PROFICIAT! Huigen pikt lit Kerners lortefeuille' onna Stichting als buffer tegen woningbouw j|Vaterschap wijst lezwaren tegen Peilbesluit af Wolkbreuk 'Ik ga door tot Onze Lieve Heer me roept' Hardrijders grootste bron van ergernis AUTO BOOT 'Doorkijkje' ERPAG 6 SEPTEMBER 1997 15 chef hans iacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleun 071-5356436 >6 woest op Leiderdorpse wethouder (ractie van D66 in Leiderdorp beschuldigt de Leider- pse wethouder C. Huigen van het inpikken van een prwerp uit de portefeuille van collega C. Kerner. Hui- jheeft de vorming van een regionaal loket, dat de in- Jties voor de thuiszorg en de verpleeg- en verzor- {shuizen gaat doen, naar zich toe getrokken. En dat rijl het indicatie-orgaan typisch een onderwerp is Wt de wethouder gezondheidszorg, Kerner dus. ,,Hui- zwaait met de portefeuille van Kerner", vindt een dende A. Kromhout (D66). iij de andere fracties heeft het verbruid. Zelfs haar WD-fractie spreekt de uldiging niet tegen. De ik is vooral boos over het it Huigen, samen met de wethouder H. Baaijens, 'eek in Voorschoten een latiebijeenkomst belegde het indicatie-orgaan op ilfde tijdstip dat de raads- ■toissie gezondheidszorg Ij voorzitterschap van Ker- llprgaderde. Een groot aan- "bmmissieleden had graag die avond gewild, erigens heeft Huigen wel |ngs te maken met het in- |e-orgaan, omdat zij de 'Voorzieningen Gehandi- _jn (WVG) in haar pakket En het idee leeft om ook VG onder het indicatie-or- te laten vallen, ftigen betitelt de aantijging ^166 als 'onzin'. „Ik heb niks likt.'' Volgens haar zijn in :ollege afspraken gemaakt mv/ie wat doet. Het is het nog steeds Kerner die het ge meentelijke standpunt over het indicatie-orgaan naar buiten brengt, zegt Huigen. „Ik spreek alleen namens het regionaal WVG-overleg, waarvan ik voor zitterben." Huigen zegt dat ze er niks aan kan doen dat de avond onge lukkig viel voor de leden van de commissie gezondheidszorg. „Aanvankelijk was het de be doeling om de bijeenkomst te houden op de avond van de raadsvergadering. Maar dan had geen enkel raadslid kunnen komen. Nu konden er wel men sen uit de politiek komen", al dus Huigen, die eraan toevoegt dat de bijeenkomst in de eerste plaats was bedoeld voor ver pleeginstellingen, ouderenorga- nisaties en dergelijke. Wethouder Kerner hield zich eerder deze week op de vlakte. Ze zei dat de zaken van haar en die van Huigen 'door elkaar zijn gaan lopen, doordat de WVG er bij is gekomen'. Dit moet in de toekomst volgens haar anders. _J waterschap Meer en Wou- jwijst de stroom bezwaren het nieuwe peilbesluit foeterwoude en Stompwijk Het waterschap wil het terpeil in de gebieden itwoud, Vogelweide en aatweg verhogen tot 2.20 er en het zomerpeil in de te Westeindse Polder* met centimeter verlagen. De waarmakers vrezen als ge- daarvan grondverzakkin- overstromen van kelders :en té geringe drooglegging de polder. Dijkgraaf C. >es heeft de bezwaren onge- t(nd verklaard. Onderzoeksbureau Oranje- ud heeft berekend dat de hoging van het winterpeil grondwater zo'n 15 centi- ter doet stijgen. Zoeter- Udenaar W. van der Geest moedt dat daardoor zijn -der onder water komt te Daarnaast meent hij dat Schade ontstaat aan de bo- n bij zijn woning. Oranje- ud heeft dat niet bekeken, ar gaat ervan uit dat dat t het geval zal zijn. Over Dauwkeurigheden van het flerzoeksbureau bij het me- waarnaar Van der Geest Wijst, is volgens het water lap geen sprake, kompwijker A. van Swieten est als gevolg van de verla- g van het zomerpeil dat over tien jaar opnieuw een peilverlaging van tien centi meter moet plaatshebben. Daardoor verzakt het land zo'n vijf centimeter, vermoedt hij. Daarnaast meent hij dat het huidige peil veel lager is dan de 2.20 meter die het wa terschap aanhoudt. Van Swie ten wil dat het peil van 2.10 wordt gehandhaafd. Namens vijf veehouders uit Stompwijk maakt ook de Wes telijke Land- en Tuinbouw Or ganisatie (WLTO) ernstige be zwaren tegen het voornemen van het waterschap. De met het peilbesluit samenhangen de drooglegging vindt de be langenbehartiger onvoldoende voor een goede bedrijfsvoe ring. Het peilvoorstel resul teert in een té geringe droog legging en daarom wil WLTO nog lagere peilen, althans voor het laagst gelegen deel van de polder. Het waterschap is van me ning dat de gemiddelde drooglegging voldoende is voor een goede bedrijfsvoe ring. Daarnaast wil zij uit oog punt van een duurzaam be heer van het watersysteem het huidige evenwicht tussen kwel en wegzijgen zo lang mogelijk in stand houden. Het peilbesluit en de bezwa ren staan op de agenda van de vergadering van het water schap op dinsdag 9 september en de week daarna. Noodweer. Met bakken viel het water uit de hemel. In de meubelfabriek werd ondertussen hard doorgewerkt. Totdat het water met dak en al naar beneden kwam. Fabriek plat; voorraad beschadigd. Wie is aansprakelijk? Huurder, verhuurder, onderhoudsbedrijf of verzekeringsmaatschappij? Teekens Advocaten helpt u overeind! TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zaken lawspan International, een associatie van advocaten in de EU Kanaalpark 144, Postbus 1144, 2302 BC Leiden tel. 071 - 579 17 00, fax 071 - 572 24 62 alphen/leiderdorp marieta kroft Bewoners van het politiedistrict Rijn en Braassem ergeren zich steeds vaker aan te hard rijden de automobilisten. Twee jaar geleden gaf nog 37 procent van de inwoners aan hinder te on dervinden van snelheidsduivels. Dit jaar is dat percentage met tien gestegen. Dat is een van de meest opvallende conclusies uit een onderzoek van de politie waarbij in totaal 880 inwoners van Leiderdorp, Alkemade. Rijnwoude en Jacobswoude zijn ondervraagd. Andere verkeersproblemen zoals agressief verkeersgedrag (16 procent), geluidsoverlast door verkeer (16 procent) en aanrijdingen (14 procent) wor den in mindere mate als pro bleem ervaren. Na de verkeersoverlast erva ren de ondervraagden achter eenvolgens de vermogensdelic ten (diefstal en inbraak) en de verloedering als de grootste problemen in hun woonomge ving. De verloedering die wordt gesignaleerd bestaat voorname lijk uit hondenpoep en andere rommel op straat, overlast door jongeren en bekladding van muren. Ten opzichte van de rest van de andere politiedistricten van Hollands Midden voelen de in woners van Rijn en Braassem zich mindei vaak bedreigd en iets minder vaak onveilig. Op vallend is wel dat meer dan de helft van de ondervraagden vindt dat ze de politie te weinig in de buurt zien. In het district Rijn- en Aarlan- den (/Viphen aan den Rijn, Ter Aar, Nieuwkoop en Uemeer) wordt de verloedering van de woonomgeving als een toene mend en groter probleem erva ren dan in de rest van de poli tieregio Hollands Midden. De 403 ondervraagden in de Al pheuse regio ergeren zich voor al steeds vaker aan de overlast door jongeren, de vernieling aan straatmeubilair en beklad ding van muren. De grootste verloedering wordt echter ver oorzaakt door de hondenpoep op straat, maar hierover ver schilt de Alphense regio zich niet van andere politiedistric ten. Een groter probleem dan de verloedering die de mensen in het district Rijn- en Braassem ervaren is die van auto- en fiet sendiefstal en inbraak in wonin gen. Werkstraf dief die leven Alphense in gevaar bracht den haag/aiphen persbureau cerberus Een automobiliste die aan de andere kant van de overweg in Alphen stond te wachten, zag haar leven al voorbijflitsen. De 48-ja- rige verdachte, die aan de politie wilde ontkomen, manoeuvreerde zijn auto op volle snelheid tussen de slagbomen door en reed frontaal op de vrouw af. Op het laatste moment werd diens auto echter door de trein geramd en weggeslingerd, zodat de automobiliste toch onge deerd bleef. De inwoner van Utrecht erkende bij de Haagse po litierechter dat het een godswonder is dat hij zelf de treinbotsing ook zonder grote kleerscheuren over leefde. Na het ongeval kon hij het aanvankelijk niet geloven. Toen de verdach te uit coma ontwaakte, dacht hij al in de hemel te zijn. Op 26 februari 1996 pro beerde de man in te bre ken bij Brugman Keukens in Zoeterwoude. Maar de politie snapte hem. Er volgde een wilde achter volging in de richting Al phen waarbij snelheden werden bereikt van hon derd kilometer per uur. De man negeerde stopbeve len van de politie. Het was de trein die hem uiteinde lijk tot stilstand dwong. De Utrechter moest de ze week voorkomen voor het gevaar dat hij had ver oorzaakt. Voor de diefstal in de keukenzaak is hij al gestraft. De man verklaar de, (Jat hij helemaal in pa niek was geraakt toen de politie hem zo op de hie len zat. Hij wist niet meer wat hij deed. De officier van justitie eiste een cel straf van vier maanden, die omgezet mocht wor den in werkstraf. Boven dien zou de man de scha declaim van de Neder landse Spoorwegen moe ten vergoeden. De vervoersmaatschap pij eiste van de verdachte een bedrag van dertigdui zend gulden, als vergoe ding van de materiële schade en van de extra vervoerskosten voor de ge strande treinreizigers. De rechter hield het bij een veroordeling tot betaling van de schadeclaim. Daar kreeg de verdachte, die met een minimumuitke ring een gezin moet on derhouden, al moeilijk ge noeg mee, aldus de rech ter. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 alphen aan den rijn Een historisch moment haast. Voor het eerst kan tijdens de bouw van het aquaduct in Alphen onder de Gouwe door wor den gekeken. Het aquaduct maakt deel uit van de nieuwe N11 tussen Leiden en Bodegraven. Halverwege volgend jaar is het aquaduct klaar. Vanaf dat moment zijn, zo hopen rijkswaterstaat en de gemeente, ook de files bij de hefbrug geschiedenis geworden. Het laatste deel van de N11 tot aan Bodegraven wordt begin volgende eeuw aangelegd. foto henk bouwman 'Alles van waarde is weerloos zoeterwoude eric-jan berendsen De Stichting Grote Polder Groe ne Hart is een feit. Huizenbouw in de Grote Polder? Nee. Het unieke veenlandschap in en rond Zoeterwoude moet blijven. Want naast de recreatieve func tie van het gebied werken er ook veel boeren. Boeren, die hun kennis graag met anderen delen. Met kinderen bijvoor beeld. „Melk komt van de koe en niet uit de fabriek." De eerste horde die de stich ting wil nemen, is verhinderen dat de gemeente een convenant afsluit met Aegon en Bouw fonds Nederland. Want hoewel milieuminister De Boer heeft gezegd dat er niet mag worden gebouwd, wordt er achter de schermen driftig overlegd hoe de polder er gaat uitzien als er eventueel wèl huizen mogen worden neergezet. De project ontwikkelaars hebben al de helft van de grond tussen de A4 en Nieuwe Weg in handen, maar Zoeterwoude wil bij even tuele woningbouw baas in eigen gemeente blijven. Daarnaast wil de stichting aantonen dat de polder ook le vensvatbaar is zonder 7000 hui zen en proberen standpunten te veranderen. Bestuurslid Mirjam Ates, tevens CDA-raadslid: „Veel mensen zijn tegen bebou wing. Het comité tegen groot schalige bebouwing van de Gro te Polder verzamelde ooit 3000 handtekeningen onder de vol wassen bevolking van Zoeter woude. Wij proberen die me ning uit te dragen. Naar Leiden, dat hier huizen wil bouwen, naar de provincie en naar het rijk. Ons initiatief kan het zetje in de rug zijn dat mensen soms nodig hebben." „Bebouwing van de Grote Polder zou een ramp zijn", vult voorzitter Oscar Langezaal aan. „Het is een eerste stap en heeft gevolgen voor de rest van het gebied. We zitten al tussen twee agglomeraties, Leiden en Zoe- termeer. De grens is bereikt." Theo van Leeuwen, bestuurs lid van de stichting en agrariër, vindt het belangrijk dat er nu eens wordt verwoord waarom het gebied onaangetast moet blijven. „Een boer zonder land is geen boer, want onderschat de agrarische functie van deze streek niet. Er is al zo veel ver stedelijkt gebied en mensen wil len recreëren. 'Kom maar op' zeg ik dan want alles is hier al. rust en ruimte, fiets- en wandel paden." Vroeger ging de kaas naar de waag in de stad, nu komen de mensen uit de stad naar de boerderij om kaas te kopen. Tot groot genoegen van Van Leeu wen die ook een opvoedkundi ge taak ziet weggelegd voor de moderne boer. „Er is wel eens aan een groep kinderen ge vraagd een kip te tekenen. Het overgrote deel tekende een diepvrieskip. Dat is natuurlijk de verloedering ten top. Net zoals veel kinderen denken dat melk uit een fabriek komt en niet van de koe. Breng die kin deren alsjeblieft in aanraking met de natuur. Laat ze zien hoe het voedsel eruit ziet en hoe het ontstaat of wordt gemaakt." „Alles van waarde is weer loos", citeert Mirjam Ates de dichter Lucebert. Maar dat gaat als het aan haar ligt niet voor de Grote Polder op. „De mensen trekken niet voor niks weg uit Zuinige Warmonder Jan van Amerongen een halve eeuw koster warmond dorith ligtvoet Het liefst draagt Warmonder Jan van Amerongen zijn zwarte keppeltje en zijn toog. 'Jan de koster', zoals hij in het dorp be ter bekend is. houdt van de tra dities, de kleding en de rituelen die bij het rijke roomse leven horen. Wat dat betreft is de 69- jarige koster, die eind septem ber zijn 50-jarig jublieum viert, in de fraaie, oude Sint Matthias- kerk wel aan zijn trekken geko men. „Een plechtigheid met veertig priesters was hier vroe ger heel gewoon. Maar het vroe gere seminarie lag dan ook pal achter de kerk." Er is geen gebouw voor te stellen waarmee koster Jan van Amerongen meer een eenheid zou kunnen vormen dan de Sint Matthias. De kerk stamt uit 1858 en is nog zo'n degelijk bouwwerk met fraaie glas-in- loodramen en antieke kroon luchters. Wie ziet hoe de koster zorgvuldig, plechtig bijna, de zware sleutels van de voordeur ter hand neemt en de lichten dooft, beseft hoe Van Ameron gen leeft voor zijn werk. Na enkele Amsterdamse jaren kwam de koster 46 jaar geleden in Warmond terecht. „Ik kende het dorp een beetje omdat het seminarie van twee bisdommen hier stond. De kerk, het dorp en de gemeenschap spraken me aan. Het was een kerk waar nog stilte heerste. En dan het semi narie en alle plechtigheden daar omheen, de diensten met alle pracht en praal. De kerk was hier soms net een kathedraaltje. Als koster viel er voor mij veel te doen." „Een pastoor heeft eens uit gerekend dat je als koster 56 tot 60 uur per week in de weer bent, de grote feesten niet mee gerekend. Ik kan me nog wel herinneren dat er hier op één ochtend zestien heilige missen Jan van Amerongen, in Warmond beter bekend als 'Jan de koster*. „Ik kan me nog wel herinneren dat er hier op één ochtend zestien heilige missen werden opgedragen. En Jantje maar lopen." foto dick hogewoninc, werden opgedragen. En Jantje er bij. Tot dit ambt word je ge- „Neem nu de verzorging van maar lopen. Maar ook dat hoort roepen, zo zie ik dat." het linnengoed. Vroeger werd alles door de zusters gestreken Maar de zusters raakten op en sindsdien doe ik het strijkwerk zelf. Op één hemd sta ik al snel 30 tot 15 minuten te strijken. En dan heb je nog de servetten, vingerdoekjes en schouderdoe ken. Als het warm weer is wordt door de priester iedere dienst een schone schouderdoek ge bruikt." Toch piekert de Warmondse koster er niet over om het strijk werk uit te besteden. Hij komt namelijk oorspronkelijk uit Zee land en de 'zuunige' afkomst verloochent zich niet. „Mijn va der zei altijd: 'Als je portemon nee opengaat, komt er niets bij' En zo is het. Ik heb als kind de crisisjaren en de oorlog meege maakt. Je moet niet onnodig geld uitgeven, vind ik." Van Amerongen heeft een leeftijd bereikt waarop andere heren al jaren van hun pensioen genieten. De Warmondse koster is echter niet van plan 'de gera niums van de verkeerde kant te gaan bekijken'. „Ik ga door tot Ónze Lieve Heer me roept. Wel heb ik de laatste-jaren enkele dingen moeten afstoten. Helaas heb ik geen opvolger. AJs ik er mee ophoud, zal er wellicht een heheerder komen die zowel het huis als de tuin op orde houdt. Vrijwilligers zullen de resteren de werkzaamheden moeten overnemen." Op 20 september is er 's avonds om zeven uur een spe ciale dienst waarin bij het jubi leum van de koster wordt stilge staan. Ook niet-katholieke War- monders zijn hierbij welkom. Na de dienst wordt in de tuin van de pastorie een feest ge houden waarbij men het glas kan heffen op Jan de koster. „Alle Warmonders komen in de hemel als daar maar jenever is. Ik verwacht dat het druk wordt", lacht Van Amerongen fijntjes. de Randstad. Iedereen wil rusti- dan juist hier 7000 huizen bou- ger wonen. Waarom moet je wen?" De Leidse Hogeschool feliciteert Mireille Zuijderwijk, afgestudeerd aan de PABO van de Leidse Hogeschool, met het winnen van de prijs voor de beste scriptie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15