'Je moet de hoop nooit opgeven' 7 Spectaculair transport door Leiden 'Sint-Janprikkelt kunstbeheerders kerk Kerk Samenleving BEKEKEN I X t ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1997 979 DEN BOSCH ANP Een goede pastor moet inzicht hebben in de betekenis van kunst, vindt mgr. A. Hurk- mans, rector van het Sint Jans centrum in Den Bosch. Een expositie over Sint-Jan, de pa troon van het grootseminarie en het bisdom, moet de pries terstudenten daarom prikke- len om als toekomstig kunst beheerder oog te hebben voor de schatten van de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Behalve het inzicht in de 'kostbare gegevens', gaat het er volgens Hurkmans veel meer om te ontdekken wat een kunstvoorwerp „verbeeldt, opioept en betekent voor het gelovig-zijn van de mens". Ook voor het pastoraat kan de kennis van kunst van onschat bare waarde zijn. „In kunst kun je iets van de oorspronke lijkheid, de schoonheid en heelheid van het leven zien. In het pastoraat hebben we juist dat op het oog." Kunst en Kerk zijn door de eeuwen nauw met elkaar ver bonden geweest, zei vicaris- generaal Hurkmans, de rech terhand van bisschop Ter Schure. Een eucharistieviering prikkelt als het goed is elk zin tuig. Zo kan een artistiek ver antwoorde inrichting van de parochie ertoe bijdragen dat mensen 'meer ruimte in hun hart krijgen'. De tentoonstelling in het Sint Janscentrum is ingericht ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van deze priesteropleiding, die ko mende jaar 46 studenten telt. Schilderijen, beelden, litur gisch vaatwerk en insignes, bijna allemaal afkomstig uit het bisdom, proberen een beeld te geven van vijf eeuwen iconografie van Sint-Jan, de apostel en evangelist. Een groot deel van de voor werpen is bijeengebracht dankzij inventarisatielijsten van Stichting Kerkelijk Kunst bezit in Nederland. Deze orga nisatie houdt sinds de jaren zestig bij wat de RK-Kerk aan kunst in huis heeft. Onder in vloed van het Tweede Vati caans Concilie (1962-1965) dreigde namelijk veel kunst verloren te gaan omdat veel rooms-katholieken streefden naar vernieuwing en dus vers obering van het interieur. Maar volgens stichtingsme dewerker T. Graas worden veel parochies tegenwoordig weer in neo-gotische staat terugge bracht. Kennis van de kunst geschiedenis is daarbij essen tieel. „We hebben soms het idee dat pastores zomaar iets neerzetten. Wij proberen er voor te zorgen dat het geen al legaartje wordt." Bijbeluitleg buitenkerkelijken AMSTERDAM ANP Het Amsterdamse centrum voor religie en cultuur De Rode Hoed verzorgt vanaf 17 september bijbeluitleg voor buitenkerkelijken. De gehele bijbel wordt gelezen en verklaard voor mensen die weinig weet meer hebben van de bron van de joodse en christelijke tradi ties. Initiatiefnemer van de bijeenkomsten is de Stichting Leerhuis en Liturgie, die De Rode Hoed in 1989 oprichtte. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Beroepen te Rotterdam-Centrum als predikant voor bijzondere werkzaamheden (geestelijk verzorger Sophia kinderziekenhuis) mw. J.L. Falkenburg, predikant met bepaalde opdracht te Rotterdam-Centrum (studentenpredikant, part-time), die dit beroep heeft aangenomen en morgen wordt bevestigd. GEREF.KERKEN VRIJG. Beroepen te Hoogezand-Sappemeer R.M Meijerte Flooghalen i.c.m. Beilen Beroepbaarstelling: drs. D. de Jong, Cellebroedersweg 2, 8261 GW Kampen,tel: 038-3317247. GEREF.GEMEENTEN Beroepen, te Middelburg-Zuid C.A. van Dieren te Stolwijk. ANNO 1897 Maandag 6 September LEIDEN Een gouden huwelijksfeest behoort voorzeker niet tot de alledaagsche gebeurtenissen. Het is het echtpaar Frank huizen, wonende Kuipersteeg No. 5, bij de Langebrug, dat het voorrecht geniet, zulk een feit te mogen gedenken; althans gis teren zijn daarvan de bruidsdagen ingegaan. Als bewijs van in stemming met dit gouden feest hebben de boven hen wonende buren de nationale driekleur ontplooid. De beide oudjes zijn, gerekend hun aantal jaren, nog vrij kras, vooral wat betreft den bruidegom, die reeds meer dan een halve eeuw werkzaam is op de vlaggendoekfabriek van de heeren Van Hartrop, aan het Galgwater, alhier. Wij wenschen den echtelieden samen verder nog een gelukkig leven toe. NOORDWIJKERHOUT Aan het Hulppostkantoor werd in de afgeloopen maand bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 1074.55 in 26 inlagen, terwijl werd terugbetaald 4.50 in één keer. TER AAR Het was Woensdag jl. een heerlijke dag voor de 70 kinderen der hoogste klasse van de openbare school in deze ge meente. 's Morgens te 7 uren vertrokken zij per boot naar ,,Ar- tis" te Amsterdam. Van 11 tot 3 uren konden de kinderen ge nieten van al datgene wat de ,,Artis" kan schenken. Op de boot werden de kinderen ruimschoots onthaald op brood, melk en li monade, hetgeen het kinderhart deed juichen en zingen. Een woord van dank aan allen, die het feest mogelijk maakten. ANN01972 woensdag 6 september OLYMPISCHE SPELEN/MÜNCHEN De Palestijnse overval op de Israëlische ploeg is vannacht in een drama geëindigd. Bij een poging van de Westduitse politie om de Israëliërs te bevrijden vonden vijftien personen, onder wie alle negen gijzelaars, de dood. De Palestijnen waren met hun gijzelaars in twee helicopters naar de NAVO-vliegbasis Für- stenfeldbruck gebracht. Daar stond een Boeing 727 gereed die hen naar Egypte zou brengen. Achter de Boeing hielden zich echter scherpschutters van de politie verborgen die het vuur openden toen de Arabieren het vliegtuig inspecteerden. De ter roristen wierpen onmiddellijk de handgranaten in de helicop ters met de gijzelaars en doorzeefden de toestellen met hun machinegeweren. In het vuurgevecht werden vijf Palestijnen en een politieman gedood. Bij de overval in het Olympisch dorp waren al twee Israëliërs doodgeschoten. Het aantal slachtoffers kwam hiermee op zeventien. Drie Palestijnse guerrillastrijders werden door de politie overmeesterd. De voorzitter van he.t IOC, Avery Brundage, heeft vanoch tend tijdens een indrukwekkende herdenkingsdienst in het Olympisch stadion gezegd dat de Spelen moeten doorgaan. In Israël is men diep geschokt over het besluit van het IOC. Nog maar één delegatie, die van de Philippijnen, heeft op last van president Marcos de Spelen verlaten. Rabbijn Awraham Soetendorp blijft dromen van rechtvaardige wereld Of het nu gaat om antisemitisme of vreemdelingenhaat, de armoede in de Derde Wereld, de genocide in het voormalige Joegoslavië of Burundi, rabbijn Shalom Awraham Soetendorp neemt er stelling tegen. Onvermoeibaar blijft de voorganger van de Liberaal Joodse gemeente in Den Haag strijden voor rechtvaardigheid, vrede en verzoening. ,,In het diepst van mezelf heb ik de afspraak gemaakt het perspectief van de hoop nooit op te geven. Wat er ook gebeurt in de wereld en wat je ook ervaart." M elf overleefde Shalom Awraham Soe- W j tendorp (54) de massamoord op zes miljoen Europese joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Nooit is hij meer losgeko men van de vraag: waarom ben ik gespaard ge bleven? Sindsdien heeft hij haast. Hij komt steeds tijd tekort. „Wat is de zin van mijn bestaan? Die zin vind ik vooral in werkkracht. Ik moet woeke ren met mijn talenten voor een betere wereld." Op scholen, in lezingen en in interviews vertelt hij vaak over zijn onderduikmoeder in Velp. Niet alleen uit dankbaarheid, omdat zij er haar eigen leven mee op het spel zette, maar ook omdat zij als voorbeeld kan dienen voor de jongere genera tie. „Zij was er het bewijs van dat je mensen kunt helpen. Datje iets tegen het onrecht kunt doen." Zo'n dertig jaar is Soetendorp rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente in Den Haag, waarmee hij destijds in de voetsporen trad van zijn vader, de Amsterdamse rabbijn Jacob Soetendorp. „Ik vind het een voorrecht om deel uit te maken van het joodse volk," zegt hij in zijn werkkamer, waarvan de ramen uitzicht bieden op het Malie veld. De wand van zijn Haagse werkkamer wordt in beslag genomen door een enorme boekenkast. Naast allerlei talmoedische studies zijn daarin ook publicaties te vinden over het hedendaagse racisme. Al die jaren combineert rabbijn Awraham Soe tendorp zijn pastorale werk met pogingen de we reld te verbeteren. Het vloeit voort uit zijn visie op het jodendom. „Er is in het jodendom altijd sprake van een verstrengeling van particularis tisch belang en de universele opdracht. Dat parti cularistisch belang bestaat uit het verzekeren van het voortbestaan van het eigen volk in een vaak vijandige wereld. Maar tegelijkertijd kent het jo dendom de universele opdracht bij te dragen aan de opbouw van een rechtvaardige samenleving en tot uitdrukking te brengen hoe groot de zorg voor deze wereld is." In de jaren zeventig en tachtig was Awraham Soetendorp oprichter en woordvoerder van het comité dat de joden in de Sovjet-Unie steunde, die hun geloof niet in het openbaar mochten be lijden en niet naar Israël konden emigreren. Sinds de opkomst van extreem-rechts spreekt hij vaak op anti-racisme demonstraties. Tegenwoor dig is Awraham Soetendorp vooral actief als voor zitter van het Global Forum, een internationale organisatie waarin religieuze leiders en politici zich inzetten voor grote wereldvraagstukken als vrede, veiligheid en milieu. Voor geestelijke lei ders - rabbijnen, imams, bisschoppen, dominees en pastores - is in zijn visie een hoofdrol wegge legd op de weg naar de vrede en rechtvaardig heid. „In moskeeën, kerken en synagogen kan worden opgeroepen tot fanatisme. Maar er kan ook een boodschap worden verkondigd van ver zoening en vriendschap. Helaas is er ook in de re ligieuze wereld een gebrek aan dit soort leider schap." Regelmatig bezoekt de Haagse rabbijn scholen in het land. Hij spreekt er met jongeren over het jodendom, racisme, wereldproblemen. Ook op christelijke scholen probeert hij de religieuze grenzen te overschrijden. De dag waarop hon derd moslims in Libanon omkwamen door de Is raëlische artillerie herinnert Soetendorp zich nog goed. „Een dag later sprak ik op een christelijke school in de buurt van Deventer. We voelden ons betrokken bij wat daar gebeurd was. Op een be paald moment vroeg ik de leerlingen om op te staan en even stil te zijn. Ik sprak een gebed uit voor de zielenrust van de omgekomen moslims. De leraren waren verbijsterd: een rabbijn die op een christelijke school bidt voor moslims. Maar het was een heel natuurlijk gebeuren. Dat zullen Shalom Awra'1 Soetendorp:,,11 belangrijke stap is dat relr we veel meer expliciet moeten doen, de scheidin gen tussen joden, christenen en moslims door breken." Een dialoog tussen de drie grote wereldgods diensten, jodendom, christendom, islam vindt Soetendorp niet voldoende. Eigenlijk is hij er voorstander van dat godsdiensten het bedrijven van missie en zending, het winnen van zieltjes onder de aanhangers van een andere godsdienst, stopzetten. „Een belangrijke eerste stap is dat re ligies elkaar gaan respecteren. En dat houdt meer in dan alleen maar tolereren. Het is de weg van tolerantie naar respect, en van respect naar lief de." Getalsmatig vormen de dertigduizend joden in Nederland een kleine minderheid ten opzichte van de christelijke kerken. Zesduizend daarvan hebben zich aangesloten bij joods-orthod# meenten, drieduizend bekennen zich tot (M raal-joodse richting. Het steekt Awraham 9* dorp dat de joden en ook moslims in Neig nogal eens over het hoofd gezien worden (P Raad van Kerken. Onlangs verweet hij de Raad van Kerkjj solistisch optreden in het gesprek met de over armoede. „Ik ben vrijwel nooit op)j door de Raad of door bisschoppen waniifi ging om een gesprek met machthebbers.! heel graag bij het gesprek over armoede aa> willen zijn." Wie in Nederland over I' spreekt, denkt volgens hem nog te veel alleen aan het christendom. „De kerk isfi lam, jodendom, hindoeïsme, boeddhisme^1 manisme." (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Een spectaculair transport trok in september 1963 door de Leidse binnenstad. De viskotter IJM 46 manoeuvreerde voor zichtig langs de stadstimmer- werf, de Blauwpoortsburg, de Marekerk en de Haven naar de Oude Rijn om vervolgens via het plassengebied naar thuisha ven IJmuiden te varen. 'De Hoop IV' werd getrokken door een sleepboot met het achter schip hangend in de takels van een drijvende bok. De viskotter kwam uit Katwijk, waar het was afgebouwd bij Zwitser Machi nefabriek en Constructiebedrijf NV aan de Haringkade. Na eni ge proefvaarten met het 28,50 meter lange vaartuig, vertrok het naar de visgronden. De machinefabriek van Zwit ser werd in de jaren twintig door Cees Zwitser opgericht. „In het begin als dorpssmid met nogal wat werk voor de visserij. Na de oorlog, nadat mijn vader Dirk en ome Cees in het bedrijf waren gekomen, zijn er nogal wat sleepboten omgebouwd. Die voeren nog op stoom en daar kwam een dieselmotor voor in de plaats. Ook zijn er in de jaren zestig veel kotters afge bouwd. Vervolgens kreeg de fa briek nogal wat orders van de chemische industrie. In 1985 was het afgelopen met het be drijf. Vooral als gevolg van de malaise in de scheepsbouw", vertelt zoon J.C. Zwitser. Het transport trok veel be langstelling. Vooral toen de Blauwpoortsbrug en de Turf- marktbrug moesten worden ge nomen. Dat vereiste de nodige behendigheid om te vorkomen dat er ook maar één schramme tje op de huid van het gloed nieuwe schip zou komen. Voor de Katwijkse scheeps bouwers en reders vormde de vaarweg door Leiden - noodza kelijk vanwege het ontbreken van een directe verbinding met zee - altijd een doorn in het oog. De in Katwijk gevestigde bedrijven werden daardoor voor bijna onoverkomelijke bezwa ren geplaatst. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen Lectuur, Grave) W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 0711 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsl van het abonnementsgeld, ontvan» korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! Voor mensen die moeilijk lezen, slei ogen hebben of blind zijn (oleenari leeshandicap hebben), is een samenvitli het regionale nieuws uit het Leidsch D| geluidscassette beschikbaar Voor info'fc, 0486-486486 (Centrum voor Gesprots Auteursrechten voorbehouderjg Dagbladuitgeverij Damiate jg: Moeizaam verliep de tocht van de UM 46 door de Leidse binnenwateren. Rechts op de foto het gebouw van de voormalige Zoutkeet. FOTOARCHIEF JAN HOLVAST Ook Leiden was er weinig ge lukkig mee. Het gemeentebe- a! stuur vond de twee kilometer i-Ml lange vaarweg bijzonder ge- "r vaarlijk. Daarnaast ondervond ook het wegverkeer hinder, van- ppR wege de vele bruggen die moes- ten worden gepasseerd door de vaartuigen. Er werd ook gepleit voor een omlegging van de vaarweg door Leiden. Als de omlegging niet zou worden ge realiseerd, betekende dat ver nieuwing of reparatie van be staande bruggen en de bouw van vijf nieuwe. Dat zou veel geld kosten. De omlegging zou gemakkelijk te realiseren zijn door de aanleg van een kanaal tussen het Rijn-Schiekanaal - bij Allemansgeest - en de Rijn nabij De Vink. Uiteindelijk ge beurde het zoals de gemeente voor ogen stond. Al wordt er in Leiden nu weer voorzichting over gedacht om de oude vaar- ziekenhuize; ONGEVALLENDIENST in Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00t/m dinsdag 13.00 en vanzei BEZOEKUREN I DIACONESSENHUIS j, (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. L Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partneii bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur |a Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00-15.30 uur en 19.00-19.30 uur eofn overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegktl Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse le— daarnaast ook 11.15-12 .00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot21.00iL Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 uur en 18 ïl Er is nogal wat veranderd in de binnenstad. Het pand van de Zoutkeet heeft plaatsgemaakt voor appartementen. Ook de bomen zijn verdwe nen. FOTO HENK BOUWMAN route in ere te herstellen. In middels zijn wel sommige be weegbare bruggen vervangen door vaste verbindingen. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18 30-19 30 uur. kla daarnaast ook 11 15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111)- alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20 00 Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren. zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.001 partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden, keel-, ne neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, oogheelkunde 14.15-15 00 uur en 18.30-19 00 uur. Kinderkliniek' zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 ut babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. L C - .uk heelkuni*: f

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12