Het is nu of nooit voor Michael Chang Aardewijn wil tegenstanders haten Sport jGoud voor Chinese turners Verstappen nog een jaar bij Tyrrell Artesia laatste kans voor dubbelende plussers Leidsch Dagblad Tennis Circuit ■Qy Oranje ontspant De derby der Lage Landen (4) VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater, 071-5356463 Samaranch herkozen i ausanne Juan Antonio Samaranch is bij het 106de IOC-con- gres herkozen als voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. De 77-jarige Spanjaard begint aan zijn vierde en defini- tieflaatste termijn. In Moskou, 2001, is zijn heerschappij voorbij. De 44-jarige Amerikaanse Anita DeFrantz, een voormalig olym pisch roeister en juriste, werd de eerste vrouwelijke vice-voorzit- Feyenoord verliest kort geding rotterdam De aandeelhouders van Stadion Feijenoord N.V. hebben gratis toegang tot de drie thuiswedstrijden van Feye noord in de Champions League. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald in het kort geding dat het stadion namens haar aandeelhouders had aangespannen. Feyenoord wilde in eerste instantie dat zij voor 185 gulden een passe-par- tout zouden aanschaffen, omdat de organisatie van de Cham pions League berust bij de UEFA. Anderlecht 'leende' arbiter wat geld brussel Justitie in Brussel beschikt over bewijzen dat An derlecht de Spaanse scheidsrechter Muro in april 1984 wel dege lijk heeft betaald. Er is een bewijs opgedoken waarin oud-voor zitter Constant Vanden Stock verklaart dat hij de arbiter een 'le ning' heeft verstrekt van één miljoen frank, ruim 55.000 gulden. De scheidsrechter leidde de halve-finalewedstrijd om de UEFA- beker tussen Anderlecht en Nottingham Forest. De Belgen won nen met 3-0, onder meer door een omstreden penalty. Dat was nét genoeg, de eerste confrontatie was met 2-0 verloren. Het Arthur Ashe stadion leek gisteravond even in Santia go de Chili te staan en niet in New York. De aanmoedi gingen van honderden bloedfanatieke Chilenen op de tribunes hielpen Marcelo Rios tegen Michael Chang ech ter niet. Na een gevecht dat oersaai begon, maar bloed stollend eindigde, haalde Michael Chang voor de derde keer in zijn leven de halve finale van de US Open (7-5 6-2 4-6 4-6 6-3). Daarin speelt hij morgen tegen Patrick Raf ter, die geen problemen had met Magnus Larsson (7-6 6- 4 6-2). new york rené van hattum gpd-verslaggever Michael Chang is in eigen land lang niet zo populair als Pete Sampras of André Agassi. Dat komt omdat hij geen aanvaller is zoals de Amerikanen graag zien, maar een ballen-terug- brenger. Maar gisteravond was Michael Chang niet eens de po pulairste man in het stadion, terwijl hij in eigen huis tegen een Chileen speelde. Net als bij de vorige wedstrij den van Rios zaten er weer hon derden in Amerika wonende Chilenen op de tribunes. Die maakten meer lawaai dan 15.000 Amerikanen bij elkaar. Ze waren er met vlaggen en trommels en de Amerikanen al leen maar met cola en hotdogs. Toch had Chang zich daar niet door laten afleiden, zei hij naderhand. ,,Ik heb het geluk gehad dat ik pas nog in een de monstratiewedstrijd tegen Mar celo heb gespeeld en die was in Santiago de Chili. Daarbij ver geleken was dit kinderspel." Het Chileense supertalent, in eigen land een halve god, leek aanvankelijk hetzelfde te over komen als in alle vier zijn voor gaande duels met Chang. Daar in won hij geen set. Gisteravond knokte hij tot het bittere einde en haalde hij een 2-0 achter stand in sets op. Bij 3-3 in de vijfde set echter leverde hij weer zijn opslagbeurt in. Dat kostte hem zijn eerste halve-fina- leplaats in een Grand Slam- toernooi. „Ik wist ook wel dat hij na twee sets niet zou opgeven. Daarvoor kom je niet naar een Grand Slam. Dan kom je om je dood te vechten", zei Chang. Ook die vechtlust van Rios keer de zich nog bijna tegen Chang, want daardoor kreeg Rios ook nog de helft van de Amerikanen op zijn hand. Het bleef echter onvoldoende omdat Michael op een missie is. Nu Sampras uit het toernooi is, Kafelnikov al vroeg verdween en lastige horzels als Krajicek er niet meer zijn, weet Chang dat dit zijn kans is om eindelijk eens te doen wat hij al sinds die titel op Roland Garros in 1989 wil doen: een tweede Grand Slam-titel winnen. „En als hij dat nu niet doet, doet hij het nooit meer", zei ook John McEnroe. Na de manier waarop Patrick Rafter eerder deze week André Agassi uit het toernooi gooide, was het geen verrassing dat hij gisteren ook Magnus Larsson opruimde. Rafter is aan een goed seizoen bezig. Begin juni stond hij al in de halve finale van Roland Gar ros. Daarin verloor hij van Sergi Bruguera. Maar dat was op gravel en in New York wordt op beton gespeeld. Dat scheelt nogal een stuk met het type spel dat Rafter speelt. Net als tegen Agassi domineerde Rafter het duel met Larsson door na al zijn eigen opslagen direct naar het net te rennen en als de slagen van Larsson ook maar een halve meter te kort waren, stond hij ook bij het net. De 24-jarige Australiër, die op de Bermuda-eilanden woont, is al anderhalve week verreweg de aanvallendste speler in New York. En zijn volley's zijn niet halfbakken, maar hard en strak, vanuit een ijzeren pols. Daarin lijkt hij sprekend op zijn naam- en landgenoot Patrick Cash, die in 1987 Wimbledon won. Rafters manier van aanvallen kost hem wel vreselijk veel energie. Na zijn overwinning op André Agassi moest hij uren bij komen en kon hij pas de vol gende dag wat zeggen over zijn overwinning. „Ik drink hier per wedstrijd zo'n vijf liter water, maar ik denk dat mijn lichaam wel zo'n zeven liter verbruikt. Daar kan ik alleen niet tegenop drinken." Rafter, gebruind, zeer atle tisch gebouwd en groot idool van veel meisjes die naar tennis komen kijken, besloot juist dit jaar dat hij het in het circuit ver der wel alleen af kon, zonder zijn coaches Tony Roche en zijn eigen broer Geoff. Sindsdien be reikte hij al vier finales. Eén minpuntje echter, hij won er daarvan niet één. Maar dat kan hij in New York in één klap goedmaken. Pluspuntje voor morgen is dat hij onlangs in het toernooi om de Hamlet Cup nog van Mi chael Chang won. Dat wist ook Chang zich nog te herinneren. „Het is ook zeker dat het een echte Super Saterday wordt", voorspelde de verliezend finalist van vorig jaar. Vriesekoop krijgt trainersdiploma zwundrecht» De Nederlandse tafeltennisbond heeft Bettine Vriesekoop het B-trainersdiploma geschonken. De hoofdbestuur achtte de ervaring en de grote verdiensten van Vriesekoop voor de sport daartoe voldoende. Vriesekoop wil met het B-diploma klü jeugdig talent gaan begeleiden. Nederlands nummer één zal dat gaan doen in het onlangs gestarte regionale tafeltenniscentrum km in Amsterdam. H; Broers Arveladze in selectie Georgië km tiflis De tweelingbroers Shota en Archil Arveladze zijn opgeno- k™ men in de voorlopige selectie van Georgië voor de WK-kwafifica- £n tiewedstrijd van 10 september in Tiflis voor groep twee tegen km Italië. Shota Arveladze speelt bij Ajax, Archil staat bij NAC onder y" contract. Van Reek snelste in Noordwijk km noordwijk» André van Reek heeft de eerste van zes koersen om de zogeheten Rabo-cup gewonnen. De Lissenaar sprong gister- avond in Noordwijk-binnen vlak voor de meet uit een kopgroep- kr je van drie. Ben Vlaanderen uit Maarsen en de plaatselijk favo- kJj riet Ton van Duijvenbode eindigden als twee en drie. In de eind- klassering zijn Piet Kralt (Rijnsburg) en Dirk van Beelen (Kat- i wijk) op de vijfde en zesde stek terug te vinden. Komende woensdag is de tweede koers in Noordwijkerhout. ^ausanne anpkon veroorloven. Het vrouwen turnteam van Geheel naar verwachting heb- Jjen de Chinese turners bij de wereldkampioenschappen in Lausanne voor de derde achter eenvolgende maal de titel in de iwacht weten te slepen. f De opmars van de Chinese formatie begon al bij het paard- Springen, waar met een onge- Sftooflijke nauwkeurigheid inge- 7jwikkelde sprongen werden af- jgewerkt. Bij de daaropvolgende onderdelen werd de voorsprong alleen maar verder uitgebouwd. Böe acrobatische kwaliteiten van 'de Chinezen kwamen het best ot hun recht op de vloer en aan mde rekstok, waar één van de vijf zich zelfs een kapitale blunder Roemenië is in Lausanne voor de vijfde keer wereldkampioen geworden. Eerder al gebeurde dat in Fort Worth, Rotterdam, Dortmund en Sabae. De ploeg van coach Octavian Belu hield in de finalewedstrijd zowel de Russen als Chinezen, die bij de kwalificatie toch een sterkere indruk hadden nagelaten, op af stand. Voor de Russische trainer Leonid Arkajev was het behalen van de zilveren medaille slechts een pleister op de wonde. In At lanta kaapte het Amerikaanse team het goud voor zijn neus weg en eindigden de Roemenen op de derde plaats. monza gpd De kans is groot dat Jos Ver stappen ook volgend jaar bij Tyrrell rijdt. De Limburger wordt dan eerste coureur, met aan zijn zijde de Japanner Tora- nusuke Takagi, die nu nog als testrijder onder contract staat bij Tyrrell. Mika Salo, de huidige teamgenoot van Verstappen, heeft aangekondigd na drie jaar Tyrrell te verlaten. Hij gaat waarschijnlijk naar Arrows, dat wereldkampioen Damon Hill ziet vertrekken. Verstappens toekomst bij Tyrrell was vooral onzeker zo lang er geen duidelijkheid be stond over de plannen van Mika Salo. Dat Takagi 1998 van testrijder tot Grand Prix-cou- reur gepromoveerd wordt, is een eis van Tyrrell-hoofdspon- sor PIAA. Teambaas Ken Tyrrell stond daarop voor de lastige keuze de optie die hij op Ver stappen heeft te lichten of Salo, wiens contract afloopt, een nieuwe aanbieding te doen. Met de jongste ontwikkelingen wordt Tyrrell van een probleem verlost. Het is meer dan waar schijnlijk dat hij gebruik maakt van de optie op Verstappen. Verstappen heeft nog een paar andere ijzers in het vuur, mocht Tyrrell op andere ideeën komen. Er wordt gesproken met Sauber, dat vorig jaar al dicht bij een akkoord met de Limbur ger was, en Stewart. Van onder handelingen kan op dit mo ment echter nog geen sprake zijn, omdat Ken Tyrrell het laatste woord heeft. Bollegraf en Leach winnen mixed dubbel new york «anp Manon Bollegraf heeft gisteren met haar Amerikaanse partner Rick Leach het gemengddubbel van de US Open gewonnen. De twee versloegen in de finale de Argentijnse combinatie Merce des Paz ei 1 Pablo Albano met 3- 6 7-5 7-6 (7-4). De titel in New York levert het duo zo'n 200.000 gulden op. Voor de 33-jarige Bollegraf betekende het succes de vierde hoofdprijs in een Grand Slam. De Ermelose won in 1989 met Tom Nijssen op Roland Garros. Twee jaar later was ze met de zelfde partner ook succesvol in New York. Met Rick Leach won Bollegraf eerder dit jaar ook al het Grand Slam van Melbourne. Met twee Grand Slam-titels in het gemengd-dubbel kent Bol legraf een zeer goed jaar. De routinier won in mei tevens het WK vrouwendubbel in Edin burgh met haar vaste partner Nicole Arendt. Met de Ameri kaanse was ze begin juli ook dicht bij een eerste Grand Slam- titel in het vrouwendubbel. Op Wimbledon verloren ze echter in de finale van Gigi Fernandez en Natasja Zvereva. VAN DER M EU EEN - Olof van der Meulen is gisteren in Am sterdam fit bevonden voor hel EK volleybal. De schouderbles sure, die hem al vanaf april ern stige zorgen baarde, is precies op lijd voldoende geheeld. Van der Meulen begint in principe op de bank. De laatste deelnamebewijzen voor de 35-plus Dubbel Mas ters, die komende week op Uni cum naast de Masters voor de BI, Cl en Dl-enkelspelen wor den afgewerkt, worden bij. het Auto Boot Rialto-toernooi van Artesia vergeven. Na het zekere Cl-kwartet Eric Noest, Rob van der Zeeuw, Hans van Tongeren en Frits Kantebeen strijden de Artesianen Valentijn Weber, Pe ter Zwart, wedstrijdleider Djien Gie Qué en Arie Wesseling om de twee resterende plaatsen. Als de vier Roomburgers besluiten tot twee clubcombinaties over te gaan, is het Koudekerkse viertal zeker van deelname. De samenspelende Weber en Qué kwamen met hun zege op het duo Berends/Krop inmiddels al een puntje verder en zullen daardoor op Unicum aanwezig zijn. Zwart kwam door twee walk-overs in de halve finale, hetgeen twee extra punten be tekent. Hij zal daarmee volgen de week eveneens van de partij zijn. Wesseling staat op gelijke hoogte met Jan Mens, die net als Jan van de Maarl en de in middels uitgeschakelde Boude- wijn Ponsioen, moet wachten welke dubbelcombinaties uit de hoge hoed getoverd worden. Ook bij de Cl-vrouwendub- bels is de strijd nog niet be slecht. Na het superduo Hannie Boskamp en Siny Evers, dat ook bij de Masters samenspeelt, zijn Joke Smith; Riet Akerboom en Ine ten Hage eveneens zeker heeft met Akerboom het eerste van deelname. De bij Artesia puntje voor het bereiken van de niet spelende Hanny Bakker en halve finale reeds in de pocket. Riet Kalkhoven moeten afwach- Bij de D 35+ dubbels zijn de ten of Annemiek Veerkamp de hoogste zes gerangschikte spe- achterstand van twee punten Iers ook zeker van het jaarlijkse nog goed maakt. De Unicumse slotevenement van het seizoen. Rabobank aiguebelette tim brouwer de koning Als alles goed gaat, zit Pepijn Aardewijn morgen uitgebreid aan het bier. De 27-jarige roeier kan namelijk een wereldtitel toevoegen aan zijn imposante erelijst. Bovendien mag de lich te roeier na de skiff-finale weer volop calorieën tot zich nemen, want zijn seizoen zit erop na het wereldkampioenschap in Ai- guebelette. Aardewijn beperkt zich na zijn overwinning in de halve fi nale tot een enkel biertje uit blik. „ik heb een snelle verbran ding", zegt hij ter verontschul diging. „Bovendien kost het mij weinig moeite om op gewicht te blijven, als ik eenmaal scherp ben." En scherp is de skiffeur, die vorig jaar met Maarten van der Linden olympisch zilver in de lichte dubbel-twee won. Om nog een keer een gooi naar de wereldtitel te doen in de niet- olympische lichte skiff, ontdeed Aardewijn zich tijdelijk van zijn roei-partner, die nu werkeloos thuiszit. „Maar volgend seizoen pakken Maarten en ik de draad weer op in de dubbel-twee. Het jaar daarop moeten we ons bij het WK in Canada (St. Cathari nes) al kwalificeren voor de Olympische Spelen van 2000. Dat wordt er niet gemakkelijker op nu er tien procent minder roeiers naar Sydney mogen." Wie de erelijst van Aardewijn bekijkt, kan begrijpen dat hij nog een keer op de solotoer gaat. In 1992 werd hij tweede op het WK in Montreal, een jaar la ter in het Tsjechische Roudnice derde. Hardop durft hij tegen niemand te zeggen dat hij wel even wereldkampioen wordt. Maar de gedrevenheid straalt uit zijn ogen als hij door het bo- tenkamp aan de rand van het meer van Aiguebelette banjert en zijn verrichtingen op het wa ter maken eveneens indruk. „Ik wil die titel al jaren. Maar daar voor moet ik eerst nog een goe de finale varen. Dat is me dit seizoen bij wereldbekerwed strijden in München en Lüzern niet gelukt." Tot morgenmiddag doodt Aardewijn de tijd met trainen, eten en wat ontspanning op zijn hotelkamer. Van zijn tegenstan ders trekt hij zich weinig aan. „Ik ga uit van mijn eigen sterke punten, dat heb ik tijdens de Olympische Spelen wel geleerd. Bovendien wil ik mijn concur renten voor de finale nog kun nen haten. Daarom houd ik de contacten tot die race opper vlakkig." Na de race kan Aardewijn al tijd nog een pintje pakken met zijn vijf medefinalisten. Zij spre ken stuk voor stuk minder tot de verbeelding dan de zware skiffeurs die Merlin Vervoorn de weg naar de finale versperren. Voor de 21-jarige Delftse stu dent is slechts een bijrol wegge legd op het bal van wereldtop pers als de Sloveen Cop, de En gelsman Searle, de Tsjech Cha- lupa, de Egyptenaar Ibrahim, de Duitser Willms en de Ameri kaan Koven. „Dan maar probe ren bij de eerste drie in de B-fi nale te eindigen", zegt Ver voorn, die na zijn uitschakeling toegeeft dat hij niet op zo'n sterk deelnemersveld had gere kend. Aardewijn en Vervoorn krij gen beiden hun instructies van Jan Klerks. De Leidenaar maakt zijn faam als WK-coach waar, want naast Aardewijn vaart ook de lichte dubbel-vier bij de vrouwen in de A-finale. Van daag kan de zware dubbel-vier (mannen) Klerks nog een fina leplaats opleveren. Collega Kris Korzeniowski beleeft eveneens een spannend weekeinde, want 'zijn' zware dubbel-twee Eeke van Nes/ Piëta van Dishoeck mag ook om de wereldtitel strij den. Niet geheel toevallig bevat ten de kansrijke Nederlandse boten olympische medaille winnaars. Van Nes, die vorig jaar brons won met Irene Eijs, moet nog wel wennen aan haar nieuwe bootgenote. ,,Als ik Pië ta niet goed coach, gaat ze te wild van start. In de finale heb ben we niets te verliezen. Ik hoop nog steeds op een medail- volendam De ochtend in Wassenaar, de middag in Volendam, de nacht in Noordwijk. De derde dag van Oranje in de aanloop naar het WK- kwalificatieduel met België stond de ontspanning centraal. Op het veld van Blauw Zwart werd gisteren licht getraind, aan de boorden van het IJsselmeer vervolgens gerecreëerd en in Hotel Huis ter Duin in Noordwijk geslapen. Tot opluchting van bondscoach Hiddink bleken Michael Reiziger en Winston Bogarde fysiek weer fit te zijn en in staat om morgenavond in de Rotterdamse Kuip te spelen. Uit de ochtendtraining in Wassenaar viel de volgende opstelling op te maken: Van der Sar; Reiziger, Stam, Frank de Boer, Bogarde; Seedorf, Jonk, Ronald de Boer, Cocu; Bergkamp, Kluiver! foto hans van weel Holland en België troffen el kaar 't vaakst vriendschap pelijk. Ieder jaar steevast twee keer. De laatste decennia ver waterde de Derby der Lage Landen, onder druk van de in ternationale ontwikkelingen. De buren speelden vanaf 1972 vrijwel uitsluitend nog 'om het echie'. De 'dubbel' in '72 en '73 was het begin van een nieuwe pe riode. Het grote Oranje met Cruijff en Van Hanegem had nog één puntje nodig om het WK van '74 te halen. Een eitje. Maar in het Olympisch Stadion stokte de adem even. Toen Jan Verheyen anderhalve minuut voor tijd scoorde. Buitenspel, vond arbiter Kazakov. Maar wat had het gescheeld of Oran je had het fameuze WK van '74 nooit gehaald? Aflevering 4: de 0-0 van 19-11- '73. Uit de krant van toen: 'Dat het allemaal mis had kun nen gaan. Dat het voor hetzelf de geld niet had kunnen luk ken, daar stond eigenlijk nie mand bij stil tot anderhalve minuut voor het einde Jan Ver heyen de vrije trap van Pol van Himst tegen de touwen joeg. En natuurlijk was het buitenspel en natuurlijk maakte de voor treffelijke Russische leiding ook nu geen fout, maar het hart van Oranje stond toch een onder deel van een seconde stil. 'Was dan alle moeite dan toch weer voor niets geweest? Nee, het ogenblik van genade in de vorm van het laatste fluitsig naal van scheidsrechter Kazak ov kwam er tenslotte wel dege lijk. Voor het eerst sindsd 1938 zit het Nederlands voetbalelftal in het eindtoernooi. Het echte werk moet echter nog beginnen. Dat iedereen rond en in Oranje dat maargoed moge beseffen!' PIET SCHRIJVERS (15-12-'46) Piet Schrijvers. Een goede kee per, één van de beste van het Het elftal dat in 1973 de kwalifikatie voor het WK bewerkstelligde. Staand v.l.n.r.: Hulshof, Schrijvers, Mansveld, Suurbier, Neeskens, Krol. Zittend vl.n.r.: Haan, Cruijff, Mühren, Rep, Rensenbrink. foto gpd land. Een redelijke trainer, die volgens zijn voetballers vooral goed was in het 'maken van sfeer'. En toch ging het telkens mis, als het beslissende mo ment daar was. Noodlot? In 1973 had Schrijvers eindelijk een vaste plek onder de lat van Oranje. Jan van Beveren, 'Lan ge Jan', was verdrongen. Schrij vers had de laatste twee kwali ficatiewedstrijden gekeept. Hij was de eerste man. Toen, West-Duitsland, het WK van '74. Hij moet het al hebben zien aankomen. Want de be minnelijke dr. Frantisek Fadr- honc, een aardige bondscoach, werd overvleugeld door Rinus Michels, de bul. En plotseling was daar het 'totaalvoetbal', met de meeverdedigende kee per. Schrijvers, de betere doel- verdediger, had daar het postuur niet voor. 'De Bolle' woonde in zijn doelgebied. Jan Jongbloed kon dat volgens Mi chels en vooral Cruijff beter. Schrijvers keepte geen minuut tijdens het WK. Vier jaar later, in '78, waren de rollen omgedraaid. Schrijvers paste volgens een andere su pervisor, Ernst Happel, blijk baar wél in het systeem. Op de drempel van de finale, in de halve eindstrijd tegen Italië, schoof Ernie Brandts de bal met zijn lange benen in zijn ei gen doel. Met die sliding bles seerde hij ook nog eens zijn ei gen keeper. Schrijvers werd weggedragen, Jongbloed kwam, Oranje won. Schrijvers maakte Neerlands succesvolste WK's mee. Maar miste beide fi nales. In 1974 kwam hij van Twente naar Ajax. Aan de top. Maar wel net na de gouden periode. Schrijvers lijkt de gave te heb ben om op het goede tijdstip naar de verkeerde hoek te dui ken. Het lijkt hem als trainer ook te achtervolgen. Hij deed het toch niet onaardig als trai ner. Abcoude, Wageningen, PEC Zwolle, TOP Oss, de op stap naar de ambities, bij AZ. En toch moest hij het veld rui men, voor Theo Vonk. Een jaar later werd AZ kampioen van de eerste divisie. De carrière van Piet Schrijvers komt misschien nog het best tevoorschijn uit de volgorde van de bijnamen. Hij was de 'Beer van de Meer', hij werd de 'Bolle van Zwolle', hij eindigde als het 'Lek van PEC'. Piet Schrijvers is nu kee perstrainer van PSV. Het lijkt hem op zijn 'Bolle' lijf geschre ven. Geraadpleegde bronnen: Archief Thijs Ruiter, Middenmeer; Relikwieën van Oranje (uitgeverij Thomas Rap), Het Nederlands Elftal 1905-1989 (Weekbladpers). Morgen aflevering 5: de 2-1 van 20- 11-"85, de kopbal van Georges Grün. ype minkema

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21