Brits vorstenhuis toont toch emotie Buitenland ^FOR mag schieten op Eén dag treurnis was wel genoegwat een overdreven gedoe Goodbye England's rose met scherp menigtes Leger verdreven uit hoofdstad Anjouan Italië stuurt honderden miljoenen naar Albanië Jongen heeft na zes jaar nog geen naam Gevechten in Sierra Leone /RIJPAG 5 SEPTEMBER 1997 143 miljoen kinderen niet naar school hamburg Wereldwijd kunnen 143 miljoen kinderen, waarvan tweederde meisjes, niet naar school. Dit heeft het VN-kinder- fonds Unicef berekend. In 1980 was er in de Derde Wereld nog l 41 dollar per kind per jaar beschikbaar voor basisonderwijs, in m 1995 was dat nog maar 28 dollar. Unicef zegt dat er zes miljard I dollar nodig is om de opleiding voor kinderen op niveau te bren- gen. Dat is volgens de VN-organisatie een bedrag dat is op te ^brengen door de internationale gemeenschap. Het is minder dan één procent van de wereldwijde uitgaven voor defensie, al dus een woordvoerder van Unicef-Duitsland. ^Zwarte doos uit vliegtuigwrak gestolen Phnom penh De Cambodjaanse autoriteiten hebben de vrees uitgesproken dat plunderaars de zwarte doos met vluchtgege- ,.,vens hebben meegestolen uit het verongelukte vliegtuig bij de 'luchthaven van Phnom Penh. Eerder werd al bekend dat de lo- /ri(kale bevolking omgekomen passagiers beroofden van geld en bagage. Er is een beloning uitgeloofd voor wie de kist met regi- stratieapparatuur terugbrengt. Bij de ramp kwamen 65 mensen om. Twee kinderen overleefden het ongeluk. Europese bossen in slechtere conditie brussel De toestand van de Europese bossen is afgelopen jaar verslechterd ten opzichte van 1995. De conditie van de bodem is op tal van plekken armzalig. Veel loofbomen zijn ziek of aange tast. Dit blijkt uit het jaarrapport van de Europese Commissie en VN. Vooral de naald- en eikwouden in de het zuiden zijn er 'slecht aan toe. Daar was de achteruitgang ten opzichte van het voorgaande jaar het grootst. Als belangrijkste oorzaken voor de slechte gezondheid van de bossen noemen de deskundigen de ^droogte, insectenvraat en ook de luchtvervuiling. Congo houdt VN-onderzoek toch tegen Kinshasa De regering van de Democratische Republiek Congo, het vroegere Zaïre, blijkt toch vast te houden aan haar bezwaren tegen het VN-onderzoek naar massamoorden onder Rwandese Hutu-vluchtelingen. Dat heeft de onderzoekscommissie na een gesprek met twee Congolese ministers gezegd. Twee dagen gele iden maakten de Verenigde Naties bekend dat Kinshasa zijn be zwaren had ingetrokken. De regering Kabila weet met onder handelingen het VN-onderzoek al maanden tegen te houden. Oj'De VN-commissie moet onderzoeken of in het oosten van Con go systematisch Hutu's zijn vermoord toen Kabila's troepen het Inland van Mobutu overnamen. ^'Verklaring van mensenplichten' nodig 3 Bonn De Verenigde Naties zouden een 'universele verklaring van de plichten van de mens' aan moeten nemen. Dat vinden Schmidt, Jimmy Carter, Shimon Peres en 21 andere regeringsleiders, verzameld in de InterAction Coun- jcil. Zij noemen een verklaring van mensenplichten een 'noodza- Ikelijke aanvulling en bekrachtiging van de universele verklaring Ivan de rechten van de mens' die op 10 december 1948 werd laangenomen. „Indien een persoon of een regering streeft naar groot mogelijke vrijheid, maar dat doet ten koste van ande zullen talloze mensen daaronder lijden." "Veel gewonden bij explosie in Parijse flat ÉBij een enorme explosie in een oud appartementencom- i het centrum van Parijs zijn gisteren zeker 53 personen id geraakt, van wie enkelen ernstig. De meeste slachtoffers jgenomen in ziekenhuizen, zeven konden ter plekke wor- ïhandeld. Brandweerlieden vermoeden dat een gaslek de ie veroorzaakte. Zij konden een brand, die kort na de ont ploffing uitbrak, snel onder controle brengen. Door de kracht van de explosie stortte een deel van het trappenhuis in. Tiental len woningen raakten verwoest. UI Zweed wilde beeld van Pegasus opblazen De Zweedse politie heeft gisteravond in Stockholm een man aangehouden die met een rugzak vol explosieven een park wilde binnengaan. In het park staan beelden van kunste Carl Milles. Eén van de beelden stelt Pegasus voor; dit ge- ivleugelde paard uit de Griekse mythologie is het symbool van de "Zweedse kandidatuur voor de Olympische Spelen van 2004. De afgelopen maanden zijn door kennelijke tegenstanders van die kandidatuur acht aanslagen gepleegd op sportaccommodaties, waaronder het Olympisch Stadion dat in 1912 werd gebruikt. maakt het Internationaal Olympisch Comité in bekend welke stad de Spelen van 2004 'krijgt'. MJA LUKA-BELGRADO AFP-DPA oldaten van de door de NAVO eleide SFOR-vredesmacht in mogen zich met 'dode- jk geweld' verdedigen tegen anvallen van menigtes. Dat eeft de nieuwe commandant, Bneraal Wesley Clark, gisteren 'fezegd. Vorige week waren rtnerikaanse SFOR-soldaten bij en brug over de Sava bij Brcko doelwit van aanvallen van nkele honderden aanhangers an de Bosnisch-Servische lei- er Radovan Karadzic. Zij wer en via de media opgeroepen )t demonstraties. De Amerikaanse SFOR-solda- in hebben hun controlepost bij brug gisternacht verlaten, een woordvoerder werd e ontruiming los van alle actu- gebeurtenissen maanden LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Beelden van bloementapijten voor koninklijke paleizen, beel den van de duizenden die er vaak lange reizen en nog lange re wachttijden voor over heb ben om een condoléance-regis ter te kunnen tekenen. Kranten die dagelijks zes tot acht pagi na's volschrijven over alles wat maar iets van doen heeft met de tragische dood van volksgodin Diana. De indruk van een gans ko ninkrijk in zak en as wordt mor gen bevestigd als Diana's rouw stoet de ongeveer 150 kilometer aflegt van Kensington Palace via Westminster Abbey naar het fa miliegraf in het dorp Great Brington. En velen onder de honderdduizenden, nee, mil joenen langs de route zullen huilen, heel on-Engels hun emoties openlijk prijsgeven aan cameralenzen en vreemden met notitieblokjes. Het is bijna niet te bevatten, maar het gewone leven ging de afgelopen week ook door. Mil joenen Britten werkten, lachten of kankerden, zoals altijd. De nieuwsbulletins en een paar aanpassingen daargelaten was er vanaf maandag ook weer 'normaal' tv. Soaps, quizzen, komieken, films met sex en ge weld, de kijkers hadden hun vertrouwde portie een dag moe ten missen en werden meteen gecompenseerd. Dat sprak veel Britten wel aan. „Je denkt toch zeker niet dat ik tijd heb om een partijtje te janken bij St. Jame6 Palace. Al dat overdreven gedoe", smaalde loodgieter John Parker tijdens zijn schaft in het eethuisje aan de Noord-Londense Lyttelton Road. „Het was een lekker stuk, die Diana, en het is natuurlijk heel erg voor de kinderen, maar een dag treurnis op tv vond ik wel genoeg", zegt een collega van John. Dat volksgevoel kreeg in de media nauwelijks tijd of ruimte. Times-columnist Simon Jenkins was één van de weinigen die bij leven zo uitgebuit dood als zich er openlijk aan stoorde. „Ik een middeleeuwse heilige geëx- vroeg me af hoeveel meer ik ploiteerd worden?" nog kon hebben: dezelfde foto's Tim Exton, producent van voor de zoveelste keer, dezelfde een Londens mediabureau dat verhalen, dezelfde clips op radio ook voor Nederlandse tv-sta- mertsen bang zijn om te zeggen en televise. Moest een lichaam tions talloze 'straatinterviews' dat ze natuurlijk wel even regelde, valt hem bij: „Steeds weer diezelfde verhalen, dat veroorzaakte een sneeuwbal-ef fect van nationale treurnis. Ik kreeg gewoon de indruk dat LONDENAP Elton John zingt morgen voor prinses Diana een nieuwe versie zingen Candle in the Wind, een lied dat hij oorspronkelijk schreef voor Marylin Monroe. Candle in the Wind verscheen in 1973 en had als openingsregel 'Goodbye Norma Jean', een verwijzing naar Monroe's werkelijke naam, Norma Jean Baker. De nieu we tekst, die Elton John morgen zingt, luidt als volgt: Goodbye England's rose;lmay you ever grow in ourhea.rts.tYou were the grace that placed itself- twhere lives were torn apart./You called out to our country,/and you whispered to those in pain./Now you belong to heaven,/and the stars spell out your name./And it seenis to me you li ved your life/like a candle in the wind:/never fa ding with the sunset/when the rain set in./And your footsteps will always fall here,/along Eng land's greenest hillsjyour candle's burned out long before/your legend ever will./Loveliness we 've lost;/these empty days without your smile./T- his torch we'll always cany/for our nation's gol den child./And even though we try,/the truth brings us to tears;/all our words cannot ex press/the joy you brought us through the years- ./Goodbye England's rose,/from a country lost without your soul,/who'll miss the wings of your compassion/more than you'll ever know. schrokken van hel nieuws, maar er ook weer niet zo geweldig lipset over bleven. Hij ergert zich aan het eenzij dige beeld dat is gepresenteerd. „Alleen de 'goeie plaatjes' ma ken het, de liefdesverklaringen aan Diana, de emoties, de lange rijen. Dat vlakbij die rijen en bloemen mensen staan te la chen of van ijsjes smikkelen haalt het beeldscherm niet." Mike Hales van de BBC wilde niet van overdrijving horen. „Ia, er hebben zondag duizenden mensen gebeld", gaf hij toe. „De grote meerderheid was on tevreden over het wegvallen van hun favoriete muziekprogram ma of soap. Dat zijn vaak men sen die de brede context van zo'n dramatisch nieuwsfeit niet zien, niet kunnen begrijpen dat een schokkend verhaal als dit in de hele wereld impact heeft." De maandag grotendeels weer aangepaste hervatting van het normale zendschema lever de geen protesten van kijkers op, beaamde Hales. geleden al gepland. Er zijn nu andere, noordelijker gelegen bruggen in gebruik voor het vervoer van materieel en solda ten, waardoor bewaking van de brug bij Brcko niet langer nodig is. SFOR zet de vrijgemaakte soldaten in voor patrouilles in het gebied. De politieke strijd in de Bosnisch Servische Republica Srpska woedt onverminderd voort. De door president Plavsic ongeldig verklaarde regering heeft besloten een strafzaak te gen de president aan te span nen omdat ze de 'grondwettelij ke orde' in gevaar brengt en zich schuldig maakt aan niet nader omschreven 'criminele activiteiten'. De regering staat onder invloed van de wegens oorlogsmisdaden aangeklaagde Karadzic. Prins Harry houdt de hand van zijn vader prins Charles vast, als zij bij Balmoral Castle in Schotland ten overstaan van tientallen fotografen kijken naar blijken van medeleven met het overlijden van prinses Diana. Achter Charles staat prins William. foto »ap» dave Thomson MORONI Rtr Onafhankelijkheidsstrijders op het Comorese eiland Anjouan zijn er in geslaagd de troepen van het regeringsleger uit de hoofdstad Mutsamudu te ver drijven. Dit heeft het Comorese Rode Kruis gemeld. Bij de ge vechten in de afgelopen nacht zijn veel doden en gewonden gevallen, aldus de hulporgani- De vertegenwoordigers van het Comorese Rode Kruis, die anoniem wilden blijven, spra ken vanaf het eiland Moheli, één dag nadat de regering van president Mohamed Taki meldde de onafhankelijkheids strijd op Anjouan onder con trole te hebben gebracht. De regering in Moroni houdt ove rigens vol dat Anjouan nog steeds onder controle van het leger is. De leiders van de af scheidingsbeweging zouden de Anjouaanse hoofdstad Mutsa mudu zijn ontvlucht. Bij de gevechten op Anjouan, na de invasie van woensdag, zijn zeker dertig militairen ge sneuveld. Militaire bronnen in de hoofdstad Moroni hebben dit bevestigd. Een onafhankelij ke hulporganisatie berichtte eerder dat 22 doden waren ge vallen, elf militairen en elf rebel len. De militairen probeerden builenpest kan egen antibiotica Inderzoekers van het Pasteur nstituut in Parijs hebben een estsoort ontdekt die bestand tegen de antibiotica waar nee de ziekte doorgaans rordt bestreden. De resisten- pestvariant is gevonden bij en 16-jarige jongen op Ma- agascar, die in 1995 de bui- 'npest kreeg. Uit laboratori- Lmondcrzoek blijkt dat deze est zich snel kan versprei- sn. Onderzoekers van de Ame- kaanse Centra voor Ziekten- estrijding en Preventie DC) in Atlanta zeiden dat neer studie nodig is om uit te inden of de resistente bacte- zich op Madagascar ver- preidt yia vlooien en ratten. HAARLEM-LEIDEN BART BOELE Italië investeert de komende maanden zo'n 270 miljoen gulden in Albanië. Pre mier Fatos Nano van Albanië heeft hier over een akkoord gesloten met de Itali aanse regering. Opnieuw zijn het de Ita lianen die de Albanezen te hulp schie ten. Het is echter de vraag of andere Eu ropese landen dit keer het Italiaanse voorbeeld volgen. Nu is er geen sprake van dat met een internationale vredes macht voorkomen kan worden dat een anarchie zich in Europa wortelt; helpen aan de wederopbouw van een land waar niets te halen valt is economisch oninte ressant. Sinds het uitbreken van de anarchie is, mede dankzij de aanwezigheid van bui tenlandse soldaten, een nieuwe regering geïnstalleerd die door het volk ook als zodanig wordt erkend. Dat biedt moge lijkheden om de samenleving weer vorm te geven en daar wil Italië graag aan meehelpen. Uit naastenliefde, maar vooral om te voorkomen dat Albanezen met boten vol naar het in hun ogen rij ke Italië komen. Vandaar die 270 miljoen gulden. Het grootste deel daarvan, 210 miljoen, was al vorig jaar - dus ruim vóór het ineen storten van piramidefondsen en het uit breken van anarchie - toegezegd, om dat ook toen al de situatie in het armste land van Europa meer dan rampzalig slecht was. De betaling van zoveel geld aan de regering van ex-president Be- risha werd echter al snel opgeschort, omdat Berisha banden had met foute piramidefondsen leek te hebben. Dat geld wordt nu alsnog uitbetaald, aan de regering-Nano. Het wordt ge bruikt om rechters en ambtenaren op te leiden, de ministeries te reorganiseren, infrastructuur en riolering aan te leg gen. Voorts wordt de drinkwatervoor ziening van de hoofdstad Tirana verbe terd - geen overbodige luxe omdat er nu maar twee uur per dag stromend water is - en krijgt de gezondheidszorg geld (onder meer scholing en materiaal voor ziekenhuispersoneel) - ook zeer noodzakelijk omdat in Albanië al diver se gevallen van cholera zijn geconsta teerd. Premier Nano heeft daarenboven nog eens zestig miljoen gulden toegezegd gekregen. Het grootste deel, 31 miljoen, is ervoor bestemd het leger 'op NAVO- niveau' te bfengen. Daarnaast komt er zes miljoen voor de herstructurering van de politie, zes miljoen voor het on derwijs - de scholen zijn deze week weer begonnen - twintig miljoen voor sociale doeleinden en een partij mate riële hulp voor het gevangeniswezen. Met zo'n financiële injectie hopen de Italianen de Albanese regering vaste grond onder de voeten te bieden, al zet ten de Italiaanse media zo hun vraagte kens bij de controle op de besteding van zo veel geld in een land dat - overi gens net als Italië zelf - grote corruptie kent. Maar de regering-Prodi houdt vast aan haar keuze voor deze vorm van bu renhulp en stuurt tegelijkertijd de ko mende twee maanden de laatste 10.000 Albanezen in Italië terug naar huis. De spaarzame berichten uit Albanië wijzen erop dat de Albanezen weer greep krijgen op hun bestaan, maar de jonge democratie bevindt zich nog op dorpsniveau. De nieuwe minister van binnenlandse zaken greep zijn macht aan een privé-oorlog met de krant Alba nia uit te vechten totdat de president ingreep. De krant had geschreven dat minister Ceka (leider van een kleine co alitiepartij) zijn horeca-bedrijf had laten afbranden om vervolgens een riante compensatie van de rijksoverheid op te strijken. Ceka hinderde sindsdien onder meer de distributie van de krant in het zuiden van het land, 'omdat de mensen daar geen behoefte hebben aan dit blad'. In een opmerkelijke koerswijziging heeft het Britse ko ninklijk huis gisteren gepoogd het publiek te tonen dat het wel degelijk de rouw om prinses Diana wil delen. Na een kerkbezoek verscheen de familie aan de poort van hun Schotse vakantieverblijf Balmoral Castle om een blik te werpen op de daar neergelegde bloemen en andere bewijzen van genegenheid voor Diana en deelneming "friet de familie. LONDEN «HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Dit nauwelijks vijf minuten du rende foto-optreden van de fa milie bracht het koninklijk echt paar en prins Charles en zijn beide zoons voor de batterijen camera's. Nieuwsgierig, maar ook niet helemaal goed raad wetend met hun houding, lazen zij de kaarten en blijken van medeleven bij de bloemen. Prins Harry hield af en toe de hand van zijn vader vast, prins William bloosde verlegen en hield zijn gezicht zoveel moge lijk van de camera's afgewend. Koningin Elizabeth keek met strak gezicht toe. Eerder op de dag was al be kendgemaakt dat de koningin een dag eerder naar Londen zou afreizen om vandaag een tv-toespraak tot de natie te rich ten. Ook wordt gebroken met de traditie dat de koninklijke vlag op Buckingham Palace nooit halfstok wordt gehesen en verwijderd als de koningin niet in het paleis is. Op verzoek van Elizabeth, aldus haar pers dienst, hangt de vlag halfstok vanaf het moment dat zij mor gen naar Westminter Abbey vertrekt tot middernacht. De koninklijke familie had eerder al laten weten zich ge krenkt te voelen door suggesties dat het verdriet van de natie om het verlies van prinses Diana haar onverschillig liet. Voor de ze totaal ongebruikelijke verde diging van het koningshuis ver scheen Geoffrey Crawford, de perssecretaris van de koningin, persoonlijk voor de camera's, wat eveneens een unicum is. Later werd ook bekendge maakt dat de 50-jarige popzan ger Elton John, een persoonlijke vriend van Diana, morgen zijn jaren '70-hit Candle in the Wind' ten gehore brengt in Westminster Abbey. Dit lied was oorspronkelijk opgedragen aan filmidool Marilyn Monroe, die onder soortgelijke dramati sche omstandigheden en even jong als de prinses is overleden. De tekst wordt gewijzigd. De beginregels Goodbye Norma Jean (Marilyns eigenlijke voor naam) zijn veranderd in Good bye England's Rose. De grotere openheid van de koninklijke familie volgde op een keiharde campagne in de Britse pers. De schandaalbladen verweten vooral Elizabeth dat zij de natie in de steek liet. „Het volk lijdt, spreek tot ons me vrouw", kopte de Daily Mirror gisteren. Begrafenis te zien in pub LEIDEN-HAARLEM De begrafenis van prinses Dia na kan morgen vanaf tien uur worden gevolgd in Abbot Arms, de Engelse pub op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Pe likaanstraat in Leiden. Eigenaar Mark Snoeck: „Ik vind dat het onze plicht is. Het is toch de functie die je hebt in de Engelse gemeenschap hier in de regio." Tijdens de uitzending van de begrafenis en enige tijd na af loop is de tap gesloten. Het Engelse restaurant Ma Brown in Haarlem is morgen wel geopend, maar zal met het oog op de begrafenis geen mu ziek laten horen. sinds woensdagavond het ei land onder controle te brengen van de regering van de eilan denfederatie tussen Madagas kar en het Afrikaanse continent. Een meerderheid van de be woners van Anjouan wil aan sluiting bij het voormalige kolo niale moederland Frankrijk, omdat ze zich als onderdeel van de sinds 1975 zelfstandige Co moren gemarginaliseerd en ge ruïneerd voelt. STOCKHOLM AFP Het Zweedse jongetje is al zes jaar en hel heeft nog altijd geen naam. De ouders willen het Brfxxccxxmnpckccc- cll lmmnprxvclmnckss- qlbbl 1116 noemen, maar de Zweedse burgerlijke stand weigert de naam in te schrij ven. Volgens de krant Hollands Nyhetcr hebben de ouders aanvankelijk geweigerd hun kind een naam te geven, maar na een lange briefwisseling stelden zij de naam van 45 let ters en cijfers voor, die volgens hen als Albin moet worden uitgesproken. Zij zeiden een 'betekenisvolle en expressio nistische formule te hebben gekozen die wij als een nieu we kunstzinnige schepping beschouwen in de patafysi- sche traditie waarin wij gelo ven'. In 1996 legde een rechter de ouders een boete van vijf duizend kroon op (ongeveer 1.300 gulden). Daarop stelden zij de naam A voor, maar ook deze was voor de burgelijke stand onaanvaardbaar. Zwe den accepteert geen voorna men van slechts één letter. Hoewel de jongen officieel geen naam heeft, beschikt hij over een paspoort. Hij wordt daarin 'BoyTarzan' genoemd. FREETOWN AP Zware gevechten in de Sierra- Leoonse hoofdstad Freetown hebben gisteren volgens zie kenhuisfunctionarissen aan achttien burgers het leven ge kost. Er vielen negentien ge wonden. De gevechten gaan tussen leden van de militaire junta en soldaten van de door Nigeria geleide West-Afrikaan se vredesmacht, die de verdre ven burgerregering weer in het zadel wil helpen. De gewelddadigheden zijn de ernstigste sinds 25 mei, toen er een militaire staatsgreep werd gepleegd die werd beantwoord met een aanval van de Nigeri- aanse soldaten. Een comman dant van de vredesmacht ont kende dat burgers zijn gedood door Nigeriaanse beschietin gen. Hij zei dat zijn troepen al leen waarschuwingsschoten in de richting van de zee hadden afgevuurd om schepen af te schrikken die de blokkade wil den omzeilen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5