Ergernis over arrogantie Alphen s Wellicht kassen in polder Leimuiden Buurt houdt drempels tegen Rijn Veenstreek burgemeester >oopt grond luitenplaats Thuiszorg vóór Tweede Wereldoorlog Zoeterwoude: geen nieuwe parkeerplaats vrachtauto's JRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 19 CHEF HANS JACOBS. 071-5356*114, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 .156436 Bekeurd voor negeren inrijverbod ?»»A/nijBRUCGEDe politie heeft gisterochtend op de Vierambachts- weg 25 automobilisten op de bon geslingerd die het inrijverbod negeerden. Tussen zeven en negen uur mogen auto's niet over !i*ie Vierambachtsweg van Alphen naar Woubrugge rijden. "Inbraak in zes boten y/ouBRUGGEInbrekers hebben gisternacht zes boten bezocht (.die lagen afgemeerd bij het Paddegat. Bij één boot werden ze ge- s&toord. De eigenaar hoorde rond twee uur iemand aan boord r komen. Toen hij poolshoogte nam zag hij twee personen weg rennen. Het is nog niet bekend wat ze allemaal hebben meege nomen. Video- en fotoapparatuur gestolen pooGMADEVideo- en fotoapparatuur en sieraden zijn gisteren overdag gestolen uit een woning aan het Europaplantsoen. Om le binnen te komen werd de voordeur opengebroken. Diverse kas- pten zijn doorzocht. Veel schade bij brand stacaravan poELOFARENDSVEENHet interieur van een stacaravan aan de Aderweg heeft gistermiddag veel schade opgelopen bij een a"brand. Een pannetje met vet dat op het fornuis stond, vatte vlam. Omstanders en korte tijd later ook de brandweer konden Voorkomen dat de hele caravan uitbrandde. "Vergunningen makkelijker op te halen jftLPHEN/DEN HAAG inwoners van Alphen, Alkemade en Leidschendam hoeven vol gend jaar niet meer naar Den Haag om een vergunning bij de [Provincie af te halen. Beide gemeenten draaien mee in een proef bm voortaan alle gemeentelijke- en provinciale bouw- en piilieuvergunningen 'bij één loket' te kunnen halen. Gemeente heeft 'relatieproblemenmet inwoners De Alphenaar ergert zich aan de houding van de ge meente. In zijn ogen is het bestuurlijk apparaat bureau cratisch en arrogant. De Alphenaar vindt dat er te weinig naar hem wordt geluisterd. In de top tien van problemen staat de relatie met de gemeente op de derde plaats. Dat blijkt uit de Stadspeiling 1996, het tweejaarlijkse bevol kingsonderzoek van Alphen. hebben toen de impopulaire maatregel genomen om het stadskantoor te slopen. Dat leefde nog heel nadrukkelijk on der de bevolking." ALPHEN AAN DEN RIJN RC8BERT MINKHORST Maar liefst 21 procent van de Alphenaren ergert zich aan zijn eigen gemeente. Dat is veel meer dan twee jaar geleden, toen de eerste Stadspeiling werd gehouden. Toen stond de gemeente op de negende plaats. Wethouder F. Dales (commu nicatie en bestuurlijke vernieu wing) trekt zich de conclusie uit de peiling aan, al geeft deze een verrekend beeld, poogde hij gis termiddag tijdens een perscon ferentie de pijnlijke uitslag te nuanceren. „De enquêtes zijn vlak na de besluitvorming over het Master- plan Stadshart afgenomen. We Niettemin moet de gemeente de mening van de Alphenaar zich overduidelijk aantrekken, vond hij en ook onderzoeker E. Brouwer. ,,Het Masterplan werd vaak zelf door de ondervraag den aangedragen. Mensen stuurden met de formulieren nog hele brieven mee", aldus Brouwer. Dales: ,,Als er latente ontevredenheid is, moeten wij dus naar de bevolking toe." De D66-bestuurder wees op het 'Alphens Paradigma', een project in voorbereiding dat het gemeentelijk apparaat door zichtiger en toegankelijker moet maken. „Dat project moet er voor zorgen dat we straks veel nadrukkelijker klantgericht be zig zijn. Mensen moeten zo snel mogelijk te woord worden ge staan en mogen niet van het kastje naar de muur worden ge stuurd." Tussen burgers en politiek bestaat ook nog altijd een grote kloof, bleek verder uit de Stads peiling. Van de ruim 4.000 on dervraagde Alphenaren had 81 procent in 1996 geen enkel con tact gehad met een politicus. Burgemeester Paats was het meest populair: 1450 Alphena ren stonden een keer bij hem op de stoep. Criminaliteit De Alphenaar ziet criminaliteit, het gevoel van onveiligheid en overlast nog altijd als het voor naamste probleem in zijn ge meente. Op de tweede plaats staat de bereikbaarheid van Al phen. De top-2 is identiek aan twee jaar geleden. In 1994 vroeg de gemeente lijnwoude wil trecario heffen jNWOUDE MARIJN KRAMP ^nwoude wil met ingang van Mirfgend jaar precariobelasting iffen. PvdA, SGP/RPF en WD ,ngen gisteren tijdens de com- ifjssie financiën akkoord met eii voorbereiding van een veror- jning. Of de gemeente de be sting op leidingen en kabels in grond ook daadwerkelijk kan -.tèffen is nog niet zeker. De s*eede Kamer moet dat eerst o+g goedkeuren. W. Boevé van het CDA was larom sceptisch over het voor- el van burgemeester en wet- Suders. Hij vroeg zich af waar- p er 20.000 gulden moet wor- *Hn uitgegeven voor iets dat logelijk niet eens kan worden gevoerd en waarvan burgers, het geval de Tweede Kamer lil akkoord gaat, misschien de ïpe worden. Zij kunnen int ers hogere rekeningen op hun ïurmat krijgen als de nutsbe- iijven besluiten om de heffing ,,111 hen door te berekenen. ^Burgemeester M. Boelen ge- orofde echter niet in dat scena- «5. Hij verwacht dat de Kamer clkoord gaat met de wetswijzi- (nhg. PTT Telecom kan volgens ;m niet van precariobelasting Sjgesteld blijven nu het een {privatiseerde onderneming is. de heffing doorberekenen n|n de klanten gebeurt, aldus ifOelen, 'nooit', omdat de PTT {belasting niet meer kan spe- "ficeren per gemeente. „En ze in het niet maken om de pre- irio die in Tietjerkstradeel eordt geheven op de rekening h zetten van Rijnwoudse bur- js en andersom." Hij kon ïevé echter niet helemaal {jfertuigen. Het CDA-lid wilde irst fractie-overleg voordat hij In stem uitbracht. D66 nam Itzelfde besluit. i De gemeente verwacht dat de 1 lecariobelasting de komende ree jaar vier ton oplevert. Dit Jd wil Rijnwoude gebruiken kJi een deel van het begrotings- it, in totaal ongeveer 950.000 llden, te dichten. De rest van it tekort moet uit de OZB ko en. De huizenbelasting stijgt komende twee jaren met 9,4 c!ocent per jaar. Als de preca- J|)heffing niet wordt ingevoerd, Jorziet de gemeente een nog >gere stijging van de OZB. Het kfief gaat dan ongeveer met raalf procent per jaar omhoog. fHEN AAN DEN RUN» {BBERT MINKHORST 1 fcrgemeester Schoof van Al len koopt een stuk grond van voormalige buitenplaats Itevreden tussen Groenoord de Oudshoornseweg. Schoof linsde aanvankelijk terug, ten tegen bebouwing ervan Izwaar was gemaakt. De Alphenaar J. Bahlmann fotesteerde tegen de bouw- !ftnnen, omdat die dan, vol- pis hem, voorgoed verloren »u gaan. Bahlmann wil dat teltevreden als gemeentelijk ifcnument wordt erkend. De jchtszaak die hij tegen de ge- eente voerde verloor hij ech- Alphen had terecht een uwvergunning voor een wo- flg en de verbouwing van het etshuis afgegeven, oordeelde rechter deze week. N'a die uitspraak durft Sqhoof iét nu wel aan de grond te ko- ïn. „De zaak is netjes afgewik- !'dzei hij gisteravond na de fedsvergadering. Annie Zoet (links) en Jannie Grotens zitten in de huiskamer van voor de oorlog. Op de achtergrond staat het bed met daarin een 'zieke' vrouw. FOTO DICK HOGEWONINC Historisch centrum Oude Wetering laat kruiswerk van vroeger herleven OUDE WETERING MARIETA KROFT Het historisch centrum in Ou de Wetering besteedt de ko mende tijd aandacht aan de thuiszorg vóór de Tweede We reldoorlog. Er is een huiskamer ingericht met een bed waarin een 'doodzieke vrouw' ligt, om ringd door een altaar met kaar sen en een lampetkan met wa ter. De lijkwade ligt al klaar. Cees en Annie Zoet en Jannie Grotens hebben het onderwerp voor de expositie bedacht. Gro tens was van 1968 tot 1986 wijkverpleegkundige bij de kruisvereniging in Roelo- farendsveen. Annie Zoet is sinds 1958 bestuurslid van het kruiswerk dat nu onder Thuis zorg Groot Rijnland valt en voorzitter van de Stichting Ac tieve Gezondheidszorg. Tijdens een rondleiding ver tellen ze over de tentoongestel de spullen uit de vroegere ja ren. Voor het grootste deel zijn ze gevonden op de zolder van het kruisgebouw aan de Spoor straat. Van Huize Jacobus heeft de Stichting Oud Alkemade een rolstoel uit 1920 gekregen. Gro tens wijst op een hoogtezon en de voorloper van dit apparaat, de kwiklamp. „Zo'n lamp werd gebruikt om haaruitval, huidin fecties en Engelse ziekte (kromme benen en een eier- hoo:d) tegen te gaan." Blij zijn Koek en Zoet dat ze voor de expositie een broeikist ofwel een primitieve reiscou- veuse hebben kunnen be machtigen. Die kist werd vroe ger. toen er nog geen auto's waren, nogal eens gebruikt om ziele baby's mee naar het zie kenhuis te vervoeren. „Het was een lange tocht van Alkemade naar het ziekenhuis, want het vervoer moest met paard en wagen", vertellen ze. „Om de baby toch warm te houden, werd de broeikist gebruikt. In de kist zat een bak met kokend water. Daaroverheen werd een canvas laag gespannen. Het kindje lag er bovenop. Annie Zoet en Jannie Gro tens vertellen over mensen die bij de kruisvereniging werden gewassen omdat ze thuis daar voor niet de mogelijkheden hadden. „Niet dat er veel kwa men hoor", weet Grotens. „Je moest praten als Brugman om ze zover te krijgen." Ze houdt duim en wijsvinger een centi meter uit elkaar en ontzetting klinkt door in haar stem: „Zo'n dikke vetlaag zat er soms op." Zoet vult aan: „Het gebeurde nog wel eens dat ze een week na de wasbeurt dood waren. Ze waren immers erg bevattelijk voor infecties geworden." Boeiende verhalen vertellen ze over de tuberculose en de kuurtenten die de kruisvereni gingen uitleenden zodat pa tiënten buiten in de frisse lucht konden liggen. „Hier en daar zag je die tenten in Alkemade wel staan", weet Annie Zoet nog. Haar man Cees heeft zich voorgenomen een replica te maken voor de expositie. De tentoonstelling over het kruiswerk van vroeger is tot volgend jaar voorjaar te zien. Annie Zoet en Jannie Grotens zijn geregeld aanwezig om de bezoekers een toelichting te geven op het uitgestalde mate riaal. Annie Zoet wil nog een bestaande film over het kruis werk van vroeger op de kop zien te tikken. Het historisch centrum Alke made is gevestigd aan de Sas- kia van Uylenburchlaan 22 in Oude Wetering en is geopend op dinsdag tussen half twee en vier uur en op zondag tussen twee en vijf uur. Ook de per manente expositie over het vroegere boerenleven is er te bezichtigen. Historisch centrum doelwit van inbrekers Het scheelde niet veel of de tentoonstellingen over het vroegere kruiswerk en het boerenleven was niet com pleet meer. Inbrekers hebben gisternacht geprobeerd in te breken in het historisch cen trum in Oude Wetering. Be stuursleden van de Stichting Oud Alkemade troffen gis terochtend een opengebro ken deur aan. Een inspectie door het museum en een blik in de kassa leerde echter dat er niets was weggenomen. „Kennelijk zijn ze gestoord", concludeerde voorzitter Ge rard van der Meer. Polder Vriesekoop geschikt voor glastuinbouw JACOBSWOUDE De Vriesekoopse Polder in Leimuiden wordt wellicht toch een glastuinbouwge bied. Onder de nodige voorwaarden wil Ja- cobswoude meewerken. Tegelijk stelde de raadscommissie ruimtelijke ordening gis teravond dat er geen sprake mag zijn van een 'geforceerde' sanering van de kassen in Woubrugge. De politiek reageerde hiermee op het In tegraal Ontwikkelingsplan voor het tuin bouwgebied in de Rijn- en Veenstreek. Dat plan is gericht is op nieuwe vestigingsplaat sen, herstructurering, bedrijfsverplaatsin- gen en modernisering. Alleen de WD hield vast aan het stand punt van de vroegere gemeente Leimuiden om de Vriesekoopse Polder open ,te hou den. „Waarom niet de Vierambachtspolder? Die is beter geschikt", aldus fractievoorzit ter J. van Dam. CDA agrariër Chr. Vink ontkende dat. „Onder nadere voorwaarden is het CDA voorstander om de Vriesekoopse Polder als reservelocatie aan te wijzen. De situering ten opzichte van Schiphol is ook geschikt". ook nog naar de meest enge plekken in Alphen. De tien engste plaatsen zijn toen aange pakt. Of de veranderingen suc ces hebben gehad, weet Dales fiiet. Dit keer is er niet naar ge- gen. maar de vraag is wanneer, vraagd. We konden ook niet alle vragen Onderzoeker Brouwer: „Je opnieuw stellen. We zaten dit moet de enge plekken inder- keer eigenlijk al over de grens daad een keer opnieuw inbren- van wat mensen aankunnen." Pleidooi om peiling elke twee jaar te houden ROBBERT MINKHORST Wethouder F. Dales (bestuurlijke vernieuwing) vindt de Stadspeiling een suc ces en moet om die reden voortaan elke twee jaar worden gehouden. Het is de tweede keer dat de gemeente Alphena ren raadpleegde. De uitslagen van de jongste peiling werden gistermiddag gepresenteerd. Afgesproken was dat de Stadspeiling twee keer zou worden gehouden, maar Dales meent dat het onderzoek zijn bestaansrecht inmiddels heeft bewezen. „Het levert voor ons een schat aan informatie op." De wethouder wil nu proberen het college en de raad te over tuigen van de noodzaak van een tweejaarlijks bevolkings onderzoek. Dales en ambtenaren van strategisch beleid en onder zoek (SBO) zijn alleen nog niet helemaal tevreden over de ver werking van de uitkomsten. Onderzoeker E. Brouwer: „Dat duurt te lang. Daar moeten we absoluut naar kijken." Dales en SBO willen dat de uitkomsten zich sneller vertalen in maatre- gelen. Bijna 71 procent van de 4095 uitgezochte Alphenaren stuur de het vragenformulier correct ingevuld terug. Elf procent van de geënquêteerden reageerde niet. omdat dat deel 'het nut er niet van inzag'. Voor het eerst raadpleegde de gemeente ook jongeren van 16 tot 19 jaar. De groep ondervraagde al lochtonen kreeg dit keer spe ciale aandacht. De formulieren waren de vorige keer voor een aantal nog te ingewikkeld, meestal door taalproblemen. „Nu hebben onze mensen thuis met hen vragenlijsten doorgenomen." De respons onder allochtonen was daar door nu ook veel hoger. ZOETERWOUDE WILLEM SPRENKELER Er komt geen nieuwe parkeer plaats voor vrachtwagens aan de Papeweg in Zoeterwoude- Dorp. Volgens wethouder J. Stuyt zijn de kosten van de aan leg van het parkeerterrein te hoog, mede doordat het terrein ernstig is vervuild. Bovendien staat het bestemmingsplan een parkeerplaats niet toe. Het huidige parkeerterrein voor vrachtwagens (aan de Mie- ning) is eigenlijk te klein. Bo vendien staan er vaak perso nenauto's geparkeerd. Het ge volg is dat steeds meer chauf feurs hun vrachtwagen ergens anders in het dorp parkeren. Hierdoor ontstaat overlast in de wijken en is in sommige geval len zelfs de verkeersveiligheid in het geding. De gemeente heeft wel toege zegd dat ze zal kijken hoe het terrein aan de Miening verbe terd kan worden, zodat dit beter toegankelijk wordt voor grote vrachtwagens. Het terrein zal bijvoorbeeld worden opge hoogd en vlakker gemaakt. Stuyt beseft dat het niet de meest ideale oplossing is, maar hij ziet geen andere mogelijkhe den. Bovendien, zo liet hij we ten 'is de gemeente niet ver plicht om voor elk transportbe drijf een vrachtwagen parkeer plaats te regelen'. Om verdere overlast door illegaal parkeren in het dorp te voorkomen zal de politie strenger optreden tegen foutparkeerders. Bezwaar tegen bouw garage HAZERSWOUDE-DORP Ruim vijftig omwonenden hebben bezwaar gemaakt te gen de bouw van een garage bedrijf op het terrein ten zui den van tie provinciale werf aan de Gemeneweg. De be woners vrezen overlast van vrachtwagens die bij het be drijf moeten zijn en vinden dat een groot gebouw het landelijke gebied ontsierd. Eigenaar C. Schaap gelooft niet dat de bezwaarschriften gehoor vinden. Ook de ge meente betwijfelt of de om wonenden de bouw van de garage kunnen tegenhouden. „Als wij ons werk goed heb ben gedaan, maken zij geen kans". denkt F. Bakker, hoofd ruimtelijke ordening. HAZERSWOUDE-DORP MARUN KRAMP In het buitengebied van Hazers- woude-Dorp komen geen ver- keersremmende maatregelen. Het plan van burgemeester en wethouders om 12 verkeers drempels te plaatsen op de Westzijdeweg, Bentweg, Ring dijk en Noordpolder is definitief afgeschoten omdat de bewo ners daarop tegen zijn. De voor namelijk agrarische onderne mers in het gebied vrezen dat de drempels schade aan hun voertuigen veroorzaken. Wethouder M. Vorenkamp is verbaasd over de afwijzing van de bewoners. „Het lijkt erop dat de bezorgde moeders het verlo ren hebben van de onderne mers in het gebied.»' De bewo ners strijden immers al jaren te gen het sluipverkeer op de route tussen Hazerswoude-Dorp, Benthuizen en Zoeterwoude dat sinds de aanleg van rijkweg 11 aanmerkelijk is toegenomen. Enkele jaren geleden stelden zij een petitie op waarin zij pleitten voor meer veiligheid. Ruim honderd mensen onderteken den deze brief. De gemeente kwam toen met een plan om 12 verkeersdrempels in het gebied te plaatsen. De bewoners von den dit geen goede oplossing. Zij gaan alleen akkoord met een pyramide die de route afsluit. Bestemmingsverkeer moet dan een chip krijgen waarmee men de pyramide in en uit de grond kan luajgen. „Alles wat landbou wers hindert is voor de bewo ners geen optie. Zij willen geen snelheidsremmers meer, iets waar zij voorheen wel voor heb ben gepleit. Alleen nog maar af sluiting met een pyramide." Vorenkamp betwijfelt of de wens van de bewoners te reali seren is omdat de aangewezen locatie op Zoeterwouds grond gebied is. Die gemeente moet dus ook akkoord gaan. „Daarbij moeten we goed onderzoeken of zo'n afsluiting wel vandalis me bestendig is. hl Alphen heb ben ze bijvoorbeeld slechte er varingen met een elektrische paal. Als iemand dat ding als lift gebruikt is het direct stuk." Vo renkamp wil dus eerst een on derzoek. Ze denkt er ook aan om de opening van rijksweg 11 af te wachten. Want als de nieu we weg af is kan het sluipver keer er bij de Gemeneweg af. Buurtbewoonster T. Mourits gelooft niet dat de verkeers drukte daardoor afneemt. „Zoe- termeer breidt enorm uit in de richting van Benthuizen. De mensen die daar komen te wo nen gaan niet over de Gemene weg, dat is om. Ze zullen via de ze wegen naar Leiden gaan." Mourits vindt de opmerking van Vorenkamp dat de bezorg de moeders het hebben afge legd tegen de ondernemers on zin. „Wij hebben niet 'verloren'. Ik ben bezorgde moeder én vrouw van een agrarisch onder nemer en vanuit dat oogpunt strijd ik voor meer veiligheid op onze wegen." De buurt heeft volgens Mou rits nooit om drempels ge vraagd. „Wij hebben de ge meente gevraagd om een zestig kilometer bord en strenge poli tiecontrole om het verkeer af te remmen. De gemeente zei toen; 'nee, we gaan dat sluipverkeer niet afremmen, het moet daar gewoon helemaal verdwijnen'. Dus de gemeente heeft het om gedraaid, wij niet." Dat de buurt nu nog een onderzoek moet af wachten neemt Mourits, één van de intiatiefnemers van de handtekeningenactie, voor lief. „Zo'n pyramide is voor ons dé oplossing. Daarvoor willen we nog wel een onderzoek afwach ten aldus de Leimuidenaar. De Vriesekoopse Polder is voor Ja- cobswoude alleen beschikbaar als reserve locatie na 2005 als het gebied Nieuwe Am- stel 2 in Liemeer vol is. Als voorwaarde stelt die gemeente dat er een aantoonbare be hoefte aan nieuwe ruimte moet zijn. Compensatie Ook wil men dat de aantasting van de openheid direct elders wordt gecompen seerd. De gemeente Liemeer staat echter nog niet te trappelen om een bouwlocatie voor de streek in ontwikkeling te nemen. MEER DAN 100 MODELLEN, 250 LEDERSOORTEN EN KLEUREN. Meubelplein LEIDERDORP Tel. 071/541 63 95 Donderdag koopavond DÉ GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19