Opel manipuleert geluiden in en om de auto Leveringsproblemen Fiat 1 HYUNDAI GEENJAAR 4 Sterkere basis-Peugeot 406 Weg en wiel Volvo populair bij politie Hyundai experimenteert met auto van aluminium Duitse fiets wint ontweip wedstrijd Modieuze Renault Twingo Elite luim vier jaar na de introductie 5 het miljoenste exemplaar van fe Renault Twingo geprodu- ieerd. De Franse 'mini-ruimte wagen' was direct vanaf zijn in- roductie een groot succes. De jrigineel gelijnde Twingo kwam [echts beschikbaar in één ver- je, maar werd gretig gekocht. )ok na vier jaar is de Twingo log populair: het eerste halfjaar an 1997 werden er 3.898 ver- jocht tegen 3.692 stuks in de- elfde periode van 1996. Dat is vellicht te danken aan het bij |e tijd houden van-het modieu- e model met om de twee jaar jieuwe kleuren en bekledingen. !en nieuwe uitvoering van de jvvingo, die vanaf september in jen beperkte oplage te krijgen is J7.000 exemplaren voor Japan p Europa samen), is de Twingo e. De letter e staat hier voor het befaamde modellenbureau Elite Models, dat 40 jaar bestaat. De Twingo e is net als alle andere versies uitgerust met een 1.2 li ter motor met 60 pk. Standaard is de Twingo e onder meer voorzien van centrale deurver grendeling met afstandsbedie ning, stuurbekrachtiging, elek trisch bedienbare ramen, elek trisch verstelbare buitenspie gels, een luchtcirculatiesysteem en van binnenuit verstelbare koplampen. Speciale accessoires zijn de twee shoppingtassen met 'Elite Models'-opdruk en specifieke bekleding. De auto is verkrijg baar in de kleuren zwart, blauw en een nieuwe parelmoergrijze tint. De Twingo e kost 21.995 gulden. AKRO LEIDERDORP B.V. IVECO i de IVECO Di - P3 y! AKRO Leiderdorp is dealer voor I a i» ia r v± >ii tru— ie Opel importeur van Amerikanen )pel Nederland treedt voortaan HP ais importeur van de Ameri- aanse modellen van moeder bedrijf General Motors. Tot voor er.ort was de Stichting US-car ^dealers daarvoor verantwoor delijk, maar Opel was niet te- reden over dit systeem. Boven- S lien heeft Opel Nederland het Hantal dealers van GM-Ameri- anen teruggebracht tot zeven. )e indirecte oorzaak van de ijvemame van de import dient te worden gezocht in de afslan kingvan de modellenlijn. De merken Bliick en Pontiac wor den sinds kort niet meer gele verd, hun rol is overgenomen door Chevrolet en Cadillac. De ze merken hebben betere ver koopkansen, zeker als de im port en marketing op een meer gestructureerde wijze wordt aangepakt, zoals Opel Neder land van plan is. Het Motorhuis Ai Vondellaan 80, Leiden, telefoon o Expo [535 1800 OPEL O afgelopen week weer zeshon derd Punto's binnengekomen. Het leveringsprobleem is ont staan door stimuleringsmaatre gelen van de Italiaanse overheid met als doel het katalysatorloze oude wagenpark in Italië te ver vangen door nieuwe schone au to's. Er rijden in Italië nog twaalf miljoen auto's van tien jaar en ouder rond. Deze vor men een grote belasting voor het milieu. Sinds februari geeft de Italiaanse overheid subsidie op elke oude auto die door een nieuwe wordt vervangen en wordt verschrot. Dat program ma is een enorm succes. Er zijn nu al 500.000 auto's extra ver kocht, waarvan 250.000 Fiats." Om aan de Italiaanse vraag te kunnen voldoen heeft Fiat 2.500 man extra personeel aangesteld. Er wordt zes dagen per week in continudienst gewerkt. Het ge volg is dat Fiat tijdelijk niet aan de Europese vraag k&n voldoen. Overigens is de Italiaanse actie binnenkort voorbij, dus dan zal de aanvoer weer normaal wor den. De schaarste betreft trou wens niet alle Fiat-modellen. De Bravo en de Brava zijn bij voorbeeld wel leverbaar. J>e Nederlandse Fiat-dealers noeten hun klanten confronte ren met lange wachttijden voor auto's. Levertijden van rojvee tot vier maanden voor au to's als de Cinquecento en de qjunto zijn het laatste halfjaar gewoon. Fiat Auto Neder- b&nd heeft geen middelen om Ele nood bij de dealers te leni- fljen, al vinden sommige dealers atlat het importbedrijf in zo'n ge nial met steunmaatregelen (kor ingen op duurdere auto's) zou -hoeten komen. mjlaar verluidt zouden dealers ju- $dische stappen tegen het Itali- gcjanse moederconcern overwe maar volgens zowel de jefoorzitter van de dealervereni- de woordvoerder van importeur wordt de soep zo heet gegeten. Dealer- voorzitter J.C. Staleman: „We in bepaalde gevallen jee verkopen. Fiat-dealers zijn ;wend om uit voorraad te kun- len leveren. Dat gaat nu niet en lat levert ontevreden klanten tejn dus ontevreden dealers op." Jïiat-woordvoerder H. Vervoorn bjrkent dat er leveringsproble- ^en zijn. „Maar gelukkig zijn er ;I j; LEIDEN HALLENWEG-2 l NAASTGR0EN00RD- HALLEN. <££>HYunDni TEL. 071-5225575 het nieuwe wereldmerk je re Ie basisuitvoering van de Peugeot 406 heeft voortaan een grotere [f ïotor. De 1.6 liter 4-cilinder benzinemotor is vervangen door een exemplaar met 1.8 liter inhoud. Het vermogen van deze krachtbron Elweliswaar gelijk (90 pk), maar de grotere versie biedt aanzienlijk leer trekkracht. De grootste trekkracht bedraagt 148 Nm bij echts 2.600 tr/min tegen voorheen 130 Nm. Daardoor zit de Peu- 406 bijna een seconde sneller vanuit stilstand op de 100 km/u -nu 14,6 seconden). Ook de topsnelheid valt met 181 km/u iets ho- er uit. Het mooiste nieuws van Peugeot is echter dat deze basis- ersie ondanks een grotere motor niet duurder is geworden (38.950 lulden) en dat de uitrusting zelfs nog wat luxueuzer werd. /RIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 iet automerk Volvo is steeds ieer in trek bij de politie. Veel ilitiekorpsen kiezen voor een de modellen van de [weedse fabrikant, waarbij ook de bij NedCar in Bom ge bouwde typen (S40 en V40) populair beginnen te worden. De meest opvallende inzet van Volvo's is bij de landelijke snelwegsurveillance van de KLPD (Korps Landelijke Poli tiediensten), waar de S70 en V70 met 2.5 liter 5-cilinder motor worden gebruikt. Vol gens Volvo worden de auto's gewaardeerd om hun comfort, hun snelheid en hun veilig heid. De Amsterdamse ver keersdienst heeft dit jaar ook twee Volvo's V70 ingezet om op de Ringweg AIO te surveil leren. De politie in Zuidoost Brabant heeft een hele vloot Volvo's. Naast een 940 Estate, die als hondenwagen wordt gebruikt, worden er aan opvallende voertuigen 70 Volvo's ingezet. Twaalf daarvan zijn van het ty pe V40 en elf stuks zijn S40's. Onschatbare Klassiekerbeurs Liefhebbers van klassieke au to's, vooral degenen met seri euze koop- of verkoopplan nen, kunnen dit weekeinde weer terecht op de bekende beurs De Onschatbare Klassie ker. Op 15.000 vierkante meter zullen rond de 500 klassiekers te zien zijn. Daarnaast kan de bezoeker terecht bij ongeveer 150 kraampjes met een groot assortiment onderdelen en 'automobilia' als boeken, fol ders. miniatuurauto's, speldjes etc. Traditiegetrouw wordt tij dens de beurs, die voor de ze vende keer wordt gehouden, het gelijknamige jaarboek ten doop gehouden. De 1998-edi- tie bevat van maar liefst 3.400 klassieke modellen de techni sche gegevens, productie-pe- riode(n), gebouwde aantallen en de huidige waarde. 1 Iet lij vige handboek telt ruim dui zend pagina's en kost slechts drie tientjes. De Onschatbare Klassieker in de Veemarkthallen te Utrecht is beide dagen open van 10 tot 17 uur. de toegangsprijs is 15 gulden, kinderen tot 12 jaar mogen voor de helft naar bin nen. Al enkele jaren houden Volvo klassiekerclubs een jaarlijkse onderdelenbeurs in het Autotron in Ros malen. Dit jaar wordt het evenement groots aange pakt, ondersteund door de Nederlandse Volvo-im- porteur. Naast de bestaande onderdelenbeurs wordt er een tentoonstelling ingericht waar alle be langrijke Volvo-modellen sinds de oprichting van het merk in 1927 te zien zijn. Daarbij worden ook de hedendaagse modellen niet vergeten. Elke Vol- vo-club heeft een eigen stand waar informatie wordt verstrekt en ook wordt er een concours d'élé- gance gehouden. De beurs is morgen en zondag (6 en 7 september) geopend van 10 tot 17 uur. Op de foto wordt een versleten Volvo Duett van ruim 30 jaar oud op een sloperij in Noorwegen ontdaan van al zijn nog bruikbare delen. Wellicht zullen deze te koop zijn op de Volvo-dag in het Autotron.. foto gertyeriks Mini komt in maart Een regelrechte primeur pre senteert Hyundai volgende week op de autotentoonstel ling van Frankfurt. Het is de Atos, een 3,5 meter korte mini, die volgens de fabrikant in het segment van uiterst compacte ruimtewagens valt. Volgend jaar maart wordt hij bij de dealers verwacht. De Neder landse Hyundai-importeur Greenib Car in Sassenheim verwacht de Atos aan te kun nen bieden voor minder dan 20.000 gulden. Onder de mo torkap zal zich een zuinige 4- cilinder motor bevinden met een inhoud van slechts 998 ku bieke centimeter, waaruit toch nog 59 pk wordt geperst. Als eerste autofabrikant in Ko rea heeft Hyundai een alumini um carrosserie ontwikkeld. Toe gepast levert dit vederlichte koetswerk een brandstofbespa ring van tien procent op, terwijl de acceleratie met zeven pro cent toeneemt. Hyundai Motor Company (HMC) startte in 1991 met de ontwikkeling van een groten deels van aluminium gemaakte auto. Dat is een ingewikkeld proces. De productie van car- rosseriedelen van aluminium vereist speciale technieken, zo wel voor het persen van plaat- delen als voor het aan elkaar lassen van deze componenten. De Hyundai Coupé heeft model gestaan voor de eerste Hyundai van aluminium. De carrosserie weegt met zijn 148 kilo de helft van de stalen variant die 295 ki logram laat noteren. Het totale gewicht van de Coupé gaat hierdoor omlaag van 1186 naar 1.039 kilo. De aluminium Coupé is een studie. Er zijn geen plannen om deze auto in productie te ne men. Hyundai wil alleen aanto nen dat het als een van de wei nige fabrikanten de geavanceer de productietechnologie be heerst. HMC ziet toekomst in het gebruik van aluminium. Toepassing van het metaal draagt bij aan vermindering van de milieubelasting, enerzijds door een lager brandstofver bruik en anderzijds doordat alu minium veel duurzamer is dan staal, aldus Hyundai. De lichte Coupé is na de ont wikkeling niet ongebruikt geble ven. Hyundai heeft het experi mentele model in race-tenue gehesen en met succes ingezet in het Koreaanse toerwagen- kampioenschap. Fabrikant stopt tientallen miljoenen in een uitgebreid akoestisch testcentrum FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Over smaak valt niet te twisten. Zeker bij geluid. Wat voor de één klinkklare herrie is, klinkt de ander als mu ziek in de oren. Juist daarom hebben de techneuten van grote autofabrieken er grote belangstelling voor. Met be hulp van bijna futuristische technieken slagen de heren erin om geluid te manipuleren. Vaak met spectaculaire resultaten. Wat dacht u bijvoorbeeld van een auto die met één druk op de knop opeens de helft stiller wordt? Of een Opel Corsa die klinkt alsof er een Formule 1 - motor in het vooronder zit? Het behoort allemaal bij nieuwe we tenschappen in de autowereld, met fraaie namen als 'psycho- akoestiek' en 'sound enginee ring'. Je mag rustig aannemen dat de technici van Opel in Rüssels- heim er op dit moment hard aan werken om hun aanstaande tweede generatie Astra muisstil over de weg te laten zoeven. Dat zal ook best lukken. De meeste auto's van gerenommeerde merken blijven ruim onder de wettelijke eisen. In feite maken de specialisten zich veel drukker over andere zaken. Hoe klinkt de auto? En wat zijn daarvan de gevolgen voor het comfort en de veiligheid? Niet voor niets spendeerde Opel kort geleden tientallen miljoe nen aan een zeer uitgebreid akoestisch testcentrum. Ver weggeborgen achter de hoge hekken van hun geheime ont wikkelingsafdeling. Want alles wat hier gebeurt is 'top secret'. Waar gaat het dan om? W. Firn- haber, directeur van het test centrum: „Eigenlijk kun je over geluidsmanagement spreken. We analyseren alle geluiden van een nieuw model en aan de hand van de resultaten probe ren we bepaalde klanken weg te werken en andere misschien zelfs wat te benadrukken. Zo componeer je de juiste toon. Dat speelt mee bij aspecten als het comfort en het karakter van dat bepaalde model. Een Ferrari behoort nu eenmaal anders te klinken dan een Opel Omega. Zelfs al maken ze in feite even veel geluid. Maximale stilte is geen echt doel. Vergeet niet dat achtergrondgeluiden de be stuurder heel belangrijke infor matie geven. Hoe hard je rijdt en hoe snel je op dat moment optrekt. Je doet als autorijder heel veel op het gehoor. Opeis geluidsspecialist B. Kes- sner: „Zo'n zeventig mensen werken hier, in een hele serie uiterst verfijnde meetkamers. Met behulp van grote compu ters, krachtige laser-apparatuur en holografische fotografie zijn we in staat om het akoestische gedrag van een auto helemaal uit te pluizen. Tot de klank van een dichtslaande deur aan toe. We maken zichtbaar wat er trilt en voeren dat terug naar het ge luidsplaatje dat we wensen. Of het nou de banden zijn, de mo- voorbij rijden van een auto bin nenshuis te kunnen meten. In een stiltekamer dus. Nog veel interessanter is hun werk aan nieuwe elektronische systemen. Zo mochten we een testrondje rijden met een Opel Vectra met zogenaamde ANC-techniek, zeg maar actieve geluidsreductie. De motorelektronica bepaalt sa men met een serie microfoon tjes in het interieur welke mo tortrillingen en uitlaatgeluiden er tot onze oren doordringen. En werken dat geluid vervol gens tegen, door via de radio installatie een soort anti-geluid te verspreiden. Precies tegenge stelde trillingen dus. Het effect is zo spectaculair dat het zelfs met het blote oor hoorbaar is. Voordelen? Kessner: „Naast het lagere geluidsniveau kun je voortaan met minder geluids isolatie toe, zodat de auto lich ter wordt. Dat scheelt merkbaar in het benzineverbruik. Maar je kunt die techniek ook anders om benutten. I let is bijvoor beeld simpel om elektronisch vast te stellen dat de aandacht van de bestuurder verslapt. De veiligheidstechniek kan het in terieurgeluid dan juist automa tisch een tikje verhogen. Zodat het lijkt alsof je hardyr rijdt. Ver gis je niet: geluid gaat in de toe komst zeker een veel grotere rol spelen bij aspecten als veilig heid en milieu." Wanneer staat ANC in de show room? „Het is al productierijp. En hoeft niet eens veel te kos ten. Uit onderzoek is alleen ge bleken dat autokopers er nog nietaan toe zijn." tor, een deur, luchtwervelingen of bijvoorbeeld de trillingen van de motorophanging. Wij voor komen irriterende geluiden of zetten die om in prettige klan ken. Een auto die aangenaam klinkt is niet per se een stille au to. Denk aan een sportwagen of de diepe grom van een V8-mo- tor. Dat hoort er gewoon bij." I Iet moderne verkeer stelt trou wens ook geheel nieuwe eisen. Zo vraagt fileverkeer om extra aandacht voor een rustig statio nair lopende motor. En het wegdempen van trillingen bij kort optrekken en afremmen. Overigens zorgt al die rust weer voor nieuwe problemen. Van het type 'luidruchtig tikkend klokje in een Rolls-Royce'. Zo wordt het geruis van de ventila tie opeens hoorbaar in een stille auto. Werk aan de winkel voor Rüsselsheim dus. Inmiddels heeft deze specialisa tie een dermate hoge graad van perfectie bereikt dat Opel kort geleden een immens laboratori um in gebruik nam om zelfs het De nieuwe Astra komt voorjaar '98 op de markt. We kunnen er vanuit gaan dat de technici van Opel er op dit moment hard aan werken om hun nieuwe succesnummer muisstil over de weg te laten zoeven. foto opel Hobby Verzamelaarsbeurs zeepkist. 1 let voertuig mag ge heel naar eigen inzicht worden geconstrueerd, maar moet wel aan enkele criteria van de or ganisatie voldoen. Voor meer informatie kan men terecht bij de Autotron Infolijn: 073 5219 050.1 Iet Autotron is op beide dagen open van 10 tot 17 uur. De entree kost dan 19,50 gulden voor volwasse nen en 17,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Voor de eerste keer organiseert het Autotron in Rosmalen een beurs voor hob byisten en verza melaars. De nieu we beurs zal vol gend weekeinde (13/14 september) alles wat met ver voermiddelen te maken heeft, zoals auto's, treinen, vliegtuigen en schepen in minia tuur tonen. Daarnaast staan er tal van demonstraties op het programma zoals het vliegen met modelhelicopters en een model heteluchtballon. Tij dens dit evenement zal voor het eerst de Zeepkisten Chal lenge worden gehouden. Dit is een wedstrijd voor kinderen van 6 tot 16 jaar. die met een zelfgebouwde zeepkist gaan strijden om de prijs voor de snelste of meest originele De Centurion Cross Comfort is bedoeld voor sportief en da gelijks gebruik. foto centurion TJ ■^1 en model t van het Duitse fietsmerk Centurion Renner KG heeft een jaarlijkse ont werpwedstrijd voor fietsen gewonnen. Deze European Bi cycle Design Con test werd in het Ita liaanse Ferrara ge houden op initiatief van Shimano. De Japanse onder- delenfabriek wil de fietsindustrie inspi reren en stimuleren bij het zoeken naar vernieuwin gen op het gebied van design, techniek, gebruik en veiligheid van fietsen. Voorwaarde bij de wedstrijd was dat de deelne mende fietsen uitgerust dien den te zijn met de bestaande Nexus-naaf of de nieuwe Nexa- ve-onderdelengroep van Shi mano. De ontwerpwedstrijd werd voor het vijfde jaar gehou den. Van de 50 ingezonden fietsmodellen zijn er nog maar tien verkrijgbaar in Nederland. Er waren terreinfietsen, stads- fietsen, hybrides, vouwfietsen en één Nederlandse ligfiets van het merk Flevobike. Opmerke lijk veel modellen waren uitge rust met vering. De bekroonde Centurion Cross Comfort is een fiets voor spor tief en tevens dagelijks gebruik, zowel voor in de stad als in bergachtig gebied. De fiets heeft een gemakkelijk verstelbare stuurhoogte, in de naaf ge bouwde remmen van het type Roller Brake, voor- en achterve ring. De jury van deze wedstrijd bestaat uit fietsjournalisten uit heel Europa. In de categorie kinderfietsen werd de Flexx van Giant eerste. Tegelijkertijd werd in Milaan de wed strijd Vision 2000 ge houden voor futuris tische fietsontwer- pen. Twee Neder landse firma's vielen hier in de prijzen. Urban Solutions uit Amsterdam kwam op de eerste plaats met de geveerde vouwfiets Tango. De fiets is opgebouwd rond een /nassief ogend, maar licht frame uit één stuk. Ketting en tandwie len zijn knap weggewerkt achter een compacte gesloten kast en de fiets vouwt in drie handelin gen tot een handzaam pakket. Gazelle kreeg de derde prijs voor de No Excuse, een type stadsfiets van de toekomst. Te keningen van het prototype werden begin dit jaar op de FietsRAJ en in deze krant ge toond. No Excuse slaat op de ingebouwde poncho die nie mand meer een excuus geeft om bij regen niet te fietsen. Laatstgenoemde modellen zijn nog niet in productie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9