Alecto-vrouwen: nieuwe coach, nieuw team 'Spelers moeten gaan werken voor hun plaats' Crescendo moet wakker worden na droomseizoen TOP wil minstens één ti Sport Mare Michielsen nieuwe assistent-coach Oegstgeest heeft weinig vertrouwen in duel met Scylla VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5: Forescate gaat voor het kampioenschap Veel hockeyteams in Leiden en omgeving starten aanstaand week einde de competitie met een nieuwe trainer/coach. Met name in de eerste klasse vonden veel wijzigingen plaats en waren slechts de mannencoaches Boudewijn van Duiken en Robert Montanus honk vast. Regionale nieuwkomer is Voorhout, dat de nationale bond be treedt met zowel een mannen- als een vrouwenteam. LEIDEN STEFAN FAAS Leontien Bakker, een van weinig 'jonkies' bij Alecto die kan bogen op ervaring in de hoofdklasse. foto archief MEDEWERKER Boudewijn van Duiken van de Aiecto- mannen blijft ook voor het derde sei zoen trainer/coach en krijgt daarbij de hulp van Maarten Gehner en manager Eric Kruis. Van Duiken acht zijn team in de breedte sterker geworden en denkt bovendien over een goede ba lans te beschikken. Zijn doelstelling is in de voor hem nieuwe westelijke pou le met de winterstop in de top-drie te staan. De Leiderdorpse eersteklasser kent slechts drie wijzigingen. Mare Posthuma, Niels van der Kaay en Kim Verpoorte zijn er niet meer bij. Voor hen zijn Tom van Dijk (Hilversum), Jasper Staal (Roomburg) en Hidde Kuijers uit de Al in de plaats gekomen. Het uit de hoofdklasse gedegradeer de Leiderdorpse vrouwenteam heeft de Amsterdammer Han Kolleman als nieuwe trainer/coach aangetrokken en Tineke Blans als manager. Kolleman trainde tot dusver alleen mannen op eerste-klasseniveau. Hoewel hij eigen lijk was gestopt, liet hij zich toch over halen de vrouwen op de Bloemerd on der zijn leiding te nemen. Kolleman: „Het is een heel jong team van 15-, 16- en 17-jarigen met Eugénie Westerduin als routinière die nog een jaartje blijft. Mijn eerste doelstelling is dan ook om er een team van te maken. Ik werk hard aan de verbetering van de balcir culatie, want het zijn voor de persoon lijke duels nog van die fysiek lichte poppetjes." Lichtpunt voor de nieuwe oefenmeester is de come-back van doelvrouwe Marieke Lips, die na een zware blessure weer fit is. Bij de mannenploeg van eersteklas ser LOHC verhuisde trainer Wouter Ei kenhout naar overgangsklasser Victo ria. In Oegstgeest werd hij opgevolgd door de Engelse international Russell Garcia met Wim Robert als manager. De nieuwe coach is Diederik Klop die als speler met Leiden destijds triomfen vierde in de hoofdklasse. Over de ver wachtingen in het nieuwe seizoen houdt Klop zich op de vlakte: „Er zijn veel mensen weg, waardoor we veel jeugd moeten inpassen. Ook bij de vrouwen van LOHC werd het roer overgenomen. Wilbert Wit kamp maakte plaats voor de Amster dammer Erik Koning, die de laatste vier jaar de vrouwen van Qui Vive on der zijn hoede had en naar de over gangsklasse loodste. Robert Montanus blijft de scepter zwaaien over de mannen van Foresca te, die uitkomen in de eerste klasse. Met praktisch dezelfde ploeg werd hij vorig seizoen gedeeld tweede, nu wil hij het hoogst haalbare. Montanus: „We hebben een goed ingespeeld team en afgelopen seizoen is er duide lijk naar voren gekomen waaraan het schortte bij ons. Voorin waren we weliswaar goed voor een stuk of 75 doelpunten, maar achterin kregen we er nog zon 55 om de oren. Met dat laatste gegeven zijn we uitgebreid aan de slag gegaan." De Voorschotense vrouwenploeg komt onder leiding van Ewald Vorder- man. De afgelopen twee jaar stond Vorderman aan het roer bij de vrou wen van eersteklasser Hudito. Hij be stempelt de vijfde plaats van Forescate verleden seizoen als teleurstellend. Ko mende editie zet Vorderman in op mi nimaal een derde plek, alhoewel de ploeg met het vertrek van keepster Merijn van den Boom een flinke ader lating heeft ondergaan. Veel nieuwe gezichten in het vlag genschip van eersteklasser Roomburg, waarin maar liefst acht oude getrou wen er de brui aan gaven. Dick Vul- lings, die eerder onder andere de hoofdteams van Kieviten en Te Werve onder zijn hoede had, neemt de coaching op zich en vulde het team praktisch geheel aan met eigen jeugd. Gevolg is een zeer jong team, waaraan Vullings een goede middenmoter denkt te hebben. Bep Botman gaat het tweede jaar in bij de Leidse vrouwen, die uitkomen in de tweede klasse. Vooralsnog zit Bot man met een luxe-probleem, want ze kan putten uit een brede selectie van maar liefst twintig vrouwen. Botman: „Dat heb je nou eenmaal als je in een studentenstad zit, dan komt er nog al eens wat aanwaaien. Maar de meesten zeggen vaak dat ze beter hockeyen dan dat ze doen, dus er zullen er nog al wat afvallen." Jurjen van Aken maakte de overstap van de Noordwijk-mannen naar Leid se Studenten, waar hij zal fungeren als speler/trainer/coach. Speler Wieger Hofman is opgetogen over zijn komst en hoopt het goede einde van het vori ge seizoen te kunnen doorzetten. Willem Jan van Veen verlengde zijn contract bij de hockeyers van Noord- wijk met wie hij het voorlaatste jaar naar de tweede klasse promoveerde. Van Veen noemt het vertrek van Bob Jan Dietrich en Jurjen van Aken, die beiden als trainer/speler aan het team waren verbonden, een groot verlies. Aanwinsten voor Van Veen zijn Casper Claassen op de plaats van doelman Bart Orth en de komst van spits Dirk Jan Oomens van LOHC. Arthur van der Horst verzorgt de trainingen. Reserve keeper blijft Matthijs Dobson, die voorts Joop Niezen opvolgt als oefen- meester bij de vrouwen, die uitkomen in de derde klasse. De hockeyers van tweedeklasse phen houden Frank van Nunei trainer/coach. Dit jaar hoopt hij te eindigen met het evenwichtig c bouwde team, maar heeft wel te 1 pen met het vertrek van routinierj ter de Blois en voormalig aanvot Mare Boelens. De vrouwenploeg ven onder leiding van Ron (coach) en Erik Wonink (trainer). Martijn Houwaard volgt bij de i vierde klasse uitkomende Catw mannen zijn broer Henrick op als ner/coach. Daarnaast blijft Houw ook nog spelen en is vastberaden zijn doelstelling voor dit seizoen: 1 pioen worden. Bij de vrouwen ci nueert Rienus Blokland zijn verbi nis aan het eerste team, dat naa derde klasse is gepromoveerd. De mannen van Hisalis hopen praktisch eenzelfde team bij de bo ste drie te eindigen in de vierde kl A. De Lissese vrouwen houden S; van Tienhoven als trainster, maa coaching gaf Van Tienhoven uit I den aan het duo Michel Lenes en gen de Redelijkheid. Het reeds vijf jaar in oprichting i de Voorhout maakt zijn entree ii bovenbond en heeft vooralsnog thuisbasis op het grasveld van de aan de Lange Vaart. Aanvoerder bi mannen Dick Nijland: „Doel var seizoen is met twee teams te pionii en dan hopen we dat we volgend de beschikking hebben over kunstgrasmat." Nieuwe coach gaat bij DIOK zaken veranderen LEIDEN PIETER VAN VLIET MEDEWERKER De, nieuwe DIOK-coach Ian Krysztofiak maakt dit weekein de voor het eerst serieus kennis met het Nederlandse rugby. Ko mende zondag begint de natio nale rugbycompetitie, waarvoor DIOK naar Amstelveen afreist en opent tegen het gepromo veerde ARC. De 30-jarige En gelsman werd dit seizoen aan getrokken als opvolger voor Theo Snijders, die na het ne gende landskampioenschap de Leidenaars de rug toekeerde. Aan Krysztofiak de taak om met deze erfenis een nieuw hoofd stuk aan de Leidse rugbyge- schiedenis toe te voegen. Eén telefoontje van zijn oud- teammaat John Phelps, speler bij DIOK, was genoeg om de Brit te interresseren voor het Nederlandse rugby. Alleen zat Krysztofiak op dat moment wel in Kaapstad. Na heen en weer gefax kwamen DIOK en hij tot een voorlopig mondelinge over eenkomst. Toen hij enige dagen later in Durban ook nog oog in oog kwam te staan met DIOK-er Frank Beers, was voor hem dui delijk dat hij een juiste beslis sing had genomen. „Met Frank heb ik leuke ge sprekken gehad en toen ik hem een beetje leerde kennen, wist ik wat voor vlees ik in de kuip had. Hij heeft mij voldoende ex tra informatie over het Neder landse rugby en DIOK gegeven, waardoor ik steeds meer zin kreeg om bij DIOK te beginnen en ik moet je zeggen dat ik daar geen spijt van heb. DIOK is een geweldige club met een rijke historie en met vriendelijke mensen die, voor zover ik het allemaal kan beoordelen, het beste met hun club voor heb ben." Geboren in Birmingham met een beetje Pools bloed, maar opgegroeid in Londen, speelde Krysztofiak rugby op niveau. Zo kwam hij uit voor de British Colleges, als captain voor Bri tish Students en speelde zelfs voor het inmiddels naar de Pre mier League gepromoveerde Richmond. Een rugblessure noopte hem een stapje terug te doen, maar dat leverde hem als leraar extra werk op als rugby- trainer op zijn school in West- Londen. De successen bleven niet uit. Hij won met zijn school prijzen in zowel vijftienmans- als het zevenmansrugby. Toen zijn contract met de school af liep, besloot Krysztofiak naar Zuid-Afrika af te reizen, waar hij via een bevriende collega in Durbanville toch weer ging coachen. Met een hoge onder scheiding gaven de Zuid-Afrika nen blijk van hun waardering voor Krysztofiak's vakman schap. Inmiddels heeft hij zijn nieu we ploeg grondig geanalyseerd. „Het probleem bij DIOK is dat ze te lang op de routine hebben gedraaid van spelers als Yves Kummer, Marcel van Loon en Robert Broers. De jongere spe lers stonden er met open mond naar te kijken. Ze gingen er niet vanuit dat ze ooit nog eens hun plaats zouden innemen. Van daar dat ik veel tijd in trainin gen stop, waar ook de andere seniorenteams bij betrokken zijn. Dat is mijn opzet, een gro te selectie van spelers, die pre cies weten van elkaar wat ze doen, en van elkaar kunnen le ren. Ze zullen nu moeten wer ken voor hun plaats, want er wordt nog steeds teveel naar el kaar gekeken en achter de acties op het veld aangeslenterd. Ik wil 80 minuten lang harde werkers in het veld zien. Zaken gaan veranderen en spelers gaan nu dingen meemaken tijdens de trainingen en wedstrijden die ze nog nooit eerder hebben mee gemaakt." In de eerste wedstrijd tegen Amstelveen zal het er om span nen, want voorlopig kan Krys ztofiak niet beschikken over spelers als Kummer, Broers, Thomas Suring en Sander Hadi- negoro. „De ruggengraat van de ploeg is weg, maar dat moet voor overige spelers een teken zijn om extra hard te werken. Alle ogen zullen op hen gericht zijn. Voor iedereen wordt het spannend, ook voor mij. Het zal dus aankomen op inzet en mentaliteit of we in Amstelveen winnen. We gaan beginnen met het leggen van een nieuwe basis voor de toekomst van DIOK. Daarom is het ook belangrijk dat we in de Europese competi tie goed spelen, want dat is een wezenlijk onderdeel van het groeiproces. Ik hoop dan ook dat het Nederlands team goede resultaten boekt in de voorbe reiding op weg naar de wereld kampioenschappen. Dat is goed voor het rugby in Nederland en dus goed voor de clubs." De nieuwe DIOK-trainer Ian Krysztofiak: „Zaken gaan veranderen en spelers gaan nu dingen meemaken tij dens de trainingen en wedstrijden die ze nog nooit eerder hebben meegemaakt." foto loek zuyderduin LEIDEN PIETER VAN DER VLIET In de Brit Ian Krysztofiak von den de Leidenaars de nieuwe technische man, maar de komst van Mare Michelsen als assistent van de Brit is even eens opvallend. De 50-voudig international, die door een chronische knieblessure zijn kicksen aan de wilgen moest hangen, is terug op het oude nest. „Dit is allemaal nieuw voor mij maar ik heb er veel zin in. Het is natuurlijk prachtig dat ik bij m'n oude club de kans krijg m'n ervaring over te brengen op een groep spelers waar veel nieuwe gezichten tussen zit ten. Ik heb met de nieuwe trai ner gesproken en zijn ideeën over rugby spreken mij aan, maar duidelijk is dat ik mij schik in de rol van assistent." Michelsen formuleert zijn antwoorden zorgvuldig langs de rand van het trainingsveld, waar hij met een schuin oog de selectie in de gaten houdt. „De spelers hebben zich ver heugd op de nieuwe trainer. Je ziet nu al jongens, die al jaren de dienst uit maken, extra hard werken om goed voor de dag te komen. Ze weten dat ze straks meer verantwoordelijkheid in het veld krijgen. Krysztofiak is belangrijk voor DIOK, omdat hij een nieuwe visie van het rugby meeneemt die aan spreekt. Je ziet het ook bij het Nederlands team, waar de Nieuw-Zeelander Geoff Old een frisse wind door de selec ties laat waaien." Volgens Michielsen is DIOK ook toe aan zo'n verandering. „Geen enkele Nederlandse trainer wil op dit moment naar Leiden komen. Voor goede re sultaten dit seizoen zal veel af hangen van de fitheid van de spelers. Als je niet topfit bent kun je het in het veld wel ver geten." Leidse ploeg mikt op play-offs LEIDEN RON HOOGENDAM MEDEWERKEft De eerste ronde van de tafel- tenniscompetitie: Pecos/Oegstgeest-Scylla. Op zich een prachtig affiche. Maar insiders weten dat de derby van zaterdag tussen Oegst geest en het Leidse Scylla, dat na vijf jaar weer op het hoog ste niveau uitkomt, geen duel zal zijn waar de vonken van af zullen vliegen. Oegstgeest is na het vertrek van Jurgen Pastoors (naar Cos- mos) en Herman van den Broek (gestopt) immers danig verzwakt en zal zo goed als ze ker in de degradatiepoule te rechtkomen. De collega's van Scylla daarentegen zijn met de komst van uit Duitsland terug gekeerde Peter Paul de Vrind juist favoriet voor de play-offs. Oegstgeester kopman Ted van den Berg beseft evenals zijn oudere geroutineerde teamgenoten Ron Schipaan- boord en Friso Reitsma dat het dit seizoen een hele klus wordt om het vege lijf in de ereklasse te redden.,, Het zal wel degra deren worden en dan weer kampioen worden", denkt Ted van den Berg. „De wedstrijd tegen Scylla leeft niet echt bij ons in Oegstgeest. Voor ons is deze pot niet belangrijk, voor Scylla wel. Zij zullen ieder puntje nodig hebben voor de play-offs." De druk die Van den Berg op z'n schouders voelt om zijn ploeg op sleeptouw te nem neemt hij voor lief. „Ik heb e goede voorbereiding gehad ik zal m'n huid zo duur moj lijk verkopen, want ik voel i net zo goed als vorig jaar. heb nog nooit tegen Scylla speeld, maar een potje tegj Peter Paul de Vrind en Ger^ Bakker is altijd leuk. Ik g? mezelf toch goeie kansê want ik denk dat zij toch hun hoede zijn voor ons",? dus Van den Berg aan de vol avond van de derby. Scylla zal zich met kopm| Gerard Bakker, Martin vf Rijn, Bader LFatmi en Vrind naar alle waarschijnlil heid bij de top vier schartji Voor de Leidenaars is er dp ook alles aan gelegen omji Oegstgeest goed uit de stafi blokken te komen. Van ondf schatting is volgens Peter P# de Vrind dan ook geen spra§ „We zullen elke wedstrijd sê eus nemen. Oegstgeest is ei geen team waar we zo oiG heen lopen. Het is dan wel eC derby tussen Oegstgeest R Leiden, maar een specijJ wedstrijd is het niet, gewof één van de zeven. We protP ren tegen iedere team zovi mogelijk punten te scoren." T In welke samenstelling ScS la morgenmiddag om half b in de Voscuyl zal aantredR wil De Vrind niet prijsgev® „Dat weten we nog niet. Mas strijd wisselen van spelers. LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Crescendo moet zo snel moge lijk wakker worden van het 'droomseizoen' van vorig jaar. De Leidse korfballers werden op hel veld en in de zaal ongesla gen kampioen en maakt derhal ve haar rentree in de tweede klasse. Het was voor de nieuwe trainer Robin Sommeling een prachtige binnenkomer, maar hij wil niet te lang stilstaan bij de recente successen. „Wij moeten met beide benen op de grond blijven staan en verder gaan. Het gaat nu pas gebeuren: wij moeten proberen ons zo goed mogelijk te handhaven. En daarbij zullen wij heus wel weer wedstrijden gaan verliezen." Tijdens het zaaltoernooi van Sporting Trigon van 1995 werd Robin Sommeling door Cres cendo gevraagd, of hij trainer wilde worden van de toen be scheiden derdeklasser. De voor malige speler van Fides Pacta en KNS vond het meteen een interessant aanbod. „Ik zal mij zelf nooit aanbieden als coach, maar als ik gevraagd word, wil ik er wel over nadenken. Als ik het een aardige club vind, wil ik er wel instappen, want op zich vind ik trainen en coachen wel leuk. Het leek mij ook een uit daging om de ploeg weer in ga reel te krijgen, want ik vond dat zij als derdeklasser onder hun mogelijkheden speelde", blikt Sommeling terug op zijn eerste Eenmaal begonnen aan de Saffierstraat, wist Sommeling spoedig een ijzersterk achttal te formeren. Het zou in 28 compe titiewedstrijden 26 keer winnen en slechts twee keer gelijkspe len, goed voor het kampioen schap in de zaal en op het veld. De trainer acht de succesreeks een product van goede tactiek en goede mentaliteit. „Ik heb geprobeerd de juiste mensen op de juiste plaats neer te zetten. Wie goed kan afvangen, gaat af vangen en wie een goed schot heeft, gaat schieten. Je moet schutters niet onder de korf la ten spelen, als je dat wel doet, ben je gewoon niet slim bezig. Verder hebben we heel regel matig leuke dingen buiten het korfbal gedaan, zoals gezamen lijk koffie drinken en avondjes thuis bij teamleden. Iedereen was er ook altijd bij de trainin gen. Dat is heel goed geweest voor de sfeer, iedereen was be reid om als team te presteren. Maar dat het zo goed zou gaan lopen, had ik niet verwacht, het is echt een droomseizoen ge worden." Niettemin gaat Crescendo in een nieuwe samenstelling aan de nieuwe veldcompetitie be ginnen, want Bettina Buikstra. Ilone Kooloos en René van der Vooren zijn de nieuwe gezich ten in het "dreamteam". Vooral de komst van Buikstra en Van der Vooren is opmerkelijk, want zij leken hun carrie're bij Fides Pacta afgesloten te hebben. „Ik wist dat zij nog wel zin hadden om te korfballen. Ik heb ze ge woon gevraagd, of zij bij Cres cendo wilden komen, en ze eèn week bedenktijd gegeven", ver telt Sommeling laconiek over de werving van zijn aanwinsten. Zij vormen een welkome aanvul ling, want Crescendo kan in de tweede klasse alle routine ge bruiken om zich te handhaven. Volgens Sommeling gaat zijn selectie het redden, maar hij re kent erop dat de ongeslagen status sneuvelt. „Het is zaak om de eerste drie wedstrijden goed door te komen. Van onze tegen standers ken ik alleen DKC en De Danaïden een beetje. Ik vind ze niet zo sterk, terwijl zij vorig seizoen toch uit de eerste klasse zijn gedegradeerd. Ik denk dat i de eerste drie wedstrijden goed door foto mark lamers wij het al met al niet slecht ge troffen hebben met deze inde ling. Wij zullen vast wel gaan verliezen, maar dan zal de ploeg moeten aantonen dat zij zo'n tegenslag kan verwerken en niet voor niets vorig jaar zo goed heeft gepresteerd." KORFBAL MICHEL VAN GENT MEDEWERKER Alle verenigingen uit de Leidse regio spelen dit jaar op het veld op landelijk niveau. Dat is sinds de integratie van het zaterdag en zondagkorfbal in 1970-1971 nog nooit gebeurd. Het is de vraag of deze situatie besten digd zal worden, want Fluks en Velocitas zullen alles moeten doen om niet weer terug te val len naar de afdelingscompetitie. Sporting Trigon De basisacht van Sporting Tri gon heeft slechts één wijziging ondergaan voor het nieuwe sei zoen. Sander de Haas neemt de plaats over van Jan-Willem Meijer, omdat hij goed draaide in de combinatie met Chantal van Duijn, Bianca Joustra en Ar- noud Lambooy. Coach Kees van Vliet hoopt dit jaar minstens zo goed te presteren als vorig jaar. Hij ziet Vada'25 als de grote ti- telfavoriet en Deto en Atalante als degradanten en denkt dat de overige ploegen elkaar weinig zullen ontlopen. TOP het is zaak om de goede vorm in de competitie vast te houden. Coach Harold Jellema wil min stens één titel bemachtigen. Mascha van Nieuwenhuisen speelt voor Diana van Egmond, die door een rugblessure is uit geschakeld. Pcrnix Poulegenoot Pernix hoopt zich te handhaven in deze sterke af deling. Het achttal telt met Sophia van Iperen, Eveline de Jong, Casper de Rooij en Jeroen Wayenberg vier nieuwe gezich ten. Tempo maakt haar rentree in de eerste klasse en denkt dan ook alleen aan overleven. Dat belooft lastig genoeg te worden, want Marlize van Dongen (ge blesseerd) en Martijn Hooijer (werk) zijn weggevallen. Sandra Buiskool en Marjanneke van Dongen zijn (weer) in de selec tie opgenomen. Fiks Bij Fiks is de slingerbeweging tussen eerste en tweede klasse, ingezet in seizoen 1985-1986, tot stilstand gekomen. De Oegstgeestenaars, met Aldo Spadon als nieuwe trainer en Henrik Hooimeijer terug in de basis, hopen toch weer mrfe doen in de strijd om de pro?1 tieplaatsen. De Danaïden De Danaïden likt in de tw klasse haar wonden na de bele degradatie van vorig zoen. De debuterende tri Aart van der Werf moet nieuwe ploeg opbouwen, in Nienke Feenstra, Noort, Sandra Kalthoff, Hjah Heijman en Björn ter Bru| (ex-Oosterkwartier) hun wachting maken. In de derde klasse zijn joe en Fluks in dezelfde p ingedeeld. De eerste club zeker in het linker rijtje gen en de tweede mag blij als zij boven de degradati blijft. Velocitas KZ Leiden en Velocitas mi hun rentree in de landi competitie. De Leidenaars ben in de zaal bewezen d< dit hogere niveau wel aan nen. De Leiderdorpers zi hard moeten werken om ei blijven, zeker als zij nej moeizaam hun kansen verz ren als zij vorig seizoen in d deling deden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22