Kantoor SVB bij stationstunnel 13STST 15 Groenoord: een volksbuurt waar nu echt niks meer te doen is Leidato geopend Armoede in Leiden lijkt mee te vallen lotsing door echnisch ïankement Muurschildering vrolijkt fietstunnel op Watertoren Hardr heim komt een restaurant Braass - dat Dlaats biedt aan ruim steeds hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Hardrijders Bewoners van het politiedistrict Rijn en heim komt een restaurant Braassem ergeren zich dat plaats biedt aan ruim steeds vaker aan te hard honderd gasten rijdende automobilisten )udste vrouw an Nederland Gebouw moet blikvanger en trendsetter worden n Beverwijk verwijk kees van der linden e oudste inwoonster van •derland woont waar- hijnlijk niet in Leiden, lals de statistieken bewe- n, maar in Beverwijk. Het is rijfelachtig of de 109-jarige itharina van Dam-Groene- >ld uit Leiden zich met cht koploper mag noemen n de Nederlandse hon- irdplussers. Dat zegt Fred van Dam uit irneveld, die al jaren infor- atie verzamelt over de oud- c inwoners van ons land. n Beverwijk woont een duw die is geboren op 15 ei 1887. Op dit moment is j 110 jaar oud. Zij wenst hter op geen enkele wijze i de publiciteit te komen. Dk haar familie schermt lar nadrukkelijk af van de edia." De stokoude Beverwijkse is et terug te vinden in de sta tieken van het Centraal ireau voor de Statistiek in en Haag. „Ze is afkomstig t Indonesië", aldus Van im. „Naar verluidt is ze in jaren vijftig in Nederland men wonen. Ze kon toen en papieren overleggen iaruit haar geboortedatum jjkt." Van een afstand moet het eruit zien als een raket die nog even stevig verankerd staat op het lanceerplatform. Het ongeveer 45 meter hoge kantoorgebouw dat projectont wikkelaar Mabon op het Stationsplein gaat bouwen voor de Sociale Verzekerings Bank, moet een blikvanger en een trendsetter worden. De SVB wil het nieuwe kantoor eind 1999 betrekken. Het SVB-kantoor komt te staan tussen het station en de tunnel, direct aan de Rijnsburgerweg. Daarmee vormt de toren het noordelijke sluitstuk van het Stationsplein. Het pand past precies in de gemeenteiijke plannen met het plein. Het kan toorgebouw is een duidelijke begrenzing, waardoor het Sta tionsplein staks met recht de benaming 'plein' verdient. Architect A. Hoogeveen is nog druk aan het tekenen, maar kan nu al een indruk geven van hoe zijn schepping er straks gaat uitzien. Het hoge deel van het gebouw, direct aan de Rijnsbur gerweg, lijkt uit twee torens te bestaan: een vierkante en een ronde. Bovenin steekt er uit de vierkante toren een blok dat als het ware de ronde toren 'vast houdt'. Bovenop de ronde toren staat nog een puntje, terwijl aan de onderkant uit de vierkante toren nog een blok komt dat de richting van het spoor volgt. Hoogeveen spreekt zelf van een 'helder, toegankelijk en vriende lijk gebouw'. Zijn bureau teken de in het verleden onder andere voor het Leidse GAK-kantoor. Het gebouw, dat werkruimte moet bieden aan ongeveer 300 mensen, gaat rond de 30 mil joen gulden kosten. Op de be gane grond staat naast de pu blieksruimtes van de SVB ook ruimte voor horecavoorzienin- gen en winkeltjes ingetekend. De bouw moet medio volgend jaar beginnen. Voor projectontwikkelaar Mabon wordt het SVB-kantoor een visitekaartje om andere be drijven mee naar het stations gebied te trekken. Mabon heeft plannen om rond het station tussen de zeven en elf kantoor flats te bouwen. Reorganisatie De SVB was sinds het voorjaar van 1995 op zoek naar een plek voor een nieuw Leids kantoor. De organisatie, die verantwoor delijk is voor de uitvoering van de AOW, de nabestaandenwet en de kinderbijslag, is bezig met een landelijke reorganisatie waardoor het aantal districts kantoren wordt teruggebracht van 23 naar negen. In het nieu we kantoor zullen behalve de Leidse medewerkers ook SV- B'ers van de vestigingen Den Haag, Haarlem en Amsterdam een plekje kr ijgen. Wethouder Tjeerd van Rij (ruimtelijke ordening) toonde zich gisteren verheugd over de snelheid waarmee de overeen komst met de SVB tot stand is gekomen. „Ging het maar net zo snel met het gebouw dat er tegenover staat", verzuchtte de wethouder, verwijzend naar de voormalige kraaldlat aan het Stationsplein. Hij bereidde de nieuwkomers in het gebied er al vast maar op voor dat die ver vallen flat nog wel eens heel lang onaangeroerd kan blijven. „Maar ook als u al in uw nieuwe gebouw zit, zullen wij aan een beter uitzicht voor u blijven werken", beloofde Van Rij. jettingbotsing op e Rijksstraatweg i kettingbotsing heeft giste- aan het eind van de middag de Rijksstraatweg in Wasse- lange files veroorzaakt, auto's botsten op de rijba- richting Amsterdam op el- Bij het ongeluk vielen a gewonden. Wel moest één aan enige tijd worden afge- en. De politie vermoedt dat brokkenpiloten een file te opmerkten. Ier lichtgewonden vielen er* Istermidag bij een frontale ptsing op de Haagweg, ter bogte van het benzinesta- pn. De auto, die richting entrum reed, maakte door én technisch mankement leens een bocht naar links h belandde zo op de ver eerde weghelft. De tege moetkomende wagen knalde a de botsing door een Èhutting die naast de weg jond. Door het ongeluk was iet enige tijd onmogelijk om ia de Haagweg in de Ste- Bnshof te komen. De muurschildering in de tunnel bij het Broekpad. In opdracht van de gemeente Leiden is de tunnel bij het Broek- pad opgevrolijkt met een muurschildering. Twee jongens, on der wie een leerling van de Kunstacademie Amsterdam, hebben vrijdag de spuitbus ter hand genomen en de fietstunnel 'aange kleed'. De muurschildering gaat over het onderwerp 'milieuver vuiling'. „De plot moeten de voorbijgangers zelf maar zien," zegt een van de twee schilders, die anoniem willen blijven. Drie jaar geleden beschilderden dezelfde jongens de andere kant van de tunnel. Ook dat gebeurde indertijd nadat de gemeente toe stemming had gegeven. Hoeveel arme gebieden er in Nederland ook zijn; in Leiden lijkt het mee te vallen. Dat blijkt uit de 'armoedemonitor', die het Sociaal Cultureel Planbu reau (SCP) deze week publi ceerde. In de top honderd van armste gebieden van Nederland komt geen enkele Leidse wijk Van de honderd armste stuk jes Nederland ligt de helft in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag. Ook Groningen en Fries land scoren slecht: elf gebieden op de lijst liggen in een van de beide provincies. Het is niet voor het eerst dat er cijfers op tafel komen die aantonen dat het met de inwo ners van Leiden gemiddeld re delijk goed gaat. Een paar maanden geleden publiceerde het centrum voor sociaal beleid NYFER van de universiteit Nij- enrode een onderzoek waaruit bleek dat Leiden na Haarlem mermeer, Haarlem, Zoeter- meer, Amersfoort en Apeldoorn de gemeente met de laagste werkloosheid is van 32 onder zochte steden. Nog beter scoor de Leiden op de zogeheten 'sociaal-economische index': een cijfer waarmee zaken als werkloosheid, opleiding en in komen van de inwoners worden uitgedrukt. De positieve signalen staan in schril contrast tot onderzoeks resultaten van andere, minder gezaghebbende instanties. Een jaar geleden kwam een vak groep van de Universiteit van Amsterdam met cijfers waaruit bleek dat bijna een kwart van de Leidse bevolking als arm kan worden beschouwd. Uit weer andere cijfers blijkt dat Leiden samen met Maastricht de enige gemeente is waar het aantal ar me gezinnen toeneemt. leiden Zoals bij televisieseries iedere aflevering begint met een kor te inhoud van het voorafgaande, gaf Mister Leidato Jan van Zijp gis teren het startschot voor de 36ste Leidse huishoudshow: door een toespraak te houden waarin hij de vorige 35 afleveringen de revue liet passeren. Hij vertelde over hoe hij samen niet een handvol andere heren iedere week tot laat in de kleine uurtjes vergaderde, en hoe de drank uiteindelijk voor goede ideeën zorgde. „I let is dan ook een wonder dat de organisatie van de Leidato nu in han den is van twee dames. Een applaus is dan ook op zijn plaats." De zaal klapte braaf. De openingstoespraak van Van Zijp zat ingevouwen in een sandwich bestaande uit een modeshow en een optreden van Ge rard Joling. In de modeshow lieten kledingwinkels uit l.ciden en omgeving een selectie uit hun collectie zien. Gerard Joling verza melde binnen een paar minuten een dansend, klappend en alle teksten woordelijk meezingend publiek om het kleine podium heen. De genodigden in de terrasstoeltjes zagen na de eerste paar nummers alleen nog maar bezwete ruggen. De Leidato is weer begonnen. foto mark lamers Parkeren in Leiden kan Meer dan 1000 plaatsen ...meer dan u denkt! Leiden rzitter Emile van Aelst is het iws zelf bij alle clubjes we- n vertellen: buurthuis Groen- [d is niet meer. In het volkse irtje achter de Haarlemmer- in tweeën gesneden door [drukke Willem De Zwijger- is nu echt niets meer te ven. De buurt- en speel- ivereniging, die zondag het jarig bestaan zou vieren, is [eheven. Het 'waanzinnige' ceest dat ze in gedachten Iden komt er niet meer van. Ik vind het schandalig wat gebeurt", zegt buurtbewo- Koos van der Weijden. Hij is leider van de Kaartclub Zon- Naam, een groep van 24 •ral oudere mensen die elke ïk in het buurthuis aan de iteurstraat een klaverjasje e tomen leggen. „De club be nd al twintig jaar. Die is nog jonnen in het gebouwtje aan Musschenbroeckstraat. Die nsen hebben nu niks meer. ze waren zo verknocht aan loopje, het was zo ver- uwd." Ja een jaar van onderhande met de gemeente gooide het 'tuur van de buurt- en speel- avereniging deze week de ïddoek in de ring. Nadat [houder Pex Langenberg >6/welzijn) als laatste com promis voorstelde dat de club 1250 gulden per maand huur moest betalen voor de grote zaal in het buurthuis, hadden ze geen zin meer om verder te pra ten. Van Aelst heeft als brenger van het slechte nieuws alleen maar bijval gekregen. „De men sen vonden het alleen raar dat ik het kwam vertellen. Waarom komen die heren vap de politiek dat niet doen, vroegen ze." De politiek heeft voorlopig af gedaan in Groenoord. Tot nu toe was er geen partij die de speeltuinvereniging benaderde over de problemen. Zelfs Van Aelst's eigen SP niet. Paul Duij- vensz van GroenLinks vroeg de wethouder nog wel wat er nou precies aan de hand was in Groenoord, maar daar bleef het bij. „Van de politiek hebben wij geen woord gehoord. Ze hoeven hier voor de verkiezingen ook niet meer aan te komen met mooie praatjeszegt een dame van de sjoelclub, „want ze gaan er met pek en veren weer uit." Dat 1250 gulden per maand voor de speeltuinvereniging niet is op te brengen, daar is ieder een van overtuigd. „Voor die prijs heb je een winkelpand aan •de Haarlemmerstraat", mop pert Van der Weijden. „Wij be talen hier zo n honderd gulden per maand", zegt mevrouw R. Blansjaar van de sjoelclub. Het bestuur van Groenoord zat gisteravond nog een uurtje te wachten op buurtbewoners die de fakkel wilden overnemen. Ze kwamen niet. foto mark lamers „Maar daar zitten de koffie en die club al twintig jaar en ik zit dankje krijg je dan dit. En ik kan de drankjes bij in. Ik vind het zo er al veertien jaar bij. In plaats nog op m'n fiets naar de Me- treurig, zo'n afgang. We draaien van een bloemetje en een be- renwijk als ik naar een club wil. Maar veel van de dames zijn 80, 85 jaar. Die komen nergens meer." In 1978 zag de toekomst er nog rooskleurig uit voor de speeltuinvereniging Groenoord. De club bezat een gebouw en een speeltuin op eigen grond aan de Musschenbroekstraat. Maar die moesten wijken voor woningbouw. Gebouw en grond gingen gratis over naar de ge meente. In ruil kreeg de vereni ging een nieuw gebouw aan de Pasteurstraat, betaald uit subsi die voor achterstandsgebieden. De speeltuin verhuisde. Huur werd er al die jaren niet betaald. „Dat was de afspraak met wethouder Dick Tesselaar", zegt oud-bestuurslid Koos Los. „Dat gegeven was altijd duide lijk. En nu wordt de speeltuin vereniging er op een gemene manier uitgejaagd. Ik vind het een hele stomme zet van de ge meente. Want ze hebben nu ook geen ruimte meer waar ze met buurtbewoners kunnen praten. Voor een avond over de nieuwbouw in de wijk moeten we nu naar het Stadsbouwhuis. Nou, daar komt niemand." Beheerder Willem de Roode houdt nog wel de speeltuin open. Maar van het buurthuis - waar hij tot vorig seizoen ook nog tienerwerk deed en de deur opende voor de inloopochten den - gebruikt hij alleen nog het berghok. De buurt zal het buurthuis missen, weet hij. „Vooral in de winter. D'r wonen hier veel mensen die in de bouw werken en in de straten- makerij. In de winter, als ze uit- gevroren waren, was dit hun verzamelpunt." Eén keer in de maand was er voor jongeren een disco in het buurthuis. „Dat kostte 150 gul den en daar ging de winst van de bar naartoezegt De Roode. „Want ja, veel leverden al die clubs niet op. Een biljartclub van tien mensen die elk drie pilsjes per avond dronken, dat soort dingen. Vroeger kon er veel meer. gingen we nog wel eens met de jongeren op kamp. Maar met dat het welzijnswerk hier kwam werd het steeds min der. Een sterfhuisconstructie." Groenoord, zegt hij, is nu net zo'n wijk als Meerberg. „Heel geïsoleerd. Als je er niks te zoe ken hebt kom je er niet." Gisteravond zat het bestuur van Groenoord nog een uurtje vergeefs te wachten op buurt bewoners die de fakkel van hen wilden overnemen. Die kwa men niet, en dus komt de speel tuin nu onder bestuur van de LBS, de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen. Het buurt huis blijft dicht. Op de ramen hangen aanplakbiljetten met de tekst Speeltuinvereniging Groenoord, Ril'. Misschien, heel misschien gaat de gemeenteraad zich als nog met de zaak bemoeien, denkt Los. „Maar ik weet niet wie er in de politiek nog z'n nek uitsteekt, zo kort voor de verkie zingen." Wethouder Pex Langenberg is erg teleurgesteld in de houding van het bestuur. „Ik heb sinds april heel veel in die zaak geïn vesteerd, gesprekken gehad met het bestuur op tijden dat het hun uitkwam, onderonsjes met Van Aelst. Terwijl, als je het heel erg strikt bekijkt, de LWO en de gemeente het erover eens zijn dat die mensen ook naar buurt huis het Spoortje kunnen. Maar als het EWR-tcrrein over een paar jaar bebouwd is zullen we ook in Groenoord weer sociaal- cultureel werk moeten aanbie den, en dan is het onzin om de tent nu te sluiten." De huur mag volgens lan genberg geen probleem zijn. „Ik heb van meet af aan duidelijk gemaakt dat ze er niet gratis konden blijven zitten. En ze krijgen een jaar om naar die 1250 gulden huur in de maand toe te groeien. Als dat elders in de stad kan moet het hier toch ook kunnen? Wat mij betreft proberen we nog een keer in ge sprek te komen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11