Natuurlijk moet gezin Gümüs terug Operatie geslaagd, patiënt overleden Wonden bloedbad München nog niet geheeld Feiten &Meningen Gezin moet weer naar Turkije VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 De familie Gümüs moet terug naar Turkije. Na tuurlijk. Uiteindelijk be sefte de Kamer toch dat een versoepeling van de regels om de kleermaker uit de Pijp en zijn gezin ter wille te zijn, ongeloof waardig en niet terecht zou zijn. Niet, om dat maar even voorop te stellen, omdat daarmee de regels zouden worden veranderd. Regels zijn een afspiegeling van de manier waarop een gemeenschap over zich zelf denkt. Verandert dat denken, dan moeten de regels veranderen om geloofwaardig te blijven. Maar dat is natuurlijk iets heel an ders dan nu dreigde te gebeuren. Toen WD-leider Bolkestein het ille- galenprobleem op de politieke agen da zette, werd na lang wikken en we gen besloten tot een overgangsrege ling: illegalen die al lange tijd in Ne derland woonden en werkten èn braaf premies en belastingen had den betaald (hoe dat allemaal über haupt kon, is een andere zaak) mochten blijven. Kleermaker Gümüs uit de Amsterdamse Pijp besloot een aanvraag in te dienen, hoewel hij niet aan de criteria van de regeling voldeed. Dat kreeg hij dan ook te ho ren: Sorry, meneer Gümüs, u krijgt géén verblijfsvergunning. Toen sprong een buurtcomité voor hem in de bres. En wat in veel geval len niet lukt, lukte het comité wel: de zaak Gümüs kwam in de media. Waarom? Het zal wel nooit helemaal duidelijk worden. De naderende komkommertijd en het exploderen de aantal praatprogramma's dat stad en land afstroopt naar human inte rest spelen er waarschijnlijk een rol in. De aaibaarheidsfactor van het Turkse gezin is immers ontegenzeg gelijk hoog. En pikken een paar bladen of programma's de zaak op, dan heeft de rest het gevoel niet te kunnen achterblijven. Zo ontstond een sneeuwbaleffect waarbij in onze televisiedemocratie de politiek ver volgens niet wilde (en kon) achter blijven. Dat het beeld yan een gezin met twee kinderen dat het met hard wer ken opgebouwde bedrijfje moet op geven, veel méér aanspreekt dan een oude mevrouw - staatssecretaris Schmitz - die zegt dat We in Neder land regels hebben die voor iedereen gelden, bleek uit de onvermijdelijke opiniepeilingen. Deze mensen moe ten kunnen blijven, was de uitslag. Een versoepeling van de regels zou echter niet eerlijk zijn geweest. Want met welk recht zou die bijvoorbeeld maar zo beperkt zijn geweest dat de familie Gümüs nog net wèl zou kun nen blijven en een andere familie nog steeds net niet? En wat zouden we hebben moeten doen met de fa milies die de afgelopen jaren moes ten vertrekken, terwijl ze wel zouden hebben voldaan aan de soepeler Gü- müs-regels? Zouden die alsnog heb ben mogen terugkomen? Het zijn vragen die de argeloze kijker De Tweede Kamer besliste gisteren met een nipte meerderheid dat kleermaker Gümüs moet terugkeren naar Turkije. niet direct bespringen bij het zien van de zoveelste aflevering van 'De zilveren schaar', maar die wel de kern van de zaak raken: regels ver soepelen voor individuele gevallen is pure willekeur en dat past niet in een rechtsstaat. Het is misschien een wat oneerlijke vergelijking, maar hij ligt voor de hand gezien alles wat de afgelopen maanden is gebeurd: een voorkeurs behandeling voor de familie Gümüs zou ten hemel schreiend zijn ge wéést ten aanzien van een andere gro.ep mensen die hier zijn heil heeft gezocht en ook in de publiciteit kwam, de Iraanse vluchtelingen. Kleermaker Gümüs kwam indertijd naar Nederland, omdat hij dacbt hier een beter bestaan te kunnen op bouwen dan in Turkije. Dat is hem gelukt, al is dat tevens de reden waarom de gedwongen terugkeer naar zijn vaderland hem en zijn ge zin nu zo rauw op het dak valt. Voor Iraanse vluchtelingen geldt een an der verhaal. Zij zijn een regime ont vlucht dat er nog altijd mensonwaar dige praktijken op na houdt. Een voor de hand liggende graadmeter voor de verschrikkingen die vluchte lingen verwachten bij hun terugkeer, is hoe ver ze willen gaan om terug zending te voorkomen. Zelfdodin gen, zelfverbrandingen en honger stakingen die tot op het randje van de dood voeren zeggen veel, zo niet alles over hoe het is om in Iran te le ven als je je niet naar de regels van Het illegale Turkse gezin Gümüs moet op 10 september Nederland hebben verlaten. Dit deelde giste ren staatssecretaris Schmitz (asiel zaken) mee na afloop van de bizar re, hoofdelijke stemming in de Tweede Kamer over de vraag of het gezin wel of niet mocht blijven. Een nipte meerderheid meende dat het gezin terug moet naar Tur kije. Kleermaker Gümüs reageerde gis termiddag onthutst op de beslis sing van de Tweede Kamer. Hij vestigt zijn allerlaatste hoop op een kort geding dat vanmiddag dient. Daarin wordt gevraagd of hij in af wachting van twee bezwaarproce dures in Nederland mag blijven. Ook de gemeente Amsterdam, waar Gümüs vandaan komt en waar zowel bestuur als bewoners hebben gepleit voor een verblijfs-; vergunning voor het gezin, rea geerde teleurgesteld. PvdA-promi- nent Ed van Thijn, die eerder dreigde uit de partij te stappen als de familie weg moest, zei gisteren 'diep ontgoocheld' te zijn. De oud burgemeester van Amsterdam noemde het een 'beschamend be sluit'. Van Thijn liet weten zich nog op zijn positie als PvdA-lid te bera den nu 'dit onder paars mogelijk blijkt te zijn'. foto gpd rob keeris de fundamentalisten wenst te voe gen. En is dadr discussie over in de Kamer? Nee. Er komt een ambtsbe richt dat, haaks op rapporten van een organisatie als Amnesty Interna tional, het daar best uit te houden is, en geen haan die daar naar kraait. Met alle verschillen tussen de familie Gümüs en die Iraanse vluchtelingen, is er ook een overeenkomst: ze zijn allebei allochtoon. De reden waarom we hier terughoudend zijn met het toelaten van buitenlanders is dat we hier al met veel mensen op een klein stukje aardkloöt zitten en dat er grenzen zijn aan wat de Nederlandse samenleving sociaal, cultureel en economisch kan en wil opnemen. Als je die grens als gegeven accep teert. aan wie moeten we dan priori teit geven? Aan economische vluch telingen als de familie Gümüs of aan politieke vluchtelingen als - wie kent die naam nog? - Majid Nasseri? Het zou mooi zijn als de Kamer zich daarover eens net zo druk zou ma ken als over een uitzondering op de regels voor een kleermakersgezin uit de Amsterdamse Pijp. SJAAK SMAKMAN i deel Treurig. Onbehaaglijk. Gênant. Het bestuurlijke gesol met de familie Gümüs moet iedereen inmiddels met verlegenheid vervullen. Of je nt vindt dat de knuffel-kleermaker uit de Amsterdamse Pijp had mogen rekenen op barmhartigheid of niet, doet er niet eens toe. Op het mo ment dat er geen duidelijke meer derheid in de Tweede Kamer bleek te zijn voor het versoepelen van de 'witte-illegalenregeling', vorige week, had het boek gesloten worden. Maar omdat ons kabinet en e< van het parlement niet willen over komen als asociale, onbarmhartige lieden, werd er nog wat heen en weer geschoven met de hete 'aard appel' Gümüs. Geen van de verant woordelijken - zeker onze premier Wim Kok niet - wilde het definitieve nee hebben gezegd. En dus bleef het lot van de Turkse illegale familie aan een zijden draadje hangen. Met ver antwoord besturen heeft zoiets ech ter niets te maken. In de maanden voorafgaand aan het overleg van vorige week zijn bijna alle mogelijke middelen om het lot van de familie Gümüs te wijzigen toegepast, zonder resultaat. De Raad van State toetst af gewezen illegalen aan de criteria die staatsse cretaris van justitie Schmitz in 1995 - met uitdrukkelijke instem ming van de Kamer - formeel in een circulaire heeft vastgelegd: je moet zes jaar 'wit' gewerkt hebben èn ingeburgerd zijn in Nederland. Daar bij gaat het uitsluitend om illegalen van voor 1991, omdat die toen nog een sofi-nummer kon den bemachtigen. Het gezin Gümüs woont wel al acht jaar in Nederland, maar voldeed volgens Schmitz in de verste verte niet aan een van de belangrijkste ei sen voor een verblijfsvergunning. Van de benodigde zes jaar 'wit' wer ken - aantoonbaar belastingen en premies betalen - konden de Gü- müsjès slechts bogen op twee jaar en tien maanden. Er lopen nu nog twee andere bezwaarprocedures (een afgewezen verblijfsvergunning op grond van eigen bedrijf en een aparte verblijfsvergunning voor de twee kinderen), maar veel kans op succes bestaat ook daarbij niet. Van de zomer ontstond een publiek debat over de naderende uitzetting van de familie Gümüs, aangezwen geld door de buurt, burgemeester Parijn van Amsterdam en zelfbe noemd 'geweten van Nederland' Ed van Thijn. Ook de politiek deed van harte mee aan de discussie. Wellicht dank zij het zomerreces van de Tweede Kamer duurde de polemiek erg lang en raakten de gemoederen verhit. De politiek was verdeeld: PvdA en D66 wilden het geval Gü müs aangrijpen om het legaliseren van het nog kleine groepje 'witte il legalen' wat gemakkelijker te maken en CDA en WD wilden dat niet. Dat vonden ze niet consequent, aange zien de criteria pas twee jaar gele den met instemming van PvdA en D66 werden vastgelegd. De Kamer werd echter niet teruggeroepen van reces om voor de gewenste duide lijkheid te zorgen. Nee, Gümüs' ver trek werd uitgesteld tot de Kamer tiek dat zo n humaan c Giimüs was speelbal in wrang spel geburgerd gezin toch eigenlijk n het land kon worden uitgestuun Regels zijn er om je aan te houd maar niet in dit geval. Staatsseci ris Schmitz bleef standvasüg vol houden dat het dan wel om een klein groepje mocht gaan, maart er grove rechtsongelijkheid zou<{ staan als er voor Gümüs alleen ei uitzondering zou worden gemaaf Maar er begon tot onvrede van d* tegenstanders een sfeer te ontsta? van de 'goeien' (voor een verblijf vergunning) tegen de 'slechteriif (tegen). Eerst werd er geprobeerd iets te? gelen in de regeringscoalitie, ma? dat lukte niet. Vervolgens was er? rige week het langverwachte ovef tussen de Tweede Kamer en J Schmitz. Dat leverde niets op. De partijen bewogen niet, Schmitz evenmin. Eigenlijk was het toent einde oefening. Er was geen Kanj meerderheid voor een ruimhartig beleid. Jammer maar helaas. Zo|| dat in een democratie. Maar de i komt liever niet ij er, dus ze zou het nog eens met het kabinet» spreken. Dat leverde zoals verwacht, niets. Premier Kok moest h- slechte nieuws melda Maar ook hij wilde g| boeman zijn, en liet# minuscuul gaatje op# Wellicht was er spralf van een onuitgesprol wens van Schmitz or1 haar eigen strenge rep wat op te rekken, en* dacht ze dat er met wat massage* door regeringspartijen PvdA en nog wat extra steun zou ontstaan de Kamer. Over de goede bedoely gen van de Kamerleden Dittrich Apostolou (PvdA) kan v twijfel bestaan. Maarzit hebben er samen met Schmitz te bijgedragen dat Gümüs een sped' werd in een wrang spel. Zijn gez»i was de inzet van een politiek goh met weinig kans op succes. Waarbij we komen aan de rol vaia twee christelijke partijen GPV (tie zetels) en RPF (drie zetels). Dezei partijen waren en bleven tegen \e soepeling van de regels voor hete 'witten' van illegalen, maar toonu zich deze week spuugzat van hen sol met de Turkse familie. Ze wie* pen PvdA en D66 een reddingslij»' toe: alleen een uitzondering vool Gümüs vanwege het bestuurlijke pingpongspel met dit gezin. Ma^ ondanks al hun mededogen en 1| maniteit, blijken regels ook voor D66 en PvdA regels: de Tweede 1l mer spreekt zich niet uit over eeu individueel geval. De reddingsbet werd niet aangegrepen. Het gesol kreeg een passende af loop: het eigen straatje werd sneAj schoongeveegd. De 'goeien' heb: allemaal hun uiterste best gedaai* maar konden het niet eens wordP over de manier waarop. De 'and*3 ren' hebben ervoor gezorgd dat£ niet lukte. Oftewel: operaüe ge- 'i slaagd, patiënt overleden. Geen a wonder dat Gümüs er niets vanK grijpt. (D66) e Israëliërs zijn gijzeling van olympische spoilers niet vergeten Toen liana Romano hoorde dat haar echtgenoot één van dege nen was die door leden van de Palestijnse guerrillabeweging Zwarte September in gijzeling waren genomen, hield ze direct rekening met het ergste. ,,Ik wist hoe hij was. Hij zou niet lijdzaam afwachten. Zo'n type was hij niet", zegt de 51-jarige mevrouw Romano. „Ik wist dat het slecht zou aflopen." Ze had gelijk. Yossi Romano, die als gewichtheffer deel uitmaak te van de Israëlische sportploeg bij de Olympische Spelen van 1972 in München, probeerde de goedgewapende gijzelnemers te overmeesteren met een keuken mes. De gijzelnemers vuurden vier kogels op hem af en lieten hem langzaam doodbloeden op de vloer van de slaapzaal waar ze zich met hun gijzelaars, een deel van de Israëlische sport ploeg, hadden verschanst. De eveneens 51-jarige Ankie Spitzer zag haar man André voor het laatst op de televisie, toen hij voor het raam van de slaapzaal verscheen om als tus senpersoon op te treden tussen de gijzelnemers en de Duitse autoriteiten. Met de handen op de rug ge bonden meldde de coach van de schermploeg dat alle gijze laars - op één na - het goed maakten, waarna hij prompt met een geweerloop op zijn hoofd werd geslagen en uit het zicht verdween. Ook hij werd gedood, toen een poging van Duitse militairen om de Israëli sche sportlieden twintig uur na het begin van de gijzeling te be vrijden, op 5 september 1972 op het vliegveld van München uit- De Duitse politie bekijkt de twee helikopters die zijn beschadigd door een handgranaat die een Palestijnse terrorist liet afgaan. archieffoto liep op een bloedbad. In totaal kwamen elf Israëlische sportlie den, vijf Palestijnen en een Duitse politieman om het leven. Een kwart eeuw later staat het bloedbad van München in het geheugen van veel Israëliërs ge grift als herinnering aan een tijd waarin nog duidelijkheid be stond over goed en kwaad. „München wordt gezien als een pure zaak van goed tegenover kwaad", zegt filmmaker Yarin Kimor, die een aantal jaar gele den een documentaire over het bloedbad maakte. „Het wordt gezien als een strijd tussen on schuldige sporters en politieke moordenaars." Bij het monument voor de slachtoffers in Tel Aviv wordt dit jaar, omdat het 25 jaar geleden is dat het drama zich voltrok, een herdenkingsbijeenkomst gehouden. En zoals elk jaar be zoeken de nabestaanden geza menlijk de graven van de slachtoffers. Ankie Spitzer bezocht nader hand de slaapzaal waar haar echtgenoot en anderen vastge bonden aan meubels hadden moeten toezien hoe Romano doodbloedde. „Het was ver schrikkelijk. Vijftien centimeter vuil, etensresten en bloed op de vloer. Het bloed van Romano was onder de deur door de trap afgelopen." „Het was de grote droom van van mijn man om naar de Olympische Spelen te gaan en hij werd afgeslacht, omdat hij een Israëliër was", zegt ze. „Ik heb toen gezworen dat iemand hier voor zou moeten boeten." Spitzer heeft haar pijlen mo menteel gericht op de Duitse regering, die door de nabe staanden van de elf sportlieden van nalatigheid wordt beschul digd en waarvan ze vijftig mil joen gulden smartengeld eisen. Spitzer en Romano, die gere geld te gast zijn bij sportclubs en op scholen om over het bloedbad te vertellen, hebben zich meer dan wie ook inge spannen om informatie over de mislukte bevrijdingsactie boven water te krijgen. Twintig jaar lang kregen ze van de Duitse autoriteiten te horen dat er geen bewijsmateriaal bestond, 'ballistisch, forensisch noch an dersoortig', zegt Romano. „We hebben ontmoetingen ge had met elke Duitse bondskan selier en elke Duitse ambassa deur in Israël. Allemaal zeiden ze dat er geen verslagen beston den van wat er tijdens de red dingspoging was gebeurd", zegt Spitzer. Maar vijfjaar geleden werd Spitzer, na voor de Duitse tv te zijn verschenen, gebeld door een anonieme Duitser die zei toegang te hebben tot de documenten waarnaar ze zocht. Een week later overlegde hij tachtig pagina's aan gestolen lijkschouwingsrapporten en ballistische rapporten. Uitein delijk zagen de Duitse autoritei ten zich gedwongen ook andere informatie vrij te geven en wer den de twee vrouwen naar een archief geleid dat meer dan drieduizend stukken en zo'n negenhonderd foto's bevatte. Spitzer wil niet in detail treden, maar zegt dat de documenten details over de bevrijdingsactie bevatten 'waarvan je de haren te berge rezen'. De actie was volgens haar een enorme puin- Een van de Palestijnse terroristen op het balkon van het gebou' hoop. „Ik ben het André schul dig om rekenschap te krijgen voor deze fatale fouten", zegt Spitzer, die is hertrouwd en be halve een dochter van André nog drie kinderen heeft. Kimor, de filmmaker, somt een reeks 'ongelofelijk fouten' op die het Duitse bevrijdingsteam heeft gemaakt. Om de acht ter roristen uit te schakelen werden vijf soldaten ingezet, van wie er niet één was opgeleid als scherpschutter. Tanks die bij de bevrijdingsactie ingezet zouden worden, kwamen vast te zitten in het verkeer, waardoor ze ze- r de Israëliërs gegijzeld werden geb archieffol ventig minuten te laat bij het vliegveld aankwamen. De sol daten hadden niet de beschik king over nachtkijkers die ze aan hun wapens konden beves tigen. En dat, terwijl de terroris ten de verlichting op het vlieg veld hadden stukgeschoten. Ze ventien Duitse soldaten die zich in het door de gijzelnemers ge- eiste vliegtuig zouden verstop pen en het vuur zouden openen zodra de gijzelnemers binnen kwamen, bedachten dat ze de missie te gevdarlijk vonden en vertrokken zonder dit aan hun commandanten te vertellen. Mevrouw Romano werd ojjT jarige leeftijd weduwe. Zeil drie dochters, van wie de jrft ste ten tijde van het bloedlat vijf maanden oud was. Zeilt" hertrouwd. Ze vertelt hoe V i na een dag trainen de meié hoog in de lucht placht te en dat hij haar bij het vertil naar München de verzekeöt gaf dat er niets kon gebeuilj Ze had een naar voor ge vo® vertelt ze, maar Yossi lacht»" zei: „Ilana, ben je gek?" P1 JERUZALEM OINA K

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2