Oegstgeest maakt meer werk van jeugdoverlast jt^eiderdorp komt na 1998 krap te zitten Voorschoten niet blij met plan verkoop huurhuizen ONDER NEMEN OP MAAT Leiden Regio Kikvorsmannen op zoek naar rommel in Klinkenbergerpias Jarig Leythenrode pakt uit met twee weken feest Doesbrug krijgt fraai decor Hengelclub Voorschoten moet weg uit onderkomen 'RIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 U1ff M A r J s '.VOBS <- 1 I -I IV. -C Ht F •RlllnUF flflIN .'-1 egstgeest/voorschoten maarten keulemans Ie Klinkenbergerpias in Oegstgeest krijgt zondag l september bezoek van een troepje van rond de ertig kikvorsmannen. Duikschool Tibia uit Voor noten houdt die dag een grote opruimactie op de oevers en bodem van de zandafgraving. De opruimdag maakt deel uit van een wereld wijd georganiseerde operatie, waarbij vrijwillige duikers op honderden plaatsen zwerfvuil uit plas sen, meren, rivieren en de zee verwijderen. Bij de Klinkenbergerpias zal ook een informatiepunt worden ingericht om toeschouwers inlichtingen te geven over de schoonmaakactie en het sport- duiken in het algemeen. Het is de tweede keer dat Tibia de bodem van de Klinkenbergerpias afspeurt op zoek naar rom mel. Vorig jaar brachten de duikers ruim 300 kilo zwerfvuil aan de oppervlakte, waaronder veel ver pakkingsmateriaal, maar ook een vrachtwagen band en een winkelwagentje. De kikvorsmanner en -vrouwen roepen het publiek op om te helpei bij het opruimen. De actie duurt van tien uur ochtends tot vier uur 's middags. legstgeest gaat meer werk maken van de door veel in- roners van het dorp ervaren jongerenoverlast. Een spe- iaal opgerichte projectgroep moet de neuzen van poli- e, GGD, bureau HALT, gemeente en jongerenwerk meer én kant op krijgen. êgstgeest maarten keulemans lat de projectgroep concreet jn de hangjongeren gaat doen, I nog onduidelijk. Wethouder L Kempen hoopt onder andere p betere voorlichting op ;hool over alcohol- en drugge- ruik. Terwijl voorzitter Kruithof van de Stichting iugd- en Jongerenwerk Oegst- eest (SJJO) 'de kans niet klein :ht' dat er een jongerenwerker p straat op wordt gestuurd. ^.[Andere mogelijkheden zijn er een centraal meldpunt voor klachten over jonge renoverlast en meer aandacht voor naschoolse opvang of an dere activiteiten om de straat jeugd bezig te houden. „Wat er precies gebeurt, hangt af van de eerste bijeenkomst van de pro jectgroep, op 15 september", zegt Kruithof. Aanleiding voor de project groep is een onderzoek naar jongerenoverlast, dat de SJJO voor de zomer liet uitvoeren. „Eén van de belangrijkste uit komsten van dat onderzoek was dat er een gezamenlijke aanpak van het probleem moet ko men", zegt Kruithof. „Daar heb ben we dan ook op aangedron gen." Opvallend is dat Oegstgeest een andere conclusie van het onderzoek - dat het met de overlast allemaal wel meevalt in het dorp - naast zich lijkt neer te leggen. Kempen: „Ik herinner me dat de onderzoekers die conclusie baseerden op de ver gelijking met andere, meer stadse gemeenten. Of overlast mee- of tegenvalt, moet je ei genlijk aan de burger vragen." Kruithof van de SJJO: „Wij zullen er zeker op blijven aan dringen dat de hoogte van de 'frustratiedrempel' in sommige Oegstgeestse wijken hoog ligt. In sommige straten wordt er al overlast ervaren als drie jonge ren op straat,een praatje ma ken. Als je dan als buurtbewo ner meteen begint te schreeu wen: 'ik zal je vader en moeder bellen', tja, dan roept dat reac ties op die de zaak niet ten goe de komen. Het gaat toch om jongeren die in een leeftijd zijn waarin ze hun grenzen testen." Hoewel er met name door Leefbaar Oegstgeest al geruime tijd wordt aangedrongen op een betere aanpak van jonge renoverlast, vindt Kempen niet dat de projectgroep aan de late kant wordt opgericht. „Het is niet zo dat er niets gebeurt: alle afzonderlijke instanties doen al lemaal al iets met jongeren", zegt ze. „Alleen weten we van elkaar niet goed wie precies wat doet. Dat betekent overigens niet dat we eerst maandenlang met elkaar gaan praten voordat we concrete dingen doen. Sig naleren en doen, dat is waar het om draait." Verpleeghuis viert ook einde verbouwing leiderdorp jaap van sanduk Leythenrode bereidt zich voor op een feest. Vanaf zondag 14 september vieren de bewoners samen met het personeel het 25-jarig bestaan van het Lei- derdorpse verpleeghuis. Ook wordt tijdens twee feestweken gevierd dat de verbouwing er op zit. „We hebben ruim twee enhalfjaar in de rommel geze ten". zegt M. Ros, die samen met een aantal collega's de feestweken heeft voorbereid. Leiderdorpers worden uitge nodigd mee te feesten. Op maandag 22 september is er een war enmarkt, waar het per soneel van alles te koop aan biedt. Verder wordt flink uitge pakt met onder meer muziek- optredens en een mobiele boerderij. „Die komt op het parkeerterrein te staan met al lemaal rustige en aaibare die ren", zegt Ros, die erop rekent dat deze attractie bij de bewo ners van Leythenrode zal aan slaan. De wat verstoorde relatie met de omwonenden in de wijk Holtlant is volgens Ros hersteld. Tijdens de verbou wing hebben de buurtbewo ners zich fel verzet tegen de bomenkap. Leythenrode be loofde toen als pleister op de wond de buren bij het nieuwe tuinplan te betrekken. „En met dat nieuwe plan zijn ze gelukkig", aldus Ros. Voorlopig biedt het ver pleeghuis echter een kale aan blik. Maar daar komt volgens Ros spoedig verandering in, want komend najaar gaan de eerste planten de grond in. En ook volgend voorjaar wordt er geplant. „Er is een mix ge zocht van langzame en snelle groeiers. De mooie bomen zijn helaas de langzame groeiers." lastenstijging voor de burgers blijft dankzij greep in reserves beperkt van Leiderdorp krij- Stien volgend jaar nog te maken iet een lichte stijging van de hroerend-zaakbelasting (OZB). laar of Leiderdorp in de jaren I a 1998 onder extra verhoging in de OZB uitkomt, is de raag. Dan komt de gemeente amelijk krap te zitten, zo blijkt it de begroting voor 1998. Een tevreden wethouder van nanciën C. Huigen kon giste- ;n tijdens de presentatie van e Leiderdorpse gemeentebe- foting melden dat de lasten in 998 alleen trendmatig hoeven stijgen, met twee procent, —let is volgens Huigen een 'las- g proces' geweest om, on- g^nks de kortingen van het rijk op het gemeentefonds, de be groting rond te krijgen en daar naast geld vrij te maken voor nieuwe zaken. JTiervoor heeft de gemeente zijn reserves flink moeten aanspreken. Dat betekent volgens Huigen niet dat Leiderdorp niets meer achter de hand heeft. Van 'pot verteren' is volgens haar geen sprake. „We hadden een ruime reserve van 37 miljoen. In 1998 hebben we daar nog 22 miljoen van over. Dat is een redelijke buffer voor beheer en onder houd. En dan houden we ook nog wat in de knip." De wethouder verwacht niet dat de gemeenteraad moeite zal hebben met de ingeslagen weg: het aanwenden van reserves om niet in de problemen te komen. „De raad heeft deze lijn zelf aangegeven", zegt ze. bevolkingsgroei Leiderdorp vlot niet Het wil in Leiderdorp maar niet vlotten met de be volkingsgroei. Helaas, vindt het gemeentebestuur. Op 1 januari 1997 woonden er nog maar 23.617 mensen in het dorp. Pas als de gemeente het magische getal bereikt van 24.000 inwoners, •tian krijgt zij meer inkomsten van het rijk. Op die mijlpaal had Leiderdorp dit jaar al gerekend. „Dat het niet is gelukt, ligt niet an het bouwtempo - we zijn juist versneld aan het bouwen - naar aan het feit dat je per woning steeds minder mensen - lebt", aldus wethouder C. Huigen. lolen gaat weer draaien •iderdorp De Munnikkenpoldermolen aan de Persant Snoep- 'eg in Leiderdorp wordt opgeknapt voor een ruim een ton. Wet- iouder A. van Dijk vindt dat het monument een echte 'trekker' moet worden bij de ingang van het dorp. De molen vertoont al gebreken en draait al lange tijd niet meer. Extra weg naar Meubelplein leiderdorp Het Meubelplein Leiderdorp moet volgend jaar een tweede uitvalsweg krijgen. De ondernemers aan de Elisabethhof en de brandweer vragen hier al lange tijd om. De weg wordt ge lijktijdig aangelegd met een rotonde op het kruispunt Voorhof laan/Persant Snoepweg/Simon Smitweg, die al lange tijd op de rol staat. De tweede toegangsweg, die uit moet komen op de Persant Snoepweg, wordt voor het grootste deel betaald door de ondernemers zelf. De gemeente draagt 7,5 ton bij. Het is nog on duidelijk hoe de weg er precies uit moet zien. De gemeente denkt ook hier dan een weg met een rotonde. De ondernemers zijn er volgens wethouder A. van Dijk nog niet uit. Studie naar bedrijfsverzamelgebouw leiderdorp Onder de Leiderdorpse bevolking is veel belangstel ling voor het starten van een eigen bedrijf. Dat blijkt uit cijfers jVan de Stichting Werkgelegenheid Leiden en het Instituut Mid- ïjden- en Kleinbedrijf. Leiderdorp kan dan ook best een nieuw be drijfsverzamelgebouw gebruiken, vindt de gemeente. Wethou der A. van Dijk wil kijken of het mogelijk is zo'n gebouw op de ifcaanderij of op het terrein Driegatenbrug te realiseren. Voetpaden zien het licht ueiderdorp Aan de duisternis op sommige openbare voetpaden in Leiderdorp komt een eind. De gemeente wil 140.000 gulden uittrekken voor verlichting van het voetpad achter de Horsten en het Jaagpad (tussen de Does en het gedeelte waar het Jaagpad |amenkomt met de Achthovenerweg). Gemeentehuis krijgt klantenbalie terecht voor het afhalen van paspoorten en andere 'burgerza ken'. De huidige ruimte van de medewerkers wordt dan 'back- pffice', waar rustig kan worden gewerkt. Volgens de gemeente is dat geen overbodige luxe met 18.000 klanten per jaar. De balie kost twee ton. Over de exacte hoogte van de afvalstoffenheffing is nog niets bekend. Wethouder Huigen ver wacht echter geen buitenspori ge stijging ten opzichte van dit jaar, als ze afgaat op de cijfers van de Gevulei. „Of het moet zo zijn dat afvalstroom in Leider dorp enorm is gegroeid. Daar heb ik nog geen zicht op." Het mag de wethouder dan gelukt zijn om in de begroting vier ton over te houden, voor de jaren na 1998 ziet het financiële plaatje er minder goed uit. Dan komt Leiderdorp 'krap' te zit ten. Als het de gemeente bij voorbeeld niet lukt om een aan tal bezuinigingen door te voe ren, die destijds door bureau KPMG werden aangegeven, heeft Leiderdorp een probleem. Pessisime is volgens Huigen echter niet op zijn plaats. „Er zijn ook zaken die het meerja renperspectief kunnen verster ken." Boterhuispolder Zo'n vier miljoen gulden heeft Leiderdorp moeten aanwenden om de verliezen van de Boter huispolder te dekken. „Dit be drag sleepten we maar met ons mee, nu is het in één klap afge boekt", aldus Huigen. De ge meente kocht door de jaren heen gronden in de Boterhuis polder. in de hoop daar ooit te kunnen bouwen. Maar het rijk wil er geen bouwlocatie. De wethouder wil niet spreken van een miskoop. „Zoveel gemeen tes investeren jaren tevoren in grond. Nu kan bebouwing niet, maar straks zit er nieuw kabi net. Dan kan het tij keren." 'Onsmakelijk voorstel' Woonzorg ligt politiek zwaar op de maag Geen verbod op verkoop 'klein spul' voorschoten marcel smeets Het plan van woning bouwvereniging Woonzorg Nederland om 62 huurwoningen in de Voorschotense Nassauwijk te verko pen aan de bewoners, is het merendeel van de raadspartijen in het verkeerde keelgat ge schoten. Met uitzonde ring van de WD zeiden gisteravond alle fracties 'onaangenaam verrast' te zijn door het voor nemen van Woonzorg. „We moeten er alles aan doen om dit on smakelijke voorstel van tafel te krijgen", aldus PvdA'er W. Carabain. Volgens Woonzorg moeten de betreffende omdat de maandhuur van 550 gulden schril afsteekt tegen de marktprijs van bijvoor beeld een driekamer flat. Woonzorg wil af van deze in haar ogen 'onrendabele' bezittin gen. Een eventueel maximaal toegestane huurverhoging zou geen soelaas beiden omdat die de kosten van het benodigde achterstallig onder houd niet kan com penseren. De op brengst van de verkoop heeft Woonzorg nodig voor het opknappen van portieken in de Vlietwijk. Bewoners die niet kunnen of willen ko pen, wacht een forse huurverhoging. Dit voornemen van Woon zorg vindt de PvdA 'on smakelijk'. Volgens Ca rabain moet de wo ningbouwvereniging zich beter bewust zijn van haar maatschap pelijke taak én moet Woonzorg zich minder laten leiden door be drijfseconomische mo tieven. Hij is bang dat door verkoop het aan tal beschikbare huur woningen in de sociale sector vermindert. CDA en D66 waren het gisteravond met de PvdA eens. De WD daarentegen ziet geen bezwaren tegen de ver koop. „Wij zijn juist voorstander van de mogelijkheid dat lagere inkomens woningen kunnen kopen", aldus liberaal A. Jonk. Van een verrassing is vol gens haar geen sprake, omdat het voorstel van Woonzorg in de lijn ligt van het beleid van de rijksoverheid. De afwijzende hou ding van de raadsleden heeft overigens formeel geen gevolgen voor het beleid van de woning bouwvereniging, om dat die zelfstandig is. In de ogen van Woon zorg is er echter sprake vag een 'aanmerkelijk belang' en wil zij om die reden toch de me ning van de gemeente raad horen. De enige die verkoop kan tegen houden, is de staatsse cretaris van volkshuis vesting, maar alleen naar aanleiding van een gemotiveerd ver zoek van de gemeente. Wethouder J. van de Poel (openbare wer ken) wil zover nog niet gaan. De gemeente Leiderdorp kan niet verbieden dat winkels op bedrijventerreinen, die 'volu mineuze goederen' verko pen, ook wat kleine artikelen in hun assortiment hebben. „Als we de verkoop van 'ne venartikelen' verbieden, is de kans groot dat de rechter ons terecht wijst. Want volgens rijksbeleid mogen 'nevenas sortimenten' wel",, zei wet houder C. Huigen gisteren tijdens een commissieverga dering. Tijdens die bijeenkomst nam de politiek nog geen be slissing over het beleid voor winkels die zich willen vesti gen op bedrijven- en indus trieterreinen. Want het al of niet toestaan van de verkoop van kleine artikelen blijft een heikel punt voor de Leider dorpse Ondernemers Vereni- I ging (LOV). Daarom wil de wethouder binnenkort weer J met de LOV om de tafel zit- L)e Fiat Scudo is de ideale bestelwagen. Want hoewel hij van buiten opvallend compact is, biedt hij toch 4ni bruikbaar volume en 840 kg. nuttig laadvermogen. Alle versies hebben stuurbekrachtiging en u heeft keuze uit drie verschillende motoren, waaronder een zuinige 1.9 turbodiesel. Twaalf maanden volledige garantie, drie jaar lakgarantie en acht jaar carrosserie-garantie zijn standaard. De prijs is exceptioneel: al vanaf 24.900,-. Kom gerust eens langs voor het maken van een proefrit. Of bel ons, dan komen wij uiteraard met de- Fiat Scudo) bij u langs en informeren u meteen over onze uitstekende service en de aantrekke lijke lease-, financierings- en huurmogclijk- heden. AUTO BOOT voorschoten marcel smeets De Voorschotense hengelsport- vereniging WB moet weg uit het huidige onderkomen in het Frans Halsplantsoen. De ge meente houdt vast aan haar plannen om de loods te slopen. De hengelaars vinden nu dat Voorschoten moet zorgen voor een oplossing voor de proble men waarin dc club terecht dreigt te komen. Dat bleek gis teravond tijdens een commis sievergadering. De visclub gebruikt het ge bouw als opslagplaats van ma terialen die nodig zijn voor het beheer en onderhoud van het viswater in Voorschoten. Ook worden er in de loods cursussen gegeven. Op 1 september liep het huurcontract van WB af. De hengelaars willen het liefst ook in de toekomst gebruik maken van het gebouw. Vorige week stelde de vereniging daarom voor om hel gebouw voor een symbolisch bedrag over te ne men, waarna de kosten voor herstel van het bouwvallige on derkomen voor rekening van de hengelaars komt. De gemeente wijst dit voor stel nu af. Xe voelt zich niet ver antwoordelijk voor de activitei ten van de WB. Bovendien is eerder vastgelegd dat de loods plaats moet maken voor groen. Het gebruik door de WB was een noodoplossing; het was nooit de bedoeling dat de club er permanent in zou trekken. Onlangs heeft de gemeente WB wel een kelderbox aan de Raadhuislaan aangeboden voor de opslag van materiaal. Voor het geven van cursussen heeft de gemeente enkele suggesties gedaan, maar die werden door WB afgewezen. „Onze bemid delende rol is tot een einde ge komen", aldus wethouder II. Smits gisteravond.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17