik al gaan uitkij ken naar deze 'kraker'. Ik ben bij Arsenal dit seizoen heel goed begonnen. Ik heb geen training en geen wedstrijd hoeven missen. Ik voel dat ik in topvorm ben en heel constant presteer. Als je bij je club zo goed presteert, wil je dat ook in de nationale ploeg laten zien." En er gloort een record, de 35 goals van Faas Wilkes. Bergkamp: „Ja, daar aas ik natuurlijk op. Maar ik zeg er meteen bij dat ik daar zo min mogelijk mee bezig ben. Ik zie op dit mo ment met eigen ogen hoe het Ian Wright bij Arsenal vergaat. Hij kan het absolute doel- puntenrecord in de hele geschiedenis van de club verbreken. Daarvoor heeft hij nog twee goals nodig. Maar sinds die tijd scoort hij geen doelpunt meer. Hij staat al drie weken droog. Er wordt in Engeland in de kranten enorme aandacht aan dat record besteed, dat heeft een nadelige invloed op zijn spel. Ik zie hem nu nadenken bij kansen. Als hij gewoon zichzelf blijft kan hij dat record zo evenaren. Hij is door die hele toestand be vangen, zijn tor-instinct laat hem nu in de steek." Dat record haalt hij dit jaar sowieso niet meer? Bergkamp: „De kans is groot dat hij 12 wedstrijden wordt geschorst. Hij had al een bepaalde reputatie en een flinke straflijst. Na de wedstrijd tegen Leicester City is hij op nieuw in staat van beschuldiging gesteld. Daar is na afloop het één en ander gebeurd. I duidelijk hoe iedereen tegenover Patrick staat. Er FOTO CPD Maar als ik eerlijk ben, had ik daar ook ge straft moeten worden. Ik stond als eerste bij de scheidsrechter omdat hij zes minuten liet doorspelen en wij de overwinning kwijtraak ten. Nee, ik heb niets misdaan, de scheids rechter ook niet uitgescholden. Maar Ian ook niet! Alles is gebaseerd op beelden. En daar heb je het dan weer, Ian Wright heeft een bepaalde naam. De heren van de FA be kijken die beelden, zien dat hij net komt aanlopen bij een opstootje en zeggen dan: 'Hé, hij is er ook weer bij betrokken'. Het kan hem door al die vorige zaken op een heel zware straf komen te staan." In de ogen van de supporters ben jij inmid dels boven het idool Ian Wright uitgestegen. Bergkamp: „Als je presteert krijg je vanzelf respect en gezag. Alleen op dat laatste zit ik niet zo te wachten. Ik maak mooie doelpun ten en ik weet dat ik in vorm ben, waardoor mensen steeds vaker aan mij vragen of ik de nieuwe leider word. Maar daar liggen mijn ambities niet. Wat heb ik er nu aan om als leider te worden gekwalificeerd? Moet ik me opeens anders gaan gedragen? Seedorf ont wikkelt zich goed bij Real Madrid en levert goede prestaties. Maar is hij dan opeens een leider? Leiderschap is gebaseerd op ervaring. Als ik aan een echte leider denk. denk ik aan een type Bergomi bij Inter of Tony Adams bij Arsenal. Adams is een fantastische aan voerder en fungeert een beetje als buffer tus sen de spelersgroep en de clubleiding. Hij regelt alles bij Arsenal, tot aan de vrijkaartjes voor de spelers toe. Daar zit ik niet op te wachten. Ze moeten mij gewoon m'n gang laten gaan in het veld, daar wil ik laten zien wie ik ben en wat ik kan." 'Rebel' Jos Koemcms keert na veertien jaar weer terug op de Masters Hij noemt zichzelf geen rebel. „Maar ik heb wel altijd een grote bek gehad. Op en buiten de baan. Meelopen in de massa is niets voor mij", zegt Jos Koemans. Waar een vos zijn haren verliest maar niet zijn streken, wapperen de manen van de blon de Voorschotenaar nog volop, terwijl hij nog steeds ongemeen fel op de baan staat. De 32-jarige Koemans, die in 1983 de Leidse B-Masters won, keert volgende week terug op Unicum. Om veertien jaar na dato opnieuw voor de hoofdprijs te gaan. „Het is een sterk veld dit jaar. Ik kan van alle favorieten winnen, net zoals zij van mij kunnen winnen." Jos Koemans maakte vorig jaar al zijn ren tree in B, maar kon nooit een toernooi uit spelen omdat hij coach was van het eredi visieteam van De Metselaars. Het bete kende dat hij steeds moest opgeven, als hij een halve finale dreigde te winnen. Dit jaar speelt de club in de hoofdklasse, waardoor er op dat gebied tijdens de zo mer geen verplichtingen meer zin. Want aan verplichtingen heeft hij een broertje dood. Jos Koemans is een vrijbui ter en voelt zich daar prima bij. „Het zit in mijn karakter en dat vormt zich nog eens extra door het wereldje waarin ik heb ge leefd. Waar anderen op hun zestiende als keukenhulp bijklusten, stond ik een racket te bespannen. En als je niet hoeft te wer ken, omdat je met tennissen wat geld kunt verdienen, doe je toch niet moeilijk." Sinds vier jaar is hij hoofdtrainer van De Metselaars in Scheveningen en daarnaast heeft hij een tenniswinkeltje op het park. „Maar ik werk geen vijftig uur per week, zelfs geen veertig. Het moet geen sleur worden. Alleen maar lesgeven, eten, sla pen en lesgeven, is niets voor mij. Ik moet er niet aan denken dat ik op zondag al weet hoe de rest van de week er uitziet." Het leven moet voor Koemans een beetje een feest blijven. „Ik plan weinig, alleen mijn vakanties. Ik kan alleen niet zo bezig blijven. Ik zou wel wel willen, maar ik heb geen vrienden meer over, die die levens wijze ook kunnert volhouden. Ze zijn alle maal gaan werken. Het serieuzere leven wordt mij dus nu ook een beetje opgelegd. Dat ik aan mijn pensioen moet denken en een huis moet kopen en misschien wel kinderen moet krijgen. Maar wat ik nu doe is eigenlijk al te serieus. Het liefste zou ik vijf uur per dag sporten. Of dat nou 23 De Schreeuw Vandaag nemen wij de kran ten door van donderdag. Die stonden bol van hetzelfde. (Eigenlijk wil ik de kranten van donderdag helemaal niet met u doornemen, maar iets anders aan de kaak stellen. Houden voetballers van kunst?). De kranten van donderdag dus. Hier en daar pluk ik uit zo maar een artikel uit zo maar een krant een zin. Vervolgens hutsel ik de aldus toevallig verkregen zinnen hocus-pocus in volslagen willekeurige volgorde en u zult het zien, er ontstaat vanzelf - nou ja. vanzelf, ik ben niet gek natuurlijk, de volgorde is niet helemaal voblagen willekeurig - een begrijpelijk en herkenbaar verhaal. (Houden voetballers van kunst? Schilderkunst, hij voorbeeld. Daar zou ik nou wel eens graag over fantaseren. Maar eerst de kranten van donderdag:). Er is een actie gestart. Een het- 'Zijn schreeuw om vergiffenis is luid. maar de publieke opinie houdt zich doof. 'Telkens weer. (Voetballers en schilderen. Even denken...). 'De spanning stijgt'. 'Hem wacht de confrontatie met de pers, die alles wil weten. 'Diverse schijnwerpers vangen hem onmiddellijk in een zee van Ucht.' (FC Groningen speelde eens voor de Europa Cup in Madrid legen Atlético en Hans Westerhof stel de zijn elftal een visite aan het Prado voor. in plaats van een training. Drie spelers namen het aanbod aan, waarvan één in de veronderstelling dat het Prado een discotheek is). 'Hij weet waar de vragen over zullen gaan. 'Op de dag dat hij met zijn billen bloot moet. 'Camera's klikken. 'En onze perschef is ook nog van de trap gevallen. (Theo ten Coat van FC Twente schildert en heeft zelfs wel eens geëxposeerd). 'De onbevangen blik uit de tijd dat hij nog een jongen was. is verdwenen. 'Als hij de schrijvende pers heeft afgewerkt, maakt hij nog een rondje langs radio en tv. 'Als een verdachte die terecht staat.' (Ruud Geels, Ab Fafié, Hans Werdekker, Barry van Galen: ex- scliilders). 'Ik hoop dat de mensen het me vergeven en me voortaan weer ab voetballer willen zien. 'Het is gewoon niet gelopen zoab het moet. 'Dat hoeft het werk niet negatief te beïnvloeden. (Jarenlang was Cantona de eni ge 'Engelse' prof met een muse umjaarkaart). 'Hij b asociaal en hij verdient het op zijn nummer te worden gezet. 'lit ieders leven gebeurt wel eens wat. 'Het enige verschil is dat hij een bepaalde vorm van beroemd heid heeft. (Youri Mulder heeft een schilde rende broer). 'Maar dat wil niet zeggen dat hij niet tegen een bal kan trappen.' Tegen een bal trappen kon hij inderdaad. Paal Enger. Want dit stukje gaat over de Noorse prof voetballer Paal Enger. De ver ontwaardiging in Noorwegen was groot toen bekend gemaakt werd wie achter de diefstal zat van het beroemdste schilderij van Scandinavië. Paal Enger promoveerde in 1994 met de Oslose volksclub Valeren- gens IF (opgericht in 1913, club kleuren: blauw/wit) naar de Noorse eredivbie. Vlak na het kampioensfeest, ontdekte men in het Nationale Museum van Oslo een lege wand. In de afgelopen week had u het volgende in de krant kunnen le zen: „De Noorse ex-voetballer Paal Enger is tot zes jaar cel veroor deeld voor de diefstal van het schilderijDe Schreeuw van de Noorse schilder Edvard Munch. Over de hoofdrolspelers in dit Noorse drama nog dit: De Schreeuw b in 1893 geschil derd. Munch (1863-1944) was van grote invloed op het expres sionisme. Paal E. is niet in de Noorse selectie opgenomen voor de interland tegen Azerbeidzjan. Hij is uit vorm, o.a. Frank Snoeks is ver slaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23