'Ik had dit 20 jaar geleden niet gedaan' Van nozem tot gabber: de tijdloze generatiekloof Cultuur Kunst Schaars aanbod kunst en antiek drijft prijzen Pan-beurs op Patronaatsgebouw in Lisse moet swingend begrip worden VARA I ITERDAG 6 SEPTEMBER 1997 Tentoonstelling in Noordwijk Elk weekeinde werken honderden jongeren zich in het zweet op de gabberparty's. Tot de zon weer opkomt dansen ze, op minimaal tweehonderd beats per minuut, de gaten in hun nieuwe Nikes. De gabberhouse, met zijn strakke uitstraling, is de meest opvallende jeugdstijl van dit moment. De jeugd van nu mag er dan mee weglopen, het 'hakken' is bepaald niet populair bij hun ou ders. Maar wat dat aangaat is er volgens antropo loge Maria Koopman van de stichting 'De reizen de tentoonstelling' niets nieuws onder de zon. De tentoonstelling 'Een nieuwe tijd, een nieuwe jeugd' - zoals die te zien is in Noordwijk - maakt aan de hand van foto's en voorwerpen duidelijk dat jeugdcultuur altijd anders en daardoor onbe grepen is. Dat was in 1950 al zo en dat is anno 1997 nog zo. In dit historische perspectief is de moderne gabberscene slechts de laatste exponent van de tijdloze generatiekloof. De jeugdstijlen in de jaren vijftig en zestig wer den uitgedragen door een nieuwe naoorlogse ge neratie. Terwijl hun ouders zich bezighielden met de wederopbouw, vonden jongeren in de Ameri kaanse film en muziek nieuwe idealen en nieuwe helden. Dat de 'onwetende snotneuzen', zoals ze de nozems toen noemden, zich tegen het alle daagse keerden, is op de foto's uit die tijd goed te zien. Net als James Dean, probeerden zij een 're bel without a cause' te zijn met hun vetkuiven, puntschoenen, scooters en dame in petticoat achterop. De toon voor verandering was gezet. Het on schuldige verzet van de brommerjongens, werd met de komst van de hippies een grote beweging vóór vrijheid en tegen geweld. Oude tijden herle ven bij het zien van de Provo-happenings op de Dam en bij het Lieverdje. De 'sixties' stonden echter niet alleen in het teken van politiek, er was bijvoorbeeld ook aandacht voor lifestyle. Tijd schriften berichtten in geur en kleur hoe je een echt flower-power kind werd. Zonder LSD kon je dat volgens een Panorama-artikel uit 1968 wel vergeten. Zoals Bob Dylan eerder had bezongen, veran derden de tijden daarna in sneltreinvaart. De to lerantie ten opzichte van drugs en (homo)seksualiteit werd groter en vrouwen kwa men op voor hun rechten. Tegelijkertijd bleek dat de economische groei niet onbegrensd was. De meest opvallende jeugdstijl in de jaren zeventig, de punkbeweging, was een radicale reactie op de onzekere toekomst. Zo grauw als het bestaan in hun ogen was, zo kleurrijk waren de punkers zelf. Foto's van toen brengen de herinnering terug aan de tijd dat zij het straatbeeld bepaalden met hun bontgekleurde 'hanekammen' en 'piercings'. Dat laatste fenomeen is vandaag de dag opnieuw po pulair. De housecultuur die de jongeren van nu in haar greep heeft, is ook een produkt van de tijd. In dit geval van de commercie en de multimedia. Voor wie de gabber van vandaag na het bezoek aan de tentoonstelling nog niet begrijpt, is er één troost: de spraakmakende nozems, hippies en punkers van vroeger zijn nu pure nostalgie. Tentoonstelling 'Een nieuwe tijd, een nieuwe jeugd'. Tot eind september in de openbare bi- blotheek van Noordwijk. Openingstijden: maandag en donderdag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.30 uur. Dinsdag en zaterdag van 10.00 tot 12.30, woensdag en vrijdag van 13.30 tot 20.00 uur. 'Schouwburg te afhankelijk van Endemol' De publieke omroep, de schouwburg en de scholen worden te afhankelijk van het Endemol-denken. De berus ting over die ontwikkeling van de cultureel geëngageerde bur gers is verbijsterend. Dit signa leerde voormalig PvdA-voorzit ter Felix Rottenberg gisteren bij de opening van het Theater Festival 1997 in de Amster damse Stadsschouwburg. Een haastneurose in het on derwijs lijkt niet te stuiten, waardoor kinderen in de ge voelige leeftijd van acht tot twaalf jaar niet de kans krijgen zich thuis te leren voelen in de alfawereld van de cultuur, meent Rottenberg. Door bezui nigingen zijn culturele vakken verschraald. Muziek- en to neelles zijn verdwenen of op de betere scholen gedegra deerd tot een keuzevak. De theatermakers bieden onvoldoende tegenwicht, meent de voormalige directeur van de Balie, het Amsterdamse centrum voor het publieke de bat over samenleving en cul tuur, waar Rottenberg menige cultuurdiscussieorganiseerde. Het Theater Festival dat gis termiddag begon duurt tot en met 14 september. De voor stellingen worden gegeven in de Stadsschouwburg. Theater Bellevue en Theater De Balie. De openingsvoorstelling in de Stadsschouwburg is 'Emily, of het geheim van Huis ten Bosch' door theatergroep Toetssteen. In De Balie zijn van 6 tot en met 11 september diverse films van voorstellin gen van het Werkteater te zien. Een documentaire over het Werkteater is te zien op maan dag 8 september op Nederland 3 (23.25-00.35). Het aanbod van antiek en kunst is momenteel beperkt. Dat drijft de prijzen op. Dat stellen twee van de 102 handelaren, John Endlich en Renée Smithuis, die op zaterdag 4 oktober hun opwach ting zullen maken op de elfde kunst- en antiek beurs Pan Amsterdam in de Parkhal van de RAI. Endlich van Van Ravenstein/Endlich (Haarlem) staat op de beurs met antieke zilveren voorwer pen, zijn specialisatie. Smithuis (Heiloo), die voornamelijk handelt in expressionistische Ne derlandse schilders uit de eerste helft van deze eeuw, heeft dezelfde ervaring als Endlich dat de mensen op dit moment op hun kunst en antiek blijven zitten. Het economische tij is zo gunstig dat de drang om werk in de verkoop te gooien klein is. Het gaat om een internationale trend, signaleert Endlich. Desondanks is er weer veel moois te zien. Daar moet dan ook soms een fikse prijs voor worden betaald. Zo moet een zeldzame zilveren poman der - een appelvormige houder van diverse krui den voor op reis - van eind zestiende eeuw (Hol land) rond de 50.000 gulden opbrengen. Smithuis biedt twee schilderijen van de expres sionist Herbert Fiedler aan. Dronken matrozen (1936-38) moet 16.000 gulden opbrengen. Toch hoeft goede kunst niet onbetaalbaar te zijn, benadrukt Smithuis. Wie niet alleen op de namen afgaat, maar op kwaliteit, moet voor be taalbare prijzen iets van zijn gading kunnen vin den. Wie wel op namen veilt wordt niet tekort ge daan. Drs. Loek Brons, kunstverzamelaar en echt genoot van Miep - zij meer bekend van de handel in erotische artikelen - biedt voor 350.000 gulden een echte Raoul Hynckes uit 1945 aan: De mast van Cocogne. In de stand van Demandt Dul- laert (Amsterdam) is een Jan Brueghel de Jongere te bewonderen (Allegorie van de reuk). Van Isaac Israels is er een Rotterdams stadsgezicht bij de Koningsbrug (1182). Van recenter datum is een zeefdruk van Andy Warhol, Birth of Venus, met een oplage van zeventig exemplaren, die nu 28.500 gulden moet opbrengen. De beurs is geopend van zondag 5 tot en met zondag 12 oktober. Robert Long zingt George en Ira Gershwin Het is nooit echt zinvol ge weest de songs van George and Ira Gershwin in het Nederlands te vertalen. Ook voor Robert Long klonken ze in het Engels goed genoeg. Maar sinds het ene na het andere her denkingsproject rond de Gershwins van de grond komt, vond Longs muzika le steun en toeverlaat Koos Mark het tijd worden voor een eigen Gershwin-onder- neming. Robert Long aar zelde lang, maar besloot uiteindelijk vijftien Gershwinsongs te vertalen en samen met Greetje Kauffeld en Margriet Her mans op cd te zetten. Be geleid door Mark en zijn Big Band. Dat alles onder het motto: 'Uit liefde en respect.' AMSTERDAM GPD Aanvankelijk had hij er weinig zin in, maar naar mate de klus vorderde, steeg het plezier. „Ge lukkig heeft Koos Mark einde loos tegen me aangeluld om me zover te krijgen. Toen ik me er in begon te verdiepen, ontdekte ik bovendien dat ik sommige liedjes al eens in mijn poptijd had gezongen, zij het met een ander ritme. Uiteindelijk kreeg het project de goedkeuring van de erven Gershwin. Blijkbaar hebben we hun werk recht ge daan." Het resultaat stemt Long re delijk tevreden. „Niet 120 pro cent, want dat ben ik nooit. Dat zal mijn calvinistische inslag zijn. Maar voor mij is 93 pro cent toch al de top. Het is als bij een vakantie. Die is ook altijd anders dan in de folder. De ene dag valt wat tegen, de ander is dan opeens weer een verras sing. Daarom ben ik niettemin trots op deze plaat." Robert Long: „Ik durf nu veel meer, maar ik hoef dat niet meer zo nodig te bewijzen." foto gpd „Het vertalen ging aanvanke lijk moeizaam. Soms had ik het gevoel dat Ira zelf over mijn schouder meekeek. Maar toen ik de werkwijze van de gebroe ders Gershwin een beetje door kreeg, ging het opeens een stuk vlotter. Belangrijk was dat ik in alle rust kon werken, want dan openbaart het resultaat zich bij mij op zeker moment vanzelf." „Wat dat aangaat, geloof ik in kennisvelden. Ik bedoel: alles bestaat al, het moet alleen wor den ontvangen. Want waarom kan ik wél muziek maken en een ander niet? Ik denk dat ik domweg de kans heb gehad om mijn muziek te kunnen pluk ken. Het is net als bij uitvindin gen. Hoe vaak zie je niet dat die op verschillende plaatsen in de wereld worden gedaan? Creati viteit is denk ik meer dan alleen een chemisch proces in de her senen." Robert Long wilde de cd niet in zin eentje volzingen. „Het moest een volwassen Gershwin- project zijn, ten dienste van hun teksen en muziek." Maar wie zou hij moeten wagen? De song 'Let's call the whole thing of bracht hem een eerste oplos sing. „Het is een duet over het verschil tussen het Engels en het Amerikaans. Doe dat maar eens in het Nederlands. Tot ik bedacht dat wij met de Belgen iets dergelijks hebben. Dat nummer heet nu 'Een heel ver schil'. De Belgische presentatri ce Margriet Hermans heb ik toen gewaagd mee te zingen omdat ze zo'n aardige stem heeft." Trots is hij dat het hem is ge lukt om Greetje Kauffeld weer in het Nederlands te laten zin gen. „Na dertig jaar. Ik kende haar nog van liedjes als 'Niet voor mij'. Een geweldige zange res, die hier nauwelijks wordt gewaardeerd, terwijl ze in Duitsland toch wereldberoemd is. Typisch Nederlands dus." Wie het plaatje opzet, wordt meteen verrast door de pittige 'klank van een swingende band. „Koos ken ik al vijfien jaar, maar zijn orkest had ik nooit gehoord. Tot ik in Montreux waar hij laatst optrad, ben gaan luisteren. Stel je voor: een prachtig hotel met een groot terras aan het meer van Genève. Mensen die daar dineren, ter wijl de zon rood ondergaat. En dan begint dat orkest te spelen. Als je dat heb meegemaakt kun je rustig doodgaan, mooier is er niet." De Big Band contrasteert soms fel met de fluwelen stem van Long. „Dat was even wen nen, want het geluid van zo'n orkest is natuurlijk heel mas saal, heel dwingend. Als ik zelf de producer van deze cd was geweest, had ik beslist een zan ger met een krachtiger stem ge kozen. Maar in een studio kun nen ze veel bijwerken. Daarom kon woeger ook iemand als Bing Crosby met een dergelijk orkest toch platen opnemen." De eerste Nederlandse liedjes waarmee Robert Long destijds verraste, hakten er behoorlijk in. Vooral de hypocriete vormen van het Nederlandse religieuze leven moesten het ontgelden. En menigeen was geschokt door zijn eerlijke, onbevangen liedjes over homoseksualiteit. Bepaald ander repertoire dan de niets- aan-de-hand-liefdesliedjes van de gebroeders Gershwin. „Ik heb een kort geheugen, zodat ik zonder hinder van het verleden iets nieuws kan ma ken. Twintig jaar geleden had ik geen Gershwin gezongen, ik was er nog niet rijp voor. Mijn repertoire had een andere la ding. Maar hoe ouder je wordt, hoe interessanter het is het ein de van het leven bij z'n staart te pakken. Ik durf nu veel meer, maar ik hoef dat niet meer zo nodig te bewijzen." Als het aan Peter en Rachell van der Veek ligt, wordt het oude Patronaatsgebouw tegenover de kerk een nieuw en swingend begrip in Lisse. Het gevierde stijldanspaar opent daar dit weekeinde de deuren van zijn eigen dansschool. Met amateur demonstraties op beide dagen, een sambaband op zaterdag en een 'kidswing' op zondagmid dag, hoopt het kampioenskop pel op inschrijvingen van jong en oud voor het nieuwe dans- seizoen. Vanaf het moment dat de Lis- senaar en de Nieuwzeelandse elkaar elf jaar geleden tegen het lijf liepen op een danscursus in Engeland, zijn ze zowel privé als professioneel onafscheidelijk. De toevalscombinatie bleek al snel een 'winning team'. Na het Nederlands kampioenschap bij de amateurs, verhuisden ze naar Nieuw-Zeeland waar ze in 1988 aan hun professionele car rière begonnen. Vijf keer be haalden ze daar de hoogste eer bij de nationale stijldanskam pioenschappen. Volgens Peter van der Veek (37) betekent deze stap naar het ondernemerschap niet dat hun gloriejaren nu voorgoed voorbij zijn: „De leeftijd voegt eerder een zeker rijpheid toe". Eigen lijk was het paar ook niet van plan om zich te settelen, maar de mogelijkheid om een eigen zaal te hebben, wilden ze niet lagen lopen. Rustig aan doen, staat hun agenda voorlopig ook niet toe. Naast hun dagelijkse uren op de Peter en Rachell van der Veek: dagelijks uren op de dansvloer. foto pr/jean korff dansvloer, traint het paar na melijk ook de Nederlandse amateurtop en geeft het duo in het hele land demonstraties op dansscholen. Voor Peter en Ra chell is het stijldansen niet 'strictley ballroom': zij laten zich ook graag verleiden tot een rumba of een cha cha cha. Zo lang als het maar swingt. rti ^jew york» anp ie ifa eek en Jamiroquai zijn de ote winnaars van de MTV •G! ideo Music Awards '97. eek sleepte in de Radio City all in New York vijf prijzen de wacht voor 'Devil's teaircut' (onder meer beste lannen video). Jamiroquais lip 'Virtual Insanity' kreeg ier onderscheidingen, onder leer voor beste video. - De MTV Award voor de ie este clip gemaakt door een >,- 'ouwelijke artiest ging naar 11 :wel met 'You were meant i| >r me'. 'Don't speak' van No I oubt viel ook in de prijzen r leste groep video). Andere I innaars waren The Noto- ous B.I.G. met 'Hypnotize' I leste rap video), Spice Girls 'Het 'Wannabe' (beste dans ,e deo) en Aerosmith met n) ailing in love' (beste rock ro deo). Beste nieuwkomer ras Fiona Apple met 'Sleep dream'. De uitreiking van de MTV erideo Music Awards stond a ijna geheel in het teken van e verongelukte prinses Dia- K a. Elton John, die op de be- zal zingen, kondigde an dat MTV ruim twee ton ^chenkt aan liefdadigheids- istellingen die door Diana 2, erden ondersteund. Ifl De Spice Girls droegen prijs op aan de overle- en prinses Diana. „Ze was geweldige ambassadrice ior Groot-Brittanië en had irl power', verklaarden de den van de meidengroep. ,23:4S Spijkers (1) Actualiteiten-, de Vergulde Nachtspiegel dtf Spijkerman. (yARA) 3006 ZIE DRIE ELKE ZATERDAG Uitgesproken litie van de Heineken Night of the Proms, die van 25 november it en met 2 december in de Rotterdamse Ahoy' wordt gehou- :n. In totaal zijn er acht concerten, waaraan onder meer Total ouch en het orkest II Novecento medewerking verlenen. Als assiek solist treedt de pianist Wayne Marshall op. De voorver- jop begint zaterdag 13 september via de Ticketservice, de 150 ote postkantoren en de tien Ticketshops. limple Minds naar Night of the Proms vtterdam De Simple Minds zijn de hoofdact van de zevende Vrije verkoopdag' Parktheater jpHEN aan den rijn Het Alphense Parktheater houdt zaterdag 13 :ptember een 'vrije verkoopdag'. Iedereen die losse kaarten of irie-abonnementen wil kopen voor het nieuwe seizoen kan van ).00 tot 14.00 uur terecht bij de kassa. Het Parktheater biedt ge- irende de verkoopdag twee optredens aan, van de big-band itzepi (11.00 uur) en de pianist Jaap Dekker (12.30 uur). amiroquai en erek grote -..nnaars van MTV Awards ingelen te zien in de Hooglandse Kerk iden. Engelen staan centraal in de expositie die morgen in de ;idse Hooglandse Kerk wordt geopend door PvdA-wethouder ans Baaijens (zorg, onderwijs, emancipatie). De exposanten jn: Frans Erkelens, Angèle von Brixen, Marijke bruins, Sonja isschops, Jacob Baddeley en Frans en Truus van der Veld. De cpositie bestaat uit schilderijen en beelden en duurt tot en met oktober. ,osse kaartverkoop Stadsgehoorzaal iden» Aan de kassa van de Leidse Stadsgehoorzaal zijn vanaf september kaarten verkijgbaar voor alle concerten en voor- ellingen in het nieuwe seizoen. Ook serie- en keuze-abonne- lenten zijn verkrijgbaar. Op zaterdag 13 september zelf, tijdens Leidse Uitdag, is de kassa van 10.00 tot 23.00 uur open. iskefet-team signeert bij Van Leest ien Kees Prins, Herman Koch en Michiel Romeyn, de man- ;n achter het televisieprogramma Jiskefet, signeren vrijdag 12 iptember hun nieuwste cd bij Van Leest CompactDiscs in de ïidse Haarlemmerstraat. De nieuwe Jiskefet-cd 'Buil' bevat on- ;r meer een aantal sketches en liedjes, waaronder 'Mijn club', drie acteurs zijn vanaf 11.00 uur aanwezig in de winkel.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17