Restaurant op top van vatertoren Sassenheim 'Elke grasspriet wordt hier gekoesterd' Leiden Regio Dr. van Noortstraat 137 t/m 199 -4- TERDAG 6 SEPTEMBER 1997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 'chitect Van Egmond: op zo 'n opdracht kick je iENHEIM WIM VAN WANROOY l-enop de watertoren van senheim komt een restau- jt met een draaiende vloer, plaats biedt aan ruim hon- d gasten. Omdat het acht- •kige pand rondom van glas roorzien, kunnen de bezoe- 5 volop genieten van een pa- ama, met wisselend uitzicht de Kagerplassen en de prdzeekust. Bovenin de to- komen ook twee congres- tra en kantoorlagen, terwijl beneden, achter de entree, jj is voor een expositieruim- Het nieuwe complex kan pen twee jaar zijn gereali- rd. egin deze week heeft initia- tiemer Meijer Plan Ontwik- ng in Sassenheim het licht groen gezet. Daarmee is het O definitief tot ontwikkeling omen. Uit gesprekken met aeente en wethouder H. de ;s is volgens architect Hans Egmond uit Noordwijk in- ldels gebleken dat politieke tegenwoordigers in Sassen- tn het plan een warm hart dragen. —Het karakter van de toren en we zoveel mogelijk hand en. We houden de kleur bij- rafbeeld ook grijs. In de uit- iw komt alleen een trappen- e£ en een lift", licht de archi- e|'het project toe. De waterto- Jlangs de rijksweg A44 ('echt baken voor Sassenheim') 7(ieit' door de opbouw van het aurant met daaronder de igrescentra met negen me- -Hij wordt nu 42 meter hoog. dan Egmond steekt zijn en- tctisiasme niet onder stoelen i Stanken. „Om de toren zoveel edgelijk in stand te houden i (p we hem niet teveel versie- We gaan met mooie, strak- kljnen werken. In de hele af- j |ting vind je dat terug. Maar ipgaan van zo'n eye-catcher jiéiets moois maken. Als archi- kick je op zo'n opdracht. Ik iaj nog nooit eerder iets met (toren gedaan, dus het is ook n (échte uitdaging." s pn Egmond is er door de ge nders Meijer bijgehaald na- de politiek in Sassenheim Ier een plan van een andere Jiitect naar de prullenbak i|vees. Twee jaar geleden was namelijk ook al sprake van realiseren van een restau- t in de watertoren. Toen was jen kantorencomplex tegen toren geprojecteerd. Zowel De watertoren ?oals die er, met een restaurant en congrescentra boven in, gaat uitzien. tekening architectenbureau hans_ van egmond de welstandscommissie als de spanning het nieuwe plan af. Ik commissie ruimtelijke ordening kan alleen maar zeggen dat het kon er destijds niet mee instem- oude plan is afgeketst omdat de men. watertoren als puntvormig ele- Volgens Van Egmond is de ment niet tot zijn recht kwam", welstandscommissie een reageert wethouder De Vries, maand geleden nu wel akkoord Voor zover bekend is de wa- gegaan. Iedereen lijkt volgens tertoren in Sassenheim de enige hem al door de bocht, zodat het in Nederland en wellicht in Eu- aanvragen van een bouwver- ropa waar een restaurant met gunning slechts een kwestie van een draaiende vloer komt. Eige- tijd is. naar Meijer heeft eerder al aan „Ik heb tot nu toe alleen nog gegeven geen problemen te ver maar een ruwe schets gezien, wachten bij het zoeken van ge Daar kan ik nog geen oordeel gadigden voor de kantoorruim over geven. We wachten wel in ten. Waarin deze week: SP'er Cor Vergeer ontdekt dat hij als enige Nederlands spreekt in de raad van commissarissen van de BV Leiden en het openbaar vervoer een duwtje krijgt van de WD. Veranderpunten, de invlechting van wensplaatjes, be- leidsuitzettingen - waar het donderdagavond over ging in de commissie financiën van de Leidse raad bleef een raadsel. De titel van de nota, die de raad van commissarissen van de BV Leiden op de agenda had staan, wierp ook al geen licht op de zaak. Nota verbetertraject plan ning en controlcyclus heette het ding. 't Werd al met al een verheven discussie, waarvan de aardse beschouwer na een uurtje kon begrijpen dat zij ging over be grotingen, voorjaarsnota's en vooral over de vraag op welk moment die dikke pakken pa pier moeten verschijnen. Op de afgesproken tijd, zou je denken. Een voorjaarsnota bij voorkeur in de lente en de begroting daarna. Maar dat was de com missarissen te simpel. Elke zin die zij spraken was abracadabra. CDA'er Paul Kluck had bij het lezen twee zorgpun ten en één daarvan was hoe dat nou moest met de verander punten. De raad had nog niet een beleidslevenscyclus neerge zet, zei hij. Dat is dus waar christen-democraten zich te genwoordig druk over maken. Is weer eens wat anders dan de zondagrust. D66'er Olav Welling werd ge plaagd door prangende vragen. Wat is de rol van de wethouder in het verbetertraject, wilde hij weten. En is er in het wens- plaatje rekening gehouden met de beperkte ambtelijke capaci teit. Waarop Ron Hillebrand een echt PvdA-geluid liet horen. Hij vroeg een breed beleidseva luatie-onderzoek. De WD kraakte bij monde van ex-fractieleider Alexander Geertsema wat kritisch, liberale noten. De invlechting van de punten van Moret, Ernest en Young is nog niet meegenomen, mompelde hij. Maar hij had wel gemerkt dat er een grote mate van eensgezindheid was tussen coalitie en oppositie. Iedereen ziet iets in betere planning, met name in de richting van het P- element. Gelukkig zat er nie mand op de publieke tribune. Mieke Hogervorst van Groen- Links had over de Nota verbe tertraject ook iets te zeggen. De planningscyclus moet natuurlijk gerelateerd zijn aan de gefor muleerde doelstellingen van de organisatie, vond zij. En ze hoopte dat daar goed handen en voeten aan kon worden gege ven. Maar dat zou waarachtig wel lukken, dacht Mieke. Als er maar bruikbare parameters ge vonden werden. Gelukkig was SP'er Cor Vergeer er nog. Die uit die onleesbare nota toch wel iets had begre pen. De gemeente slaagt er nog steëds niet in haar begroting op tijd te laten, verschijpen en de cijfers kloppen niet altijd. Wet houder, doe er wat aan, zei Ver geer. En succes ermee. Dat er écht iets mis is met de plannen en het werktempo van burgemeester en wethouders was wel duidelijk. De BV Leiden had de Nota verbetertraject planning en controlcyclus, vol gens plan ten minste, in april van dit jaar moeten bespreken. En één zin in de nota was wel in rond Hollands gesteld: afspraak Dat was even schrik ken voor iedereen in de Leidse poli tiek, die zich graag voor laat staan op een warm hart voor het openbaar vervoer. Kwam daar ineens de WD'er Gerard Bakker met het geniale idee om de Leidse parkeerautomaten gratis buskaartjes uit te laten spugen. Een WD'er! Zo iemand die nog nooit een strippenkaart van dichtbij heeft gezien en voor wie een bushalte slechts een hinderlijke onderbreking van de parkeerruimte is. Waarom kwam Margje nou niet met dat mooie plan? Het groene raadslid dat op haar volkstuintje haar eigen weed verbouwt, had op die manier een mooi alter natief kunnen presenteren voor de door haar verfoeide hambur gerbonnen die nu uit de par keerautomaten rollen. En waarom ging deze brainwa ve aan onze Pex voorbij? De D66-wethouder haalt zo graag de krant met mooie plannetjes. Nu kon hij niets anders dan Bakker knarsetandend bedan ken voor zijn waardevolle sug gestie. Maar je zag hem denken: waarom kom ik zelf nou nooit eens op zo'n leuk ideetje? Goed, het idee van de parkeer kaartjes is inmiddels gestolen door een liberale onverlaat. Maar er blijven nog genoeg grappige suggesties over als het gaat om de eindeloze mogelijk heden van de parkeerautomaat. Het moet toch mogelijk zijn om dit nieuwe medium in te zetten voor de vele goede doelen die de gemeentelijke overheid na streeft? Voor raadsleden die nog eens origineel uit de hoek willen ko men volgen hier wat aanzetjes. Gebruik ze gerust, we zullen niet zeggen dat je ze uit de krant hebt. Kijk nou eens naar de bijzonde- tekening maarten wolterink re bijstand of de huursubsidie. Steeds weer blijkt het een pro bleem te zijn om mensen die recht hebben op dat soort za- tyen ertoe te bewegen zo'n bij drage aan te vragen. De par keerautomaat kan hier uitkomst bieden. Laat die machines bij ieder kaartje een aanvraagfor mulier uitprinten en het pro bleem is opgelost! Hoor ik daar iemand zeggen dat mensen die recht hebben op bijzondere bij stand geen auto rijden? Heb je weieens een automobilist in de bus zien zitten dan? Nou dan. Maar er kan natuurlijk nog veel meer. En dan zijn krasloten nog maar hel begin. Met een beetje handig sleutelwerk valt de auto maat zo te verbouwen tot een electronische dependance van het stadhuis of tot een auto- maat-voor-van-alles-en-nog- wat. De mogelijkheden zijn on begrensd. Wie is de volgende met een gui tig voorstelletje? AAD RIETVELD EN RUUD SEP Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving, maar ook over grote of kleine problemen. Vandaag: het Laantje van Kampen in Stompwijk. «dicht bij P| Ook di Ylwester s de Randstad en zo deze herfst zal de .../ester storm weer razen r de eindeloze polders in het ene Hart, langs kassen, om- efig over wegen en dijken, dan e :ers lager de verlaten weilan- in. Bij Stompwijk stuwt de I d het water in de Nieuwe rt op. De metershoge dijk jrstaat de druk van tonnen, 1 herfst weer. Anders zou nu rj waterpeil tot aan je kruin '■[n: de Westeindsche polder indt zich ruim anderhalve n<jer onder de zeespiegel. al onderaan de dijk ligt hier Laantje van Kampen. Nu i in de nazomerse luwte. Een idlopend weggetje, officieel laatste stukje van de Dr. Van ;p»rtstraat, waarlangs een vre- 5 verzameling van weitjes, M kassen, rommelige u schuurtjes en kleine paleizen, neergezet e|J door mensen die J handig de regels om zeilen. Een gebied 3'M voor natuurliefheb- bers, vrijbuiters en |J scharrelaars. lT Er wordt wat schich- M tig gereageerd op be- langstelling. Tenslot- te gebeurt hier veel C! wat niet mag, vooral illegaal bouwen en wonen. „Schei uit zeg, dan krijg ik A meteen een leger ambtenaren hier", zegt een 'bewoner', i die zijn naam niet in de krant wil. Hij is n eerlijk, de meesten gooien het op priva cy. Ze koesteren de illusie dat niemand ze opmerkt, als ze hun mond maar houden en hoge hagen om hun bouw sels zetten. Maar niets is opge wassen tegen de moderne amb tenaar, het hart vol van bestem mingsplannen, natuurbeheer en regelgeving. Dacht u echt dat er nog iets in het Groene Hart illegaal neergezet kon worden? „We maken luchtfoto's, de hele situatie is vastgelegd", vertelt B.. van Vliet, gemeentevoorlichter van Leidschendam. Geen schuur blijft onopgemerkt. Elke grasspriet wordt hier door de overheid gekoesterd. Het Laantje van Kampen ligt in een unieke landschappelijke corridor, de enige onbebouwde schakel tussen de duinen en het Groene Hart. Zo kunnen uitge hongerde vossen alleen via deze strook de rest van Nederland in trekken. Tenminste, als ze de spoorbaan, de A-44 en de A4 en de jagers hebben overleefd. Voor vogels is dat eenvoudi ger en er zitten hier zeldzame soorten. „Kijk, hier, op deze paal", wijst Wout, „Daar heeft deze winter een ijsvogeltje geze ten." Hij staat met rubberlaar zen in de zompige turf van zijn polderparadijs. Een grote man met een grijzende baard en na drukkelijke gebaren. Wout wil niet met zijn achternaam in de krant. Het veeneiland bewaakt hij als een brommerige Crusoë, sa men met de zachtmoedige Vrij dag, zijn vrouw Trees. Af en toe probeert ze er tussen te komen. Dat 'lukt haar alleen als Wout het vuur aanblaast in zijn palin grokerij en dus even niet kan praten. Zodra de rook opwaait, vertelt hij honderduit over de Niet-ingewijden kunnen lang zoeken naar het Laantje van Kampen in Stompwijk, want het heet officieel Dr. Van Noortstraat. foto hielco kuipers natuur. De zon schijnt over de paarsrode sla en de groenuitge- slagen kasjes. Bijen zoemen tus sen de Afrikaantjes. .Allemaal hier gezien," bena drukt Wout, terwijl hij een hou ten bord laat zien, waarop een waslijst van vogelsoorten is ge schreven. „Met getuigen." In een groot handschrift staan de gesignaleerde pytters, tjiftjaffen, sperwers, roerdompen, en zelfs een koereiger. „Echt, met getui gen." Er lopen weddenschap pen, 'voor tientallen guldéns', dat de ooievaar hier terugkeert. In een oude bakstenen pijp is al een nest voor ze gebouwd. On dertussen komen langs de bo nenstaken vijf eenden aan- schommelen voor hun dagelijk se portie brood. Ze leven in de vijver tussen de karpers en de kikkers. En zijn de lievelingen van het echtpaar. „Stelletje schijtebroeken", zegt Wout, ais het stel aarzelend blijft staan piepen. Niet-ingewijden "kunnen lang zoeken naar het Laantje van Kampen, want het heet officieel Dr. Van Noortstraat. De bewo ners raken al verontwaardigd als je vraagt naar die naam. Ook daarin is de onderhuidse strijd merkbaar tussen de overheid en de vrijheidsliefhebbers van het Laantje. De naam is afkomstig van de vroegere eigenaar van de hele strook land langs de dijk, de tuinder van Kampen. „Iedereen noemt het Laantje van Kampen, zelfs in notulen van de gemeenteraad staat het zo", roept A. van der Haar. Hij heeft een witte bungalow aart het Laantje en is dorpsraadslid van Stompwijk. De straat is niet eens van de gemeente: het Laantje van Kampen is geen openbare weg. Het staat ook op het bord aan het begin: 'Eigen weg, ook u 15 km'. Iedereen die hier een kaveltje heeft, is ook ei genaar van het Laantje. „Ik heb bijna 1200 vierkante meter en daar gaat een heel stuk af voor de weg", zegt Van der Haar, wijzend op de strook asfalt langs zijn perceel. In elk koopcontract staat dat de koper recht op overpad moet géven. Verder is er niets geregeld: geen vereniging van eigenaren of stichting. Dat heeft zo z'n char me. Het de enige weg in de om geving waar niet gestrooid mag worden in de winter, want er staan kostbare heesters langs sommige percelen. Als de gaten in het wegdek vallen, is het te hopen dat ie mand het initiatief neemt om het te asfalteren. Een paar jaar geleden moest dat gebeuren en zie maar eens twintig van die eigenheimers op één lijn te krij gen. Het asfalteren kostte an derhalve ton en er zijn natuur lijk altijd mensen die alleen te voet naar hun tuinhuisje gaan. 'De Lijdensweg', zo heette de Rabobankrekening die toen voor de gelegenheid werd ge opend. Er ligt nu een mooie as- faltlaag, maar Van der Haar houdt z'n hart vast voor de toe komst. „Er hoeft maar één rare snuiter tussen te komen en je krijgt niks meer voor elkaar." Ook ontdekte de gemeente dat haar vuilniswagen ver bo ven de maximale wieldruk van het Laantje uitkwam. Want dit maximum van 6,5 ton staat ook in de koopcontracten en daar is dus helemaal niets meer aan te veranderen. Leeg weegt zo'n ge vaarte al 12.000 kilo en dus kwamen ze beleefd aan Van der Haar vragen wat te doen. „Iedereen aanschrijven of ze toestemming willen geven dat de vuilniswagen over het Laan tje rijdt", was zijn advies. Als er eentje weigert, kan iedereen straks zijn huisvuil weer zelf wegbrengen, net als vroeger. Aangezien vele al dan niet le gale 'bewoners' van het Laantje adressen in de hele streek heb ben, zou de beambte het kadas ter uit moeten pluizen. Van der Haar helpt ze dan, zo is hij nou ook wel weer. Tevreden neemt hij een slok van zijn pilsje. „Kijk, een bootje", wijst hij omhoog. Ter hoogte van het dak schui ven een paar bovenlijven langs het riet van de Vaart. Er klinkt kindergelach en gespetter. Vrijwel elke week komen bij Van der Haar mensen vragen of er nog iets te koop is langs het Laantje. Het moet er paradijse lijk uitzien vanaf de dijk: idyli- sche moestuinen, kabouter- huisjes tussen het struweel en paarden in de wei. „Ze laten zelfs briefjes achter, of ik wil bellen als ik het ooit ging verko pen." Wat dieper het laantje in, ver dwijnen de hagen en is er het uitzicht over de polder. Kikkèrs plonzen in het dichte kroos van de sloten. Toon Borst is bezig zijn schaapjes in te laden. Het weitje is kaalgevreten, alleen de hoge distels hebben ze laten staan. „Verderop is het gras groener", grapt Toon, een tani ge man met een baard van da gen. Hij snapt niet dat stadse mensen het hier zo mooi vin den. „Ik ben eraan gewend, ik zie het niet zo." De tuinder van de overkant komt er bij staan. De oude mannen leunen over het roesti ge hek. Toon vertelt over dat dooie schaap in de Vaart. De tuinder kent het verhaal al, maar kan er nog steeds om la chen. „De hele wereld bemoei de zich ermee, de politie, de AID, de dierenbescherming", gebaart Toon. „Ik zeg, al gooi je 'm op m'n bord, ik haal 'm niet weg!" Het was zijn schaap niet, vandaar. Hoe herken je een schaap? „Luister." Toon zwaait met het stompje dat eens zijn wijsvinger was. „Als jij verkering hebt, dan haal je hem er tussen 1000 mensen toch ook uit?!" Achter hem staan zes geelwitte schapen in hetzelfde ritme te kauwen: elk vier poten, een kop, veel wol, weinig gemekker. Zon der omhaal lokt Toon ze in het busje en brengt ze naar een weitje verderop. Helemaal achterin het Laan tje zit nog enige bedrijvigheid: een anjerkweker, een dierencre matorium en de huisarts van Stompwijk. Het trekt verkeer aan en dat vinden de rustzoe- kers van het Laantje niet erg leuk. Voor huisarts Barendse is de privacy wel aangenaam. „In het dorp was hij nooit vrij", vertelt zijn vrouw. „Zelfs in de super markt, 'dokter, mijn rug is weer terug', dat soort dingen." Ze weet dat er 'flink gemopperd' werd toen de huisarts naar het Laantje verhuisde. Het weggetje is zo smal dat auto's niet langs elkaar kunnen en het duurde even voordat iedereen eraan ge wend was. Toch staan nu nog regelmatig mensen woest tegenover elkaar. Bij een dierencrematorium ho ren grote emoties: het doosje met het geliefde huisdier op de achterbank, dan vertikje het ge woon achteruit te gaan. Een be woner heeft daarom aan het be gin het bekende bord neergezet, met de rode en zwarte pijl. Het is de enige verkeersregel op het Laantje. „Tja, dat moest toch een beetje georganiseerd wor den", zegt Van der Haar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13